Mgr Huibers9 nieuw beroep op inzicht en godsdienstzin godsdi Urgentieplan: 10 nieuwe kerken in de periode 19521953 Eilanden „inuien Nederland zoekt brandstof Ook vlasafval geschikt voor briketten Naar nieuwe methoden bij de kinderbescherming Inschakeling van leken bij de internaatsopvoeding SAN PAULO vierhonderd jaar Kappersbediende wandelde als marechaussee ttsrZLrzt 5? DE KOMENDE GEALLIEERDE MANOEUVRES IN WESTFALEN DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Verder zien dan de hoofdstraat van uw gemeenteKerkenbouw as hfSSr&SZiSM Atoomspion komt vrij Donderdag 11 September 1952 WEERBERICHT Herbouw en Nieuwbouw Het probleem of Geen tweede tanker voor Rusland Zonder Uw hulp gaat het niet f LICHT EN SCHADUW WOLLEN WEEFSELS NAAR DUITSLAND Den Hang: vier kerken Oogst van meer dan 110 millioen kg. verwacht Wellicht begint de fabricage zeer spoedig Geen zwakte maar verbreding van de basis Nederlands legerkorps deze week naar Duitsland Overvloedige productie van houtafval Vergelijking met bruinkool briketten Grootse feestelijkheden in voorbereiding Harten van dorpsmeisjes in vlam Regime in Spandau verzacht Weerverwachting geldig tot morgenavond: Tijdelijk veel bewolking maar op de meeste plaatsen droog weer. Aanvankelijk zwakke tot matige, morgen ln de kustprovincies tijdelijk, vrij krachtige wind, hoofdzakelijk tussen Nrd- West en Noord-Oost. Morgen overdag iets kou der dan vandaag. Vrijdag 12 September: Zon op 6.10 uur, onder 19.02 uur. Maan op 23.24 uur, onder 16.27 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bisdom Haarlem in kerkennood liever liet complex van problemen, dat vast zit aan de bouw van de noodzakelijke nieuwe ka tholieke kerken, is een vraagstuk, dat ongetwij feld geldt voor heel het land. De oorlog niet zijn verwoestende gevolgen, de langdurige stilstand in de bouw, de grote bevol- kinsaanwas, de industria lisatie, die als het ware massavolksverplaatsingen veroorzaakt, zijn even- «ovele redenen, die er toe geleid hebben, dat in dit opzicht zelfs van een noodtoestand gesproken kan worden. Maar niemand zal ont kennen, dat al deze pro blemen zich het scherpst doen gevoelen vooral m de grote steden, lC meestal industriële centia zijn en niet minder in ie oorden, die zich thans met een bijna nri Dit is een noodtoestand, die verdwijnen gaat. gebieden, omdat allerlei UOg staat m het Haagse Moerwijk. industrieën zich in deze gunstige omgeving gaan vestigen. Wanneer men daarbij noemt Botterdam en de omgeving rond de Nieuwe Waterweg (denk aan het olie-centrum Pernis, de snelle uitbreiding van Vlaardingen, aan de streek van de Oude Maas, liet z.g. Botlek-plan en het 'Hoogoven complex Veisen, waar in enkele decennia een bevolkingsgroei van 150.000 personen wordt verwacht), dan is het duidelijk, dat liet Bisdom Haarlem wel het leeuwenaandeel van al deze problemen zal krijgen op te lossen en is het misschien niet te verwonderen, dat men in dit diocees reeds nu van een noodtoestand gewaagt. vestigde 7000 parochianen bevatten. De kerk zal medio 1953 gereed komen en door de Paters van het Allerh. sacra ment uit Brakkenstein bediend worden. In verband met de grootte van de paro chie is door de architect ir V. d- Laan een crypte ontworpen met m totaal 300 zitplaatsen (eventueel als"FppUmn De nieuive kerk zal in het geheel 1200 zitplaatsen bevatten en komen te liggen bii het kruispunt van twee grote hoofd aders in de Moerwijk, n.l. de Erasmusweg en de Middachtenweg. Verder zal een kerk in de wijk Mor genstond gaan verrijzen, die 1300 plaat- I sen zal tellen. Zij is gesitueerd in het hart van de nieuwe wijk, aan de Ley- weg, de hoofdader. Reeds het volgend jaar zal in deze wijk het aantal katho- I iieken de 3000 overtreffen en wanneer de wijk zal zijn volgebouwd, verwacht men een aantal van 10.000- Het tekort aan financiële middelen heeft het bis- dom genoopt deze zeer grote parochies, I Moerwijk en Morgenstond - uit zielzorg! j oogpunt met gunstig te aanvaarden. De definitieve bouw van de kerk van jF' ,Paulus in Den Haag-West (als toTwF Seves'igd in een flat aan de orbeckelaan) is thans dringend nood- zaKeujk. De parochie zal hier 4600 zielen gaan tellen. De kerk verrijst aan het kruispunt ThorbeckelaanAmandelstraat en zal 900 zitplaatsen krijgen. n Bloemendaal heeft de parochie van v- ^erb- Drieëenheid met 3000 paro chianen sinds haar oprichting in 1917 Naar verluidt zal Denemarken, dat on langs bedreigd werd met stopzetting van de Amerikaanse hulp omdat het een tankschip voor de Sowjet-unie had ge bouwd en geleverd, niet het tegelijk met het eerste schip bestelde tweede tank schip aan de Sowjet-unie houwen. De Deense minister van buitenlandse zaken Kraft, heeft Woensdagavond voor - de parlementscommissie voor buitenland- kers, zowel van geestelijken als leken, nog steeds niet de beschikking gehad over een volwaardig Godshuis- De nood voorziening met 410 zitplaatsen doet thans al 30 jaar dienst. De nieuwe kerk zal 850 zitplaatsen tellen. In de tuinstad Slotermeer te Amster dam is een nieuwe katholieke kerk een dringende eis. De kerk zal komen te lig gen in het Noordelijk deel van het uit breidingsplan Slotermeer en zichtbaar zijn van de Haarlemmerweg af. De grootte van deze kerk is bepaald op 800 zitplaatsen. In Krommenie moet ook een voorzie ning worden getroffen. De bestaande kerk vertoont zovele gebreken, dat inge grepen moet worden. Een zeer gunstig gelegen terrein achter de oude kerk is reeds aangekocht en de nieuwe kerk zal ongeveer 950 zitplaatsen bevatten. Ziehier het Urgentieplan 1952-1953, door de bisschop en zijn medewerkers opgesteld als het absoluut noodzakelijke, dat dient te geschieden; als datgene wat geen ogenblik langer wachten kan, wil men niet in gebreke blijven met de ziel zorg. Dit mogen de katholieken, vooral die in het Haarlemse diocees, wel eens over denken, nu Zondag a.s. de Derde Kerken- bouwdag wordt gehouden, op welke dag in alle kerken van dit diocees een brief van de bisschop zal worden voorgelezen om de gelovigen op te roepen de bis schop te helpen bij liet bouwen van ker ken. En weet U nu, wat het bouwen van een kerk gemiddeld aan kosten mee brengt? Dat is het kapitale bedrag van ƒ600.000 a ƒ700.000. En zegt het U iets, dat uit de inkomsten uit de collecte voor de Bisschoppelijke Noden slechts twee (en als ze Iets goedkoper uitvallen) hoogop drie kerken per jaar kunnen worden gebouwd? Dat is nu liet probleem, dat dt katholieken, vooral van het Haar lemse diocees, minder schrikwekkend moeten maken. De bouw van de nieuwe kerken is niet de zorg van de Bisschop alléén; ook niet van zijn speciale medcwcr- Dezer dagen hoopt Bert Brugman het feit te herdenken, dat hij dertig jaar geleden zijn Marionettentheater oprichtte.Tijdens die dertig jaar werden er ruim 3000 voorstellingen gegeven. Ter gelegenheid van dit jubileum zal het Marionettentheater opvoeringen geven van de opera Paljas. In deze foto- combinatie zien we, foto boven: aankomst van de troep tijdens de generale repetitie) met Paljas, Nedda en Tonio, in de openingsscène. Onderste foto: De „regisseur" Bert Brugman, met zijn hoofdrolspeler Paljas, die zijn beroemde aria zingt. rANNEER men de krant doorkijkt, dan zijn er heel wat problemen. De situatie van de K.V.P. is on bevredigend, hetgeen wij al enigszins bevroedden na de jongste verkiezings uitslag. De bezoldiging der politie i« onvoldoende en het zou zich zelfs laten aanzien, dat de misdadigers straks vrij spel hebben, omdat er geen aspiranten genoeg zijn voor het gilde van Sint tl* r- mandad vanwege het feit, dat bedoeld vak te weinig geeft. Nu zou men natuur lijk de suggestie kunnen doen, dat die agenten een bepaald percentage krijgen van de opbrengst van de processen-ver- baal, doch dat zou niet prettig zijn, noch, voor de goede agenten, die een proces verbaal zo maar niet geven, noch voor de burgers, die stout zijn. Je °n aan heeft de Veiligheidsraad een Russisch voorstel verworpen. Het is ook altijd, raak; als de Russen niet afstemmen, doen de andere raadsleden het. Nu zijn er ook wel goede dingen. Zo ra eindelijk het kabinet, wat de ministers betreft compleet. Wat een prestatie hè, dat ons Nederlandje dan toch maar ge noeg ministers heeft kunnen leveren. Daar zag het eerst niet naar uit. Laten wij er vooral zuinig op zijn. Verder kan men in vijf en half uur per boot van Engeland naar Nederland. Wij gaan spa ren voor zo'n schuit in geval er toecr een bezetting dreigt. En dan hebben wij nog een frappante uitvinding, waardoor men met een vaart van 80 km op het Luzer- nermeer kan spelevaren. Wat wij per soonlijk niet zo frappant vinden, omdat wij dat meer liever eens op ons gemak zouden willen bekijken. Tussen die bedrijven door wordt er geknoktover een koopavond. Daar ha-nt men niet zo gulzig in. Valt te be grijpen; noch werkgevers, noch werk nemers zien er veel in. Onze heel persoonlijke mening is deze, dat wij aan de huidige kooptijd meer dan genoeg hebben om ons salaris te laten uit neven Maar misschien is er eventueel te pra ten over een „koopavond-bijslag". Dan zouden wij misschien een slag winnen... ANALYST De Wcstduitse autoriteiten hebbea een bedrag van 13.3 millioen D M. toe gewezen voor de invoer van wollen weefsels uit Nederland. se zaken verslag uitgebracht van de Deens-Amerikaanse besprekingen over deze kwestie. Beide schepen werden in 1948, voor Denemarken lid werd van 't Atlantische Pact, door de Sowjet-unie besteld. Het is de zorg, de zware, zeer ver antwoordelijke taak vaji iedere katho liek in „Haarlem" zijn Bisschop hierin bij te staan. Z. H. Exc mgr J. P- Huibers staat met zijn naaste medewerkers voor het feit, dat er kerken moeten komen m korte tijd, liefst veel kerken. En daarom heeft men twee jaar geleden het z.g. t - jarenplan op stapel gezet, dat_ voorzie de bouw van vijftig kerken in tien jaar tijd- Het is een gigantische taak, een taax. die de krachten van de vicaris-generaal mgr N. Ammerlaan heeft gesloopt, een taak, die mgr Huibers zeer veel zorgen brengt en die de opvolger van mgr Ammerlaan in de taak van kerkenbouw, mgr H. J. X van Hussen, de voorzitter van de stichting „Fonds voor Kerken bouw in het R.K. Bisdom Haarlem" wel slapeloze nachten zal bezorgen. In de komende dagen zullen we de ge legenheid hebben de verschillende aspec ten van deze noodtoestand en wat ge daan moet worden om hierin verbetering te brengen nader te belichten. Bezien we vandaag het urgentieplan, dat opgesteld is voor de periode 1952-1953, dan blijkt hieruit, dat er drie projecten zijn, die gebouwd zullen worden krach tens de herhouw-regeling, d.w.z. dat ze in de plaats komen voor gedurende de oorlog verwoeste kerken. In Rotterdam zullen dan komen op een terrein aan de Hofdijk de kerk en pas torie van de H.H. Antonius en Rosalia: verder staan op het program in Den Haag een kerk en pastorie in de wijk Morgen stond. terwijl als tweede herbouwkerk in Rotterdam gebouwd gaat worden een godshuis in Overschie inde Amerikaans snel-groeiende wijk de Kleinpolder. Als nieuwbouw staan verder geprojec teerd in het urgentie-program 1952-1953. Den Haag, Moerwijk (kerk en Past°r'®) Bloemendaal (kerk en pastorie), Amstcr- d®m, Slotermeer (kerk en pastorie), Den Lcyenburg (kerk en pastorie), Krommenie (kerk en pastorie), Bakkum (pastorie), Den Haag H. paulus (kerk en pastorie) en Voorburg (kerk en pasto rie». Wat deze kerk te Voorburg betreft, j tt r»e .^doelmg om de parochies van de H. Bonifacius te Rijswijk en die van O. L. "rouw Hemelvaart te Voorburg te ontlasten. Daarom zal de nieuwe paro chie opgericht worden tussen deze beide kerken in en Je kerk wordt gevestigd bij de Prinses Mariannelaan, hoek Arents- burglaan. Deze parochie zal in totaal on geveer 3500 a 4000 parochianen tellen en de nieuwe kerk zal ongeveer 750 zit plaatsen groot worden. De kerk van de H.H. Antonius en Ro salia wordt gebouwd aan de Hofdijk tus sen de Schoterbosstraat en de Almonde- straat te Rotterdam. Met een parochia- nenaantal van ongeveer 6000 zal de nieuwe Bosjeskerk 902 zitplaatsen tellen- Deze kerk, die in de binnenstad komt, zal aan het toekomstig stadsbeeld wor den aangepast. De geprojecteerde kerk in de wijk Leyenburg-Den Haag zal voorlopig ge deeltelik gebouwd worden. Wanneer deze kerk afgebouwd is, zal ze ongeveer 750 plaatsen bevatten en in de toekomst worden in deze week ongeveer 6500 a 7000 parochianen verwacht. De kerk in de Haagse Moerwijk, de narochie van O. L- Vrouw van het Paroc. zal dit jaar bij gele- genh'tii ran Dnrdn Kerkenbouw,^ ln De uienoogst 1952 is aangebroken. In het Zeeuwse en Zuidhollandse polderland is men druk bezig met het rooien en sorteren van dit product, dat over de gehele aardbol wordt geëxporteerd. IJs land zowel als Nieuw-Guinea vindt men onder de afnemers. De voornaamste klant is Engeland, dat in 1951/52 van een totale export van 109 millioen kg meer dan de helft voor zijn rekening nam. De met uien beteelde oppervlakte is dit jaar groter dan in 195X Uitge zaaid zjjn 4862 ha. maar in Zeeland on dervond men veel schade van de uienzaadmadevlieg, waardoor het gewas daar over het algemeen' een slechte stand vertoont. ïn Zuid-Holland be draagt het uienareaal 2095 ha, waarvan 6/7 op Goeree-Overflakkee is gelegen. Daar is de uienstand vrijwel overal goed. Verwacht wordt dan ook dat de oogst 1952 boven de 110 millioen kg zal liggen, dus groter zal zijn dan de geëxporteerde hoeveelheid in 1951. Het is nog niet zeker, dat de be schikbaar komende hoeveelheid export uien geheel zal worden afgenomen. Immers Engeland zowel als West- Duitsland hebben dit jaar een grotere uienverbouw vergeleken bij 1951. In Engeland schijnt echter de opbrengst echter beneden de verwachting te zullen blijven. Ook Frankrijk, dat verleden jaar nog zelf uitvoerde, zal nu een geringere oogstopbrengst hebben cn waarschijnlijk op invoer zijn aangewezen. De uitvoer naar Engeland werd in 195 L ongun stig beinvloed door aanvoer te Londen van uien uit verscheidene andere lan den. De voornaamste moeilijkheden van de uienuitvoer zullen, naar het zich laat aanzien, op monetair gebied liggen aan gezien uien niet overal gerekend wor den tot de onmisbare bestanddelen van het voedselpakket. Met twee benen op de grond hebben de ongeveer 250 deskundigen en prac- tische werksters en werkers in het kinderbeschermingswerk op Bouvigne de vraagstukken besproken, die zich voordoen bij een differentiatie in de opvoeding van voogdijkinderen in de diverse internaten. Er zijn in de loop der jaren al vele theorieën over deze kwestie ten beste gegeven, maar nu komt het er op aan een soede praktijk te kriigen- Me' ('e daartoe noodzakelijke sneciale opleiding van de internaats- voeders is inmiddels een uitstekende tart "«naakt door de instelling van een 1 ilnaedagogische cursus op universitair „iveau te Nijmegen Fr moet in de internaten hier en daar nogal wat veranderd worden in de op- Het Britse Rijnleger en de 2e 'aetische luchtmacht zullen, zoa's bekend, van 15 tot en met 21 September a.s oefenin gen houden in het gebied rondom Soest in Wes.falen. Aan deze oefening, ge naamd „Hold Fas',", zullen, aldus deelt de legervoorlichtingsdienst mede, ook deelnemen eenheden van de Belgische en Nederlandse land- en luchtstrijd krachten. Het le Nederlandse legerkorps wordt rt.p rieZe week naar Duitsland ver- generaal Sir John Harding voedingsmethoden, wil men voldoen-aan de eisen van de moderne wetenschap. Hoe het in de praktgk zal dienen te wor den, was het onderwerp in de verschil lende sectievergaderingen, nadat eerst een algemene inleiding was gehouden naar aanleiding van het zojuist versche nen differentiatie-rapport, waarover we in ons blad van Dinsdag spraken. Het aantal sectievergaderingen duidde er reeds op hoeveel typen van (gespecia liseerde) tehuizen en inrichtingen er wel nodig zijn om de verschillende soorten kinderen op de juiste manier aan te pak ken. Er waren zeven sectie-vergaderin- ra!1 van deze bijeenkomsten was aan een bepaald type tehuis, ter- "I' 7an deze vergaderingen nog weer Frt F carnPlak omvatte," dat nadere w beJ10eft. n.l. de tehuizen voor het Afwijkende Kind. v, ^2 n? s?ct)?vergaderingen werden be handeld: de Observatiehuizen; de Tehui zen voor de Werkende Jeugd, de Opvang tehuizen, de Centrale Vakinrichtingen, de Inrichtingen met verticale groepsindeling („familiegroepen"), de Doorgangshuizen en de Tehuizen voor het Afwijkende Kind Een roep, die men door alle discussies en gesprekken heen alsmaar weer kon horen was; onvoeden voor het leven, op voeden voor de maatschappij en wég met de zoetelijkheden. Het inschakelen van leken in de internaatsopvoeding mag voorts niet als iets onbelangrijks worden gezien. Dit is geen zwakte maar een ver breding van de basis, zei de algemene inleider, broeder Amantlus, die als alge meen inspecteur van de kinderbescher ming wel weet wat er alzo te doen is. Een dergelijk geluid slaat des te meer in. wanneer het wordt geuit door een rell en dlf chef s'afvan'de geallïêè'rdëlucht- j pieus.'Ook in de internaten, waar~"de"iei strijdkrachten in Centraal-Europa, de gónéral P. Pay. "de corps d'armée aérienne, ding berust bij religieuzen, moeten de leken hun plaats kunnen krijgen. Er zijn momenteel zelfs reeds twaalf katholieke voogdij-Internaten, die geheel door leken worden geleid. Hiermee wordt niet beweerd, dat de religieuzen, die het enorme baanbrekende werk hebben gedaan, nu maar uitgeran geerd moeten worden. Maar het leken- element is nodig in de moderne opvoed- methoden. Een grote taak blijft open voor do religieuzen, maar ook deze moe ten zich de moderne methoden eigen ma ken en zich verdiepen in de eisen van deze tijd. W\j maai; dit is een per soonlijke opmerking kregen de indruk, dat dit inzicht bi) de mannelijke religieu zen sterker leeft dan bi] de vrouwelijke. Mogelijk zjjn de modernere denkbeelden bij de zustercongregaties (en -orden) niet zo gemakkelijk te concretiseren in verband met gewoonten en reglementen, maar het feit. dat vele zusters van vele orden en congregaties aan de studieda gen deelnamen wijst er toch ook weer op, dat zü er zich zeer beslist niet aan willen onttrekken. Opvoeding gericht op het leven, waar in de kinderen straks worden geplaatst, moet in elk détail worden doorgevoerd, tot in de ontspanning toe. De kunstenaar Anton Sweers. die een ontspannings avond tiidens de studiedagen op Bouvigne verzorgde heeft zich bereid verklaard in de internaten de opvoeders zowel a s de op te voeden kinderen gezonde cul turele ontspanning te leren geven en beleven. Er zijn tijdens de studiedagen van de Katholieke Kinderbescherming waarvan een gedeelte werd bijgewoond door vertegenwoordigers van de minis teries van Justitie, Maatschappelijk Werk Binnenlandse Zaken en Sociale Zaken vele technische inleidingen gehouden, waarvan een aantal discus sies en conclusies het gevolg waren. De conclusies waren sober en zo. dat ze m de komende periode kunnen worden verwezenlijkt. Net directe grote goed van deze studiedagen is, dat er een algemeen begrip werd getoond voor de men zou bijna zeggen, steeds grotere eisen die aan de opvoeding worden ge steld'. en dat hierdoor tevens werd ge toond een te respecteren zin voor self- rritiek, in het bewustzijn, dat elk kind, dat. aan de kinderbescherming ter op voeding wordt toevertrouwd, het beste moet worden gegeven dat kan wor den geboden. (Van onze redacteur) Voor de Uitvinding van de lieer Wolfs, die erin geslaagd is van houtafval bri ketten te vervaardigen, waarover wij in ons blad van 36 Augustus hebben geschreven, is een grote belangstelling gegroeid In het bijzonder uiteraard in kringen van de houtverwerkende in dustrie omdat tal van fabrikanten met massa's houtafval zitten, waarmee zij geen raad weten. Deze voorraad blijkt veel groter te zijn, dan men aanvan kelijk bij het Ned. Houtproducten-in stituut te Amersfoort, dat naar moge lijkheden zoekt om de nieuwe liiiding exploitabel te maken, vermoedde. Er zijn fabrieken, waar iedere dag V- ton houtafval overblijft, andere zitten weer met een overschot van 6 ton per week en voor verschillende bedrijven zou het reeds Ionend zijn, wanneer zü zelf de houtbriketten gingen persen. Ook enige burgemeesters hebben op de publicaties gereageerd en het Ned. Houtproducten Instituut heeft nu 2000 instanties aangeschreven om een goed overzicht te krügen van de totale hoe veelheid houtafval en de plaatsen, waar deze zich in ons land bevindt. Inmiddels is een nieuw verrassend element naar voren gekomen, lij. dat ook vlasafval en enige andere afval producten zich uitstekend ais grond stof voor zulke briketten lenen, het geen uit proeven gebleken is. Voor West-Brabant en Zeeland, waar men jaarlijks een overschot van 40 dui zend ton heeft, kan dit gunstige per spectieven bieden. Naar voorzichtige schatting is voldoende materiaal aan wezig om per dag 200 ton briketten te fabriceren en de vorige minister van Wederopbouw achtte het reeds verantwoord een perserij op te zet ten, wanneer op een jaarlükse pro ductie van 20.000 ton gerekend kan worden. Ook de kolenhandel schijnt zich voor het nieuwe product te interesseren en wellicht behoeft het niet meer zo lang te duren, alvorens met bricage begonnen wordt. de fa- Afgaande op gegevens, die ons naar wij mochten aannemen van deskundige zjjde werden verstrekt, hebben wij in onze eerste publicatie een vergelijking gemaakt met bruinkoolbrikeften. Deze vergelijking behoeft echter eerlijkheids halve een toelichting en op een enkel punt zelfs een rechtzetting. Om met het laatste te beginnen, wij hadden geschreven, dat het asgehalte van bruinkoolbriketten 42 pet bedraagt. Dit is niet juist en berust op een fou tieve mededeling, die ons per abuis ge daan werd, hetgeen niet alleen door ons, maar ook door de heren van het Insti tuut zeer betreurd wordt. Volgens een artikel in „Gemeenschap pelijk Belang", het weekblad voor de detailhandel in brandstoffen, kan het asgehalte van de bruinkoolbriketten gemiddeld gesteld worden op 5 tot 7,5 pet. Anderen, die WU over deze zaak spra ken, meenden, dat het hoger ligt, waar bij men ons evop wees, dat de aller beste anthraciet altijd nog eer. asge halte van 4V4 pet heeft. Aan de hand van een rapport van het Instituut voor Warmte-Ecoriomie can T.N.O., dat een bruinkolenbrikettenhan- del ons toezond, moeten wij aannemen, dat de door hem toegezonden monsters een asgehalte hadden van 4 3 tot 6 pet. Evengoed, dat de verbrandi ngswaarde werd vastgesteld op 4910 tot 5110 ca lorieën. De calorische waarde 3000, die wij noemden, betrof, zo verzekerde men ons opnieuw, evenwel de gemiddelde waarae van verschillende bestaande bruinkool soorten. Een persbedrijf uit Limburg had zelfs het aantal calorieën van losse bruinkool op 1800 gesteld en van ge perst op 3200. De verbrandi ngswaarde van b.v. Duitse bruinkool schijnt weer veel hoger te zijn. De Britse atoomgeleerde dr Alan Nunn May, die in Mei 1946 lot tien jaar ge vangenisstraf werd veroordeeld wegens het verstrekken van atoomgeheimen aan een buitenlandse mogendheid, zal in December op grond van goed gedrag vrijgelaten worden, aldus heeft een woordvoerder van het Britse minis erie van binnenlandse zaken Woensdag ver klaard. San Paulo, hoofdstad van de gelijk namige Braziliaanse staat, één der be langrijkste industriecentra in Zuid- Amerika, zal in 1954 haar 400-jarig be staan herdenken. De „Herdenkingscommissie van het Vierde Eeuwfeest der Stad San Paulo" is reeds met de uitwerking begonnen van de plannen om dit feest op groot scheepse wijze te vieren. Het middelpunt der feestelijkheden wordt een internationale tentoonstelling, die in het Ibirapuera Park op een opper vlakte van meer dan anderhalf millioen vierkante meters gehouden zal worden. Een groot aantal paviljoens is in aan bouw, waarvan een gedeelte ter beschik- kim komt van buitenlandse inzenders. (Van onze correspondent) Het was voor de 23-jarige kappers bediende uit Ulft wel een grote teleur stelling dat hij die als kind al ge droomd had van mooie uniformen - toen hij in dienst kwam, werd inge deeld bij de hospitaaltroepen. Hij had zijn zinnen gezet op de Koninklijke Ma- rechacsee doch werd hiervoor herhaal de malen afgewezen. Niettegenstaande dat schafte hij zich de verschillende em blemen en nestels aan, welke bij de uitmonstering van de marechaussee- uniform horen en deze bevestigde hij op het „pakkie" van de hospitaalsol daat Zo stapte hjj dan als een pauw door zjjn geboorteplaats, waar menig meisje vol bewondering naar hem opzag. Toen de diensttijd was afgelopen en hij 's Konings wapenrok in de kamferkist moest opbergen, kon hij de. verleiding niet weerstaan op kermisdagen weer als „marechaussee" voor de dag te ko men. Bovendien wist hij zijn vriend, de drukker A. G. uit Ulft, te bewegen op zijn identiteitskaart van de Konink lijke Landmacht de woorden „Konink lijke Marechaussee" te drukken. Hü werd gesnapt en zo stond hij gisteren voor de politierechter in Arnhem. De Officier van Justitie noemde dit meer een onbezonnen apenstreek dan een misdaad en eiste dan ook 25 boete en een maand voorwaardelijk. De po litierechter rekende het hem echter zwaarder aan. Met de uniform van een keurkorps als de Koninklijke Marechaus see dient niet de spot. gedreven te wor den, zo verklaarde deze. Hij veroor deelde de kappersbediende tot zeven da gen onvoorwaardelijke gevangenisstraf. De drukker werd veroordeeld tot vijftig gulden boete en een maand voor waardelijk. Deze paviljoens zullen een blijvende attractie dezer tentoonstelling vormen door de stedenbouwkundige prestaties van prominente Braziliaanse architecten. Op het tentoonstellingsterrein, dat over uitstekende verbindingen met alle delen van de stad beschikt, zullen alle open bare diensten, zoals P.T.T. etc- aanwezig zijn. Het feestprogramma bevat manifesta ties op cultureel en artistiek gebied, waarbij drie kunstmusea ingeschakeld zullen worden voor internationale expo sities. Ook de zang- en instrumentale kunst zal ruimschoots door inheemse en inter nationale artisten en gezelschappen ver- tegenwoorigd zijn. Tenslotte ligt het in de bedoeling van de organisatoren, om nationale en internationale congressen op cultureel, artistiek en wetenschappelijk terrein naar zich toe te trekken, waar door prominente figuren elkaar in San Paulo zullen ontmoeten. Ook de sport wordt niet vergeten en wedstrijden in iedere tak zullen worden georganiseerd. De feestelijkheden van het Vierde Eeuwfeest beginnen op de stichtingsdag van de stad. n.l. op 25 Januari 1954 en zullen het gehele jaar duren. Waler Donnelly, de Amerikaanse hoge commissaris in Duitsland. heeft Woensdag de pers medegedeeld, da' de geallieerde hoge commissarissen de Russische autoriteiten in Du:tsland heb ben verzocht er in toe e stemmen, dat de behandeling van oorlogsmisdadigers in de gevangenis van Spandau wordt verzacht. De Russische autoriteiten hebben tot du" •- niet geantwoord op het verzoek, da; gedaan is na een stap van de West- duitse bondskanselier bij de hoge com missarissen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 1