Nieuws uit STAD en OMTREK SCHOOLHOOFD KREBBERS GEHULDIGD Hermes weer matig Gehandicapt S.V.V. verloor van Emma Limburgs Bevri jdingsmonument door minister Staf onthuld Reclame 0ver de am Door slecht schieten slechts gelijk spel tegen NOAD De brief j i van de ClOO(l Algemene, dankbaarheid om wat hij deed Ir F. M. Beukers t Volkstuinders zetten zieken in de bloemen Dodelijk verkeers ongeval Dordtenaren waren sneller en schietvast Atlileten droegen bevrijdingsvuur van Atlantische kust Maakt MAANDAG 15 SEPTEMBER 1932 PAGINA 2 VORMINGSAVOND K.A.B. KIJK UIT.... D.R.Z. STARTTE TE LAAT SCHIEDAMMERS OP HET BANDCONCOURS D.E.M.O.S. WEER OP DE GOEDE WEG JAN v. d. BERG TOURNOOI NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT KINDERFEEST D. E. S. RECTIFICATIE BURGERLIJKE STAND BROMFIETSER VERONGELUKT „ONZE WONING* 8760 BEZOEKERS SCHILD AM-NIEUWS EXCELSIOR OPENT SEIZOEN MET 3—0 NEDERLAAG URSUS VERLOOR DOOR PECH RESERVEKLASSEN K.N.V.B. WANDELSPORT-NIEUWS Groot ceremonieel My good friend UDEN'S ST. JANSGAST- HUIS JUBILEERDE VEEMARKT TE ROTTERDAM „Ik dank n ook namens het bestuur van de St. Willibrordussticliting voor het vele en heel moeilijke werk, dat u heeft verricht", zei gisteren Deken R. Reijnen tot het jubilerende hoofd van de St. Henricusschool in de Gorzen, de heer Th. J. Kreblters. „Ge hadt geen lichte taak en ge hebt u zeer ingespannen, om die goed ten uitvoer te brengen. De reële resultaten kunt u afmeten aan uw oud-leerlingen. Ge hadt grote invloed op de vor ming van hun karakter, maar als deken ben ik u in het bijzonder dankbaar voor de katholieke vorming, die u hun gegeven licht. U hebt hun gods dienstzin aangekweekt. Het is een prachtig iets, les te moggn geven aan de jeugd. U hebt het voortreffelijk gedaan!" Dit was het begin van een hartelijke huldiging, welke de heer Krebbers tec gelegenheid van zijn veertig-jarig jubi leum in ontvangst mocht nemen. Hij was in de feestelijk versierde zaal van zijn school in de letterlijke zin van het woord in de bloemetjes gezet- Met zijn echtge note en zijn kinderen werd hij het mid delpunt van een gezellige bijeenkomst, waarin bleek, hoe zowel zijn superieuren als zijn collega's hem waarderen-, Pastoor A- J- Raaffels was de volgende spreker. Hij 'bracht de dank over van de parochie, waarin de St Henricusschool staat, mede sprekend namens het kerk bestuur, de heer Krebbers erend om het eminente voorbeeld op godsdienstig ge bied, dat hij voor de kinderen was en is. Hij betuigde tevens zijn erkentelijk heid voor veel ondervonden vriendschap. In een van grote sympathie getuigende speech vestigde de heer M. Bijpost, rijks inspecteur voor het lager onderwijs, er de aandacht op, hoezeer de jubilaris heeft samengewerkt, om moeilijkheden t« overwinnen. ..Met groot genoegen", aldus spr ,;heb ik altijd uw lessen ge volgd.. U bent nie,k alleen onderwijzer, maar ook schoolmeester. U weet de jeugd te pakken en hebt uw taak met blijmoedigheid, energie en volharding vervuld, als een goed schoolhoofd". De blijmoedigheid en de humor van de heer Krebbers werden ook geprezen door de inspecteur voor het gemeentelijk onderwijs te Schiedam, de heer M. Holl, die er van sprak als van' twee eigen schappen. welke een schoolhoofd sieren. .Het gemeentebestuur heeft uw werk steeds op hoge prijs gesteld en dankt u voor hetgeen u gedaan hebt»", zo ver klaarde de heer Holl. De huldigingstoespraken wierden be sloten door collegiale speeches van mej. A. J. Jeysman, hoofd van de St Wïlle- brordusschool voor meisjes en van een onderwijzer van de St Henricusschool, tóe heer C. Serodino, die de tactvolle lei ding van de heer Krebbers prees- ,,U hebt ook ons opgevoed", zei hij, nog het nooit versagende optimisme van de ju bilaris releverend- Verschillende sprekers en ook de spreekster lieten hun vriendelijke woor den van een passend geschenk vergezeld gaan. De heer Krebbers dankte hierna in enige welgekozen bewoordingen verkla rend, dat de ondervonden welwillendheid en vriendschap hem in zijn verder werk zouden stimuleren. Hierna vond een re ceptie plaats, waarop o-m. verscheen de heer P. Alberts, oud-collega van de ju bilaris, Schiedammer en thans burge meester van Ruephen in Noord Brabant. De jubilaris verzocht ons, in verband met het interview, dat we Zaterdag met hem hadden, er de aandacht op te -vesti gen. dat hij niet de oprichter van de Schiedamse Schooltuinen is geweest. Dit was de heer G. R- Germeraad, voormalig weesvader van het algemeen weeshuis. De heer Krebbers is voorts geen leider, doch een der leiders van de schooltuinen. Hedenmorgen heeft in de kerk van het H. Hart van Jesus aan de Lekstraat de kerkelijke viering van het jubilé plaats gevonden- Pastoor Raaffels droeg ter in tentie van de jubilaris en zijn gezin een gezongen H- Mis op. Later op de ochtend was het feest voor de jongens van de 91 Henricusschool, die hun schoolhoofd enthousiast bejubeld hebben. In de Dr Noletstichting is gisteravond, na een operatie, nog tamelijk onverwacht, 73 jaar oud, overleden ir F. M. Beukers, oprichter en directeur van de N.V. Beu kers' Verwarmings Mij. De overledene, die verleden jaar geruime tijd ziek is geweest, heeft zich tijdens zijn leven vele verdien sten verworven. Hij was in Katholieke kringen een bekende en geziene figuur. Van de functies, die hij bekleed heoft, noemen we zijn lidmaatschap van het be stuur van de R.K. Werkgeversvereniging, bisdom Haarlem. De heer Beukers werd op 8 November 1878 hier ter stede geboren en was een Schiedammer in hart en nieren. Een groot gedeelte van zijn leven heeft hij in de Tujnlaan gewoond. Hij is vice-consul van Brazilië geweest. Behalve de verwar- mingsmaatschappij richtte hij ook op de Internationale Technische Handels Onder neming, terwijl te Rotterdam de Inkoop vereniging Inka door hem werd opgericht. De heer Beukers kan gerust een pionier in het verwarmingsbedrijf genoemd wor den. Hij was onder zijn collega's zeer ge zien. De begrafenis vindt plaats a.s. Donder dag op de R.K. Begraafplaats alhier. Woensdag a.s. te half acht wordt in het gebouw van de R.K. Volksbond aan de Lange Haven een vormingsavond voor be stuurders en leden van de K.A.B. gehouden en zal het onderwerp behandeld worden: Kan een katholiek socialist zijn? Pater .T. A. Roghmans O.P. geeft in het kader van een Credo Pugno-bijeenkomst een uiteen zetting. Behandeld zullen woorden: a) Wat is eigenlijk socialisme? b) Het ontstaan van het socialisme, c) Socialisme en Marxisme; d) Modern socialisme en P. v. d. A,; e) De houding van de katholiek tegenover het socialisme. Men verzocht ons, onze lezers, die er voor in aanmerking komen, op te wekken aan deze bijeenkomst deel te nemen, waarin een hoogst actueel onder werp behandeld wordt. Er zal speciale aan dacht worden besteed aan de strijd van de katholieke arbeider in zijn werkmilieu. In heel het land is vandaag de Vei- ligheidsweek ingezet. Schiedam behoort tót clc steden, die officieel niet meedoen. Er kon geen geld voor beschikbaar worden gesteld en de politie was dus niet in staat, iets bijzonders te organise ren. Dit lijkt ons een reden te meer, om de Schiedammers op te mekken, deze week tot een bijzonder veilige te maken. Feitelijk hebben wc, wat verkeersvei ligheid betreft, geen goede start. Im mers. het treintje dwars door een dicht bevolkt gedeelte van de stad waarborgt ons allerminst, dat er deze weck een minimum aan ongevallen zal plaatsvin den. We hebben er reeds op gewezen, dat de ieugd het als een soort speelgoed be schouwt. Een nogal gevaarlijke gedach te.' De politie heeft af en toe de. handen vol, om haar van het nieuwe speelgoed af te halen. Misschien, dat het mindert, als het ding wat vertrouwder wordt. Het is hier in ieder geval met recht: Kijk uitook voor de ouderen. Kijk uiten naar alle kanten. We kunnen zelf de veiligheidsweek ook in Schiedam doen slagen, door steeds uit te kijken. En lezer, tee hangen hier niet de brave Hendrik uit. We betrappen onszelf af en toe op een verkeersovertreding, in onna denkendheid begaan. Het zij eerlijk op gebiecht. Wat anderen betreft: hoe vaak erva ren we, dat fietsers en motorrijders op vervaarlijke manier snijden'' of elkan der rechts passeren. En er zijn ook in Schiedam nog steeds automobilisten, die menen, dat fietsers geen mensen zijn, met een normaal recht op de weg. Ten slótte ook de voetgangers e» tee zonderen onszelf wéér niet uit moeten het hunne doen, om van de week Schiedam veiliger dan ooit te doen zijn. Het geldt voor iedereen deze week: kjjk uit. En natuurlijk ook voor daarna, DAMWACHTER Het is D.R.Z. gisteren niet gelukt, een overigens verdiende overwinning te be halen. Voor de rust wogen de partijen goed tegen elkaar op. Na tien minuten wist de rechtsbinnen van Sportvogels te scoren en tien minuten hierna maakte linksbuiten Coollee uit een voorzet van rechts gelijk. De ruststand 11 was dus een juiste ver houding. Na de rust kwam D.R.Z. er echter hoe langer hoe beter in, het matte van voor de rust werd vervangen door een dwingend enthousiasme. De goal van W. Zeeman, die hierna volgde, was meer dan verdiend en de ettelijke schoten, die over en langs de palen suisden, hadden beter resultaat ver diend. Sportvogels wist uit een uitval nog te doelpunten en hoewel er het laatste kwartier aanval op aanval op het Sport- vogelsdoel gedaan werd, het lukte niet! Eenmaal juichte de D.R.Z.-aanhang nog, toen Molendijk hard onder tegen de lat kopte, maar de bal kaatste het veld weer in. De eindstand was dus 2—2. Het tweede elftal van D.R.Z. kon het tegen het derde elftal van D.H.S. niet bol werken. Hoewel de nederlaag 30 te grogt was, was zij toch verdiend, de tegenstan ders combineerden in het algemeen veel beter, Ook het derde elftal van D.R.Z. zag zich, evenals het eerste, een verdiende overwinning ontgaan. Ook hier was de eindstand 22, hoezeer de Rood Witten ook merendeels het vijandelijke doel belaag den. H. Pauw en Krauwinkel waren hier de makers der doelpunten. Aan het jaarlijkse bandconcours van de padvinderij, dat Zaterdag in Park Sons- beek te Arnhem gehouden is, namen voor het eerst Schiedammers deel. De Rova- band van het Schiedamse padvindsters- gilde behaalde de eerste prijs in de twee de afdeling met 112 punten. Er waren in die afdeling acht deelnemers. Daaronder plaatsten zich de Schotse band van de afdeling Schiedam der Nederlandse Pad vindersvereniging op de zevende plaats. In een enerverende strijd is het Demos gelukt met 32 van het sterke Tediro te winnen, hetgeen er op wijst, dat de Demosmannen de weg naar herstel ge vonden hebben. Reeds direct na de af trap, lanceerde Demos enige gevaarlijke aanvallen op het Tediro-doel, die voor lopig geen resultaat opleverden- Er was ongeveer een kwartier gespeeld, toen de verdediging van Tediro voor vermeend buitenspel bleef staan, en de middenvoor van Demos hiervan profiteerde door op beheerste wijze de bal langs de uitgelo pen doelman te plaatsen (10). Hierna kwam Tediro sterk opdringen en kreeg de Demosverdediging het zwaar te verdu ren, terwijl de voorhoede het moest heb ben van snelle uitvallen, die meestal niet van. gevaar ontbloot waren, want menige opgelegde kans werd grandioos om zeep gebracht. Maar ook aan de andere zijde lukte het niet erg, en pas na 35 minuten spelen, gelukte het de. linksbinnen van Tediro, de partijen op gelijke voet te brengen (11)- Zes minuten later was het alweer 21, toen de Demos-rechts- buiten snel langs de lijn sprintte, de bal voor het doel trok, waar hij door een achterspeler van Tediro op dusdanige wijze van richting werd veranderd, dat hij onhoudbaar in het doel belandde 21. Na de rust een gelijkopgaande strijd, met aan beide zijden legio kansen, die echter door slecht schieten teniet gedaan wer den. Bij een aanval van Tediro werd de bal door de spil van Demos maar half geraakt en wederom was het de links binnen die hier gebruik van maakte 22. Ongeveer tien minuten voor tijd, stopte de linksachter van Tediro de bal met de hand en de daaruit ontstane strafschop werd door de midenvoor van Demos on berispelijk benut (32). Wat beide elf tallen ook probeerden, in de stand kwam geen wijziging meer, zodat Demos een weliswaar zwaar bevochten, maar overi gens verdiende overwinning had behaald. Het tweede elftal kon het tegen SVDPW 2 niet bolwerken en verloor met 20. Ook het derde elftal was tegen Zuiderster 4 niet opgewassen, en kwam na een 51 achterstand weliswaar op 45, maar ver loor tóch met 64. De junioren boekten ondanks een grote meerderheid tegen Fortuna b een 10 nederlaag. MDaoiDuni o2SVPCcakijB s( B M B DAMLAAN, Zondag. Een rechtvaardige puntenverdeling in 't maar zeer matige voetbalmenu, dat N.O.A.D. en Hermes in Schiedam den volke voorschotelden. Een hecht teamver band bij de Tilburger», gehandicapt door de afwezigheid van Louer, wegens mili taire oefeningen in Duitsland. Een uitstekend elkaar aanvullen in de verdediging, waarin vooral linksback Ebbing een opvallende figuur was en waartegen een Schiedamse voorhoede, waarin enige verrassing te zelden te ontdekken viel, te vergeefs optornde. Het door de RKHC Spirit uitgeschre ven tournooi om de Jan v. d- Berg Beker is een groot succes geworden. In de 2 Poules, waarin de acht deelnemende elfr tallen waren verdeeld, zijn zeer goede en faire wedstrijden gespeeld- Ring Pass uit Delft kwam in Poule A als overwinnaar uit de strijd, met 6 pun ten uit 3 wedstrijden. Respectievelijk werd gewonnen van RBC, BNC en Leo- nidas. In Poule B wist Aeolus de boven ste plaats te bereiken- Nadat Aeolus 4 punten uit 2 wedstrijden had weten te behalen, moest de beslissende wedstrijd gespeeld worden tegen Spirit, dat 3 pun ten uit 2 wedstrijden had behaald. Aeo lus overwon Asvion met 10 en Tempo met 20, terwijl Spirit gelijkspeelde te gen Tempo 00, en over Asvion zege vierde met 20. Nadat Aeolus in deze beslissende wedstrijd met 10 de leiding had genomen met een doelpunt, gescoord uit een zeer grote kluwe van spelers voor het Spirjtdoel, wist Spirit gelijk te ma ken (1—1). In het verdere verloop van de wedstrijd dat zeer spannend was, kwam Spirit echter niet meer tot scoren, zodat Aeolus bovenaan eindigde met 3 punten uit 3 wedstrijden. De eindstrijd gevoerd tussen de overwinnaars van Pou le A en Poule B stond op een hoog peil, Het beter stoppen en het feller en snel ler spelen van Ring Pass deden echter het jeugdige en toch ook snelle elftal van Aeolus bezwijken. Met 1—0 werd door Ring Pass gewonnen, waaraan zeer zeker ook de prima keeper van Ring Pass zijn deel had bijgedragen. Na afloop reik te de voorzitter van Spirit, de heer M. A.A. de Jonge, de Trophee van dit tour nooi, de Jan v. d. Berg Beker san Ring Pass over. Hierbij herinnerde de heer De Jonge aan de grote verdienste welke Jan v. d- Berg altijd aan Spirit had be wezen, ondanks de onopvallende wijze waarop hij dit deed- In zijn dankwoord sprak de aanvoer der van Ring Pass zijn waardering uit over de zeer goede leiding en organisatie van het gespeelde tournooi. Tevens hoop te hij dat na deze zeer goed geslaagde opening van de serie jaarlijkse toumooien om de wisselbeker, ook de komende ja ren dit tournooi aan belangstelling zal winnen en in dezelfde sportieve en vriendschappelijke geest zal worden ge speeld, als nu was geschied- Ieder jaar spoort de Alg. Ned. Bond van Volkstuindersverenigingen de bij haar aangesloten verenigingen aan een bloe mendag te organiseren en zo werden j.l. Zaterdag door het hele land bloemen in gezameld door de volkstuinders om deze bloemen te verdelen onder de zieken en ouden van dagen in de verschillende plaatselijke rust- en ziekenhuizen. Ook de Schiedamse Volkstuindersvereniging „Klein Babberspolder" deed mee en zo zagen wij in het Sterrebos bij de Vijfslui zen en achter de R.K. begraafplaats tuin ders sjouwen met teilen vol bloemen. Er werden circa 500 boeketten bijeengegaard. Een auto van de Fa v. d. Berg's Eternlt haalde de oogst op de drie inzamelplaat- sen af en nog dezelfde dag werden de bloemen verdeeld over acht Schiedamse rust- en ziekenhuizen. Een zeer loffelijke actie van de volkstuinders, die verdient, dat ook die volkstuinders, die het idee nog een beetje vreemd vinden, eraan deelne men. OAGBIAD VOOSC 'ilfPAAf IN OMSTRCKfN 74ste Jaargang No. 21949 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn gevestigd te Schiedam. Dam 18, Telefoon 66152. Giro-nummer 590943. Abonnementsprijs f 5 85 per kwartaal 2.— per maand, f 0.47 per week. Advertentie-pril» op gewone Kolombreedte t 0.15 Der millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte f 0.30 per millimeter hoogte. Bij contract gelden lagere tarieven, welke bi) de administratie of bij de erkende advertentie-bureaux verkrijgbaar zijn. Kampioenen (kleine advertentiën) tot 20 woorden 50 cent. Elk woord meer 3 cent. Maximum 60 woorden Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentie-wezen. De jubilerende Schiedamse Coöperatie D.E.S. is Zaterdagmiddag j.l. tweemaal gastheer geweest van een Volksbondzaal stampvol uitgelaten en zingende kinderen. Er was een programma van sneltekenen, kinderliedjes, enz. Waarbij de kleuters zelf geducht werden ingeschakeld, het geen de stemming aanmerkelijk verhoog de. Zoals bekend werd dit kinderfeest ge organiseerd om ook de kinderen te laten delen in de vreugde om het zestigjarig bestaan van de Coöperatie. Nog niet alle kinderen van de leden hebben een beurt gehad en daarom zullen Woensdagmiddag a.s. nog twee voorstellingen gegeven wor den. Bij het naar huis gaan kregen alle kleuters een zakje snoepgoed. In ons blad van Vrijdag j.l. is een sto rende fout geslopen. In het verslag van de feestelijke bijeenkomst van de R.K. Metaalarbeidersbond St. Eloy staat als voorzitter vermeld, de heer J. Ooms. Dit moet zijn de heer Th. Verschuren. GEBOREN: Johannes G- C., zoon van G. M- Verbrugge en H. F. Vermeulen; Teunis J. A., zoon van M. W. Heusink- ,-eld en J. de Swart; Maria A. L., dochter van B. O- N. Tenwolde en C. M. Dries. Niet dat de Schiedamse aanvallers zo overwegend in 't stuk voorkwamen, want daarvoor was de strjjd veelal te geljjk opgaand. De Schiedammers begon nen in de beginperiode vlot te attaqueren en waren daarbij zelfs schietlustig, zon der dat ze daarbij echter de goed-dek- kende Tilburgse verdediging in haar voe gen kon doen kraken. De stugge wer kers, die de verre en vaak goed-geplaat- ste trap niet schuwden lanceerden ook aldra hun eigen aanval, waarin links binnen Walhout de opvallende figuur was, die eveneens 'n schot in de benen bezat, getuige z'n eerste kogel, kort, na 't begin, die v. Diest góed stopte. Maar in de 17e minuut, had deze doelman toch wederom een ongelukkig moment. De zelfde Walhout loste toen een schot van zeker 30 meter afstand, dat zowaar via 's keepers handen en de paal in 't net belandde (01). Maar typisch voor deze match, waar in de opvallende feiten veelal eerlijk over helde partijen verdeeld waren, was de stand in de volgende minuut wederom gelijk. Een felle aanval van rechts deed de bal bij Jacq. Heyster belanden en diens tjk.ie naar v. d. Tuyn, was voor deze linksbinnen ge noeg om Huysman kansloos te maken (1—1). En daarmee had men 't. dan meteen, wat de goals betreft, gehad. In de eerste helft kregen de Schiedammers nog wel enige kansen, zo in de 25ste minuut toen Ebbing nogal fortuinlijk na een aanvals- stoot van Janse, in Huysman's handen kopte, maar overigens stond 't vizier van de blauwwitten slecht gesteld, terwijl aan de overzijde de N.O.A.D.-aanval veelal strandde op 't goede ingrijpen van Osterholt. In de tweede helft was meteen een fout. van Gudde Hermes bijna noodlottig, maar Walhout bracht al treuzelend de kans om hals, wat Jacq Heyster hem dan ook vlot nadeed door 'n heel slap kopballetje af te geven bij 'n kans uit een hoekschop. Na 9 minuten zag men de enige kwaliteitsaanval van de Schie dammers. Rap ging 't, leer van voet tot voet, waarop Joop Heyster tot slot de bal net naast kogelde. 'n Goed schot, van Lex Janse redde Huysman fraai, terwijl 'n uitvlucht, van Joop Heyster op de goed stopperende Rombouts stuitte. Een tijdlang poogden de Heyster-broers door van plaats te verwisselen de N.O.A.D.-verdediging te verrassen, maar de doortastendheid van de aanval werd er niet door verbeterd. Steeds wisten de Tilburgers, vaak door 't goede spel van Smolders in het mid denveld, de balans in evenwicht te hou den. Tot. aan 't laatste kwartier. Een knal van Janse tegen de staander was de in leiding tot was agressiever spel van de Schiedammers, waardoor de spanning steeg. De blauw-gelen wisten echter stand te houden, zij 't dan dat Huysman eenmaal slechts met z'n voet 'n inzet van Jacq Heyster ujt 'n pass van de hardwerkende v. Buytgnen kon stuiten. De laatste kans bracht Joop Heyster in de laatste minuut om hals door op kor te afstand naast te schieten. Zaterdag omstreeks twaalf uur reed in de Burgemeester Knappertlaan de 50-jarige boekhoudster C. J. M. J. uit de Jan Steensiraat met haar fiets op het rijwielpad. Een achtjarige scholier uit Vlaardingen stak plotseling over. Bei den hebben vermoedelijk niet goed uit gekeken en door de botsing kwamen ze te vallen. Mej. J. belandde dusdanig op de straat, dat ze bewusteloos bleef lig gen. Ze had een zware hersenschudding bekomen. Men heeft haar naar de Dr Noletstichting overgebracht en daar is ze overleden. Omstreeks één uur hedenmiddag is op de Rotterdamse dijk op de grens tus sen Schiedam en Rcnterdam een brom fietser tegen een met grint beladen truck gereden. De bromfietspr kwam dusdanig te vallen, dat hij met een auto van de G.G. en GD. naar het ziekenhuis in Schiedam moest worden overge bracht. De tentoonstelling „Onze Woning" in het Stedelijk Museum, die Zaterdag gesloten werd, is door 8760 personen bezocht. Schiedam is er in een zeer spannende wedstrijd in geslaagd de volie bujt bin nen te halen. Voor de rust had Schie dam het beste van het spel. waarbij verschillende schoten een beter lot ver diend hadden. De strijd was een kwar tier oud toen de linksback van S. ver keerd terecht kwam en een sleutelbeen brak. Gelukkig echter niet door ruw spel. zodat niemand in deze schuld treft. Na een half uur spelen nam cle spil J. Kins een zo verre doeltrap, dat de midvoor C. Reinierse er op door icon lopen en het eerste doelpunt scoorde. Met deze stand kwam de rust. Na de thee pakte Schiedam direct weer energiek aan wat na 10 minuten resulteerde in 2 schitterende doelpun ten van G. Stolk. Helaas moest deze speler zich laten vervangen wegens een blessure, waardoor Progress meer in de aanval kwam, Na een half uur gelukte het Progress een verdiend tcgenpunt te scoren. Enige tijd later lag na weifelen van de Schiedam-achierhoede no 2 achter de Haas. Onder zeer grote span ning kwam het einde met een 32 overwinning voor Schiedam. Een zwaar bevochtte zege, die de Schiedammers moet hebben geleerd, dat een wedstrijd niet gewonnen is voor het eindsignaal heeft geklonken. Het 2e elftal won met 51 van SFC 2 en het 4,e met 30 van ROGA 4. Na een slecht gespeelde wedstrijd heeft Excelsior gisteren de punten in Maassluis moeten laten, VDL startte onmiddellijk met fors open spel, dat de zwartwitte verdediging de handen vol gaf. Keeper Kerklaan c.s. stonden even wel hun mannetje en wisten steeds het gevaar te keren. Geleidelijk aan kreeg Excelsior wat meer vat op het spel van de Blauwhemden, heigeen resulteerde in een serie gevaarlijke aanvallen, die tot aan de rust het VDL-doel beukten. Het geluk was echter niet aan zijn zijde, deels door slecht plaatsen( deels door dat de laatste hand. de finishing touch, menigmaal ontbrak. Met de stand dub- belblank kwam de rust. Wie dacht, dat Excelsior hierna tot doelpunten zou ko men, kwam wel zeer bedrogen uit. We derom deelde VDL in de eerste minu ten de lakens uit en wel zo, dat de links binnen in de tweede minuut van een misverstand in de Excelsior-achterhoe- dr profiteerde en het eerste doelpunt scoorde. Dit inspireerde hen dermate, dat Excelsior volkomen overspeeld wérd en nauwelijks tien minuten later, we derom door een blunder, de stand dooi de mid-voor op 20 bracht. Even nog probeerde Excelsior het. Het kwam zelfs enkele malen gevaarlijk voor de VDL-veste, doch evenals voor de rust, het schot ontbrak volkomen. Er mankeerde aan het elftal iets, het verband was totaal zoek en wat men ook probeerde, hoe aanvoerder Gé zijn mannen ook aanspoorde, het lukte niet. Zelfs wist de VDL linksbuiten de stand, na een voorzet van rechts, met een mooie kópbal op 3—0 te brengen, het geen tevens de eindstand werd. Excelsior krijgt nu wegens de a.s. Interland een week rust. Het eerste elftal van Ursus is er niet in geslaagd de eerste wedstrijd te winnen. Hoewel het zeker niet de mindere was van D.D.C., was het toch deze club, die de doel punten maakte. Het duurde echter nog ruim 20 minuten, voordat D.D.C. er In slaagde te scoren. Het spel golfde daarna op en neer en van een meerderheid van een van de clubs was geen sprake. Ongeveer 5 min. na het doel punt van D.D.C. kreeg Ursus een corner te nemen, die goed voor doel werd ge plaatst. De linksbuiten stond goed opge steld en kopte de bal in; de keeper was al geslagen, doch in het doel stond een speler van D.D.C.. die de bal minstens een meter achter de lijn wegwerkte. De grensrechter gaf dit niet toe en de scheidsrechter ver liet zich op deze man. De kansen, die Ursus na de rust heeft gehad waren legio. Er werd hard gewerkt door de Schiedammers voor een doelpunt, maar het ging eenvoudig niet. Het derde verloor van Sparta met 32 en het vierde moest genoegen netnen met een 81 nederlaag tegen HION. Res. Ie klasse: Sparta 2RFC 2 11, SVV 2—Exc. 2 3—1, ADO 2—Feijen. 2 2—5, CVV 2—Nept. 2 3—1. Res. 2e klas A: RFC 3—DHC 2 0—1, Feijen. 3—ADO 3 l—l, Exc. 3—UVS 2 32, Xerxes 2Sparta 3 31; B: Sparta 4Unitas 2 32, Leerdam 2 Xferxes 3 22, Feijen. 4Overmaas 2 41 Coal 2Gouda 2 3—1; C: Em ma 2Fort. 2 22, Eboh 2De Postd. 2 3—2, Gduda 3—VUC 3 1—5, HVV 2 Scheveningen 2 33. Res. 3e kl. A: Wassenaar 2—RKAVV 2 23, SJC 2Laakkwartier 2 23, Hillegom 2Alphia 2 2—1. LFC 2 Lisse 2 32, Lugdunum 2UVS 3 22: B:— B: LFC 3—HPSV 2 2—1, BMT 2—Quick 3 2—7, VCS 2—UVS 4 3—1, Cromvliet 2Wassenaar 3 64; C; ONA 2RVC 2 81, Westerkwartier 2 Olympia 2 1—8. ADO 4Ammerstol- se SV 2 71, Laakkwartier 3HBS 3 1—5; D: HVV 3—GSV 3 3—2, Moor drecht 2Laakkwartier 4 22, RAVA 2—HBS 4 0—2, BEC 2—ONA 3 4—1. Res. 3e k.l. E: VFC 2—RFC 2 4-1, Fort. 3—DHZ 2 1—1, DRL 2—de Holl. 2 18, Overm. 3—Nept. 4 62; F: DHC 4—Hillesluis 2 5—2. VOC 2—CVV 3 0—1, De Holl. 3—HDVS 4 0—3, De Mussen 2DHS 2 2—2; G: Hillesluis 3—HOV 3 0—2, CKC 2—DEH 2 0—1, Lekkerkerk 2—DCV 2 0—2, EDS 2— DCL 2 1—6; H: D.TS 2—HOV 4 i— 3, Spart. '20 II—Coal 3 4—1, Exc. Flakkee 2 5—2, DHZ 3—Hion 2 *~1; L: Sliedrecht 2Leerdam 3 3- -0, Unitas 3—ODS 2 3—2, DCV 3—S ik- kerveer 2 60. Zwijndrecht 2Eboh 3 4—3. Zaterdag en Zondag zijn Arie Kooy en Jan Delftmeijer tot besluit van de lange afstandsmarsen van dit seizoen nog even de mars gaan lopen van de RWV te Rotterdam. Geheel zonder blaren kwa men zij van hun wandelingetje thuis. Zaterdag 27 September tippelt Hercules met een groep mee op de mars van de Oranjeboom te Rotterdam. En Zondag 5 October gaat Hercules met een groep in Den Haag de Rode Kruis Mars lopen. Was de wedstrijd welke gisteren op liet1 Sportpark in Dordrecht werd gespeeld tussen Emma en SAW technisch gezien wel iets minder dan de vorige weelt, de spanning en strijdlust welke de spelers bezielde vergoedde dit geheel. Emma had voor deze ontmoeting Jur. v. d. Gijp op gesteld en deze pittige speler heeft In alle opzichten voldaan. Na de aftrap was het SVV dat, door technisch spel en vooral goed plaatsen en afdekken, iets sterker in de meerderheid was. Hierdoor kreeg de Emma-achter- lioede veel werk te verzetten en doordat de middenlinie in die periode te veel ach ter opereerde, kr.eeg de voorhoede te wei nig steun om het, doel van SVV ernstig te bedreigen. Wel lanceerden de gebr. v. d. Gijp enige gevaarlijke uitvallen, doch steeds was hun spel te kort en te door zichtig. Van Schijndel wist hierop het juiste antwoord en hierbij werd hfj goed geassisteerd door v. Steenbergen en Cor- veleijn. Aan de andere zijde zagen wij L. Veld huis verschillende malen op gevaarlijke momenten handelend optreden ten koste van verschillende corners. Deze leverden de Schiedammers echter geen winst op. Een prachtig genomen vrye schop door v. d. Hatert. wist J. v. d. Gijp netjes over de lat te koppen. Van beide zijden gingen de spelers er met meer vuur op los en scheidsrechter Vught kreeg hierdoor meer werk. Ongeveer 18 minuten voor de rust werd Corveleijn bij een botsing met W. v. d. Gijp zodanig geblesseerd aan zijn enkel, dat hij zich door Kegel moest laten ver vangen. Een daarna werd F. v. d. Gijp gehaakt, en Cor lanceerde een gloeiende kogel juist naast het doel. Toen was het weer J. v. d. Gijp, die na goed werk van C. v. d. Gijp een opgelegde kans om zeep bracht. Emma wordt, sterker Het gemis van Corveleijn in de achter- hoede bij SVV deed zich wel gevoelen en de krachtsverhouding verplaatste zich langzaam in het voordeel van Emma. Toen C. v. d. Gyp ten val gebracht werd, nam Freek de vrije schop, zette goed voor en Cor v. d. Gijp schoot goed. De SVV-doelman was reeds geslagen doch toen was het v. Steenbergen die de bal voor de doellijn stopte en wegwerkte. De laatste minuten van de eerste helft verstreken met een heftig aanvallend Emma, waarhij de doelverdediger van SVV op prachtige wijze zijn doel verde digde. De rust ging in met gelijke stand 0—0. Na de rust wist Emma direct het ini tiatief te nemen en doordat er toen zui verder geplaatst werd, beheerste het nu het spel. Na ongeveer 5 minuten spelen wist C. v. d. Gijp, die na goed aangeven van Janes op het doel afstevende, Reyd te passeren en de bal door te geven aan de vrijstaande W. v. d. Gijp. Deze benutte de kans en. scoorde het eerste doelpunt 1—0. Drie minuten daarna bracht J. v, d. Gijp razendsnel de bal langs de lijn. Hij zette hard en laag voor en toen was het de SVV-er Kan, die de bal of weg wilde koppen of terug naar de keeper wilde spelen, doch dit was zo onverwachts, dat de keeper, toen de bal op hem afkwam, te laat reageerde <20). SVV is echter niet ontmoedigt en steeds doorbreken zij het cordon, waarin Emma haar tracht op te sluiten en lanceren zij bliksemsnelle uitvallen. Het is Jur. v. d. Gijp die een zeker doelpunt voor SVV voorkomt door de bal corner te werken; v. Pelt kreeg hierna nog enige mooie kansen, doch de bal ging juist over en naast terwijl doelman Scholten ook enige malen door ver uit te lopen gevaarlijke situaties moest oplossen. Het laatste kwartier verstrijkt op de speelhelft van de Schiedammers, die door hun goede spel en vertoonde techniek zeker een te- genpunt verdiend hadden. (Van onze Limburgse redacteur) Limburg heeft zün oorlogsmonument, zo groots Van conceptie en zo boeiend van compositie, dat men deze jongste schepping van Charles Eyck durfde ver gelijken met een meesterwerk als „De Burgers van Calais" van Auguste Rodin. Had men te Maastricht voor dit bronzen gedenkteken een stijlvoller plaats kun nen bedenken dan de uitgestrekte gras vlakte VaW Hét Koningsplein, dat om zoomd wordt -door een lang en hoog „flatgebouw,.en een achter bomen ver scholen rij woningen terwijl de achter grond wordt beheerst door de massale toren van de O.L. Vrouw van Lourdcs- kerk? De forse figuren van de verzets man, de Amerikaanse soldaat die het V- teken maakt symbool van alle over winnende legers de moeder, die angstig haar kind beschermt en de arbeider, die zijn beste krachten aan de wederopbouw wijdt, komen in deze omgeving prachtig tot haar recht. Dat het een imposant werkstuk en een machtige creatie is, daarvan konden de duizenden, die Zaterdagmiddag op het Koningsplein stonden, zich overtuigen toen minister Staf het witte doek liet vallen, waaronder de beeldengroep nog schuil ging. Aan deze onthuldigingaplechtigheid zetten o.a. Z. Ex. Selden Chapin. de Amerikaanse ambassadeur mp dr F. Houben, commissaris der Koninging in Limburg, mgr dr M. Hanssen, coadjutor van het 'bisdom Roermond, de hoog eerwaarde heren Ingendael en Poels, dekens dier stad en Charles Eyck, ver gezeld van zijn echtgenote en dochter, door hun aanwezigheid bijzondere luis ter bij. Verder was daarbij nog een zeer bijzondere gast aanwezig: mrs Magda lene Senecal. de zuster van wijlen luitenant-kolonel Senecal, die zich na de bevrijding als hoofd van de Civil Affairs 'e Maastricht algemeen bemind heeft gemaakt. De autoriteiten, die enige minuten voo,r half vier het terrein betraden, wer den begroet door een viertal ereroffels, welke door een militaire drumband ge slagen werden. Ter pieuse gedachtenis van allen die hun leven hadden opge offerd op dat wij in vrijheid zouden kunnen lezen werd treurmuziek ten ge hore gebracht. Zo voerden klaroenbla zers van de Kon. Harmonie de beroem de „Last Post" uit en de „Mastreec-hter Staar" zong onder leiding van Martin Koekelkoren „Beati Mortui". Er werden vele en goede toespraken gehouden, zowel in onze moedertaal als in het Engels. Allereerst besteeg. Gene raaal Bongers, voorzitter vwi Uv CoTtJRr comité' tot Oprichting van een Limburgs Oorlogs-Monument) het spreekgestoelte. Hij verklaarde, dat clit gedenkteken als negende van de elf nationale oorlogsmo numenten voor het nageslacht de herin nering moest bewaren aan het aandeel dat <j,e Amerikaanse soldaten in de be vrijding van ons land hebben gehad. Hij sprak een woord van speciale dank aan de heer Dotremont, d'ie zich voor het monument bijzonder verdienstelijk had gemaakt. „Moge het God. Die alles bestuurt, be hagen het daarheen te leiden dat het in de naaste en verre toekomst niet meer nodig zal zijn monumenten als <Jeze op te richten" zo besloot de generaal zijn toespraak. Detective-roman van A. FULDING 14) Wanneer die ontdekt worden, neemt een geval aanstonds onmogelijke afme tingen aan. Doch zelfs deze waarheid niet uit hei oog verliezend, moest hier sprake zijn van een ontzettende geschie denis. Naast het paklinnen vond (le man van Scotland Yard verder een massa, die wel de overblijfselen van zes of ze ven bloempotten kon zijn, maar de pot- ten waren zo tot gruis gestampt en ook de planten waren zozeer vernield, dat het juiste aantal niet vastgesteld kon worden. Hij knipte vervolgens een hoek uit het paklinnen en borg dat in een zakje van rubber weg. Ook vond hij nog een paar einden touw of koord, dat zeer sterk was. Nooit eerder had hij zulk koord ge zien; kleur en samenstelling ervan wa ren geheel nieuw voor hem. Deze ein den touw borg hij eveneens in zijn tas. Daar hoorde hij plotseling voetstap pen op het grindpad. Hij zette gauw alles op zijn plaats en ging naar bui ten waar hij zijn pijp opstak, terwijl hij wachtte. Het was Bennet, de onder- tuiabaas met een iongen, die een krui wagen voortduwde. Zü begonnen de lakken te verzamelen. Snoeien jullie nog zo iaat in t voorjaar? vroeg Brown, wijzend op de boom. die 't meest kaal en ont takeld was. Onze meester vindt het nodig, dat de bomen, die bi.j deze deuren staan, gesnoeid wordenj Wij hebben het deze morgen gedaan, alvorens aan ons werk te gaan, antwoordde Bennet met een woedend gesnuif. Hij zal in de war geweest zijn door dat vreselijke ongeluk, suste Brown. Ik logeer bij mr Thornton in z'n landhuis je. Ik druk platen om boeken mee te illustreren. De dood van zijn nichljc moet de oude edelman buiten zichzelf gebracht hebben. Het zou hem niet meer buiten zich zelf hebben kunnen brengen, dan hij al was. bromde de tuinman, 't Is een pret tig baantje om voor hem te werken, dat moet ik zeggen. Die mooie, oude boom daar heeft hij zelf vernield. En dan valt hij nog met ladder en al op de pelargoniums neer en maakt er een vormeloze massa van, door er tot slot op te gaan trappen. Nou heb ik nog een bloedneus toe, zei hij. Nu, dat ver wonderde me niets. Doch ik hoop nu maar, dat hij een volgende keer zul ke dingen als bomen snoeien zal over laten aan degene, die er verstand van hebben. Hij is zeker dol op tuinieren hè? waagde Brown. Net als ik. Ik mag het ook zo graag doen. Dol op tuinieren? Hij merkt niet eens of alles goed aangeharkt is en de bloemen tijdig opkomen. Bennet begon de jongen te helpen om de gebroken potten, die binnen lagen, op te rapen. Kijk nu eens. Bennet had tranen in de ogen. Die man wordt nog eens gek, dat zeg il< er van. En ik ben ook niet van plan om hier langer te blijven, al vraagt hij 't me zelf. Zo, ga je weg? vroeg Brown. De kolonel is zeker moeilijk te voldoen? Met enige moeite kwam Bennet over eind. Ik was vierde tuinman op Welbec, zei hij met waardigheid, en ik verstond mijn vak. Maar die man hier, met zijn slecht humeur Was hij boos, omdat de bloemen slecht opkwamen? vroeg Brown, met de tactloosheid van iemand die niet begrijpt. Bennet's ogen schoten vuur. Ik heb u al gezegd, dat ik mijn vak versta, antwoordde hij. Nee, de kolo nel bromde, omdat hij een telegram of een brief verloren had. Eerst sprak hij van een telegram en later noemde hij 't weer een brief. Hij kon 't niet vinden en zei, dat het 't venster uitgewaaid was. Nu ik 'ben geen gokker! Ik ben niet geïnte resseerd bij tips. Dus wat icon mij dat briefje schelen. En toch hield hij vol, dat ik het papier opgeraapt had, want ik was juist onder zijn studeerkamer aan 't werk geweest. De volgende dag werd het ding gevonden. Toen schaamde hii zich wel een beetje. Dat moet ik zeggen, Hij was i later veel meegaander. Maar toch ga ik aan het eind van de maand weg. Je kunt het hem niet naar de zin maken. l<ijk hier nu eens rond. Even voor hij weg ging, zei hii, dat hier niets gedaan mocht worden tot nader order. Hij droeg mij evenwel niet op, de gebroken potten weg te halen. Maar ik ken zijn eigen aardigheden nu een beetje. Vandaag of morgen zal hij woedend zijn, als de rom mel hier is blijven liggen. -- Mr Thornton zal de goede zorgen van je vrouw wel erg missen, sprak Brown. Wanneer ga je weg? Aanstaande Woensdag over drie weken. Maar ik wil niet zeggen dat Hier werd Bennet in cle rede gevallen. Hij moest ogenblikkelijk op d? tennis- banen komen. De kolonel had last ge geven, dat de grasbanen in gereedheid gebracht moesten worden, ter voorzie ning van nieuwe graszoden, zedat alle werkkrachten daar ter plaatse nodig waren. Daar nu! schreeuwde Bennet woe dend, terwijl hij met een „dankje" de tabakszak weer adn Brown terug gaf, die bannen zijn pas nieuw! En meteen rende hij weg. Pointer ging het tuinhuis weer biar.en en besteeg een trapje, dat hem op een portaal bracht met aan iedere kant. een deur. Hij vond twee heel gezellig,, slaap kamers, die, naar hij giste, gebruikt wer den als Stillwater House vol was en dus geen gasten meer bergen kon. De linkerkamer keek hij slechts even binnen, doch de rechter hield hem langer heziE. Er had iemand in het bed gelegen, de vorige nacht. Vlekken van stoffige schoenen zag hij op de gebloemde sprei en indrukken ió de gebruikte kussens. Het moest een lange, niet zware man geweest zijn, besloot Pointer. Gezien de stoffige sporen op de sprei, moest bij vóór de regen naar het buitenhuisje ge komen zijn en, ook vóór de moord op Rose Charteris. Een van de blinden, waardoor het ven ster half bedekt werd, stond op de vloer. Het was gemakkelijk afneembaar. Het venster keek uit over die zijde van de tcgelrand, waar Rose gevallen moest zijn. Bij nader onderzoek bleken er op de ven sterbank zeer duidelijke afdrukken te zit ten van een wijsvinger en een duim. Een lange, smalle vinger was het, nooit door enige zware arbeid verhard. Het waren niet mr Thornton's wijs vinger en duim. Pointer had van hem alreeds vingerafdrukken op de omslag van een speciaal daarvoor geprepareerd aantekenboek, hetwelk hij hem verzocht had, een ogenblik vast te houden. Nogmaals onderzocht de detective ver der de grond rond het zomerhuisje, onder het voorwendsel, dat hij een ver loren potlood trachtte terug te vinden, doch hii vond niets belangrijks meer, be halve dezelfde afdruk van een harde fietsband, die hü al eerder in het zandige paadje had aangetroffen. (Wordt vervolgd.) Vervolgens voerden nog het woord: minister Staf, Selden Chapin, de gou- vernuer en tenslotte mr W. Baron van Kessenich, burgemeester der stad. die door de Amerikaanse ambassadeur „mv good friend" was genoemd en wederkerig uiting gaf aan zijn harte lijke gevoelens van vriendschap, die hij in de persoon van Selden Chapin het gehele Amerikaanse volk toedroeg. Er werden vele behartigenswaardige dingen gezegd: over onze ereplicht jegens de gevallenen, de door hen duur bevochten vrijheid, die ons zo bindt, de opbouw van een verenigd Europa en de zeigen van God, die voor de verwezen lijking van deze schone idealenen onont beerlijk is. 's Avonds werd op het stadhuis een druk bezochte receptie gehouden en toen de 35 Maastrichte athleten van A.V. '34 met die brandende fakkel, die zij om beurten vanaf de Normandische kust hadden gedragen, in de stad arri veerden, laaide het vreugdevuur om de acht jaar geleden herkregen vrij heid hoger in de harten op. (Van onze correspondent) Ter gelegenheid van het 75-jarig be staan van het St. Jamsgasthuis te Uden, dat onder leiding staat van de Zusters van de H. Carolus Borromeus. droeg mgr W. Mutsaerts, bisschop van Den Bosch, Zondag aldaar een pontificale Hoogmis op. Tijdens de receptie roemde de voorzit ter van het feestcomité, dokter B. G. Konings, het werk dezer zusters, die in 1877 op verzoek van pastoor Van Doorn naar Uden kwamen, om zich daar met de verpleging, de verzorging van ouden van dagen en het onderwijs te belasten. Spr. offreerde een feestgave, welke de dank inhield van de gehele Udense gemeen schap. Burgemeester G. van Kemenade ver tolkte de erkentelijkheid der gemeente voor hêt zegenrijke werk der zusters. De receptie werd zeer druk bezocht. De har monie „De Eendracht" bracht een muzi kale hulde. ROTTERDAM, 15 Sept. Vette koeien en ossen (naar schatting 1215), varkens 218. schapen of lammeren 14. Aanvoer ln totaal 1)10 dieren. Vette koeien: le kw. 2.802.90, 2e kw. 2.60—2.70, 3e kw. 2.20—2.40; Varkens (lev. gew.) le kW. ƒ2.28, 2e kw. ƒ2.24, 3e kw. 2.20. Vette koeien: aanvoer groter, handel lui, niet geheel prijshoudend: Varkens (levend gew.l: aanvoer kleiner, handel vlug, met stijgende prijzen, enkele 'prima exemplaren boven notering.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 2