NOOIT WAS ONZE POSITIE ZOZUIVER Het „Katholieke verraad van Adenauer*.... HET GROTE MYSTERIE Op zoek naar de beste De pers en het nieuwe kabinet DIRECTEURS-PROBLEMEN Politiek niet meer dan machts begeerte? r I Foto-wedstrijd van de Maasbode-pers i DUITSE SOLDAAT IN DE MAAK Film over hel II. J\ er Kerkelijke aanmaning inzake huwelijkslectuur Groenland-expeditie lieeft tegenslag CEES LASEUR: Het meest linkse Kabinet Ook in Arnhem geen koopavond W esterling-ar restanten kwamen niet Dr Buiskool tracl uit Surinaamse regering DINSDAG 2 SEPTEMBER 1952 F AGIN E DE LAATSTE HINDERNISSEN De genade van het nulpunt Niemv Korea VERBIJSTEREND Germania docet Wantrouwen tegen Nalo Waarschuwen voor eigen landgenoten Wilt U nog eens herhalen? HERFST NADJEKI Geen alternatief voor de KVP V akverenigingsbesluurders als minister V. Jf Actualiteit Charof Mogelijkheid tot vooruit strevend beleid Breed, maar wankel De Telegraaf: Meerderheid der winkeliers is tegen In Bangkok nitgestapt HET GEVAARLIJKE OVERSTEKEN BONN, Zomer 1932. „Spasz macht es uns nicht", zegt de breedgeschouderde, Germaans blonde „Herr Doktor". Hij is een van de 150, persoonlijk door Herr Blank uit gekozen Duitse militaire deskundigen, die momenteel een nieuw leger voor de Bondsrepubliek West-Duitsland voorbereiden. West-Duitsland zal in totaal 12 „Kampfgruppen (divisies! aan het toe komstige Europese leger leveren, indien deze „Dienststclle Blank de voorloper van liet Duitse ministerie van defensie althans zijn gang mag gaan. Men wacht namelijk nog op de ratificatie dei contractuele overeen komsten van Bonn èn op die van het verdrag der Europese Defensie Gemeenschap. „Plezierig vinden wij 't niet om weer soldaat te worden, zegt de blonde woordvoerder van de „Dienststelle Blank en één keer kunnen wij ons niet helemaal beheersen en antwoorden: „Wij hebben tnooit plezierig gevonden!" Zijn luide, nadrukkelijke, zelfverzekerd joviale discussie stapt met Germaanse reuzenschreden over deze stekelige opmerking heen. Men kan het niet helpen, maar zo'n gesprek roept ongewild toch een paar zeer onplezierige persoonlijke herinne ringen wakker. Zomaarmisschien omdat men voor het eerst weer uit een Duitse mond een aantal militaire termen hoort: „Kampfgruppe" en „Ge- neralstab" en „L'anzer". Meer nog mis schien, omdat alles, wat men U ver telt, zo nadrukkelijk gezegd wordt, zo „Europees aanvaardbaar" wordt geser veerd. ook voor buitenlanders, die zelfs met. alle zin, voor Europese realiteit, toch nog altijd even iets moeten weg duwen. wanneer zij tot de conclusie ko men, dat het alleen al uit zelfbehoud zo zal moeten gaan. Overigens zal het nog wel enige tijd duren, vóór de nieuwe Duitse soldaat ziin aandeel leveren zal bij de gemeen schappelijke verdediging van West- Europa. Eerst zullen de volksvertegenwoordi gingen der betrokken landen zich ovei een en ander moeten uitspreken 'inclu sief de Duitse Bundestag), verv°l!>ens moet er in Duitsland een nieuwe lands- verdedigingswet worden ontworpen en goedgekeurd en eerst daarna kan nien beginnen met de opbouw van het kader. Gedeeltelijk zal dit vermoedelijk door buitenlanders (in casu de Amerikanen) geschieden en reeds schijnt ook ,rns^~ land op zich genomen te hebben om ook wat Luftwaffe-instructeurs te gaan trai nen. Pas wanneer dit geschied is, kan men het leger gaan formeren Admini stratief staat men daarbij voor de moeilijkheid, dat geen enkele voorma lige soldaat nog in, het bezit is van een militair zakboekje, aangezien men indertijd elke krijgsgevangene alle mi litaire papieren heeft afgenomen. Bo vendien zal er geschift moeten worden: d» échte SS zal geen kans meer krij gen- over het lot van de niet-politieke Nvaffen SS" zal nog worden beslist. hoofdzaak is de nieuwe geest van het leger", zegt men. „De nieuwe Duitse soldaat zal voor alles Europees moeten denken. Bij de jeugd is de ken- tprin^ in die richting reeds duidelijk zichtbaar, ook een groot deel van.de ouderen vertoont die tendens S E de opbouw van dit hebben met - n n.ets, Van het het voordeel, da ,,„„hooórmpn Dit nulpunt af. kunnen die tendensWij leger „B BLtn het muien herbeginnen Dit is zelfs voor bet voormalige,weer™^ personeel het gevafwant >eto«gis na 4d burger geweest toen noodgedwongen afstand geda ons voormalig métier. In de toeko zal dat nok verplicht gesteld voor allen, dip beroepsofficier winen worden: zij zullen na hun eindexamen niet onmiddellijk worden opgeleid, maar eerst een jaar burgermaatschappij moe ten doen Of de animo erg groot zal zijn, is overigens nog niet zeker: velen aar zelen nog. Anderen, met name onze voormalige beroepsmilitairen, vinden het een onoverkomelijke psychologische hin derpaal. dat verschillende voormalige be roepsmilitairen nog steeds in de ge vangenis zitten. Ik bedoel niet dege nen, die de grote Neurenbe'-ger von nissen ondergaan. Maar ons volk heeft de indruk, dat vele veroordelingen thans veel minder zwaar zouden uitvallen dan ze vlak na de oorlog uitvielen. Waarom doet men ook in die gevallen niet net als in België, waar men begena digd werd na een derde van z'n tijd te hebben uitgezeten?. Wat de samenwerking in een toekom stig Europees leger betreft: wanneer de*goede wiI bÜ beide partijen aanwezig is, zal er voor vele moeilijkheden wel pén oplossing gevonden kunnen worden, klaar het blijft een volkomen nieuw experiment en velen staan er scep tisch tegenoverde Engelsen vooral naar bet schijnt Nëin Spasz macht es uns nicht, maar 'het is nu eenmaal noodzake- Dit is' de mening op de „Dienststelle Blank". De Duitse socialisten t vinden het niet alleen al evenmin plezierig, zij zijn er zelfs vierkant tegen. Enkele uren later hadden wij een zeer langdurig gesprek met drie vooraanstaande collegae uit Bijgaand interview vond plaats enkele dagen vóór de dood van de leider der SPD. Kurt Schuma cher. Er wordt thans in Duits land druk gespeculeerd over de vraag, wie hem zal opvolgen en welke invloed dit hebben zal op de SPD Bij alle achting, die de thans overleden leider der Duit se socialisten ook onder zijn po litieke tegenstanders genoot, zal de SPD haar politieke overtui ging toch wel radicaal mogen herzien vóór een „Europees" gesprek' met haar mogelijk is. Men leze er deze (mislukte) po ging, tot het voeren van zulk een gesprek maar op na! SPD-kringen, waaronder leidende figu ren van de voorlichtingsdienst der so cialistische partij. „Psychologisch is de huidige si-, tuatie zeer moeilijk", begonnen zij. „Wanneer wjj de „contractuele overeen komsten" en het E.D.G.-verdrag zouden ratificeren, zou dat naar onze smaak betekenen, dat wij daarmee de hui dige status-quo in Duitsland willen handhaven: Duitsland is dan voorgoed in tweeën gedeeld en we zetten daar mee de eerste stap naar een burger oorlog. Men kan dan zonder al te veel fantasie een nieuw Korea tegemoet zienin ons eigen land. De reeds bestaande kloof mag niet dieper ge maakt worden door onze schuld. Het gaat per slot van rekening om 18 millioen landgenoten. Wij staan niet met beide voeten in het Westen, zoals het buitenland van ons eist: wij hebben nog steeds één voet in het OostenWanneer li „Duitsland" zegt, bedoelt TJ „West- Duitsland" wanneer wij „Duitsland" zeggen, bedoelen wij „heel Duitsland", dat is het grote verschil. Nog steeds zijn wij ervan overtuigd, dat niet alles ge daan Is om de beide gebieden weer te verenigende onmogelijkheid is nog niet bewezen, beren, proberen en renliever drie Djon, dan één dag Men moet pro- nog eens probc- jaar Pan Mo en wereldoorlog „Maar het is het Westen niet. dat de kloof dieper maken wilde hole na oorlogse geschiedenis door is toch over duidelijk gebleken, dat zwakheid en een houding van „Ohne mich de communistische begerigheid 'ieeJt wakker geroepen. Het Westen heeft 'toch een oneindig aantal pogingen ge daan om de goede verstandhouding te bewaren, maar kennelijk had men al leen ontzag voor een krachtig: lot- hier-toe-en-niet-verderNeem Berlijn, neem Griekenland". U kunt Uw hypothese niet bewij zen en wij kunnen het ook met Berlijn kan een bewijs zijn, maar reeds thans zijn wij in het Westen veel ster ker dan de Russen. Amerika is immers economisch veruit de meerdere van Rusland. Maar goed, laten we aanne men, dat er inderdaad niet meer te praten valt. dat alle mogelijkheden om in de huidige krachtsverhoudingen tot een vergelijk te komen zijn uitgeput, zoals alle voorstanders van de Duitse herbewapening beweren. Dan nog ligt de meest effectieve de fensie zeker niet in de E.D.G. Het gaat dan toch om een gevecht op leven en dood, en waarom staat men ons dan slechts 13 divisies toe? Nog minder dan Frankrijk, aan welks gezindheid om zich te verdedigen toch iedereen twij felt? Wanneer men werkelijk de -vijand van gisteren tot de bondgenoot van morgen wil maken, dan moet men dit zonder „reservatio mentalis" doen, dan moet men ons ook opnemen in de N.A. T.O., dan moet men ook de moed heb ben om alle consequenties te dragen. Dit Europa,- dat zich in een dergelijk gevaar zou bevinden, mag geen enkel onderling wantrouwen in zijn denken toelaten. Het is een paradox, wanneer men ons volk probeert te winneq en het terzelfdertijd niet vertrouwt" „Had iemand in Duitsland bij de on voorwaardelijke capitulatie ooit durven dromen, dat de buitenwereld zeven jaar later reeds bereid zou zijn om zoveel te vergeten, om zoveel risico's te nemen, ook al is men door de omstandigheden op die weg gedwongen?", zo vroegen wij. „Nee" (na enige aarzeling). „Wanneer men dan aanneemt, dat alleen een kraahtige houding aan het communisme een halt toeroept, moet (van onze Utrechtse correspondent) Van ouds heeft men getracht aan het Bijbelse gebeuren en aan de geheimen van het Geloof en visuele uitbeelding te geven. Daarvan getuigen de mysterie spelen van de middeleeuwen en de to neelwerken vary dichters en prozaschrij vers van de latere tijd ook van onze dagen. Het is op zich zelf dus allerminst bevreemdend, dat men ook de film heeft aangegrepen om Bijbel en mysterie voor het volk tot leven te brengen Des te minder, daar de mogelijkheden van de film groter zpn dan die van het toneel. Zo gesteld, zou men moeten aannemen dat het niet zo heel moeilijk is, een ver-' antwoorde religieuze film te scheppen De practijk leért echter anders: het aan tal geslaagde films in dit genre is helaas betrekkelijk gering: groter is het aantal middelmatige creaties en het talrijkst het aantal mislukkingen. maf intussen ieder serieus pogen in a o lichting waardering verdient, zelfs al slaagt ztf niet geheel, lijkt ons een a mv woord over de nieuwe Oos- vnendeipk wooia o p Geheimnis". tenrijkse film „Das fJtrecht in besloten waarvan Zaterdag ging 1 - welke cinv wel verant- knng de premiere gmg, woord. Het draaiboek voor deze mm, het geheim van het H. Mis<of derwerp heeft, werd geschreven f Karl Rudolf, domheer van de St bteiaii- kerk te Wenen. De tekst is zonder t.wljiei verantwoord geweest, maar de regisseui Alfred Lehner heeft zich o.i. bij de Uit beelding van de Misliturgie te streng aan de tekst en aan de liturgische handelin gen zelf vastgeklemd. Waar hij bijwijlen trachtte een visionnaire blik te geven op de heilige handelingen of op de tekst van epistel, evangelie en oraties, daar greep hij voornamelijk terug op reproducties van oude religieuze schilderijen en mid deleeuwse beeldhouwwerken, waardoor de dynamiek van de film vaak in het gedrang geraakte. Een al te strenge doc trinaire opvatting en waarschijnlijk een a.' $r°te vrees voor mogelijke profana tie nebben de cineasten te zeer gebreideld om hier een indrukwekkend kunstwerk- te scheppen, waartoe het verheven thema toch ruimschoots gelegenheid biedt. Als leermiddel bij cursussen in de Kerk- liturgie, bp Misweken en festiviteiten met uitgesproken religieus karakter kan deze Het lijkt wel wenselijk nog eens nan enige wedstrijd-bepalingen te herinneren, op de eerste plaats aan de voortra,arde, welke betrekking heeft op de termijn van inzending der foto's. Deze luidt, dat de foto's, welke vervaardigd dienen te zijn in de tijdsperiode van 15 Juli tot en met 15 September, vóór 30 Septem ber a.s. moeten worden ingezonden, Men sture zijn fotografische kunstscheppingen (geen correspon dentie en ook geen negatieven bij sluiten) uitsluitend aan de redactie van de Maasbode-pers, postbus 723, Rotterdam en voorzie de enveloppe h> de linkerbovenhoek van de aan- dnidinr. foto-wedstrijd. Voorts vestigen wi1 er nogmaals de aandacht op, dat de foto s, na beoordeling door de juryen na be kendmaking van de uitslag, uitslui tend zullen worden geretourneerd als een gefrankeerde enveloppe, van volledig adres voorzien, werd bij gevoegd. De volgende troostprijzen zijn nog beschikbaar gesteld: Drie rolfilms „Peromnia,'' door Foto van Spronsen, Heerenstraat 37, Monster. Foto-album door Fotohandel Freen. Prins Hendrikstraat 37, Naaldwijk. Gaven reeds velen van hun daad werkelijke belangstelling voor de door de Maasbode-pers uitgeschre ven wedkamp blijk, de jury ziet te gen geen werk op en is bereid nog' tal van andere lezers op hun foto- technische bekwaamheden te testen. Men houde het zich voor gezegd, doch neme o.m. de hierboven nog eens extra afgedrukte bepalingen in acht. DE DIRECTIE Oostenrijkse film, na-ges.vnchroniseerd door het Parcival-filmbedrijf te Tilburg, o.i. goede diensten bewijzen. Het verto- ningsrecht berust bij het Kovoc-filmbe- drijf in laatstgenoemde plaats. West Duitsland dan niet uit eigenbe lang, uitsluitend en alleen reeds uit eigenbelang, gaan herbewapenen?" ,,U twijfelt toch niet aan ons anti- communisme?" ontwijkt men de vraag, „Schumacher is de eerste geweest, die het communistische gevaar heeft on derkend die niet aan enigerlei bruggen- theorie geloofde. Een Britse generaal ontbood hem zelfs bij zich vlak na de oorlog, en waarschuwde: „Gebruik toch eens wat tact, het zijn communisten, maar bet. zijn ook onze bondgenoten". „Kent U overigens de plannen van de N.A.T.Oer is nogal eens gesproken over een verdedigingsgrens achter de Pyreneeën, niet? En nogmaals, zelfs wanneer we geen enkele tv.'ijtol zouden koesteren in deze richting, we zijn niet gelijkberechtigdwanneer men van ons het offer vraagt om al onze broe ders in Oost-Duitsland in de steek te laten, dan willen we daar tenminste ge lijkberechtiging voor terug. We hebben troeven: Duitsland bevindt zich nu een maal centraal in Europa-het is juist deze centrale positie, die ons zoveel politieke aanzoeken verschaft. Wij hebben ook tegenover Rusland een „fabelhafte Position" Binnenslands heerst er in socialisti sche kringen bovendien een sterk wan trouwen tegen onze eigen regering èn tegen de Westelijke machten. Neem ons Roergebied, dat is thans ook zo voor Europeanisatie, niet? Hoedt U echter voor de Duitse kapitalist! In tegenstel ling met b.v. zijn Engelse collega geeft hij geen notie van democratie, eenvou dig geen notie. Wij als socialisten willen niet wèèr de medeverantwoordelijkheid voor toe komstige opzegging van verdragen". „Het is, wanneer wij zo vrij mogen zijn" antwoorden wij, (Ja, hitte hitte) „het is nogal wonderlijk dat U als socialist in één adem een volkomen oneuropees standpunt verdedigt, en te gelijkertijd Europa waarschuwt voor Uw eigen landgenoten, die de Europese ge dachte wèi belijdén", „Mein Lieber, onze positie is nog nooit zo zuiver en klaar geweest, als onder Schumacherons nationaal moment is zo veilig beschermd in de handen van weinige mensen, in de handen van één mens eigenlijk, van Schumacher... wij willen patriotten en internationalisten tegelijk zijnMaar een ander soort internationalisten dan de militairenvoor hen ligt. het allemaal veel gemakkelijkerzij den ken puur professioneelde moder ne oorlog denkt in grote ruimtenhet schijnt ook dat b.v. onze Generaal Speidel veel van zijn vroeger natio nalisme heeft laten vallen" „Mag men uit het voorgaande onder meer concluderen, dat U de huidige regering van Bonn zoiets als verraad van haar landgenoten uit het Oosten verwijt?". Toen hoorden wij een antwoord, dat wij al eens eerder gelezen hadden, maar waarvan wij nooit gedacht had den, dat het ooit in een persoonlijk, zakelijk en ernstig gesprek ais reëel argument zou worden gebezigd. En voor alle zekerheid vroegen wij om dit, van ontstellend misverstand getui gende, antwoord nog eens voor ons te herhalen. Woordelijk herhaalde daarop het hoofd der Presseabteilung van de Socialisti sche Partei Deutsehlands: „Wij geloven, dat het politieke katho licisme er groot belang bij heeft, dat de huidige status-quo gehandhaafd blijft. Het is voor het eerst sinds de reforma tie, dat het actieve katholicisme hiermee de gelegenheid krijgt het protestantis me uit te schakelen, de macht van dit protestantisme te breken, aangezien de Oostzone en Midden-Duitsland protestant zijnik zeg niet dat dit alles bewust zo bedoeld is, maar naar mijn overtui ging ligt het in wezen zo". J. W. HOFWIJK. De Congregatie van het H. Officie heeft voor de priesters, inzonderheid voor de parochiële zielzorgen, een aan maning gepubliceerd, waarin zjj worden opgeroepen hun gelovigen te waar schuwen voor moderne sexuele litera tuur. Een aantïil schrijvers, zo zegt het „Monitum" van het H. Officie, behan delt in boeken over het huwelijk de sexuele problemen op zodanige wijze, dat het eigenlijke doel van het, hu welijk in gevaar wordt gebracht. Hun theorieën strijden met de zedelijke nor men van de katholieke moraal. De ziel zorgers worden aangespoord hun ge1- vigen de onwrikbare principes we bewust te doen worden. De „Tottan", het 541 ton metende Noorse schip, dat met een aantal leden van de Britse Groenland-expeditie 8 Jifli uit Londen vertrokken is, heeft een lek opgelopen, zo wordt van het vaartuig gemeld. De pompen kunnen het binnen dringende water meester blijven. Het schip is thans uit het ijsgebied. Het heeft verder geseind, dat vier man met uit rustingen en voorraden voor vier maan den op kaap Rink aan land zijn gezet. Het vaartuig kon Walrus Point niet bereiken door het ijs. De positie van het schip werd opgegeven als 87-05 N en 76 W. De kalender wijst 2 September; de badgasten zijn, bruingebrand en voorzien van een onschatbare dosis vitaminen, vertrokken, de stranden zijn weer leeg. En het opbergen van de attributen duidt er op, dat de herfst in aantocht is De avondbladen van gisteren waren maar heel sober in hun beschouwingen over het nieuwe kabinet. De matheid, welke alom is ontstaan tijdens en door de lange duur van de crisis komt hier blijkbaar ook tot uiting. Van enthousias me althans is geen spoor te ontdekken. Het kabinet, dat zo moeizaam is ge vormd, zal wel kunnen rekenen op de steun van het parlement, al was het alleen maar wegens de lange barens nood waaruit het is geboren, aldus de nieuwe hoofdredactie van De Tijd. Wat, de verklaring van de lange duur betreft, springen volgens dit blad twee - oorzaken vooral naar voren: de claim der PvdA op de door haar in het vorige kabinet beheerde departemen ten en vervolgens de onbeweeglijke po sitie der K.V.P. De positie der KA .P. was zo meent het blad, tactisch onvoordelig De K.V.P. heeft n.l. geen alternatief. De andere partijen hadden althans de mogelijkheid van een terugtocht in de opnositie. Dit alternatief is de. KA .P. als mid denpartij wel voor altijd onthouden. De combinatie alléén met rechts en de combinatie alléén met •links zouden theoretisch twee alternatieven zijn ge weest, die in feite echter door de K.V.P. uitdrukkelijk waren uitgesloten. Wilde zij in die omstandigheden met in de onderhandelingen de verliezer wor den, dan was haar enige verdediging gelegen in hardnekkigheid en in een ruim gebruik van tijd". Dit Kabinet rust op vier zuilen. Drie daarvan stutten reeds het vorige N 1937 zag de Londcnse toneelschrijver Rodney Ackland in ons land een voorstelling. Het was „l'rof. dr Hiob Pretorius", een der successtukken van Cees Laseur en diens onvolpre zen Centraal Toneel. Hij zag hoe I.aseur het presteerde om met zijn fonkelende, dynamische spel vol vuur en verve af en toe geheel alleen net toneel te beheer sen. „Die man moet ik heb- ben dacht de Brit, die ijlings uitgerekend had dat er onder de talloze acteurs van Londen geen enkele zo fris van de lever, 7.0 „flam boyant" spelen kon als die Hollander. En hij enga geerde Cees Laseur voor een rol in „After October", dat in Londen, ondanks de dodelijke concurrentie van de Kroningsfeesten, drie maanden repertoire liield. Laseur vertelt ons deze gebeurtenis natuurlijk niet in bovenstaande woorden. Hii heeft te veel zelfspot om zo ijdel te zijn. ,.?,evoel voor humor, uiteinde ijk een gevoel voor de betrekke lijkheid der dingen, blijft niet steken bij de dwaas heid van anderen: hij gujpt gaarne de kans orn ÜOk zichzelf lichtelijk in dc jna- ling te nemen. Als er tijdens ons gesprek een datum uit zijn carrière moot worden opgezocht, loopt hij Pict: een quasi-gewichtig gezicht naar het bureaupersoneel: „Zeg, hebben jullj- een nc- crologietje van me?" En als bet. personeel ;:ijn directeur met plagerige opmerkin gen te lijf gaat, wendt bij zich met olijke wanhoop tot zijn gast: „ziet u, alle respect is weg doortastend, tactvol en met de flair van een man-van- de-wereld. Het is vooral met deze laatste kant van Laseur dat wij kennis maakten in de directeurskamer van de Haagsche Comedie, waar, hoe kan het anders bij het begin van het seizoen, al gauw het nieuwe reper toire ter sprake komt. „Ik dof dat niet graag" 'zegt Laseur, „over de plannen voor het seizoen praten. Een toneelrepertoire is een le vend iets, dat door allerlei toevalligheden heel anders gen, ook al ivas het dc oor spronkelijke opzet andere stukken te doen voorgaan. Doet men liet niet dan is een ander er wellicht eerder mee. Doet men het wel dan heeft men de primeur. En hadden wij met Fry's .Ve nus bespied'' niet een pracht van een primeur t". Als de naam Fry genoemd wordt komen er toch enkele plannen voor dit jaar los. Dry's „The Firstborn" zal later in het seizoen de eerste Nederlandse opvoering bele ven. Een andere première, waar Laseur grote verwach- Twee kanten N een portret dat men van Cees Laseur zou wil len maken, is dat. dn ene kant: de speelse Laseur, de gemoedelijke .grapjesmaker, die het „zomersUppertje" bij de Haagsche Comedie intro duceerde en in een program mapraatje met zijn publiek de dramatische kunst zo'n luchtig jasje aantrok, dat de ernstige Muzen er bedenke lijk het hoofd bij schudden. De andere kant is de dy namische Laseur, boordevol energie als hef erom gaat een zware rol zoals Fal- staff of de burgemeester in Gogol's „Revisor" met het uiterste aan luidruch tige geladenheid tot een enorme creatie te niaken, de geboren toneeldirecteur die voelt welk stuk het zal „doen" op 'n gegeven ogen blik, de uitstekende leider, uit kan vallen dan men voor de aanvang gepland heeft. Door uiterlijke om standigheden en doubleer- puzzies, maar ook door iets wat U als man van de krant zult inzien. Ik bedoel dit. Ik heb al tijd, vanaf 1932, toen ik dc leiding kreeg óver het Cen traal Toneel, veel aandacht geschonken aan de actu aliteit bij de samenstel ling van het repertoire. Een bepaalde schrijver, een bepaald stuk kan namelijk ineens in het middelpunt der belangstelling komen. Dan moet men zo'n stuk on verwijld op de planken bren- tingen van heeft, is Dosto evski's „Schuld en boete in de bewerking van de zelfde Brit die in 19;'" La seur naar Engeland haaiae. „Een zeer knappe bewer king" vindt Laseur, „die misschien niet precies dos- tojewski weergeeft men kan nu eenmaal geen neei boek op het toneei hrengen maar die in vijf bedrijven een voortdurende stiiging vertoont. Toen ik bet in Engeland zag heeft het me enorm aangegrepen „In Paul Steenbergen heb ben wij natuurlijk een ideale Raskolnikof. Ik zit al te wa tertanden over de.rot van de politieman Porfin, maar daar hebt U nu weer zo n directeufsprobleem. Steen bergen en ik zijn allebei re gisseur. Een van ons moet het doublure-stuk naast „Schuld en boete" regisse ren. Die Porfiri moet ik dus waarschijnlijk maar afschrij ven. Zo moet je met dat doubleren altijd concessies doen. Overigens gaat mijn liefde tegenwoordig meer uit naar regisseren dan naar acteren". Zoals men weet is l'eter Charof uitgenodigd het stuk te regisseren. „Een bijzonder begaafde toneelleider, die „personality" heeft (om dat akelige woord te gebruiken) en van wie een grote bezie ling uit gaat. In „De Kersen tuin" of „De devisor" liet hij ons dingen doen die wij aanvankelijk soms heel raar vonden of overdreven, maar ils de voorstelling klaar was, bleek dat die kleine nuances de aparte sfeer bepaalden". Verder zal dit seizoen „Sur ia terr'e comnie au ciel van Hochwalder gespeeld wor den. Een stuK Y°°r J, t sluitend mannenrollen. He- is een gedramatiseerd brok historie over de feuten- maatschappij m pNAg 0 En we brengen no„ mannenstuk op de Planken „Stalag seventeen dat m n concentratiekamp speelt. U begrijpt wat een moeite hei zal kosten naast deze stukken een doublure-be- kostbaar en veel dat wij over zyn carrière wilden weten moest, onbesproken hlpven Zijn schitterende periode bij lie,. Centraal Toneel, dat hij voor de oojrlog tot een even homogene en sterke troep maakte als hij, na zijn Ame rikaanse reis in 1946'47, met de Haagsche Comedie deed ligt trouwens nog vers in het geheugen. WD vra gen hem nog of er een rol is die hü als zijn lieve- lingsrol beschouwt. ..Een speciale lieveiings- rol? zegt hij peinzend. „Neen. ik heb belangstel ling voor de grote rol (Fal- staff bijvoorbeeld) en van de andere kant ligt mijn fort ook in het luchtige blij spel". Dus ook als speler ver toont Laseur twee aspecten: de flamboyante acteur in de grote rol en de fijngeestige vertolker van de Broad- way-comedie. Is de parallel die men kan trekken tussen de mens en de acteur niet karakteristiek? kabinet; de liberale zuil is vervangen door de anti-revolutionaire. Gelet op de omstandigheid, dat de nieuwe minis ter van Economische Zaken, de a.r. prof. Zijlstra, tot de progressieve vleugel van zijn partij behoort, kan de genoemde verwisseling van steunpunt weinig ver schil maken, wat de algemene richting van het beleid aangaat, zo meent de Nieuwe Rotterdamse Courant. Het hernieuwe optreden van dr Drees als premier en van andere zittende ministers is trouwens een aan- wiizing van dezelfde aard. Wat de nieuw-optredende bewinds lieden aangaat, dient, aldus het Rotter damse blad, te worden afgewacht hoe zij het er in deze positie zullen afbren gen. Dit schijnt volgens sommigen in het bijzonder de vakverenigingsbestuurders Suurhoff en De Bruijn te moeten ëeIdon. Er is over de mogelijkheid, dat ?ergo- lijke functionarissen tot het ministers- ambt geroepen zouden worden a wat te doen geweest in deze zin, zij niet onafhankelijk genoeg ten op zichte van de vakorganisaties zou staan. Dit bezwaar achten wi.i in zijn algemeenheid onjuist, omdat het per soonlijke karakter van een nieuw optredende minister ongeacht zijn sociale herkomst, bepalend is voor de mate van zijn zelfstandigheid. In aan merking nemende het verantwoordelijk heidsbesef, waarvan de vakorganisaties na de oorlog jegens het algemene belang hebben blijk gegeven, zijn we zeker met geneigd het optreden van de heren Suurhoff en De Bruijn ais ministers anders te beoordelen dan dat van welke andere bewindsman ook. „Nederland heeft weer een regering. Dat is voor het ogenbli:k het voornaam- ste De vraag of zij de herinnering aan de narigheden van de formatie kan uit wissen door een krachtig eensgezind en vooruitstrevend beleid zal z.j door haar dDrm?g0eU.ikhe1idadaartoe is aanwezig," aldus het Vrije Volk. Biedt deze uit zo onderscheiden elementen samengestelde regeringsploeg uitricht op een goed „teamwork", zo vraagt het Handelsblad zich af. Het liberale blad meent van met. „De baris der regering moge zijn verbreed, zij komt ons niettemin thans nog vrij wankel voor. De Telegraaf komt tot. de conclusie, dat het niet anders kan zijn. dan dat de prnotste gemene deler van dit kabinet rood is Het blad schrijft: Prof Zijlstra sluit bij die elementen in"ons 'anti-revolutionaire of christelijk- historische leven aan, die in een andere koers willen varen; een koers, waarvan zii denken, dat deze nieuw is, doch die al bijna een eeuw door de socialisten wordt gepropageerd. Hier en daar kan een man als prof. Zijlstra zachtkens remmen; het zal er op neerkomen, dat hij lichtelijk morrend, in de tr/kschuit van de progressie stapt, die bereids in 1848 van wal is gestoken. De K.V.P. heeft zich laten afschepen met een proces van vermenigvuldiging; de quantileit met de aualiteit verwar rende heeft deze groo'-e partij in het aantal ministeries een waarborg gezocht tegen de bedoelingen van de grote bondgenoot, welke ook zij zegt te vre zen; doch, in wezen, dient. Ten principiële gesproken is dit mi nisterie het meest linkse, dat de Neder landse geschiedenis gekend heeft", zo verklaart de Telegraaf. B. en W. van Arnhem hebben aan de gemeenteraad advies uitgebracht over de toepassing van de Winkelsluitings wet. Het blijkt, dat de Kamer van Koophandel voor midden-Gelderland 'n enquête heeft gehouden onder alle daarvoor in aanmerking komende in het handelsregister ingeschrevenen en dat B. en W. overleg hebben gepleegd met verschillende middenstandsorganisaties. Dé meerderheid van belanghebben den wijst het instellen van een koop avond af. Onder deze omstandigheden menen B. en W.. dat het advies van de Kamer van Koophandel, die wèl een koopavond zou willen zien in gesteld. wat dit punt betreft niet kan worden opgevolgd. Enerzijds hebben B. en W. begrip voor de motieven van de tegenstanders van de koopavond, anderzijds betreuren zij het, dat de middenstand ook voor de z.g. seizoen maanden de instelling van een koop avond niet wenst. Ten aanzien van de halve-dagsluiting wordt een uitbreiding van het aantal groepen, waarvoor deze sluiting zal gel den voorgesteld op grond van de bij de enquête gebleken wensen. Hier wordt wel het advies van de Kamer van Koophandel gevolgd. In deze regeling worden bovendien opgenomen de win kels in rijwielen en rijwielonderdelen. De regeling voor de halve-dagsluiting bevat een bijzondere bepaling betref fende de groenten- en fruithandelaren voor de maanden Juni. Juli en Augus tus, waarin een halve-dagsluiting moei lijkheden oplevert bij de verkoop van het fruit. Voorts is een bepaling opge nomen betreffende de zaken, welke in belangrijke mate ziin ingesteld op en afhankelijk zijn van toeristisch bezoek. (Van onze correspondent). De K.LM-Constellation uit Djakarta, die gisterenmiddag om kwart over drie op Schiphol arriveerde, werd onmiddel lijk belegerd door een batterij verslag gevers Men verwachtte de aankomst van de vier zgn. Westerling-arrestan ten. die Zondagmorgen naar Nederland vertrokken zijn. Niemand bleek de ver wachte personen van gezicht te kennen. Een van de mannelijke passagiers, die uit het vliegtuig stapten, kwam op de verslaggevers af en vertelde, dat de heren in Bangkok het toestel hadden verlaten. Toen men de steward om nadere in formaties verzocht, zei deze. dat zij .,al lang vertrokken waren". In de vaste veronderstelling, dat de zgn. Westerling-arrestanten de pers wil den ontlopen en daarom het verhaaltje van Bangkok hadden verteld, renden alle journalisten terug naar dte aan komsthal. Toevallig stonden hier vier heren bij de douane en iedereen was er van overtuigd, dat zij de gezochten wa ren. Direct ondergingen zij een kruis vuur van vragen en leder .,ik weet niets" werd met een schouderophalen, beantwoord. Dit bleef zo doorgaan, tot dat aan de hand van de passagierslijst kwam vast te staan, dat de vier ex-ar- restanten inderdaad in Bangkok waren uitgestapt. (Van onze correspondent.) Op de rijksweg RoermondWeert is gistermiddag onder Horn een dodelijk ongeluk gebeurd. Zekere G. uit Asenraay is namelijk, toen hij op zijn fiets uit een zijweg kwam en de rijksweg wilde oversteken, door een bestelauto uit Roermond gegrepen. De man werd zo ernstig gewond, dat hij op weg naar het ziekenhuis is overleden, De premier van Suriname, mr dr J. A. E. Buiskool heeft verleden week in de Staten van dat gewest medegedeeld, dat hij de gouverneur zou vragen zijn reeds eerder ingediend ontslag nu wel te willen inwilligen. Dr Buiskool zei, reeds driemaal de wens te kennen te hebben gegeven, o.a. om gezondheids redenen. uit de regering ie willen tre den. De regering was er evenwel niet op ingegaan. Voorts verdedigde hij zijn belgid' te gen de aanvallen, die de vorige maand op hem gedaan waren in de Staten. Hij sprak de verschillende beschuldigingen tegen, verklarend, dat hij gewezen had op het bezwaar, toen hij werd aange zocht, dat hij in Nederland was gebo ren. Hij was bereid om wanneer dit bezwaar zou worden aangevoerd, af te treden. Hij kon niet nader ingaan op de beschuldiging aan zijn adres, geuit over een declaratie ad 6000 NC door hem ingediend, aangezien het onder zoek in deze door de commissie voor landsuitgaven was verricht in strijd met het reglement van orde. Hij vroeg zich bij al de geuite be schuldigingen af, wat dit nog met poli tiek te maken had. Indien dit politiek was, dan was politiek niet meer da de machtsbegeerte van enkelen, e. ziekte, waaraan enkelen lijden en e heel volk ondergaat. Hij prees zich 2 lukkig voor blijken van vertrouwen. komstig van het gewone volk. De heer Pengel voerde verschillende motieven aan, waarom hij geen vei - trouwen meer in dr Buiskool kan stel len. Indien anderen vertrouwen hebben moeten zij het zelf weten. Aan de debatten werd plotseling een eind gemaakt, toen de heer J. Kraag namens de NPS-fractie verklaarde, dat er een punt achter gezet werd en dat de zaak als begraven werd beschouwd. De voorzitter van de Staien, de heer H. bergen, wenste dr Buiskool toe, dat hij zijn gezondheid spoedig mag her vinden. Mr dr J. Buiskool heeft vijf maanden verlof wegens ziekte gevraagd als pre sident van het hof van Justitie. Hij zou verleden week Vrijdag via Curasao naar Nederland vertrekken,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 3