„Hoop op verdeeldheid der wereld ijdel" reageert op Russische vrije Acheson „nieuwe koers" Roosendaals echtpaar in Rome overvallen Naguib won wederom m Vaeantiespreiding het slop Europees atoomlaboratorium komt in Geneve Nederland trok zijn voorstel in RUILVERKEER in BENELUX Eénrail-trein gaat proefrijden I r r Vele vragen zijn op Moskou gericht. Nog geen vredesster Sovjet-Unie zal militaire macht blijven uitbreiden Wafel-leider Nahas gaat onder het juk door Boterproductie daalde Dinsdag 7 October 1952 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Bandieten plunderden auto Druiven leverden verlies op Commissie gaat betere verdeling onderzoeken bij scholen en examens Pleidooi voor Arnhem had geen resultaat Minister voelt voor adviserende vertegenwoordiging Rail loopt boven door.de wagons heen Obstakels bij aardappel- export naar Duitsland WEERBERICHT :4 ACHESON Géén verdeeldheid in het Westen"... „Stel daden in Korea!" Sinistere herinneringen i MEER PASSAGIERS OVER ATLANTISCHE OCEAAN ERGERLIJK! ZUSTERS FRANCISCANESSEN TERUG NAAR DUITSLAND CANADESE MONETAIRE RESERVES OP RECORDNIVEAU EMMER FILIAAL VAN HAZEMEIJER V' Invoermachtigingen gaan vooral naar laag geprijsde partijen In twee jaar tijd met ruim 25 procent Weerverwachting geldig tot morgenavond: Wisselende bewolking met hoofdzakelijk In het Noorden van het land enkele buien. Langs de Waddenkust aanvankelijk nog krachtige, overi gens matige wind tussen Noord-West en Zuid- West. Vannacht iets kouder. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Woensdag 8 October: Zon op 6.53 uur, onder 18.02 uur. Maan op 20.12 uur, onder 13.29 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Malenkof sloeg naar twee kanten De duidelijke poging der Russen om een wig te drijven tussen Amerika en zijn bondgenoten, tot uiting komend in de laatste publicatie van Stalin en in bet rapport van Malenkof, werd gisteren onmiddellijk gepareerd door de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Acheson, ju een te Pittsburgh gehouden redevoering. „Het is duidelijk, dat bet Kremlin, nu de zaken,niet gaan zoals verwacht werd, van tactiek gaat veranderen aldus Acheson. „In 1947 verwachtte de Sovjet-Unie, dat geheel Europa en Azië op bet punt stonden voor de eventueel geweld dadige Sovjet-Russische druk te bezwijken. Deze verwachting is echter Verijdeld door de kracht, waarmede het vrije gedeelte der wereld zich *eoen de Russische dreiging teweer heeft gesteld. s\sa De groeiende kracht van de niet- communistische wereld heeft het Kremlin gedwongen zijn tactiek van Beweid, waarmede het aanvankelijk de wereldbeheersing wilde bereiken, te wijzigen. Doch laten wij één ding Koed begrijpen: indien Sovjet-Rusland er al toe zou overgaan om, uit tac tische overwegingen, in plaats van met de sabel te kletteren, op verzoenende wijze over stabilisatie en de mogelijk heid van het „op vreedzame wijze naast elkander kunnen voortbestaan der communistische en kapitalistische stelsels" te gaan praten, dit niet de minste verandering zal brengen in de fundamenteel vijandige instelling van dit land tegenover de niet-communis- tische staten". Acheson vervolgde: „De sovjet-Unie zal haar militaire macht blijven uit breiden, ook al zou zü haar spijkerlaar zen verwisselen voor zachte pantoffels. Wij kunnen toenemende communistische pogingen tot ondergrondse actie het zaaien van verdeeldheid tussen de vrije landen en het uitbuiten van de we zenlijke moeilijkheden, waartegenover deze staten zich gesteld zien, verwach ten. Dit is de onmiskenbaar duidelijke waarschuwing, welke Stalin's jongste schriftelijke verklaring en de redevoe ringen op het Zondag j.l. te Moskou begonnen communistische congres voor ons inhouden. En zelfs, indien de Russen daadwer kelijk hun tot nu toe gevolgde tactiek zouden wijzigen, kunnen wij er zeker van zijn dat de methode van de open lijke aanval onverwijld zou worden her vat, indien - de niet-communistische lan den zich in slaap zouden laten wiegen, zich zouden overgeven aan gevoelens van zelfvoldaanheid of ook maar in het minst zouden verslappen bij het op bouwen ener verdedigende macht". Doch één ding staat vast: de. hoop en verwachting van het Kremlin om zijn doel te bereiken, door het zaaien van verdeeldheid en het aanwenden van pogingen om inwendige ontbinding in niet-communistische landen te veroor zaken, zal evenzeer ijdel blijken als zijn tot nu toe gevolgde werkwijzen om te pogen de Westerse tegenstand te bre- ken". Voor een wezenlijke vermindering der thans in de wereld bestaande spanning is meer nodig dan enkele uitspraken van Sovjetrussische leiders over een „vreed zaam samengaan", vervolgde de minis ter. „De Sovjet-leiders zullen hun woorden met daden waar moeten maken", ver klaarde hij. „En zij krijgen daartoe bin nen de eerstvolgende 48 uur de gelegen- MALENKOF „Verdeeldheid in het Westen (Va-n onze correspondent). De accountant J. Ie C. uit Roosendaal, die dezer dagen met zijn echtgenote Rome bezocht, is door bandieten overvallen en van zijn bagage, juwelen en geld, voor 'n gezamenlijke waarde van enige duizen den gulden, beroofd. En dit gebeurde op klaarlichte dagop het St Pieters plein. De accountant had zijn auto voor de St Pieter gestald. Toen hij na een bezoek aan de kerk terugkwam en wegreed, liep zijn band leeghij was in spijkers ge reden die men voor de auto gestrooid had De Roosendaler stapte uit om de band te verwisselen, doch op dat ogenblik reed er een motor met zijspan langs, waarin enige mannen waren gezeten. Een van hen bedreigde het echtpaar, terwijl de ande ren in de auto sprongen en er alles u.t haalden wat van hun gading was Een tasje waarin zich juwelen bevon- Len tasje, handen ge- den, werd mevr. t-e u u» hard rukt. Het geschiedde au«»a®? bandje- handig, maar zeer snel. Nadat de banche ten ook nog de Roosendaler zelf zijn geld Mocstafa el Nahas, gedurende lange jaren leider van de machtigste Egyptische Partij, de Wafd, zeven maal premier en de meest belangrijke politieke figuur in zijn land, heeft gisteren oop een bewogen zitting van het partijbestuur zijn ver zet tegen generaal Naguib moeten op geven. Zijn naam zal niet voorkomen op de lijst van stichters der overeenkomstig de wet op de politieke partijen opnieuw op te richten Wafd-parlij. Zoals bekend heeft Naguib bij herhaling laten weten, dat hij Nahas wegens zijn aandeel in de corruptie van het voormalige Egyptische regime niet kon aanvaarden als leider van een gezuiverde Wafdpartij. Deze beslissing stuitte op taai verzet van Nahas zelf en van de oude garde der Partij, op zittingen van het partijbestuur Naii ?nder de kreet: Geen Wafd zonder van tvt" besloten Nahas ook tegen de wil Het .§uib voor te dragen als partijleider. v®. een hardnekkige strijd geweest, JDij de vasthoudende Nahas getracht eft al zijn populariteit onder de bevol- 'n§ en zijn faam als kampioen van het Egyptische, anti-Britse, nationalisme tegen öe generaal uit te spelen. Naguib bleef echter onvermurwbaar. Naar verluidt heeft Naguib's reis door s Nflidella, waar hij allerwegen ook in de Woonplaats van Nahas, het Wafd-bolwerk is \efilt van in kassen gestookte druiven 'iet afgelopen seizoen verliesgevend j ®est. Deze druiven haalden bij verkoop H„,?r°ductiekosten niet. Ook de teelt van ^oiVSn in de koude kassen is, blijkens Cwtieling van de Ned. Fruittelers Orga nisatie, n;et rendabel geweest. De teelt van „koude" druiven, waarvan de afzet bijna voorbij is was ^ot dusverre ook verlies gevend. Men vraagt zich af in hoeverre de tegen woordige productiekosten het, bij de marktsituatie cn de koopkracht van de consument, nog .mogelijk .zouden kunnen maken om kasdruiven lonend te, telen. gerT^verd' t0CiUiChin" tuigd, dat zjjn rol v»„ rvan over" volkslcider is uitgespeeld meest scvierde Gisteren is de Wafd dan het juk doorgegaan. De lijst van on" i^ ters zonder Nahas werd 0d L S tische ministerie van binnenlandse zlken geregistreerd. Om de pü te vergulden is Nahas benoemd tot ere-president der partii voor het leven. partij Na het bekend worden van de beslissing van het partijbestuur hielden grote groe pen jeugdige demonstranten betogingen van aanhankelijkheid aan Nahas in de straten van Cairo. De opvolger van Nahas Abdel Goorna, werd met afkeurende critiek bejegend. afhandig hadden gemaakt, sprongen zij weer op de motor en verdwenen in een ommezien. ...Pe Koosendaalse familie deed onmiddel lijk aangifte bij de politie, doch de daders verden niet gevonden. Verzekering dekt de schade. heid. De communistische onderhandelaars te Pan Moen Djon zullen dan namelijk geantwoord hebben op de jongste voor stellen der V. N. voor het uitwisselen van krijgsgevangenen. Na het grote geduld en de uiterste te gemoetkomendheid der V- N.-onderhan- delaars te hebben geschetst, besloot Acheson met te zeggen, dat de wereld thans verwacht, dat, indien het de com munisten werkelijk ernst is met hun ge praat over vrede, zij dit nu maar eens moeten bewijzen. Tot nu toe hebben zij hun vredesveriangen slechts ift theoreti sche argumenten en het zoeken van uit vluchten kenbaar gemaakt- Het politieke rapport, dat in de nacht van Zondag op Maandag aan het XJX-de communistische partijcongres voor het eerst niet door Stalin zelf, maar door Malenkof, die zich blijkbaar als tweede op de ranglijst der sovjet-hiërarchie heeft genesteld uitgebracht, vergde niet minder dan vijf uur en tien minuten van de aandacht der dertienhonderd bij voor baat overtuigde communistische gedele geerden. Zoals wij gisteren reeds in een deel der oplage meldden, opende Malen- kof's rede na Stalin's recente publicatie geen nieuwe gezichtspunten. Hij sloot nauw aan bij de enkele dagen geleden door Stalin geformuleerde stel ling, dat de z.g. kapitalistische wereld innerlijke tegenstellingen kent, die groter zijn, dan de tegenstelling tussen de „so cialistische" en „kapitalistische" wereld. Hij gaf een zeer uitvoerige schildering van de toenemende macht van de V.S., ten koste speciaal van Groot Brittannië veroverd. „Het Britse imperium, aldus Malenkof, wordt niet overgenomen door de communisten, maar door Amerikaan se milliardairs, dat moeten de heersende kringen in Groot Brittannië toch inzien". Deze passage werd gevolgd door een herhaling van de stelling, dat een vreed zaam naast elkaar bestaan van „kapita lisme" en „socialisme" mogelijk is en van de vredige bedoelingen van de Sovjet Unie. Sprekend over de binnenlandse politiek, noemde Malenkof de productie van de atoomenergie een der grootste ontdekkin gen van de Sovjet-Unie! Hij herhaalde de doelstellingen van het onlangs gepu bliceerde vijf jarenplan, waarin een krach tige uitbreiding van de productiecapaci teit èn verhoging van de levensstandaard van de bevolking beloofd worden. Malenkof besloot met een uitweiding over de toegenomen bureaucratie, dc vriendjespolitiek, de groeiende onverschil ligheid en verspillingen, het gebrek aan contact met de massa welke tegenwoor dig in het sovjetoverheidsapparaat en de partjj worden -ang. troffen. Hjj kon digde in dit verband een uitbreiding van de geheime politie bn toenemende waak zaamheid aan. Zijn gehoor werd alvast onthaald op herinneringen aan de grote en bloedige zuivering kort voor de laat ste oorlog. Ook enkele afgevaardigden hadden weinig goeds belovende critiek. Een had klachten over enkele regeringsafdelingen en cultu rele organisaties. Voorts werden „critische opmerkingen gericht aan het adres van de vereniging van Sovjetrussische schrijvers, de redactie van de Literaire Gazet en van het orgaan Geschiedkundige Vraagstuk ken. De Zwolse vierling uit t gezin Kiffers begint groot te worden. Begin 1953 worden de kinderen tien jaar. Gezamenlijk gaan zij naar school. Van links naar réchts: Han, Rini, Elly en Dicky. Het Centraal Werkcomité Vacantie heeft in een adres aan de regering om bepaalde voorbereidende maatregelen in verband met de vaeantiespreiding in ons land ver zocht. Het Comité meent, dat de ontwik keling der vaeantiespreiding in een slop dreigt te geraken, zij zal daarin blijven indien niet vanwege de rijksoverheid ge tracht zal worden ten aanzien van de zomervacanties der scholen leiding te geven. Het comité geeft de regering in over- Vertegenwoordigers van 19 scheepvaart maatschappijen uit Denemarken, Noor wegen, Zweden, Nederland, Italië, Grie kenland, Frankrijk, Engeland, de Ver. Staten en Panama hebben op hun half jaarlijkse bijeenkomst besloten de be staande vervoersprijzen te handhaven, ondanks de stijging van de exploitatie kosten. De voorzitter der bijeenkomst, F. A. Bates, van de Cunard Steamship Com pany, zeide, dat aan het einde van 1952 ruim 835.000 passagiers dit jaar op sche pen van de 19 maatschappijen de Atlan tische Oceaan zullen zijn overgestoken. Sedert 1932 werd een dergelijk aantal niet bereikt. Hij voegde er aan toe, dat met de nieuwe tonnage, welke naar ver wacht wordt in 1953 in de vaart zal ko men. het aantal het volgende jaar niet ver van het millioen zal blijven. weging over te gaan tot instelling van een commissie, bij voorkeur een staatscommis sie, welke tot taak zou moeten hebben: a. Te rapporteren over de mogelijkheid tot het treffen van maatregelen ter wijzi ging van de tijdstippen van examens en tot wijziging van andere elementen in de technisch-organisatorische structuur van het schoolwezen hier te lande, waardoor het niet langer een onoverkomelijke be lemmering vormt voor een redelijke spreiding. b. Te rapporteren over de wenselijkheid en de mogelijkheid tot het stellen van voorschriften resp. het treffen van maat regelen ten aanzien van de zomervacantie- periode, in het bijzonder van de scholen voor lager onderwijs. ZOALS dezer dagen gemeld, werd een landbouwer te Voorst veroordeeld, omdat hij in plaats van een schuur een complete boerderij had laten bou wen. Men kan op dit feit moeilijk critiek leveren. De bouwverordeningen moeten nageleefd wordenwil er geen chaos ont staan. Doch de bijkomende bepaling doet iemand in deze tijd van schaars en duur materiaal alsmede gebrek ook aan boer derijen toch wel even schrikken. De land bouwer moet binnen een maand laten wegnemen, wat wederrechtelijk is ge bouwd. Het komt er dus practisch op neer, dat een nieuwe boerderij grotendeels moet worden afgebroken en voor boer derij ongeschikt gemaakt. Wet is wet en recht is recht, kan men wel zeggen, doch wij kunnen moeilijk aannemen, dat het in overeenstemming met gezond recht en wet is. wanneer op dusdanige wijze geld verspild wordt door het vernietigen van een kostbaar goed. Want dat is een boerderij vandaag aan de dag nog ongetwijfeld. Uiteraard mag de overtreder van de bepalingen van het handelen tegen de verordening achteraf geen voordeel on dervinden en op grond hiervan zou hij dan ook niet mogen profiteren van deze boerderij. Is het echter niet mogelijk, alle voor delen voor de overtreder teniet te doen en de straf ten volle te laten voelen, maar toch, toot gebouwd werd, voor de gemeenschap te behoudenf B.y. door enigerlei vorm van inbeslagneming t Zo de huidige rechtspleging daarvoor geen mogelijkheden biedt, diént o.i. met bekwame spoed een modus vivendi ge vonden te worden. Want afbreken van een nieuwe boer derij in deze tijd, vinden wy ergerlijk.' ANALYST De Duitse Zusters van het Franciscanen senklooster Mariënwaard bij Maastricht -•» onder de gemeente Meerssen zullen ge* leidelijk naar Duitsland terugkeren. Eell tiental is reeds vertrokken. Omstreeks 1 December zullen alle zusters het klooster hebben verlaten. Zij worden overgeplaatst naar verschillende kloosters van haar orde in Duitsland, waar men te kampen heeft met een tekort aan krachten, voornamelijk in de ziekenhuizen en bij het onderwijs. De Duitse Zusters Franciscanessen ves tigden zich in 1889 op Mariënwaard, welk klooster sindsdien nog enkele malen werd uitgebreid. De Europese raad voor kernphysiscli onderzoek, die op liet ogenblik in ins cu am njeen is, beeft gisteren het besluit genomen het centraal jiiropces °om aboratorium te bouwen in Genève. Zoals bekend, hadden wi ser aiu ran rijk, Denemarken en Nederland aanbiedingen gedaan voor de vestigmg van dit instituut, dat 25 millioen dollar zal kosten. ,Cl i:,' a 5 ^Cst'gingsplaats Arnhem voorgesteld. Het pleidooi, dat dc Nederlandse afgevaardigde, dr M. Bannier, Zaterdagmiddag in de raad voor dit voors e ge 'ouden bad, heeft dus geen resultaat opgeleverd. Nadat gistermorgen twee landen hun voor stel tot het bouwen van het laboratorium in hun landen hadden teruggenomen, ver- zocht dr Bannier, de overige afgevaardig den zich uit te spreken over hun voorkeur betreffende de thans overgebleven twee proposities, nl. die van Nederland en Zwitserland. De Joegoslavische en Zweed se gedelegeerden verklaarden beiden voor- De Canadese reserves aan goud en Ame rikaanse dollars hebben op 30 September jl. het record-nievau van 1.856 millioen Amerikaanse dollars bereikt. De goud- en dollarreserves van het sterlinggebied be- roegen op die datum slechts 1.685 mil- "oen Amerikaanse dollars. standers voor het plan-Genève te zijn. Dr Bannier legde daarop omstreeks half 12 een verklaring af, waarin hij zeide, dat Nederland zijn voorstel introk, teneinde te komen tot een unanieme uitspraak over het bouwen van het laboratorium in Zwit serland. Gebrek aan orders is voor de directie van de N.V. Fabriek van electrische ap paraten Hazemeijer te Hengelo, aanlei ding geweest tot het besluit, met ingang van 1 December a.s. de montage-werk plaats te Emmer-Compascuum op te hef fen. Aan het personeel, 5 mannelijke en 40 vrouwelijke werkkrachten, is tegen 30 November ontslag aangezegd. In verband met het feit, dat het op 10 Octobera.s. 50 jaar geleden is, dat de Woningwet van kracht werd, wordt in het nieuwe stad huis te 's-Gravenhage de tentoon stelling: „Vijftig jaar wonen" ge opend. De Rotterdamse expositie wordt ingericht. Op de voorgrond een maquette van het hoogbouw- flat waarvan er zeven aan de Kleinpolderweg te Overschie uor- den gebouwd en waarvoor gister middag de eerste paal is geslagen. Het ministerie van Economische Zaken bestudeert het antwoord dat de Centrale Economische Raad heeft verstrekt over de malaise die in sommige sectoren is ontstaan door de huidige stand van het Benelux-ruilverkeer. Uit goede bron wordt vernomen, dat dit antwoord door de bevoegde diensten met instemming werd begroet. Over velerlei gebied stemmen de con clusies van het document overeen met die waartoe net departement was geko men. Het departement van Economisehe Za ken zou in beginsel gewonnen zijn voor de formule waarover het antwoord uit weidt en volgens welke de Centrale Eco nomische Raad voortaan door middel van een afzonderlijke adviserende verte genwoordiging nauw betrokken zou worden bij alle werkzaamheden die moe ten leiden tot de definitieve verwezenlij king van Benelux, zodat in de huidige periode de raad conferenties zal volgen waar tijdelijke beschermingsmaatregelen zullen worden uitgewerkt. I Bovendien wordt gewezen op het be lang van deze overlegpleging aan de vooravond van de Beneluxconferentie in het Youte. De bevoegde ministers zullen kennis kunnen nemen van dit advies, waarvan de vorm waarschijnlijk nog zal kunnen verbeterd worden na het onder houd dat de heer Duvieusart, minister van economische zaken, dezer dagen zal hebben met het bureau van de centrale raad. Het zal trouwens niet het enige document van dien aard zijn, dat de mi nisters in hun taak zal kunnen helpen. Er wordt inderdaad vernomen dat de bedrijfsraad van de metaalindustrie de kwestie op zijn beurt onderzoekt en zal trachten zijn conclusies, welke vermoe delijk die van de centrale' raad zullen benaderen, vóór 14 October medé te de len aan de ministerraad of althans aan de betrokken departementen. Voor de eerste maal zal a.s. Woensdag een zorgvuldïo. onthuld worden. Alsdan zal n.l. een model van een op één ««"f T ..vliegende trein" gedemonstreerd worden op een heidevlakte nahlj Keulen0 Aan de vervaardiging van de trein is me^r dan een jaar lang gewerkt door van staf van 200 Duitsers, onder leiding een Hugo Wenmergren, een Zweed. v 1 broeder van deze technicus, de <nnfrise millionair Axel Lenmart Wen- üék is de voornaamste financier ner8het project. Tot nu toe worden alle van „<Ljerigen door een draadversper- meuwsg proefnemingsterrem van P®g ^hpim" verre gehouden. Dag en het „ge. het terrein door politie met waakhonden tegen indringers be- söherrod- w-uitgevonden éenrailtrein zal »BSv» 350 km. per uur kun- een Ontwikkelen ..op het open land" en ongeveer 150 km- in de steden. Hij van beschouwd als bijzonder ge- sohikt te zijn voor steden verkeersproblemen, maar (St raoeiIlJke bindingen tussen 'bevolki^?^V<?°r ver" legen binnen uitgestrekt€ De model-trein is van ongeveer half zo groot formaat als een gewone trein i Hij hangt aan een rail van beton, ms- tend op bronnen pilaren. De rail loont door de wagons, welke de vorm hebben van een omgekeerde U. Daardoor wordt het ontsporen van ee:. rijtuig onmoge- lijk. De .wielen van de trein zyn me* len rollen, die precies op de betonnen rail passen. De buitenwanden van de trein komen dus aan weerszijden naast de rail te hangen, die immers, zoals ge zegd, boven door de wagons heenloopt. De aandrijving van de „wielen" ge schiedt door electrische motoren. De heer J. Bouwman, voorzitter van de „Vereniging ter behartiging van den Nederlandschen Aardappelhandel", deelde ons mede, dat de vorige week door Nederlandse en Duitse vertegen woordigers duidelijk afspraken zijn ge maakt omtrent de invoer van aardap pelen in Duitsland. Deze afspraken be oogden een zo groot mogelijke libera lisatie te verkrijgen van deze invoeren. Afgesproken werd. dat aan iedere im porteur invoermachtigingen zouden wor den verstrekt, zonder te zien naar de prijs. Aan de andere kant zou Nederland een oog houden op het contingent, dat wordt geëxporteerd. Van Nederlandse zijde heeft men zich nauwgezet aan deze afspraak gehouden, doch thans blijkt, dat men van Duitse zijde toch naar de prijzen gaat kijken en bij voorkeur alleen invoermachtigingen geeft voor de laagst geprijsde partijen. Dit gaat natuurlijk ten koste van de han del en van de telers- Het valt niet te ontkennen, dat de Ne derlandse aardappelhandel dit met lede ogen ziet en reeds heeft overwogen wat haar hiertegenover te doen staat. Men heeft aan de exporteurs reeds een circu laire doen toekomen, waarin op deze fei ten wordt gewezen en wordt geadviseerd alleen nog offerten in te dienen op de prijs die verantwoord is en die men no dig meent te hebben. In kringen van de aardappelhandel vernemen wij, dat wanneer Duitsland op deze voet zal voortgaan, verdergaande maatregelen natuurlijk in overweging kunnen worden genomen. De Nederlandse boterproductie, die in 1951 reeds 18,5 pCt lager was dan in 1950, ,^e Pers'e helft van dit jaar weer 19 pCt lager dan in 1951. Dat betekent dus, dat de boterproductie in twee jaar tijds met ruim 25 pCt is ge daald. In cijfers uitgedrukt ging onze bo terproductie van 48,6 millioen kg. in de eerste helft van 1950 terug tot 34,6 millioen kg. in de eerste helft van dit jaar. Tengevolge van de droogte en het heer sen van mond- en klauwzeer, is er met name in Europa deze zomer een tot nu toe ongekende schaarste aan boter ingetreden, die voor Nederland een prijsstijging tot gevolg heeft gehad van eind Juli tot eind September van f 1.60 per kg. Intussen is deze prijs weer sterk gedaald, doch men behoeft zich voor de boterprijs in de ko mende winter geenszins bezorgd te ma ken. Dit prijsverloop moge verheugend zijn, vooral omdat Nederland hiermede zijn export los kan maken van de Engelse markt, ongetwijfeld heeft het ook scha duwzijden, daar ook de prijs van het bo- tervet in de volle producten evenredig stijgt en hierdoor afzetmarkten onbereik baar worden, die met het oog op de ti komst behouden dienen te blijven

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 1