Nieuws uit STAD en OMTREK .Vereniging Zwakzinnigenzorg recipieerde SPORTNIEUWS uit Schiedam Regering Churchill zij Britse vakbonden bereid tot samenwerking gerust Leven boven zijn stand veelal de oorzaak Reclame LAATSTE BERICHTEN Beslissing over investeringen moet centraal geschieden H De camera op t buitenland Achterstand van 20 jaar in de Betuwe „Ons Ideaal" was het roer kwijt Gevaarlijke Bevan-ideeën vonden geen weerklank Er lekte water door het plafond Betalingsbalans-moeilijkheden Crediteurlanclen moeten handelsbelem meringen uit de weg ruimen Wist Dominici tóch meer? Maakt N.V.V.-CONGRES Drie meisjes verkozen het oude land DONDERDAG 4 SEPTEMBER 1952 PAGINA 2 ft*' BURGERLIJKE STAND POSTBEAMBTE VIEL UIT DE TREIN Spannende Uren op het IJsselmeer ONDERSCHEIDEN ER OP UIT MET DE R. K. KINDERBESCHERMING VRIJWILLIGERS BOUWDEN „SOOS" VOOR OUDEN VAN DAGEN Brand op Thorbeckeplein te Amsterdam "N S.V.V. GAAT BEGINNEN NED. VRACHTENMARKT NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE TRIBUNE OP HERMES-D.V.S. 200 K.M. WANDELEN DE BLAUWE DOFFER JAARVERSLAG INT. MONETAIR FONDS Onvoldoende monetaire reserves Uiterlijke verschijnselen aangepakt V. DE ZAAK-DRUMMOND DE VERDELING VAN HET NIEUW GEVORMDE VERMOGEN EUROPESE KOLEN- EN STAALPOOL Binnen 'n half jaar geen handels belemmeringen meer En lieten Fqirsea zonder haar vertrekken PASSAGIERSSCHEPEN GEBOREN Wilhelmina H F. dr van L Eikenbroek en E G Soomer. Ca- fharina M E L, dr van J M Duimel en C E M Zoetmulder. Magda L D. dr van C H. Schwagermann en M Klei- berg. OVERLEDEN S Kooijman, 75 jaar. wed. van A Brand. W J v d Noort. 94 jaar H M M Knoop, 83 jaar. (Van onze correspondent)- Verschenen is het laatste deel van het omvangrijke Welvaartsrapport, dat het Economisch Technologisch Instituut te Arnhem heeft uitgebracht met betrek king tot de West-Betuwe.' Dit deel behandelt de niet-agrarische bestaansbronnen en het maatschappelijk leven. O.m. is vastgesteld, dat de in dustrie In dit gebied in de laatste twin tig jaar ernstig achterop is geraakt en dat de industrialisatie zeer gewenst moet worden geacht. Met name Tiel, Culemborg en Gelder- malsen zijn de centra waarbinnen zich het industrialisatie-proces voornamelijk zal moeten yntwikkelen. Ten aanzien van het maatschappelijk leven geeft het rapport een aantal desi derata weer, welke deels reeds in ver vulling zijn gegaan, deels nog geheel nieuwe werkzaamheid in het sociale vlak oproepen. De 62-jarige M. H., expediteur by de PTT uit Leeuwarden, is gistermiddag by Stobbega uit de postwagen gevallen van de trein, die om 13.30 uur uit Leeuwar den was vertrokken. Met zware verwon dingen is de man naar het ziekenhuis in Heerenveen overgebracht. ZyQ toestand is ernstig. Het ongeluk gebeurde toen H. een schakelaar aan de achterkant van de laatste wagen wilde omdraaien. Hy is vermoedeiyk gestruikeld en door de deur in de achterwand van deze wagen naar buiten gevallen. Zyn collega's trokken onmiddellijk aan de noodrem. Een arts, die zich in de trein bevond, verleende de eerste hulp. De trein had een half uur vertraging. De fikse Westerstorm, d'ie gisteren heeft gewoed, heeft schipper Schellens uit Am sterdam een paar benauwde uren bezorgd. Met zijn klipper „Ons Ideaal", een boot van 260 ton, was hij op weg van Amster dam naar Lemmer, toen in de storm het ene onheil op het andere volgde. Voor eerst verloor hij het roer, terwijl verder het „opdrukbootje" waardoor het schip werd vergezeld, lek sloeg. Tot overmaat van ramp ging de lading cement schuiven, waardoor de klipper slagzij kreeg. Gelukkig werden in Lemmer de nood seinen, die schipper Scheltens gaf opge merkt. De reddingboot „Hilda" voer van daar omstreeks half vier naar het in nood verkerende schip, terwijl vandaar even eens een sleepboot te hulp snelde. Geza menlijk zyn deze twee schepen er in ge slaagd omstreeks half acht de „Ons Ideaal" veilig in de Lemster haven bin nen te brengen. Burganieestcr mr J. WPeck biedt tijdens de officiële receptie, zijn gelukwensen aan. Achter de tafel van links naar rechts de heren Hol, Ormel en Heyboer. Schiedam indertijd Rotterdam is vóór geweest bij de zorg voor het achter lijke kind. Talrijke bloemstukken en vele schriftelijke felicitaties» getuigden in Musis Sacrum van de belangstelling, welke de vereniging in de stad geniet en hoezeer men haar werk waardeert. Het was 'een goed idee van het be stuur der jubilerende vereniging Zwak zinnigenzorg, om ter gelegenheid van het zilveren feest de Maastrichtse Poes jenellenkelder naar Schiedam te laten komen. De pupillen hebben ten zeerste genoten van het kluchtige gedoe en wa ren opgetogen. Er was werkelijk een feeststemming, daar in Musis Sacrum Deze ging in een meer bezadigde, maar neg steeds feestelijke stemming over. toen het bestuur daarna recipieerde. Ve len zyn. -gekomen 0m hun gelukwensen •ran te bieden. De voorzitter, de heer K. J. Heyboer en zijn mede-bestuu s- leden, kwamen om zo te zeggen hait en te kort. Onder degenen, die hun geluk wensen aanboden, bevond zich de bur gemeester. mr J. W. Peek, die het be stuur de verzekering gaf, dat de ge meente de vereniging en haar mooie 'werk krachtdadig zou.blijven steunen. Er voerden-, verder verschillende per- - -sonen het woord. o.w. de heer C Schril. voorzitter van de coöperatie D.E.S.. die "dezer dagen haar 50-jarig bestaan vier de en de vereniging steeds als 'een troe telkind heeft beschouwd. Een verte- genwoordiger van de Rotterdamse zus tervereniging „Zorg voor het achterlijke kind", bracht de felicitaties van zijn V£i;eniging over. er op wijzend, dat Bij K. B. is toegekend de eremedajle verbonden aan de Orde van Oranje- Nassau. in zilver, aan J. W. Mos, chef expediteur bij de firma Jos. de Kuyper en Zn, distilleerderij te Schiedam; i voorts in brons aan C. Driel en D. Kok. distilllateursknecbts en J F W Droge, distillateursknechts en J F W Dröge, bij bovengenoemde firma. Wat hebben ze genoten, de1 jongens en j tr(,m van (je^stad, pi. het gymnastiek De Soos voor Ouden van Dagen te Arnhem, welke onder leiding staat van de U. V. V. en enige jaren was onder gebracht in een oude barak der gemeen te op het Roermondsplein is thans door vrijwillige arbeidskrachten herbouwd tot een pand, dat werkelijk de toets der cri tiek meesterlijk kan doorstaan. Aanne mers, industriëlen, bedrijven zakenlie den e-a. schonken gratis de benodigde materialen. Ambachtslieden uit de di verse gemeentelijke takken van dienst alsmede personeelsleden uit de andere gemeentelijke afdelingen schoten na hun diensturen in overall en vormden een werkploeg om de ouden van dagen i-n de kortst mogelijke tijd aan een per manent gebouw te helpen. En thans is het dan zover dat on Dinsdag 9 Sep tember het nieuwe gebouw door Arnhems burgemeester in tegenwoordigheid van de Minister-president Dr W. Drees en de Staatssecretaris van Soc. Zaken, de heer v. Rhijn officieel zal worden ge opend. Door snel ingrijpen van de Amsterdamse brandweer is de Willy's Bar op het Thorbeckepleini aldaar gisteravond aan een groot gevaar ontsnapt. Tegen half twaalf, 's avonds, toen het bedrijf in de bar in volle gang was, merkte de trom- petist van heit orkestje, de hee-r A. Bus ker, plotseling, d-a-t er water uit het pla fond sijpelde. Hij dacht, dat er een lek kage was op de eerste etage. Toen hij poolshoogte ging nemen, zag hij tot zijn schrik dat er een vrij hevige brand woed de op de vliering boven de bar. De lek kage is vermoedelijk ontstaan, doordat een loden waterleidingbuis door de hit-te was gesmolten. Onmiddellijk waarschuw de hij de brandweer, die met groot ma terieel uitrukte en het vuur terstond met een straal over de ladder en twee stralen binnendoor aantastte. Door dlit snelle ingrijpen wist men het vuur te beperken tot de zolderverdieping en de vliering, die beide geheel uitbrandden. De bar liep alleen wat waterschade op. De brand was begonnen op het kamertje van een student, die op dia-t ogenblik met thuis was. De oorzaak is nog niet bekend. De brandweer had het vuur in 20 minu ten tijds geheel in bedwang. Uiteraard bestond er voor dit vrij goed afgelopen bran-dje rond het middernachtelijk uur ir. het vermaakeentrum van de hoofdstad grote belangstelling. ET 48ste Trade Union Congress is op dit ogenblik te Margate in volle gang. De Britse vakbonden, tezamen ongeveer acht millioen leden vertegen woordigend, debatteren er onder leiding van de Algemene Raad over de te volgen gedragslijn in het komende jaar. Hef is voor de eerste keer sinds het einde van de oorlog, dat de T.U.C. con- gresseert onder een conservatief bewind. De nauwe banden tussen vakbeweging en de Labourparty zijn bekend: Van de op richting af vormen de vakverenigingen een constituerend element der federaal opgezette Labourparty, en onder de rege ringen Attlee bestond er een nauw con tact tussen overheid en T.U.C.-bestuur. Het was bij de verkiezingsoverwinning van Churchill dan ook een onderwerp van levendige speculaties of de vak beweging haar loyaliteit jegens Labour niet spoedig zou luchten in een actie om loonsverhogingen, sociale voorzieningen etc., welke de economische plannen der nieuwe regering mogelijk zou saboteren. De leiding van de T.U-C. stelde zich echter onmiddellijk op het enige juiste standpunt, dat de vakbeweging als zo danig bereid was met iedere regering samen te werken, zolang deze van plan bleek met de rechtmatige verlangens der vakbeweging rekening te houden. DE nederlaag van Labour is gevolgd door een periode van bezinning bin nen die partij over de lessen, welke uit zes jaar socialistisch beleid voor de socialistische theorie vielen te trekken. Dit revisieproces is nog in volle gang. Zij komt tot uitdrukking in de verschillende brochures, welke in de afgelopen maan den zijn gepubliceerd over vraagstukken als de nationalisatie van basis-industrieën en vervoersondernemingen, over het wezen van de Staat e.d., welke bedoeld zijn om leiding te geven aan de komende discussies op het partijcongres. Naast deze vreedzame pogingen tot theoretische evolutie, staat de militante groep van Bevan, die, doctrinair meer naar links gericht dan de officiële partij leiding en met enkele practische pro grammapunten. welke door de gematigde leiders worden afgewezen, een bron van tweedracht vormt voor de Labourparty. Hoewel het congres der vakbeweging officieel niet aan politiek doet en geen stelling neemt in het conflict tussen de partijleiding en de groep van Bevan, was het onvermijdelijk, dat het verschil van inzicht zich ook in de vakbeweging open baarde. De door Bevan geformuleerde eisen raken direct de belangen der vak beweging. Het kernpunt is het afwyken- de inzicht van de geachte afgevaardigde uit het mijndistrict Ebbw V i, in Wales, inzake het destijds door de Labourrege- ring ingediende bewapeningsprogramma, dat volgens hem Groot-Brittannië in 'een ruïneuze inflatie zou storten en de sociale politiek beknotten. Bevan's hoofdargu ment voor een verlaging der bewape ningslast was en is. dat het Russische gevaar overschat wordt. Deze laatste stelling, onbewezen als zij VOLLEYBAL IN KATHOLIEK VERBAND R. K. Sportver. U. V. G. Voor vele katholieke jongeren is het thans mogelijk de volleybalsport te gaan beoefenen in katholiek verband. Lange tijd is er naar een goede gelegenheid Ook P.P.S.C. start Reeds voor a.s. Zaterdagmiddag zijn de eerste competitie-wedstrijden voor de kleine en groote blauw-witten vast gesteld. De K.N.V.B. begint eerst op Za terdag 13 September doch de afdeling Rotterdam heeft gemeend direct al de eerste Zaterdagmiddag in de maand September te moeten benutten, daar het voor deze sport uitgezien. UVG heef, ^eej goecj ^an gebeuren dat er straks thans voor haar volleybalafdelin0 de wegens weersomstandigheden enige Za- beschikking gekregen over de voor vo.- terdagen uitvallen wegens afkeuring leybal meest geschikte zaal in het een- j ^g,. Vglden. meisjes van de „Kinderbescherming Eerst gingen de meisjes een dag naar Amsterdam, Volendam en Marken, Ja, genoten hebben ze volop, vooral op do boot van Marken naar Volendam, toen ze naar hartelust konden zingen met be geleiding van een trekharmonica- De dag was te gauw voorbij. De jongens zijn 'n volle week op va- cantie geweest op het heerlijkschone landgoed „Rhederoord" te De Steeg- -Daar konden *ze naar hartelust ravot ten, bomen klimmen, pijl en boog schie ten, speurtochten -maken enz. enz. Voor de geestelijke verzorging van de 35 kna pen ging een aalmoezenier mee, die al gauw de harten van de jongens heeft veroverd. Iedere morgen, in de open lucht, een H. wiis, waarbij twee van de jongens misdienaar waren. Zondag, de laatste volledag van de vacantie. een gezongen H. Mis onder 'n stralende zo-n. Verder op die Zondag „oympische spe len", waaraan mooie prijsjes verbonden waren en 's avonds groot kampvuur, waarvan ook ve[e genodigdfyi genoten. De freule, eigenaresse van het land goed, was ook aanwezig en was heel voldaan over hetgeen de kinderen bo- [den aan zang, declamatie enz. Onder het kampvuur werd even gerust voor de grote en royale tractatie op oliebollen. De stille kracht in de keuken had er zeker wel enige honderden gebakken. De R. K. Kinderbescherming heeft cok dit jaar weer vele kinderen een iUnotvolle vacantie verschaft, vol le vensblijheid en levensvreugde lokaal aan de Oude Kerkhof. De drang naar zaalspori in plaats van veldspelen is zo groot, dat op grote deelname van katholieke jongens en meisjes gerekend mag worden. Volleybal is in vele plaatsen populair, dank zij ruimere beoefening op interna- i ten, scholen etc. He; ligt in de bedoe- ling dat men zich bij voldoende deel- i neming aansluiten bij de NeVoBo, om aan de competitie deel te nemen. Alle jongeren, vanaf 16 jaar. die interesse j hebben voor de volleybalsport, worden verzocht zich hedenavond vanaf 20.30 het geheugen de smadelijke nederlaag De A-junioren komen om 3 uur in het veld tegen Unicum A 2 en hel tweede elftal der senioren om kwart over 4 te gen VVOR 2 uit Rotterdam. Vooral het optreden van de junioren wordt met belangstelling tegemoet gezien in ver hand met het feit dat dit voor deze kna pen de eerste wedstrijd is in competitie verband. SVV gaat deze eerste Zondag op be zoek by VVV te Venlo. Vers ligt no tot 21 uur te melden aan bovengenoemd -0 enige tijd geleden. Ook de spe- gymnasiieklokaal. waar men tevens alle I Iers zyn dit niet vergeten en zij zullen ROTTERDAM. 3 September 11)52. 2 September nam.: 622 ton granen Does burg; 452 ton tarwe l.-varep; 420 ton copra 1.-varen Wormerveer; diverse partijen suiker Amsterdam; diverse partijen id. Breda; 415 ton petr. cokes Den Haag; 100 ton id. Nij megen: 120 ton draaisel IJmuiden; .350 ton kolen Bergen op Zoom; 199 ton id. Olst: 140 ton constr. ijzer Erlecom. Totaal 38 reizen. 7 vletreizen. 3 September voorm.: 450 ton cokesgruis Budel: 100 ton timmerwerk Utrecht; 200 ton gerst Wormerveer; 75 ton lijnzaad Zaanstreek DAGBIAO VOOR SC1HOAM fN OMSTRIK (N 74ste Jaargang No. 21940 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn gevestigd te Schiedam, Dam 18, Telefoon 66152. Giro-nummer 590943. Abonnementsprijs 5.85 per kwartaal. 2.— per maand, f 0.47 per week. Advertentle-prljsop gewone Kolombreedte 0 15 oer millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte f 0.30 per millimeter hoogte. Bil contract gelden lagere tarieven, welke bli de administratie of bh de erkende Ddvertentte-bureaux verkrUgbaar zltn. Kampioenen (kleine advertentlën) tot 20 woorden 50 cent Elk woord meer 3 cent. Maximum 60 woorden Plaatsing uitsluitend bi.) vooruitbetaling Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentie-wezen. gewenste inlichtingen kan verkrijgen. Aanmeldingen kunnen nadien ook ge schieden bij mej. A. Vollebregt, West- frankelandsestraat 77. Men was gisteren op het Hermes-D.V.S. terrein durk bezig met het opzetten van de nieuwe, stalen tribune, waarvan de onderdelen van te voren fabrieksmatig vervaardigd werden. Hoewel er nog het een en ander aan gedaan moest worden, maakte het geheel een stoere indruk. De afwerking is keurig, de constructie boven alle lof verheven. De hele tribune is uit- neembaar en kan dus gemakkeiyk ver plaatst worden. Ook de betonnen voet stukken kunnen eventueel weer gemak keiyk uit de grond worden gehaaid. Zo als bekend, staat de nieuwe tribune voor het fraaie kleedhuis, met de rug naar het Westen. Het is een zit-tribune. die aan ongeveer 1700 personen plaats biedt. Ze wordt a.s. Zondag in gebruik geno men. De nieuwe competitie vangt in Schie dam gelijk al aan met de big-maich HDVSPSV, de twee clubs, die teza men met Sparta, verleden jaar zo'n felle strijd hebben gevoerd voor het kampioenschap. Ongetwijfeld zullen beide elftallen zich tot het uiterste in spannen om de punten binnen te halen, want de eerste klap is een daalder waard. Heel Schiedam is natuurlijk be nieuwd. hoe de Schiedamse kampioenen hebben overzomerd. Na een paar teleur stellende oefenwedstrijden werd Zon dag j.l. echter al bijna weer de oude vorm teruggevonden, waarvan Hefacles in Almelo met 5—2 het slachtoffer werd. Zoals bekend zullen onze stadgenoten het voortaan zonder hun stopper C. Poulus moeten stellen, die na een voor treffelijke staat van dienst, zijn plaats aan een jongere heeft afgestaan. De opstelling van het elftal is: A. v. Diest; G. Burger en T. Osterholt; J. Gudde. J. Schenk en J. v. Buytenen; Joop Heyster, H. Stolk, A. Janse, L. Janse en Jacq. Heyster. Het krachts verschil tussen beide elftallen zal niet groot zijn, zodat, het resultaat niet ver van 'n gelijk spel af zal liggen. In ieder geval kan het ongetwijfeld talrijke pu bliek een spannende strijd tegemoet zien. De wedstrijd staat onder leiding van de heer Fornamoy uit Haarlem. zeker trachten revanche te nemen. Of dit. lukken zal? De geest is goed en dat is een belangrijke factor. VVV is geen gemakkelijke tegenstan der en het zal goed zijn. de zaken ste- *'ig aan te pakken daar het tempo een grote rol zal spelen. De Rood Groenen hebben de afgelopen weken met veel animo getraind onder leiding van trai ner Delzen, zij bevinden zich dus in behoorlijke conditie. Ook de gespeelde vriendschappelijke wedstrijden de af gelopen weken, waren niet onbevredi gend. De opstelling van het elftal is als volgt Kouvven; Steenbergen en Corveleyn; an Kan. van Schijndel en van Meer wijk; van Geel. van Pelt. Koneman, Goossens en Kolmeyer. Vrijdag om half zes verlaat het lid van ..Hercules" Arie Kooy, zijn woning aan de Mariastraat, om een non-stop wandeltocht, van 200 K.M. door Neder land te maken. Hij hoopt Zondagavond weer thuis te zijn. De laatste 100 K.M. krjjgt hij gezelschap van zijn clubge noot Jan Dettmeyer Jr., die de eerste 100, K.M, als verzorger meerijdt. Bovengenoemde vereniging hield haar laatste wedvlucht voor jonge duiven vanuit Arlon, afstand 265 KM. De prij zen werden als volgt behaald 1 26 W v d Sloot-Vrauwdeunt; 2 11 13 36 61 81 d Bakker, 3 9 J Ballyns; 4 23 63 68 70 M Kouwenberg'h; 5 38 51 C de Hartog; 6 24 27 33 55 63 A Lim- borgh; 7 P Ilmer; 8 52 85 P van Diest; 10 82 91 W van Deursen: 12 J Matla; 14 J Arct: 15 G Rost; 16 20 J Christen Sr; 17 28 60 A Brökling; 18 78 84 89 J van Leeuwen-Schrumpf; 19 68 C Ver- linde; 21 G v d Roer; 22 90 H Brökling; 25 43 44 77 92 J D-oejaaren; 29 967 T v Duivenbode; 30 65 B de Jong; 31 41 46 71 76 J Hopstein; 32, Diploma. J Ka- zenbroot; 34 49 93 A de Rouw; 35 57 59 72 E Sebrechts; 37 A Hersbach: 39 R Scheper en Zn; 40 53 88 A Broeders; 42 73 M. Putters en Zn; 45 74 A Nieberg; 47 J Flipse; 48 75 86 W Wynstekers; 50 A van Gogh: 54 J Bakker: 56 P Beljaars: 58 J Wenteler: 62 P Brouwer; 69 F Claes; 79 J van Opyynen; 80 A Oster holt; 83 Gebr v Put; 87 C Paardenkoo- ptr-van Wijk. Zeven jaren zijn verlopen sinds de tweede wereldoorlog en meer dan vijf jaren sinds het Int. Monetaire Fonds me! zijn werkzaamheden is begonnen. Er is een merkwaardige toeneming van de pro ductie ingetreden in deze periode en ver regaande aanpassingen van wisselkoer sen hebben plaats gevonden. Toch is er in grote delen van de wereld nog geen stabiel internationaal evenwicht bereikt. Er is weinig zekere en constante voor uitgang geboekt t.a.v. het doel van het Int. Mon. Fonds om te komen tot een onbelemmerde multilaterale handel en algemene convertibliteit van de valuta. Gedurende de laatste zeven jaren heb ben zich veelvuldige en herhaalde beta lingsbalans-moeilijkheden voorgedaan. De veelvuldige herhaling van deze be talingsbalans-moeilijkheden suggereert dat een verklaring hiervan moet worden gezocht niet in speciale tijdelijke ver storende factoren, maar in meer funda mentele factoren, die tot zekere omvang in vrijwel alle landen imdoed hebben uitgeoefend aldus het jaarverslag van het I.M.F. De binnenlandse fiscale en monetaire politiek, welke door de verschillende re geringen is gevolgd heeft voortgezette inflationistische druk doen ontstaan en het verband tussen inflatie en betalings balans-moeilijkheden is meer en meer duidelijk geworden. Sinds het einde van de tweede wereldoorlog is de vraag voor consumptie- en investeringsgoederen en diensten groter geweest dan het beschik bare aanbod. Hierbij heeft o.a. een rol gespeeld de wens t.a.v. economische ze kerheid en t.a.v. het voorkomen van een achteruitgang van de levensstandaard. In j de laatste tijd hebben de bowapenings- programma's voorts een rol gespeeld. Naast de inflationistische druk hebben ook andere factoren een belangrijke in vloed gehad bij het ontstaan van her haalde betalingsbalans-moeilijkheden De omvang en de aard van de productie en productiviteit, van de V.S. hebben dit land een overheersende positie gegeven in de wereldeconomie en het betrekkelijk zelfgenoegzaam gemaakt. Deze situatie vraagt moeilijke aanpassingen, zowel in de rest van de wereld als in de V.S, welke nog steeds verre van voltooid zijn. De industrialisatie van enkele grond stoffen producerende landen maakt ook aanpassingen in de wereldeconomie nood zakelijk. Enerzijds is er vermindei-de vraag naar bepaalde Europese indu striële producten, anderzijds zyn er grote afzetmogelijkheden voor aPerlei kapi taalgoededen. De onvoldoende omvang van de inter nationale monetaire reserves welke de monetaire autoriteiten huiten de V.S. lei- beschikking staan, is een factor, welke de zaak moeilijker maakt. De goud- en dollarvoorraden builen de V.S. zi.in niet gestegen in verhouding tot. de expansie van de wereldhandel en door de inflatie is hun reële waarde in werkelijkheid ver minderd. Het feit van het ontbreken van voldoende monetaire reserves weegt te zwaarder omdat sinds het verdwijnen in de dertiger jaren van een particuliere in ternationale markt voor geld op korte termijn deze nooit meer hersteld is. Op lossing van de betalingsbalans-moeilijk heden wordt ook moeiiyker door. het ent- breken van een effectieve particuliere in ternationale kapitaalmarkt. Ten slotte moet het herhaalde optre den van betalingsbalans-moeilijkheden ten dele worden toegeschreven aan een zeker gebrek van werkelijke samenwer king tussen verscheidene landen, Het doel waarvoor liet, fnt. Mon. Fonds is gevormd, kan sléchts worden bereikt, indien elk lid de doeltreffende binnen landse maatregelen op monetair en fis caal gebied neemt, welke in verband met de betalingsbalans-positie van het land noodzakelijk zijn. Wat het aanhouden van inflationis tische tendensen betreft wordt opgemerkt dat enkele landen inderdaad belangrijke vooruitgang hebben gemaakt in de laat ste maanden in de strijd tegen de infla tie. Ongecontroleerde inflatie is nog niet opgehouden een gevaar te zyn, maar de dreiging er van is in het algemeen niet zo groot als een jaar geleden het geval was. Waar interne stabiliteit tijdelijk is bereikt, zijn de maatregelen dikwijls on voldoende geweest om de zekerheid te geven dat deze stabiliteit permanent zal zijn. De voornaamste test van de stabili- satiepolitiek zal plaats vinden, wanneer de bewapeningsüitgaven hun maximum bereiken. In de jaren onmiddellijk na de oorlog was onevenwichtigheid in de wereld- valutamarkten onvermijdelijk. Herstel en modernisering van de productiecapaci teit had de vooroorlogse debiteur-credi- teur-relaties gewijzigd en normale kapi taalinvestering verhinderd. Verbruikers moesten een achterstand t.a.v consump tiegoederen inhalen. Gedurende de laat ste jaren is de productie in de gehele wereld toegenomen tot belangrijk boven het vooroorlogse niveau. Desniettegen staande is in vele landen een druk op de betalingsbalans nooit geheel afwezig ge weest. De voornaamste oorzaak van deze moeilijkheden werd hierboven reeds uit eengezet; men streefde naar een hoge niveau van consumptie en investering dan door de reëel beschikbare bronnen kon worden gedekt. Het toepassen van de valuta-restrictie» en kwantitatieve importbeperkingen scheen onder deze omstandigheden onver mijdelijk in vele landen. Men pakte hier mede echter liet vaiutaprohlecin dikwijls symptomatisch aan in plaats san radi caal, d.w.z. bij de uiterlijke verschijnse len van de betalingsbalansdrnk in plaats van by de oorzaken. Handhaving van monetaire stabiliteit hangt van de poli tiek af, welke door de binnenlandse au toriteiten wordt gevolgd. Het internationaal betalingsbalans- evenwlcht zou naderbij gebracht worden indien bijv. de productie van grondstof fen als steenkolen en/of voedingsmidde len als tarwe, op een economische basis zou worden uitgebreid, zodat de behoefte aan dollarimporten van .leze goederen zou worden gereduceerd. De protectionis tische stimulans welke restricties geven aan de productie van minder essentiële goederen en diensten, is inderdaad een van de factoren geweest die er toe ge leid hebben dat de productie van primaire voedingsmiddelen ten achter is gebleven bij de wereldbehoefte. Het verslag van het I.M.F. wijst er voorts op dat geen uitgebreid plan van economische ontwikkeling mogelijk is tenzij er een grotere stroom van buiten lands kapitaal haar de onderontwikkel de landen vloeit dan in de praktijk in de afgelopen jaren het geval is geweest. liet verslag legt de naiiruk op de noodzakelijkheid van handhaving van de interne monetaire stabiliteit. Het is ech ter duidelijk, aldus wordt verklaard, dat de taak van herstel van oen gezond in ternationaal betalingsverkeer ook op de schouders rust van landen, welke een constant surplus op hun internationale betalingsbalans hebben. Belemmeringen, welke landen met een surplus op hun be talingsbalans in de weg leggen aan im porten, op welke wijze dan ook, kunnen de meest energieke pogingen frustreren van landen, welke een deficit hebben op hun betalingsbalans, doch trachten het evenwicht te herstellen zonder toevlucht te nemen tot restricties. Daarom moeten volgens het I.M.F. alle landen met een sterke betalingsbalans-positie practische maatregelen nemen tot vermindering van de internationale handelsbelemmeringen, hetgeen de meest effectieve bijdrage tot herstel van een evenwichtige wereld economie is. van Bevan's zijde bleet, kon echter noch de officiële Labourleiding, noch de alge mene raad van de T.U.C. overtuigen, dat zij het met hun eigen, tegengestelde, mening bij 't verkeerde eind hadden. De financieel-economische crisis, welke Groot-Brittannië, mede onder invloed van de zware bewapeningslast in het afgelo pen jaar heeft doorgemaakt, bewoog o.m. de regering-Churchill weliswaar tot „uit- smering" van het geprojecteerde bewape ningsplan over een langere tijdsduur, maar betekende niet, dat men de nood zaak van het produceren, en het steeds meer produceren van militaire uitrusting niet meer zo hoog aansloeg. Men bleef het oog op het maximum ge-richt houden en alleen de overweging, dat een bankroet voor de deur stond, kon tot enige mati ging bewegen. Met name in de leiding der vakbewe ging, in de algemene raad van de T.U.C., toonde men een krachtig verantwoorde lijkheidsbesef in dit opzicht. Men reali seerde zich daar, dat de bewapeningslast en de precaire economische toestand van het land ook van de werknemers offers zou vergen en men besloot de aangesloten vakbonden in een duidelijke verklaring te adviseren zich te matigen in de loon eisen, welke deze onder invloed van de stijgende kosten van levensonderhoud wensten te stellen. VOORAL de laatste jaren, toen Labour regeerde, heeft de T.U.C--leiding door haar nauw contact met de over. heid geleerd haar aandeel in de verant woordelijkheid voor het economisch wel zijn van het land ruimer te zien, dan van een beperkt vakbewegingsstandpunt- Zij realiseert zich wel, dat het stellen van nieuwe looneisen over de gehele linie onvermijdelijk moet leiden tot nieuwe prijsstijging. En niets zou funester zijn, juist voor het materiële welzijn van de brede massa, als daardoor de omvang van de export ».ou dalen en het met de grootste inspanning, door een met opjagen van de export en beperking van de import verkregen, evenwicht in de Britse betalingsbalans, verstoord zou worden. Tegenover de bereidheid tot het afzien van looneisen, welke de T.U.C.-leiding moedig haar volgelingen aanpredikt, staat Bevan's verleidelijke voorstelling van zaken, dat een vermindering van de bewapeningslast ontspanning zou bren gen in de rekenarbeid, die de gewone man tegen het einde van elke week moet verrichten om de touwtjes van zijn huis houden aan elkaar te knopen. De waar heid van deze aanlokkelijke voorstellen wordt niet betwist, maar, zo argumen teerde de voorzitter van de algemene raad van de T.U.C., Deakin, in zijn ope ningsrede van het congres, dit middel is erger dan de kwaal. Deze tegenstelling stond deze week in het brandpunt van de debatten. Deakin heeft de noodzaak van een maximale bewapeningsinspanning met vuur en ta lent verdedigd. Indien Groot Brittannië door een geslaagde actie der vakbonden voor loonsverhoging zijn bewapenings- program zou moeten inkrimpen, zouden de bondgenoten in West Europa niet on middellijk eveneens de boog ontspannen? Vijf jaar van staag bouwen aan een systeem van internationale wederzijdse veiligheid zou op losse schroeven worden gezet, en daarmee zou de weg tot oorlog voor de vijand open komen te liggen. De vakbeweging heeft de stem van haar voorzitter gevolgd. De communistische, er. de op Bevan's ideeën geïnspireer de resolutie, welke op het gevaar van de bewapening" wezen werden met over weldigende meerderheid afgewezen. Deze daad van het congres te Margate bete kende indirect een overwinning voor Att lee en zijn aanhangers, die de uitslag van de debatten op het: jaarcongres van Labour met vertrouwen kunnen tegemoet zien. Het betekent tevens een gerust stelling voor de regering-Churchill, die zich op dit overheersende punt van haar beleid verzekerd mag achten van de steun van nagenoeg dé gehele bevolking. AD INTERIM Gust ave Dominici, de belangrijkste ge tuige in de zaak-Drummond, is Woensdag naar Forcalquier overgebracht voor een langdurig verhoor. Zoals bekend, was hij degene die op 5 Augustus de slachtoffers van de drievoudige moord nabij zijn boer derij ontdekte. Hij heeft tot nog toe volge houden dat hij niets bijzonders wist, maar de politie meende reden te hebben om daaraan te twijfelen. Gisteren in d-e loop van de dag vervoegde zich de echtgenote van Dominici bij de politiemensen, die het onderzoek leiden. Zij was in een zeer zenuwachtige toestand. Commissaris Se- beille, een va-n de detectives, deelde later mee, dat zij bijzonderheden had toege voegd aan de „belangrijke verklaringen", welke Dominici in het eerste deel van zijn verhoor had afgelegd. Het verhoor van Dominici, dat de ge hele dag duurde tot des avonds om on geveer kwart voor tien, heeft als resul taat opgeleverd, dat Dominici, volgens de politie, enkele détails In zijn vroe gere relaas heeft gewijzigd. Dominici was na de zeer langdurige ondervraging uitgeput, maar hij her haalde op besliste toon, dat men geen verdere verklaringen van hem had te verwachten. De politie is daar blijkbaar niet van overtuigd. Dominici moest op het po litiebureau blijven overnachten en wordt vandaag opnieuw aan de tand gevoeld. Hedenmiddag heeft de heer H. -T- Hof- stra op hel congres van het N.V.V. een inleiding gehouden over „de financiële aspecten van het welvaartsplan ,Wij willen ervoor zorgen, dat het Ne derlandse volk, als een geheel genomen, voldoende bespaart en opzij zet om de noodzakelijke investeringen te kunnen betalen Wij willen de beschikking over de afzonderlijke besparingen, die geza menlijk de nationale besparing uitmaken, niet volledig overlalen aan de individue le willekeur van wie zo gelukkig of zo zuinig was, iets te kunnen overleggen", aldus de heer Hofstra. Het is speciaal de beslissing ten aan zien van de besteding, die niet aan de afzonderlijke ondernemers kan worden overgelaten, omdat de afzonderlijke on dernemers in de eerste plaats van de positie van de eigen onderneming uit gaan. Hier is een centrale instantie no dig die het geheel kan overzien. \Vil het Nederlandse volk sparen ter wille van onze toekomstige welvaart, dan zullen wy ons nu in onze consumptieve uitgaven moeten bezuinigen; vragen wy nu een hogere consumptie, dan gaat dat ten koste van onze toekomstige welvaart. Aan de hand van de beschikbare ge gevens komt het welvaartsplan tot, de conclusie, dat wy gedurende een reeks van jaren van ons nationale inkomen van nog geen 20 milliard niet "iirider dan 3 milliard 'sjaars voor de finan ciering van nieuwe investeringen zullen moeten besparen. Onze enige mogelijkheid om een ernsti ge depressie te voorkomen is gelegen in een op internationale samenwerking be rustende planpolitiek. Daarom is en blyft een consequente planpolitiek de hoek steen van het beleid van de moderne vak beweging. En bovendien moet ik er ln dit verband nog op wyzen, aldus Hotstra, dat hel feit, dat er in de laatste laren voldoende is gespaard en dat er in de komende jaren voldoende gespaard kan worden, niet betekent, dat nu ook de ver deling van de nieuwe besparingen aan redeliike eisen voldoet. Mede len gevolge van de verbruiksbeperking van Maart. 1951 zijn de voor de noodzakelijke inves teringen gebrachte offers ook door de loontrekkers gebracht, maar de voorde len zijn voor een te grooi deel bil andere terechtgekomen: ik denk hierbij in het bijzonder aan de geweldige onderne- rriingsbesparingen. De vice-voorzitter van het Hoge Ge zagsorgaan van de Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal. Franz Etzel, heeft medegedeeld, dat binnen zes maan den alle handelsbelemmeringen en (ol muren voor kolen, ijzer en staal zullen verdwijnen. Het vraagstuk van de verdeling van het nieuw gevormde vermogen moet do* de aandacht blijven behouden, waarbij in het bijzonder kan worden gedacht aan een stelsel van winstdellng door de werk nemers, en aan het vervangen van parti culiere hesparingen door gemeensehaps- besparingen uit de opbrengst van de be lastingen. Wie, zoals wjj, de gehele structuur van de samenleving wil veranderen, mag, neen moet ook de beiastingpolitiek ge bruiken om de gewenste structuurver andering te bevorderen. Wie de zaken aldus beziet, moet dan ook onvermijdelijk komen tot de concep tie van een eigen, op een socialistische toekomst, gerichte, principieel-socialisti- sche belasting-politiek. De liefde heeft het gisteren weer bont gemaakt. Toen liet s.s. „Fairsea" om vijf uur aan de Rotterdamse kade de trossen losgooide om de reis naar het verre Australië te maken, hadden drie van de talrijke moeders aan boord lood in het hart. Allen misten ze namelijk een kind. Een dochter, die het oude land verkoos hoven het avontuur in het vijfde wereld deel, want hier honden zoete banden. De 18-jarige dochter van. de heer Da Vries uit Schiedam was namelijk nog niet teruggevonden, tóen de „Fairsea" het anker lichtte en de Groningse familie Timmer had vergeefs uitgezien naar de 18-jarige Elizabeth Ma-rink, een dochter uit het eerste huwelijk van mevr- T. De hoop, dat het meisje zich nog op het laatste ogen-blik zou bedenken, bleef ijdel. Elizabeth i-s namelijk al verloofd en ze wilde met alle geweld bij ,.hèm" blijven- Daarom was ze verleden week al onder gedoken en goed ook, want geen naspo ringen baatten. De derde familie, die oncompleet de reis moest aanvaarden, was het gezin Tak uit Nijmegen. Hier ontbrak een meerder jarige dochter, de 23-jarige Gerarda, die gistermorgen resoluut weigerde mee te gaan naar Rotterdam en Australië. Zodat haar familie zich zonder haar moest in schepen. Johan van Oldenbarnevelt, Amsterdam naar Sydney. 3 op 280 mijl NO. van Diego Garcia. Maasdam, N. York naar Rotterdam, 7 (13 uur) te Southampton verwacht. Noordam. N. York naar Rotterdam, 3 op 580 mijl Z.O. van Kaap Race, 8 (3 u.) te Hoek van Holland verwacht. Oranje. Amsterdam naar Djakarta, 3 te Port Said. Sibajak. Djakarta naar Rotterdam pas seerde 4 (5 u.) Ouessant. 3 (10) bij loodsboot Ie Hoek van Holland verwacht. Westerdam, Rotterdam naar N. York, 3 op 840 mijl NO. van Kaap Race.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 2