n Nieuws uit STAD en OMTREK Bloedtransfusie een zege voor lijdende mens Waugh in battle-dress SPORTNIEUWS uit Schiedam Sioscopen OP DE BRES VOOR DE GEMEENTEBELANGEN LAATSTE BERICHTEN GEMEENTE BOXTEL iii „Mien at armshet eerste deel van een trilogie Tram duurder Den Haag U if| ill h Schiedamse donores kregen Landsteiner- medaille Oude wrakken worden opgeruimd Weg in Schipluiden verzakte NIEUWE SCHIEOAMSCHE COURANT Het drama in Berkel PAGINA 2 DINSDAG 7 OCTOBER 1952 TRANSPORTSYSTEEM VAN HET LICHAAM Dr Karl Landsteiner Niet griezelig Politie een grote pluim DE GEMEENTERAAD KOMT BIJEEN Schiedam gaat weer lenen ONDERSCHEIDING In mondingsgebied van Nieuwe Waterweg C. J. KRUISWEG t CURSUS IN KINDER VERZORGING WERKGEMEENSCHAP LIMBURG BESTUDEERT „SCHUMANPLAN" BURGERLIJKE STAND LIJK OP DE SPOORBAAN NED. VRACHTENMARKT VEEMAKKT TE ROTTERDAM BURGEMEESTER VAN KOUDEKERKE Collectieve hoofdpersoon Onduidelijkheden Het Zwaard in de Woestijn (Monopóle Theater) Een drama uft de wereld der D.F. s (displaced persons) ofwel van hun huis en haard verdreven mensen. In dit geval zijn het Joden, die clandestien het nieuwe land Israël willen binnenkomen. Het is ge noegzaam bekend, hoe enkele jaren gele den met Joodse landverhuizers volgeprop te schepen langs de kust van Palestina zwierven, jachtend op een gunstig ogen blik. om het strand te bereiken. Vreselijke tonelen hebben zich toen afgespeeld, ue mensen leden honger en dorst. Op een dei- gelijk gebeuren is „Het Zwaard in de Woestijn" (Engelse titel Sword in the De sert) blijkbaar geïnspireerd. De. regisseur George Sherman heeft er een spannend verhaal van gemaakt. WILTON-FIJENOORD HANDBAL U. V. G. HANDBAL-NIEUWS S. V. „HET ZWARTE PAARD" SCHAAKCLUB SCHIEDAM BRUSSEL: Rare candidaten Ernstige ondertoon UITGIFTE van f 2.000.000,- 41/, pG DONDERDAG, 9 OCTOBER 1952 NEDERLANDSCHE CREDIETBANK N.V. SCHOORSTEENVEGER LICHTTE 2 FIRMA'S OP Huldigt L ook nog de antieke opvatting dat een bloedtransfusie zo n griezelige en bloederige affaire is? Dan bad U eigenlijk gisteravond eens moeten komen kijken en luisteren op de bijeenkomst van de Schiedamse Bloedtransfusiedienst van het Rode Kruis, vaar dr A. C. Taverne, leider van de Schiedamse dienst, en de beer K. Sebutz, inspecteur van de Bloedtransfusiedient uit Amsterdam, bet voord voerden en vaar een zeer instructieve film werd vertoond over <le toepassing van bloed. Bloed is een rare vloeistof. Zij heeft het vermogen om kerels als bomen wit om de neus te laten worden, alleen al bij het zien er van. Maar wat is bloed nu eigenlijk? Bioed is het transportsysteem van Uw lichaam. En dit systeem werkt met een duizelingwekkende dienstregeling. Het wordt door het hart naar de verste ■uithoeken van het lichaam gepompt om vandaar weer terug te keren naar het uitgangspunt: het hart. Deze omloop wordt in één minuut volbracht. Van het. hart naai' de vingertop en terug in één minuut. Het hart kan deze taak volbren gen door zich in die ene minuut. 72 keer samen te trekken en wèet- te ontspannen. Eenmaal per minuut kunnen de ion gen hierdoor verse zuurstof opnemen, éénmaal per minuut worden voedings stoffen uit de darm aangevoerd en afval producten naar de nieren gebracht. Bij deze en nog vele andere functies Speelt het bloed een onvervangbare rol. E'én-dertiende van het menselijke ge wicht wordt gevormd door het bloed, d.w.z. de gemiddelde mens heeft ca. 5.5 liter bloed. Dit bloed bestaat uit het bloedplasma, een lichtgele vloeistof, de andere helft wordt gevormd door bloedlichaampjes, tl wilt weten hoeveel van die bloed lichaampjes er in Uw bloed atten. Om het precies te zeggen: 5.306.000 in een kubieke millimeter en wel rrullioen rode. 6000 witte bloedlichaampjes en 300.000 bloedplaaties! Heel kort gezegd is hun taak deze: de roden geven af of binden zuurstof of koolzuur al naar het nodig is; de witte bloedlichaampjes komen in actie bij na derend gevaar, b.v. als kwaadwillende bacteriën zijn binnengedrongen, de bloed- plaatjes tenslotte dichten een evt. „lek in een der bloedvaten en bezitten de mogelijkheid het bloed te doen stollen. Ook het bloedplasma heeft een belang rijke functie. Het bestaat voor het groot ste deel uil water, waarin eiwitten, zou ten en dubbelkoolzure soda zpn opgelost. Bloed is dus ontzettend belangrijk en reeds in de grijze oudheid zocht men naar middelen om een eventueel tekort ppn bloed bij een mens op te heffen. Zo'n tekort kan b.v. Ontstaan door bloedverlies bij een ongeluk of een ope ratie, door tekort aan rode bloed lichaampjes of rode bloedkleurstof (zg. „bloedarmoede") afwijkingen of ziekten van de witte bloedlichaampjes of bioëd- piaatjes. De mensen zochten dus al heel lang geleden naar een middel tot bloedtrans fusie. De eerste bewuste transfusie waarvan we iets weten is die, welke in 1492 uit gevoerd werd bij Paus Innocentius VIII. De Paus zowel als zijn beide donores stierven aan dit experiment. Nadat er in de loop der jaren op ver schillende manieren zonder succes was geëxperimenteerd, probeerde rond 1800 de Engelse vrouwenarts Blundell het op nieuw bij een aantal kraamvrouwen, die van ernstige bloedingen te lijden hadden gehad. Blundell boekte verschillende op zienbarende successen, doch kon niet verklaren waarom bij 3 van de tien pa tiënten de bloedtransfusie een dodelijke afloop had. De oplossing van dit raadsel bracht de Oostenrijkse dokter Karl Leindsteiner in 1900. Hij en zijn medewerker» toonden n.l. aan, dat men de mensheid in 4 groe pen kan verdelen, elk met een eigen soort bloed. Deze groepen noemde hij Bloedgroepen en worden thans interna tionaal aangeduid met de letters O, A, B en A-B. Vermenging van verschillende soorten bloed heeft zeer gevaarlijke gevolgen. Daarom moet men dus bij patient en donor (d.i. de bloedgever) eerst de bloed groep bepalen alvorens tot transtusie kan worden overgegaan. De laatste 40 jaar is de bloedtransfusie een steeds belangrijker rol gaan spelen bij de behandeling .van ernstige gewon den en zieken. Vóór 1915 was echter óp stollende éigenschap van bloed een der «roots!® problemen, waarmee een arts tijdens de transfusie te worstelen had. Men egde patiënt en gever dan ook naast elkaar opdat de overbrenging zo spoedig moge lijk kon geschieden. Sinds 1915 gebruikt men echter een Stof i natriumcitraat) die het bloed we kenlang voor stolling behoedt. Men kan tegenwoordig bloed van te voren aftappen, het bewaren en dan di rect gebruiken wanneer het nodig is, zonder eerst een donor op te moeten ha len. zijn bloedgroep vast te stellen, het bloed 'over te pompen, etc. Iemand, die zich beschikbaar stelt om zijn lijdende medemens te helpen stapt rustig naar het ziekenhuis, gaat op een rustbank liggen, krijgt een prikje in z'n arm en merkt verder niets. Na af loop blijft hij rustig nog een kwartier tje liggen, krijgt een kop koffie of war me melk en wandelt of fietst weer naar huis. Simple comme toujour! Vroeger vroeg de behandelende arts een van de familieleden of kennissen van de patiënt, ais er bloedtransfusie moest worden toegepast. Omdat dit erg om slachtig was, de gever moest opgehaald worden, zijn bloedgroep moest vastge steld worden, etc., heeft dr H. van Djjk van Dijk van het Nederlandse Rode Kruis in 1930 te Rotterdam de Bloed transfusiedienst'in het leven geroepen. Sinds de stichting werden 28000 dono res ingeschreven, die zich beschikbaar hebben gesteld hun bloed te geven voor een medemens, die hieraan behoefte heeft. Dit afgeven van bloed geschiedt niet vaker dan eens per half jaar. Na vijf maal bloedgeven verleent het Rode Kruis de Landsteinerpenning. Dit is een bronzen medaille niet de spreuk: „Sanguine sanguinem sananti" rond het embleem van de Dienst: een pelikaan die haar jongen voedt met het eigen bloed. Deze penning ontvingen gisteravond verschillende Schiedammers uit de hand van dr Taverne. Heel bjjzonder wees dr Taverne er bij de uitreiking van de penningen op, dat 'n goed functionneren van de Schiedamse Bloedtransfusiedienst onmogelijk zou zijn, zonder de snelle en goede medewer king. die de Schiedamse politie in spoed gevallen steeds verleent. TeVens wees spr. er op dat Schiedam nog vele doneres zou kunnen gebruiken. Er zijn er momenteel ca. 500, doch nog vele sterke gezonde mensen zouden de gemeenschap een kostbare en ongevaar lijke dienst kunnen bewijzen door zich te melden als bloedgever. De burgemeester heeft de leden van de gemeenteraad opgeroepen tot het houden van een openbare vergadering op Vrijdag 10 October 1952 des avonds om half acht ten stadhuize, in verband met het lenen van gelden. De heer F. J. Vlug van wiens veertigjarig jubileum bij de N.V. Nederlandse Schoe nenunie Bloch en Stibbe-Hollandia wij Za terdag j.l. melding maakten heeft de ere medaille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, ontvangen. Binnen zeer korte tijd zal door fle opruimingsdienst der Koninklijke Ma rine, een aanvang worden gemaakt met het opblazen en wegruimen der wrak stukken van schepen rondom de mon ding van de Nieuwe Waterweg, daar deze nog steeds gevaarlijke objecten vor men voor het scheepvaartverkeer van en naar de Rotterdamse havens. Deze wrakstukken, waarop ter aandui ding van gevaar een boei is bevestigd, zijn nog afkomstig van schepen, welke in de loop der jaren na de voltooiing van de Waterweg zijn vergaan. Dat alle wrakstukken nog niet van een boei voorzien zijn, bleek tijdens de Januaristorm toen de reddingsboot Jan Leis bij een grondzee op een onbekend wrak stootte waarbij kapitein Brinkman om het leven kwam. Van de periode 1940 1945 ontbreken vrijwel alle gegevens, hoe wel er nog een aantal eenmans-duikboten en wrakken van Duitse oorlogsvaartuigen in de onmiddellijke nabijheid van de mon ding van de Waterweg aanwezig moeten zijn. Zaterdagavond is te Schipluiden een gedeelte van de Schipluidenseweg, de verbinding tussen Delft en Maassluis over ee,n afstand van ongeveer 50 meter verzakt. Het is gebleken dat het veen onder de weg is weggedrukt. Het had een uitweg gezocht naar de langs de weg lo pende sloot, waarvan de bodem omhoog werd gedrukt, zodat een dam van enkele meters breedte werd gevormd. De elec- triciteitskabels, die in de weg liggen, werden beschadigd, waardoor Maasland en Schipluiden het zonder licht moesten stellen. Dit euvel werd echter nog in de loop van de avond verholpen. Zondag zijn nog enkele meters wegdek verzakt. Thans wordt er voortdurend ge waakt, omdat het gevaar bestaat, dat ook de gas- en waterleidingen het zullen begeven. Autoriteiten van de Rijkswater staat, het hoogheemraadschap Delfland en de electriciteitsbedrijven hebben ter plaatse de schade opgenomen. Overwo gen werd een gedeelte van het nabij ge legen weiland aan te kopen, de sloot te verleggen en de weg te verbreden, waar door een bredere basis wordt verkregen. Tot dusver heeft men echter over dit plan nog geen overeenstemming kunnen bereiken met het polderbestuur. Om te voorkomen, dat de verzakking nog ernstiger vormen gaat aannemen, moest het verkeer uit de richting Delft worden omgeleid door het Westland en van Schipluiden naar Delft over Zoute- veen en Abtswoude. Gisteren is men be gonnen de schade te herstellen, waarmee echter wel geruime tijd gemoeid zal zijn. (Van onze correspondent). In de ouderdom van 84 jaar is te Bus- sum overleden de bouwmeester C. J. Kruisweg, oud-wethouder en raadslid dezer gemeente. De heer Kruisweg heeft vooral in Bussum velé openbare ge bouwen. scholen en kerken gebouwd. Hij was o.m. voorzitter en lid van verschillen de Gooise Schoonheidscommissies, lid van het hoofdbestuur van de Maatschappij tot Bevordering der Bouwkunde te Amster dam. lid van de Arbitrage-commissie voor de Bouwbedrijven in Nederland en lid van de examencommissie bouwkundig-op zichter-tekenaar. De commissie voor huish. en gezins voorlichting orgahiseert half October een cursus in Kinderverzorging onder leiding van mevr. Schipper—Hagoort. Duur 8 les sen. Aanmélding Huish. en Ind. school, Prins Mauritsstraat 9 (tel, 68403) of op spreekuur aldaar: Woensdag 1011 uur. Donderdag 34 Uur. Met de totstandkoming van het Schu- manplan (Aug. 1952) staat West-Europa, dus ook Limburg aan het begin van een nieuw tijdperk met veranderde economi sche verhoudingen. De Werkgemeenschap Limburg meent, dit belangrijke vraagstuk onder de aandacht van het Limburgse volk te moeten brengen en door deskun dige voorlichting, de toekomstige taken van de Gemeenschap voor Kolen en Staal en de betekenis hiervan voor Nederland en Limburg aan te geven. Tijdens een openbare vergadering op 18 October a,s. te Maastricht zal hierover spreken, mr P. A. Biatsse, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en lid van de Nederlandse delegatie bij de Schumanorganisatie. GEBOREN: Peter z. v. J. van Rij en M. v. d. Mark; Jansje d. v. P. v. d. Sloot en C: Niehot; Willem z. v. H. J. Hehe- mann en P. J. v. d. Boogert; Maria H. C. d. v, J. B. Mous en H. J. L. Vis; René z. v, P. H. Koning en I. C. Litzau; Irene E. d v. A. Jansen en C. Planken; Magdalena d. v. F. Stolk R. Luitjes; Herma en Cornelia d. v. P. A. van Muljen en C. Mooij; Clementia A. J. d. v. A. Pijnen en J. Th. Heinsbroek; Franciscus z. v. M. C. v, d. Velden en J C. v. Haren; Eduard z. v. T. van Duuren x W. C. M. Alberts; An- tonius z. v. M. Lemson en A. E. Huysdens' Agatha M. d. v. H. L. Vlasveld en A. P. Huiskens. OVERLEDEN: J. M. Koppenhagen, 49 j. (Van onze correspondent). Op de spoorlijn TilburgOisterwijk is Maandag het stoffelijk overschot gevon den van een ongeveer dertigjarige man, die door de trein overreden was. Men heeft heiji nog niet kunnen identificeren. ROTTERDAM, 6 October 1952. 4 October voormiddag: 149 ton tarwe Utrecht; 350 ton meel Amsterdam; 240 en 210 ton kolen Tilburg; 700 en 400 ton kolen Ren- kum; 470 en 460 ton pyriet Budel; 350 ton super Ruischerbrug; 90 ton papier Maas tricht: 250 ton haver Leeuwarden; 100 stand, hout Wageningen; 70 stand hout Eindhoven: 150 ton Johannesbrood Maashees. Totaal 37 reizen, 5 vletreizen. 6 October voormiddag: 1100 ton kolen Utrecht; 82 ton pijpen Helmond; 250 ton meel Amsterdam: 100 ton oud ijzer IJmul- den; 27ó ton tarwe liggerUvaren Utrecht; 200 ton tarwe liggen/varen Roermond; 500, 300 en 300 ton zinkas Budel; 400 en 325 ton sui ker Amsterdam; 630 ton granen vletten. ROTTERDAM. Dinsdag 7 October. Aange voerd werden naar schatting: 925 vette koeien en ossen: 1740 gebruiksvee (w.o. 219 tbc-vrij 100 kalveren: 647 graskalveren: 552 nuchtere kalveren; 12 varkens; 142 paarden: 31 veulens: 269 schapen of lammeren: 55 bpkkcn of geiten. Aanvoer in totaal 4473 dieren. De prijzen waren voor: vette koeien resp. Ie, 2e en derde kwaliteit 2.66—2.76. 2,50- 2.60. 2.002.30: vette kalveren 2.702.90, 2.502.65en 2.302.50: slachtpaarden 1.92, 1.88. 1.84. per kg: graskalveren 400. 325, 225; nuchtere kalveren 60, 55 en 50: schapen 110, 90 en 70: lammeren f 90, 80 en 60: kalfkoeien 1175, 1025 en 875; melkkoeien 1175, 1025 en 375: vare koeien 780. 700 en f 600; vaarzen 875. 775 en 680; pinken 600, 500 en 375 per stuk. Aanvoer vette koeien ruim, handel slepend en prijzen niet geheet prijshoudend enke'e prima's boven notering. Aanvoer vette ka'- veren. iets ruimer, handel kalm en prijzen onveranderd: Aanvoer graskalveren als v. week, handel traag en prijzen onveranderd: aanvoer nuchtere kalveren even meer, handel stug, met teruggaande prijzen. Aan voer slachtpaarden als v. week, handel lui en met iets dalende prijzen; aanvoer schapen en lammeren iets kleiner, handel stroef en prijzen niet geheel prijshoudend; aanvoer kalf- en melkkoeien als v. week, handel kalm en prijzen ruim prijshoudend; aanvoer vette koeien groter, handel slepend, prijzen mindere soort iets lager, verder on veranderd; aanvoer vaarzen en pinken Iets ruimer, handel traag en prijzen als v. week: TBC vrij vee aanvoer als v. week, handel kalm en ruim prijshoudend. Tot burgemeester der gemeente Koude- kerke aan de Rijn is met ingang van 16 October a.s., benoemd de heer A. J. W. van der Does, te Zetten, thans adjunct commies eerste klasse ter gemeente-secre tarie van Valburg (Gld.). De heer Van der Does is 35 jaar oud en lid van de C. H. U. ROMANKUNST is een breed begrip. Het omvat evengoed Sir Walter Scott's heroiek als de cynische zielsanalyse van Stendhal, evenzeer de tragische sfeerkunst van Couperus als de filmische probleem-thrillers van Graham Greene en de bespiegeling der moderne essayistische roman schrijvers. Het verslag van menselijke ervaring wat een roman ten slotte is verdraagt al deze nuanceringen. Er is geen reden dadelijk over tekort aan psychologie, aan vertelkunst, aan prozatechniek te klagen. Ook zonder die elementen, kan een roman slagen mits er een persoonlijke betrekking tussen auteur cn werk uit spreekt die de medegedeelde ervaring de moeite waard maakt oin naar te luisteren. Evelyn Waugh is een schrijver die men zonder aarzeling herkent als van bijzon der formaat. En toch schieten zijn boeken te kort in zaken die bij velen als onmis baar voor de roman gelden. Spanning in de intrige behoeft men bij Waugh niet te verwachten. Ei" gebeurt niet zo bijster veel in zijn boeken. Evenmin schept hij helden van zo levende werkelijkheid dat zij, los van het boek, in de herinnering van de lezer gekerfd blijven. Een Sebas tian uit „Brideshead Revisited" en zelfs een Basil zijn'geen levende gestalten ge worden als Julien Sorel, Babbit of Adri- enne Mesurat. Het gaat bij Waugh niet om de vertel ling en het gaat maar nauwelijks om de mensen. Tegenover de figuren die hü ten tonele voert behoudt hli een koele indif ferentie. De eigenlijke hoofdpersoon van zijn boeken is niet een mens maar een gemeenschap, een wereldje waarvan hli met zijn meesterlijke spot de absurditeit blootlegt. Hij doet dit, en hierin ligt het eigene en het bijzonder knappe van Waugh, zonder te betogen of te bewijzen; de lezer kan met eigen ogen zien wat er dwaas is bij de professoren van Oxford of in de krantenwereld van Fleetstreet, bli snobistische intellectuelen of ge stroomlijnde Amerikanen. Waugh toont zijn marionetten In actie, niet op de gezapige manier van de oude copiceriust des dagelijksen levens, maar met een mo derne hardheid en een verbijsterende suggestiviteit, daarbij een proza hanterend dat in gepolijste kernachtigheid zijn weer ga niet vindt. In zijn nieuwste boek „Men at arms" treft men al deze kenmerken opnieuw aan. Minder clownesk dan in.het vroegere „Put out more flags" houdt hij zich hier wederom bezig met de oorlog. Bij Waugh betekent dat dus niet een dramatisch oorlogsverhaal, niet de tragedie van een soldaat, maar een in harde lijnen gete kende karakterschets, meermalen naar de earicatuur overhellend, van een collec tieve hoofdpersoon, in casu het leger. mazrn OAOBIAO VOOSCNItDAM CN OMSttCKCN 74ste Jaargang No. 21968 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn gevestigd te Schiedam, Dam 18. Telefoon 66152. Giro-nummer 590943. Abonnementsprijs f 5.85 per kwartaal. f 2.- per maand, 0.47 per week. Acivcrtentle-prl.1s op gewone Kolombreedte 015 oer millimeter hooete Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte f 0.30 per millimeter hoogte. Bi!Tobnterac.e gelden lagere «rleven welke bij de administratie 9f bf1 de erkende aavertentie-bureaux verkrllgbaal' zjn Kampioenen I kleine advertentiën) tot 40 woorden 50 cent. Elk woord meer J cent. Jaximuno SU %voorden Plaatsing uitsluitend D ooruttbetaling «•nla;1 <1 vertent!e-orders worden .afgeslptennen f®? Ajt,st overeenkomstig de Regelen voor -tvertentie-wezen. Zondag jl. had het le herenelftal van Wilton R.O.D.A. op bezoek. Reeds in de eerste minuut werd de score geopend door een prachtig opgezette aanval, die met 'n doelpunt werd beloond 10. Direct daar na wist R.O.D.A. door de verdediging heen te komen en een keihard schot in de uiterste hoek, werd door de uitstekend in vorm zijnde keeper v. Yperen tot corner verwerkt. Na deze gevaarlijke doorbraak volgde een serie prachtige aanvallen op de R.O.D.A.-veste en zo goed als alle met succes, dit bleek wel bij de rust die met 80 inging. De thee scheen de R.O.D.A.- verdediging niet veel goeds te hebben ge daan, want nog 6 maal wist de snelle Wil ton-voorhoede met succes door te breken cn toen de goed leidende scheidsrechter De Rave voor de laatste maal blies, wees het scorebord 140 aan. Ook het eerste dameselftal behaalde de volle winst, dooi A D.O. met een 73 nederlaag naar Rot terdam terug te sturen, nadat zij bij de rust al een 5—1 voorsprong hadden ver kregen. Mej. Hofman zorgde voor de doel punten en nam er 5 voor haar rekening. Het 2e dameselftal hield ook de punten in Schiedam door Snelwiek 2 met 30 te kloppen. Vervolgens speelde het 3e herenefltai vriendschappelijk tegen R.O.D.A. 2 en ver loor met 56. De juniormeisjes speelden tegen de junio ren van Snelwiek na een pittig partijtje J— 1. In de uitwedstrijd tegen R.K. W.I.K. in Vlaardingen wisten de handballers van U.V.G. wederom beide puntjes mee naar huis te nemen. Het veld was door de regen der laatste dagen erg drassig geworden en menige glij- en valpartij was oorzaak, dat hel spel niet ten volle ontplooid kon worden De gastheren wisten al spoedig het initia tief in handen te nemen en maakten het door hun voortdurende goede aanvallen de U.V.G.-verdediging erg moeilijk. De rechtsback van R.K. W.I.K. gaf keeper Dingenouts met. een keihard schot in de linker benedenhoek, de bal het nakijken, 1—0. Dit doelpunt bracht lucht in de ach terhoede en bij een zeer snelle aanva) brachten de U.V.G.'ers de stand op 1—1. Na enige goede combinaties maakte UVG er 31 van, waarna R.K. W.I.K. de rustand op 32 bracht. Na de hervatting behield U.V.G. de leiding en haar technisch over wicht kwam in deze tweede helft goed tot uiting. Naarmate de tijd verstreek, daalde wel het tempo, maar ook het spelpeil en nadat de goed leidende scheidsrechter het, eindsignaal gaf, had U.V.G. de eindstand gebracht op 75. Het tweede dames-elftal speelde op het terrein Oude Dijk tegen St Lodewijk en ook hier was de volle buit voor U.V.G. Het gebrek aan goede balbeheersing was wel de oorzaak, dat er wat te veel heen en weer werd gegooid, waarbij het goede samenspel nog ontbrak. Aanvoerdster A. Groenewegen wist na de rust voor U.V.G. het winnende doelpunt te scoren, 32. Voor de huishoudelijke competitie van de S.V. „Het Zwarte Paard" werden in het Volksgebouw aan de Tuinlaan, de volgende partijen gespeeld: 4e en 5e ronde. le Groep: M. v. d. KraanJ. Henkelman 10, C. AmmerdorfferA. v. Bommel 1o, A. v. Bommel—J. Henkelman 0—1, H. v. d. Kraan—A. Bleiksloot a.p., F. Pesch— W. v. d. Berg 1—0. 2e Groep: C. v. d. Veen P. v. d. Waal a.p., C. L. Zantboer—F. J. Kleinckoort 0—1, C. L. ZantboerM. v. d. Veen 10, M. v. d. VeenA. IL v. d. Wal lali, P. v. d. WaalC. v. Meerendonk 10, F. J. KleinekoortA. H. v. d. Wal 0—1. 3e Groep: A. v. d. Wilt—D. de Jong 10, Th. Ammerdorffer—W. v. Meeren donk'^li, A. v. d. VeenW. v. Tricht 01, W. v. TrichtD; de Jong 10, A. v. d. Wilt—A. v. d. Veen a.p. Voor de wintercompetitie werden de vol gende partijen gespeeld: Groep 1: F. Lader G. M. Groen 1—0; J. Bijloo—P. Lam 0—1; P. RoozenbeekS. Oosthoek 01; J. C. HölzkenJ. Pluijmers 01; J. DrogeJ. Groeneveld, afgebr. Groep 2 A: C. van Hulst—A. v. Etten 0—1; H. Offerman—J. v. d. Velden 0—1; N. v. d. Brugge—C. Vrijland 0—1; L. de Bruin—M. Hersbach 01. Groep 2 B: D. IJzendoovn—J. v. d. Linden 1—0; J. den Boer—W. Meijer li; F. de VliegerJ. Timmers 10; N. SchriekS. Koster afgebr.; C.^ Slagmolen W. Schellebeek li li Voor de competitie van de Rotterdamse Schaakbond speelt Vrijdag a.s. het tweede tiental thuis tegen E.S.S. 3 en het vierde tiental uit tegen Berkel 2. i (Van onze correspondent). BRUSSEL, Vrijdag ZONDAG over een week, zullen in België de zesjaarlijkse ge meenteverkiezingen plaats heb ben. die over het wel.... of het wee van veel dorps- on stadspoliticl zul len beslissen. De verkiezingsstrijd woedt op alle fronten. Als men alles naar de letter zou geloven wat de partijen elkaar naar het hoofd slingeren, is er hier niemand die deugt. Toch is er geen reden om deze zaken tragisch op te nemen. Er zijn zelfs, gelukkig, nog mensen die er reden tot lachen in vinden I Dat zijn in de eerste plaats de schrijvers van „revues". Een groot deel van hun inspiratie en hun satyre danken zij aan de politiek en zij zouden beslist ongelukkig zijn als er geen „politieke pijpekoppen" meer in de maling zou den te nemen zijn. Er zijn personen die nog verder gaan in het helpen belachelijk ma ken van de politiek, namelijk deze die als fantasie-can- didaten de aandacht op zich vestigen. In Nederland heeft men' destijds „Had je me maar" gekend. In België had men in de loop der jaren véél Had je me maars. Vóór de eerste wereldoorlog tra den in deze hoedanigheid te Brus sel op de nu nog om zijn volkse caramelverzen bekende Jef Caste- leyn een soort varende zanger-dich ter en een Waals fantast. Mahaux. Jef Casteleyn. die, ondanks zijn Vlaamse afkomst, het Frans in zijn hersens martelde om in die taal „letterkundig" werk tc presteren, was de schrijver van een lyrisch drama: „De voeten van Fhilomène" en van met alle rijm en rhythmus overhoop liggende „gedichten". Hij was een door en door brave sul die rond 1890 optrad als openbaar schrij ver en als beste klanten soldaten en dienstmeisjes had, voor wie hij. In het „estaminet" waarvan hij zijn hoofdkwartier had gemaakt, van romantiek druipende 'liefdesbrieven schreef. Enkele Brusselse „zwan- zers", een ras spotters dat hier nooit zal uitsterven! hadden hem wijsgemaakt, dat hij een goed figuur zou maken in het Parlement. Jef geloofde het. stelde ziin candidatuur, die hij met tal van gedichten van zijn makelij aanbeval, maar viel deerlijk door de mand. Casteleyn had een „collega" in de persoon van Mahaux. Van beroeo was deze hinkende man met zwarte baarddeur opener" Dat was nog in de tijd, dat de dames lange en brede jurken en niet minder om- vanri.ike hoeden droegen. Als zij bij de schouwburgen In of uit haar met snuivende paarden bespannen coupés moesten stappen, was een helpende hand niet overbodig. Mahaux stond dan klaar voor het bewijzen van deze biet belangloze dienst. Hij droeg een soort admiraalskepi met veel goudborduursel. Het was met die kepi, dat hij een triomfantelijke in trede in het Parlement had willen doen doch ook dat viel falikant uit. Antwerpen had lange jaren en heeft nog ais fantasie-candidaat een zekere Verbist, die men nu eens als admiraal dan weer als cowboy, a.s Roodhuid of ais grenadier van de Garde op de boulevards kan aan treffen, waar hij het beroep van sandwichman uitoefent. Meii zegt, dat hij vroeger heldentenor is ge weest. in elk geval heeft, hi.i alent om acteur te zijn want hij is iemand die niet onopgemerkt voorbijgaat. Ook dezê adspirant-politicus had zijn hoofdkwartier in een herberg en het is daar, dat vrienden hem heb ben kunnen overhalen om zi.in can didatuur te stellen. Hij noemt zich gen.... cosmocraat. Een nadere be schrijving van d't stelsel hebben wij niet kunnen vinden. De cosmocratie heeft tot nog toe haar intrede in het Belgische Parlement niet gedaan. Dan had een ander Sinjoor, Frens- sen. de man met de bakkersfiets, méér succes. Die is er in geslaagd, van 1939 tot 1946 in de Kamer van Volksvertegenwoordigers te zetelen. Hij noemde zich zelf een.... tech nocraat. Ook daar hebben wij nooit een nauwkeurige definitie van ge had. Deze Frenssen had eerst als „natuurmens" de aandacht op zich gevestigd. Gehuld in een lange pe'plum, de voeten in sandalen, blootshoofds en met een lange baard, deelde hij in de straten der Schelde- stad propaganda-brochures voor het vegetarisme uit. Met <ïe kinderen van zijn wijk deed hij aan touwtje springen en leerde ze gymnastiek. Hij gaf daar ook in het publiek les sen in "Esperanto. En vóór de buur vrouwen die iets in Brussel nod'ig hadden waarheen hij als Kamerlid vrij reizen had was hij de voor zienigheid zelf, om daar boodschap pen voor haar te doen. Deze Frens sen was een goed mens. die niemand kwaad deed en de droefheid van zijn vrienden was echt toen hij. in 1947, naar ..Het Kiel" (dit is: het kerkhof) verhuisde. VOOR DE AANSTAANDE ge meenteverkiezingen heeft thans de hoofdstad eën paar excen» trieke candidaten: eén man èn een vrouw. Deze laatste, een herbergierster dê cafés hebben in de Belgische po'itiek al tijd een belangrijke, rol gespeeld! -meldt zich aan als Onaf hankelijke Vlaamse g- Partij. Deze ..partij" bestaat alléén vut haar persoon, die in toonaangevende Vlaamse kringen door niemand gg- kend is In haar herberg wo :dt Uiv sluitend Vlaams gesproken. Maar ïrt de hoofdstedelijke gemeenteraad zal haar partij wel nooit een zelel oe- komen De andere Brusselse excentrieke candidaat is markanter. Ook hu speelt cavalier seul, maar de naam van zijn „partij" zegt genoeg: hij wil als Ontevredene" zijn intrede m het Stadhuis doen. Van beroep is deze man handelsreiziger, doch meer spe ciaal is hij een ontevreden Iemand, ontevreden over alles en iedereen 1 Zijn politieke schakering? Al de scha keringen der ontevredenheid In zijn keuken in het Pompstraatje, heeft hij zich door een persman laten interviewen. Hij is begonnen met m alle bescheidenheid te verklaren, „dat hij een kerel is met haar op de tan den". Aan de „schrijvelaar van een snertblad", zoals hij onze collega noemde, wilde hij aanvankelijk niets méér zeggen. Hij was wel bereid zu programma openbaar te maken, dan onder vorm van Vtike^ls d(,n voor hij dik zou gebonoreeid want hij heeft geld nodig «°f propaganda Ms h°"^ok aj rookt hij recht te hebben op nagenoeg hij geen lange sigaren - "ageno g het zelfde bedrag dat V0J?r van de Partij der Ontevredenen, liet zich ten laatste U>ch maar ondervragen. En zo ver namen wij: dat hij maar zeventien iaar oud was toen hij al in de oorlog van 1914—1918 meevocht. Ook in 1949 deed hij aan de knockpartij mee. Als grenadier deed hij. heel alleen, tanks van zeventig ton terugtrekken! Als worstelaar en als catcheur was hij zo sterk, dat al de Duitsers die met hem te doen kregen, in het pierenland terecht kwamen. Eens dat de exponent der Ontevre denen zal gekozen zijn, zal hij het verkeersprobleem oplossen met geen enkel automobilist, nog in de straten van Brussel te laten komen. Zij moe ten hun wagens maar in de randge meenten laten staan en vandaar per tram, of te voet de stad Direiken, zoals alle „eerlijke mensen" dat moe ten doen. De chef der Ontevredenen kan het 't huidige gemeentebestuur van Brus sel niet vergeven, dat het al de open bare urinoirs heeft doen verwijderen. „Is dat democratie?". Die waren ten minste kosteloos. Thans moet men in een café een glas bier gaan drinken. Dat kost zeven frank „Zeven frank om zich opnieuw te vullen. Zó kan men de gehele dag wel doorgaan en voor méér geld moeten drinken dan men verdientDat zal allemaal ,yer" anderen ais ik zal gekozen zijn Ja maar, het ongeluk wil, dat ook hij niet zal gekozen zijn, en dat de Brusselaars zullen moeten voortgaan met maar steeds naar cafés te lopen. Om de waarheid te zeggen, hebben zij er nooit veel op tégen gehad, am een Heel van hun dag in de cafes door te brengen Het boek wordt aangekondigd als het eerste deel van een trilogie en het is daarom nog te vroeg voor een definitief oordeel. Opmerkelijk echter, en geheel passend in hetgeen wij hierboven be toogd hebben, is dat de held van het verhaal, Guy Crouchback, voorlopig een onvolledig en onduidelijk uitge werkte figuur blijft. Hij is katholiek, maar zijn houding en zijn problemen geven geen aanleiding dit katholicisme als iets wezenlijks van hem te ziem Dat de onsmakelijke epi sode met zijn gescheiden echtgenote, voorafgegaan door een gesprek met eeri katholieke genealogist die verklaart dat er moraaltheologisch niets ongeoorloofds in zulk een verhouding is, het enige religieuze probleem vormt, zegt genoeg. Verder wordt Guy, die acht jaar onge lukkig en eenzaam in Italië gewoond had, ons afgeschilderd als een man die er niet in slaagt zich bij zijn medemen sen sympathiek te maken. Maar in zijn militaire carrière blijkt hij integendeel makkelijk op goede voet te komen met zijn collega's. VOOR WAUGH zijn dit bijzaken. Van meer belang is Guy's romantische aard, zijn dienstnemen uit idealisti sche overwegingen met de bijbedoeling zijn mislukt en nutteloos leven een heroi- sche wending te geven. Dat geeft Waugh de kans om het contrast tussen het idea lisme van een vrijwilliger en de beuzel achtige bureaucratie van een papieren legerorganisatie te schilderen, en om de kleine pronkzucht van operettesoldaten en de weinig heroïsche oefeningen in het trai ningskamp te kijk te zetten. En daar is Waugh op zijn best. Geestig is de naieve „esprit de corps" getekend onder de Halberdiers waarbij Guy na veel moeite een plaats krijgt. De beminnelijk dwaze Apthorpe, steeds Etrlyn Waugh in de dagen dat hij zelf 's Konings wapenrok droeg. bezorgd over zijn uitrusting en de Ijzer vreter Ritchie Hook, slechts belust om op de vijand in te hakken, zijn types die het beeld van de leger-gemeenschap kleurige toetsen geven. En scenes als Guy's bezoek bij de kapper en de precieuze opticien, die hem als een perfecte officier met snor en monocle afleveren, herinneren aan Waugh's meest burleske boeken. Toch is de ondertoon van dit boek ern stiger en bezadigder dan wij van WauRh gewoon zijn. De humor heeft minder van de farce dan bijvoorbeeld in „Scoop" of „The loved one", en de satire is zachter, minder harteloos dan vroeger dikwijls het geval was. Het lijkt dat Waugh voor de militaire dienst, al spaart hij hem zijn spot niet, ergens een zwakke plek heeft. Wat Waugh met deze trilogie precies wil is nog niet geheel duidelijk. Maar wij herinneren ons dat hij jaren geleden eens in een interview met een Amerikaanse journalist verklaard heeft dat hij graag een boek over de oorlog zou schrijven. „Dat zou dan", aldus Waugh „een studie van de idee der ridderlijkheid worden". Het lijkt ons niet onmogelijk dat „Men at Arms" ais de aanloop tot zulk een boek moet worden gezien. De idee- der ridder lijkheid zou dan belichaamd worden in de idealist Guy Crouchback die als mis lukt burger van middelbare leeftijd plot seling de geest van vaderlandsliefde ovêr zich krijgt. In deze prelude dreigt Guy's ridder ideaal te verdrogen in de woestijn van organisatorische zinloosheden. Maar het is niet moeilijk zich voor te-stellen hoe zich straks deze roman zal kunnen ont wikkelen wanneer men Waugh's uit spraak in het. Amerikaanse interview voor ogen houdt. P. N.a.v. „Men at arms" door Evel.vn Waugh. Uitg. Chapman and Hall, London. 30-jaiigt Obligsllln In stukken van nom. 1000,— aan toonder (waarvan reeds 500.000,- obligatiën op inschrijvings- voorwaarden zijn geplaatst) Ondergetekenden berichten, dat de inschrijving op bovengenoemde obligatiën zal zijn opengesteld op van des voormiddags 9 uur tot dos namiddags 4 uur* tot de koers van 100 pCt. bij de kantoren van te AMSTERDAM en EINDHOVEN alsmede bij haar overige kantoten N.V. EFFECTENKANTOOR SCHRETLEN Co te AMSTERDAM op voorwaarden van het prospectus dd. 2 October 1952. Exemplaren van het prospectus en inschrijvings- biljetten zijn bij de kantoren van inschrijving verkrijgbaar. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS DER GEMEENTE BOXTEL Boxtel, 2 October 1952. (Van onze Haagse redactie) ons trammateriaal zijn we bezig net beste van het beste te brengen", zei ir Felix, directeur van de H.T.M., gisteren tijdens een proefrit met een tweetal der vijf thans afgeleverde nieuwe P.C.C.-cars. „Maar", voegde hij er aan toe, „deze nieu we motorwagens kosten vier maal zoveel als de beste motorwagens van vóór de oorlog. Kan men bij een dergelijke ver hoging van prijzen met een tarief van I- cent volstaan? Trek zelf uw conclusie maar". Hiermede gaf ir Felix dus te verstaan, dat een verhoging van de H.T.M.-taneven in de lucht, hangt. Maar het trammend publiek zal ook waar voor zijn geld krij gen, wanneer de hele serie van J2. nieuwe P.C.C.-cars, welke twee jaar geleden be steld zijn, binnen is. Men verwacht, dat dit ongeveer over 6 weken het geval zal zijn. In 1950 werden als proef op lijn 14 twee P.C.C.-cars in dienst gesteld. Het belang rijkste verschil tussen deze wagens en die van de nieuwe serie is, dat bij laatst ge noemde de deuren in het midden zijn ge plaatst. Daardoor zien de nieuwe motor wagens er geheel uit als de originele Amerikaanse P.C.C.-cars en met hun stroomlijnvorm en rhythmische raaminde- ling geven ze aan het stadsbeeld een metropolietisch karakter. De nieuwe wagens zijn bestemd voor eenman-bediening, zodat men moet instap pen op het voorbaicon bij de bestuurder en bij het beëindigen van de rit de wagen door één der middendeuren moet verlaten. Wanneer het publiek vlug instapt en ge past geld of knipkaart gereed houdt, zal de eenman-bediening de rijtijd niet nadelig beïnvloeden, omdat de nieuwe wagens een grote snelheid kunnen ontwikkelen en vlug kunnen optrekken en stoppen. In de nieuwe wagens is het trekbelletje als stopsignaal, dat vooral voor de jeugd een „attractie" was, door een drukknop en rood-lichtsignaal vervangen. De P.C.C.-cars zullen voorlopig ge durende de wintermaanden in gebruik worden genomen op de lijnen 14 en 7. De vijf thans reeds afgeleverde wagens rijden reeds,van heden.af op lijn .14.. Naar wij vernemen bevindt de uit Am stelveen afkomstige Berkelse arts O., die er van verdacht wordt, zijn 28-jarige echtgenote, mevrouw A. O.Van E. door middel van cyaankali om het leven te hebben gebracht, zich nog steeds In het Huis van Bewaring te Den Haag. Hoewel hij nog niet bekend zou hebben, zou hij toch reeds enige bezwarende feiten toe- S.esev/en hebben. Een daarvan zou een licht kunnen werpen op het motief van het eventueel door de arts gepleegde misdrijf, namelijk zijn omgang met een 19-jarige dienstbode, die door zijn vrouw ontslagen was. Ook heeft de man bekend de 10 gram cyaankali, die niet meer bij hem thuis ge vonden werden, in verschillende medica menten te hebben verwerkt. Waarom hij dit deed. is niet bekend, doch de justitie zou, naar wij vernemen, naar de mening overhellen, dat hij aldus handelde om de dood van zijn vrouw te wijten aan ver keerd samengestelde medicijnen. Hiervan zou de schuld dan volgens de dokter moe ten liggen bij de fabriek of bij zijn eigen apothekeresse, bij wie hij ook het eerste gram cyaankali wist ios te krijgen, waar aan vermoedelijk zijn vrouw gestorven is. In de onderzochte medicijnen is de cyaan kali teruggevonden. Vanmiddag zijn in Den Haag opnieuw de drie kroongetuigen gehoord, namelijk de dienstbode, de apothekeresse en de schoon moeder van de arts. Met praatjes over bouwondernemingen, die h(j zou moeten uitvoeren, wist de 21- jarige schoorsteenveger W. S. uit Kerk- radc in de maanden April en Mei van dit jaar twee firma's uit Heerlen te bewegen hem voor 6500 gulden aan bouwmateriaal te leveren. In korte tijd verbraste de jon geman het geld, dat hjj kreeg voor het door hem onmiddellijk verkochte mate riaal. Voor de Maastrichtse rechtbank bekende verdachte met enkele woorden de door hem gepleegde oplichtingen. De officier van Justitie eiste een straf van acht maanden. Hij achtte de wijze, waarop verdachte deze twee oplichtingen van grote bedragen had geplgegd, brutaal en geraffineerd. Uitspraak op 20 October. -

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 2