lerinneringen aan oorsprong der vierjaarlijkse Spelen VRAGEN en moeilijkheden Twaalf van de gezelschap strengste criticus" jaar in h: I I Zaterdagse mijmeringen Op zoek naar de beste foto 1908 belangrijk jaar De kwestie rond ds Loos STaïïfw. «i« je »«l' d,n ™"k ik THEO BAYLE PAGINA 3 ZATERIfAG 26 JULI 1952 Om de vier jaar Steeds uitbreiding Het begin Legende van Pelops ONTSPAKING IN JUNI Observator Premie op organisalietvil Maria hielp En morgen? Harry Plikker. Ie PRIJS: EENHONDERD GULDEN 2e PRIJS: VIJFENZEVENTIG GULDEN 3e PRIJS: VIJFTIG GULDEN VOORWAARDEN VOOR DE FOTO-WEDSTRIJD Olympia, de plaats der sterksten -■ P 7 1 J Jmi m/J<tvn n 1 i o t/ir i Diep onder de grond, een grond, overschaduwd door struikgewas en wat bomen, liggen de resten van dc Horic die eens Olympia was. Dit Olympia lag in de Noord-Westelijke hoek van Griekenlands beroemde Pelopenesos. Daar liggen nog heden ten dage neergestorte kolommen en pilaren dooreen en daartussen «lekken stukken marmer en ander gesteente. Deze resten van het iameuze Olympia der oude Grieken kan men vinden op een betrekkelijk kleine hoogvlakte, die zich ter plaatse uitstrekt, waar twee rivieren in elkander vloeien. Niet ver er vandaan verheft zich een heuvel van iets meer dan honderd meter hoogte, die de naam Kronion-berg draagt. 2500 jaar geleden kwamen de oude Grieken er hijeen en organiseerden er de eerste Olympische Spelen, waarvan onze hedendaagse de voortzetting willen zijn. Het was een Fransman, die voor het eerst in de verlaten streek, waar de resten van Olympia liggen, opgravingen deed en liet is tevens een Fransman geweest, die de Olympische Spelen heeft doen herleven. De laatste, baron Pierre de Coubertin, vaardigde in 1892 een manifest uit, waarin hij de wereld opriep, een oord te creëren, waar de beste athleten van de wereld tezamen konden komen. Hij deed dit, omdat zulks zijns inziens de zaak van de vrede en van de vrije handel tussen de volkeren zou bevorderen. Reeds vier jaar later konden, dank zij de gulle medewerking van de Griekse regering, voor de eerste maal in de moderne tijd te Athene Olympische Spelen worden gehouden. Er werd te Athene toen een stadion gebouwd, dat een eopie was van dat van het antieke Olympia, waar tweeduizend jaar tevoren de athleten van een nog kleine wereld hun laatste triomfen hadden gevierd. Ze kwamen toenmaals hoofdzakelijk uit Oost- en Zuid-Europa. Dc dag was nog verre, dat ze tot uit de uiterste hoeken der aarde zouden komen, de zeven zeeën overstekend. Toch duurde het nog tot 1908 eer de Olympische Spelen een werkelijk we reldomvattende betekenis kregen. Er kwamen te Londen sportlui van 19 naties bijeen, in lotaal ongeveer 900, in de z.g. White Ciiy. Tijdens deze spelen vonden enkele incidenten plaats. Het bekendste is wel. dat van de Italiaanse marathon loper Dorando. Deze kwam een halve mijl vóór zijn mededingers het s;adldd binnen, maar hij viel meer uitgeput et binnen, maar bij viel uitgeput neer «je geholpen. Hij werd .gedisqualiLceerd, kreeg toch als troostprijs ee medaille. Wij willen hier inmiddels geen overzicht geven van de moderne Olympische Spelen, doch vertellen, hoe liet met de Olympische Spelen van dc oudheid gesteld was. De ge- sehiedenis er van is interessant ge noeg en in de loop van de jaren zijn er noeal onjuistheden over verteld, zo b.v., dat ze als gevolg van een on beschaamd professionalisme ten on der zijn gegaan. Dit is slechts gedeel telijk waar. De eigenlijke oorzaak is geweest, dat Olympia in onze jaar- tellin" een laatste bolwerk van het heidendom bleef, hetgeen gezien de verregaande, heidense verering van de lichamelijke schoonheid cn kracht welke cr opgeld deed, niet te ver wonderen viel. Het was de Christe lijke, Byzantijnse keizer Tlieodoshis I, die in liet jaar 393 de Olympische Spelen verbood, omdat ze, zoals ze zich trachtten te handhaven, tegen de geest van 't Christendom indruisten. Een beeld uit de moderne historie der Olympische Spelen. In 1908 be reikte de Italiaanse marathonloper Dorando de eindstreep, terwijl hij de andere lopers een halve mijl vooruit teers. Hij zakte echter van uitputting ineen en moest over de eindstreep geholpen worden. Deswege werd hij gedisqualificecrd, maar koningin Victoria gaf hem bij de prijsuitrei king toch een gouden medaille als troostprijs. Dat jaar 776 was voor de Olympi sche Spelen een heel belangrijk jaar. Uit hetgeen er over bekend is, mag geconcludeerd worden, dat ze toen terdege gereorganiseerd werden en wel door een wetgever van Sparta. Er werden o.a. geheel nieuwe spel regels opgesteld. Nadien werden ze regelmatig elke vier jaar gehouden, gedurende de indrukwekkende pe riode van ongeveer 1100 jaar. De oude Grieken spraken over het Jaar van de Vijftigste Olympiade, zoals wij over het jaar zoveel na Christus of van onze jaartelling spreken. In den beginne werden de Olympi sche Spelen op kleine schaal ge houden en naar het schijnt, waren ze toen in één dag afgelopen, de reli gieuze plechtigheden inbegrepen. Steeds werden de Spelen toegewijd aan Zeus, de opperste van alle goden en aan diens eega Hera. Er was in Olympia steeds een aan Zeus gewijd heiligdom, dat met een muur omringd was en de Altis werd genoemd- De ruïnen hiervan zijn nog bij het moderne Olympia te vinden. Het was een der mooiste tempels van de Griekse oudheid. Voor zover men heeft kunnen nagaan, moeten hardloopwedstrijden de hoofd schotel van de prille Olympische Spelen hebben uitgemaakt. Aan de voet van de Kronion-berg lag het stadion, met plaats voor 40-000 toeschouwers- De athleten kwamen er binnen door een poort, waar van de overblijfselen nog steeds overind staan. Er valt ook nog de stenen lijn te vinden met de inkepingen, waarin de hardlopers hun naakte voeten schrap zet ten. De hardloopwedstrijden bleven het summum en de overwinnaar er in z,ag zijn naam voorgoed met de Spelen ver bonden, waarin hij zijn zegepraal be haalde Er werden ook hardloopwedstrij den in volle wapenrusting gehouden. De datum van de Olympische Spelen werd tussen de tweede en derde week na 21 Juni vastgesteld en hield verband met de eerste volle maan na het intreden van de zomer- Toen de Spelen hun hoogte punt hadden bereikt, kwamen de deelne mers uit heel de toenmalige Griekse en Romeinse oudheid: van de oevers van de Zwarte Zee, uit Sicilië, Noord Afrika, Klein Azië en o-a. ook uit Marseille. De paardenrennen namen steeds meer in oetekenis en populariteit toe. Koningen met het be- Jongens uil het moderne Olympia zetten zich schrap op de stat Iplaats der antieke athleten, die door een aardverschuiving meters diep onder de grond bedolven werd en eeuwen lang onvindbaar bleef- van koning Pelops en heel lang werden er te zijner ere godsdienstplechtigheden gehouden. Laten we echter beginmen gin. Dat is een beetje aan- mand weet, wannee - zoveej zijn vang hebben «enomen. ZoiiU zow ze vermoedelijk gegroe:ld 1 Om vankelijk onbelangrijk gebewen de een of andere reden, misscmen dank zij bepaalde orgadlsat°"S„en ven van de mensen in Olympia, de Spelen het daar in belangrijkheid van Spelen, die elders in het in verschilL staatjes verdeelde, oude Griekenland c houden werden. Men neemt .aan, da- ce Olympische Spelen reeds vóór Homerus bes ionden. De eerste winnaar in de Olympische Spelen, wiens prestatie voor het nageslacht werd opgetekend, was een zekere Coroebus uit Elis. Deze athleet met z'n mooie naam won bij maanlicht een wedloop over een af stand, gelijk aan 200 yards. Het gebeur de. zoals staat opgetekend, in de maand van Apollonius van het jaar 776 vóór Christus. Sindsdien werd een register van overwinnaars bijgehouden, tot de Spelen door keizer Theodosius verboden werden. Als we de oude Grieken mogen gelo ven. werden er reeds in de prehistorie Olympische Spelen gehouden. Volgens hen zouden ze door de god Zeus gesticht ziin Naar hun gewoonte hebben de oude Grieken deze stichting overigens met verschillende fabelen omweven. In een dezer wordt verteld, dat niet Zeus, maar df beroemde antieke krachtspatser Her- culps nadat hij het land van allerlei monsters bevrijd en voor de mensen be woonbaar had gemaakt, de p; Spelen in het leven nep. Het idee a zo dwaas niet, want wie zou er be g schikt voor zijn geweest dan Hercul bussen, de Olympische Spelen z-Un zeer vermoedelijk uit een bestaande heidense eredienst voortgekomen- Doen mand in heel het land evenaarde hem in het mennen van de paarden voor de ren en strijdwagens. Deze koning Pelops, at Z°°av,Va? 6011 koning, kwam in de grijze oudheid naar Olympia, waar een zekere koning Oenomaus zetelde op de tioon. Deze koning bezat slechts één kind. een beeldschone dochter. De hof- poeten bezongen haar als de „glorieuze Hippodameia want zo heette ze Hin- podameia. Terwijl Hippodameia be'roemd was om haar schoonheid, zodat vele ko ningszonen naar Olympia kwamen om naar haar hand te dingen, was haar va der koning Oenomaus, eveneens een uit stekend wagenrenner. Nu wilde hst ge val, dat een orakel hem voorspeld had dat hij door zijn schoonzoon gedood zou worden- Koning Oenomaus had het dus niet et» °p a-s. schoonzoons begrepen. En elkeen, die hem om de hand van zijn beeldschone dochter vroeg, daagde hij „it tot een wedstrijd in het wagenren- je een kopje kleiner. Reeds hadden, aldus .hetjntteke^ver- <Van onze correspondent) Het Hilversumse convent heeft een ver klaring opgesteld, waarin het betoogt dat de kwestie-da Loos, die aanvankelijk het voornemen te kennen gaf Rooms-Katho- liek te worden, doch dit voornemen, zoals men weet, later weer introk, niet opgelost was met de jongste verklaring van de Generale Synode, hetgeen voor insiders wel duidelijk was. Ten eerste liet de syno dale verklaring blijken, dat alle mogelijk heden niet uitgeput waren, wanneer zij uitspreekt dat de vraag openblijft, wat in oecumenisch verband ten aanzien van het ambt bereikbaar is en dat voortgaand onderzoek geboden is. Vérder was het insiders wel' bekend, dat hèt een onjuiste veronderstelling was te menen, d-at de vragen en moeilijkheden alleen rondom de persoon van ds Loos gerezen zouden zijn- maar.dat een grote groep van predikanten en vooraanstaande leken zich met de kwestie van het ontbreken van aposto lische successie in de protestantse kerken van Nederland bezig houdt. Dat ontbreken van geldige ambtswijding -in onder scheid met protestantse kerken in Zwe den, Finland, Engeland en Amerika is voor een gnoep predikanten en leken, verenigd in het Hilversumse convent, dus danig verontrustend, ja soms een kwel ling dat zij zich met het volgende schrij ven tot de Generale Synode hebben ge richt: „Het Hilversums convent heeft kennis genomen van de verklaring, die Uw Synode in het licht heeft gegeven over de vragen en moeilijkheden, voort vloeiende uit hetgeen genoemd convent sedert -1947 aan de orde heeft gesteld. In gehoorzaamheid aan de Heilige Schrift zal het convent zijn streven naar herstel van het apostolisch ambt voortzetten. I-Iet convent hoopt tot de bezinning, op het wezen van het ambt het zijne bij te dra gen" Bij de Rijkspostspaarbank werd in Juni ingelegd 28.593.383 en terugbetaald 29.917.425, zodat het spaartegoed met 1.324.042 verminderde. en rijke magnaten stuurden er hun beste wagenrenners met hun duurste renpaar den heen. Er werd een jury geïnstalleerd en de duur van de Spelen «p vijf dagen vastgesteld. Boksen, worstelen, paarden rennen, discuswerpen, de penthation werden ingevoerd en het programma, werd ook voor jongens uitgebreid. In de zesde eeuw vóór Christus nam men in het programma tevens een boks- en wor stelwedstrijd op, waarin alles geoorloofd was en zo lang gestreden werd, tot de verslagenen erkende, verslagen te zijn Enkele namen van Olympische helccn zijn bewaard gebleven, o.a- die van Phayllus, die het verst sprong. Polsstok- springen was er onbekend. Heel lang is het aan vrouwen verboden gebleven, de tempel van Zeus te betreden of aan de belangrijkste wedstrijden van de Spelen deel te nemen. De eerste vrouw, die er aan deelnam, was Kallipateira van het eiland Rhodos, die zich in mannenkleren naar Olympia begaf, teneinde haar zoon te begeleiden, die voor de wedstrijden voor jongens had ingeschreven. Later kregen de vrouwen haar eigen afdeling bij de Spelen- Men weet niet, waarin de vrouwen elkanders krachten maten. Aangezien hardlopen in het antieke Griekenland altijd in hoog aanzien heeft gestaan mag verondersteld worden, dat er menige Grieke Fanny Blankers-Koen als een hinde haar rivalen voorbij ge stoven is. Omstreeks liet jaar 500 vóór Christus bereikten de Spelen hun hoogtepunt. De deelnemende ath leten moesten toen zweren, \an zui ver Grieks ldoed te zijn en tien maan den getraind te hebben. Ze werden vaak door bun naaste famillicledcn begeleid. Alle vergrijpen tegen de spelregels werden met boeten be straft en de begeleidende familie leden moesten op bun beurt zweren, geen oneerlijke middelen te zullen gebruiken, teneinde hun kampioen aan een overwinning te helpen. En wat kon de overwinnaar als prijs verwachten? Een kroon van wilde olij - vénbladeren uit de gaard van de tempel van Zeus, met goud bijeengehouden. De olijfbladerenkroon van Olympia was een der grootste eretekenen in het oude Griekenland. Er werden ook elders Spe len gegeven, maar die van Olympia spanden in elk opzicht de kroon. Wan neer de overwinnaar thuiskwam, werd hij als een generaal na een grote over winning gefêteerd. Wij zouden zeggen: als een oceaanvlieger of een Kurt Carl- sen. Elke stad in Griekenland had haar eigen methode, om de overwinnaar te eren. Te Athene kreeg hij o.a. een geld prijs. Er werd op de Olympische Spelen niet alleen aan sport gedaan. Ook 'de kunst kreeg haar deel, alhoewel een criticus in die tijd er toch op meende te moeten wijzen, dat ten hardloper of een goede bokser' nog geen wijs mens en een goed bestuurder was aanbidder; van de schone ffippAAm'eia tegen hem haal, niet minder dan dertien laten we nog even de legende van kon ng Pelops vertellen. Ook aan deze kon.1"» wordt de eer toegeschreven de Olyrn pische Spelen gesticht te hebben. En we om een heel merkwaardige rezen. i-J was ppn nitct/airemHp wascnrnGnncr. het onderspit gedolven e ver_ verloren, toen Pelops ten t aal scheen. Ook hij nam de ui dag 1 maar tevens geen enkel risico Wa kocht een zekere Myriilus, die komd<= Oenomaus' renwagen verzorgde om en zorgde, dat deze een der wielen onklaat maakte, zodat dat tijdens de wedstrijd van de as moest lopen. Zo gebeurde het, het wiel liep er af, terwijl koning Oeno maus als een razende voortjaagde en eze kwam hierbij om het leven- trouwde met de schone Hippo- Dii J li?t Myrtilus in zee gooien- as. *n die dagen zo de gewoonte wa^ d?Mre,.?ensen' Pelops' bedcoling zijn' overwinn' n°0lt het Seheim van herinnering "Tin y^Öe'n zou'v Te0 stichtte hij de 01ymp^he'"Speïen.nnmS Aangezien er in de oude Grieks'' fi beled ed legenden nogal geroddeld wordt, zulien we zo vrij zijn, dit verhaal eenvoudig niet te geloven. Het zal wel I uitgedacht zijn door lieden, die de glorie van de Olympische Spelen niet goed kon den zetten. Wat hiervan zij, de deelne mers er aan bekommerden zich cr wei nig om, dat de herkomst der Spelen van zulk een dubieuze aard zou zijn. Ze pel grimeerden steeds naar de graf'ombe THEO BAYLé, de Neder landse operazanger met een wereldnaam, ver toeft momenteel voor eni ge tijd in zijn vaderland. Als gast. Wij hebhen met onze eigen ogen kunnen consta- eren, wat dit gast zijn voor hem betekent De eerste af- .<lie w'l gemaakt hadden kon op het laatste moment geen (!ool.ga„g vinden omdat onze „gast" een dringend gesprek moest hebben met I>„ Belasting, terwijl de tweede keer in enigszins letterlijke zin een spaak in het wiei werd gestoken, door enkele onverlaten die er niet de Citroen van de heer Baylé van door waren gegaan na do Rigoletto-uitvoering in Amsterdam. De inspirerende kracht die van een groot acterend zanger naast je op de plan ken uitgaat, is enorm en op deze wijze word je zelf ook telkens weer opnieuw bezield en kun je je rol tót dieper leven brengen. De Weners, die zeer gevoelig zijn voor de opera gaat U maar na: in twee theaters elke avond een uitverkoch te zaal en elke hiaand een première in de stad en schap ben van de strengste criticus, die eeu artist Hen maar voorstellen kan? Een blik op mevrouw Baylé is voldoende om te begrijpen wie hier bedoeld wordt. „Een interview met mij betekent óók een inter view met mijn vrouw". les uur repeteren En nu is het woord aan mevrouw Baylé geb. Johns, sen o.a. heeft ontvangen van Borofsky, studeert en repe teert met haar man dage lijks een kleine zes uren en Theo Baylé kan er verze kerd van zijn na elke voor stelling zijn vrouw te zien met een klein notitieboek je in haar handen, waarin zij tijdens de uitvoering kleine, doch waardevolle op en aanmerkingen gekrab beld heeft, waar Baylé zijn voordeel mee kan doen. „Ik ben altijd opbouwend in mijn critiek" verzekert mevrouw Baylé ons en wij antwoorden dat dit, gezien de groeiende prestaties van haar man, geenszins betwij feld wordt door ons! Met ver van de plaats, waar eens Olympia lag, ontstond na de in 187ö begonnen opgravingen als gevolg van het toeristenverkeer een nieuw dorp Olympia. Maar gelukkig, zijn ver trouwde reisgezel is A oens dag weer teruggevonden. Op de Zeedijk. Offenbach in drie talen Théo Baylé, zoals Mi voor ons zit, is een le vendige veertiger met een paar zeer jongensachtige ogen, hartelijk en spon taan in zijn bewegingen en van het enigszins ge zette postuur dat men bu zangers, vooral bassen en baritons, .liet zelden aantreft. Het gesprek gaat over de opéra. De Wiener Staatsoper, waar van Baylé „Milglied" is en de Neder'anrlse Ope ra. waar Bavié dezer dagen gastrollen heeft gezongen als Rigoletto, ?,nio M „Paljas". Jf' .®P'fóousiasme ver- hij ons over zijn hsehe® Vr de vipr Mabo- 'isthe Tiguren uit Hoff manns Erzahlungen"' Bav ié zingt én acteert do rollen van de duistere Lindor'ff, Copelius, Dan- pertutto en Dr Mirakel al sinds 1939 toen hij bij de Nederlandse Opera stichting onder regie van Lothar WallensteTn voor het eerst deze myste rieuze personages te Ver tolken kreeg, en nu zingt hij Offenbach's opera in drie talen, Frans, Duits en Nederlands. ET meest boeiende „«j-j-is voor ml5 de opera, omdat daar van de artist én zangkunst én to neelvaardigheid geëist wor den en waarin de acteurs, zoals miin ervaring in We nen is, elkaar tot grotere en edeler prestaties opvoeren. hard kunnen zijn in 'Mn critiek terecht mel ken zulks onmiddellijk en weten het naar waarde te schatten". Hier onderbreekt Theo Baylé zichzelf, buigt zicli naar ons toe en zegt fluis terend, maar zó dat me vrouw Bayié niet de min ste moeite heelt 0m de woorden van haar man °R -, van«en: „Er wordt altijd veel gesproken over de critiek. Maar weet U dat ik al twaalf jaar in gezel die zó zeer met het werk van haar nian vertrouwd en gegroeid is, dat het voor óns althans, nauwelijks ver schil kan maken of de zan ger, dan wel de pianiste- repetitor aan het vertellen is. Ons blijkt nu, dat we niet een uitermate hard werkend echtpaar te maken hebben, dat in volmaakte eensgezindheid aan do car rière van één deel ervan bouwt, vijlt en schaaft. Mevrouw Baylé die con certpianiste is en haar les- N de herfst van dit jaar zal Baylé als Matthis de Weense première zingen van Hindemith's „Matthis der Mahler" en ook slaan er voor de eerste maal in zijn „Weense tijd" enige recitals op het programma in de Brahmszaal, waar Baylé o.a. de „Liederen met een pruik op" van Jan Mul in het Nederlands ten doop zal houden. „En miin vrouw begeleidt mp daarbij, zoals U wel be grijpen zult". Eén harlcwens „Ik heb nog één harte- wens. waarvan ik de ver vulling steeds meer ga verlangen naarmate ik in het buitenland het bloeiende operaleven zie geleefd worden: Een Ne derlandse Opera, waar ik in den vreemde met trots op kan wijzen. Het geval wil, dat er in Wenen een opvallende intéresse be staat voor het Leidseplein en vooral jonge en talent volle regisseurs willen graag enige tijd bij de Nederlandse Opera wer ken, teneinde indrukken op te doen, en op deze wijze komt er toch iets van de oeroude Weense muzikale traditie waaien in de straten van Am sterdam. Tk ben heel dankbaar, dat door mijn tussenkomst nu de der tig-jarige- Dr Walter Poehl in September (lrie maanden als assistent regisseur in Nederland zal kunnen arbeiden". De gestolen Citroen be vatte ettelijke klavieruit- treksels van deze jonge Wiener, die echter heel huids, mét de wagen, weer te voorschijn zijn gekomen. Dit is Théo Baylé, wiens hele persoon een opgewekte hulde is aan de zangerige schoonheid van liet leven. „VAN DE 22 MIILIOEN arbeiders in Groot-Brittannië zijn er slechts 8 miHioen bij een vakbond aangesloten. Derhalve is het voor d'e werkgevers en voor de M- midd'elingscommissies zeer moeilijk e beoordelen, in hoeverre de vakbonden fei telijk de wil van de arbeiders vertolken Met nadciak werd dezer dagen tijdens een vergadering van de Engelse Kathoheke beweging „The Sword! of the Spirit (Het zwaard van de Geest! op dit feit gewe zen. „The Swcrd't of the Spirit is een sociale studiebewe.ging, die door kardi naal Kinsley is opgericht. Een der aan wezigen deed tijdens de discussies he interessante voorstel om de arbeiders, die in d'e vakbonden zijn georganiseerd, een loonsverhoging 'te geven, welke overeen stemt met hun vakbondscontributie. Hier door zou het mogelijk warden het over grote deel ven de arbeiders in de vak bonden te organiseren. Het voorstel is uiteraard onuitvoerbaar, omdat de contributie vrijwillig is en de vakbonden al gaiu w moeilijkheden zouden krijgen bij de vaststelling van bijv. ho gere afdrachten. Het ware beter, dat de niëtigeoa-ganiseerden alsnog zich aan sloten. EE.N 30-jarige Italiaanse vrouw, Rita Saiani. die 15 jaren in haar geboorte dorp Pilcento (provincie Trente) bed- Ipgerig i's geweest, is in aanmerkelijk verbeterde toestand van een bedevaart na'ar Lourdes teruggekeerd en met klok gelui in Pilcento ontvangen. Vóór zij met de laatste Italiaanse be devaart naar Lourdes vertrok, vertoefde zij sinds een maand in het hospitaal van Ala. Daar hadden de geneesheren haar opgegeven. In Lourdes is zij. zoals vele zieken, in de piscines ondergedompeld. Reeds na de eerste maal voelde zij zich veel beter. Deze beterschap heeft aan gehouden en werd volkomen tijdens de thuisreis. Tenslotte is Rita Saiani in Ala zonder enige hulp iv-t de trein gestapt en heeft de afstand vntn het station naar het ziekenhuis zander enige moeite afgelegd. Er ziin vandaag weer gelukkige men sen in Pilcento. MORGEN JS HET WEER Zondag. Ge denk toch dïe offerschaal voor die nieuwe kerken. Niet tegenover het vlees hebben we verplichtingen, aldus het Epistel, maar toch wel reden tot dankbaarheid, zou ik er bij willen voegen, voor de talrijke ge naden via de middelen der Kerk. Het Evangelie herinnert weer aan die han dige rentmeester. Wordt bruggenbouwer in. de goede zin van het woord. Voor de rest een fijne Zondag met het gelaat van een rechtvaardige rentmeester, die weet te handelen overeenkomstig de Pauselijke richtlijnen inzake d'e verdeling' van het nationale inkomen. DE VACANTIES ZIJN IN VOLLE GANG. OVERAL WORDT GEPROFITEERD VAN RUST, ONTSPANNING EN DE GENOEGLIJKHEDEN VAN DE ZOMER TIJD. DUIZENDEN FOTO-TOESTELLEN ZIJN ELK MOMENT VAN DE DAG IN ACTIE OM AARDIGE TAFEREELTJES OP DE GEVOELIGE PLAAT VAST TE LEGGEN EN, OP DIE WIJZE, VOOR DE TOEKOMST ALS BLIJVENDE HERINNERINGEN TE BEWAREN. U WEET, DAT U DOOR INZENDING VAN DE „BESTE FOTO" KUNT MEDE DINGEN NAAR DE UITGELOOFDE PRIJZEN IN ONZE FOTO-WEDSTRIJ Bovendien is uit handelskringen een groot aantal troostprijzen beschikbaa gesteld. 1. De deelneming is uitsluitend open gesteld voor amateurs. Zij moeten geabonneerd zijn op een der dag bladen van de Maasbode-pers, t.w. De Maasbode, Het Nieuwe Dag blad, Nieuwe Schiedamsche Cou rant' Nieuwe Dordtsche Courant, Nieuwe Zuid-Hollander, Toekomst en De Westerbode. 2. De foto's dienen in de tijdsperiode van 15 Juli tot en met 15 Septem ber 1952 te zijn gemaakt en ook binnen deze termijn, te worden ingezonden. 3. Het aantal door één persoon in te zenden foto's is onbeperkt, met dien verstande, dat niet meer dan één foto per inzender voor een prijs in aanmerking kan komen. 4. Het formaat van de in te jenden foto's mag ten hoogste zijn 18 x -4 cm en niet kleiner dan de afme tingen van een briefkaart. Aan de achterzijde moeten naam, adres en beroep van de inzender worden vermeld, datum van opname en merk van het toestel, waarmede de foto werd vervaardigd. Ook vermelde men de naam van het dagblad waarop men is geabon neerd. Men is vrij in de keuze van hét onderwerp, doch geve de titel daarvan aan, dus voorzie de foto "van een onderschrift. 5. De ingezonden foto's zullen door een jury worden beoordeeld, wier uitspraken beslissend zijn, terwijl te dezen opzichte geen discussie, hoe dan ook, kan worden gevoerd De foto's zullen o.a. beoordeeld worden naar de keuze van het onderwerp en de wijze, waarop m technisch opzicht, gelet op het ge bruikte toestel, de opname tot haar recht is gekomen. De foto's zullen uitsluitend worden geretourneerd als een gefrankeerde enveloppe, van volledig adres voorzien, is bij gevoegd, terwijl de directie zich het recht voorbehoudt al of niet bekroonde foto's (tijdens of na de wedstrijd) in haar uitga ven af te drukken. In dat geval zal aan de rechthebbende 10. per foto worden uitbetaald. In zenders worden automatisch ge acht hiermede accoord te gaan, terwijl zij automatisch zullen wor den beschouwd als beschikkende over het auteursrecht der door hen ingezonden foto's. Alle, dus ook de eventueel tussentiids ge plaatste foto's, dingen mede naar de uitgeloofde prijzen. Inzendingen (geen correspondentie en ook geen negatieven) gelieve men uitsluitend te adresseren aan de redactie van de Maasbode-pers, Postbus 723, Rotterdam. E)e en veloppe voorzie men in de linker bovenhoek, van de aanduiding: FOTO-WEDSTRIJD

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 3