Hold Fastbegon als n langzaamaan oorlog MEDISCHE WETENSCHAP en menselijke waardigheid „Blue Alliance" toont gebrek aan goede Nederl. luchtwachtdienst Minister Van de Kieft bood begroting aan Negen soldaten ernstig gewond Nederlandse bedriegster weer in actie in Cairo Boeren versierden kerk met bloemen en veldvruchten H.VADER LIJDT AAN MAAG AANDOENING Aanval en defensie in een oorlog zijn geen kinderspelen W af d-partij ontbonden Koud en wissel vallig 'g weer Woensdag 17 September 1952 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Groen-land toonde nog maar weinig aanvalslust Dc meteorsbotsing te Leeuwarden Paus licht zedenleer der Kerk toe Vliegveld Leeuwarden was zo goed als weerloos Chef-kok lag bewusteloos op bed Bij convooirijden naar Duitsland Bradley: ^Grondstrijd krachten onmisbaar" Mr Jonkman stelde vragen aangaande Gr oiulwetswi j ziging Geeft zicli nu uit voor dokter en diplomatendocliter Eiland Wake onbewoon baar Twee en vijftigste Sovjet-veto Alle audiënties afgelast Teruggang katholieke scholen Leidraad voor bespre kingen over Nieuw- Guinea WEERBERICHT Duizenden zure druiven Parachute ging nog open De rompen van de straaljagers vielen op geringe afstand van een paar boer derijen in het BritSumer en Stienser Oud- land en vlogen onmiddellijk in brand. Een van de piloten is te pletter gevallen in zijn schietstoel, waarvan de para chute wel was open gegaan, doch liem niet had kunnen redden, omdat het ongeluk op te geringe hoogte gebeurde. Op ongeveer honderd meter afstand van de wrakstukken vond men de omgeko J Ouderdomsvoorziening in Eerste Kamer PËlsill OOGSTDANKDAG IN HEILOO Roepingen kiemen in gave gezinnen In grote steden „Praatfase heeft al lang genoeg geduurd Wcerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot Donderdagavond: Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien. Langs de Waddenkust aanvankelijk krachtige, overigens matige Noord-Westelijke tot Westelijke wind. Vannacht iets minder koud morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Donderdag 18 September: Zon op 6.19, onder 18.48; Maan op 5.21, onder 18.16. NIEUWESCHIEDAMSCHE-COURANT Oefeningen waren geen succes (Van onze speciale correspondent) De oefening „Hold Fast" is niet begonnen met een klap, die een daalder waard is! Groen-land, dat op papier over een vijfvoudige overmacht be schikt, beeft na de oorlogsverklaring van Maandagnacht nog zo weinig aan valslust getoond, dat het schijnt, alsof de groene generaals met de oorlogs verklaring geen raad weten. De „Blauwen" konden zich daardoor Dinsdag de weelde veroorloven op hun gemak naar de grensrivier de Weser op te rukken. De officiële verklaring voor deze langzaamaan-oorlog, namelijk dat men van weerszijden de mobilisatie-voorbereidingen nog niet heeft vol tooid, heeft niet iedereen kunnen bevredigen. Velen dachten als een group- captain van de R.A.F., die zeide: „Ik heli me het begin van een moderne oorlog anders voorgesteld". Ondertussen is er toch wel het een en ander gebeurd. Luchtstrijdkrachten van blauw-land hebben Dinsdagmorgen het vliegveld Giiterslon, waar verkennings vliegtuigen van Groen-land gestationneerd zijn, beschoten en de groene luchtmacht heeft twee succesvolle raids op Eindho ven en Twente uitgevoerd. Zonder eigen verliezen konden de groenen op Twente twee Nederlandse Meteors en een Beech- craft „in brand schieten". Zij werden op hun tocht naar Neder land niet door de blauwe Nederlandse straaljagers opgevangen, h®'g"" e„ vermoeden doet rijzen, dat de werking van het radarnet althans In h®t b^'n van de strijd nog niet geheel bevredi gend is geweest. Zes min was de waardering, die de Nederlandse gevechtsgroepen vorig jaar September bij de Thrnsl" kregen. Dat viel iedereen tegen, want de jongens hadden toch echt hun best gedaan. Ze zijn nu vast van plan een acht te halen, hetgeen misschien wel lukken zal, want de omstandigheden zijn gunstiger. De troepen beschikken nu over de uitrusting, die zij nodig hebben en er zijn geen moeilijkheden met de voedsel- aanvoer. Ook het zo belangrijke- sigaret ten-probleem is tot ieders vreugde en tevredenheid geregeld. Al met al blijkt, dat men het voorbijgaande jaar heel veel heeft geleerd. Het 31e regiment, waar ik bij ben „in gedeeld" bestaat uit de manschappen, die in September 1961 na de oefening „Coun ter Thrust" met groot verlof zijn gegaan. Deze Septembermaand zijn ze voor her haling opgeroepen. Zij gedragen zich der halve als ware veteranen. Het verblijf in Duitsland is voor hen geen nieuwtje meer dat blijkt uit al hun gedragingen. Met zijn allen zftlen zij in een donker Duits woud ergens in het prachtige Sauerland, waar het heuvel op, heuvel af gaat. Het is er doodstil. Ook de Nederlandse troepen zijn Dins dag in actie geweest, zij het met de schop en niet met het geweer. In samen werking met de Engelsen hebben zij een mijnenveld van 52.000 mijnen gelegd. „Sour grapes" (zure druiven) heet dit mijnenveld. Als de groenen er in lopen, zullen deze druiven hun inderdaad niet zo goed smaken als plukrijpe druiven, die zij bij hun opmars van de Weser in de r chting Paderborn zullen aantreffen In de wijngaarden, waarin dit heuvelachtige gebied zo rijk is. Overigens is het de vraag, of ook de Nederlanders geen zure druiven te eten zullen krijgen. De ontdekking van het ontactisch opgestelde militaire veldhospi taal zou de groene luchtmacht wel eens de weg kunnen wijzen naar de bossen, waarin onze mannen zich tot dusver vei lig verscholen hebben kunnen houden Omtrent dc noodlottige botsing tussen de twee straaljagers op de vliegbasis kan nog nader het volgende worden mede gedeeld: Dc piloten, die beiden om het leven kwamen, waren de 31-jarige reserve eer ste luitenant-vlieger J. F. Stubbe en de 26-jarige reserve tweede luitenant-vlieger R. H. Mulder, beiden uit Amsterdam. Brokstukken van de toestellen kwa men overal in liet weiland terecht en enkele landarbeiders konden zich slechts ternauwernood in veiligheid stellen. Een van hen redde zijn leven door in een sloot te springen. men piloot, nog zittend in de stoel. De parachute lag er naast. De andere piloot werd aangetroffen in de cockpit van zyn machine. Ook hij was dood. Reddingsploegen bestreden de bran den met schuimblussers. Op het moment dat het ongeluk ge beurde. bevonden zich vier „Gloster Me teors" van de vliegbasis Leeuwarden in de lucht. Zij maakten een oefenvlucht. Geen enkele van de in de nabijheid staan de woonhuizen en boerderijen werd ge troffen. ®nt'ci" ,^r vele autoriteiten die zich naar het terrein van de ramp spoedden, bevond zich de burgemeester van Leeu warden, mr A. v. d. Meulen. „Een patient lieeft nooit het recht zich vrijwillig te laten verminken of zich in zijn lichamelijke functies te laten beper ken, zelfs niet indien dit geschiedt in het belang: van bet medisch-wetenschappelijk onderzoek. De meng heeft het recht op zijn physische, psychische en morele in tegriteit, welk recht niet mag worden geschonden". Op dit punt van de leer der Kerk wees de H. Vader Dinsdag nadruk kelijk, toen Hij de leden van het histo- patliologisch congres te Castel Gandolfo ontving. In het begin van Zijn toespraak zeide de Paus, dat de zedelijke verplichtingen van de medicus op drie beginselen rus ten: 1. het belang van de wetenschap; 2. de persoonlijke belangen van de pa tiënt en 3. het belang, dat de gemeen schap heeft bij -gezondheid en genezing. Deze punten lichtte de H. Vader toe. Hii zeide, dat de medische wetenschap altijd de menselijke waardigheid van de pa tiënt moet eerbiedigen. De medische we tenschap heeft niet het recht de zedelijke wet te verbreken. Want ook zii heeft geen absolute waarden, maar blijft altijd aan de zedeleer ondergeschikt In Zijn toespraak riep de H. Vader in herinnering de medische proefnemingen, welke tijdens de oorlog in de Duitse con centratiekampen op mensen verricht waren. Daaromtrent merkte Hii op: „Ook de wereldrijke overheid heeft met het recht zich aan de rechten van de mens op zijn physische, psychische of morele intregiteit te vergrijpen; de Staat heeft zich te houden aan de zeden wet en het is hent evenmin als de me dicus geoorloofd de mens zwaar physiek of psychisch letsel toe te brengen." De voorzitter van de Egyptische Wafd- partij heeft Dinsdagavond de ontbin ding van zijn partij bekend gemaakt. Dit besluit kwam onverwacht, want de parlementaire fractie van de Wafd had des ochtends nog bet ontwerp tot her ziening van de statuten der party goed gekeurd. Zoals men weet, was premier Naguib niet tevreden over liet verloop van de zuivering in dc partij. De Apeldoornse chef-kok H. H„ die do uitgeverij De Spaan, estad vorige week oplichtte voor een bedrag van 26 mille is gistermorgen in een pension te Arnhem buiten bewustzijn aangetroffen. H. werd l ter observatie naar het gemeentezieken huis overgebracht. Zondagavond vervoegde H. zich in het pension, waar hij al gauw naar bed ging nadat hij had laten weten, dat men hei» niet behoefde te wekken. Aan dit verzoefc werd voldaan maar toen ook Dinsdagmor» 1 gen nog geen teken van leven werd g^ geven stelde men een onderzoek in. Men trof H., zwaar snurkend op bed aan. De pensionhouder waarschuwde de politie en deze stelde vast, dat de man de lang ge zochte, H. was die buiten kennis lag. Gebleken is nog, dat H. ook een Hil- versums zakenman, de heer S., heeft op gelicht. De chef-kok had verteld, dat hij op een grote culinaire expositie in het Amsterdamse RAI-gebouw een stand kon huren voor 360, op welk aanbod de Hil versummer inging. Daar er van de expo sitie niets kwam, en de zakenman niets meer hoorde wendde hij zich to* de po litie. Zjjn geld is hü echter kwijt. II. Af. de Koningin maakte gistermiddag een rijtoer door Den Haag in gezelschap van Prins Bernhard en de prin- Beatrix, Irene en Margriet. sesjes Gisteren is de grote Europese luclit- oefening „Blue Alliance" ingezet- Vlieg tuigen van alle typen nemen er aan deel, waaronder meer dan 1200 straalvliegtui gen, „Blue Alliance" is dc eerste tucht oefening van de N.A.T.O., waar eenhe den van de Portugese luchtmacht aan deelnemen. Nederlandse luchtstrijdkrach ten nemen deel aan de zijde van de ver dedigende partij, de „Blauwen", die het hebben opgenomen tegen de „Groenen". Zi\ werken samen met Belgische, Engel se en Amerikaanse eenheden. Reeds tijdens de eerste dag van -de oefening is een lacune in de Nederlandse luchtverdediging zeer duidelijk tot uitiipg Het overbrengen van liet Neder landse legerkorps naar Duitsland, waar liet thans deelneemt aan de manoeuvre „Hold Fast" is niet zonder ongelukken verlopen. In tegendeel er hebben zich bij het Generaal Omar Bradley, die op het ogenblik als voorzitter van de Amen- kaanse commissie van stafchefs een be- zoek brengt aan het geallieerde kwartier bij Parijs, heeft gewaarschuwd tegen de optimistische verwachtln® dat dank zij het bezit van atoom^a^! niet alle strijdkrachten behoeven te den geleverd en opgeleid, die NATO-plannen voor 1952-54 w°r^an ®e" noemd. Een dergelijke Sedachtengang, die door sommige landen blijkbaar gekoesterd, kan misleidend en gevaa J zijn, aldus Bradley. Hij legde uit, dat de opbouw van NATO-strijdkrachten in de eerste plaai gericht is op het tot staan brengen van een eventuele aanval. Deze troepen zou den niet de kracht kunnen opbrengen om een tegenaanval te doen of een oor log te winnen. Zij moeten echter een eventuele vijand dwingen zich te con centreren voor een aanval en dan pas kan de atoombom effectief worden. Volgens Bradley achten de V. S. twee jaar de kortste diensttijd om een re- cruut zodanig op te leiden, dat hij van nut is. De V. S. hopen, dat de Europese landen een redelijke lengte ^van de mi litaire dienst zullen handhaven. convooirijden enige auto-ongelukken voorgedaan, waarbij verscheidene soldaten zijn gewond. Negen vtin hen hebben zelfs nogal ernstig letsel opgelopen, zo zelfs, dat enkelen eer gisteren nog in levensgevaar ver keerden. Dodelijke gevolgen hebben ongelukken echter niet gehad, namen wij van de L. V. D. dc zo ver- gekomen, namelijk het niet aanwezig zijn van een goed functionnerende lucht wachtdienst. Was het menens geweest, dan zou waarschijnlijk het vliegveld Leeuwarden reeds Dinsdag in de vroege ochtend voor een deel vleugellam zijn gelegd. Vier laagvliegende „vijandelijke" Vampires deden om kwart over zes reeds de inwoners van Leeuwarden uit hun slaap opschrikken en enkele seconden daarna hadden de snelle toestellen hun vuurmonden reeds gericht op de op het vliegveld staande Gloster Meteors. De radarstations waren niet bij machte geweest de aanval te melden- omdat zeer laag vliegende toestellen nu eenmaal niet op het radarscherm worden waargenomen. Daarvoor moet dan de luchtwachtdienst te hulp ko- nien en deze is in Nederland nog niet "3, ee" dergelijk stadium, dat van een effectief beschermingsapparaat kan worden gesproken. Het bleef niet bij één keer, dat de aanvallers door het net slipten; het ge beurde gisteren in Leeuwarden minstens drie keer dat vijandelijke jlgers hun vernielend werk konden verrichten, zon der dat ex ook maar een enkele beman ning van de op het vliegveld gereed staande jagers tijdig kon worden gealar meerd- Werden zij bijtijds gewaarschuwd, dan duurde het slechts een en drie kwart minuut en de Nederlandse Me teors maakten zich met razende snel heid los van de grond. De luchtafweer was „op papier" ver tegenwoordigd en dit wapen had zich misschien nog enigszins tegen de aan vallers kunnen verdedigen. Het K. N. M. I. deMt mede; Tengevolge van het helder weer met weinig wind kwam ®r vannacht in ons land op vele plaatsen zware nachtvorst voor. Onder invloed yan een diepe de pressie voor dè kust van Noorwegen zal er de komende nacht meer wind staan zodat de temperatuur dan niet tot zo lage waarde kan dalen. Morgen overdag daarentegen wordt ons land geheel over spoeld door koude lucht uit het hoge Noorden tengevolge waarvan de ma ximum temperatuur lager zal zijn dan in de afgelopen dagen. Boven de Noord zee ontwikkelen zich in de koude lucht buien die later ook ons land kunnen bin nen drijven. Bij IJsland ontwikkelt zich een nieuwe storing die zich even als zijn voorganger naar het Noordzee ge bied zal bewegen. Voor de komende da gen moet dan ook op wisselvallig weer gerekend worden met temperaturen gemiddeld beneden de normale waarde voor de tijd van het jaar. Nadat de verenigde zitting van dc Sta. tcn-Generaai, waarin H. M. de Troon rede voorlas, was gesloten, zijn de Twee de en Eerste Kamer gisteren in afzon derlijke openbare vergadering byecn- gekomen. In de Tweede Kamer, die besloot tot toelating van de volgende nieuwe leden mej- Zeelenberg (P.v.d.A.) en de heren Roemers, Peschat en Blom (allen P- v. d. A.), Van Koeverden (K.V.P.) en Van Baal (A.R.), bood de minister van Fi nanciën, de heer J. van de Kieft, de rijksbegroting aan. Hij merkte daarbij o.a. op, dat de be groting grotendeels door de afgetreden regering in gereedheid was gebracht. Dit brengt met zich, dat in de begroting de indeling in hoofdstukken nog niet kon worden aangepast aan de gewijzigde departementale indeling- Zulks zal zodra mogelijk alsnog geschieden. De korte spanne tijds, welke de rege ring pa haar optreden ter beschikking stond, heeft haar geen andere keuze ge laten, dan indiening der door het vorige kabinet voorbereide begrotingsontwer. pen. Nader beraad van de ontwerpen door het huidige kabinet zal er toe kun nen leiden, dat bij nota's van wijzigingen veranderingen op onderdelen van het be leid bij de Staten-Generaal aanhangig worden gemaakt. ,De stukken, die de minister in het be kende koffertje had medegebracht, wer den daarop door de kamerbewaarder van de regeringstafel naar het bureau van de voorzitter gebracht. Vervolgens werd de nominatie voor 't voorzitterschap opgemaakt. Zij luidde 1). mr L. G. Kortenhorst (K.V.P.)2). mr A. M. Joekes (P-v.d.A.) en 3). mr J. Terpstra (AR.) Deze voordracht zal aan H. M. de Koningin worden aangeboden. Daarna werd de vergadering gesloten. De Kamer komt Donderdagmiddag om 1 uur weer bijeeri. De Eerste Kamer hield een korte ver gadering, in hoofdzaak ter afdoening van huishoudelijke zaken. De voorzitter, mr Jonkman, bracht aan H. M. de Koningin dank voor zijn wederbenoeming tot voorzitter en herinnerde aan de behan deling van het voorstel tot uitbreiding van de Tweede Kamer- Dit voorstel zou zeker met de vereiste meerderheid ook door de Eerste Kamer zijn aangenomen-, ware het niet, dat de Kamer tegen de verder voorgestelde voorzieningen over wegende bezwaren had. In verband hier mede stelde mr Jonkman drie vragen 1). Zijn in'het licht gezien van de huidige periode in onze geschiedenis, de regels om tot grondwetsherziening te ko men, niet te zwaar? 2). Hebben bij deze poging om tot grondwetsherziening te geraken, alle staatsorganen wel voldoende rekening ge houden met de grondslag van ons staats bestel volgens welke elk staatsorgaan met andere organen heeft samen te wer ken? 3). Is bij alle staatsorganen de taak verdeling wel vqjdoende in acht geno men? Mr Jonkman sprak vervolgens de hoop uit, dat de Eerste Kamer zou mogen bij dragen aan versterking van onze natio nale gemeenschap en het verwerven van een plaats in de internationale samenle ving, welke ons verleden waardig is. Dinsdag 23 September zal de Kamer behandelen het wetsontwerp noodwet ouderdomsvoorziening. (Van onze correspondent Alfred van Sprang) CAIRO, September 1952 De Nederlandse avonturierster Magda- lena van der L, (die zich in het begin van het jaar voor een nicht van Koningin diplomaat. In die vermomming heeft ze nieuwe relaties weten te kweken, die haar illuster verleden niet kennen en haar fan tastische verhalen geloven. In grootse stijl heeft ze kortgeleden een feest gegeven a>an boord van het luxueuze in de Nijl gelegen hotelschip „Arabia", Juliana heeft uitgegeven om tenslotte als J Tijdens dit feest is ze (waarschijnlijk van een morfiniste bij de politie terecht te komen) doet opnieuw van zich spreken in de sociëtykringen van de Egyptische hoofdstad. Zij geeft zich nu uit als dokter Pandora van der L., dochter van een Nederlandse Alle bewoners van het kleine eiland Wake in de Stille Oceaan, ongeveer 700 in getal, worden met vliegtuigen naar elders overgebracht, nadat een hevige storm alle huizen heeft weggevaagd en bijna het gehele eiland onder water heeft gezet. Ernstige persoonlijke ongelukken zijn niet voorgevallen, doordat de bevol king gewaarschuwd was en een toevlucht had gezocht in oude Japanse bunkers uit ge oorlog. Het eiland, dat 3.680 km ten de gedachte aan de rekening, die ze niet zou kunnen betalen) flauw gevallen. Een van de gasten (een gegoede Egyp tische dame) heeft haar medelijdend in huis opgenomen. Zij was spoedig weer hersteld en heeft haar dankbaarheid ge toond door de gastvrouw tijdens een ziek- teaanval te „behandelen". Toen deze haar tenslotte liet merken, dat zij niet de rest van haar leven bij haar kon logeren heeft „dokter Pandora" laten doorschemeren, dat zij binnenkort door de regering naar de Soedan zou worden uitgezonden om er medisch werk te gaan verrichten. Nadat het Nederlandse gezantschap In groten getale waren gisteren en vandaag de boeren en tuinders uit de vele afdelingen van de L.T.B. in het bisdom Haarlem weer naar O L. Vrouw ter Nood in Heiloo getrokken, om daar hun Oogstdankdag te vieren. Zij hadden de grote beevaartskerk, die zij tijdens de plech dgheden tot in de uiterste hoeken vulden, zelf ver sierd met groen en bloemen, maar ook met de vruchten van het veld, de volle tarwe-aren en de zware trossen druiven, symbolen van de H. Eucha ristie, alsook met de andere vruchten, granen en zuivel, knolgewassen en peuivruch -en. De bondsadviseur, de zeereerw. heer J. A. G. van der Hoogte uit Amsterdam celebreerde de plechtige Hoogmis, ge assisteerd door de afdelingsadviseurs de kapelaans J. Bruin als diaken en J M. Roodbol als subdiaken. Kapelaan P J. Riep uit Heemstede hield een feest predikatie, die in het teken stond van de Quatertemperdagen, welke wij deze week vieren en die zo bijzonder ge- schikt zijn om het dankfeest van de oogst te vieren. n- Spr. vestigde de aandacht van de pel- Caïro haar destijds uit de handen van de grims op de algemene intentie van deze Egyptische politie verlost heeft en in een bêevaart: de toeneming van het aantal pension ondergebracht heeft men geen - roepingen voor priesterschap en verder contact met deze oplichtster gehad, j gieuze staat. Hij spoorde hen aan hun Men weet slechts, dat haar schulden op geheimzinnige wijze zijn betaald. Het word-!- nu echter werkelük tyd, dat de Nederlandse autoriteiten een einde maken aan de praktyken van deze inter nationale bedriegster, die onder andere met het Duttee Rode Kruis aan het Oost front geweest Is en in Milaan een schuld van meer dan duizend gulden heeft aan onbetaalde hotel- en ziekenhuisrekenin gen. Dergeiyke landgenoten doen de Nederlandse «aam grote schade in een tijd, dat- anderen met veel moeite aanzien i en vertrouwen trachten te kweken. (Nadruk verbod-en) De Sovjet-Unie heeft Dinsdag in de Veiligheidsraad haar veto uitgesproken over het verzoek van Libye om tot de Ver. Naties te worden toegelaten. Dit gebeurde nadat de andere tien leden van de raad zich alle voor toelating hadden uitgesproken. Dit was de twee en vijï- tigste maai, dat de Sovjet-Unie van haar veto-recht gebruik maakte- Terwijl de Paus gisteren nog bij een ontvangst in Zijn zomerresidentie Castel Gandolfo Van de deelnemers aan het histo-pathologische congres een belangrijke rede heeft gehouden over de menselijke integriteit, bereikt ons thans een Reuterbericht, mel dende, dat de H. Vader heden, tegen als tanlwrtatio^gebniikt. I Ara de rijtoer door Den Haag verscheen het Koninklijk Gezin op het balcon van het paf ris Noordeinde. Woensdag 17 September, alle audiënties heeft afgelast, ook die voor de Curie-kardinalen en andere Vaticaanse autoriteiten. De 76-jarige Opperherder is name lijk lijdende aan 'n maagaandoening, gepaard gaande met koorts. Zijn lijfarts, professor Galeazzi- Lisi heeft Hem hedenmorgen op Castel Gandolfo onderzocht. gezinnen gaaf te houden, opdat er roe pingen in konden kiemen en gedijen. Tijdens een bijeenkomst in het mid daguur, waarbij alle afdelingen met haar vaandels waren aangetreden, schets e Herman Divendal Sint Willibrord als de zwoegende missionaris, om vervolgens de boerenstand te prijzen als de gezon de kern van de maatschappij, vanwaar het herstel uit de chaos van deze tijd moet vooi-tkomen. Met een plechtig Lof. gecelebreerd door de deken G. Kuys uit Poeldijk, gevolgd door een processie over hei beevaartsterrein werd deze door stralend herfstweer begunstigde Oogstdankdag beëindigd. Sinds 1946 boekten de openbare srho'en in Amsterdam een winst van 8.8 pCt. De prot. christelijke en katholieke scholen verloren daar resp. niet minder dan 9,5 en 3,8 pCt. In Rotterdam won de openbare school 3,4 pCt. terwijl het prot. christelijke en katholieke onderwijs er 3 pCt en 1,8 pCt verloren. Ook te Utrecht is, vooral na 1949, een procentuele stijging van het openbaar on derwijs merkbaar. In Den Haag noteerde de openbare school een winst van 4,2 pCt.; hier be taalden de katholieke scholen het gelag met een verlies van 7,4 pCt.; het prot. christelijke onderlijs boekte een vooruit gang van 4 pCt., aldus lezen wij in het blad voor Katholieke opvoeding van 13 September. De Partai Nasional Indonesia is thans bezig met het opstellen van een politieke conceptie, die als leidraad is te gebrui ken bij het hervatten van de besprekin gen met Nederland over de Unie en over Nieuw-Guinea. Mr Sunarjo, lid van het parlement ,is belast met de samenstel ling. De voorzitter van de P.N.I., de heer Sidik Djojosukarto, heeft aan Aneta ver klaard, diat men streeft naar een een uit de wereld helpen van alle aangelegen heden. die verband houden met de Ne derlands-Indonesische betrekkingen. Vol. gens hem heeft de „praatfase" lang ge noeg geduurd en dienen de besprekin gen, als deze hervat worden, de laatste te zijn. In verband met de van enkele zijden geuite wens, dat de kwestie Nieuw-Guinea voor het internationale gerechtshof zou worden gebracht, zeide hij nog, dat het dispuut alleen gaat tus- »en Nederland en Indonesië-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 1