De TROONREDE in DE PERS Zekere waardering. Felle cri tiek uit liberale kring KRIPS, BEETHOVEN EN DE NEDERLANDSE OPERA DOOR DE BOMEN DE BOCHT NIET ZIEN L De medelijdende Hermandad C Autopapieren in holle boom.... China met Chinese geschiedenis Blijvende samenwerking met de Rus of uit elkaar r Kort verhaal I De camera op t buitenland f =N De filmrecensie was niet gunstig Koningin zal Slotermeer openen J Aanvaring op de Nieuwe Waterweg Speurende wegen-wacht had toch succes j v. Premie voor woning verbetering „Grootste explosie van alle tijden" WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1952 PAGINA 4 VEEL VERDUIDELIJKING GEWENST REALISTJSCH PROGRAM DUIDELIJK OVERZICHT VEELBELOVEND IETS MEER HOUVAST GEWENST NIETSZEGGEND STAATS STUK STARTSCHOT GALA-UITVOERING OP PRINSJESDAG BRUSSEL: Bomen over bomen Conflict tussen bioscoopdirectie en dagblad SPAAROVERSCHOT IN AUGUSTUS INTERN. GRENSKANTOOR KANNE GEOPEND NIEU WE VIOOLKAM R. K. STUCADOORS IN VENLO BIJEEN De eerste vereiste voor een patroon MODERNERE KLEDING VOOR KLOOSTERZUSTERS De Troonrede beeft in de Nederlandse pers commentaar van uiteenlo pende aard uitgelokt. Verscheidene bladen hebben bet staatsstuk met zekere waardering begropt. SE COURANT" had op bepaalde pun ten graag iets meer houvast willep krij gen. Het blad komt in dit verbancj terug op een reeds eerder gedane suggestie, de Troonrede op korte termijn tot onder werp van een algemeen debat ip de Tweede Kamer te maken. Dan zou kun nen loskomen, wat wij in deze Troon rede misseneen iets concretere om schrijving van de uitwerking, die men zich voorneemt aan bepaalde taakaan- duidingen te geven. Hoe b.v. moeten wij ons de krachtige ..dqorvperjng" van de P.B.O. denken? Krachtig forceren of krachtig bevorderen? zo vraagt het Rot terdamse blad zich o.a- af. Ook de Staatk. hoofdredacteur van ..DE VOLKSKRANT", prof. Romme, die in de Troonrede een staatsstuk ziet vol plannen, welke veel goeds kunnen her bergen, is van mening, dat deze plan nen op tal van ptmten om veel verdui delijking vragen. Met name heeft hij eveneens op het oog het plan tot „be vordering van de krachtige doorvoe ring" van de P.B.O. In beknopt bestek bevat zij veel, wat de belangstelling prikkelt naar méér. Prof. Romme acht het een afschu welijk teken des tijds maar realis tisch dat onder de redenen „tot vol- Zo de R.K. „TIJD": „In tegenstelling tot menige troonrede van de taaiste jaren mag het staatsstuk, dat thans in de Ridderzaal door PI. M. de Koningin is voorgelezen", aldus het Amsterdamse blad, „een document heien, dat verschil lende belangrijke positieve beloften in houdt en een concreet, 'zij het ook niet volledig, overzicht geeft van hei beleid, dat wij van het nieuwe, zo moeizaam tot stand gekomen kabinet mogen ver wachten. V/ij menen te mogen aannemen, dat in deze troonrede de voornaamste pun ten zijn verwerkt van het ontwerp- program, waarop de eerste kabinets formateur, dr Drees, al zeer spoedig de ins.emming van de vier fracties heeft Verkregen. Al noemt het nieuwe kabi net zich formeel ook extra-parlemen tair, zijn program getuigt van een zelf vertrouwen, dat zich bij voorbaat ver zekerd weet van de steun van de meer derheid in de Kamer. Al draagt zijn program nog de sporen van hei com promis, het gaat toch de werkelijke problemen niet uit de weg". Ook het A.R. dagblad „TROUW" heeft goede woorden over voor de Troonrede. Zij heeft, aldus dit blad. de verdien ste. dat zij ons volk een duidelijk over zicht geeft van de grote problemen, die om een oplossing vragen. Indien dit nieuwe kabinet zich houdt aan de stelregel, dat de regering in de Troonrede niet meer „hooi op de vork Beemt" dan in één zittingsjaar rede lijkerwijs kan worden tot stand ge bracht, dan moeten de nieuwe bewinds lieden stuk voor stuk wel over een bij zonder arbeidsvermogen beschikken. Het zal echter wel zo zijn, dat deze Troonrede tevens moet worden gezien als een program voor de komende jaren. Het nieuwe kabinet komt immers niet met een regeringsverklaring voor de Kamers. De meeste waardering toont het sociaal-democratische dagblad „HET VRIJE VOLK". In de Troonrede, aldus het orgaan van de P.v.d.A., is een omvangrijk program neergelegd, dat weliswaar nog vragen openlaat, maar dat er veelbelovend uit ziet en dat in grote trekken de lijnen van het tot dusver gevoerde beleid volgt. Ook het socialistische blad „HET PAROOL" is van mening, dat er blij kens de nu ontworpen schetstekening van het toekomstige beleid, in het al gemeen continuïteit blijft in het beleid ten opzichte van dat hetwelk door de vorige regering werd gevoerd. De liberale „NIEUWE ROTTERDAM- de bevestiging en de uitbreiding van „de grondslagen voor de veiligheid van het Westen door voorigezette opbouw der Atlantische strijdkrachten. Een zeer critisch geluid laat het libe rale „ALGEMEEN HANDELSBLAD" ho ren. Tout savqir is in dit geval niet tout pardonner, zo meent dit blad. Want ook wanneer men ermede rekening houdt, dat het plechtige staatsstuk ditmaal met kunst en vliegwerk moest worden gereed gemaakt, blijft er de verbazing, dat een nieuw. Kabinet zelfs niet de schijn wist or te hopden vai een nieuw begin en een nieuwe vaart. Vooral als men bedenkt, dat deze Troonrede tegelijkertijd de regeringsver klaring behelst van het zo juist opgetre den kabinet, moet men teleurstelling ge voelen omtrent een program, dat niet eens voldoende houvast biedt voor op bouwende critiek. Het blad qualificeert de Troonrede als een in wezen niets zeggend staatsstuk, waarin het vooral de saaiheid is, die haar triomfen viert. Eindindruk van het liberale blad is, de volkomen afwezigheid van een gelijkge richte overtuiging in dit weinig overtui gende staatsstuk. De Troonrede kan ditmaal beschouwd worden als een uitvoerig en niet opzien barend werkprogramma, zo meent ten slotte DE TELEGRAAF. Het is echter slechts een startschot, al dus dit blad en onder de huidige politieke omstandigheden is het niet glleen de vraag hoe, maar of de regering de eind streep zal halen. De ruzietjes, die in de partij-politieke pers oplaaiden nog vóór de Troonrede, doening en dankbaarheid" voorop staat was uitgesproken, beloven weinig goeds. Begunstigd door een serene avondlucht, stroomde de fine fleur van de officiële Haagse wereld naar het Gebouw van K. en W. om de gala-opvoering van de opera Fidelio" door de Nederlandse opera b\J te wonen. Het wjis stellig goed gezien om ais bekroning van de Prinsjesdag een muziek festijn te arrangeren en alles verkreeg nog een extra glans door de aanwezigheid van H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bern- hard. Na het klinken van het Wilhelmus zette o.l.v. Jos. Krips het opera-orkest in, niet met een der drie Leonore-ouvertures die Beethoven voor zijn enig dramatisch werk schreef, maar met de ouverture „Fidelio", met hetzelfde doel gecomponeerd. Ongetwijfeld was deze inzet vibrant en van een overrompelende kracht. In lengte- duur uitgerekend nemen deze vier ouver tures, die achtereenvolgens als verbeterde uitgaven van Beethoven's conceptie van dit drama beschouwd worden, reeds één vier de van de totale partituur in beslag. En daarmede is reeds uitgedrukt, waf Beet hoven aan muziekdramatische waarde te (Van onze correspondent) BRUSSEL, Dqnderdag ZOVER is het met de vooruit gang!!) gekomen, dat deze vraag al wordt gesteld: moe ten de bomen langs de autowegen blijven staan, of moeten zij ver dwijnen? Enige tijd geleden had een automobilist in een blad de suggestie gedaan de bomen langs de wegen om te hakken, teneinde het aantal auto-ongevallen met do delijke afloop te verminderen. Vol gens dezelfde inzender, kost negen van de tien keer de ontmoeting tussen auto en boom mensenle vens. En zijn conclusie luidde: „Voor het heil der levenden, dood aan de bomen!" Een dergelijke suggestie bleef natuurlijk niet zonder reactie en heel wat vrienden en.... vijanden van de bomen klommen in hun pen, om op hun beurt in ingezon den stukken hun licht op het geval te laten schijnen. Er waren daaronder zulke lan delijke en poëtische ontboezemingen vóór de bomen, dat de oude Virgilius er vreugde aan zou hebben be leefd. Ook waren er echter minder dichter- lijke uitlatingen van meer nuchtere mensen, die meenden met een philippica tegen de „doodrijders" te moeten uitpakken. Deze kregen daarbij na men, die "niet bepaald van goede inzichten getuigden, zoals: „moor denaars", „dronkelappen „snel heid- en biersadisten", „mannen die beter een mestkar dan een auto zouden sturen", en zo meer „lief lijkheden", die aan duidelijkheid niets te wensen overlieten. Iemand, die relaties met de justi tie scheen te hebben sprak als zijn mening uit, dat de bomen „rech ters" zijn, die vonnis vellen over al te onvoorzichtige automobilisten. En een andere inzender redeneerde aldus: „Automobilisten, die met bo men in aanraking komen; hetzij uit onhandigheid, onvoorzichtigheid of domheid, of door alle drie deze fac toren samen, zijn even goed be reid om met de wagens van andere automobilisten in botsing te ko men. Nu kan men toch de voor zichtige autovoerders niet doen verdwijnen om plaats te maken voor de maniakken. Evenmin kan men bijgevolg de bomen doen ver dwijnen, wat bovendien een aan moediging zou zijn voor de gekken om nóg sneller te rijden!" De vrienden van de bomen zeg gen pog: beperk de snelhejd en laat de bomen met rust: voor de scha duw, die zij ons geven, voor het genot onzer ogen en om er de vogels hun nestjes in te laten bou wen. Bovendien, zo gaan zij voort, hoeveel bomen hebben door hun aanwezigheid niet belet, dat auto mobilisten in ravijnen de nek bra ken? De mannen van de snelheid lie ten dit alles natuurlijk niet maar zonder meer langs zich heen gaan en zij mengden hun stemmen in het koor! Zij beweerden, dat ook zij gaarne bomen zien.zolang daar niet een auto tegen te pletter is ge lopen. Het is niet omdat hij te snel rijdt, zeggen jij, dat een mens als straf de dood verdient. Zij vinden het bovendien wraakroepend, dat langs de autowegen zowat om de tien meter een boom zij noemen dat „een mogelijke moordenaar" staat! Anderen doen er nog 'n schepje op. De bomen, zeggen zij, zijn de moderne struikrovers, die om de tien meter op de minste inzinking vari de automobilist, de minste onhandigheid van de beginneling, de minste bandenpech, de minste gril van een der onderdelen loeren om niet alleen om hem te doden, die misschien als een dwaas heeft gereden, maar niet zelden ook on- schuldigen, die zich aan de dwaas hebben toevertrouwd. Dergelijke overbodige moordende bomen, zo luidde een ander protest, laat men, ook als zij met i,loed zijn besmeurd, niet alleen staan, maar men dicht zelfs nog lofzangen op hun smarag den koepeldak, enzovoort. Zijn er „moordende" bomen Zeer zeker. Een tephnicus in dit geval iemand, die ver ongelukte auto's op- haalt heeft beweerd, dat in België van de 713 auto-ongelukken met dodelijke afloop in één jaar tijds er 350 te wijten waren aan botsingen tegen bomen of telefoonpalen. De meesten der aldus om gekomenen. waren le vend verbrand! Tach tig procent der ongevallen, waarbij tegen bomen werd gereden, hadden een dodelijke afloop Na het vóór en het tegen van dit debat te hebben weergegeven, is het ogenblik gekomen om de „op lossingen" te vermelden, die door sommigen werden gesuggereerd. Deze zijn van nogal uiteenlopende aard. Dood aan al de bomen langs alle autowegen, is natuurlijk de ra- dikaalste. „Wie bomen wiï zien. ga naar het veld of naar de bossen", luidt het anderzijds. Gematigder ïn-zpnders stellen het beperken dei- snelheid op 80 km. bijvoorbeeld voor. Natuurlijk bestaat er niet de minste kans om dat ideaal te be reiken! Anderen zouden aebt op tien bpmen willen zien omverha len. Langs de autowegen zou geen enkele boonj rriogen blijven staan, evenmin in de bochten en langs ge vaarlijke kruispunten. Langs de 'gewone wegen zou men plusminus 50 centimeter hoge taluds moeten aanleggen, waarop men dicht struikgewas zou planten, aldus een andere oplossing. Wil men de bomen nog egn kans laten langs de autowegen, zo werd zeer terecht opgemerkt, dan zou 't systeem der aanplaqtingen moe ten veranderen, dat hier nog het zelfde is als honderd jaar geleden, toen er geen auto's waren en de wegen langs beide zijden dicht met bomen moesten beplant zijn, om de reizigers te paard, te voet of per post- en andere wagens tegen zon, regen en wind te beschermen. Tot zover de argumenten van verdedigers en bestrijders der bo men en van degenen, die een op lossing voor dit probleem willen helpen vinden. Gehoord hebbende al de partijen, hebben wij de indruk dat de vrien den der bomen.... en de vogels, zich in de eerstkomende jaren nog niet erg ongerust behoeven te ma ken zeggen had: een symphonische gestalte, waarin in feite heel het drama is gecon centreerd. Wat hier aan dramatisch-muzikale ver beelding en in een hechte vorm is samen gebundeld, betekent een onvergankelijk monument in de muziekhistorie. Maar als men na^ het verklinken hier van het doek opengaat en men het binnenplein van een gevangenis aan schouwt met veel traliewerk! gegren delde deuren links en rechts, en als ge durende vijf kwartier lang dit tafereel niet verwisselt en er nauwelijks enige boeiende handeling plaats vindt, dan zou de muziek of de actie dbr spelers nog veel kunnen redden om niet iji eentonig heid te verzanden. Doch met alle respect voor het solis tenteam 'der Nederl- Opera bleef o-i- het voornaamste toch in de orkestbak zich afspelen. Krips is een meester die iedere partituurbladzijde en 't zijn er 868! van buiten kent en ze weet te herschep pen met zijn breed en spontaan gebaar, en het is stellig aan deze bezielende kracht te danken dat er van deze opera nog een schijn van een wezenlijk drama tisch werk gemaakt werd. Als we Rrips noemen, dan mogen we onze Gré Brouwenstein als Leonore niet vergeten, die stellig de tweede sublieme kracht was in deze opvoering. Zij deed Beethoven's melodiek soms zó opbloeien, dat we er alle tekorten van de vorm om vergaten. Al volgden de andere solisten haar niet op de -voet, toch bleven hun prestaties zich op hoog niveau bewegen. Mocht men nu ooit op zulk een klas sieke dag van ons nationaal leven weer met een opera-opvoering de dag willen besluiten, laten het dan werken zijn die iets meer van deze tijd en zo mogelijk ook van ons eigen land weergeven. Want Fidelio moge in de tijd der Franse revolutie als een „reddingsopera" zijn aangezien en een wat burgerlijk verwezenlijkt symbpol van huwelijks trouw, voor onze tijd is ze onaanvaard baar. M- M- (Van onze correspondent) het Gedurende de maand Augustus is bij de spaarbanken, aangesloten bij de Ne derlandse Spaarbankband, ingelegd 43.304.707 en terugbetaald 32.242.586, hetgeen een overschot betekent van 11.062.121. Bij de bankspaarbanken be droegen inleg en terugbetaling respec tievelijk 4.203.680 pn 3.325.632. het geen een besparing van 878.048 uit maakt. Omdat een filmrecensie van Haarlems Dagblad de directie van het Frans Halsiheater te Haarlem niet beviel, werden er in dit theater door middel van lantaarnplaatjes vinnige aanvallen op dit blad gelanceerd- In vette letters stond op het witte doek geprojecteerd: „Voor onjuiste en ondeskundige film- voorlichting leest het Haarlems Dag blad". Ook in het verleden heeft de di rectie van de bioscoop gemeend op een dergelijke wijze uiting te moeten geven aan haar ontstemming, wanneer een filmrecensie ongunstig uitviel- In het belang van zijn lezers ging het Haarlems Dagblad door met het publiceren van de filmbeoordelingen, maar weigerde advertenties op te nemen, terwijl de titel van de film niet meer in de agenda werd vermeld. De directie maakte bovendien een kort geding aanhangig, dat Donder dag a-s- zou worden behandeld en waar in werd geëist, dat de 'bioscoopdirectie de publicatie op het doek zou mopten staken. Toen daarop echter in de foto-etalage van het theater een plakkaat verscheen, waarop de directie in nog scherper en krachtiger bewoordingen de betrouw baarheid van de filmvoorlichting in het Haarlems Dagblad in twijfel trok, maak te men een tweede kort geding aanhan gig en de Haarlemse rechtbank heeft nu gistermiddag beide behandeld- Wanneer pen reppnsent een film slecht vindt, heeft hij steeds het recht deze mening te publiceren, zo betoogde mr H. J. Pot, die voor eiseresse optrad en hij vervolgde: Er behoeft niet aan getwij feld te worden, dat er ook slechte film producten in roulatie zijn. Mr Groen, die de directie van het Frans Halstheater vertegenwoordigde, achtte de filmrecensent van het Haar- lerps Dagblad niet bekwaam om een des kundige recensie te schrijven. Films, die overal in den lande gunstig ontvangen werden, vonden volgens pl- practisch alleen in het Haarlems Dagblad een min der gunstig onthaal. Dit zou volgens de raadsman te wijten zijn aan een ondes kundige beoordeling- Ongunstige recen sies kostten het theater honderden gul dens- Pl. gaf toe, dat door overleg met het Haarlems Dagblad meer bereikt zou zijn. De projecties zijn inmiddels ge staakt en ook het plakkaat is verdwenen. Mr Pot bracht naar voren, dat door een roulatiesysteem de films in het Frans Halstheater niet door één, maar door verschillende recensenten beoor deeld worden- Hij eiste dwangsommen van 500 per projectie van de „waar schuwing" tegen het Haarlems Dagblad en ƒ1000 per dag voor het plakkaat. Hij vond. dat de directie van het theater nogal gauw op haar teentjes is getrapt. Mr Groen interrumpeerde: Niet op haar teentjes, maar op haar portemonnaie- De uitspraak is bepaald op Donderdag a.s. Naar wij vernemen, ligt het in het voor nemen van H.M. de Koningin op 7 Octo ber a.s. Tuinstad Slotermeer de grote uitbreiding van Amsterdam naar het Wes ten qlficieel te openen. Zoals reeds gemeld zal aan deze opening niet slechts een officieel, doch ook een feestelijk karakter worden gegeven. TJA. ZEI INSPECTEUR DAVIS, u wilt weten, wat de merkwaardigste belevenis in mijn lange loopbaan is geweest? Nu, ik voel niet veel voor zelfverheerlijking en voor propaganda voor eigen persoonlijkheid. Ik ga met pensioen met de zekerheid, alli.id mijn plicht te hebben gedaan. Wat wiit u nog meer weten? De reporter schoof zijn ene knie over de andere. Hij keek het kale lokaal eens door, waarin inspecteur Davis het polüële gezag had gevoerd over New Yorks befaamde Tenderloin District, vijf-en-twintig jaren lang. Tenderloin is het zachtste gedeelte van een koeielende. Het is het fijnste vlees, maar tevens zo zacht, dat som migen het niet kunnen waarderen. Het district zou die naam hebben gekregen, omdat in de goede oude lijd de politie zo de gewoonte had, haar weerspannige arrestanten dusdanig Je behandelen, dat ze zo zacht als „tenderloin" werden. Boze tongen beweerden, dat het eigen lijk neerkwam op een soort pasklaar maken voor het cachot. Vijf-en-twintig jaar geleden woonde in het Tenderloin District het uitvaagsel van de New Yorkse maatschappij. Met zachte hand viel er niet te regeren. Dé bewoners hadden slechts respect voor een krachtig optreden en een agent beschouwden ze als iets. waarvan ze bij voorkeur gehakte biefstuk zouden maken. Nog onder leiding van inspecteur Davis waren de verhoudingen aanzien lijk verbeterd. Dit was aan de reporter bekend, maar deze wist tevens, dat het In de afgelopen nacht om circa half twee is op de Nieuwe Waterweg tussen Maassluis en Vlaardingen het Duitse s.s. „Vesta" in aanvaring gekomen met de Deen „Otto Petersep". De kapitein van de „Vesta" seinde qpmlddellijk om sleepboot hulp, omdat het schip water maakte. En kele sleepboten van L. Smit Co., als mede een pompboot zijn daarop van Maassluis uitgevaren om het Duitse schip, dat inmiddels aan de grond was komen te zitten, te assisteren. Later seinde de kapitein van de „Vesta" nog, dat er als gevolg van de aanvaring een lid van de bemanning bekneld was geraakt. De man kon helaas niet tijdig worden verlost, zodat hij bij dit ongeval om het leven is gekomen. Een andere op varende is overbood gesprongen en wist zwemmende de wal te bereiken; hij was volkomen uitgeput, zodat zijn opneming in het Havenziekenhuis te Rotterdam nood zakelijk was. Zijn toestand is goed en er bestaat geen levensgevaar. De „Vesta" werd bij de aanvaring zo zwaar beschadigd, dat het schip aan de grond moest worden gezet; hedenmiddag zat de achtersteven onder water, terwijl het voorschip nog boven water uitstak. De kapitein en de eerste machinist verblijven nog aan boord. De overige bemannings leden en twee vrouwelijke passagiers kon den ongedeerd naar de wal worden ge bracht. Men is thans bezig de lading uit de „Vesta" te verwijderen, waarna getracht zal worden het schip te lichten. In kringen van bergers aebt men de toestand niet al te ongunstig. Dc „Vesta", metende 1515 b.r.t. was op reis van Kotka naar Rotterdam met een lading erts. De „Otto Petersen", groot 2868 b.r.t. is na de aanvaring ter plaatse voor anker gegaan. 'Een Haagse automobilist, rlie dezer da gen 's avonds uit Rotterdam naar zijn woonplaats terugkeerde, stopte onder weg eyqn om benzine bfl te vullen. Thuisgekomen bemerkte hu tot zijn gro te schrik, dat hij zijn nationaliteitsbe- wjjs alsmede enige andere autopapieren, die naast hem op de zitting hadden gelegen, verloren moest hebbpn. Bij het eerste ochtendkrieken toog hij aan het zoeken, doch zijn urenlange na sporingen, die zeer bemoeihjkt werden door het feit, dat fit) zich niet meer kon herinneren, waar hij had gestopt, ble ven zonder resultaat. Teneinde raad waarschuwde hü een passerende A.N.W.B.-Wegenwacht, dip toezegde langs zijn route een oogje in het zeil te zullen houden. Twee dagen lang speurde de „gele pechbestrijde'r", telkens wanneer hij daartoe fie gelegenheid had naar de do cumenten, doch deze waren zoele en hieven zoek. Tegen de avijnd van de tweede dag, toen hü langs de slootkant een hoopje bü elkaar gewaaide papieren doorzocht, werd hij aangesproken dpor een boer, die nieuwsgierig informeerde, wat hü aan het doen was. De mededeling, dat hij,verloren auto papieren zocht, sortejarde echter een on verwacht effect. De man sloeg zich voor het hoofd tn trok de Wegenwacht mee naar een hoorn in de nabpheid. Eén greep in de holle stamen daar kreeg de verbijs terde Wegenwacht de papieren onder de neus gedtiwd. De boer had de vorige ochtend, toen hij zijn koeien ging melken, de pape rassen gevonden. Daar pet stortregende had hjj ze vpoplopig in een holle npom gestopt, waarna ze echter vergeten in cup romantische bergplaats waren blijven liggen, daar de vinder niet meer aan het. voorval had gedacht. Zo hadden de naspormgen van de We genwacht toch nog succes en keerden de papieren weer bij de opgeluchte eige naar terug. er vroeger hard was toegegaan. En hij hoopte op een sterk verhaal. Welnu, zei inspecteur Davis tenslotte, jij moet ook leven, niet? Je redactie chef verlangt natuurlijk, dat je met interessante kopij terugkomt. Ik wil je iets vertellen, dat ik als het merkwaar digste geval in mijn carrière besghouw. Het heeft lang geduurd, voordat ik het tot oplossing bracht, ofschoon deze als het ware bij me voor de deur lag. Misschien twintig jaar geleden werd er een overval gepleegd op de bijbank van de Chase National Bank in het Tenderloin District. Een overval, even simpel als brutaal. De dader kwam net voor sluitingstijd voor het publiek een vreemd bankbiljet wisselen en stond al dus vrijwel alleen bij de kassier, om dat het de gewoonte van de bank bedienden was, even een luchtje te scheppen, alvorens ze weer aan 't werk gingen, om hun administratie in orde ie brengen. Alleen met de kassier gebleven, sloeg de dader de stakkerd neer en wel zó, dat hij het voorlopig niet navertellen kon en was in de gelegenheid, op zijn gemak de hele, wijdopen staande brand kas leeg te halen ja, een bankkas- sier is wel eens dom en ging er vandoor. Zuiver door een toeval dit is de goede fee van de politie, laat ik het maar eerlijk bekennen werd de dader enkele dagen later gearresteerd. Het was een Spanjaard, berucht in het dis trict en van wie we wistep, dat hij minstens drie moorden op zijn geweten had. We konden hem het vuur dermate na aan de schenen leggen, dat hij be kende en we hem naar de gevangenis op Welfare Island konden overbrengen. En hier begint het eigenlijke verhaal. Hij .werd weggebracht in een politie auto, met aan weerskanten een agent. Deze agenten spraken met elkander over hun familie-omstandigheden. De ene vertelde de andere, dat zijn zoontje doodziek was en alleen maar 'n specia list het kind er bovenop zou kunnen helpen. Helaas, hij had ieen geld, om een specialist te betalen. De Spanjaard had rustig toegeluisterd en de agenten hadden niet de moeite genomen, zacht te spreken, aangezien ze wisten, da( hij het Engels slechts moeilijk verstond, ofschoon hij al enkele jaren in New York rondzwierf. Toen ze hun zwaar geboeide mannetje in de gevangenis afleverden, merkte de ene agent, dat de Spanjaard hij heette Pascual enkele woorden met zijn collega wisselde. Hij schonk er ech ter geen aandacht aan, denkend, dat het de een of andere verwensing was geweest, waarin het heerschap nogal sterk was. Twee weken later werd ik opgeschrikt door de mededeling, dat Pascual uit de gevangenis had weten tq ontsnappen. De wijze, waarop dit gebeurd was, gaf me heel wat hoofdbrekens. Ik snapte er werkelijk niets van. Stel je 'voor, er had zich een agent aan de gevangenis gemeld en die was er in geslaagd, een cipier om te kopen, waarna hij de ge vangene had meegekregen- Dat de cipier omgekocht was met notabene duizend dqllar, hqorde ik pas later, want de man beweerde aanvankelijk, de ge vangene in gqed veplrauwen aan de agent te hebben meegegeven, alhoewel deze geen enkel schriftelijk bevel kon tonen, waarop'hij de gevangene in ont vangst had mogen nemen. De zaak werd pog ingewikkelder, om dat de z.g. agent vermoedelijk het uniform slechts geleend had. En ze werd nog zonderlinger, aangezien me werd medegedeeld, dat kort tevoren op het hoofdbureau van politie hei bedrag was uitbetaald, uitgeloofd aan degene, die aanwijzingen kon geven, waar het op de bank gestolen geld verborgen was. We hadden het niet op Pascual of in diens woning kunnen vinden. De aanbrenger had zich inmiddels, naar later bleek, voor een ander uit gegeven. wat in de tijd. toen er nog g en persoonsbewijzen etc. bestonden, eigenlijk niet eens zo moeilijk was. Het werd een ware puzzle. Maar u hgbt haar opgelost, merkte de reporter vol verwachting op. Ze heeft zichzelf opgelost. Want enkele dagen later trad een agent van mijn bureau mijn kamer binnen. De man verklaarde, zijn geweten te wil len ontlasten. Hij was het geweest, die zijn uniform had uitgeleend en willens en wetens had meegewerkt aan de ont snapping van Pascual, de beruchte moordenaar en bankrover. Waarom? vroeg ik hem verbaasd. Toen Pascual door het personeel van de gevangenis werd overgenomen, fluisterde hij me snel toe, waar hij het geld verborgen had. Je kunt dat wurm laten genezen met de beloning, die er .voor is uitgeloofd, zei hij. Kolossaal, riep de reporter uit. Ja, gaf inspecteur Davis toe. Uit dankbaarheid had de agent, toen zijn zoontje van een wisse dood gered was, Pascual uit de gevangenis laten halen, na de belofte van hem te hebben ge kregen, dat hij New York voor goed de rug zou toekeren. Een medelijdende Hermandad, brqmde de reporter. Mooie kop voor mjjn verhaal. Toch was die agent een der hard ste, die we hadden. De grootste vechters baas van het Tenderloin District kon niet tegen hem op. Is hij veroordeeld wegens mede plichtigheid bij het laten ontsnappen van een delinquent? informeerde de reporter. Hij is uit de dienst ontslagen. We hebben er verder geen werk van ge maakt, ten einde de goede naam van het corps niet onnodig in opspraak te bren gen. Verdwenen in de massa? -Zet het niet in de krant, maar hij heeft nu samen met zijn zoon een Spaans restaurant en ze zeggen, dat de kok er niemand anders is dan de eens beruchte Pascual. Heeft men die verder ongemoeid gelaten? Hij dook tien jaren onder en toen we hem weer ontdekten, deden we, wat we wel meer doen: we lieten hem betijen, zolang hij geen gekke dingen deed. Dat heeft hij niet meer gedaan? waagde de reporter te veronderstellen. Ik heb nog geen enkele maal be richt ontvangen, dat er in een zeker Spaans restaurant iemand vergiftigd voedsel heeft gegeten, mprkte inspec teur Davis op. Om in restauranttermen te spre ken. zei de reporter, het is een verhaal als een zacht eitje, maar een beetje anders dan al die sterke verhalen van moord en doodslag. Dat dacht ik ook, stelde inspecteur Davis tevreden vast. Als ik die allemaal zou vertellen, werd ik beslist vervelend. VIVIAN VAUGHAN. Gistermorgen is aan de Nederlands- Belgische grensovergang na samenvoeging der Nederlands-Belgische "douaneposten van Neercanne het internationale grens- kantoor Kanne geopend. Dit kantoor is, na Veldwezelt, de tweede internationale grenspost op Nederlands gebied, in de eqclgve Maastricht. Zowel van Nederlandse als Belgische zijden waren verschillende autoriteiten der deskdiensten en marechaussee en rijkswacjijkorpsen samengekomen bij het tot nu toe Nederlandss grpnskaptoor, dat thans is omgebpuwd voor 4e huisvesting der samenwerkende grenscontrole*. De direpteur van Rijksbelastipgpn en Domeinen te Maastricht, de heer J. P. Huyser, die als gastheer optrad, achtte de instelling van dit internationale grens- kantoor van groot belang voor de Bene lux. Hij wilde de slagzin: „Geeft uw vriendelijkheid gratis!", als richtsnoer la ten gelden voor de douane-diensten maar zo voegde hjj er laconiek aan toe het publiek dient zich dit gezegde evenzeer tot lijfspreuk te maken. Burgemeester Coenegracht, van Kanne pn wethouder Godfrpy van Maastricht, hesen de Belgische en Nederlandse vlag gen aan het nieuwe internationale grens- kantoor, dat hiermede officieel in gebruik was genomen. OP HET ZEVENDE nationale congres van de Chinese communistische partij, dat in April 1945 werd ge houden, verklaarde de communistische leider Mao Tse Toeng. dat precies als „de Russische geschiedenis een Russisch systeem had geschapen, de Chinese ge schiedenis een Chinees systeem zou scheppen". Eigenlijk was Mao door deze woorden een rebel, een afvallige gewor den, gelijk Tito dat later werd door Joego-Slavië hoven de Sovjet-Unie te stellen-' Maar het Kremlin had er te veel belang bij om China in handen te-bren gen van een communist om op deze de viatie van de orthodoxe leer al te veel zeut te leggen; bovendien had Moskou, nog volop in oorlog met Duitsland, in die dagen wel andere zorgen dan een strijdgenoot tot de orde te roepen. Naar mate de successen van Mao tegen het nationalistische bewind van Tsjang Kai Shek zich scherper aftekenden, toonde het Kremlin zich steeds gereserveerder, maar het moest zwijgen, zelfs toen Mao, volkomen in strijd met het marxistisahe dogma, zijn revolutie niet op het arbei dersproletariaat, maar op de boeren grondvestte. Hij had, voor zijn doel, goed gezien. De communistische propagandis ten, uit Moskou gezonden om onder de arbeiders te werken, faalden zo geheel als men maar falen kon; maar Mao slaag de en continentaal China werd inder daad communistisch. Sinds 1945 heeft men steeds op deze tegenstelling tussen het Russische en Chinese communisme gespeculeerd. Er zijn werkelijk gegronde motieven om te verwachten, dat deze twee op den duur uit elkaar zullen groeien en wellicht zelfs tegenover elkaar zullen komen te staan; misschien is dit in het klein met de Korea-kwestie thans reeds het geval. Maar China heeft de ruggesteun van Moskou thans nog te hard nodig om ge heel en al zijn eigen weg te kunnen gaan; en het Kremlin ziet in commu nistisch China no® te zeer een niet hoog genoeg te waarderen wegbereider in Azië om over Trotzkyistische, Titoistj- sche en andere linkse en rechtse afwij kingen te vallen. Maar men behoeft er niet aan te twijfelen, dat Stalin en Mao elkaar angstvallig bespieden; want China is tenslotte geen satelliet van Moskou; het is te groot, heeft een te groots ver leden en al te veel potentiële mogelijk heden om zjjn belangen daar gaat het ten slotte om aan die van Rus land ondergeschikt te maken- Maar men moet zich geen enkele illusie rpsken, dat. China binnenkort zijn eigen weg zal gaan zowel het camrpunisme als de Oos terling hebben tijd en geduld om het gunstige moment'af te wachten. ZOALS DE SITUATIE echter pp het ogenblik nog ligt, moeten de ge schilpunten opgelost of op de duis tere achtergrond worden geschoven, ter wijl de kwesties, over welke men «et eens is, zoveel mogelijk moeten worden uitgebuit. Dat was, naar onze mening, opzet en doel van de Russisch-Chinese conferentie te Moskou, waaraan de hoog ste autoriteiten van beide landen met een leger van deskundigen op allerlei gebied, hebben deelgenomen, Hoe „deli caat" de twee partijen, elkaar hebben, behandeld, blijkt wel uit een nota-wis seling, welke door het Russische Tass- agentschap is gepubliceerd, overigens met de mededeling, dat er nog meer problemen zijn behandeld, waarover we echter niet» vernemen. De Chinezen dan hebben een nota aan de Russen gezonden, waarin zij deze" Óosters-bejeefd verzoeken, bestuur e verdediging van Port Arthur, welke oor logshaven dit jaar aan China zou m e- ten worden teruggegeven. VQpf hen te blijven delen. De met communistische bereidwilligheid en goedhartigheid er, zoals uit de an oord nota blijkt, in toegestemd, het Chinese verzoek in te willigen- Men zou aan deze anecdote (het schijnt ons het doeltref fendste woord) heel wat commentaar kunnen verbinden- Het lijkt overbodig; maar wel moeten we even vermelden, wat de enige conclusie kan zijn, n.l. dat de Russen Port-Arthur nog niet willen ontruimen en dat de Chinezen nog niet over de machtsmiddelen beschikken om de Russen er uit te verdrijven. Geen nood de Oosterling heeft tijd en geduld. Wij geloven, dat de Port-Arthur-kwes- tie heel nauw verband houdt enerzijds met.de 'n. Korea, anderzijds met de m ontwikkeling zijnde herbewape ning yan Japan,, met welk land Rusland nog steeds geen vredesverdrag heeft ge sloten en waarmede het derhalve nog steeds tn staat van oorlog is. Beide fei-r ten gaan zowel Sovjet-Rusland als China aan en het is dan ook begrijpelijk, dat zij over Port-Arthur gemakkelijker tot overeenstemming konden komen en dat dit tot het show-stuk van de Moskouse conferentie is gemaakt. De hier en daar gemaakte gevolgtrekking, dat „dus" Voorlopig geen wapenstilstand in Korea is te verwachten, lijkt ons niet toepas selijk, omdat Port-Arthur voor Rusland belangrijk blijft, zolang het "zijn betrek kingen met Japan niet heeft geregeld. Wat in de opvattingen van het Kremlin betekent, dat Japan eerst communistisch moet worden. Als Mao Tse Toeng en zqn minister van buitenlandse zaken, Chou En Lal in Peking zijn teruggekeerd, wacht hun 'n nieuwe conferentie, in de laatste week van September, ditmaal met twee en dertig staten van Azië en meer dan vijfhonderd afgevaardigden, die beweren anderhalf milliard mensen te vertegen woordigen. Dat dit congres vooral com munistische beïnvloeding zal nastreven, behoeven we nauwelijks te zeggen. Ook daarvoor zijn te Moskou ongetwijfeld richtlijnen getrokken. Voor de verbetering van woningen, die wegens technische gebreken of slechte indeling onbewoonbaar zijn geworden of dreigen te worden, kunnen thans, op ruimere schaal dan voorheen, premies >vopden verstrekt. Dc premie bedraagt maximaal 1400 per verbeterde woning en wordt toege kend uit het z.g. Terlingcnfonds, dat mede door bclangrüke schenkingen van particulieren tot het verstrekken van de premies in staat is gesteld- Voorwaarde voor de toekenning van premie is, dat de gemeente n deel daar van voor haar rekening neemt. Elke aanvrage wordt afzonderlijk beoordeeld. Daarbü geIdt onder meer, dat de wo ning, "a óc voorgestelde verbetering weer voor geruime tijd als volwaardig ^oro®n beschouwd. Gevallen, die uitsluitend noripale onderhoudswerken betreffen, zoals schilderen, behangen en andere 7 tr "'vjuc uuuuLuuuuawiHKcu, komen niet voor premie in aanmerking- De Premie-regeling voop woningsplitsing, ingevolge welke regeling voor elke der door splitsing verkregen woning een pre mie van maximaal 2100 kan worden verleend blijft qnverminderd van kracht. Voor inlichtingen diept men zich te wenden tot het gemeentebestuur of tot de directie van dé Wederopbouw en de Volkshuisvesting in de betrokken pro vincie. Aan de heer J. D. Steffens, tandarts te Haarlem, is door de octrooiraad ie Den Haag octrooi verleend op een door hem geconstrueerde kam voor strijkinstrumen ten, waarvan deskundige violisten verkla ren grote verwachtingen te koesteren. Musici van de H.O.V. hebben een zwaar beschadigd viool van slechte makelij, ter waarde van f 25.— met een Steffens-kam bespeeld en kwamen tot de conclusie, dat het voor dit goedkope instrument verras send goede geluid gelijk kon worden ge steld aan dat van sommige violen der H.O.V.-yiplisteit. Dezelfde viool produ ceerde een geluid beneden iedere .critiek, toen zij was voorzien yan de gebruike lijke kam. „De vioolbouwers en de natuurkundi gen", aldus de heer Steffens, waren tot dusverre van mening, dat de trillingen der snaren golfvormig werden overgebracht door de kam op de vioolkast, waarbij de kam een schommelende of slingerende beweging maakte. Bij mijn onderzoekin gen, die 20 jaar geduurd hebben, ben ik tot de conclusie gekompn, dat de kam in het geheel niet beweegt, doch „vast." staat op het bovenblad. De voortplanting der trillingen geschiedt niet in golven, maar rechtlijnig. Het geheim van de kam ligt niet in het materiaal, doch slechts in de vorm, die afwijkt van die van de Stradivariuskam. Rechte lijnen kunnen vanuit de vier pun ten, waarop de snaren rusten, kruislings naar de steunpunten op de kast worden getrokken, zonder dat zij op hun weg door uithollingen, rondingen, of gaten worden onderbroken met de Stradivariuskam is zulks onmogelijk. Carl purljam, waarnemend voorzit ter der verenigde Amerikaanse Con grescommissie voor de atoomkracht, heeft aan 'n verslaggever medegedeeld, dat in de komende herfst proeven zul len worden genomen met Amerikaanse, op atppmeriergie berustende wapens, Waarbij, indien de proefnemingen ge- 1 ukken, „de groots'ip ontploffing van alle tilden zal plaats vinden. De proef nemingen worden, als gpmeld. gehouden op het in de Stille Oceaan gelegen 'atol Eniwetok, dat reeds eerdpr voor proe ven met atoomwapens is gebruikt. Gisteren en vandaag wordt door de Ned. R.K. Bond van stueadoorpatroons „St An- tonius in Venlo een congres gehouden. De bondsvoorzitter, de heer Fr. Janssen uit Venray, heeft het congres gisteren ge opend. Hij verwelkomde o.m. de Deken van Venlo en de geestelijke adviseur van de bond, rector Bernefeld. De algemene situatie in het bouwbedrijf heeft zich het laatste halfjaar, aldus spr., wel zeer grondig gewijzigd. Het is onver klaarbaar, dat er reeds nu diverse bedrij ven in moeilijkheden verkeren ondanks het feit, dat er toch nog voldoende werk gelegenheid is in de bouwsector en zeker in het stucadoorsbedrijf. Spreker meende nog altijd als een van de oorzaken hier- v°pr te mogen aanwijzen het onvoldoende bekend zijn met datgene, wat krachtens de sociale voorschriften en bepalingen is op gelegd. Wanneer men op het ogenblik ziet, yoor welke prijzen er wordt aangenomen en daarbij rekening houdt met de lonen, welke men nog rustig, of misschien ook wel onrustig, betaalat, dan ligt hier een onomstotelijk bewijs, dat er een groot aan tal stueadoorpatroons absoluut onkundig is op het gebied van calculeren, aldus spr. Spreker meende toch, dat de allereerste eis yoor een patroon is, de kennis van calcu leren. Dat dit steeds moeilijker wordt als gevolg van het herhaaldelijk wijzigen van Tonen, lasten en materiaalprijzen, spreekt vanzelf, doch als mén zo verstandig is, hieraan voldoende aandacht te besteeden, dan zou nog veel onheil kunnen worden voorkomen. Het Romeinse blad „Tempo" meldt, dat op het dezer dagen te Rome gehou den congres van vrouwelijke leden van kloosterorden besloten is, de kleding der zusters te moderniseren. Op het con gres, dat niet openbaar was, is volgens het blad meegedeeld, dat de „zusters van het instituut der H. Familie van Nazareth de goedkeuring van de H. Vader hebben gekregen op haar voor stellen voor een eenvoudige, hygiëni sche en moderner kleding.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 4