Islamieten in Libanon poogden christelijke invloed te beperken ruim iuu rasse eens zetelden ter AJI.v.d. Maagdenberg CssR Mossadeq komt met tegenvoorstel BRAND OP SCHEEPSWERF Postzegels van voorgeschreven kleur „Velser affaire" nog niet in behandeling De kinderverlamming Oorzaak van staatsgreep? Nieuwe katholieke president kan dit streven verijdelen IN MEMORIAM Bekend retraiteleider ontslapen Bewogen historie Critiek te Londen PAGINA VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1952 Bezwaarschriften van de verdachten PRIESTER- EN PROFESSIE FEESTEN In V. S. en Denemarken toenemend BRUSSEL: PROF. AUGUSTO MILANI f Het grootste gedeelte van Bodewes- Scheepswerven N.V. te Martenshoek aan het Winschoterdiep, is tijdens een korte maar felle brand gistermiddag in de as gelegd. De brand ontstond om even over 5 uur, toen vrijwel niemand meer op het terrein van de werf aanwezig was, in een grote bouwloods door onbekende oorzaak. In een ogenblik stond de loods in lichter laaie. Hierin bevonden zich nagenoeg alle belangrijke afdelingen van het bedrijf, zoals o.a. smederij, bankwerkersafdeling en de afdeling voor afschrijvingen. Hoewel de brandweerploegen uit Hoo- gezand en Sappemeer, geassisteerd door de bedrijfsbrandweer de vlammenzee energiek bestreden, kon niet verhinderd worden, dat de loods geheel in vlammen opging. Alle tekeningen en berekeningen verbrandden, ook die van verschillende nieuwe opdrachten. Een in aanbouw zijn de coasfer, waarvan aanvankelijk gevreesd werd, dat zij door in brand geraakte on derliggers zou gaan schuiven en ontijd'g in het water terecht zou komen, is daar voor gespaard gebleven. Het schip, dat op 31 December a.s. afgeleverd moest wor den, zal nog op de door de brand geteis terde werf worden geklonken en dan te water worden gelaten. Het zal daarna op een andere werf worden afgebouwd. De omvang van de schade, die in de duizenden loopt, is nog niet te bepalen. (Van onze correspondent). De behandeling' van de z.g. Velser af faire, die op 6 October a.s. voor de Haar lemse Rcchtbanw zou beginnen, is voor onbepaalde tijd uitgesteld. De Officier van Justitie in deze zaak, mr R. Grasso uit Rotterdam, heeft aan de verdachten een kennisgeving van verdere vervol ging gezonden. Een dergelijke kennisge ving gaa vooraf aan een dagvaarding. Naar aanleiding hiervan hebben de raadslieden van dc verdachten, op dc laatste dag van de wettelijk vastgestelde termijn, bezwaarschrifen aan de Haar lemse Khchbank gestuurd. Deze bezwaar schriften moeten eerst door de Recht bank behandeld worden. Het vermoeden is gewettigd, dat na deze behandeling, een van beide partijen appel aantekent en daarna in cassatie zal gaan. Het is daarom mogelijk, dat de z.g. Velser Af faire niet voor 1933 behandeld wordt. In totaal zijn 11 bezwaarschriften over handigd, waarin de raadslieden o.m. de bevoegdheid van de Rechtbank in deze zaak in twijfel trekken, bezwaar maken tegen een openbare behandeling en de al dan niet gepleegde feiten verjaard noe men. Er zijn in deze zaak vijf verdach ten. Het is nog niet zeker, of ook een zesde persoon een kennisgeving van ver dere vervolging krijgt toegestuurd. Hier over zal het Openbaar Ministerie beslis sen. bezoek aan H. M. de Koningin en mevrouw Ridgway. Gisteren brachten generaal Ridgway en zijn echtgenote op paleis Socstdijk een V.l.n.r.: ir C. Staf, H. M. de Koningin, genereaal Ridgway, mevrouw Staf Zondag a.s. vieren de volgende paters Redemptoristen hun zilveren priesterfeest: Th. de Witte, A. de Groot en A. Versteege in Paramaribo; J. van Gassel en B. Haan appel in Brazilië en Fr. Wijnands in Am sterdam. Hun zilveren professiefeest vieren Maan dag a.s. de paters Redemptoristen H. Ver meulen, Rotterdam, A. Dankelman, Am sterdam, A. Rottier, Nijmegen, G. Lubbers, Brazilië en J. van Éaarle, Roosendaal, als mede drs Ign. Schwering O. Carm., Olden- zaal. In de afgelopen week 'hebben zich in de Verenigde Staten 4.190 gevallen van kin derverlamming voorgedaan, tegen 4063 in de daaraan voorafgaande week. Het totale aantal gevallen in de statische periode, begonnen in April en lopende tot verleden week, bedraagt 34.291, hetgeen 4038 meer is, dan in dezelfde periode van het laatste recordjaar 1949. In Denemarken woedt op het ogenblik de hevigste kinderverlammingepAdemie sinds vele jaren. Volgens de gezondheids dienst zijn vierhonderd schoolkinderen in Kopenhagen door de ziekte aangetast. Da toestand van een honderdtal van hen zou zeer ernstig zijn. Ongeveer vierhonderd volwassenen lijden ook aan de ziekte. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal Dinsdag, 30 September, en Woensdag, 1 October, geen audiëntie verlenen. (Van onze correspondent) BRUSSEL, Donderdag VAN de verschillende bisschop pelijke zetels in België, is die van Doornik veruit de oudste. De bisschop, die daar op het ogen blik de zetel van de heilige Eleu- therius, eerste bisschop van het oude Thornacum uf Turris Ner- viorum der Romeinen bekleedt, is de honderdderde in de lange rij van kerkvoogden, die door vele ecuwen heen dit bisdom hebben be stuurd. Het Waalse Doornik dat, samen met het Vlaamse Tongeren, de_eer opeist de oudste stad van België te zijn, behoorde in de vijfde en de zesde eeuw tot Frankrijk. Het was zelfs de zetel der koningen van het Merovingische Huis, doch werd in 1525 met de Spaanse Nederlanden verenigd. Bij de vrede van Aken na 1667, verviel deze stad weer aan Frankrijk, doch in 1709 werd zij bij de vrede van Utrecht aan Oostenrijk ge geven en als één der acht barrière steden door de Ne derlanden bezet. Onder Lodewijk XV werd zij we derom door de Fransen veroverd en tot in 1748 door hen behouden. Na de vrede van Pa rijs kwam zij onder het bestuur van de koning der Nederlanden en na 1830 onder dat van de koning van België. Zoals men ziet was de politieke geschiedenis van deze stad, waarin ook de Franken en de Romeinen een rol hebben gespeeld, bijzonder woe. lig. Haar religieuze historie is het niet minder geweest. De eerste bisschop van Doornik' was een tijdgenoot der Merovingi sche koningen, de Belgisch—Romein se seigneur Eleutherius, die lange jaren aan het Hof had verbleven. Zijn installatie als bisschop had plaats na de slag van Tolbiak in het jaar 490. Na de bekering van Clovis en diens krijgslieden, werd het Chris tendom officiële godsdienst van het koninkrijk der Franken. Het was de heilige Remigius, die de katholieke hiërarchie in Noord-Gallië vestigde en de bisschoppelijke zetel van Door nik stichtte- Het episcopaat van Eleu therius heeft meer dan een kwart eeuw geduurd. Hij stierf als marte laar voor het geloof. Na zijn dood werden de diocesen van Doornik en Noyon samengesmolten. De unie van deze twee kerkelijke provincies duurde zes eeuwen. Éen veertigtal prelaten volgde in die pe riode elkaar op als bisschop van Doornik en Noyon. Daarna werd Doornik weer een geheel autonoom bisdom, met als eerste bisschop in deze nieuwe rij Anselmus. die van 1146 tot 1148 de zetel bezette. Gedurende de vroege middel eeuwen werd de bisschop door het volk en de clerus gekozen. Dat ging zeer eenvoudig in zijn werk. Op de aangegeven dag stroomden het volk en de geestelijken naar de beroemde kathedraal met haar vijf torens- Meestal was men het tevoren al over een candidaat eens geworden. Dan stond een invloedrijk persoon op en riep de naam van de candidaat. die men het meest geschikt achtte. Soms kwam er oppositie er soms ook niet. Doch in elk geval moest de keus van het volk en van de clerus door de koning en door de Metropoliet van Reims geratificeerd worden. De H. Stoei nam toen geen deel aan da bis schopsaanduidingen in Gallië. Deze primitieve procedure werd in het midden der middeleeuwen ver- Prof. Augusto Milani, de deken van liet College van Advocaten van het H. Con sistorie is gisteren op 70-jarige leeftijd in zijn woning te Montorio Romano bij Rome overleden. Naast zijn functie in bovengenoemd College, welks leden plei ten in canonisatieprocessen, en in civiele en strafzaken voor de rech terlijke instanties van Vaticaanstad, be kleedde hij tevens het ambt van con sulent in de juridische commissie der H. Congregatie van de fabriek van St. Pieter.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 5