GRAAF SFORZA overleden Adenauer noemt Sovjet-voorstel „een paard van Troje" KONING en NUNTIUS als diplomaten Grote N.A.T.O.-vlootoefening in Noordelijke wateren Als de wereldbevolking erom vraagt Jongetje mocht met vader mee Maar de socialisten hebben er ook een van stal gehaald Uopieren van aremeven lieeft beperkt nut Manoeuvres in West- Duitsland Gunstige ontwikkeling K.L.M.-vervoer Meer dan honderdzestig schepen zullen in actie komen PAGINA 3 Achterbuurten In kalkput verdronken Aangevangen arbeid wordt echter voortgezet Het feit dat New York een havenstad is, maakt de stand van de criminaliteit er hier al niet beter op. Alles wat aan lager wal is geraakt, geen vast werk kan krijgen, wat illegaal in het land is geko men, of handel in ongeoorloofde of ge stolen goederen drijft (al of niet van schepen afkomstig) loopt hier rond. En hier vinden gangsters dan ook hun kleine handlangers en grote scherpschutters! HU dit alles zit New York nog met het probleem van zijn „slums" of achter buurten te kijken: ware broedplaatsen van misdaad. Wij zullen de fantasie van de lezer geen geweld aandoen met een toeschrij ving van de daar heersende toestanden, waarbij vaak tien tot vijftien mensen een vertrek moeten delen, ratten aan de voe ten van kinderen eten of men door ga ten in de muur van de huiskamer het verkeer dag en nacht op staat kan zien. Hier komen dan die negers terecht, die hoopvol uit het Zuiden, waar ze nog verdrukt worden, naar New York trek ken. Hierheen leidt ook vaag de weg van andere Amerikaanse bwgers: de Porto- ricanen. Met die Portoricancn hangt eveneens de stijging der criminaliteit samen. In de laatste jaren is een vloed van hen naar het Noorden gekomen. Op hun eiland Portorico totaal tot de staat van paupers vervallen om redenen, die el ders beschreven zullen worden komt nu de ene na de andere kinderrijke Por- toricaanse familie haar heil in New Fork zoeken. Het bittere beetje wat zij op het eiland bezaten, verkopen zij om hun vliegtocht te betalen. Zij hebben niets te verliezen, menen ze. en zullen hier wenk vinden. Maar daar velen niet lezen of schrijven kunnen, noch een vfsk kennen, kunnen zij dikwijls aan de meest elementaire eisen van werkgevers niet voldoen. Als verpauperde ondervoede kleurlingen ko men ze dan in Harlem terecht, en het is niet moeilijk te zien waarom de New- Yorkso gevangenissen zo'n groot percen tage Portoricanen heeft. Voor een rechtvaardige beoordeling van de hoge erimmaliteitsstand in Amerika moeten deze factoren dus wel degelijk in aanmerking worden genomen. Men ziet dan dat deze misdadigheid zijn wor tels in de Amerikaanse historie beeft on dat deze zich met Anierika's groei heeft mee ontwikkeld. Vandaar dat de uit roeiing ervan zo'n hopeloze taak schijnt. MEI ZIJDELINGS R-E-K-BARE BOORD Duponl Enkaton nylon er thans millioenen mensen zijn die op data zijn geboren die in de nieuwe ka lender niet voorkomen 31 Augustus bijvoorbeeld meent de heer Edwards te kunnen oplossen door deze mensen een nieuwe datum toe te wijzen. ..Men is op een bepaalde dag van het jaar geboren, bijvoorbeeld de 244ste, welnu tel in mijn kalender tot de 244ste dag en voila, u hebt uw nieuwe ver jaardag". (Van onze correspondent) Toen Donderdagmiddag de heer P. uit Tegelen bij een bouwmaterialenhandel te Steijl inkopen ging doen, nam hij zijn zoontje van 5 jaar mee. In een on bewaakt ogenblik verdween de kleine en toen de vader hem ging zoeken, vond hij de jongen in een kalkput. Men heeft de kleine onmiddellijk opgehaald, maar hij gaf geen teken van leven meer en ook kunstmatige ademhaling baatte niet. Vermoedelijk heeft de kleine in de kalkput willen kijken en is hij uit gegleden. Advertentie Amerikanen zouden voor Duitsland gener lei hulp meer behoeven te verstrekken. Baade berekent, dat een verenigd Duits land „een der grootste industriële mogend heden ter wereld" zou kunnen worden, met een productie en een export, die het in staat zouden stellen uit eigen kracht voor „kanonnen èn boter" te zorgen. Juist dit laatste maakt het twijfelachtig, of het plan er voor het buitenland wel even verlokkelijk uitziet als voor de Duitsers zelf. Men gelooft niet. dat het buitenland bereid zal zijn om Duitsland zonder andere bindingen dan het lidmaat schap van de Ver. Naties te laten opklim men tot „een der grootste industriële mogendheden ter wereld". Herinnerd wordt aan de vrees, die met name in Frankrijk en Engeland bestaat voor een Ongebreidelde industriële expansie van Duitsland. De communistische fractie van de bonds dag heeft de socialisten en federalisten opgeroepen een extra zitting van het par lement te vragen om de Russische nota te bespreken. De socialisten gaan daar niet op in, omdat zij zich niet in het gezelschap der communisten wensen te begeven. GEVRAAGD voor eenvoudig type en statistlekwerk. Magazijn Luxe- en Kunstnijverheid „AMPHOKA" Witte de Withstr. 32 Rotterdam De Westduitse bondskanselier, dr Aden auer, heeft Donderdag voor de drie hoge commissarissen zijn mening over het jong ste Russische voorstel tot het houden van een conferentie over Duitsland ontvouxvd. Met zijn regering huldigt hij de opvatting, dat de door de Sovjetregering voorge stelde procedure niet aanvaardbaar is en dat moet worden vastgehouden aan de eis, vrije verkiezingen in geheel Duiteland aan alle verdere besprekingen te doen vooraf gaan. Elke andere volgorde zou volgens een officiële lezin.g het zelfbeschikkingsrecht van het Duitse volk beperken ten gunste van een beschikking door vreemde mogendheden. Indien de westelijke geal lieerden op de Russische voorstellen zou den ingaan, dan zou dat volgens Adenauer betekenen, dat het lot van Duitsland toe object van „de grote vier" zou worden. ..Dit lijkt te zeer op^de geschiedenis met het paard van Trojc zo heet het in het regeringsbulletin. Men kan verwachten, dat de voorberei ding van het westelijke antwoord aan Moskou te Bonn weer levendige disputen zal ontketenen, want de socialisten blijven aandringen op een conferentie met Mos kou. Een van hun knappe koppen, profes sor Baade, meent een oplossing van het Duitse probleem te hebben gevonden in de conceptie van „een verenigd, democra tisch en onafhankelijk, naar geen enkele kant gebonden Duitsland". Dit zou vol gens hem niet alleen van Duits standpunt uit, „een ideale oplossing" zijn, doch ook alle andere partijen zouden er bij winnen. Rusland, aldus meent Baade, zou zich veilig weten achter een Duitsland, dat slechts op het behouden van de vrede be dacht zou zijn, omdat het dan alleen tot bloei kan komen. Moskou zou een rijke handel kunnen drijven met een volk van zeventig millioen mensen, terwijl de wes telijken er „absoluut zeker van kunnen zijn, dat deze zeventig millioen nooit naar het Russische front zullen overlopen". De onze correspondent) BRUSSEL, Donderdag Zoals bekend hebben de bezwaren, wel ke bij onderscheidene gemeentebesturen zijn gerezen tegen de door de minister van Binnenlandse Zaken aangegeven maatregelen met betrekking tot de be volkingsregisters het copiëren van ar- cVefregisters de bewindsman aanlei ding gegeven, in overleg met de Verenï- g'/g van Nederlandse gemeenten, een commissie te benoemen. Deze commissie zou hem omtrent deze bezwaren advi seren en zo nodig voorstellen doen. Deze commissie, waarvan de heer J. J. B. Boot, burgemeester van Hilversum, als voorzitter optrad, is met de grootst mogelijke meerderheid tot de conclusie Bekomen, dat het copiëren van archief- registers weliswaar beperkt nut heeft, doch dat het niet verantwoord zou zijn, dc aangevangen copiecrarbcid zonder meer te beëindigen. Zij is er niet in ge slaagd een methode te vinden welke met een gelijke of mindere hoeveelheid ar beid en kosten een groter nuttig effect zou sorteren. De regering heeft zich in beginsel met deze conclusie verenigd. Het is voor de regering aanleiding geweest op de inge- geslagen weg voort te gaan, zo heeft de minister van Binnenlandse Zaken aan de colleges van 5. en W. doen weten. Het Amerikaanse zevende leger in West-Duitsland bereidt zich voor op de driedaagse oefening „Rosebush", welke Zaterdag a.s. begint. Aan deze manoeu vres, de eerste van de reeks, die de wes telijke geallieerden deze herfst in de bondsrepubliek zullen houden, nemen ook Franse pantsertroepen deel. Vijftien September begint in Noord- Duitsland een oefening van één week, waaraan Britse, Belgische, Canadese en Nederlandse troepen zullen deelnemen. In de tweede helft van de maand zullen ook Franse troepen hun herfstmanoeu- vres houden, terwijl Noorse en Deense troepen in Noord-Duitsland lezamen met een kleine groep Britse militairen gaan oefenen. De burgerluchtvaart blijft zich gun stig ontwikkelen. Dit blijkt o.m. uit de cijfers van de K.L.M. over het eerste halfjaar van 1952, waarin de vervoers- inkomstcn 118.000.000 bedroegen tegen 103.000.000 in het eerste halfjaar van 1951. Dc beladingsgraad steeg van 66 8 procent tot 67.8 procent. naar- u ^«"narissen ui unc liikeet 1 Paleis terug. In de K.onink. Punt J331' na2en°eg aan het ^ruiS' runt van Meer dan 160 schepen zullen deelne men aan de vlootoefening „Main-Brace", die volgende week begint cn onder lei ding staat van de Britse admiraal Sir Patrick Brind, de N.A.T.O.-bevclhebber in Noord-Europa. De deelnemende sche pen zullen zich op 8 en 9 September ver zamelen in verschillende Schotse havens. Zij variëren in omvang van slagschepen als de Amerikaanse „Wisconsin" en de Britse ..Vanguard" tot de kleine mijnen vegers. Dc aan deze manoeuvres deelne mende landen zjjn de Ver. Staten, Groot- Brittannië, Canada, Noorwegen. Dene marken, Frankrijk, Nederland en België. De vloot zal 8 grote vliegkampschepen omvatten, nl. de „Midway", „F. D, Roo sevelt", „Wasp" en „Wright" van de Amerikaanse marine; de „Eagle", „Illus trious" en „Theseus" van de Britse vloot en de „Magnificent" van de Canadese marine. Andere typen deelnemende sche pen zijn hulpvliegkampschepen. kruisers, torpedobootjagers, onderzeeboten, fregat ten. vloottankers, transportschepen en sleepboten. Van de Nederlandse schepen nemen aan de oefening deel de torpedoboot jagers „Banckert" en „Van Galen", de fregatten „Van Zjjll" en „De Zeeuw", en de onderzeeboten „Zwaardvis" en „Zeehond", benevens een aantal mij nenvegers. De marine luchtvaartdienst zal medewerken met 1 squadron Har poons, 1 squadron Seafuries en 1 squa dron Fireflies. De laatste twee squa drons zullen zich bevinden op het Britse vliegkampschip „Illustrious". Het gebied van de oefening zal zich uitstrekken van de wateren ten Noorden van Noorwegen tot aan de Deense kust. Het doel van de oefening ig de inter nationale samenwerking voor defensieve actie in de practiiJk te beproeven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 3