Landdag „Steun W ettig in Rotterdam Gezag" -OTSr-sirr»ra Nederl. „Firefly" stortte in zee; piloot gedood Buschauffeurs ruilen New-York en Amersfoort Onze jongens eindelijk in actie Tankaanval in regen en modder Totaal verwaarloosde jongen gevonden Hoe koud wordt het vannacht? Bij het vredeswerk spreekt nog altijd sterk dodencel 601 OPLICHTING VOOR VIER TON DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN - - '9 Maandag 22 September 1952 r t WEERBERICHT Geslaagde bijeenkomsten voortreffelijk défilé en Défilé Slotbijeenkomst „Vliegende schotels" boven Engeland Auto slipte tegen boom Een dode Twee ongevallen bij oefening „Main Brace" Massadeportatie in Praag H.M. „Van Galen" botste tegen Engels vliegkampschip WAARNEMER DOOR HELICOPTER GERED ,,Van Galen" terug naar Den Helder - iilllil Britse treiler door Russen opgebracht Bij de kust van Noord-N oorwegen Georve Brennan een vriendelijk man Jan van (jent goodwill— ambassador Goede vangst van Zwitserse politie Ontdekt door ontvluchte jeugdige tineerden gedetii De kalender verzet De gezondheidstoestand van de Nederlanders Luchtlandingen Prototype van een Amerikaan Op de grond en op normale waarneendioogte Weerverwachting geldig tot Dinsdagavond: Half tot zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen enige regen. Vanavond in het binnen land tijdelijk zwakke, overigens matige en aan de kust tot krachtig toenemende Zuidwestelijke tot Westelijke wind. Iets hogere middagtempe- raturen. Dinsdag 23 September: Zon op 6.28 uur, onder 18.36 uur; Maan op 11.35 uur, onder 19.29 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE'COURANT Onmisbaar element in dedigingspositie ver (Van onze verslaggever) Het Instituut van „Steun Wettig Gezag" heeft zich in Rotterdam Zaterdag van zijn beste zijde getoond. De provinciale landdag van het Gewest Zuid-Holland, die op deze dag in de Maasstad werd gehouden, is volledig geslaagd. Niet alleen de grote opkomst was hiervan de oorzaak, doch ook de houding van de vele duizenden manschappen van de Nationale Reserve, van de Grensbewakingstroepen en de Vrijwillige Politie-organen tijdens het massale défilé langs het stadhuis op de Coolsingel droeg hiertoe bij. De bijeenkomsten in de Ahoy-hal, waar onder andere de minister van Oorlog, ir C. Staf het woord voerde in de ochtendvergadering, terwijl in de slotvergadering als sprekers optraden de leden van de weet e Kamer prof. C. P. M. Romme, dr J. Schouten en J- Vorrink, ™n zeer druk bezocht, terwijl vele autoriteiten uit stad en lan aanwezig HJ de verschillende manifestaties. De dag was begonnen met schietwed- etrijden en het leggen van een krans bij het kruis „Voor hen die vielen" aan het Doelwater, welke kranslegging geschied de door de voorzitter van het nationaa bestuur S.W.G., ir J Ridder de van oer Schueren, commissaris van de Koning in de provincie Overijssel. de Tijdens de ochtendvergadering log Ahoy' hal sprak de min.'s';erdat er geen ir C. Staf, die o.a zeide. dat^e twijfel aan is, dat het S.W. 14000 is. Wij komen nu op een to ,ejd wij terwijl er 16.000 tot doelL g buiten zijn er dus bijna Grensbewaking en beschouwing nog de Grenso de Vrijwimge PoUtie-oröanem Volgens ir Staoo^ de aanmeldingen op het Wordt, ei talrijker dan in de grot?sleden. Hij hoopt ook dat de demon- stratie een aansporing zou zijn om zich te,,mMiddags had er een ontvangst in de Burgerzaal op het stadhuis plaats, waar bij o a. tegenwoordig waren vice-admiraal N A. Rost van .Tonningen, als vertegen woordiger van H.M. de Koningin, dr L. Beel, vice-premier als vertegenwoordiger van de regering en mr J. A. Jonkman, voorzitter van de Eerste Kamer. Burgemeester Van Walsum begroette eerst de hoge gasten, waarna hij de be zoekers er op wees, dat hij zeer grote Waarde hecht aan het instituut „Steun Wettig Gezag" en dat hij het met ir Staf zeer betreurt, dat in de grote steden de aanmeldingen ten achter blijven. Rotter dam als internationale havenstad, beseft de e'rote waarde van een instituut als het onderhavige, dat kan optreden wanneer het nodig mocht zijn, tegen een aanvaller van buiten, zowel als van binnen. De heer Jansen Manenschijn bedankte de burgemeester voor zijn ontvangst, HU zei, dat Rotterdam nog de littekens ver toont van een strijd, die pas gestreden is. tiaar dank zij de onverwoestbare energie van zijn burgerij snel voortschrijdt naar algeheel herstel. „Bouwt daaraan voort' 70 besloot spr., „maar sluit U ook aan bij de colonne, die met Gods hulp wil behou- den wat wij hebben"; trekken van de deelnemers en de hou ding van de manschappen viel over het algemeen zeer te loven. Duizenden en nog eens duizenden Rot terdammers hadden zich op de Coolsingel verzameld, maar ook langs de hele weg, waarlangs de colonne trok, was de be langstelling zeer groot. Tijdens de slotbijeenkomst in de Ahoy' hal werden korte toespraken gehouden door de drie leden van de Tweede Kamer. r J. Schouten hield o.a. een pleidooi voor innerlijke versterking van ons volks leven en het zich beschikbaar stellen om et wettig gezag daadwerkelijk te steunen. „De regering kan nooit haar grote taak vervullen, als het volk zijn medewerking met verleent". Prof. C. p. M. Romme zeide: Evenals net volk is de regering van mening dat aan de zware inspanning, die wij ons ge troosten, de zekerheid van de verdediging van Nederland onverbrekelijk verbonden is. Op deze basis hebben wij de plicht het werk van onze verdediging te voltooien, waarbij het S.W.G. een onmisbaar element is. Wij hebben te strijden tegen het nega- tivisme, zo sprak de heer Vorrink, dat ons uit het Oosten bedreigt en moeten daartegenover onze positieve taak be£"j- pen. Het is een voortreffelijke fi^fchte geweest om deze demonstratie in Hotter- Schueren de bij de schietwedstrijden ver overde prijzen uit. Ze weiden behaald als volg™ schieten op geweer het corps Aiohen aan den Rijn; schieten op revol ver Reserve Grensbewaking afdeling Z.- Holland Zuid; eveneens schieten op re volver: afdeling rijkspolitie Dordrecht; schieten op pistool: reserve-gemeentepo- litie corps Den Haag; schieten op geweer: algemeen vrijwilligersdepot Corps Rot terdam. Deskundigen van de Britse luchtmacht bestuderen de rapporten van tien ervaren officieren en manschappen die in bijna gelijkluidende bewoordingen het verschij nen en het gedrag van een „vliegende schotel" boven een vliegveld in Noord- Engeland hebben beschreven. In Midden-Zweden heeft een voorma lige vlieger van de Zweedse luchtmacht eveneens een „vliegende schotel" waarge nomen, waarvan hij een nauwkeurige be schrijving heeft gegeven. Ook dit voor werp verwijderde zich op een gegeven ogenblik „met reusachtige snelheid". Zijn verklaring wordt door zijn echtgenote on derschreven. Ook twee mannen in de West-Zweedse haven Gothenburg meldden Zondag een „vliegende schotel" te hebben waar genomen. Zondagmorgen om II uur heeft zich op de Venrayseweg bij Horst een ernstig auto-ongeval voorgedaan, waarbij een der beide inzittenden op slag werd gedood en de andere zeer ernstig werd gewond. Een uit Wassenaar afkomstige auto, waarin twee heren gezeten waren, kwam te slippen en reed in volle vaart tegen een boom. Een der inzittenden overleed onmiddellijk, de andere passagier werd in zeer ernstige toestand naar het zieken huis in Horst overgebracht. Voor het défilé, dat om drie uur een nvang nami hadden de deelnemers zich pAhoy' parkeertrrein opgesteld. De autoriteiten stonden op een verhoging op het trottoir voor het raadhuis. Daartegen over bevond zich de Marinierskapel, die biet marsmuziek het tempo aangaf. Het werd een onafzienbare rij, die voor- - bij trok: een compagnie van de reserve- n at ynrbpr maakt de man uit Amersfoort al vast een beetie grensbewaking, twee bataljons en een ver- Breiman. De New-ïorher ma zorgingspeloton van de nationale reserve, twee batterijen luchtdoelartillerie en af delingen zowel van de reserve-rijkspolitie als van de reserve-gemeente-politie, elk te® sterkte van een bataljon. In de co lonne marcheerden verder mee de drum band v. d. Nationale Reserve, de Konink lijke Militaire Kapel, het muziekcorps van de Huzaren van Boreel, de drumband en het muziekcorps van de rijkspolitie en de drumband van de gemeente-politie. Ruim een half uur duurde het voorbij- Yolgens berichten van het blad der Tsjechische emigranten „Cechoslovak" is men nu ook in Praag, evenals in Boedapest en Boekarest, begonnen met massa-depor taties. Ongeveer 20.000 personen, in hoofd tak leden van de vroegere bourgeoisie 7-g- „onnutte elementen", als pensioen trekkers, zijn reeds 't slachtoffer van deze onmenselijke praktijken. De deportaties geschieden zo .onopvallend [hogelijk, teneinde te voorkomen, dat in het buitenland beroering daarover zal ont staan. Degenen onder de slachtoffers, die tn staat zijn handenarbeid te verrichten, ontvangen mededeling, dat zij in het Oos ten van Tsjechoslowakije zullen moeten arbeiden. „wegwijs Niet alleen bij de geallieerde manoeuvres te land of in de luclxt, maar ook bij de N.A.T.O.-vlootoefening „Main Brace" moet thans onder dc Nederlandse deelnemers een slachtoffer worden geteld. Tijdens een poging tot landen op het Britse vliegkampschip „Illustrious" stortte namelijk Zondag een Nederlandse „Firefly" in zee. De piloot kwam om bet leven. Hr M's torpedobootjager „Van Galen" kwam vannacht bij de oefeningen in botsing met de Eagle", het grootste en nieuwste Engelse vliegkampschip. Bij dit ongeval gebeurden geen persoonlijke ongelukken, terwijl de schade, die nog niet precies vaststaat, aan beide vaartuigen slechts licht schijnt te zijn. Het verongelukte vliegtuig behoorde tot een van de twee Nederlandse „Fire- fly"-esquadrilles, die de „Illustrous" zijn gestationneerd. Hl '"\ftej trachtte op het vliegkampschip He landen, doch stortte door tot nu toe onverklaarbare oorzaak in zee en zonk direct. De piloot, de tweede luitenant-vlieger A. Lam- brechts uit Haarlem, heeft men niet meer kunnen redden, doch voor de waar- nemer, de vliegtuig-telegrafist eerste klasse D. Buitenhuis, kwam hulp opda gen in de vorm van een hefschroefvlieg- tuig van het Amerikaanse vliegkamp schip „Wright". De helicopter bevond zich in de lucht, toen de „Firefly" neer stortte en spoedde zich onmiddellijk naar de plaats van het ongeluk. Op verzoek van de commandant van het eskader, schout-bij-nacht Hallet, hebben alle schepen van de groep vanochtend tussen 11 en 12 uur Nederlandse tijd de vlaggen halfstok gehesen. Ook werden er herdenkingsdiensten gehouden. Volgens de berichten, die bü het hoofdkwartier van de oefening „Mam Brace" in Pitreavie (Schotland) zijn bin nengekomen, geschiedde de aanvaring tussen de „Van Galen (1760 ton) en de „Eagle" (36.800 ton) bu Noord-Jutland, naar men aanneemt toen de >Va!l len" brandstof overnam van het Brnse schip. De „Eagle" blijft aan de oefening deelnemen de „Van Galen" gaar naar Den Helder. Het schip kan deze reis op eigen kracht en zonder escorte maken. v v.- niMBBl Het Nationaal instituut „Steun Wettig Gezag" hield Zaterdag te Rotterdam een landdag; 's middags om drie uur werd een défilé gehouden langs het stadhuisHierin liepen mee: twee bataljons van de Nationale Reservetwee batterijen van de luchtdoelartillerie, drie afdelingen van de Rijkspolitieeen bataljon van de Gemeentepolitie en een compagnie van de grensbewaking. op het podium de autoriteiten onder wie minister L Het défilé langs het stadhuis met links J. M. Beel en burgemeester Schokking van Den Haag. De „Equerry", een 369 ton metende trei ler van de te Grimsby gevestigde rederij „Loyal Stream Fishing Cy" is Zondag, terwijl het ter hoogte van de kust van Noord-Noorwcgen aan het vissen was, door een Russische kanonneerboot aange houden en wordt thans in Oostelijke rich ting opgebracht. De rederij ontving hierover bericht van een andere, uit Grimsby afkomstige trei ler, waarvandaan men het opbrengen van löe „Equerry" had waargenomen. De rederij sprak de berichten tegen, volgens welke de „Equerry" zou hebben gevist in het zeegebied, waar de gealliëerde vloot- en luchtmachtoefening „Mainbrace" wordt gehouden. Zij zeide dat het incident op duizend mijl afstand van dit gebied ge schiedde. Ook had zij niet vernomen, dat er Russen aan boord van de trêiler zijn gegaan. De rederijdirectie zeide niet te weten of de „Equerry" de Russische visserijrechten zou hebben geschonden. De Britse admi raliteit is door de rederijdirectie over het voorgevallene ingelicht. Jan van Gent, de Amersfoortse autobuschauffeur, die de New-Yorkers er van ~al gaan overtuigen, dat ook buitenlanders het Amerikaanse verkeer „aan kunnen" is per K.L.M-toestel op het vliegveld van New-York, Idlewild, aangekomen. Hij werd daar begroet door zijn New-Yorkse collega, die Van Gents taak in Amersfoort zal gaan overnemen, George Edivard Links Brennan, rechts Jan van Gent (in de chauffeursstoel). O De Amerikaan George Edward Brennan, die zo vriendelijk zal zijn ge durende 30 dagen een bus door hel Amersfoortse stadsverkweer te loodsen, moei een bijzonder aardige man zijn. Precies 5% minuut na zijn aankomst op Schiphol zei hij reeds: „Nederland is een geweldig land met prettige men sen". De Amerikaan had de verzamel de verslaggevers nog maar net gezien; dus had hij geen reden om te doen alsof de journalisten door hun hartelijke op treden tot deze vleiende opmerking aan leiding gaven. Dit is meer het werk van de Amerfoortse buschauffeur Jan van Gent, die met zijn collega Br®n" nan van plaats verwisselde en op het ogenblik tussen de gigantische wolken krabbers van New York zijn weg zoekt. Jan van Gent blijkt in de States een goodwill ambassador" te zijn van een niet te onderschatten betekenis, oen ij jeen paar dagen geleden ®p n b.m 'i idlewild arriveerde, bereidde (Van onze correspondent) een enthousiaste ontvangst. De televisie bracht hem in tienduizenden huiskamers en terwijl de Amerikanen genoten van hun kopje koffie, glaasje cola, sigaar o,. sigaret vertelde de Amersfoorter van ons land. Ook in de talrijke interviews heeft hij dit niet nagelaten. Ziin eerlnke en ongedwongen optreden maakte een «oede indruk. „Jan was eerst een beetje verlegen door de grandioze ontvangst vertelde George Brennan, „maar Vul hééft zich er schitterend doorheen ge slagen. Wij Amerikanen houden van die huis-, tuin- en keukenpraatjes, dde zon der opsmuk gegeven worden. Met genoe gen luisteren wij naar verhalen over de kleine dingen van het leven. Honderden foto's zijn van uw landgenoot gemaakt' Zoals wij reeds meldden vervoert da 3th Avenue Transit Company, waarbij Jan van Gent gaat rijden, één millioen passa giers per - dag. De Amersfoorter krijgt een hulpchauffeur naast zich, die 13 maanden in Nederland is geweest. Met de reeds vermelde arrestatie van I de oplichting zou bij benadenn» ieen be- een Nederlandse toerist te Lugano, die j drag van 400.000 gulden zijn gemoeid, door de Nederlandse politie wordt ge- Door D., die textielhandelaar is, werden zocht als verdacht van oplichting, is zeer j textielgoederen getoond op vermoedelijk een grote oplichtingszaak aan het lichtgekomen. De gearresteerde is de 32-jarige E. H. D„ handel drijvende onder een te Am sterdam gevestigde firma. Door hem zou den een zestal particulieren en een drie tal bankinstellingen zijn benadeeld. Met een opslag- I hij (Van onze speciale verslaggever) PADERBORN, Zondagavond Menig Nederlands soldaat heeft vandaan weer eens ervaren, dat er niets gaat boven een Zondag thuis. In regen en modder liebben de deelnemers aan de oefening Hold Fast deze dag moeten doorbrengen, en al was er een pauze in de gevechtshandelingen van Zaterdagavond 7 uur tot Zondag ochtend 10 uur, n flink aantal van onze iongens was om zes uur vanochtend in de stellingen. Er was een regeling getroffen voor het bezoek van de godsdienstoefeningen; een derde deel kon naar de kerk, twee-derde moest in de stellingen blijven. Aalmoeze nier Niekerk en veldprediker ds Gerber van het 31e regiment deden hun uiterste best om zoveel mogelijk jongens onder hun gehoor te krijgen. Maar het verging hun al niet beter dan de koks: deze kon- ijPolitie van Zutphen en Renkum def dezer dagen in een stromijt onder tcmeente Heelsum een totaal ver- f^arloosde 14-jarige knaap aangetroffen. "e longen, die lange, zwarte haren droeg en zeer dunne benen en armen had. sliep onder een zak. Bliikens de voorlopige "dichtingen is hij afkomstig nit een woonwagen. De politie meent, dat de knaap niet meer thuis mocht komen. De jongen werd gevonden op aanwij zing van een pupil, die veertien dagen geleden uit een inrichting te Zutphen ontvluchtte. Met een andere vluchteling was deze pupij op een gestolen fiets m Heelsum terecht gekomen* Zij waren van plan de nacht in een stromijt door te brengen Toen zij op zoek naar een ge schikte rustplaats waren, ontdekten zij de totaal verwaarloosde jongen, slapend onder een zak. De vluchtelingen meen den dat er met deze jongen iets niet pluis was en reden daarna snel verder. In Den Haag kregen de knapen wroe ging. meldden zich bij de politie en ver telden van hun vlucht. Teruggekeerd in de inrichting deden zij het avontuurlij ke verhaal van hun vondst in Heelsum- Onmiddellijk werd de politie ingescha keld, die in samenwerking met de jeugdige gedetineerden- na enig zoe ken de verwaarloosde knaap in de stro mijt vond. Getracht wordt de knaap on der de hoede van de--voogdij te stellen. den ook niet alle strijdende mannen be reiken. Er moest namelijk putsgewijze gegeten worden. De bezetting van de schuttersputten kon om de beurt naar de keuken gaan, doch op een gegeven mo ment moesten de koks zelf hun lange messen camoufleren en hun geweren grij pen om leven en pannen te verdedigen tegen plotseling geïnfiltreerde Groenen. °aar;°o,r was het met de voorziening vnnrHurl r0p deze koude. natte Zondag voortijdig afgelopen. NJrierbfnhrtie afgeloPen week hebben de w Én b»ZaCUsch niets te doen ge- ditiè is er dan ieb-S^SOed"Vaderlan<lse tra" al doÖr de uU hun V°°r' officieren en -IdaTen.^l^f fb^" waarom zij nu al dagen lang met hun Te" onder hun arm moeten lopen Maar in st op Zondag is de herrie dan toch gekomen In regen en modder. Het enige gom was dat men tenminste in actie kwam. Het is een zeer bijzondere oorlog. Van de vuurpauze hebben de manoeuvrelei ders hier in het Sennelager gebruik ge maakt om op papier de oorlog van een week vooruit te spelen. In hun bereke ning'was het vandaag al 27 September en nauwkeurig werd er medegedeeld, wat er in deze denkbeeldige week, die dus Zaterdagavond om zeven uur in versneld tempo was gaan draaien, geschiedde. De Blauwe verdediging bleek ernstig geleden te hebben. Het Nederlandse bas tion was gepenetreerd en zwaar geteis terd. Vandaar dat er een hergroepering Ondanks de regen en kou zijn er van de 30.000 Nederlandse soldaten vandaag slechts 300, dat is 1 pet, om een of andere reden niet op het appèl verschenen. Dat zijn zij, die een klein griepje hebben gevat of een blaar opliepen of een ander klein mankement hebben. Sedert zijn komst in Duitsland tot Zater dag 20 September, zijn van het Ne derlandse legercorps 71 patiënten per vliegtuig afgevoerd naar Ne derland. Zoals wij reeds eerder meldden, komen voor transport alleen in aanmerking zij, bij wie het herstel langer dan een week zal duren. Bij verkeersongelukken zijn achttien personen gewond. Dertien ervan behoorden tot een naar Nederland afgevoerde groep. Drie verblijven nog in hospitaals in Duitsland. Zes van hen werden ernstig gewond, maar verkeren buiten levensgevaar. In het chirurgische veldhospitaal zijn vier blindedarmoperaties ver richt. Voor drie van hen zou ver voer naar elders niet zonder le- vensgevaar zijn geweest. van de Nederlandse troepen plaats had. De Groenen, in Britse tanks genesteld, wisten vandaag tot onder de kerkmuren van Diestedde door te dringen en daar brak dus hedenmiddag om kwart voor drie de hel los. De Britten weerden zich danig en het hele bataljon Nederlanders werd gedwon gen de helm te verwisselen voor de baret ten teken, dat voor hen de strijd tijdelijk ten einde was. Al deze „doden" verdron gen zich in het dorp rond de retirerende en oprukkende tanks, hetgeen het geheel nogal onoverzichtelijk maakte. Met luide knallen baanden zich de tanks van de Nederlandse leeuwen een weg door een bietenveld, pletten een heg en ploegden vervolgens het knollenland van boer Som- mer, die er op zijn Zondags met tranen 'in -de ogen bijstond, volkomen -om. Hij. plaats. Deze goederen, waarvan slechts het recht had ze waren niet van hem. Niettemin haalde D. er financiers bij en nam op de opgesla gen goederen gelden op- Van de opsla„- nemer werden daarbij opslagbewijzen getoond. Naderhand bleek echer dat de eoederen, waarvoor deze opslagbewijzen eigenlijk waren geproduceerd, waarde loze pakken met oude jassen e.d. waren. Men houdt rekening met de mogelijk heid, dat niet alleen D. bij deze oplich- tingsaffaire betrokken is. Naar wij nog vernemen, zou D. in dertijd nauw contact hebben gehad met een ex-monarch uit Europa, aan wie hij een auto zou hebben aangeboden. Bovendien zou hij hebben getracht dollar-chèques op de Chase Bank te New York van de cx-monarch in ons land te verzilveren. Deze cheques wer den echter niet gehonoreerd. D. ver keert in staat van faillissement. De zaak is in handen van de Amster damse Centrale Recherche. De officier van justitie heeft een verzoek ingediend tot uitlevering van D. krijgt natuurlijk schadevergoeding voor zijn vermoorde knollen, maar daarmede is dat kostelijke veevoeder niet gered. De jongens van de Mittelschule, die hier in een kasteel is ondergebracht, stonden met wijze gezichten bij de tanks en ver telden met een air van aankomende stra tegen dat men van alle manoeuvres nooit op aan kon, omdat regen de plannen van de generaal toch altijd veranderden, n- middels schudden de Britse tanks prikkeldraad van zich af om zich terug te trekken. Er waren meer mensèn voor wie dit weekeinde anders verliep dan Bijvoorbeeld de parachntisten die Zater dagavond bij Unne, terwijl de klokken rle Zondag inluidden, uit negen ^racht" vliegtuigen midden in een aardappelvel sprongen. Een fantastisch gezicht. Brandende ben- zinevaten op het veld gaven de plaats aan waar de soldaten moesten springen Groene lichtkogels vertelden waar het springen teneinde was. Dit was een prach- tig stukje werk van de Groene vijfde co- lonne, want de iandingen waren een vo - komen verrassing voor de Blauwe leger leiding. Het waren de Nederlanders in het Blauvfe bastion, die de ^egtulgen h^ eerst opmerkten en die er in slaagden twee ervan neer te halen. De parachutisten behoren tot de Ens^e reservetroepen. Het z«n vrU«"'ll®"s' dlc Zaterdagochtend in Liverpool en Cardiff, waar zii vandaan kwamen, hun krant nog thuis zaten te lezen en die Maandagmor gen gewoon weer aan hun burgerwerk zullen gaan. Met laag over de bomen scherende straaljagers en bommenwerpers werd een oude week uit- en een nieuwe week in- SNUog'twaalf harde uren voor de Neder- l3houwingen e'n d^raf^jorten d'er deskun- Voor een goed begrip van deze ver- schouwingen en a maken van de wachting moge de volgende toelichting Nederlandse welke wij van het K.N.M.I. ont dampen Tvliegtolgen op^e™^^? De verwachting geldt voor de normale d ton zien staan en radarstations, o.m I waarnemingshoogte van 2.20 meter (in 6=t can De Lier kon waarnemen. Mae 1e tegen straling afgeschermde meteoro- ook op de Britse'luchtbases in Duitsland agische hut). Het heeft namelijk weinig Op de bus wordt een groot bord aan gebracht met de woorden: Goodwill ambassador of the Netherlands. George Brennan zelfs is het prototype van een Amerikaan: camera, geblokt costuum en een hoed met sombrero- „a„rv„r, „i, allure. Hij beweegt zich vlot. Zijn opmer- te vertonen kingen zijn raak, zakelijk en geestig. Zijn bezoek aan ons land beschouwt hij als een stunt, waaraan hij graag zijn mede werking verleent. „Ik vind het reusach tig leuk in Amersfoort mijn rondjes te mogen rijden. Ik ken het stadje al vrij goed. Jan heeft mij foto's laten zien en mij een en ander van het leven daar ver teld" Gevraagd naar zijn hobbies aarzelt Brennan geen moment met het antwoord. Zonder haperen somde hij in één ruk het hele rijtje op: boksen, kegelen, golf, zin gen, dansen en luisteren naar muziek. „Ik ben ongehuwd en 44 jaar oud, want dat zuilt U ook wel willen Weten. Ik heb nog vergeten te zeggen, dat ik in Brooklyn woon". Gedurende de oorlog was George Brennan ingelijfd, bij de 2e Amerikaanse Infanteriedivisie. „Normandië en prac- tisch alle steden tussen Parijs en Brussel heb ik leren kennen, maar ik had nog niet het genoegen in Nederland te zijn. Tussen twee haakjes: met Jan van Gent heb ik heerlijk geluncht in het Holland House te New York. Het eten was ver rukkelijk en met de Hollandse keuken zal ik zeker geen last hebben". Mededeling voor de eigenaars van fruit- en aardappelbewaarplaatsen. Het koelseizoen voor fruit en aardappe len is weer begonnen en uiteraard gaat veler belangstelling uit naar het nachte lijke temperatuurverloop. Koude nachten moeten worden benut om de bewaar- ruimte zo spoedig mogelijk op de meest gewenste temperatuur te brengen. Dezer dagen is nu, gelijk men zal weten, het K.N-M.I. begonnen met in de weerverwachting, die om half een 's mid dags wordt uitgezonden, mededelingen te doen van de in de eerstvolgende nacht te verwachten minimum temperaturen in de verschillende delen van het land. Deze verwachting wordt in het weer- praatje van 19 uur herhaald en zonodig aangevuld met de laatste gegevens. zag men, dat het afweergeschut onbe mand was. Voor een ieder is er wel wat om over na te denken, is er wel iets wat hij beter had kunnen doen. Maar dat is dan ook het nut van deze oefeningen: de zwakke plekken moeten ontdekt worden om de paraatheid der Europese defensie op kunnen voeren. zin voor de verschillende delen van het land een verwachting te geven van de minimum temperatuur dicht bij de grond (b.v. op 10 cm. hoogte). Plaatselijke om standigheden spelen daarbij immers een overheersende rol. Boven een lichte zandgrond kan de temperatuur in een heldere windstille nacht tot veel lagere waarde dalen dan bijv. boven kleigrond. Dicht boven begroeide grond is het tem peratuurverloop als regel geheel anders dan boven niet begroeide grond, de aan wezigheid van water, ligging al of niet op tegen de wind beschutte plaatse enz. zijn factoren die van grote invloed zijn. Men zal dus de verwachting van de minimum temperatuur als leidraad moe ten zien en daaruit, met kennis van de plaatselijke omstandigheden, een schat ting dienen te maken van de te ver wachten minimumtemperatuur op de hoogte, vanwaar de voor koeling ge bruikte lucht wordt aangezogen. Deze schatting is van het grootste belang als een heldere nacht met wei nig wind wordt verwacht. Dan zijn nl. de verschillen tussen de temperatuur op 2.20 m. en die dicht bij de grond het grootst- In dergelijke „stralings- nachten" kan de minimumtempcrs.'uur vlak bij het aardoppervlak 3 tot 5 gra den lager zijn dan die op normale waarnemingshoogte. Wanneer de volgende verwachting wordt uitgegeven: Voor het Noorden van het land minimumtemperaturen tussen 2 en 5 graden Celsius, dan is het waar schijnlijk, dat dicht bij het aardopper vlak in heldere naohten het kwik op verschillende tegen de wind beschutte plaatsen tot onder 0 graden Celsius zal dalen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 1