AMERIKANEN wachten op vuurwerk en vonken Boeiende verkiezingscampagne te wachten Bilthovense vergiftigingszaak tot klaarheid gebracht Nederland en de kolen- en staalpool OUD LIEDJE op nieuive wijs Poging tot nieuwe linkse straat actie te^en Belgische regering Nieuwe briket geeft meer warmte Eisenhower: „V.S. in groter gevaar dan ooit Perzië biedt olie aan beneden marktprijs Net op tijd uit auto gesprongen Arbeidsbureau kan niet meer bemiddelen n N DUITSE TECHNICI WORDEN GEWORVEN Eisenhower wil sterk zijnzodat de Rus nachtmerries krijgt Twee kinderen levend verbrand Dinsdag 26 Augustus 1952 r DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN SïiTStoS. Zoon trachtte geliele gezin te doden Korea-vrij w illiger gesneuveld Poging tot vergiftiging in Deventer? „De Bodt moet dood!" Vervaardigd van ivaardeloos houtafval Maar de generaal acht het nog niet te laat Papagos beschuldigt regering-Piastiras Trein kraakte vrachtwagen op onbewaakte overweg Conflict Ommelanden spitst zich toe Hardhandig Brits optreden in Malakka WEERBERICHT CYAANKALI DOOR GENEESMIDDEL GEMENGD 1MPORTPRIJZEN VERMOEDELIJK ZULLEN DALEN CRISIS DER CRISIS T> Vuur in bovenverdieping van huis te Musselkanaal Weerverwachtlng geldig tot morgenavond: Aanvankelijk weinig, later weer toenemende bewolking. Overwegend droog. Geleidelijk tot matig en langs de Waddenkust tot vrij krachtig toenemende Westelijke tot Zuid-Westelijke wind. Vannacht kouder. Morgen overdag onge veer dezellde temperaturen als vandaag. Woensdag 27 Augustus: Zon op 5.43 uur, onder 19.38 uur. Maan op 13.48 uur, onder 21.24 uur. NIEUWE-SCHIEDAMSCHE COURANT Een verkiezingscampagne als vuurwerk staat ons Ie wachten. "Voor de republikeinen gaat het immers er op of er onder; als zij nu na twintig jaar in November nog niet aan bod komen, zullen er vreemde dingen met die partij gaan gebeuren. En de democraten moeten alles op alles zetten om in het zadel te kunnen blijven, want de anti-truman-stemming is sterk. Afgezien intussen van de politieke stiategie, die republikeinen en demo craten in hun campagne de komende maanden zullen volgen, zal dit jaar de uitkomst der verkiezingen meer dan ooit worden bepaald door de invloed van de persoonlijkheid der beide candidaten. En om de berichten over de campagne juist te vertolken, zal men er goed aan doen dit punt in het oog te houden. In de Amerikaanse partijpolitiek vol trekken zich grote veranderingen, de beide partijconventies illustreerden dat. Een der voornaamste verschuivingen in de ver houdingen betreft de politieke bonzen, aan wie de maoht begint te ontglijden. Dit is o.m. een gevolg van het feit, dat het Amerikaanse publiek door aan het licht gekomen grote schandalen, waarbij hoog geplaatste regeringsambtenaren waren be trokken, zich is gaan realiseren welke ge vaarlijke en invloedrijke rol de georgani seerde misdaad in het politieke leven speelt. Het. besef daarvan heeft zich nu weerspiegeld in de keuze van twee candi daten, die beide totaal los van de partij organisaties stonden en van wiens intre- giteit men op aan kon. M.a.w. het publiek verwacht, dat de per soonlijkheid van beide candidaten protec tie garandeert tegen de macht van cor rupte partijsystemen. Daarnaast hoopt het, dat deze candidaten de partijprogram ma's die onlangs door de respectieve con venties werden opgesteld, onafhankelijk zullen interpreteren en dus scherper for muleren. In dit verband moge worden op gemerkt, dat generaal Eisenhower JUI®t heeft bekend gemaakt, dat hij aan een eigen verkiezingsprogram werkt. Nu "e accent dus zo op de persoonlijkheid v generaal Eisenhower en gouverneur venson ligt in de a.s. verkiezingsstjud, moet, wanneer de kansen °P overwo- het publiek nationale held, gene- Uit®fa"h0wer een grote voorsprong op in Amerika niet erg bekende gouver- m Stevenson. Zolang de generaal pre- n£dent Truman's buitenlandse politiek hielp verwezenlijken, ook al verklaarde hij jate- republikein te zijn, werd hij door beide partijen evenzeer vereerd. Maar op r „npnblik, dat hij zijn uniform uittrok, 5 hl niet meer boven de politieke par- dat hij t hij actief voor zijn partij tijen sto te werken,, als burger benoeming n<jwandelde en in po onder de burgers SDreken, verander leek jargon begon tespw_ eerst de er iets in.-de admiral ook alleen op het psychologische pian van vele Amerikanen. hef Eisenhower toonde zich °nze en gebied van de binnenlandse polit niets was meer vanzelfsprekend w daar had hij zich nooit mee beziggehou den. Maar wie zich in politiek begeeft om daarin een leidende positie in te nemen, wordt nu eenmaal naar zijn bekwaamheid daartoe beoordeeld. En het kon dus niet anders, of de grote militair, wiens succes HEEFT GEVONDEN had gelegen in het geschikt kiezen uit en verwezenlijken van ideeën van anderen, moest iets van zijn helden-aureool ver liezen, toen hij met de vernieuwde ideeën, die van hèmzelf verwacht werden, niet voor de dag kwam. Zijn uitlatingen maak ten vaak de indruk, dat hij conservatiever dacht dan zijn partijrivaal senator Taft. En toen hij zijn adviseurs en campagne leiders ook nog begon te kiezen uit de groep van conservatieven, die Truman's buitenlandse politiek verwerpt, welke Eisenhower zelf ondersteunt, begon menig Amerikaan zich wat te verwonderen, daar Eisenhower immers de groep liberale re publikeinen vertegenwoordigt En een voudig omdat hij in zijn rol als politicus tot nu toe te weinig zichzelf is geweest, heeft in de ogen van het publiek Eisen hower's attractieve persoonlijkheid iets van zijn glans verloren. Stevenson daarentegen, die buiten de staat Illinois, waar hij gouverneur is, niet bijzonder bekend is, heeft op Eisenhower een andere voorsprong. Deze ligt in het feit, dat hij een politieke training heeft gehad. Hij groeide op in een politieke atmosfeer, want hij kwam uit een familie van politici. Een van zijn grootvaders een democratische partijleider, werd vice-pre sident der V.S., en een andere hielp Abra ham Lincoln benoemen. Het was dus min of meer in de familietraditie, dat de klein zoon Adlai Stevenson onder Roosevelt in regeringsdienst kwam, speciaal assistent van twee elkaar opvolgende ministers van buitenlandse zaken werd en later als ge delegeerde van de Amerikaanse delegatie in de Verenigde Naties werkte. Eerst toen hij de democratische candidatuur voor gouverneur in Illinois aanvaardde, zagen democratische politici echter wat Steven son vermooht. Want hoewel niemand ver wachtte, dat hij in de republikeins-gezin de staat Illinois het van de sterke repu blikeinse candidaat voor het gouverneur schap kon winnen, werd hij met een stem- menmeerderheid van ruim een half mil- lioen boven zijn tegenstander verkozen. Zijn beleid als gouverneur getuigde van staatsmanschap. Als er één staat was waar het gangsterdom bloeide, dan was het Illinois, waar door en door corrupte par tijpolitici de lakens uitdeelden. Maar Ste venson een veel te onafhankelijk en door het leven te wel bedeeld man, om be vreesd te zijn politieke kansen te verspe len begon zonder aanzien des persoons de corrupte heren de deur te wijzen. Der tienhonderd ambtenaren gingen de laan uit. Hij was intussen een democraat en het congres van Illinois was republikeins en dat had nogal wat meningsverschillen tot gevolg. Het liep zo hoog, dat Steven son in ruim drie jaar 141 maal zijn veto uitsprak over wetten, die dit vijandig con gres aannam. Desalniettemin slaagde hij erin, zijn eigen uitgebreid hervormings programma aangenomen te krijgen, mo derniseerde hij de grondwet, zuiverde hij de corrupte staatspolitie, maakte hij geld beschikbaar voor hoognodige en tot dan toe totaal veronachtzaamde projecten. Een tenslotte kwam heimelijk de ene na de andere invloedrijke republikein bij hem om hem van hun steun te verzekeren ingeval hij zich opnieuw als gouverneur herkiesbaar wilde stellen Kortom: Stevenson bewees, dat hij een recalcitrant congres naar zijn hand kon zetten. Het geheim daarvan ligt in zijn complexe persoonlijkheid. Hij is de ras intellectueel, die Amerikanen altijd im- De Bilthovensc vergiftigingszaak is practiseli rond. Uit bet onderzoek, dat hoofdinspecteur Schaap en inspecteur Brink van de Biltse politie hebben ingesteld en uit de verhoren van de op 14 Augustus gearresteerde 27-jarigè mr W. F., zoon van de oud-secretaris van Amsterdam, blijkt dat deze, ua zich door zeer geraffineerde misleiding van een Utrechtse rogist in iet bezit van twee zware vergiften, namelijk arsenicum en cyaan a te ie en gesteld, niet alleen zijn vader vergiftigd heeft, doch ook getracht heeft de andere leden van het huisgezin door vergiftiging om het leven te brengen. oen F. heeft namelijk ook toegegeven enige malen arsenicum te hebben ge daan door het eten van zijn moeder on ziin twee jongere studerende broers. .114! - hooft haii'a»nn .1 r middags bij zijn terugkomst hoorde hij van de dood van zijn vader. Nadien heeft hVj noch de arsenicum, noch de cyaan kali meer gebruikt. Hij heeft het fles je cyaankali te Amsterdam in het wa ter bij de Hobbemakade gegooid, waar het jongstleden Donderdag is opgedregd. De resterende arsenicum heeft lip in de kelder van het ouderlijk huis ver stopt, waar het, zoals reeds gemeld, door de werkster werd gevonden. Tin Biltse politie heeft bewezen <lat F niet de onwaarheid spreekt. Beide rtioiïionnfn hebben een en ander dhlhi—n" geleid afwhiiweliik, toe hebben geien zettefl( is niet plannen op touw motief (lat hjj duidelijk geworc wildc inkopen T. zich in een bet iin vader, schijnt h .re®ennff maakt bekend, dat tot i f kun- i leedwezen tijdens gevechten in na de dood van thans nog moeilijk als I nen worden aangenomen, kun- i K<^oleea^zen tijdens gevechten in I vebï *2P Ausnstus 1952 is gesneu veld de soldaat T, i i„ Gedurende de^a"den Jum werd 20 Januari verschillende _,aan en j 1930 ^geboren en was afkomstig uit heeft F. vciauuucuuc door het eten van het gezin gein ook is komen vast te staan, dat ny de ochtend van de 8ste Juli cyaankali in een poeder heeft gemengd, welke nu voor zijn vader klaar maakte, die maag klachten had wegens de eerder toege diende arsenicum. Door deze vermen ging heeft de cyaankali niet, zoals an ders met dit vergif het geval is, direct zijn noodlottige uitwerking gehad doch pas enkele uren later. Na liet klaar maken van de poeder voor zijn vader vertrok de zoon naar Hilversum. Des Een teel heel ongewoon nieuwtje op 't gebied van waarschuwingsborden. TSn eens geen „verboden toegang en ook geen „Slipgevaar" maar „Wie vond hier mijn briF'. 't Is een idee van iemand in Haarlem. Als de vinder nu maar zijn bril op had, toen hij 't bord passeerde. Voor de officier van justitie te Zutphen is gisteren voorgeleid mevr. D. uit De venter ter zake van poging tot vergifti ging van haar echtgenoot. De Deventer politie weigerde evenwel nadere bijzon derheden over dit geval te verstrekken. Naar verluidt, zou de vrouw een zwaar vergif, vermoedelijk arsenicum, op de bo terham van haar man hebben gesmeerd. Deze moet de vreemde smaak hebben op gemerkt en onmiddellijk grote hoeveel heden melk hebben gedronken, waardoor het gif ziTn dotóUk werk niet kon vol brengen De man zou zelf van dit geval aangifte hebben gedaan bij de politie. Met betrekking tot de consequenties van de Europese kolen- en staalge- gemeenschap voor Nederland acht de directie van de Hoogovens het niet uit gesloten, dat gezien het feit, dat van de hier te lande vervaardigde walserij- producten de prijzen over het algemeen vrij laag liggen deze prijzen zullen oplopen Zo heeft Frankrijk binnen landse prijzen, die aanzienlijk hoger liggen dan de onze. Over he algemeen kan echter gezegd De inwerkingtreding van de nieuwe gemeenschap zal voorNederland tot ge volg hebben, dat wij er enkele giote markten bij krijgen, t.w. Frankrijk en Duitsland, 'die wij door de hoge taris- vgti nooit EjGhsci hebben. Gezcd kan worden, dat de positie van een klein land als Nederland ver sterkt wordt door de instelling van het Cour de Justice, waarbij echter niet uit het oog mag worden verloren, dat dit slechts de letter van het verdrag te be zien heeft en niet de economische bil lijkheid. Nederlands positie is die van een klein land en is daarom gevaarlijk. We worden, dat producten die niet of niet dienen ons echter bewust te zijn van de voldoende in Nederland worden ver vaardigd en dus door import moeten worden betrokken tegen prijzen, welke aanmerkelijk hoger liggen dan de in Nederland geproduceerde, vermoedeliik in prijs zullen dalen, aldus verklaarde de directie van de Hoogovens on een Vraag van de zijde van het A.N.P. morele grondslag van de gemeenschap. Verheugend mag het worden geacht, dat ondanks de kleinheid van ons land, bü de besprekingen is gebleken, dat zijn stem niet werd veronachtzaamd. De gemeenschap kan zeker zegenrijk wer ken, wanneer zij niet uit haar voegen nummer 30.01.20.093 ,n was afkomstig De naaste familieleden zijn verwittigd. pressioneert, doch tegelijkertijd (zoals bij Daen Acheson) hen wat irriteert. Maar Stevenson's grote bescheidenheid en zijn enorme zin voor humor voorkomt die irri tatie. Hij bezit daarbij de onverschillig heid van de grandseigneur, de totale af wezigheid van persoonlijke eerzucht ver leent hem immuniteit tegen aanvallen op welk niveau ook en geeft hem tevens een veel grotere vrijheid van handelen en op treden. Men kan deze man niet dicteren, men ziet dit al gedemonstreerd aan de manier waarop bij zich van partijpolitici en mr Truman distantieert. Tot nu toe heeft de gouverneur zich verre de meerdere getoond van de gene raal in dat gemak om in zijn redevoe ringen zichzelf zo natuurlijk te geven als Eisenhower dat kan doen in een persoon lijk gesprek. Zelfspotter die hij is, ont wapent hij zijn tegenstander telkens met goedmoedige ironie en realistische humor, en het Amerikaanse publiek begint al uit te zien naar zijn geestige en brillante toe spraken. Het zal nu interessant zijn te zien, hoe of Eisenhower, nu hij de per soonlijkheid van zijn opponent heeft kun nen bestuderen, daarop in zijn campagne- speeches zal reageren. Want Eisenhower moet de charme en de kracht van zijn eigen persoonlijkheid meer uit gaan spe len dan hij tot nu toe heeft gedaan, wil hij deze tegenover die van Stevenson met voldoende voordeel uit laten komen. En zo komt het dan, dat Amerikanen op vuurwerk en vonken voorbereid zijn op explosieve campagnespeeches, door brillante mannon geschreven. Vit Deventer vertrok gisteren het tot drijvend ziekenhuis ingerichte motor schip „Gelderland" met aan boord 52 patiënten tussen 9 cn 81 jaar, die onder auspiciën van 't Rode Kruis een zesdaagse tocht door drie provinciën gaan maken. De goede stemming was al lang voor het vertrek „er in". Hierboven een overzicht van een deel der vrouwenafdeling. (Telefonisch van onze Brusselse correspondent). De linkse oppositie, ditmaal commu nisten, socialisten en liberalen weer samen, heeft na de mislukte rode sta king van enkele maanden geleden, op nieuw een aanleiding gevonden om de homogene CVP-regering afbreuk te doen. Het is thans weer liet oude liedje dat vooral de socialisten trachten door te gaan voor de partij der burgervader landers, terwijl zij geen dag laten pas seren om in liun pers te beweren, dat de CVP daarentegen de party is van de collaborateurs en de verraders. Van de zijde der CVP schijnt men dit gedoe nogal laconiek te bezien. Zij acht het zelfs niet de moeite waard, om munt te slaan uit het gedrag van b.v. de vooroorlogse voorzitter van diezelf de socialistische partij, de bekende Hen drik de Man, die nö de bevrijding we gens collaboraties bij verstek zwaar werd veroordeeld en naar Zwitserland is uitgeweken, vanwaar hij thans met een zeker leedvermaak af en toe wat papieren loslaat, waaruit blijkt, dat ook de socialisten, die op het ogenblik voor aanstaande functies bekleden, op vader landslievend gebied niet allemaal zo smetteloos zijn als men wil laten voor komen. Reeds sedert enige tijd wordt er bij de regering van katholieke zijde aan gedrongen op een humane houding ten opzichte van degenen, die tijdens de oorlog zwak zijn geweest en daarvoor ten dele reeds gestraft zijn. Het woord amnestie komt bij deze démarches her haaldelijk ter sprake. Reeds heeft de regering verschillen de verzachtende maatregelen getroffen o.m. vervroegde invrijheidstelling of vermindering van straffen. Dit geldt echter niet voor verraders of mensen, die hun medeburgers gedurende de be zetting hebben gemarteld. Doch ander zijds had diezelfde regering reeds enige tijd geleden besloten geen doodvonnis sen meer te laten voltrekken. Het moet gezegd worden, dat men er op dit ge bied nogal met een grove borstel te werk is gegaan. Niet minder dan 240 collaborateurs werden gefusilleerd, of wel twee honderd meer dan in Neder land. Enkele collaborateurs waren bij vers ek ter dood veroordeeld. Een dezer, een zekere De Bodt, tegen wie in 1946 het doodvonnis met de kogel bij verstek werd uitgesproken, werd vorig jaar in Duitsland ontdekt en gevankelijk naar België gebracht. Dit is een bijzonder hatelijk individu, die als Belgische S.S.-er in het martel kamp van Breesdonk bij Brussel de dood van drie landgenoten op zijn geweten heeft. De minister van justitie stond nu voor de keuze, ofwel deze man zoveel jaren na de bevrijding nog te laten fusilleren of zijn doodstraf in levens lange dwangarbeid om te zet'en. De minister in kwestie, de heer Pholien, die momenteel in Mexico vertoeft, heeft kort voor zijn vertrek de laatste oplos sing gekozen. Van regeringszijde werd in aanslui ing hierop medegedeeld, dat De Bodt later nooit meer van enige strafwyziging zal genieten, wat het land, omdat de CVP-regering niet meer tot fusilleren wil laten over gaan en ze eist om tc beginnen het ontslag van Pholien. Alle verzetsorga nisaties worden tevens door de socialis ten tegen de regering in het gelid ge roepen en tot openbare manifestatie aangezet. Een nieuwe linkse aanval is losgebro ken, alweer met de bedoeling bij de aanstaande gemeenteraadsverkiezingen de C.V.P. zoveel mogelijk afbreuk te doen. Om dit (e bereiken vormt het ge val De Bodt in de ogen der oppositie een dankbare gelegenheid. U, wij hadden het dan toch niet te donker ingezien met mijnheer Donker. Hij zag in de donkerte geen lichtpuntje en dus trad hij uit het voetlicht van het parlementaire toneel, waarop hij trachtte met ei en dobber een nieuw kabinet voor het Kamer steekspel te regisseren. En daarmede zijn wij met onze kabi netscrisis wel in het donker geraakt, nu die mijnheer Donker geen licht heeft kunnen brengen. Dat moet men niet te licht zien, want mijnheer Donker moet anders wel een politiek licht zijn. Maar och arm, hij had geen excellente deken om alle excellenties er warm onder te stoppen. Er ontbrak blijkbaar een be moederende vrouw in het team om dc excellenties toe te stoppen. Doch alle gekheid aan dc hengel, wij zijn er o.i. daarom zo critiek aan toe. omdat de crisis thans wel geheel in het stadium van een crisis is gekomen en wat is critiekcr dan dc crisis van een crisis Over dc oorzaak van de mislukking heeft men uitvoerig in ons blad gelezen. Daarover hebben wij het niet. Öok niet over wat er nu zal moeten gebeuren en wat er verwacht kan worden. Onze parlementaire redacteur mag daarop in monopolie zijn journalistieke neus be proeven zonder hopelijk zijn neus te stoten als de formateurs tot nog toe. Wij zullen evenmin de staf breken over ir Staf. Wjj behoren niet tot de politieke staf en wachten dus maar kalm af, hoe de kwestie van de parle mentaire strategie opgelost zal worden. Een Staf in het kabinet lijkt ons niet gek, als het maar niet „de" staf is, want dan gaat het op militaire dictatuur lijken. Maar dat is zeker, in die richting gaat het zeker niet, zoals het ook zeker is, dat er tenslotte een kabinet zal komen, hetzij met Drees of een andere man; met mensen uit de politiek staf of met verrassende figuren als in een beeldroman. Of tenslotte, wie weet. welke lichten uit het donker van het omveer nog te voorschijn zullen komen. Romme heeft nog niet gerommeld! Maar het wordt hoogt tijd, dames cn heren. ANALYST zeggen, dat hij geheel zijn leven verder lang wel opgesloten zal blijven. De oppositie nu, met de socialisten aan het hoofd, schept beroering in (Van onze verslaggever) Na jarenlang experimenteren is een firma te Baam erin geslaagd voorname lijk van afvalproducten van de houtver- wil werkende industrieën een briket te ver vaardigen, die met 5360 calorieën per kilogram in kwaliteit de eierkolen even aart, doch in prijs thans iets lager is. Voor millioenen tonnen houtafval kan In het vervolg van de rede, die Eisen hower gisteravond voor de conventie van het Amerikaanse legioen te New York hield en waarvan wij het begin een scherpe aanval op Moskou in onze edi. tie van gisteren reeds gaven, zeide de generaal, dat naar zijn mening de Ver. Staten in groter gevaar verkeren dan ooit te voren. „De Sovjets zullen niet de fatale fout oordelen om het conflict voor hen tot een goed einde te brengen. „Naar mijn mening hebben zii dat stadium nog nie, bereikt. Dit betekent, dat wij nog tijd hebben, maar het be- 'ekent ook, dat wij onmiddellijk het juiste antwoord op het dringende ge vaar moeten vinden". „Zolang het gevaar ons boven het hoofd hangt, zal het onze politiek op het gebied van de industrie, de landbouw, de belastingen, ja, onze gehele economie bepalen. Vrees, veroorzaakt door gevaar, maken van de vijanden, die wij "in "de scllept een klimaat, dat bevorderlijk is tweede wereldoorlog overwonnen heb- voor militarisme en het maken van een ben. Op het ogenblik, dat zij evemuee! besluiten, da: het in hun voordeel is een wereldoorlog te beginnen, zullen zij zeer zeker de militaire, möustriële en menselijke kracht hebben, die zij nodig Perzië heeft overeenkomsten gesloten met particuliere firma's in Italië cn tic V. S. tot verkoop van zijn olie cn wel tegen prijzen, die 20 pet. beneden de wereldmarktprijzen liggen, aldus verklaarde de Perzische senator Ali Malukja, die optreedt als economisch adviseur van de Perzische parlementaire vertegenwoordiger Hussein Makki en momenteel in Hamburg vertoeft. De regeringen van beide landen zouden in bepaalde gevallen informeel als intermediair zijn opgetreden, zonder officieel deel te nemen aan de onderhandelingen. Over de hoeveelheden, die met deze overeen- komsten gemoeid zijn, konden geen mededelingen worden gedaan. ste behoort en geen belangen heeft op het Oostelijke Halfrond. Het eerste bericht van Reuter, dat gisteren in een deel van de oplage werd opgenomen, vermeldde abusievelijk dat overeenkomsten waren gesloten met de regeringen van Italië en de V. S. Hussein Makki, die hoofd is van de dienst voor de nationalisatie var, de Perzische olie-industrie verklaarde in een vraaggesprek met een correspon dent van A. F. P., dat ongeveer 300 "tech nici nodig zijn om de raffinaderij te Abadan op gang 1:e houden. Volgens A.F.P. hebben bijna 400 Duitse tech nici zich reeds laten insonrjjven bii Perzische consulaten in West-Duitsland De Perzische functionaris deelde ver der mede, dat zijn land op het ogen blik, zonder buitenlandse hulp, Ven millioen ton ruwe olie produceert vol doende ter dekking van de behoefte van de raffinaderij te Abadan zelf. Als voorwaarde voor een volledige hervatting van het bedrijf te Abadan stelde Makki de beschikking over een zeker aantal tankschepen en nieuwe af zetgebieden. Makki verzekerde tenslotte, dat dc Duitse industrie belangrijke orders zou krijgen van de Perzische regering, zo dra de uitvoer van olie hervat zou'zijn. Voorts wordt vernomen, dat de voor zitter van de Cities Service Oil Corp, te New York, W. Alton Jones, in Te heran is aangekomen, niet om, zoals van Perzische zijde werd gesuggereerd, te ming aan Perzië kan geven, bij het weer op gang brengen van de olje- mdustrie, maar om te bemiddelen. Jones is hiertoe de geschikte persoon, omdat zUn maatschappij niet tot de allergroot- Maarschalk Papagos, leider van de rechtse Griekse Volksconcert ral.ie, de grootste Griekse partij, die in de opposi tie is, heeft in een oproep tot het volk de progressief-liberale regeringscoali tie van generaal Piastiras beschul digd „de hoogste landsbelangen in ge vaar te brengen". Papagos eiste het on middellijk aftreden van de tien maanden oude regering. Vrijdag j.l. sprak de kamer van a gevaardigden met 127 tegen 118 stem men haar vertrouwen uit in de re- gering-Plastiras. In bet aan op stem ming voorafgegane debat was. gebleken, zo zeide Papagos gisteren, dat de reg - ring de weg bereidt voor het commu nisme. land tot een arsenaal voor oorlog. Vrees is tevens bevorderlijk voor een finan cieel en moreel bankroet. In een tijd van chronische vrees kan men het doods gerochel van een natie horen". „Van dit ogenblik af kunnen wij, Amerikanen, niet toestaan, dat ons 'program wordt voorbereid en uit gevoerd in een klimaat van vrees en hysterie. Van dag tot dag moeten wij een politiek volgen, die ons gehele volk kan begrijpen en met vertrouwen kan steunen en wij nioeten onze krachtsinspanning niet verzwakken, alvorens wij de laatste waarschijnlijk heid van communistische agressie uit de vrije wereld hebben gebannen". De weg naar de vrede is het scheppen van omstandigheden, die de vrees doen verdwijnen en vertrouwen geven. Ame rika moet militair en productief zo sterk zijn, dat het Kremlin nachtmerries krijgt van' de afstraffing, die Rusland zal wor den gegeven, als het de vrede schendt. Ook economisch moet Amerika sterk blijven". men in Europa geen afzet vinden De heer Wolfs, die van zijn vak scheikun dige is. docih wie het uitvinden in het bloed zit, heeft het nu gepresteerd door toevoeging van een bepaalde chemische stof een waardeloos product om te vor men tot een waardevolle brandstof. Hij Is niet de enige, die dit geprobeerd heeft,- want men is al twintig jaar bezig ge weest met het zoeken naar een doelma tige toestemming van het houtafval. Het meest geslaagde product stond, wat de warmtewaarde betreft, op circa 2500 warmte-calorieën per kilogram. De heer Woifs zag kans een „briket" te persen met een warmtewaarde van 5360 calo rieën. Vergeleken met bruinkoolbriket ten. waarvan de calorische waarde 3000 bedraagt, is dit zeker niet gering. Een andere gunstige factor is het asg-ehalte, dat van het nieuwe product slechts 2.7 pet is. zodat van 1 k.g. van deze "offland- stof slechts 27 gram in de asbak over blijft, terwijl van bnv.nkool 42 pet. tot ?s vergaat. Een dergelijke briket blijft anderhalf uur in de kachel liggen. Voor duizend kilogram is slecht® 880 kilogram houtafval nodig, die zeer ge ring in prijs is. Het Instituut voor Warmte-economie-. onderafdeling van de T.N.O. te Delft, gaf over dit nieuwe procédé een zeer gunstig rapport. Na-ar ru-we schutting kan. ver deeld over de verschillende landen van West-Euroi;:e, minstens vijf millioen ton waardeloos houtafval omgezet worden tot waardevolle brandstof. Gisterenavond te omstreeks 10.00 nur is brand uitgebroken in de dubbele behui zing, bewoond door de gezinnen T. en N. aan de Marktkade te Musselkanaal. Op dat ogenblik waren alleen de resp. ruim 6 en 13 jaar oude dochtertjes Jan- nic en Trijntje van de familie T. thuis. Omwonenden, die te hulp kwamen, zagen geen kans meer de meisjes te bereiken. Zij zijn beiden in de vlammen omgeko men. De brandweer wist te verhinderen, dat, behalve de bovenverdieping van de woning, ook de onderverdieping uit brandde. De stoffelijke overschotten van de kinderen zijn later gevonden. De wo ning was verzekerd. De oorzaak van de brand is nog onbekend. Vermoed wordt, dat dc brand is ontstaan in de slaap kamer van de meisjes. wordt gelicht door 'u pure machtsstrijd. 1 onderzoeken, welke steun zjjn onderne- Dank zij hun tegenwoordigheid van geest hebben iwee inzittenden van een vrachtauto zich waarschijnlijk het leven gered toen zij gisteravond juist op tijd uit de cabine sprongen, even voordat de trein, die om 19.49 uur uit Den Haag in de richting Utrecht was vertrokken, tegen acht uur op de onbewaakte over weg bij Nootdorp, waar ongeveer twee jaar geleden vier mensen bij een botsing om het leven kwamen, de wagen kraakte. De voorste wagen van de trein werd aan de voorzijde beschadigd; van de auto,, die eigendom was van de groentehandelaar K. uit Zoetermeer en I Den Haag. die bestuurd werd door diens zoon, was niets over. Het ongeval zou zijn ver oorzaakt. doordat de motor van de auto or de overweg afsloeg. Het artinverkeer op de 'ijn Den Haag —Utrecht werd gestagneerd, het ver keer moest over enkel spoor worden onderhouden. De treinen, die uit Den Haag vertrokken, genoten voorrang en reden bijna zonder vertraging. Het treinverkeer uit het centrum des lands had grotere vertraging. Omstreeks elf uur des avonds, was het verkeer weer normaal. De trein is teruggesleept naar (Van onze correspondent) Het Arbeidsbureau te Groningen kan thansook niet meer bemiddelen voor hel: werven van arbeiders voor de „Ommelan den bij welke melkproductenfabriek nu al dagen achtereen een felle staking heerst. Volgens de wet mogen de arbeids- bureaux nl. geen bemiddeling verlenen voor bedrijven, waarin een staking is uit gebroken, wanneer de Arbeidsbureaux daarvan officieel in kennis z(jn gesteld door twee vakorganisaties. De A.N.A.B. (aangesloten bij het N.V.V.) heeft direct bericht gezonden aan het Arbeidsbureau van de staking. Het was echter voor de A.N.A.B. alleen onmogelijk om het Arbeidsbureau te be letten arbeiders voor de Ommelanden te werven. Maar thans heeft ook het Onaf hankelijke Verbond van Bedrijfsorgani saties bericht van staking aan 't Arbeids bureau gezonden. De katholieke en christelijke organisa ties blijven echter bij haar standpunt, dat zij zich afzijdig wensen te houden, omdat de A.N.A.B, hier op eigen houtje heeft gehandeld, waarbij alle vormen van samenwerking met voeten zijn getreden. De gehele dag hebben gisteren stakers bij de fabriek gepost. De enkele werk willigen werden met taxi's en particu liere auto's van en naar de fabriek ge bracht. De regering van Malakka gaf gisteren bevel tot vernietiging van het dorp Per- matang Finggi, in Noord-Malakka, om dat de bewoners vermoedeliik uit angst voor wraakmaa(regelen, geweigerd heb ben binnen de gestelde termijn van vier dagen inlichtingen te verschaffen in zake een moord op een regeringsambte naar. De bevolking van 66 oersonen werd door de politie bijeengedreven, op zes mili'aire vrachtwagens geiaden en ver volgens onder gewapende escorte naar een concentratiekamp overgebracht. De kinderen gingen mee ..om het familie verband niet te verbreken". Dertien personen, die geen inwoners bleken, werden achtergelaten. Volgens oogge tuigen huilden vele van de gedeporteer den, bij het verlaten van hun dorp.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 1