Nieuws uit STAD en OMTREK Watersport en woningbouw gesprek- punten in Raadsvergadering Boschwaarom moet W. S. V. Schiedam weg? Apsa wSfSSSiWSt (coffetS MUUR-P UZZLE De Schiedamse Den bedevaart naar Briel Concertpodium voldoet aan stoute verwachtingen' R.K.S.V. „EXCELSIOR" opent 31 Aug. haar nieuwe terrein Kethelbewoners niet tevreden over antwoord van B. en W. K. van VUUREN Bioscopen deze week f Alle merkartikelen Daken van Kethel klepperen nog na HOUTMAN MUZIEK Syniphouie»orke$ten kunnen er jubelen R.K. MIDDELBARE HANDELSAVONDSCHOOL INSCHRIJVING VAN LEERLINGEN T af eltenniscen tram ZATERDAG 26 JULI 1952 PAGINA 2 in elk seizoen SCHUD AM „eTC0DDiJK26<> PUZZLE PER FIETS HONDERDEN MOGELIJK HEDEN DONDERDAG 31 JULI NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT MiiNWLVittKLARING DAT! GENOMEN MAATREGELEN AFDOENDE ZIJN 1 GOEDE TRAINING Begrip en medewerking Felicitatie waard Arabische Nachten (Passage) EERSTE PLECHTIGE H. MIS CRICKET H.B.S.H.D.V.S. MEDISCHE ZONDAGSDIENST Advertentie Het was in alle opzichten een gehandicapte Raad, die gisteravond bijeen kwam voor het nemen van een aantal niet onbelangrijke besluiten. Niet, omdat er tal van mensen op vacantie. waren, zoals de voorzitter, mr J. W. Peek, maar omdat de loco-burgemeester, wethouder Sabel, gedwongen was met zijn linker hand te hameren, daar de rechter in een mitella rustte en wethouder \'an Bochove op korte termijn de vragen aangaande de oningdienst te beantwoorden kreeg, daar wethouder Van Kinderen zicli om der gezondheidwille moest laten excuseren. Aangezien bij de beantwoording van die vragen ook opmerkingen over de Kethel-dagen waren, was de wethouder niet te benijden. Hij sloeg er zich prachtig door heen. Het begon met enkele vriendelijke woorden van de heren De Vries (P. v. d. A.) en De Borst (C. P. N.) over de reeds uitgevoerde en toegezegde verbeteringen aan de Parallelweg. Aan de laatste deelde wethouder Van Bochove mee, dat de directeur van de Woningdienst bezig is aan een uitvoerig rapport over de toestand van de woningen. Dit zal binnenkort in ile commissie van de W oningdienst komen en dan kunnen voorstellen tegemoet gezien worden. 0e aanleg van een wijkrecreatie-park In Nieuwland bracht de heer De Borst weer aan het woord. Hij wilde weten, ot deze wenken, in D.U.W.-verband uitge voerd, nieit zo kunnen worden behandeld, dart de klachten, die elders over de D.U.W. bestaan, hier niet voorkomen. De wethouder kon deze toezegging doen, daar een werkloos hoofdambtenaar zal worden aangesteld tot administrateur en de gehele verdere uitvoering plaats zal vinden onder oppertoezicht van de ambte naren vain de gemeente Schiedam. De heer K. Bosch (V.V.D.) zag bij het voorstel tot aanstorten van het Zuidelijke Gors langs de Wilhelmmahaven kans om het gehele beleid van B. en W. ten aan zien van de watersport op de korrel te nemen. Allereerst wilde hij weten, ot deze aan- storting ook zal inhouden, dat binnenkort een voorstel ter tafel komt om een deel van bet Volkspark aan het publieke ge bruik te onttrekken. Hij zou dit ongewenst achten zolang Schiedam geen nieuw recreatiegebied heeft. Bovendien wilde hij weten, of het in de bedoeling ligt te dempen tot aan hot zwembad. Immers dan zou ook de jacht haven van de Watersport Vereniging Schiedam moeten verdwijnen. De jacht werf kost de gemeente geen geld. Oo kos ten van de Vereniging werd de werf ge bouwd en onderhouden. De gemeente krijgt liggelden en havengelden. Boven dien zijn er tal van Schiedammers, die verdienen aan de hier gelegen jachten, daar niet alleen onderhoud en reparatie grote sommen vergen, maar ook de ravi taillering. Blijkens 't memorandum van Stadsontwikkeling heeft men in het uit breidingsplan rekening gehouden met een nieuwe jachthaven, waardoor dus de be tekenis van de waterspont voor Schiedam met evenveel woorden is erkend. Dit uit breidingsplan is doorkruist door het mi nisterie van Verkeer en Waterstaat, dat verboden heeft nieuwe open havens voor pleziervaart in het stroomgebied van de Maas te maken. Als dus op het oorsp-on- kelijke plan moet worden teruggekomen, dan is hot noodzakelijk om ook de hui dige situatie te bekijken en te zien, of de uitbreidingsplannen t.a.v. de Wilhelmina- haven ook niet voor verandering in aan merking komen. Voorlopig kam het zwem bassin toch ook niét verwijderd worden, terwijl dat op het uitbreidingsplan ook is afgeschreven. Het komt spr. vreemd voor, dat men de W.S.V.S. plotseling op korte termijn heeft aangezegd, erop te re kenen, dat men binnen korte tijd zal moe ten verdwijnen. Er worden hoge kapitalen voor de sport uitgegeven, maar dat beleid zou eenzijdig lijken, zo men de betekenis van de wa tersport zou verwaarlozen. Des te be- vreemdender, omddt men momenteel alles doet om vreemdelingen naar Schiedam te trekken, terwijl er reeds jarenlang vele watertoeristen onze stad tot uitgangspunt van hun sport gekozen hebben met alle voordelen vam dien. Het zou een blamage zijn, zo nu de enige watersportvereniging, die de naam Schiedam voert, zou moeten verdwijnen naar een naburige stad. Wethouder V. d. Kraan van grondbedrijf antwoordt, dat het uitsluitend de bedoe ling is het Zuidergors aan te vullen cn niet het haventje te dempen. Hij vindt ■het vreemd, dat de heer Bosch over de jachthaven begint, nu er een adres van deze vereniging is binnengekomen, dat beter een volgende keer kan worden be handeld. De wethouder vain de sport, mr Van Bochove, vindit het vreemd, dat de heer Bosch alleen de W.S.V.S. noemt. Er is een andere watersportvereniging, n.l. „De Nieuwe Waterweg", die jarenlang heeft gezocht naar een jachthaven, maar die niet kon krijgen, die nu dank zij de wel willendheid van Hoeks Machinefabriek tijdelijk onderdak gevonden heeft en die de eerste gegadigde is, zo er van gemeentewege aan een definitieve oplos sing van het jachthavenvmagstuk begon nen wordt. Overigens zal de gemeente, die het nut en de betekenis van de watersport voor Schiedam erkent, niet aarzelen om bij gebleken mogelijkheid tot uitbreiding van de accomodate financiële offers daar voor te brengen. Dure conciërgewoning Ds heer Van Sonneveld (CHU) vindt de kosten van de bouw van een con ciërgewoning bij de Nieuwe Technische School, die 29.000 bedragen, bepaald aan de hoge kant. Waarom is de grond in 1950 aan de Vereniging Ambachts school Schiedam en Omstreken ver kocht en nu teruggekocht. Bovendien komt hij tot de conclusie, dat de ge meente dus bijspringt voor het renda bele deel, becijferd op 7000; de rest wordt betaald uit rijksbijdragen en aan- neel van de Vereniging. Waarom kan "t crediet dan geen 7000 bedragen. De huurprijs vindt spr. voor een hele wo ning aan de lage kant, 8.is niet veel als men bedenkt, dat nu bovenhui zen al X0.doen. De heer Willemse (KVP) heeft geen bezwaar; hij wil alleen weten waarom het voorstel niet in de commissie van de Woningdienst is geweest. Wethouder Sabel antwoordt op de verschillende bezwaren, dat de onder handelingen reeds zeer lang lopende waren. Aanvankelijk had men gedacht de woning te kunnen opnemen in het gehele complex, maar het ministerie heeft geweigerd dit voorstel te aan vaarden. Toen destijds de huurprijs werd vastgesteld, lag deze gelijk met de huurptijs van de toen in aanbouw zijn de woningen. Wethouder v. Bochove gaf nog een plausibeler verklaring', nl„ dat de ge meenteraad zich van huurprijs of der gelijke niets behoeft aan te trekken. De gemeente betaalt het rendabele deel. zoals dit becijferd is bij een huurprijs van 8.Zou de gemeente die huur prijs hoger maken en dus een groter rendement hebben ,dari zou o'* bij drage van de Vereniging de Ambachts school in het onrendabele deel alleen n-.aar kleiner worden. De 29-000 cre diet zijn dan ook eigenlijk min of meer Advertentie. Zoete most van appelen Voor iedereen Goed, goedkoop, gezond fictief. Zij moeten er zijn als waarborg, maar voor de gemeente zit er slechts 7000. die door de huuropbrengst over eer reeks van jaren weer terugkomen. De heer Willemse had ook nog be zwaar gemaakt tegen de zinsnede, waar in vermeld was, dat alleen toezicht van de bewakingszdienst niet voldoende zou zijn. Hij meende, dat een dergelijke uit lating ongunrtig kon werken voor de m Schiedam op dit gebied werkzame diensten. De wethouder verzekerde, dat en dergelijke ongunstige tendenz niet bedoeld was, maar beloofde er een vol gende maal op te zullen laten letten. Montage of traditioneel Toen kwam tot slot om kwart voor 9 nog even het drama Kethel op de planken tijdens de diverse voorstellen tot het bouwen van montagewoningen. De heer Sonneveld vroeg, of hier het zelfde type in het geding was, als in Kethel was gebouwd. Als de aannemer daar geen scl;uld heeft, maar de daken er toch afvliegen, dan is het helemaal niet denkbeeldig, dat deze dingen ook m Nieuwland zullen gebeuren. Waarom gaat men niet over tot traditionele bouw? Dit is voordeliger en beter. Ook de heer Dominicus (AR) spijt het. dat men weer een voorstel doet tot mon- tagebouw. Traditionele bouw is gebon den aan openbare aanbesteding en zal dus niet alleen op de duur aesthetisch en practisch bevredigender, maar ook voordeliger zijn. Bovendien zag spre ker graag, dal bij het ene voorstel niet het alternatief K. Babberspolder of Nieuwaland gesteld werd, omdat be kend is, dat de S-S.N. onderhandelin gen oyer dit terrein heeft lopen. Het zou niet juist zijn als de gemeente, die zelf weet. hoeveel tijd er voor nodig is om tot definitieve bouw te geraken, in dit opzicht te weinig coulant voor de particuliere bouwers zou zijn door hen Advertentie. SINGEL 114.116 de pin op de neus ste zetten. De heer v. d. Laan (CPN) wil weten ol bij de bouw van deze huizen wel vol doende toezicht zal zijn. Wethouder v. Bockhove antwoordt, dat een goede montaigewonmg in geen enkel opzicht jiinderwaardig behoeft te zijn *an een van traditionele bouw. Beide systemen hebben hun voor- en nadelen. Gsiranties tegen het afwaaien van daken kan geen enkel 'gemeentebestuur, g'een enkele bouwer en geen enkel ministerie geven. Dait kan ook bij traditionele bouw gebeuren. Wat de montagewoningen in Ntieuwlanidi betreft, die door Brederode gebouwd zouden worden; deze zullen een wand van baksteen als bekleding krijgen, zodat het uiterlijk toch vrij traditioneel zal zijn. De raad dient goed te begrijpen, dat het hier eer principieel-voorstel be treft, want er is nc,g niets besloten. Maan dag Tal „dat deel v.sn het college, dat nog tot rei-zien in staat is" tezamen met de leden van de Commissie van de Wo ningdienst naar Amsterdam gaan om er de Bredero-woningen, die de bergplaats aan de voorkant moeten 'hebben, te be kijken. De voornaamste reden, det men over de bouw van deze woningen heeft gedacht, was wel het feit. dat de plannen gemaakt wenden in een tijd. dat aan langlopend geld niet te komen was en dat deze maatschappij dit geld wel ter be schikking had. Wat de schade aan d<e woningen in Kethel betreft. Die bedraagt met inbe- igrip van het verlet van de bewoners op Maandag nog geen 250. Dat de gemeente tegenover de S.S.N. niet coulant zou zijn. ontkende streken-. Immers de onderhandelingen over de gfrond in de K. Babberspolder lopen nu reeds ruim een jaar. Het kan niet gezegd worden, dait de gekoesterde plannen al tijd in een even serieus stadiium van voorbereiding zijn geweest. De wethou der van het grondbedrijf, de heer v. d. Kraan liet nog weten, dat momenteel de kans op gunstige afloop niet uitgesloten moet wonden geacht. De heer Bosch (WD) komt tot slot nog in het st-rijdpenk o,m te vragen of de v. Houtenstraat niet beter naar Thor- becke genoemd had kunnen worden, na dat de heer Sonneveld (CHU) had willen weton tot hoever eigenlijk de straten liepen. De wnd. voorzitter deelde mee, dat Thorbeoke uit een andere tijd was dan de staatslieden, die noen voor ge noemde straten gekozen had. Die zou een volgende keer wel weer eens aan de beurt kunnen komen. Evenals vorig jaar organiseert afdeling .West" van de Schiedamse CJMV in sa menwerking met de Schiedamse Ge meenschap in de vacantieweek, op Za terdagmiddag 23 Augustus a.s. een va cantie- fiets- puzzletocht (VAPUl. Deze grote puzzle op de fiets zal dit jaar de deelnemers door het Hollandse polderland voeren. Na de 45 Km. lange tocht wordt in Schiedam een vaardig - heidsproef op de fiets afgenomen. Het vertrek zal zijn vanaf 14 uur op het Edisonplein. In groepjes van vier personen wordt gestart. De tocht bestaat uit drie delen: le De puzzlerit: de route wordt in puzzlevorm bekend gemaakt. 2 De oriënteringsrit: de route wordt door middel van een plattegrond bekend gemaakt. 3e Een vaardigheidsproef op de fiets. Deelnemers moeten de leeftijd van 12 jaar bereikt hebben en mogen niet ouder zijn dan 100 jaar. Zij kunnen zich van Maandag t.m. Vrijdag tussen 19 en 20 uur aanmel den bij; A. den Blaauwen, Pieter de Hooghstraat 10b, .1. v. d. Kraan, Ribes laan 5, Tuindorp-Kethel, C. J. P. de Bree, IJsselmondesestraat 48. Vlaardingers kunnen inschrijven bij: M. H. v. d. Veer, Sumatrastraat 15, Vlaar- dingen. De insohrijving sluit op 5 Aug. a.s. Elke stocn stelt een letter voor, elke steen laag een woord. Tot en met de zesde steenlaag bestaan de woorden uit dezelfde letters als het Voorgaande woord plus een nieuwe letter. Na d'e zesde steenlaag be staan de woorden uit dezelfde letters min één letter. I voegwoord, 2 kippen loop. 3 halmen, 4 meer voud van een tweetal, 5 verzamelen, 6 dorp in Zuid-Holland, 7 wapens, 8 schampere opmerking, 9 eenmaal, 10 lidwoord, II riviertje in Friesland Oplossingen kunnen ingezonden worden tot Donderdagmiddag. Over de puzzle-rubriek kan niet gecorrespon deerd worden. De oplossing visn de kruiswoordpuzzle van verleden week is: Horizontaal: 1 ver trek. 6 overleg, 11 O.L., 12 e.k., 13 Po, 14 ge, 15 rad. 18 dol, 20 dek. 22 Ata, 24 era. 25 ovaal, 26 boter, 27 alt, 29 pro, 31 fee, 33 na, 34 rek, 36 are, 38 n.n., 39 zo 40 R.K., 41 ar. 42 te, 43 l.o., 45 ego, 48 mos, 50 v.h.. 52 oma, 54 Ede, 56 Eva, 57 alles, 58 larie, 59 pas. 60 pof, 62 mud, 63 wip, 65 vlo. 67 al. 69 re. 71 ai, 72 pa, 73 slobber, 74 mandril. Verticaal: 1 voldkan, 2 el. 3 tor, 4 eed, 5 k.k., 6 op. 7 vod, 8 rol, 9 eg. 10 geladen. 16 agave, 17 st., 19 otter, 21 kot, 22 Alp, 23 Abo 24 erf, 28 la. 30 ra, 32 en. 34 roe, 35 K.R.O., 36 arm, 37 ets, 43 looppas. 44 om, 46 galei, 47 d.d., 49 Oeral. 50 v.v., 51 handbal. 53 aas, 54 esp, 55 elf, 56 Eem, 61 Ob, 63 web, 64 pre, 65 via, 66 oud, 68 1.1., 70 er. 71 a.m., 72 pi. De prijs is deze week voor wed. En gels, Laan 1. Schiedam. Als de mens iets wil leren haalt hij lassen, loopt hij '•llege, volgt een cursus Over het algemeen echter spreekt het voorbeeld, het voor doen nog sterker tot her, verstand, de verbeelding en het ge moed. Daardoor gaat de mens zien wat het voorwerp is, hoe het in eikaar zit en ho.e het werkt. Niet minder dan Pau- lus zelf wijst Timotheus op deze methode van leren en nodigt hem uit te zien naar zijn vervolgingen en lijden en hoe hij dat alles heeft gedragen. Tot deze uitnemende methode nodig ik ook u uit. We weten wel dat wij als katholieken zeer dikwijls veel te ver duren hebben, juist omdat wij katholiek zijn; omdat wij de schat van het ware geloof hebben. Bovendien heeft, de ge schiedenis ons geleerd, dat wij zo no dig het leven moeten afstaan fcn het ons gewelddadig moeten laten ontnemen. We lezen dat in de Biijbel en de Kerk predikt ons dat. Veel uitstekender le ring en prediking is het voorbeeld, dat wij met eigen ogen kunnen zien. Dat voorbeeld zijn onze Nederlandse marte laren, te Brielle vermoord. Daar zien w(j wat lijden en vervolging is; wie de meest getrouwe navolgers zijn van de vervolgingen van Christus, van een Paulus; wjj zien bij hen hoe zij die ver volgingen heoben geleden en welke middelen zij hebben gebruikt om zulk een kruis te kunnen torsen. Enige uren naar die leerschool van de praktijk zullen de kennis door de theorie van lezing en prediking onnoemelijk ver rijken. Wat ik u zeg is niets nieuws; alleen denken sommigen dat zo iets .niet geldt voor de geestelijke waarheden en beginselen. In de profane vakken pas sen wij deze waarheid dagelijks toe- We volgen cursussen van theorie en praktijk; de stellingen bevestigen wij door proefnemingen; wij leggen examens af in theorie en praktijk. We willen zien of men het begrijpt en wij begrijpen het door te zien. Katholiek Schiedam, gaat ook gij Woensdag 30 Juli enige uren naar die leerschool en ook u zult beter begrij- pen wat katholiek zijn is. Geeft u als nog op voor de bedevaart naar Brielle. In overleg met de onderneming ,,Evag" kunt u tot en met Zondag a.s. 27 Juli nog- deelnemerskaarten verkrijgen bij de koster van 't Frankenland in de sacristie en Mevr. Vollebregt—-Bernard Weist- frankelanidsestraat 77. Deze dag zal bij dragen tot welzijn van het grote examen. Kap. J- TOUDSHOORN. ,De touringcars vertrekken Woensdag morgen 9 uur vanaf Rozenb.plein, Broers- vest nabij noa 95 eh Huize Liduina, St. Liduinastraat. Het concert-podium draagt zijn naam niet ij del. Gistermorgen is gebleken, dat het nietiwe bouwwerk van de Schiedamse Gemeenschap niet alleen ideaal zal zijn voor harmonie-btkest dus min of meer als vervanging van de oude muziektent maar heel geschikt voor 't geven van concerten door symphonie- en strijkorkest. Toen enige maanden geleden de plannen voor dit concertpodium in bespreking kwamen, bestond de opzet om ook andere muziek vanuit dit. nieuwe centrum te verzorgen in het geheel niet op het verlanglijstje. Het podium moest voor een veelvoud van uitvoeringen geschikt zijn. maar toch allereerst voor de harmonie-muziek en voor het geven van gymnastiek- uitvoeringen. Vandaar de niet onaanzienlijke hoogte van het dak aan de voorkant. Bij de samenstelling van het programma van de Vacantieweek bleek echter, dat velen door het spel van de Marinierskapel de smaak voor de door deze gespeelde klassieke muziek, maar dan in de bezetting, waarvoor zij ge schreven was, te pakken hadden. Het was toen, dat op het programma voor de komende Vacantieweek liet Rotterdams Kamerorkest onder leiding van Piet Ketting geplaatst werd. Een heel waagstuk, omdat het hele maal niet zeker was, dat de lichte klank van de strijkers zonder geluidsverster king ver genoeg zou dragen en hoorbaar genoeg zou zijn. Het antwoord op die vraag kon ver schillende mensen niet gauw genoeg gegeven worden. Men wilde zo graag we ten wat men aan dit concert-podium juist voor symfonische muziek had. Een handicap was de tijd. De meeste musici zijn rond deze tijd met vacantie en het was onmogelijk om het Rotter dams Kamer Orkest voor de proeven in de nieuwe acoustische ruimte bijeen te krijgen. Dank zij de bijzondere welwillendheid en medewerking van de heer Joh. Fr. v. Cool, de dirigent van het Zuid Hollands Orkest, kon toch een orkest worden sa mengesteld, dat werd aangevuld met Gisteravond heeft de R.K. S.V. „Ex celsior" de jaarvergadering gehouden. De voorzitter, de heer B. Kleinekoort, kon aan het begin van de vergadering betere geluiden laten horen dan enkele jaren achtereen het geval geweest was. Hij drong erop aan steun te blijven ver lenen aan het in orde brengen van het nieuwe clubhuis op het nieuwe sport park. In het jaarverslag van de heer Kloos, de secretaris, kon deze met vreugde gewag maken van de goede prestaties door voetbal- en cricketafde lingen geleverd. Hij deelde tot grote vreugde van de aanwezigen mede, dat de adspiranten- afdeling weer zal worden opgericht en dat deze onder leiding zal komen te staan van leden uit het onderwijzers corps van Schiedam. Het aantal leden en donateurs is nog steeds aan het groeien. Niet voor niets was de hulde, die de voorzitter aan de secretaris bracht voor het buitengewone en vele (Advertentie) van 19 uur tot 20.30 uur In het schoolgebouw OUDE KERKHOF 13. OAGBIAD VOO* SCHIEDAM IH OMSTHMf N 74e Jaargang No. 21907 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn gevestigd te Schiedam, Dam 18, Telefoon 66152. Giro-nummer 590943. Abonnementsprijs 5.85 per kwartaal, r 2.— per maand, 0.47 per week. ,civertentle-prijs op gewone kolombreedte 0.15 per millimeter hoogte. ?ezonden Mededelingen op redactionele <o!omöreedte f 0.30 per millimeter hoogte, rli; contract gelden lagere tarieven, weike oe administratie ot bij de erkende -er ten tie-bureaux verkrijgbaar zt)n. mpioenen (kleine advertentiën) tot 20 uurden SO cent. Elk woord tneer 3 cent. la si mum 60 woorden Plaatsing uitsluitend nu vooruitbeuling Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor liet. Advertentie.wezen. Hieronder volgt het antwoord van B. en W. op het schrijven van die bewoners van Kethel. dat wij enige dagen geleden publiceerden: „Het door U namens vele Tuindorp- bewoners tot ons college gericht schrij ven van 14 c'ezer kwam in goede orde in ons bezit. De bezorgdheid van de bewoners, die uit deze brief naar voren komt. kunnen wij ons goed indenken. Dezelfde gevoe lens waren voor ons aanleiding me al leen om onmiddellijk maatregelen te ne- men tot herstel van de aangerichte scha- de, doch ook om daarbij extra-voorzie ningen te doen aanbrengen ter beveili ging van de dakconstructie van de ge" troffen woningen. Bovendien zal nog in de loop van dpze week begonnen worden deze extra voor zieningen ook bij de niet getroffen wo ningen van hetzelfde systeem aan te brengen. Voorts zullen wij door een onpartijdige commissie te dezer zake verder worden Voorgelicht. Waar deze oommissie een grondig onderzoek instelt, dat enige tijd vordert, menen wij goed te doen U het vorenstaande te berichten, onder mede deling'. dat wij zo spoedig mogelijk op deze zaak terug komen". Was getekend, B- en W- van Schie- sÈfc s:dam; de Secretaris jjtólWmr N. J. Post; de 'rf&w W' burgemeester mr J. W. Peek. Heirop hebben de bewoners zich op nieuw tot B. en W. gericht als volgt: „Uw antwoord d.d. 15 dezer schonk ons weinig bevrediging. Immers is het zo, dat waar in Uw schrijven sprake is van herstel van de laatstelijk aangerichte dak- schade en het daarbij aanbrengen van extra voorzieningen aan de getroffen woningen ter beveiliging van de dak- afdoende is. Immiers. wij stellen vast, dat na de overdracht van de Tuindorp-woningen in 1950 en 1951 aan de gemeente, het thans in 1952 reeds nodig blijkt, extra voorzie ningen aan te tbrengen. Eb vraag rijst daarbij niet alleen, of deze extra-voor zieningen wel afdoende zullen zijn, doch óók het ontbreken van dkze of an dere extra-voorzieningen aanleiding; is geweesit tot het afwaaien van daken, nu tweemaal binnen een half jaar. Wij kunnen ons niet aan de indruk ont trekken, dat het m deze aangelegenheid aan voortvarendheid en deskundig inzicht heeft ontbroken. Temeer waar nü pas en waarom niet in Januari j.l. na het ge beurde op de Hargsingel? tot het tref fen van maatregelen der extra-voorzie ningen wordt overgegaan- Geef ons toch de zekerheid, dat her haling van dak-afwaaien na het aan brengen van wat U dus noemt extra- voorzieningen uitgesloten is. Dat is het kardinale punt waar alles om draait! En aan zó'n verklaring bestaat behoefte en daarnaar zitten de Tuindorpers als 't ware te snakken. Waarom neemt men anders de maatregel van deze ongetwij feld kostbare extra-voorzieningen? Toch om die als afdoende en niet als lapmiddel te kunnen kwalificeren? Het uitblijven van Uw geruststellende verklaring ver- hóógt juist de bezorgdheid van de Tuin dorpers. Uw maatregel van de extra voorzieningen zien we overigens los van <?fc uitspraak, die de onpartijdige deskun dige commissie nog zal doen en hierop kunnen we moeilijk vooruit lopen. Die uitspraak kan echter nog wel zo lang uitblijven. Hopelijk is de conclusie van deze commissie echter méér geruststel lende dan Uw brief d-d. 15 dezer. Uw bereidheid aan het slot van Uw schrijven om zo spoedig mogelijk op deze zaak terug te komen, hopen wij met het weergeven van onze zienswijze nog te hel'hen gestimuleerd. Daarom is in eerste instantie de wacht op Uw geruststellen de garantie, dat nu herhaling van de zoals AGFA - KODAK - ILFORD GEVAERT - DALCO zijn bjj ons verkrijgbaar. Ontwikkelen en Afdrukken 's morgens gebracht, 's avonds 5 uur gereed HOOGSTRAAT 106 - TEL. 66728 gebeurtenissen van 18 Jan. én 6 Juli 1952 uitgesloten is. Dit betreft dan zowel de Airey-, Welschen- als Fundo-wonmgen te KethJel. Het aanbrengen tenslotte van de extra- voorzieningen ligt in handen van een particuliere onderneming te Kethel. Gaarne nemen wij de betrouwbaarheid van Qieze firma ten volle aan dit deed U èr, wij, óók ten volle met bouwers van alle Tuindorp-woningen! doch nog maals, waar blijft weer deskundig ge meentelijk toezicht op de doe.: re ff rad heid en juistfe uitvoering van de onder havige voorzieningen? Dit zijn vragen welke de Tuindorpers steedj beroeren als zij zien naar en horen van de nu wankele schoorstenen. De wijze van afwikkeling van in het verle den bij de desbetreffende instantie ge deponeerde klachten geeft ons niet de overtuiging, dat alle ernst deze zaak waardig, in alle opzichten wordt betracht. Omdat wij wèl van het meeleven van alle Schiedammers, die onze bezorgdheid delen, overtuigd zijn, hebben wij weder? om de plaatd.'lijke pers van Uw en ons antwoord in kennis gesteld. Intussen blijven wij steeds aandringen op een onderhoud. Met verschuldigde hoogachting, C. v- Kempen, ïepenlaan 64, E. v. d. Pas, Kersenlaan 1, W. Spruit, Hargsingel 31. H. v. Unen, Kamperfoelielaan 8. werk, dat door hem verzet wordt. Het is wel een vast punt van de agenda, maar elk jaar opnieuw tonen de leden hun ondubbelzinnige instemming me: deze waardering voor iemand, die haar ten volle verdient. Jaarverslag van de penningmeester werd goedgekeurd. Hoewel nog uitvoerige mededelingen over de feestelijke opening en inzege ning van het terrein zullen verschijnen, kon nu reeds worden medegedeeld, dat 31 Augustcfi de officiële openingsdatum is. Er zal een H. Mis zijn in de Haven- kerk, een mars door de stad door de gymnastiekvereniging met demonstra ties op het terrein na de officiële in zegening. Hierna vindt de wedstrijd Excelsior ISpartaan I plaats. De diverse colleges werden als volgt samengesteld: Het bestuur: B. Kleinekoort, voorzit ter; J. KI008, secretaris: N. Martens, penningmeester; F. Bakker. 2e voorzit ter; A. Schoof, 2e secretaris; J. Collig- non. 2e penningmeester; Th. v. Haagen, commissaris van materiaal; pater J- Martin O.P., geestelijk adviseur. Elftalcommissie; J. Kloos. vóörZltter: J. Gokke. secretaris; W Peters, H- van Troost, P. Heijnsbroek, B. Scholte, leden. Terreincommissie: Th. van Haagen, voorzitter; A. Vollebregt Sr.. en A. Vol lebregt Jr., leden. Kascommissie: A. Schoof, voorzitter; B. Janse en A. v. Dorp, te item Juniorcommissie: M- Bokhorst, voor zitter, H. Schouwenburg, secretaris, J. Collignon, W. Hoevermans en S. Vlug man, leden. Begroting aangenomen. Dat de voetbalver. „Schiedam" in het komende voetbalseizoen een goede plaats in wil gaan nemen op de ranglijst, dat kunnen de voetballiefhebbers aan de bosrand reeds enkele weken zien. Elke Maandag wordt er nl; flink getraind en tevens stasn er vciscnillenH^ oêfenwed- strijden op het programma, waarvan zelfs eén m de omgeving van Zeist, die dan samen zal gaan met een grote reis dag voor de Schiedammers- Van één van deze wedstrijden kunt U a.s. Maandag getuige zijn- SchiedaVn 1 speelt dan te gen onze stadgenoot HBSS 1- Beide elf- tallen zullen zo spoedig mogelijk tegen elkaar uitkomen. De aanvang van deze wedstijd is om 7 uur op het Boshoekter- rein- leden van de door hem eveneens geleide Kralingse Orkest Vereniging. Dit Zuid Hollands Orkest is van een zelfde karakter als het Rotterdams Ka mer Orkest. Het bestaat uit vak-musici, die momenteel in de bestaande orkesten geen plaats kunnen vinden. Verscheidene onder hen gingen kort na de oorlog naar de toen florerende amusementsorkesten over, verloren hun plaatsen in de orkes ten, waaruit zij voortkwamen en zagen met het inkrimpen van de markt ook hun nieuwe werkterrein verdwijnen. Dat het Zuid Hollands Orkest tot goe de dingen in staat geacht mag worden, bleek gisterenmorgen 'bij de experimen ten; immers de bezetting was teen klei ner dan normaal en toch werd er goed gemusiceerd. Was het 'houden van de gêluidspróe'ven voor de architecten, de heren ir H. Kam- mer en P. M. Mol van belang om het resultaat te toetsen aan de verwachtin gen was het onontbeerlijk voor de orga nisatoren van de avond-programma's, die tijdig de dirigenten moesten kunnen in strueren om de opstelling zo ideaal mo gelijk te maken, zeer ongelegen kwam dit alles voor de aannemer, de heer C. Leenderts. die na de snelle opmars van zijn mannen in de eerste stadia bij de afwerking noodzakelijkerwijs aan tempo moest inboeten. Zijn opleveringsdatum is 1 Augustus dus eigenlijk had hij de geluidsexperimenten ais onwenselijk tot na die datum kunnen doen verschuiven, al waren ze dan niet meer mogelijk ge weest. Met ware gemeenschapszin heeft hij en hebben zijn mensen meegewerkt om gisterenmorgen de stellingen op tijd uit ae tent te hebben. Voor schilder Duymel betekende dit het wegvallen van de ge makkelijkste manier oin te schilderen en ook de electricien raakte een handige werkvloer kwijt, maar om wille van de proeven hebben zij allemaal over hun hart gestreken- Dat dit gebeurd is heeft onschatbare waarde gehad. Vanaf half 10 gisteren morgen klonken door de Plantage de to nen van de „Leichte Kavalerie" van Franz von Suppe en naar mate de mor gen vorderde verdwenen de strijkers meer naar achteren, werd de opstelling tot zes maal toe gewijzigd, werden board-platen aangevoerd en zocht men op alle plaatsen naar verbeteringen en "hpMii fte weergave. mna i -1 dat het strijkorkest zoveel harf, e vi°len naar achteren in het Van 'lct podium zal moeten plaat- hoo' a WaarbÜ de nu los aangebrachte uoara-piaten verstevigd zouden worden er> door middel van eenvoudige haken °ok aan de gordingen tussen de pilaren gehangen kunnen worden, waardoor de open ruimten er tussen tijdens 'n concert van 'n strijkorkest tot boven toe dicht gemaakt kunnen worden Voor zang en harmonie-orkest zal djt podium ideaal zijn. Zowel het koper als het hout kwamen in de zachtste gedeel ten helder en feilloos door en tot 'n de verste hoeken van het terrein kon men tic trekjes ervan horen. Bij klein orkest zal het in het vervolg mogelijk zijn losse schotten van board rond het orkest te plaatsen, waardoor men minder ver 'n de diepte behoeft te gaan zitten. Terecht werden de architecten met hun resultaat gelukgewenst. Het is zeker dat de grondslag van de acoustiek gun stig is- Bovendien is er voldoende ruimte en gelegenheid om met zuiver acous tische hulpmiddelen de kwaliteit te ver beteren. Het was dan ook in dit opzicht voor de Schiedamse Gemeenschap een pretti ge noot, dat assistentie van mechanische geluidsversterking achterwege zal kun nen blijven tenzij voor het gesproken Mocht gij, oh wjjze en geklbeladen lezer uw door het stof van deze nyvere stad bestuifde schoenen, willen vegen over het handgeknoopte tapijt van Tuschinsky's edele nederzetting in de door goed-bekl&nte winkels omzoomde Passage, dan zal daar na de goud-gegal- lonneerde vriendeiyke portier en de een voudige, maar wel verzorgde glimlach der met droge batterijen-licht gewapende ouvreuse een zacht roden pluchen stoel wachten, waarop gij met welgevleide leden het drama kunt aanschouwen eens edelen Arabischen ktijgsmans, wiens vader slechts de taal per omweg sprak en wiens moeder afkeer had van de korte rit welke Arabische Krijgsman, die eigenlijk een Bedoien was, verliefd is op een zwarte hengst, die hem liever is dan list leven en op een rode Prinses, die zijn edele trekken weet te vervor men tot de vertrekkingen der giftige haat en de volmondigheid van een te juister plaatse gedeponeerde kus, zodat beider van hogen bloede afkomstige hoge bloeddruk de kijker verzoent met de wrede schouwspelen, die het mishande len van even goed geklede als gevulde christen-slavinnen met zich brengt, waaruit de even geest.ryke als wei-beke ken lezer zal afleiden, dat hier met blom- mige taal en kleurr-yke blommen een drama wordt voorgedraaid, waarnaar wij sinds wij tot de jaren des verstands ge komen zijn niet meer talen. woord en voor de variété-nummers. Onder het publiek waren er velen, die door hun lidmaatschap van een harmo nie-orkest in staat waren critisch te luisteren. De commentaar was zeer gun stig. De dirigent, de heer van Gooi, prees de kwaliteiten van het podium wat be treft het conact, dat de dirigent met de spelers heeft, de onderlinge klankver houding en het elkaar horen van de groe pen onderling drie allerbelangrijkste factoren. De directeur van Toonkunst, de heer Hendrik B. v. Sijll, voorzag grote mo gelijkheden. Naar zijn mening was het. voor grote or kesten ongetwijfeld aantrekkelijk om hier te komen concerteren. De eni°e handicap blijft het Nederlandse klimaat met zijn nukken en grillen en zijn vaak kille avonden. Wat ons betreft, wij geloven wel, dat de Plantage tot dat Cultureel Centrum zal worden, dat er bij de verwezenlijking van andere plannen, ook van geworden zou zijn. Wij hopen, dat de Schiedam mers zullen begrijpen wat voor kostbaar middel zij hier in handen hebben gekre gen om in eigen stad tot verfijnde ont spanning te komen Voor Toonkunst zal het een niet te versmaden mogelijkheid blijken. Wij hopen, dat initiatieven die in dit opzicht genomen zullen worden, bijval zullen vin den. Er zijn maar weinig steden in Ne derland, die ons in dit opzicht kunnen overtreffen. Wij zien al fantasieën van promenade concerten met „Thé complet", „garden parties" en „Ballet met orkest"-voorstel- lingen. Evenementen als het Joego Slavisch Danstheater zullen wij niet aan onze neus voorbij behoeven te laten gaan. Er liggen grote kansen. Zij zullen zeker ge grepen worden. Morgen zal pater Oostrum zijn Eerste Plechtige H. Mis opdragen in de paro chiekerk van de H Liduina. Nieuwe Ra ven en wel om 9.13 nut Om 11 mi«- „r in de Pastorie gelegenheid tot feliciteren. De Schiedamse tafeltennissers hebben een nieuw clublokaal, dat zich bevindt in dé kelders van café restaurant Corner House Rubensplein- De ingang van het Tafeltennis-Centrum is in de Graaf Flo- rissteaat 93A. Dinsdagavond 29 Ju]j a.g. 's avonds 8 uur, hoopt de Tafeltennisvereniging |<JOAD deze speelruimte te betrekken- Zij heeft dan Dinsdag en Vrijdag haar speelavonden, terwijl de verenigingen TCK en Ready op 1 September a.s. zul len volgen. Het speelruimte-probleem voor de schiedamse Tafeltennis Verenigingen is hiermede opgelost, Schiedam heeft zelfs een Tafelten niscentrum gekregen, waar iedere liefhebber(ster) dagelijks van s morgens 10 uur tet 's avonds 12 uur 'n partijtje tafeltennis kan spelen tegen 'n tarief van 0,50 per uur. per persoon. De commissie van de Tafeltennisver eniging NO AD heeft dus succes gehad in haar pogingen om te komen tet een ideale speelgelegenheid in Schiedam. Iedere vereniging krijgt thans twee clubavonden in de week. Het geheel is voor tafeltennissend Schiedam een grote vooruitgang, welke het aan de NOAD-commissie, met mede werking van de eigendar, de heer A. M. J. Haasbroek, van Corner House te dan ken heeft. De technische leiding van dit Tafelten- niscentrum komt in handen van de heer C. F. Marijnen, Boerhavelaan 2c> die ook de training van en lessen voor liefheb bers op zich neemt. Het eerste elftal van Hermes-D.V.S. gaat morgen een moeilyke uitwedstrijd tegemoet. Op Houtrust in Den Haag zal de stryd worden aangebonden met H.B.S., de club, die tot nu toe in de eerste k.asse A zeer mooie result»- ten heeft bereikt. De Hagenaars be schikken, dank zjj vooral Deliow en v. d. Vegt, over een goede aanval en ook het battingteam mag er zijn. De eerste match tegen H.B.S., in het begin van het seizoen op de Roggewoning gespeeld, ging voor de Schiedammers met klein verschil verloren. Gezien oe goede resultaten van de laatste weken mag ook morgen op een behoorlijke prestatie worden gerekend. Aan de Damlaan ontvangt Heimés- D.V.S. 2 het oude Utrechtse Hercules. Ook dit is een return-match. De Schie dammers wonnen destijds in Utrecht. Het tweede elftal is als volgt samenge steld: W. Hoek (captain), A. Nolef. J. v. d. Schoor, A. Scheepmaker B. Hoek, F. Horn, G. Willemsen, J, Stahiie, P. Bors- boom, L. Borrani en S. J. v. d. Ende. Hermes-D.V.S. 3 tenslotte speelt in Den Haag tegen Quick 3. Exceliior-n ieuws Zondag a.s. ontvangt Excelsior 1 op het. nieuwe sportpark aan de Oude Dijk Haarlem. Vooral de bowlers zijn van Haarlem niet de gebr. Maas de sterkere zijde. Evenals tegen Heimes D.V.S. heeft, het Excelsiorbestuur voor deze wedstrijd op een aantal zitplaatsen beslag weten te leggen. Zaterdag a.s. aanvang half twee speelt Excelsior 2 voor de competitie der N.C.B, afd. 2e klasse D tegen H.B.S. Zondag a.s. speelt Excelsior 2 in Rot terdam tegen Sparta! Excelsior 3 is deze week vrij. D. Houthuysen Jr., Swammerdam- sipgel 43, Tel. 68516; G. in 'I Veld, Wil- Ipm de Zwijgerlaan 23, Tel. 68599; J. Ris Tuinlaan 92, Tel. 67856. Apotheek v. Westendorp, Singel 81.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 2