RADIO-PROGRAMMA'S Uranium 235 is schaars Een groot probleem radicaal opgelost atten Nieuwe Egyptische zuiveringsacties Gezant in Den Haag ontslagen ïoen Eenkop HERBESAN-lhee reinigt Uw lichaam en houdt U fit PAGINA 7 DRIE DIRECTEUREN- GENERAAL bij Buitenlandse Zaken COURSES DUINDIGT EN HILVERSUM Te Cairo is Donderdag officieel mede gedeeld, dat vijf Egyptische ambassa deurs en gezanten en een tiental onder staatssecretarissen en hoge functionaris sen uit de regeringadienst zijn ontslagen in het eerste stadium van een zuivering in de rcgeringsdlcnsten. Onder degenen, die ontslagen zijn. be vindt zich de Egyptische gezant in Neder land, Mohamed Aly Sadek, die een oom is van ex-koningin Narriman, voorts de ambassadeur in Spanje, de gezant bij het Vaticaan en de gezanten in Portugal en Brazilië. De regering heeft voorts het ontslag aanvaard van de gezant in Afghanistan en de rector van de Mohammed-univer- siteit te Assioet. Zij bes'loot de onderwijs- missies in Londen, Parijs en Washington te handhaven, maar de personeelssterkte te verminderen. Volgens een onlangs aangenomen wet kunnen functionarissen, die uit de rege- ringsdienst zijn ontslagen, zich pas na zes maanden tot de raad van state of het oppergerechtshof wenden. Een ander regeringsbesluit behelst, dat binnenkort de 200 auto's v. ex-koning Fa- roek en op 6 na de auto's van de regering zullen worden verkocht. Onder het oude regiem gaf de regering ruim een millioen pond per jaar uit voor aanschaffing en onderhoud van luxe-auto's voor hogere ambtenaren. Nu moeten zelfs ministers, die niet over een particuliere auto beschik ken, naar hun bureau wandelen of de bus nemen. energie worden bereikt. En de Atomic Energy Commission heeft in verband hiermede een bedrag van ruim een mil liard dollar aangevraagd. om een nieuwe fabriek voor atoomenergie te bouwen, ergens in de staat Ohio. De atoomenergie-fabrieken van Oak Ridge in Tennessee en die van Paducah. in Kentucky (vroeger deden deze namen denken aan negro spirituals en cowboy songs) leveren veel te weinig- Zo pas is bij de oefeningen in Nevada gebleken, dat er projectielen bestaan, geladen met atoomenergie, die door de artillerie kunnen worden afgeschoten. Er komt dus steeds meer behoefte aan atoomenergie. Maar die nieuwe projectielen eisen nog niet eens de atoomenergie op, welke nodig zal zijn voor de twee. ten behoeve van de Amerikaanse marine in aanbouw zijnde atoom-onderzeeboten- En dan werkt men op het ogenblik aan plannen voor een door atoomenergie gedreven yliegd'ekschip. Bovendien: wie weet, wat de militairen nog meer op hun programma hebben staan- Dus-meer en grotere fabrieken- Het juiste bedrag, dat de nieuwe fabriek in Ohio kostenmoet, is een milliard, twee honderd millioen dollar. Zonder dit geen voldoende plutonium. De natuur heeft blijkbaar niet aan de moderne behoefte aan atoomenergie ge dacht. Anders zou ze wat meer uranium 235 geproduceerd hebben VAN AL HET URANIUM, dat in de wereld gevonden wordt en er komen telkens weer berichten over nieuwe vindplaatsen is uranium 235 het meest voor atoombommen geschikt. „Ideale" atoombommen moeten uranium 235 bevat ten. Intussen, de atoombommen, die op Hirosjima en Nagasaki werden afgewor pen, waren met plutonium gevuld. De productie van atoombommen kan niet in ongelimiteerde aantallen plaats vinden. Ten eerst, omdat het vervaardigen van een bepaalde hoeveelheid plutonium tijd kost en natuurlijk ook veel en kostbaar mate riaal. Ten tweede, aangezien de „grond stof" voor ideale atoombommen, het uranium 235, erg schaars is. Uranium 235 bevordert het proces, waar mede plutonium uit uranium 238 gemaakt wordt, doch het is er eigenlijk te duur voor. Aldus zitten de fabrikanten van atoombommen eigenlijk een beetje te kijken- Plutonium wordt niet in de na tuur gevonden, doch heeft als grondstof zoals gezegd uranium- "Wat uranium 235 betreft, dit wordt in de natuur gevon den, doch toet vormt slechts 07 pet van heel de uraniumvoorraad op de wereld- 99.3 pet daarvan is uranium 238- De cijfers staan voor het aantal neu tronen. dat nodig is bij het bombar deren van het uranium in de z.g. ket tingreactie in een pyloon- Er moet inmiddels in de Verenigde Staten een grotere productie van atoom- Onderscheiding. Bij K. B. is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau de heer J. S. Hoogstra, te Zierikzee, die renarts aldaar. Zoals reeds eerdér werd gemeld, ligt het in het voornemen de werkzaamheden van het regeringscommissariaat voor het economische en militaire hulpprogram over te dragen aan een nieuw directoraat- generaal bij het ministerie van Buiten landse Zaken onder leiding van drs E. H- van der Beugel, thans president-directeur van genoemd regeringscommissariaat. Bo vendien zal worden ingesteld een directo raat-generaal voor Indonesische zaken on der ldidipg van mr C. W. A. Schürmann, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister en tot voor kort plaatsvervan gend Hoge Commissaris der Nederlanden te Djakarta. Dientengevolge zullen binnenkort aan het ministerie van Buitenlandse Zaken drie directeuren-generaal verbonden zijn, namelijk de huidige directeur-generaal politieke zaken, jhr O. Reuchlin en twee bovengenoemden. Na den Haag heeft SÖnia Gaskell gister avond in Haarlem met haar Ballet-Recital groot succes gehad. Aan weerskanten yan het voetlicht werden préstaties gelevérd, die vermeldenswaard zijn. Op het pro gramma stonden o.a. Sleeping Beauty (Tsjajkowsky-Petipa) en Le Cygne Noir (ideirij vermeld, waarmee een gooi naar het klassieke ballet werd gedaan, een worp die niet die hoogte bereikte om een verantwoorde poging om Petipa's choreo grafie te reproduceren te wettigen. Marianne Hylarides en Jaap Flier had den voor het grootste deel de moeilijke taak de klassieke dans te doen leven., Ma rianne Hylarides heeft uitermate 'knap met eep uitstekende techniek gedanst. Geen Higthtower-Eglevskyprestatie, maar alleszins met bravour gedaan. Het bezwaar geldt echter, dat bij de dansers en danseressen van Sonia Gaskell de techniek nog te bestudeerd en te ge disciplineerd is. Daardoor mist het bezie- ling. Van een eigen stijl is geen spvake, maar bepaald verheugend is het dat een Marianne Hylarides en Jaap Flier in staat zijn een pas de deux te dansen zonder daarbij te zeer de tekortkomingen van technische beheersing te tonen. „Les amours de Don Perlimplin et de Belisa", het bekende verhaal van Garcia Lorca, door Conrad van de Weetering, Els Mul en Louki van Oven in de choreogra fie van Gaskell op muziek van H. Villa Lobos was onderhoudend en het werd goed gedanst. „Rhythme en Klank" op muziek van Rela Bartok in de choreografie van Sonia Gaskell toonde, evenals de Ragtime op muziek van Strawinsky, ook in de cho reografie van Sonia Gaskell, te veel par- terre-acrobatiek om te ontroeren. Soms verbazingwekkend knap gedanst, maar het heilige vuur ontbrak. Maria Huisman, die evenals Willv de la Bije in het diver tissement uit „Sleeping Beauty" onzeker danste, was in „Rhythme en Klank" en „Ragtime" beter in vorm. Zij danste pre cies, exact en figuurvast, maar haar licha melijke dispositie blijft een handicap. In het Italiaans concert van J. S. Bach heeft Sonia Gaskell niet veel variatie ge bracht in haar choreografie, terwijl de So nate op muziek van Jan Mul rustiger door haar was uitgewerkt dan de muziek aan vankelijk deed vermoeden. Ofschoon wij hierboven enige tekortko mingen hebben aangeduid, moeten wij on omwonden verklaren dat de technische prestaties van het Ballet-Recital vaak be wonderenswaardig zijn. ,De artisticiteit van deze danstroep kan op deze uitsteken de voedingsbodem groeien. Als de indivi dualiteit van de dansers on danseressen zich kan cultiveren en als er niet slechts gewerkt; wordt op de uiterlijkheden van technische beheersing van de dansfiguren, dan zal het Ballet-Recital ook een dans kunst kunnen tonen die wij luide zullen kunnen toejuichen. De klassieke dans als basis voor de trai ning heeft gisteren nog eens bewezen een uitstekende basis te zijn. Wat hierna kan volgen, is aan Sonia Gaskell en haar talen ten kunnen zich nu creatief ontplooien omdat er materiaal ito haar troep aanwezig is waarmee zij wellicht veel kan bereiken. Mn «In o' j\ itlpizipriepr s'e g-azinswas verliest ter- tella niet meer dan 47 ct. h stond en zienderogen alle i-dubbel pak 90 ct). geworden! vlekken in het vette, welige Voor de fijne was is natuur- en zo veilige sop van hel lijk een speciaal alkalivrij De meeste vrouwen be- blauwe Vak Castella. Vlek- séhouwen wasdag vol- ^en vluchten voor Castella! cAffsjl strekt niet als een uitspan- rts,\) nihg, ook al zijn zij nog zo sportief. /r/iïZ~~Tr\ ,Mil Zeepost. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waar op de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld: Indonesië en Nieuw-Guinea: m.s, „W. Ruys" (1 Oct.); Nieuw-Guinea (uitsluitend Hollandia): s.s. „Tomini" (4 Oct.); Ned. Antillen: m.s. „Oranjestad" (30 Sept.); Su riname: m.s. „Bonaire" (l Oct.); Unie van Z.-Afrika: m.s. „Carnavon Castle" (27 $ePt.); Canada: s.s. „Ryndam" (2 Oct.!; Australië en Nieuw-Zeeland: s.s. „Ranchi" (30 Sept.) en Zuid-Amerika: s.s. „Alcan tara" (6 Oct.). (Advertentie) Verkrijgbaar bij Uw apotheker o£ drogist, i zand. dat ze eerst opgemerkt hadden, zat alleen boven op het haar. Om deze reden had hij geweigerd, een overliidenscertificaat af te geven en het als zijn dure plicht beschouwd, een lijk schouwing te «ten. De dokter overhandigde de Coroner vervolgens het watje, waarmee langs de wond gestreken was. Een zacht gemur mel van verbazing ging door de hall. Pointers ogen waren gericht op de ge zichten tegenover hem- Kolonel Scarlett staarde de dokte" nan. on een manier, die de man van Scotland Yard niet ent- cijferen kon. Hij toonde geen ontroering, toch was er een trek om zijn mond, die van spanning sprak, van grote, fnaar in bedwang gehouden spanning. Mrs- Lane geleek wel een beeld van ivoo". zoals 7o achterover leunde in haar stoel. Sibella's open lichtten met een groene glans. Zij keek niet naar d" dok ter maar even slechts, naar di Monti. Daarna staarde zii weer op haar gevou wen handen. Pmnter. merkte we', hoeveel moeite het meisje dben moest, haar blik in die richting tr, houden. Toch oordeelde zii het waarschijnlijk vfiliger. zo. De dokter voelde de beroering, die hij tewepogebrprht had. eti ginff verder: Hef spijt me, dat ik u deze last ver oorzaken moet. AU ik u gisteren had kunnen bereiken, mijnheer, door de tele foon. zou ik u, of mr Scarlett, als de naaste bloedverwant, op de hon'k ge bracht hebben. (Wordt vervolfd.) Detective-roman van A. FULDING De Coroner kon de overtuiging van Maud, dat haar jonge meesteres vrees gevoeld had. .niet aan het wankelen brengen. Ook hield zij vol, dat Rose het snoer amethisten gedragen had, toen zij haar voor 't laatst zag. Mr. Gilchrist maakte een eigenaardige beweging met zijn lippen, schoof enige papieren op zij, haalde ze daarna weer naar zich toe en zei, met een blik op kolonel Scarlett, die gretig luisterde en de kalmte, waarmee hij de kamer binnen gekomen was, scheen verloren te hebben; Wel, wel. Dat houd ik nu voor echte meisjespraat, O, neen, mijnheer, verzekerde Maud Miss Rose had een waarschuwing gehad. Ze was bang gemaakt voor iets, al wilde ze het van zich af werpen. Men had haar vrees aangejaagd. Sensatie! Maar, om nu tot iets anders over te gaan, begon de Coroner weer, was het bed beslapen toen je de andere morgen de kamer inkwam? De vraag veroorzaakte enige beroering, maar het antwoord was duidelijk. Het was zo geweest. Daarna werden Sibella en Mr* Lane

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 7