I Morgen: 3e Kerkenbouwdag in Bisdom Haarlem Verdubbel Uw gift: verminder de zorgen van Uw Bisschop aaaaXBL Nederlandse technici doen een verrassende uitvinding Radarbeelden draadloos door geseind langs de kust Het Europese statuut in het brandpunt De band met de rest van Europa V.N.-commissie is machteloos De verdedigingslinie van West- Europa Nederlandse voorkeur voor plan-Speidel? i VAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Militairen oefenen voor vrijheid. Offer morgen voor zielen Taft zal Eisen hower steunen Kindje speelde op de spoorbaan Nog GEEN NAZOMER in zicht Zaterdag 13 September 1952 mm- „Raplotsysteem een wereldprimeur De Nationale passeert de 2 milliard Russen weigeren inlichtingen over krijgsgevangelien Prettige toestanden op Java In Korea gesneuveld Natuurlijke forten in plaats van rivierenlinies Van fort Holland naar de Alpen WEERBERICHT Heemskerk: van dorp tot stad PRIMAIR Sin °ookr Critiek Nieuwe strategie Treinbestuurder zag ongeluk aankomen BRADLEY IN PARIJS FRANS BELANG IN DUITSE KOLENINDUSTRIE WeerverwacMlng geldig tot morgenavond: Vannacht en morgenochtend plaatselijk mist, overigens wisselende bewolking en overwegend droog weer. Zwakke tot matige Oostelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Zondag 14 September: Zon op 6.13 uur, onder 18.57 uur. Maan op 0.33 uur, onder 17.23 uur. Maandag 15 September: Zon op 6.14 uur, onder 18.55 uur. Maan op 1.46 uur, onder 17.41 uur. NIEUWE-SCHIEDAMSCHE- COURANT VUL geopende handen... (Van onze redacteur) rANNEER in het Bisdom Haarlem de urgente vröiprten de kerken die in de periode 11,52-1953 gebouwd dienen te wZdm aereed zullen zi n zit men waarlijk met om verdere bouwplannen verlegen Op de lange afstand moet ook „gepland" worden en weer zijn het de drie grote steden Amsterdam, Rotter dam en Den Haag, die dan de meeste aandacht vragen Men leeft daar steeds op de rand- van een noodtoestand. In Amsterdam beweent Heli de uitbreiding voor- namelyk ut Westelijke richting en omdat Haarlem zich in Oostelijke richting XaZ zul^ZefgZm1 denkbeeldi9' deze ^den na verloop van tijd m Rotterdam staat voor de gigantische taak de binnenstad weer op Je bouwen, nat door een kernbebouwing thans flink ter oenomen wordt. Verdere uit- breidingen z$n er aan de buitenkant'van d^stadt^HoVgiAiet, ^^ftZderdam^te- «nniv Hssclmonde zijn namen van wijken (d waar de huizen «aanexeerde gebiedendie evenzovele steden beginnen te worde Op deze plaats verrijst de kerk van O.L. Vrouiv v.h. Allerh. Sacrament in het snel groeiende Haagse Moerwijk. Morgen legt, op de Derde Kerken bouwdag in het Bisdom Haarlem, Z.H. Exc. Mgr J. P. Huibers hier de eerste steenOok de voorzitter van het Fonds v.d. Kerkenbouw, mgr H. J. J. van Hussen zal hierbij het woord voeren. Dit zijn slechts enkele toekomst-pro- .Iecten. Want wanneer men net over de Uitbreiding van Amsterdam in Westelijke Oehting heeft, dan doelt men op het plan Slotermeer Geuzenveld, Slotervaart en Osdorp vier tuinsteden, met waarschijn lijk in' de toekomst een katholieke be cking van 35.000 personen. In totaal m deze omgeving meuwe paro chies nodig; één er van zal in de periode 1952—1953 gerealiseerd worden. In de Rotterdamse city zal nu, m a - Mjking van vroegere plannen, toch o een behoorlijk aantal woonhuizen kon Daacoin staat de kerkelijke lijdeling van he binnenstad nog niet vast, maar wat wel vast staat is het feit, dat hier nu ook kerken moeten gebouwd worden, L>e reusachtige uitbreiding aan de buiten kant van de stad is bekend. Langs de weg Rotterdam—Den Haag verschijnt m Overschie een wijk, die met de week groeit. Daarom is er daar nu ook in de periode 19521953 in de bouw van een kerk voorzien, maar of het daarbij zal kunnen blijven, staat nog te bezien. In Rotterdam-Zuid kan men zonder over drijving vaststellen, dat daar binnen enkele jaren vier nieuwe kerken' zullen moeten verrijzen. De steden langs de Nieuwe Waterweg, ken uit het volgende: op he <la£, dat de eerste steen gelegd werd voor Vlaardingen's tweede katholieke kerk, vS. reeds onderhandelingen ge voerd voor terreinreservering, met alleen voor de derde katholieke kerk, maar ook reeds voor de vierde. Viaardingen-Oost zal die derde kerk spoedig moeten krijgen, want de ge meente is stukken op haar eigen bouw plan voor. Ook het Oude-Maasgebied (waar Rot terdam het zogenaamde Botlek-plan heeft geprojecteerd) zal in de toekomst een grote bevolkingstoeneniing kennen. Plaatsen als Geervliet en Heenvliet, waar bijna geen katholiek woont op het ogen blik, zullen dan waarschijnlijk ook een behoorlijk aantal katholieken krijgen: maar dan dienen er kerken te zijn. Wat Den Haag betreft: voor een aan was van ongeveer 45.000 katholieken zul len in de Haagse agglomeratie op korte termijn zeven nieuwe kerken gebouwd moeten worden, terwijl er 5 van deze 7 zelfs al binnen enkele jaren zullen moe- 'j6niVerrlJzen- Wist U dat er in dit gebied de bouw van 25.000 huizen op het pro gram staat? Achter dit torenhoge cijfer kunt U ook de torenhoge beslommerin gen en zorgen van de Bisschop en zijn medewerkers misschien enigzsins ver moeden. Het hoogovencomplex in Velsen is eigenlijk een hoofdstuk apart. Eén cijfer slechts: verwacht mag worden, dat in enkele decennia het aantal katholieken tussen Beverwijk en Heemskerk met rond 45.000 zal toenemen. Dit betekent zeven a acht nieuwe kerken, alléén al in deze omgeving. Het tienjarenplan zal er waarschijnlijk met uw hulp! er drie kunnen realiseren. En om een eind te maken aan dit ver haal van toekomstverwachtingen (die echter een wetenschappelijk-gefundeerde grond hebben), nog een lijstje van steden, die reeds in de aandacht staan van de sitüerings-commissie van het Bisdbm Haarlem: Delft (Westplantsoen e.o.); Haarlem (Amsterdamse Buurf en Haar lem-Noord); Leiden (Zuid-West); Gouda (ten Noorden van het stadion)Den Hel der (Nieuwstad); Purmerend en Alphen a.d. Rijn. is echter in de huidige tüd v0°r één mens een onmogelijkheid geworden om in het betrekkelijk kleine tijdsbestek, dat een nieuwe kerk uit de grond moet verrijzen, al dit slopende werk te doen. Er kunnen initiatieven worden genomen, de uiterste behoedzaamheid met de gelden wordt betracht^ maar het staat vast: zonder ccn massale inspanning van alle katholieken komt er men er niet! Wanneer morgen in de kerken van het Haarlemse diocees de stem van een door bouwzorgen l>ijna overladen Bisschop weerklinkt in het Herderlijke Schrijven, dat op ontroerende wijze al deze zorgen nog eens bij de gelovigen in herinnering brengt kunnen dezen niet beter doen aan althans op deze Zondag, de 34de September, wanneer de Derde Kerken bouwdag in het Bisdom Haarlem wordt herdacht, de Bisschop met een prachtige gave hun daadwerkelijke steun aanbie den. De bekende schaal voor de Bisschoppe lijke Noden, die iedere Zondag rondgaat en op deze Kerkenbouwdag bij uitzonde ring onmiddellijk na het voorlezen van het Herderlijke Schrijven, moet morgen de gaven bijna niet kunnen bevatten. En wanneer U deze Zondag deze schaal extra bedacht heeft, denk dan ook in de volgende weken nog eens aan de zorgen van Uw Bisschop: Verdubbel Uw weke lijkse gave: U vermindert de zorgen van Uw Bisschop. Vanaf de torpedobootjager Hr. Ms. „Van Galen" zal onze Redacteur de grote licrfstmanoeuvres in de Noordelijke Atlantische wateren volgen. De~e aezamelijke oefening van een kleine honderdzestig schepen van niet minder 'dan acht NATO-landen heeft de romantische codenaam: „Main-Brace", een naam die herinneringen wakker roept aan lang vervlogen tijden toen gal- ioenen kleurrijker zeeslagen leverden, dan de huidige waarbij slagschip-kolossen van het type „Winconsin" en Vanguardde vijand bestoken lang voor men zelfs maar een rookpluim aan de horizon heeft verkend. Behalve de trotse zeevaarders-traditie van verschillende deelnemende landen, en rip naam Main Brace" (grote bras) rest er thans niets meer uit die tijd, maar voor het eerst realiseert men zich, dat alleen een gezamenlijke defensieve krachtsinspanning de vrije wereld redden kan. Het is onder deze nieuwe NATO-idee, dat al deze schepen thans koers Noord vnrpn om de internationale samenwerking voor defensieve actie ook in de practijk te beproeven. Schiedam, Vlaardingen en Maassluis delen irr de industrialisatie van deze Maasmond. Schiedam zal binnen niet al te lange lijd ook nieuwe kerken nodig hebben (Nieuwland-West en Nieuwlard- Oost). Vlaardingen is wel een van de snelst groeiende gemeenten van het tand. Bij de volkstelling in 1947 telde deze stad 45.000 inwoners, thans ligt dit aantal al bij de 55.000, terwijl men in 1970 de aan was tot 80.000 meent te kunnen stellen. Dat brengt ontzaglijke veranderin gen in deze stad, die wel kunnen blij- Dit is wat een Bischop en diens mede werkers, in enkele uren tijds uiteenzetten en waarover nog vele uren en zelfs dagen en weken te praten en overleggen zou zijn. Dat geschiedt dan ook, maar niet steeds voor het forum van een kranten- publiek. Het kan echter zijn nut hebben (lat de katholieken, vooral van het Haar lemse diocees, een klein vermoeden krij gen van al de problemen, die vastzitten aan het woord „kerkenbouw". Het benoemen van een „bouwpastoor" Opnieuw liecft liet Nederlands vernuft de technische wereld voor een ver rassing gesteld. In het Palace-hotel te Scheveningen werd gisteren bewezen, dat radarbeelden haarscherp en zuiver langs radiografische weg kunnen worden overgebracht. Van het Radarproefstation te Noordwijk uit wer den gisteren over een afstand van 16 kilometer gedurende vele uren radar- signalen feilloos naar Scheveningen geseind, via een drie centimeter „radió-lïnk". Van Scheveningen uit bleek het mogelijk, met behulp van de radar-apparatuur daar en in Noordwijk, ieder beeld op iedere gewenste plaats binnen het Noordwijksc bereik, op het Scheveningse scherm zuiver zichtbaar te maken. „Raplof'-echo's bijwoonden. Ook de directeur-generaal van de P. T. T-, de heer L. Neher, en enige van zijn naaste technische medewerkers woonden de proefneming met grote belangstelling bij. Binnenkort zal een mobiele radar installatie met radarrelais volgens het „Raplot"-systeem langs de Westerschelde worden opgesteld. Deze wereldprimeur komt dus als proefneming aan de boorden van een der moeilijkste vaarwaters ter wereld. /N Amerika zitten de Republikeinen en Democraten elkaar in dc haren vanwege de komende p •identsver- kiezingen. En in dit lanceer vele en grote mogelijkheden wordt\en campag ne natuurlijk op velerlei en op grootse wijze gevoerd. Een zeer voornaam deel van het werk bij de verkiezingsactie hgt daar in handen van de candidaten zelf, die moeten de boer op om tc praten ut liet openbaar voor druk bezochte bijeen i--etc, i, —r. mirier ons met de ver. komsten en zo onder ons met de schillende groeperingen der bevolking om vooral „populair" te worden. Dan moeten zij ook veel handjes geven c.d. en de vredespijp roken met de Indianen. Ja, dat candidaat-zijn in de V.S.ts nu bepaald geen sinecure en het is begrij pelijk, dat de candidaten en hun grote helpers weieens in de warmte van da strijd minder secuur worden. Zo is er grote deinig ontstaan over een uitlating van generaal Eisenhower, dat de volke ren achter het IJzeren Gordijn bevrijd, moeten worden. Daarmede zijn alle Mtet- communistische mensen het ongetwijfeld eens, maar een andere vraag is, of het verstandig was om zulks als verkiezings stunt te gebruiken op dit ogenblik en op de wijze, waarop het is geschied. De te genstanders van de generaal-candidaat vallen hem over die uitlating hevig aan; dat is uiteraard propaganda-koren op hun politieke molen. Wij zouden dit gekrakeel met onver schilligheid kunnen laten voor wat het is, wanneer wij als Europeanen en als Nederlanders bij die kwestie niet zeer nauw betrokken waren. Wel behoeven, wij gelukkig (nog niet) bevrijd te wor den. -maar het Europese veiligheids vraagstuk is voor ons van emmen. be lang. Vooral in die zin, hoe de Amerika nen de veiligheid van het nogynje Eu ropa denken te beveiligen. Dit toch o.i. primair. Zulks is niet louter eigenbelangloffliit voor een bevrijding van de volkeren ach ter het IJzeren Gordijn zal toch even tueel een vrij West-Europa een conditio- sine qua non zijn ANALT5? Bij dit experiment werd gebruik ge maakt van de Nederlandse vinding ..Raplot", een Radarinstallatie, die het mogelijk maakt de onderlinge afstand en inrichting tussen twee willekeurige^ op het radarscherm zichtbare punten onmiddelij.k te bepalen,. Proefnemingen bij alle mogelijke weersomstandigheden bewezen, dat „Raplot" een onverwoest baar „humertr" heeft d-w.z. steeds een uitstekend beeld geeft. Deze vinding trok in de technische ljjkt een niet zo ingewikkelde- 'zaak.'"liet I wereld grote aandacht. Het feilloos en De verslagen republikeinse adspirant voor het presidentschap, senator Robert Taft heeft beloofd generaal Elsenhower te steunen. Taft maakte dit zelf bekend na een bespreking van twee uur met Eisenhower. Het was de eerste keer, dat Taft en Eisenhower met elkaar spraken, sintts Eisenhower aan het eind van de nationale conventie te Chicago, waar hij Taft versloeg, naar Taft was toege daan om hem de hand te schudden. In „Het Kompas", het huisorgaan van de Nationale Levensverzeikenngbank N. V. te Rotterdam, wordt medegedeeld, dat de Nationale als eerste en grootste levensverzekerinig-maatschapipdj in xve- Nederland dezer dagen een totaal van ƒ2 milliard (ƒ2.000.000.000) is gepas seerd. Ongeveer 2 jaren geleden bereikten de Nationale en ihaar doch te r m a a tsc'h ap - pijen tezamen reeds dit totaal. (Telefonisch van onze speciale verslaggever) STRAATSBURG, Vrijdagavond. Na een langzaam begin als gevolg van de reglementaire voorzieningen die getroffen moesten worden, is het Europese Parlement vanavond een vergadering begonnen van het eerste politieke belang. Inzet daarvan is niet de Kolen- en Staalgemeenschap, doch veeleer het toekomstige politieke statuut voor Europa. Nadat de ministers in Luxemburg de leden van het parlement hebben verzocht aan de voorbereiding van een politiek statuut te beginnen, valt in afwachting van de voltooiing der Europese Verdedigings- gemeenschap alle aandacht op dit project. men wale»„Vfn een paar critische stern- Spaak de^ré^onnert811'1 wil President hpaak ae pré-constituante, die uit 87 1p- inkknn laf" 86rst bijeenroepen Of het lukken zal is nog een andere vraag want daarvoor moeten de Franse Ita liaanse en Duitse delegaties eerst hun aanvullende leden kiezen. De critiek kwam van twee kanten. Formele bezwaren werden gemaakt door de Belgische senaatspresident Paul Struye, een man, die uit de aard van zijn functie de vormen in acht pleegt te ne men. Htf sneed het in de corridors reeds lang besproken probleem der bevoegd heden van de Assemblée aan. Het Schu- man-verdrag geeft de Assemblée nu een- De speciale commissie van de V. N. voor het vraagstuk van de krijgsgevan genen heeft Vrijdag bekend gemaakt, haar taak van het opsporen van ver miste militairen niet te kunnen vervul len, nU de Sovjet-Unie weigert mede werking te verlenen. De voorzitter van de commissie, rech ter Guerrero (El Salvador) zeide bij het sluiten van de derde zitting, dat her haalde verzoeken aan Rusland niet had den gebaat De commissie is. zeer tot haar spijt, tot de slotsom gekomen, dat zij zonder' dc medewerking van dc Sov jet-Unie niet bij machte is haar eigen lijke taak het opsporen van vermiste militairen te vervullen. De commissie, die door Rusland sinds haar oprichting in 1950 door de Alge mene Vergadering is geboycot, had tot taak „de kwestie van de krijgsgevange nen in zuiver humanitaire zin en op voor alle betrokken regeringen aan vaardbare voorwaarden tot een oplos sing te brengen". Guerrero zeide, dat de commissie aan de aanstaande Algemene Vergadering verslag zal uitbrengen. De commissie, aldus Guerrero, hoopte, dat een nieuw en dringend beroep voor internationale samenwerking de commissie in staat zou stellen haar werk voort te zetten. Indien deze hoop niet verwezenlijkt werd, zou de commissie op haar vol gende zitting in Mei 1953 een definitief rapport willen opstellen over haar ge hele werk. maal generlei functie met de betrekking tot de politieke organisatie van Europa. Het zat Struye vooral hoog, dat de mi nisters deze moeilijkheden met een brede boog hadden omzeild door hun verzoek niet aan de Assemblée zelf, doch aan de leden te richten. De heer Struye vond, dat met de nationale parlementen, die het verdrag hadden aanvaard, min of meer een loopje werd genomen. Zijn ge wetensbezwaren werden echter met ge deeld door de overige sprekers waarvan de meesten het motto van de katholieke Franse oud-minister Teitgen volgden: „Niet praten, maar aan het werk. Twee der Nederlanders sloten zich bij dit standpunt aan, n.l. de katholieke af gevaardigde mr E. Sassen en de socialist Van der Goes van Naters. Daarbij bracht mr Sassen een zwaar wegend argument in het geding, dat behelsde, dat de parle mentsleden deze kans om organisch te worden ingeschakeld in de voorbereidin- gen voor een internationaal verdrag niet mochten laten voorbijgaan. Het was de eerste maal, dat deze procedure werd gevolgd en dat de parlementen niet lang woordgkwamênen des,kundi^n aan het Terwijl vele parlementsleden het plan toejuichten waren de Duitse socialisten weer volslagen negatief. De nieuwe As semblée moest zich volgens hun woord voerder, Wehner, bij haar in het verdrag neergelegde opdracht houden, wanneer zij het Gezagsorgaan effectief wilde con troleren, dan had zji daar voorlopig werk genoeg aan. Men kon zich dan ook geen escapades in de richting van een Euro pese grondwet veroorloven, aldus de so cialistische argumenten, waarachter af keer van alle Europese verdragen ver borgen ging. Maandag zal de voorbereidende Con stituante voor haar eerste zitting bijeen komen. Daarna zal zij plaats maken voor het oude college van de Straatsburgse raadgevers en dan zal het otide, veelom streden thema van de banden tussen Klein-Europa en de overige negen naties van de Raad van Europa aan de orde worden gesteld. Er zal moeten blijken of de voorbereidingen voor een Europees Statuut in de Raad en in het nieuwe parlement op elkaar kunnen worden af gestemd. Er zjjn strevingen in het parlement, die liever maar op eigen gelegenheid met vol gas vooruit zouden willen gaan, om de Britten geen kans te geven aan de noodrem te trekken. Anderen, daarvan gaf Struye vandaag wel blijk, willen de groep der vijftien naties echter trouw blijven. De zitting van Maandag is dus van beslissende betekenis voor de toe komst van de drie jaar geleden gestichte Raad van Europa. draadloos overbrengen van het radarbeeld dat door de constructeurs van „Raplot" werd verwezenlijkt, zal opnieuw groot opzien baren. Voor zover bekend is, gelukte zulks nooit eerder op het Europese continent. Het langs draadloze weg overbrengen van radarbeelden opent wijde perspec tieven. Het betekent voor het scheep vaartverkeer, dat meni in havens, langs kusten en rivieren radarstations kan opstellen, welke stations hun beelden naar een centraal punt kunnen zenden. Men kan thans de meest gunstige plaats voor een centrale ontvangst uit zoeken en van daar uit bij nacht en ontij aanwijzingen aan de scheepvaart geven. Het nut van deze vinding is eveneens voor het luchtvaartverkeer duidelijk. Niet iedere radarontvanger behoeft thans meer een vast ontvangstpunt- Men kan de ontvangen radarbeelden thans centra liseren waardoor enorme mogelijkheden voor overzichten over grote ruimten zijn ontstaan Hiermede immers is de radar los van beperkte afstanden en onafhanke lijk geworden van de opstellmgsplaats van antennes. De strategie van het radarbeleid kan door deze vinding in nieuwe banen worden geleid", aldus het oordeel van talrijke hooggeplaatste deskundigen uit kringen van Marine, Landmacht en industrie, die de eerste demonstraties met de via radio-relais overgebrachte Een bende van circa 100 man heeft dezer dagen 35 woningen in brand gesto ken in de dessa's Tjibeureum en Tjariu (gelegen ten N.O. van Bogor en ten Zui den van Tjtoarusa). Twee inwoners wer den gedood en 7 gewond. De bende was goed bewapend, o.m. met. 7 brenguns. De woningen werden beroofd. (Van onze correspondent) De bestuurder van trein 86 die om streeks half vjjf uit Roermond was ver trokken," heeft gistermiddag verschrikke lijke ogenblikken meegemaakt. Toen de trein uit Weert naderde zag hij eens klaps voor zich OP de spoorbaan twee spelende kleuters en een daarvan bevond zich tussen de rails, waarop zijn trein reed. Dat hij de trein tot stilstand zou kunnen brengen voor deze het kind zou bereiken, was uitgesloten. Behalve dat hij de remmen aanzette gaf hij daarom zoveel mogelijk signalen, doch het kind reageerde hierop tot zijn ontsteltenis niet met het gevolg, dat het werd over reden. Toen de trein tot stilstand was geko men en men een onderzoek kon instellen vond men het lijkje van de kleine on herkenbaar verminkt op de spoorbaan. Het bleek het ongeveer tweejarig dochtertje te zijn van de landbouwer P. J. de B. Zjj was met een andere peuter buiten gaan spelen en had als speel'er- rein de onbewaakte overweg ter plaatse gekozen. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen tijdens gevechten op Ko rea op 4 September j.l. is gesneuveld de sergeant C. Th. Lemson, afkomstig uit Amsterdam. Sergeant Lemson behoorde tot het regiment zware infanterie Chassé. Hij is geboren op Januari 1918 en was gehuwd. De voorzitter van de gezamenlijke Amerikaanse stafchefs, generaal Omar Bradley, is Vrijdag per vliegtuig te Parijs aangekomen voor' besprekingen n.et de Amerikaanse legerbevelhebbers in Europa. De voorgenomen verkoop van dc ko lenmijn „Constantin". die tot het. voor malige Krwppconcern behoort zal in geen geval een overweldigende Franse m-, vloed op de Duitse industrie ten gevol ge hebben zo werd medegedeeld door de directeur van het concern. Schroder, in een vraaggesprek met 'het \V :s'duitse economische nieuwsbureau V.W.D. Het Franse belang in de Duitse kolen- industrie omvat op het ogenblik onge veer 6 pet van deze industrie en door verkoop van de mijn „Constantin aan Frankrijk zal dit percentage stijgen tot 7% pet. Het kerkje te Bergum in Friesland nadert zijn voltooiing. Het is het eerste katholieke kerkgeboutv, dat in deze omgeving sedert de reformatie wordt gebouwd. Een Franciscaner pater van het klooster te Drachten is hier woonachtig en werkzaam in de diaspora van ons eigen land. Volgens het Amerikaanse weekblad „Newsweek" is de Nederlandse gene rale staf „sterk verontrust" door het Franse verdedigingsplan voor de Rijn- Ij ssellinie tegen een Sovjet-Russische aanval en zou zij aan liet opperbevel der "eallieerde strijdkrachten in Europa (Shape) een ander plan hebben voorgesteld, dat hekend staat als het „plan-Speidel" genoemd naar generaal HamT Spiedel, militair raadsman van kanselier Adenauer. Het plan Speidel houdt rekening met de les van de Duitse terugtocht in de Sovjet-Unie tijdens de tweede wereldoorlog en verkiest „natuurlijke ves tingen" boven dc „natuurlijke linies" van het Franse plan. Deze „vestingen" in West-Europa zijn het fort Holland" tussen de IJssel en de monding van de Rijn, en het „Alpenfort" (Beieren), beschermd door de mogelijk heid van inundatie, waarop de Ameri kaanse en een gedeelte der Franse strijd, krachten zich zonden kunnen terugtrek ken. Twee nevenforten zijn in het plan opgenomen: een in Denemarken en het andere in de Ardennen. Van die forten uit, aldus de voorstanders van dit plan, zouden de geallieerden op de Sovjet- Russische flanken een tegenaanval kun nen uitvoeren en van de Nederlandse vesting uit de Russen verhinderen zich te nestelen in het Ruhrgebied cn aan de kust van de Noordzee, van waaruit zij anders Engeland zouden kunnen hom- barderen. Tegelijkertijd zouden de Nederlandse havens open blijven voor het aanvoeren van versterkingen. Andere versterkingen zouden kunnen komen van het door de Fransen verdedigde Middellandse-Zee- gebied, terwijl de andere geallieerden de tegenaanval zouden leiden van het Alpenfort uit en voortdurend de verbin dingslijnen der Russen zouden bedrei gen, aidus dit blad. (Bij informatie te bevoegder plaatse kon men ons geen commentaar op boven- staand bericht uit de „Newsweek" geven. Men verwees ons naar het antwoord, dat minister Staf zal geven op de vragen, welke het Tweede-Kamerlid prof. Romme terzake heeft gesteld). BOVtve/V' Het K.N.M.I. deelt mede. De stvijd tussen de koude en de wavme lucht had tot gevolg, dat verscheidene storingen tot ontwikkeling kwamen, die via de Povlakte en het alpengebied naar Polen en vervolgens naar Noord-Rus land trokken. Deze storingen veroor zaakten langs haar haan zware regen valterwijl in de Alpen de neerslaa bo ven een hoogte van 1500 d 2000 Af.'in de vorm van sneeuw omlaag kwam. Aangezien er nog geen tekenen zijn rite op een spoedige weerveranderma wijzen, moet men er op rekenen, dat het vry koude weer de eerstkomende dagen blijft aanhouden. Daarbij blijven de neerslagkansen aanvankelijk non klein zodat voor morgen op de 'meeste plaat sen droog weer verwacht mag worden Het weer in ons land wordt nog steeds beheerst door een krachtig gebied van hoge luchtdruk, dat zich reeds meer dan een week ten Westen van Schotland be vindt. Langs de Oostflank van dit hoge- drukgebied stroomt voortdurend koude lucht over Scandinavië naar het Zuiden, waardoor in een groot gedeelte vafh Europa de temperaturen beneden nor maal blijven. Naar het Zuiden dringen de koude luchtmassa's door tot midden- Italiënaar het Oosten tot. in Yoego- Slavië en Oost-Rusland. Hier kwamen zij in conflict met zeer warme lucht massa's, waarin nog middagtemperatu- ren van meer dan 30 graden voorkomen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 1