Nieuws uit STAD en OMTREK Flinke kooplust op wolveilingen Vijf-en-twintig jaar warmte- onderzoek Haar man en kind vermoord? West-Duits! and had in Augustus grootste overschot in E.B.U. VAN NELLE halfswaar Kampioenen De Appelmarktbrug VLAARDINGEN Walvis komt naar Rotterdam Op 't platteland is liet kouder dan in de steden NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Volkenkunde aan de R. K. Universiteit Trein ontspoord op lijn Hamburg-Luebeck Wereldactie tegen de stierengevechten Libanese president afgetreden DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1952 PAGINA 2 EERSTE PAAL VOOR „DE BARONIE" BEGRAFENIS VAN MEJ. C. J. M. JANSEN ZILVEREN ZANGERSJUBILé OFFICIëLE KENNISGEVING EXCELSIOR—T. R. H. DAMCLUB SCHIEDAM BURGERLIJKE STAND TERAARDEBESTELLING Ir F. M. BEUKERS HET HOTELPLAN „SURSUM CORDA" JUBILEERT Geprepareerd exemplaar wordt geëxposeerd PRINSES W1LHELMINA BEZOCHT LEEUWARDEN SLECHTE WONING TOESTANDEN IN GRONINGEN Ondanks veel nieuwbouw VORMINGSAVOND K.A.B 'N LANDSCHAP VERANDERT DRIE KLOOSTERFEESTEN Duitse priester-geleerde tot hoogleraar benoemd WOUWSE ST. LAMBERTUS herkreeg toren VERNIEUWING „REGINA COLLI'4 VORDERT Moordzaak Keesje Schreurs krees sensationele wending Beroep op de Paus Personeel gevraagd Goederen aangeboden SURPLUS VAN NEDERLAND GESTEGEN TOT 293,4 MEN PAROCHIE WERNHOUT IN HET ZILVER Parochianen schonken LI. Hart- monument op het kerkplein NED. VRACHTENMARKT Handel en bedrijf PASSAGIERSSCHEPEN liA, voor rokers, die een extra pittige mélange verlangen. Diversen .-"laatst 'n Kampioen illlllllilllilttillllililiiililllil De schade aan de Appelmarktbrug, die gisteren, zoals reeds gemeld, werd aan gevaren, is minder ernstig dan men aan vankelijk meende. Vandaag kon de brug al weer door voetgangers en fietsers ge bruikt worden. Woensdagmiddag om vier uur werd te Alphen aan den Rijn op het nieuwe in dustrieterrein „West", de eerste paal ge slagen van het gebouwencomplex van de Chocoladefabriek „De Baronie". Deze paal was de eerste van de 327 stuks, 12 en 9 meter lange betonnen palen, waar van de gewichten variëren van 2400 3000 kg. Centimeter voor centimeter drong de paal onder de zware slagen van het heiblok in de grond, waar het 64 meter lange, 91 meter diepe en ongeveer 25 meter hoge gebouw zal worden op getrokken. Het krijgt een diepe kelder, ruimten op de begane grond, een le, _e, 3e en 4e verdieping. De uitvoering ge schiedt in twee étappes Volker s Bouw maatschappij te Rotterdam zorgt voor het betonskelet, waarmede ongeveer 1 jaar gemoeid zal zyn en welk werk on- geveer 900.000.— kost. Daarna wordt de afbouw aanbesteed, waarmede even eens ongeveer een jaar gemoeid zal zijn. Naar schatting zal het gehele fabrieks complex een paar millioen dicht benade- reBrj deze plechtigheid waren o.a. tegen woordig, de directeur van Volkers Bouw- mii de heer Westerink, de architecten de heren Swaneveld en Goslinga te Rot terdam. de heer L. J. v. d. Vliet., dir. van gemeentewerken te Alphen a.d. Rvjn, de heer A. J. Th. M. Korver, adj. dir. van deze dienst, alsmede vertegenwoordigers van de fa Guis en Rietveld te Rotterdam, die met het heiwerk is belast. Hedenmorgen heeft de teraardebestel ling van het stoffelijk overschot van mej. C. J. M. Jansen, die op zo noodlottige wijze om het leven is gekomen, plaats ge vonden. In de SI. Liduinakerk werd door kapelaan Oudshoorn de Mis van Requiem opgedragen. De stoet is alvorens naar de Jt K begraafplaats te rijden langs de fa briek van de N.V. v.h. Ingelse Co. aan ie Nieuwe Haven getrokken. Daar werd door het personeel een krans op de kist gelegd. De absoute op het begraafplaats is even eens door kapelaan Oudshoorn verricht. De overledene was gedurende 33 jaar in dienst van de N.V. geweest. Mede hierom was de belangstelling bij de uitvaart groot. Het Wit-Gele Kruis, waarvan de overledene bestuurslid was, liet zich door een deputatie vertegenwoordigen. De heer J. Zoetmulder, lid van het zangkoor „Cantemus Domino" van de Dekenale Liduinakerk, hoopt a.s. Zondag de dag te herdenken, waarop hij 25 jaar geleden, lid werd van dit gezelschap. Na de Hoogmis, die tot zijn intentie wordt opgedragen, is er een receptie ge houden van 121 uur in het K.A.J.-ge- bouw, Nieuwe Haven 121. Sluiting gemeentelijke zwemplaatsen De Gemeentelijke Zwemplaatsen zul len Woensdagavond 24 September a.s. voor het publiek gesloten worden. Excelsior 1 speelt a.s. Zondag om 12 uur een vriendschappelijke wedstrijd tegen The Rising Hope op het terrein Oudedijk. Voor de lagere elftallen zijn de volgende competitie-wedstrijden vastgesteld: Excelsior Rotterdam 6 Excelsior 3 om 12 uur DHZ 5Excel sior 4 om half 3. Excelsior 5Overmaas 7, om 12 uur, Xerxes 10Excelsior 6, om 12 uur; Excelsior 7DHZ 9, om half 3, Excelsior 8DHZ 10, om 12 uur; Ex celsior 9Hillegersberg 4 om half 3. De damclub Schiedam houdt heden avond haar jaarlijkse ledenvergadering in het Volksgebouw aan de Tuinlaan. GEBOREN: Johanna W., dochter van P. J. Heijkoop en W. van Rutten; Daniël zoon van F. W. van der Haar en J. E. Bijleveld. OVERLEDEN: A. van Linn 00 j.; F. M. Beukers 73 j.; C. J. M. Jansen 50 j. Het klokje van de R-K. Begraafplaats luidde. Het luidde over een groot aantal belangstellenden, die een verdienstelijk stadgenoot, wijlen ir F. M- Beukers uit geleide deden op zijh laatste tocht. Er waren velen zowel van hier als van elders gekomen, alsmede uit België familieleden van de echtgenote van de overledene. In de St. Liduinakerk was de plech tige Uitvaart gehouden* De Rouwmis werd opgedragen door pastoor Beuker., uit Leiden (broer van de overledenei met assistentie van do kapelaans der parochie de weleerw. heren W. Niekerk en C. Wa tervlo. Pastoor Beukers verrichtte ook ce absoute. Onder de talrijke belangstellender; merkten wij op de heer H* P- M. A. Nolet d'e liet bestuur van de aWcu.tg Rotter damSchiedam van de R-K- Werkgevers vereniging vertegenwoordigde, mr H, A. M- Hoelants, mr G. M. Hovink, mr H. Me.'ekers, directeur van de bijbank Rot terdam der Amsterdamsche Bank incas.s- so Bank, oud-wethouder O. Houtman, mr A F V .an Velzen, d* ht-r M. W. o- nijn, directeur van de werf Gusto, die ii.u-s t js aap Stoiivi. c'.r Geer Jas Sr -ai Uc lieer I Pol, vertegenwoo' duer van dr. K:n Orkestver :n'-,i.>g /ivt-.pfcopia te ixttetdam. Naar wij vernemen, zijn thans de gel den voor de uitvoering van het nieuwe hotelplan aan de Maasboulevard bijeen. Volgens dit plan, ontworpen door ir Boks uit Rotterdam, zal het hotel gedeeltelijk aan en in het water worden gebouwd. De raad moet deze plannen nog goedkeuren. De nieuwe uitvoering vraagt een extra bedrag van ca 150.000. Een der grote industrieën hier in de omgeving heeft zich echter bereid verklaard het nog ont brekende bedrag ter beschikking te stel len- Als alles vlot verloopt, zou nog dit jaar de-aanbesteding kunnen plaats heb ben. De Christelijke Harmonievereniging „Sursum Corda" geeft Woensdag 24 Sept. des avonds om 8 uur, haar Gouden-Jubi leumconcert in de Stadsgehoorzaal- VLAARDINGS KUNSTCENTRUM. Woensdagavond heeft het Vlaardings Kunstcentrum het winterseizoen ge opend met de opvoering van „Zijne Excellentie" van Doroth en Campbell Cnrjstie, in de vehtaling van Arfred Pleiter. Het stuk werd ten tonele ge bracht door de Haagse Comedie. direc tie Cees Laseur en Paul Steenbergen. Regie Cees Lasur. Het stuk verplaatst ons naar het gefantaseerde eiland Sal- va, een Britse kolonie, waar de nieuwe Gouverneur, een Labourman. een oud- dokwerker met wat te grote voortva rendheid zijn sociale hervormingen wil invoeren. Wanneer het tot een staking komt op de marinewerf, staat hij voor een ge wetensconflict. Moeten de troepen op de stakers worden afgezonden, ja of neen! De nieuwe gouverneur weet tenslotte het conflict op zijn manier op te lossen. Vanzelf leidt de inhoud tot veel pra- j De uitsla-gen van de eerste avond zijn als volgt; Groep A: J. den Hoedt-W. Korpers- hoek 01; M. Vermaat-P. Kornaat 01; A. A- de Vette-J. v d Vaart 0—1, J L Boerdam-K W Rieken 10. Groep B: A v EmbdenJr.-J J v Wit- zenburg 10, C Vester-L J J B Kloo- ver 10, J van den Berg-A Stolk 10, Groep C: W. v d Vaart-J Mostert 1o. J Roodenburg-J P v. d. Giessen 10, F Mooi-J den Boer 01. W. Korprershoek zal deelnemen aan de Nationale 3-rondenwedstrijd van Kralingen. Zijn tegenstanders zijn 3 be kende spelers van de organiserende ver eniging, nl. mr S- Mulder, W. Versnel en mr Sandifort. Onze stadgenoot wist reeds een overwinning te behalen op Versnel. Een walvis is óp weg naar Rotterdam. Niet op eigen kracht, maar het dier komt hier heen aan boord van een Poolvaar- dcr. Verleden week Donderdag is het ge vaarte, dat intussen al de toepasselijke naam „Jonas" heeft gekregen, in de Noor delijke IJszee geharpoeneerd en men heeft het plan de walvis in Rotterdam te depo neren op een binnenvaartschip. Het zal dan drie weken lang in de Maasstad ter bezichtiging liggen en maakt dan verder een trip door het land. Volgende week Donderdag zal het Pool- schip met „Jonas" aan boord in Rotter dam arriveren. Met twee drijvende kra nen zal de kolossus van boord gehaald worden. De vangst is intussen al reeds in Ko penhagen geweest. De directeur van de Kopenhaagse dierentuin en zijn staf heb ben de walvis met 3000 liter formaline ge prepareerd. De vangst van de walvis is meegemaakt door filmoperateurs en foto grafen, die zich ook met hun materiaal in Rotterdam zullen ontschepen. Het ligt in de bedoeling, dat „Jonas" na Rotterdam zal vertrekken via Gouda naar Amers foort en de Zaanstreek. Vervolgens krijgt het Oosten van het land een beurt. Ook staat een Rijnreisje op het program tot Bazel. De vangst is geschied onder auspiciën van de Noorse Walvistentoonsteillngs- maatschappij, die ook de tournee heeft ontworpen. Gistermiddag bezocht Prinses Wilhel- mina in gezelschap van haar particulier secretaresse en een hofdame het koor van de Grote Kerk te Leeuwarden en de grafruimte van de Friese Nassau's aldaar. Overeenkomstig de uitdrukkelijke wens van H. K- H. was het bezoek, dat een par ticulier karakter droeg, zo onopvallend mogelijk gehouden. De Prinses maakte de reis naar Friesland met de „Piet Hein'. In de ochtenduren arriveerde het koninklijk jacht te Kornwerderzand- Des middags vertrok het gezelschap per auto naar Leeuwarden- Naar men zich zal herinneren, werd in 1948 het koor van de Gote Kerk gerestau reerd met gelden die werden bijeenge bracht door de Friese bevolking en door Friezen buiten het „heitelan". Deze res tauratie was het huldeblijk dat Friesland Koningin Wilhelmina aanbood ter gele genheid van haar gouden regeringsjubi leum- Det Prinses bezichtigde het koor, waar na de. kunstschilder Cor Reisma een korte toelichting gaf op zijn geëxposeerde ont werpen voor drie van de gebrandschil derde ramen, waarvan het koor hopelijk eerstdaags zal kunnen worden voorzien- De kosten daartoe kunnen grotendeels worden besteed uit het restant van de in 1948 ingezamelde gelden. Het college van B. en W. van Gro ningen heeft een onderzoek ingesteld naar de woningtoestanden in de Sle- demennerstraat, n.a.v. een adres van de bewoners van deze straat. In het ant woord delen B. en W. mede dat in ver schillende delen van de stad Gronin gen onbevredigende woningtoestanden bestaan en dat het onmogelijk is op kor te termijn de door de oorlog ontstane achterstand, alsmede de sterk toegeno men woningbehoefte te voldoen. De mo gelijkheid tot nieuwbouw wordt in Gro ningen volledig benut, maar de aanvul ling is onvoldoende óm op grote schaal tot amovering van niet meer aan rede lijke eisen voldoende woongelegenheid over te kunnen gaan. Verschillende wo ningen kunnen hersteld worden en de eigenaren is opdracht gegeven om ver beteringen tot stand te brengen. Ge schiedt zulks niet dan zal de gemeen te op kosten van de nalatige eigenaren voorzieningen treffen. Voor de werke lijk onbewoonbare woningen zal op zo kort mogelijke termijn getracht wor den andere woongelegenheid beschik baar te stellen. Vijf en twintig .jaar lang heeft men in Utrecht in het zweet zijns aanschyns en gedreven door een heilig vuur gewerkt om alles uit te pluizen wat maar niet warmte en verwarming te maken heeft. Tijdens een vacantieleergang in het Phy- sisch Laboratorium zal binnenkort (lit zilveren jubileum van de „Warmtestich- ting" worden herdacht. Eigenlijk heet de stichting „Instituut ter bevordering van wetenschappelijke en practisehe ontwikkeling en toepassing van de verwarmingstechniek", zo ver telde prof. dr E. F. M. van der Held, die directeur is van het stichtingslaborato rium en die tevens te Utrecht een bij zondere leerstoel bekleedt in de tech nische warmteleer. T\;r verbetering van de na-oorlogse ten, tal var, beschouwingen worden ge- j toestanden op dit gebied werd in de geven, waarbij aanhangers van het oude jaren '20 door toedoen van lr F. Unger regime hun standpunt zetten tegenover uit Amersfoort opgericht een pcommissie dat van de nieuwe gouverneur. Hier- i voor warmte-isolatle". Na een congres door is, zeker in da 2 eerste bedrijven. van de Ned. Ver, van Centrale Verwar- wel eens gebrek aan actie. Het spel j mingsindustrieën, werd de commissie was uitstekend. We denken o.m. aan de omgezet in een stiching, die 1 October nieuwe gouverneur vertolkt door Bob i 1927 startte, de Lange en de vertegenwoordiger van. Aanvankelijk zocht men naar gegevens De wolveiling te Melbourne sloo' Dinsdag .vast op het niveau van de vorige dag, waarbij iedere verandering ten gunste van de Verkopers was. Bij een grotere kooplust van het Ver. Koninkrijk toonde de wolveiling te Sydney Dinsdag meer levendigheid voor betere kwaliteiten spinners en grovere soorten merinos. Alle andere noteringen waren ten volle vast op het niveau van Maandag. Dinsdag werd de wolveiling te Lon den geopend. T.o.v. de laatste serie vei lingen in Juli waren merinos van goede lengte ongeveer onveranderd en af en toe tot 5 pet goedkoper, terwijl de hoog ste prijs 91% d. was voor 66 kwaliteit van Queensland. Korte merinos wa ren over het algemeen 7% pet lager. Scoured merinos fleece daalden 5" pet en skirtings 10 pet. De selectie greasy crossbreds was onvoldoende om bösis-J prijzen vast te stellen. De noteringen lagen hier echter 5—10 pet beneden die van Juli. Bij een behoorlijke kooplust waren op de wolveiling te Port Elizabeth Dins- dag de noteringen t.o.v. 12 September over het algemeen onveranderd, voor combing wol, terwijl medium en short wol 2%-5 pet duurder was. Het aah" bed bestond uit 6137 balen, waarvan 93 pet verkocht werd. Op de veiling te Perth bestond Dins dag een flinke mededinging van Europa en Engeland. De noteringen wa ren vast op de vorige en ongeveer ge lijk aan die in de Oostelijke staten. Het aanbod bestond uit 13.000 baleft; 97 pet gingen van de hand. Op de wolveiling te Melbourne wer den Woensdag alle aangeboden 10.000 balen verkocht. De kooplust was goed verdeeld tussen Europa, Groot Brittannië \r Japan. Medium tot fijne kwaliteiten merinos vertoonden wéinig verandering t.o.v. Dinsdag; iedere wij ziging was echter ten gunste van de du oude traditie Sir James Kirkman, T j„„„i°ver de warmtegeleidings-coeflïciënt. Luitenant-Gouverneur. gespeeld door j Hoewel het niet alleen de bedoeling der Ineo Frenkel. Frans van der Lingen en stichting was zich op te houden met keu- Bob van Leersum, resp. als Generaal- t ringen, is men zich toch op het gebied Majoor en Vice-Admiraal zijn eveneens van de ventilatie pas in de laatste 10 vertegenwoordigers van het oude regi- jaren gaan bewegen. De eerste ervaring me. Hun spel alsmede dat van de ove- 'op dit gebied vormden een grote schrik. Willen de arbeiders in de nieuwe maat- schapoij, die mede door de P.B.O. op gebouwd gaat worden, een waardige plaats innemen, dan zullen zij zich moe ten ontwikkelen en proberen inzicht te krijgen in allerlei sociale, economische en politieke problemen. Een goede bijdrage hertoe leverde gisteren de K.A.B. op de eerste van de maandelijkse vormings avonden, die zij voortaan aan de leden wil geven. Pater J. A. Roghmans hield een 'inleiding over het socialisme etc. hetgeen aanleiding werd tot 'n levendige gedachtenwisseling tussen de aanwezigen. Er waren circa 20 K.A.B.-ers present. Pater Roghmans sprak de hoop uit, dat dit aantal echter zou groeien en dat nog vele tientallen K.A.B.'ers zullen inzien, dat zij in deze tijd een verdieping en uitbreiding van hun kennis niet kunnen missen, zodat op dé derde Woensdag van October de bovenzaal van de volksbond geheel gevuld zal zijn. rige spelers was prima verzorgd. Jam mer, dat van het gesprokene veel verlo ren ging. waardoor bat moeilijk was het. stuk volledig te volgen. Aan het fraaie décor was de nodige zorg besteed. GEGUND. Door de Dienst van Gemeentewerken Een proefneming met een raam in het Physisch Laboratorium, dat naar rnen mag aannemen toch wel degelijk is ge bouwd, leidde tot de conclusie, dat dit raam voor ons land, met zijn winters, slechter was, dan wat men in Amerika bepaald reeds als een „slecht raam" be schouwde. Door toepassing van be is de bouw van een transformatorhuis j paaide hulpmiddelen kon dit raam in de Babberspolder gegund aan P. A. echter „op peil" worden gébracht. Het Een landschap verandert. Het treintje waarvan we dezer dagen een foto gaven, vervoert het zand, dat beschikbaar komt door de graafwerkzaamheden voor het nieuwe dok van Wilton-Fyenoord" in het Sterrebos naar de polder Nieuwland. Daar wordt 'n terrein opgehoogd waar van 5 H.A. zullen worden toegevoegd aan de thans 7 H.A. grote Algemene Be graafplaats. Het huidige karwei zal on geveer zes maanden duren, maar h«t nieuwe gedeelte van de begraafplaats kan vermoedelijk pas over vijf jaar in gebruik worden genomen. 'Het zandtreintje dat, zoals men weet, van het gegraven wordende dok van Wilton-Fijenoord naar de Vlaardingerdijk loopt, zal worden „ingekooid". Naar v/ij reeds gemeld hébben, leverde de speel zucht van de jeugd af ëh 'toe nogal be zwaren op en vreesde men voor ongeval len. Het is thans de 'bedoeling een prik keldraadversperring van vier lagen langs het lijntje te maken. ÜAGBIAO VOOR SCfflfDAM fff OfASIRfAfft 74ste Jaargang No. 21952 Heinsbroek en Zn- te Schiedam, voor 14.390. OPBRENGST COLLECTE. De collecte ten bate van het t. b. c- fonds „Draagt Elkanders Lasten" en hel Zuid-Nederlands Sanatorium heeft opgebracht 1.561.48. VLAARDINGS SCHAAKGENOOT SCHAP. V. S. G. Is deorderlinge wintercom petitie 1952/1953 begonnen. In tegen stelling met de voorafgaande jaren zijn de spelers in het le deel van de win tercompetitie niet naar sterkte inge deeld, doch er zijn 3 onderling gelijk waardige groepen gevormd, waarin spelers van verschillende sterkte elkaar bekampen. Hierbij is het o.m. de be doeling, d-at de sterkere spelers na af loop van de partij hun tegenspelers op hun fouten wijzen, waardoor het ge middelde spelpeil va-n VSG omhoog wordt gebracht. bleek toen beter dan een gemiddeld goed raam in de V.S. Werk voor de warnite- stichting is verder b.v.het onderzoek van de plafondverwarming, de bestude ring! van het stralingseffect in broei kassen, de doorlatingsstraling van ven sters, de infra-roodstraling en de inwen dige straling in vaste stoffen. Dit laatste is een speciaal werkterrein van prof. Van der Held. Deze wees er ook op, dat indien men de ventilatie onderdrukt de vochtigheid in de huizen toeneemt. Daar door behoort tot het werkterrein ook de studie der vochtproblemen, met name het vochttransport in muren. Voorts wordt, ook van de economische kant, be keken het probleem van de „dubbele vensters" tegenover de enkele. Te dezer zake staat Nederland eigenlijk op de grens. In Finland moet men soms drie lagen glas toepassen. Verder zjjn de om standigheden becijferd, waaronder een centrale «verwarming haar dienst moet kunnen presteren. In Vlissingen bleek men rekening te moeten houden met ge middeld 8 gr. C„ in. Winterswijk met 12 gr. C. Daarbij kan men er van uit gaan, dat deze temperatuur in de grote steden 2 gr, hoger ligt dan buiten. De T.N.O, verricht tegenwoordig de keuringen en de stichting ging zich al leen toeleggen op reséarchwerk. „Wij voeren ook opdrachten voor de industrie uit", zó besloot prof. Van der Held. „Maar het is jammer", zo zeide hi.i, „dat de industrieën vaak ieder' voor zich zelf zorgen, maar eigenlijk niét' Voor geheel Nederland. Samenwerking op groter schaal zou nuttig zijn, meent hij. T.N.O. stimuleert dan ook het gezamenlijk ar beiden in deze, doordat men dan bereid is in de kosten bij te dragen. (Van onze correspondent) In het Capucijnenklópster te Ve!p bij Grave herdenkt paijerLambertus Woes- lenberg op 23 Sc'piemt)er a,s' de dag, dat hij 50 jaar geleden, het klooster intrad- Pater Lambcrtus was gedurende de ja ren 19481951 gardiaan te Langeweg, als mede pastoor van de parochie aldaar. Sinds 1951 is de gouden jubilaris vicaris te Velp- Hij zal op zijn feest, naar het gebruik bij dé Capucijnen, de vergulde stok ontvangen. Op 21 September a.s, hoopt de oerw br. Eugenius (Joh, Blommestein) zijn zil veren professiefeest te vieren. De jubila ris, die thans als ziekenverpleger werk zaam is in St, Joan de Deo aan de Kei zersgracht 65 te Amsterdam, is ook vele jaren werkzaam geweest in Beek (Kalo- tama), Den Bosch en Utrecht. De eerw- zuster Norbcrtino (mej. Eli sabeth van Doorn uit Lithoyen) viert 20 September in het klooster der zusters van de Congregatie J. M- J- le Vlijmen haar diamanten kloosterfeest. De diamanten jubilaresse werd 14 April 1876 te Lithoyen geboren. Na haar in trede was zij in diverse kloosters bij het onderwijs werkzaam, o-a- in Zevenbergse Hoek en in Roelofarendsveen. Te Nijme gen geniet zij thans een welverdiende rustige levensavond- Het bestuur der Sint Radboudslich- ting heeft dr R. Mohr te Krettnach (bij Trier) met ingang van de dag, waarop hij zijn lessen zal aanvangen, benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de fa culteit, der letteren en wijsbegeerte der R. K. Universiteit met leeropdracht voor „volkenkunde" cn met gelijke leerop dracht bij het Missiologisch instituut der R. K. Universiteit. Dr Richard Mohr is in 1900 te Dalei den (Rijnland) geboren. Na zijn philo- sophische en theologische studiën, ge deeltelijk aan de universiteit te Bonn, gedeeltelijk aan het groot-seminarie van het bisdom Trier, werd hij in 1925 priester gewijd. Van 19251930 was hij in de zielzorg werkzaam. In 1930 keerde hij naar de universiteit van Bonn terug en studeerde daar en later aan de universiteit van Keulen volkenkunde, geographie en theologie. In 1932 ging hij even naar de universiteit van We nen, waar hij tot 1938 volkenkunde stu deerde. Intussen verbleef hij geduren de het wintersemester 19341935 voor studie en museumarbeid in Rome, In 1938 promoveerde hij te Wenen tot doctor in de letteren en wijsbegeerte bij prof. dr W. Koppers S.V.D op proef schrift: ..Untersuchungen iiber Sexua- Icthik Ost- und Zentraiafrikanischer Volksstamme". Sedert 1938 is hij pas toor te Krettnach bij Trier. Momenteel neemt hij deeJ aan een wetenschappelijke expeditie in Noord- Afrika. kopers. De noteringen voor grovere soor ten merinos waren wat onregelmatig en kwamen overwegend op een lager ni veau. De vraag voor crossbreds van alle kwaliteiten bleef ten volle gehandhaafd terwijl de prijzen iets stegen Skirtings, oddmants en lambs ondervonden een grote vraag en werden tegen prijzen verkocht, die in het begin van de week genoteerd werden. Voor grove topmaking fleece wol was de veiling te Sydney Woensdag zeef on regelmatig, hoewel de markt overigens als gevolg van een sterke mededinging van het Ver. Koninkrijk, Europa en Ja pan 't hoogste niveau voor deze week be reikte. Van het aanbod van 15.451 balen werden er 15.318 verkocht. Te Perth bestond Woensdag bij het slot van de huidjge serie veilingen we derom een flinke en goed verdeelde koop lust die voornamelijk van Engeland en het continent doch ook van Amerika, Japan en plaatselijke fabrieken kwam. Van de 13.000 aangeboden balen werd 99 pet. verkocht. De noteringen waren vast op het vpnge niveau en toonden af en toe een hogere tendens. (Van onze correspondent.) De uit de 13e eeuw daterende Sint Lamberluskerk te Wouw is thans geheel hersteld van de verwoestingen, kort voor de bevrijding door Ce terugtrek kende Duitsers aangericht. Nadat op 17 September van het vorig jaar mgr Jos. Bactcn de kerk consacreerde, is thans ook de toren geheel in oude trant afgebouwd. Op het ogenblik is men alleen nog doende met het aanbrengen van een nieuw uurwerk. Reeds een leek kan zien, dat de kerk na de restauratie aan schoonheid gewon, nen heeft, al was het alleen maar het terugkrijgen van de oude basilica-vorm. Ir A. Siebers uit Ulvenhout heeft een, ook reeds lang voor de oorlog gekoesterde wens in vervulling doen gaan: de ver vanging van het dak door een dat de stijl heeft van het dak van vóór de restauratie eind 1700. De herstelwerken hebben om en nabij de 1,2 mill, gulden gekost. Aan natuur steen, meest Franse kalksteen, werd meer verwerkt dan na de oorlog in ons land bij enig ander bouwwerk, n.l- 500 kub. M. (Van onze correspondent) Met bekwame spoed wordt er gewerkt aan de vernieuwing van het pensionaat „Regina Coeli" te Vught. dat Woensdag 2 Juli j.l. door een catastrofale brand geteisterd werd. Achter de steigers groeit langzaam het bouwwerk weer omhoog. Een geheel gewijzigde indeling wordt toegepast en het zal nog wel enkele maanden duren vooraleer het project- van de herbouw verwezenlijkt is. Toch zullen de léssen en het internaal sleven op 21 September a.s. weer een aanvang nemen, al zal het voorlopig een behel pen blijven in een deel van de bene- denbouw en het sousterrain. (Van onze correspondent) Een wel zeer sensationele wending kreeg gisteren de voor het Bossche ge rechtshof voortgezette behandeling van de moord op het Zeeuwse boertje Keesje Schreurs, welke eind Augustus 1946 in Bergen op Zoom Is gepleegd. Zoals be kend, werd de verdachte, de 42-jarige weduwe J. G.H. uit Bergen op Zoom in April van dit jaar voor de rechtbank te Breda, hoewel zij volhield onschuldig te zijn, veroordeeld tot tien jaar met af trek en verder ter beschikkingstelling van de regering nadat haar de moord op de 80-jarige man, het verbergen van het ljjk en de diefstal van o-a- een gouden horloge waren ten laste gelegd. Gisteren nu verscheen voor het Bos sche Hof een vroegere celgenoot van verdachte, die zich gedrongen voelde belangrijke verklaringen af te leggen. Tegen deze getuige zou de weduwe in haar cel een aantal confidenties heb ben gedaan, n.l. dat zU inderdaad (le moord bedreven had en het lijk bad verborgen. Op de vraag van de advocaat-generaal, mr A. Receveur, of verdachte ook bad bekend haar man, die wachtmeester bü de politie was, te hebben vermoord, gaf getuige een bevestigend antwoord. Ook zou verdachte volgens dezelfde getuigen verklaringen haar dochtertje uit dé weg hebben geruimd, omdat! dit te goed op de hoogte was van het verloop van het gehele drama. Verdachte ontkende evenwehooit iets tegen deze vroegere celgenoot te heb ben gezegd. „Ik ben geen moordenares", zei zij op scherpe toon. Hoewel zij nar- zelend toegaf, hot Hik van Keesje Schreurs mee verborgen te hebben. Er werden voor het Hof elf getuigen gehoord, waaronder twee psychiaters. Mr J. E. Poerink, de president van liet Hof bracht verdachte haar vroegere ver klaringen in herinnering, waarin zij had bekend Schreurs met een gummiknup pel te hebben neergeslagen, toon deze geleend goed kwapi terughalen. Haar man', zou zjj toen geprest hebben het lijk mee In doeken té draaien cn het in ren kast te verbergert om het" na drie da gen in oen put achter het huis te stoppen. Verdachte nam ook nu weer baar toevlucht tot ontkenningen. Zij zou de eerder gedane verklaringen slechts hebben afgelegd om anderen te dekken, omdat zU n.l. voorgaf een verhouding met S. te hebben gehad. Toen haar man haar met de grijsaard aantrof stuurde hij zijn vrouw de kamer uit. Daarna moest zij hem behulpzaam zijn bfl hot verbergen van het lijk. De schuld aan de moord wierp zij derhalve op haar echtgenoot. De president weigerde geloof te hech ten aan deze voorstelling va", zake)1- Een psychiatrisch rapport achtte ver dachte verminderd toerekeningsvatbaar. Zij werd geschetst als een hysterische en psychopathische persoon. Na de bovengenoemde wel zeer ver rassende getuigenverklaringen achtte de president het noodzakelijk de zaak voor onbepaalde tijd te schorsen. De verdediger mr Van Ginneken uit Bergen op Zoom kreeg daardoor tevens gelegenheid zijn houding ten opzichte van de nieuwe situatie te kunnen bepa len. De trein van Hamburg naar Liibeck is hedenochtend ontspoord. Volgens de eer ste berichten van (1e politie wordt ge vreesd, dat verscheidene reizigers om het leven zjjn gekomen cn dat velen werden gewond. Een aantal wagons liep uit de rails. De eerste wagon achter de locomotief derailleerde het eerst en botste tegen de zijkant van een viaduct nabij het onder grondse station Berliner Tor bij Ham burg-stad. In -de eerstkomende bestuursvergade ring van de wereldfederatie voor dieren bescherming zal als één der belangrijkste punten op de ajjenda worden geplaatst het beramen van middelen om een einde te maken aan de stierengevechten, die in bepaalde landen nog in zwang zijn, Het bestuur van de wereldfederatie zal aan de aiingesloj.en verenigingen in de gehele wereld opdracht geven rapporten op te stellen over dat misbruik. Na ont vangst van die rapport én zal het bestuur zich onverwijld wenden tot de betrokken regeringen, alsmede tot de wereldraad van kerken en tot de Paus. De president van Libanon, de 77-jarl.ae Botsjari el Khoery, Is afgetreden. Hij heeft het behartigen der staatszaken tot de verkiezing van een nieuwe president door het parlement opgedragen ann do bevelhebber van het leger, generaal Sje- hab. De „tijdelijke premier", Sheb Salam, is Woensdagavond afgetreden na vergeefs gepoogd te hebben een kabinet tc vor men. In een proclamatie van generaal Sio- hab wordt gezegd, dat het leger de macht overgenomen heeft, een eri ander in af wachting van nieuwe verkiezingen. Alle openbare gebouwen zijn bezet. Gevraagd htmdig meisje van plm. 16 jaar van 8.30 tot 2 liur. Aanmelden 's avonds na 7.30 uur. Anna van Burenstraat 15, Schiedam. De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn gevestigd te Schiedam. Dam 18. Telefoon 66152. Giro-nummer 590943. Abonnementsprijs 5.85 per kwartaal, 2.— per maand, f 0.47 per week. Advertentie-prijs op gewone kolombreedte 0.15 per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte f 0.30 per millimeter hoogte. Bij contract gelden lagere tarieven, welke bij de administratie of bij de erkende actvertentie-bureaux verkrijgbaar zijn. Kampioenen (kleine advertenttën) tot ZO woorden 50 cent. Elk wuord meer 3 cent Maximum 60 woorden Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling AUe advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentie-wezen. Nederland had In de Eur. Betalings- unie over Aug. een voordelig saldo van 20,2 millioen tegen een voordelig saldo van 38.1 millioen in Juli. Het totale overschot is gestegen van I 273,3 mil lioen tot 8 293,4 millioen. Engeland wist het nadelige saldo in de E.B.U., dat over Juli nog 8 98,6 mil lioen groot was geweest, over Augustus tot S 4,7 millioen te verminderen. Het had In de Unie eind Augustus in totaal nog een nadelig saldo van 8 1.22,3 mil lioen. In Augustus j.l. is Turkije in de Europese Betalings Unie het land met het grootste nadelige saldo geweest. West-Duitsland had het grootste batige saldo, zo blijkt uit de ciifers, die door d~ E.B.U. gepubliceerd zijn. Het nadelige saldo van Turkije over Augustus bedroeg 34.2 millioen tegen 8 19,5 millioen in Juli. Turkije heeft thans een totaal nadelig saldo in de E.B.U. van 144,1 millioen tegen 3 109,9 millioen in Juli. Het creditsaldo van West-Duifsland over Augustus beliep S 37 millioen tegen 57,7 millioen in Juli. Het totale creditsaldovan dat land nam toe van 8 368,9 millioen tot S 405,8 millioen. Voor Oostenrijk was het creditsaldo 8,4 millioen (v.m. 8 6,1 millioen. Het totale nadelige saldo verminderde van 3 11,4 tot S 3 millioen. België had in Augustus een nadelig saldo van 8 6,5 millioen tegen een voordelig saldo van 8,7 millioen in Juli. Eind Augustus had België een totale vordering van 3 418 millioen tegen 424,5 millioen in Juli. Voor Denemarken wees de rekening een nadelig saldo aan van R 3 millioen (v.m. overschot 8 9,2 millioen), voor Frankrijk een nadelig saldo van 23,1 millioen (v.m. S 2,6 millioenj: voor Griekenland een nadelig saldo van S 2,1 millioen (v.m. voordelig saldo 2,5 millioen) en voor Italië een nadelig saldo van 900.000 (v.m. voordelig saldo van 4,8 millioen). De nadelige saldi van Noorwegen over Augustus en Juli waren resp. 1,6 cn 3 5 millioen groot, die van Por.ugal resp. S 1,9 en J 1.8 millioen. Zweden had in Augustus geen transacties met de E.B.U. Het totale creditsaldo van dit land bleel onveranderd op 223,5 mil lioen. Zwitserland had in Augustus en Juli een voordelig saldo van resp. 12,3 en 8 5,4 millioen. Het had eind Aug. een totale vordering op de E.B.U. van 8 188,3 millioen tegen 8 176 millioen in Juli. (Van onze correspondent) Pastoor H. Bielars, stichter van de pa rochie O. L. van Altijdd. Bijstand in Wernhout, vierde gisteren met het vijf- en-twintig jarig bestaan der parochie zijn zilveren pastoraat en met hem jubileerden twee kerkmeesters, de koster en de ge dienstige van de pastorie. De parochianen schonken een fraai H. Hart-monumcnt op het kerkplein, terwijl pastoor Bielars voorts een zestal gedenkramen voor de Mariakapel als cadeau ontving. De re ceptie werd o.m. bezocht door deken Th. v. d. Bom uit Etten en burgemeester G. Manders uit Zundert. ROTTERDAM, 17 September 1952 16 September nam.: 400 ton kali Dongen; 150 ton grincl Marknesse; f850 en 330 ion cellulose Arnhem; 2 X 75 ton kompost katw. a. Zee; 2 X 250 ton j'tukgoed Amsterdam; 149 ton petr. cokes Elden; 149 ton id. Lathum 220 ton machinerie IJmuiden; 600 ton tar^ 1.-varen Deventer; 350 tpn id. .1.-varen; -00 ton looicxtract Dongen. Totaal 34 reizen. 1 vletreis. 17 September voorna.; 1580 ton tarwe vlet ten; 10-9 ton buizen Helmond; 149 ton petr. cokes Afferden; 103 ton granen Hoogkerk; 151 en 385 ton kolen Tilburg; 400 ton id. Helmond; 120 ton granen Hengelo; 149 ton id. Zutphcn; 260 ton kolen Qlst. Te koop wegens plaatsgebrek 4 kleine Old Finish Fauteuil tjes, terra bekledingen, zogoed als nieuw Spotkoopje. Te be vragen: Van Leeuwenhoekstr. 43 ben. Te koop, zo van Jaarbeurs, de nieuwste uitvoering Kaptein Mobylette met automatische vrij loop, verende voorvork on trommeliem. H. Gouka, Dahi 38, Telefoon 67044. Te koop 3 prachtige l0"®®1?®" lassen, leeftijd 13 Jaar- sctne- riamseweg 225, KctheU Te koop Ktna 2 inmaakpotten en met- "j"'V *ert'ye"«P. Visserstraat 10. Rechtstreeks vanaf fabriek. Nieuwe haardplaten k f n.So. Moffelen van oude haardpla ten f 5.—. oude vloerplaten r 4.Woermeyer, Singel 102 Tel. 65789. Aliolh, Rotterdam naar Porto Alegre, 17 op 200 mijl 7.W. van Lissabon. Bonaire, Georgetown naar Amsterdam, 17 op 230 mij! ZW. van Fayal. Groote Beer, N. York naar Rotterdam, 17 op 950 mijl W. van Kaap Clear, Indrapoera, Rotterdam naar Djakarta, 17 te Genua. Johan van Oldenbarneveit, 19 van Amster dam te Sydney verwacht. Nelly. Sydney naar Amsterdam passeerde 17 Kreta. Nieuw Amsterdam, Rotterdam naar N. York, 17 op 370 mijl O. van Kaap Race. Noordam, Rotterdam naar N. York, 17 op 630 mijl O. van Kaap Racf. Oranjestad, Cristobal naar Amsterdam, 17 op 270 mijl ONO. van Fayal. Waterman, N. York 17 op ISO mijl ZZO. van ell. (Sable. Willem Buys, 18 van Djakarta te Rotterdam Electr. kachels vanaf i2<50 tot f69: 5ï°Le div. mer ken. Magazijn „Hakor", Gr-oe- nelaan 61. Schiedam, tel. G76f»n. I Mica voor haard en kachel. In ïSSeltn?an ve,'schiUendc ma* van t£ La#e pri'1s' Fr' n J menen, Broersveld 123, Kbusenrenaratie, ook Nvlons, ct Per ladder. W. Klein, Fa- onstraat 29. Hoogstraat 52, Ro- zenburgerplein 3. Kramer Li* Groot, Tel. 67617, Pam 2. Geen toeglftavtikelen, Reen kortingen, maar de aller laagste prijzen. Reclame koffie vtiaf ƒ1.70: reclame thee v.a. 1.25 per !i kg. Hel Radiohuis, Hoogstraat 92, Tel. R8044. Electrische kachels f 21.00, ƒ27.40, 36.00; Strijk ijzers 9.00, 14.60, 16.40 enz. Tnfraphil-apparaat 37.50, Neon kruislampje«L compleet met snoer en stekker 3.98. 'lljmnM!"''1' '"•Uil, 'iiniHiMiiiiil11^ Het Radiohuls. Hoogstraat 92, Tel, 68044. Philips rad:o-aop, f 136, ƒ152, ƒ198, 249 enz. Phi lips schcerapparatcn 47.00. Alle soorten radiobuizen en lichtlampen voorradig. Radio toestellen worden ook gele verd volgens l'hilips-voor- waarden. Glasplaten voor ronde tafels en thcemcubelen, glas in lood, verzilveren van verweerde spiegels en moderniseren. Ad vies gratis. Van Loopik's Glas industrie, Boterstr. 39, Schie dam, Tel. 68943. Do allernieuwste Kaptein Mo bylette „de Luxe" heeft auto matische ontkoppeling, tele- scop. verende vork, grote trommclremmen en kost 485. Gratis demonstratie en proefrit bij Het Motorpaleis, Schepen straat 111—115, R'dam-Blijdorp, Tclef. 82950. Weel U, dat wij behalve een pracht collectie motorrijwielen het uitgebreidste onderdelen- en ttccessoiresmagazi.jn van Rotterdam hebben?? Komt li eens kijken bij Het Motorpa leis, Schepenstr. 111-115. Rot terdam (Blijdorp) Tel. 82950. Gezellige feestzaal „Marijke" is weer de gehele dag te huur. In October nog verschillende data vrij. Tel. 66216, N. v. Wijk, Hoogstraat 122. Bij stadhuis, kerk en in de feestzaal: Foto-Reportage- Dlenst B. v. d. Mast, Prof. Kam. Onneslaan 158 a, Tel. 68509. Wij hebben niet alleen de beste bromfietswij hebben óók de beste kleding voor de man, die op die bromfiets moet zit ten. Het Motorpaleis, Schepen- stragt 111—115, R'dam-Blijdorp, Telef. 82930. Tegen regen en wind is er maar één goede oplossing voor de motor- en bromfletsrijder zo'n pracht leren jas van Het Motorpaleis, Schepenstraat 111-115, R'dam (Blijdorp), Tel. 82950.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 2