Rood „BEVRIJDINGSLEGER'' terroriseert Brits N.-Borneo Noodtoestand afgekondigd na reeks van gewelddaden Regering van koning Talal van Jordanië beëindigd Nieuw contact gelegd antirevolutionairen Het minister-presidentschap met voor dr Beei? Mgr dr B. J. Eras overleden Schaarste aan boter, varkens en eieren in Duitsland Gecompliceerde botsing te W ouw Goed geluid uit Egypte: Actie tegen sociale misstanden Kinderverlamming blijft toenemen Gascylinders ontploften "-3.WS» Mr DONKER NOG STEEDS IN DUISTER Rector van het Ned. college te Rome en oud-procurator van het Ned. episcopaat bij de II. Stoel Het nuchter-zim Dinsdag 12 Augustus 1952 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN.OMSTREKEN r Politie hoopt de situatie alleen te kunnen beheersen De 17-jarige prins Hoessain volgt hem op Eerste liouvast in de zaak-Drummond Labour tikt Bevan weer op de vingers britse samenwerking Moeilijkheden blijven Naguib voorstander van militaire samenwerking Achttienjarig meisje in zee verdronken Ridgway: ,Twee jaar dienstplicht!'' Woonwagen „caramboleerde" met twee auto's vóór de H. Communie WEERBERICHT In Rotterdam 12 gevallen Elf doden en negentien zwaar gewonden Algemene voldoening te Londen EDEN GAAT HERTROUWEN WINKELS DICHT OP 15 AUGUSTUS met PLAN-SCHUMAN (Van onze correspondent) Gistermiddag om drie uur is vrij onver wacht in het St. Elisabethgasthuis in Arnhem, m de leeftijd van bijna 76 jaar, over e en mgr dr B. J. Eras, eerste rector van het Nederlands College te Rome, oud- procurator van het Ned. Episcopaat bij de H. Stoel en sinds 1945 honorair Gezant- schapsraad voor kerkelijke aangelegen heden bij het Nederlands gezantschap bij de H. Stoel. Mgr Eras, die sinds enige tijd met verlof m Nederland vertoefde, logeer de bij zijn nicht in Baak. Hier verergerde de kwaal, waaraan hij reeds lange tijd lijdende was. Maandag was zijn toestand zodanig, dat hij in de ochtenduren naar het St. Elisabeth-gasthuis werd over gebracht, waar hem des middags uit voor zorg door rector Van Leur de laatste H H. Sacramenten werden toegediend. Diezelfde middag om ongeveer drie uur overleed mgr Eras. De pontificale Uitvaart heeft plaats op Donderdag 14 Augustus om half elf in de kerk van de H. Theresia in zijn geboorte plaats Tilburg, waarna de begrafenis volgt op het kerkhof 't Goirke. Zijn vermoedelijke opvolger mgr J. Damen, die momenteel eveneens in Nederland vertoeft, is terstond op de hoogte gesteld Van het overlijden. Met mgr Eras is heengegaan een man die vele tientallen jaren lang een zeer voorname plaats heeft ingenomen in de Nederlandse kolonie te Rome en nog vrij onlangs, in 1951, bij gelegenheid van zijn vijftig-jarig priesterfeest is op de meest ondubbelzinnige wijze gebleken hoe' zeer de figuur van deze priester in Vaticaanse kringen en door Z. H. de Paus zelf hogelijk gewaardeerd werd. Nederlanders te Rome kunnen zich deze stad bijna niet denken zonder deze markante representant van het Neder lands Episcopaat, aan wiens onvermoeid ijveren het niet in het minst te danken is geweest dat het Nederlands priestercollege te Rome tot stand is gekomen. Voor nadere bijzonderheden omtrent de ontslapene verwijzen wij naar elders in dit blad. Prof. Beaufort inplaats van Romme? Buitenlandse 'Zaken In het bijzijn van haar vriendinnen VRIENDELIJK! BOEREN EISEN ECHTER HAND- HA VING.V AN INVOERRECHTEN De droogte krijgt de schuld van alles Belangrijke wijzigingen in aartsbisdom Mechelen Weerverwachtlng van De Bilt, geldig tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met enkele plaat selijke buien, waarvan vanavond sommige met onweer. In het binnenland tijdelijk zwakke, overigens matige tot vrij krachtige wind, in hoofdzaak tussen Zuid-West en Zuid. Minder warm overdag. Woensdag 13 Aug.: Zon op 5,21 uur, onder 20.08 uur. Maan op 22.51 uur, onder 15.46 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT y De Staatscourant van gisteren bevatte oen opgave van het aantal in de week van 27 Juni tot en met 2 Augustus aangegeven gevallen van kinderverlam ming. Blijkens deze opgave bedroeg het aantal gevallen in deze periode in het gehele land 134. In de voorafgaande periode de week van 20 tot en met 26 Juli werden 107 gevallen ge registreerd. Evenals in de voorafgaande weck werd ook in de periode van 27 Juli t0t en met 2 Augustus geen geval van kinderverlamming in Zeeland geregi streerd. Het aantal aangegeven gevallen per provincie is voor Groningen 3, Fries land 1, Drente 3. Overijssel 4 Gelder land 11, Utrecht 5, Noord-Holland 16 (Amsterdam 3). Zuid-Holland 22 (Rot terdam 12), Noord-Brabant 45 en Lim burg 24. Gedurende het afgelojwn ^ekemd^is In de Oostzee-badplaats JL fceme) pen vrachtauto met gascylinders in de lucht gevlogen. Volgens ooggetui gen zijn de chauffeur en zijnt wouw als mede negen kinderen, die ooi de au o heen stonden gedood. Zeventien kinde ren en twef volwassenen werden zwaar fe Het" gas in de cylinders was bestemd voor het vollen van kinder-ballons. Er zou een feest worden (gehouden ter gele genheid van het honderdjarig bestaan van Aihlbeok. De feestelijkheden, zijn afgelast. Bewapende en in uniformen gestoken communisten hebben in het tot heden vreedzame Serawak (Brits Noord-Bor- neo) een terroristische actie ingezet. Za terdag jl. is in het district Kuching de noodtoestand afgekondigd als direct ge volg van gewelddaden, eerder in de week gepleegd door lieden die zich leden van het „Scrawaks-Indonesisch volksleger voor de bevrijding" noemen. Een woord voerder van het gouvernement verklaar de: „Dit is geen kwestie van bewapende sluipmoordenaars, die geld afpersen, doe een rechtstreekse uiting van min communisme". Verschillende terroristen zijn reeds ge arresteerd. maar de ^ep^ Annrkruist maoht in de Britse kolon* gruist nbg het oerwoud en het rutb^gebied iu vnriffe wee'k. Men vreest, dat zn de Indonesische grens reeds bereikt heb ben Zij hebben een politiebeambte doodgeschoten en twee anderen ernstig gewond. Autoriteiten van het gouvernement menen, dat de communistische activitei ten geleid worden van het hoofdkwartier in het gebied van Pontianak (Indonesië) uit, dat ongeveer 160 km. van Kuching verwijderd ligt. Het gouvernement houdt de Indonesische regering volkomen' op de hoogte van alle ontwikkelingen. Er zijn noodregelingen van kracht ge worden, die de doodstraf stellen otp het illegale dragen of het gebruik van wa pens Speciale bevoegdheden zijn aan vooraanstaande autoriteiten van gouver nement en politie verleend. De Britse commissaris-generaal voor Zuid-Oost-Azië, Malcolm Macdonald, noemde de afkondiging van de noodtoe stand een ..voorzorgsmaatregel" ten tijde van het onderzoek. Hij zeide, dat er geen Het parlement van Jordanië heeft in een geheime buitengewone vergadering de regering van de zieke koning Talal beëindigd en zijn zoon, prins Hoessain, tot koning uitgeroepen. Een regent- schapsraad zal voor de nieuwe koning optreden tot deze op 2 Mei van het vo - gende jaar de 18-jarige leeftijd zal heb ben bereikt. Zoals men weet, studeert de nieuwe koning aan de bekende school van Harrow in Engeland. Door deze beslissing van het parlement is een einde gekomen aan een kortston dig en tragisch koningschap. Ex-koning Talal word vroeger vaak „de eenzame prins" genoemd. Overschaduwd door zijn energieke vader, koning Abdoellah, had hij in zjjn jeugd weinig gelegenheid zich in de kunst van het regeren te bekwa men, aangezien hem vrijwel geen verant woordelijkheden werden toevertrouwd. Dit zou hebben bijgedragen tot de gees- lesziekte, die zich later bij Talal open baarde in de vorm van viagen van ach terdocht en ernstige neerslachtigheid. Hij werd in 1911 te Mekka geboren, iien jaar later werd hij kroonprins van ansjordanië, toen zijn vader tot ko ning van dit land werd uitgeroepen. Op 16-jarige leefthd ging Talal naar Enge land, waar hij twee jaar de militaire academie te Sandhurst bezocht. Na zijn terugkeer trad hij verscheidene malen als regent op bij afwezigheid van zjjn vader Ook dan werd hem echter weinig verantwoordelijkheid gegeven. Toen koning Abdoellah vorig jaar vermoord werd, vertoefde Talal in een Zwitserse kliniek voor de behandeling van zijn ziekte. Hij keerde in Septem ber 1951 naar Amman terug en legde enige dagen later de eed af. Op 18 Mei van dit jaftr vertrok Talal naar Parijs, op aanraden van zijn artsen. Drie weken later werd het Jordaanse huis van afgevaardigden bijeengeroepen in ver band met een „ernstige verslechtering m de geestestoestand van koning Talal OP 4 Juni werd een „plaatsvervangende raad van drie leden ingesteld om voor de ko ning op te treden. Na een verblijf te Lau sanne, waar hij tevergeefs trachtte zpn echtgenote, koningin Zain, en prins Hoes sain te bezoeken, keerde hij op 3 Juli naar Amman terug, waar de bevolking hem een groots welkom bereidde. Zijn geestes toestand het echter zoveel te wensen over, dat het parlement wel moest in grijpen. In een geheime vergadering benoemde het parlement een commissie van drie senatoren en zes afgevaardigden om me- dische rapporten over de koning te be- studeren. Deze commissie wees drie art sen uit Amman aan, die op hun beurt de bevindingen van twee Egyptische genees heren bestudeerden. Allen kwamen tot de conclusie, dat ralal tengevolge van krankzinnigheid niet in staat was tot regeren. Hierop verzocht de regering het parlement, de regering van koning Talal 1e beëindigen en prins Hoessain tot ko ning uit te roepen, hetgeen gisteren is geschied. De prins, die zijn vacantie bij zijn moe der te Lausanne doorbrengt, ontving gis teren van de Jordaanse premier een tele gram, dat was geadresseerd aan „koning Hoessain 1". De prins bracht onmiddellijk zijn moeder op de hoogte. Verwacht wordt, dat het koninklijk gezelschap nog een tiental dagen in Lausanne zal blij ven. J Het bericht van de troonswisseling in Jordanië is te Londen met algemene vol doening ontvangen. In de Britse hoofd stad bestond sinds de moord op de be kwame koning Abdoellah enige ongerust, heid over de toestand in Jordanië. De troonsbestijging van koning Hoes sain betekent, dat de twee Haejemieti- sdhe koninkrijken, nl. Jordanië en Irak, ziullen worden bestuurd door twee neven, die hun opleiding aan dezelfde Engelse sdhool hebben gehad. Volgend jaar zullen beiden bij het bereiken van de 18-jarige leeftijd, zelf het bestuur in handen ne men. Britse militairen in Serawak zijn en dat niet het voornemen bestaat Britse Loe pen te zenden daar het gouvernement vertrouwde de situatie 'e Hf.nelL heersen met behulp van de politie. Sera wak kan echter zo nodig hulp uit Malak- ka krijgen. De Franse politie, die zich bezighoudt met het speuren naar de moordenaar van prof. Drummond en zijn vrouw en dochtertje, hoopt dat er thans enig schot in de zaak gaat komen. Boeren uit de streek, waar de misdaad is ge pleegd, hebben gisteren namelijk drie Amerikaanse karabijnen ingeleverd, die van hetzelfde type zijn als het wapen, dat door de moordenaar werd gebruikt. De ontdekking van deze geweren heeft voedsel gegeven aan het groeiende ver moeden, dat iemand uit de streek de moorden heeft gepleegd. De ingelever de karabijnen droegen precies dezelfde kentekenen ais het wapen, dat de mis dadiger gebruikte. De Franse politie heeft de laatste dagen herhaaldelijk een beroep op de zwijgende, achterdochtige boeren van deze dorre streek gedaan om te helpen bij het onderzoek. Volgens de politie kan de inlevering van de geweren wel licht het einde betekenen' van de pas sieve houding der plaatselijke bevolking en voor anderen aanleiding zijn inlich tingen te geven. Men gelooft vast dat er mensen zijn, die tot nog toé het een of ander, dat van groot belang kan zijn, hebben verzwegen Een van.de drie boeren, die de ge weren inleverden, verklaarde dat hij zijn karabijn van een Amerikaanse sol daat had gekregen in ruil voor een fles cognac. Het dagelijks bestuur van de Britse labourpartij heeft een tussentijdse ver klaring over de binnenlandse politiek uit gegeven, getiteld: „Laat ons de feiten on der de ogen zien". Hierin wordt de hou ding van het verbond van vakverenigin gen, de TUC, goedgekeurd, volgens welke „de grootst mogelijke mate van bewape ning binnen de perken van de middelen, die ter beschikking staan, moet worden bereikt omdat de vredè niet kan worden gewonnen door zwakte". Het goedkeuren yan de verklaring van de .TVC wordt gezien als een scherpe, officiële terechtwijzing aan het adres van Bevan's aanhangers, die menen dat de Britse economie de huidige bewape ningsinspanning niet kan dragen zon der verlaging van de levensstandaard. Waarnemers geloven, dat op de in Sep tember te houden jaarlijkse vergadering van de labourpartij voorzitter Attlee een beslissing over de Britse bewapening zal trachten te forceren. Men verwacht,- dat het tot hevige debatten met de aanhan gers van Bevan zal komen. Anthony Eden, de 55-jarige Britse minister van buitenlandse zaken, zal binnenkort in het huwelijk treden met de 32-jarige Clarissa Spencer-Churchill, ,dR?,hter van. premier Winston Churchill s enige broer Jack, die in 1947 is overleden. Koning Frederik van Denemarken, die een geestdriftig beoefenaar is 'van de kegelsport, volgt met gespatinen aandacht de bal, welke hij zojuist naar de kegels heeft gerold. Deze foto werd gemaakt tijdens het bezoek dat de koning en zijn gemalin aan Groenland brachten. De Ned. Katli. Middenstandsbond cn de Ned. Kath. Bond van Handels-, Kan toor. en Winkelbedienden hebben geza menlijk een oproep gericht tot alle katho lieke ondernemers in het middengroot en kleinbedrijf, om op het feest van Ma ria Tenhemelopneming indien dit enigszins mogelijk is liun winkel en bedrijf gesloten te houden, om de viering van deze verplichte Zondag mogelijk te maken. Ht publiek wordt verzocht met zijn in kopen en bestellingen daarmede rekening te houden en een even principiële hou ding aan te nemen als de zakenmensen, die op deze feestdag sluiten. Jean Monnet, de voorzitter van het hoee gezagsorgaan van de Europese kolen- en staalgemeenschap, zal 21 Augustus a.s met Groot-Brittannië onderhandelingen beginnen over de samenstelling der Britse delegatie, die met het orgaan zal samen werken. Te Londen heerst algemeen vol doening over het feit, dat als zetel van het gezagsorgaan Luxemburg is gekozen. (Van onze parlementaire redacteur) 's-GRAVENHAGE, 11 Augustus 1952. Na een hapering Maandagmorgen heeft de formateur zijn besprekingen Maandagmiddag', toch weer voortgezet. En het merkwaardigste daarvan is, dat tegen de verwachting van A.R.-kringen zelf in, er toeli nog weel een gesprek is gevoerd met een lid van die partij, namelijk met prof. dr j. Zijlstra, hoogleraar in de Staathuiskunde aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. Dit kan betekenen, dat dc formateur de moed nog niet heeft opgegeven ook anti-revolutionairen in zijn kabinet te betrekken, maar dan rekent hij er blijkbaar tevens op dal de K.V.P. nog steeds bereid zal zijn een of ander belangrijk departement af te staan ten behoeve van de anti-revolutionairen. Men denke echter niet, dat daarmee de moeilijkheden zouden zijn opgelost. De P. v. d. A. had bij de formatieBeei bezwaar tegen het afstaan van een ge deelte van Sociale Zaken ten behoeve van een nieuw departement van Maat schappelijke Zorg en Volksgezondheid, dat dr geel had „gepland". Maar ook indien de P. v. d- A. het departement van Sociale Zaken geheel intact zou behouden, zouden de strubbelingen de wereld nog niet uit zijn. Immers een andere moeilijkheid moet zijn geweest, dat het minister-presidentschap dan aan de P. v. d. A. zou zijn ontvallen en in handen van dr. Beei zou zijn gekomen. n nu komt „Het Parool" met de merk waardige suggestie, dat de heer Donker van plan zou zijn het minister-presi dentschap aandr Beei aan te bie den. De Egyptische opperbevelhebber, gen. Naguib, die de staatsgreep heeft geleid, heeft verklaard dat de militaire leiders in Egypte gaarne met de Westelijke mogend heden willen samenwerken op het gebi d van de defensie. Zij zijn van mening, dat met Groot-Brittannic, Amerika en Frankrijk tot overeenstemming kunnen komen, zonder dat de nationale aspiraties 'n gevaar komen. Wij hebben in ons artikel van Zater dag stelling genomen tegen een uit lating van „Het Parool", waarin de K.V.P. gebrek aan verantwoordelijk heidsbesef werd verweten, indien zij geen.... offer zou weten te brengen voor het welslagen van de pogingen van de heer Donker. De KVP notabene. die reeds tweemaal bereid was geweest een offer te brengen Plotseling dringt het nu blijkbaar tot dat blad door, dat dan toch ook de P. v. d. A. zelf een offer zal moe ten brengen en het zegt nu, dat er voor dat offer het premierschap voor de K.V.P. best een compen satie te vinden zou zijn (Drees op Financiën met Hofstra als staats secretaris en nog een ander volwaar dig departement) en het meent dan, dat dit een gunstig klimaat in KVP- kringen zou kunnen bewerkstelligen om dan eindelijk tot de erkenning te komen iets waarop wij in de af gelopen weken reeds meermalen we zen dat men dit zou kunnen zien a's een wedernrestatie voor de wijze, waarop de K.V.P. bij vorige gelegen heden toen zij nog de grootste partij was het premierschap aan dr Drees aanbood". De erkenning komt wat laat. maar misschien was zij op dit ogenblik om politieke redenen noodzakelijk voor de socialistische lezers en dan zou men aan deze publicatie iets meer waarde moeten toekennen dan aan de bewering van verleden week ten aanzien van n aanblijven van minister Stikker. Het valt intussen op. dat prof. Beaufort reeds voor de derde maal door mr Donker is ontvangen. Dit zal wel verband houden met bepaalde adviezen welke misschien wel verband houden met de positie van de K. V P. Proi. Beaufort is niet alleen een partijgenoot maar ook een goed vriend van prof. Romme. die zich in deze situatie wel licht liever niet zo op de voorgrond stelt. Als de heer Donker over zijn faits et gestes de mening van de K.V.P. wil kennen en wij zeiden gisteren reeds, dat hij met de K.V.P. wei contact zou moeten zoeken dan kan hij dat even goed met prof. Beaufort al? met prof. Romme doen. De eerste is hem mis schien zelfs aangenamer cm aldus beter in stilte en in verborgenheid te kunnen werken. vangen. WtJ hadden deze «aam bü geruchte reeds vernomen tijdens de formatie door dr Beei, die reeds liet oog op hem zou hebben laten vallen. Mr Beyen, de vroegere secretaris van Philips, geniet een grote vermaard heid, waaraan zijn benoeming tot di recteur van het Internationale mone taire fonds te Washington niet vreemd is geweest. Hij vertoefde in ons land en is op verzoek nog even gebleven, hoewel hij reeds eerder van plan was naar Amerika terug te keren. Waarschijnlijk heeft ook de heer Donker op hem het oog laten vallen als opvolger van minister Stikker. Als besluit van de dag heeft de for mateur hedenavond opnieuw een on derhoud gehad ipet dr Drees. Een achttienjarig meisje, kantoorbe diende en gidsenleidster uit Wateringen (Z.H.), dat met een gezelschap aan het strand te Castricum vertoefde, is KlsteT" middag bij het baden in zee voor de ogen van haar vriendinnen verdronken. ALS U tijd heeft, moet V in Septeiu- yjL ber naar Groningen gaan, want in die maand wordt in de hoofdstad van de gelijknamige provincie een „vrien delijkheids-actief' op touw gezet. Dat vinden wij by zonder vriendelijk en het zou onvriendelijk zijn om hierover niet iets vriendelijks te zeggen. Eigenlijk bezwaart ons deze taak een weinig; in de regel zijn wij niet bepaald vriendelijk in ons hoekje. Wij hadden het liever overgelaten aan Henk v. d. Mar.p, of Harry Prikker, maar deze heren zijn blijkbaar zo vriendelijk geweest om met vacantie te gaan. Dus ditmaal een vrien delijk Loupje. Kan het eigenlijk wel een vriendelijk stukje worden Immers, als men iemand, of iets onder de loupe neemt, ziet men zoveel cn in zo'n sterke mate, dat het er niet zo vriendelijk uitziet. Wanneer trouwens de mensen zo vrien delijk waren, behoefde er geen vrienrlc- lijkheidsmaitnd georganiseerd tc worden. De mensen zijn er dus duidelijk van overtuigd, dat vriendelijkheid veel zon kan brengen in het leven der mensen onderling. Het kan dus in Groningen een zonnige maand worden, waarbij de deel nemers echter de zon in het water moe ten kunnen zien schijnen. Want de groot ste oorzaak van het verduisteren van het vriendelijke geluk-zonnetje is, dat men een ander niet het volle licht in de ogen gunt. Uit dit oogpunt beschouwd zou men zeggen, dat het goede voornemen voor één maand een beoefening van dc deugd bedoelt, welke permanent beoefend dient te worden Helaas, daar heeft men het al; wij worden al weer onvriendelijk! Laten wij dus met de „vriendelijke groeten" eindigen. Zoals in elke brief, zelfs als de inhoud verder niet bijzonder vriendelijk is ANALYST De opperbevelhebber van de Atlantische strijdkrachten in Europa, generaal Ridg way, heeft te Parus verklaard, dat de middelen van de Atlantische gemeenschap „nog ernstig onvoldoende zpn wat betreft bepaalde belangrijke aspecten van haar verdediging". Over dc duur van de mili taire dienstplicht zei hü, dat deze in alle landen van de Atlantische gemeenschap uniform op twee jaar dient te worden vastgesteld. Dit is nodig om voldoende vertrouwd te raken met de grote ver scheidenheid en de ingewikkeldheid van de moderne wapens. Ridgway zeide dit aan de vooravond van de conferentie, waarop deskundigen van de zes landen van de Europese defen siegemeenschap-de kwestie van de twee jarige diensttijd bespreken. Deze confe rentie wordt gehouden op verzoek van België, het enige tand waar de dienst- lijd van 24 maanden reeds is ingevoerd, welk feit misbruikt werd om stakingen en demonstraties tegen de CVP-regering te houden. Verwacht wordt dat op deze conferen tie, die heden, Dinsdag, werd geopend, geen beslissingen kunnen worden geno men. Het ziet er naar uit, dat zelfs geen overeenstemming zal worden bereikt om trent aanbevelingen aan de respectieve regeringen. Opnieuw is in Duitsland de sedert ja ren gevoerde oude oorlog tussen boeren en verbruikers, ontbrand. De vrij plotse ling opgetreden schaarste aan boter, var kensvlees en eieren heeft de prgzen sterk doen oplopen. Hoewel de regering heeft cetracht de daardoor ontstane beroering op te vangen door de import van kleinere hoeveelheden boter uit Nederland, Zwe den en Nieuw Zeeland en door de aan kondiging van de invoer van driehon derdduizend varkens, heeft de ontwikke ling tot nieuwe algemene aanvallen op de invoerpolitiek der regering en op de protectionistische geest der boeren ge leid. Voorop gaat daarbij het Westduitse vakverbond, dat tegenover de boeren- organisatie steeds de belangen der con sumenten bepleit. Daarnaast brengen ook importeurs en industrie hun bezwa ren tegen al te sterk overwicht van boe- renbelangen bij de importpolitiek naar voren. Het vakverbond heeft de regering op nieuw gevraagd de invoerrechten op bo ter en kaas te verlagen en die op aard appelen en varkensvlees geheel op te heffen. Het verlangt daarnaast een meer beweeglijke invoerpolitiek en een alge mene vermindering van de rechten op landbouwproducten. In de brief van het vakverbond aan de regering wordt een boterreserve van minstens 20.000 ton no dig genoemd om een stabiele prijs te handhaven. Door het invoerrecht van 25 pet op boter zijn volgens het verbond echter de invoeren vrijwel geheel tot stilstand gekomen. Dan is nog de naam naar voren ge komen van de heer Beyen, die heden middag door de formateur werd ont- De regering heeft zich tegen de nieu we beschuldigingen verweerd door alle prijsstijgingen toe te schrijven aan de algemene schaarste in Europa tengevol ge van de droogte. Dat de boterprijs in Duitsland zo snel is opgelopen was vol gens de staatssecretaris voor landbouw dr Sonneman uitsluitend te wijten aan de verminderde binnenlandse productie tengevolge van de droogte. De bocren-organisatie heeft intussen laten horen, dat zij in alle omstandig heden aan de botertarieven wil blijven vasthouden. Haar bezwaren gelden niet zozeer de huidige prijzen dan wel be paalde prijsdalingen, die in het voorjaar tijdelijk zijn opgetreden. Op het diepte punt zgn de boterprijzen gedaald tot 4.75 mark per kilo terwijl de boeren menen minstens 5.70 mark te moeten krijgen, willen zij in staat zijn de voorgenomen uitbreiding der landbouwproductie door te voeren. Eenzelfde klacht hebben de boeren over de varkensprijzen. Terwijl dus de verbruikers klagen dat de regering in gebreke is gebleven om een prijsstijging tijdig te remmen menen de boeren de regering te moeten aanvallen, omdat zij in het voorjaar bij het toen rijkelijke aanbod prijsdalingen heeft toegelaten. Een tweede klacht der boeren is, dat zü hun fruit zelfs tegen spotprijzen niet meer kunnen afzetten daar de verbrui kers de voorkeur geven aan veel duurde re buitenlandse abrikozen en perziken. correspondent). rond zonsondergang, (Van onze correspondent}. i aan de andere kant van de pas herstelde Maandagavond rond zonsondergang, m^"u™e,nt,ale St Lambertuskerk maanadsdvuu -RoosendaalBerden Vooral de woonwagen had het moe- op Zoomf ev'envoorbhhefdorp Wouw" ontgelden, er bleef bijna letterlijk een gecompliceerd ongeval plaats, dat gelukkig echter zonder noemenswaar dig persoonlijke ongelukken afliep. Ter hoogte van de zijweg naar de Wouwse plantage reed een truck met aanhangwagen van voren tegen een woonwagen aan welke getrokken werd door een auto. Tegen dit hele gevalletje reed een tweede auto. waarmee de ravage compleet was. De rijkspolitie, die spoedig ter plaatse was. waarschuw de de verkeerspolitie, die het verkeer direct omleidde langs de nieuwe weg geen spaan meer van over. Het ongeluk stelt echter het pro bleem van een rondweg om Wouw ln een nieuw daglicht. Vooral met vacantie is het veel te druk in nauwe dorpstraat, die bij de genoem de kerk een enge S-bocht maakt, waarbij tevens het zicht belemmerd wordt. Volgens de plannen echter zal de rondweg, alle aarde ervoor ligt al on zijn plaats, pas volgend jaar klaar zijn en dat kan evengoed eind als medio 1953 zijn! O (Van onze Brusselse correspondent). In een aan de priesters van zijn aarts bisdom gericht schrijven deelt Z. Em. Kardinaal van Roey, aartsbisschop van Meehelen, mede. dat Z. HL de Paus het Belgische Episcopaat gemachtigd heeft de bepalingen van het derven van spfjs en drank vóór de H. Communie en be treffende het vieesderven en de vasten vóór de vigiliedagen van Maria ten He melopneming en Kerstmis, te wijzigen. Volgens deze, v-oor een periods van twee jaar geldige machtiging, mogen de gelovigen, die 's Zondags en op de ge boden feestdagen na 9 uur 's morgens tot de H. Tafel naderen, op zijn laatst één uur vóór de H. Communie nog een drank gebruiken, die echter geen alco hol mag bevatten. Dezelfde vergunning wordt verleend aan de gelovigen, die de H. Communie wensen te ontvangen bij gelegenheid van hun huwelijk, als dit gesloten wordt na 9 uur 's morgens, alsmede aan de ver wanten van eerste en tweede graad in rechtstreekse lijn (ouders en groot ouders), de verwanten van eerste zijde lingse graad (broers en zusters) en 4e de i "etuigen die eveneens de H. Comm-nie de 'ouden willen ontvangen. De vasten en het vlees-derven op de vigilie van O. L. Vrouw ten Hemelopne ming worden verplaatst naar de vigilie van Allerheiligen, terwijl de Vasten" en het vieesderven op de vigilie van Kerst mis, verplaatst worden naar de Quater temperzaterdag van de Advent, <j.i. op 20 December.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 1