u I Nieuws uit STAD en OMTREK „De moei lijke ouders Hoe het zit met de winkelsluiting Oorzaak van veel ellende bij de opvoeding Mallemolen" bij de Rotterdamse Comedie Onze vogelwereld in October ill! dl! Deviezenreserve slechts weinig gesteeen i v 0i?er de am Üljl 11) ll ONREGELMATIGHEDEN BIJ SPAARBANK KETHEL Fiscus haalde liuis leeg Uitspraak in „opzeU- affaire NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT m Nederlandsche Bank W... - Amerikaans vliegtuig door Sovjet-jager beschoten Treinr ramp Londen WOENSDAG 8 OCTOBER 1952 PAGINA iiii 'Ui WANNEER DE WINKELS GESLOTEN ZIJN EEN COLONNE RIJDT DOOR DE STAD THUISFRONT TOMBOLA OVER ONZE BEVOLKING BURGERLIJKE STAND NED. VRACHTENMARKT APELDOORNSE STADSBUS IN HANDEN VAN V.A.D. Personeel ontslag aangezegd MANDOLINEKLANKEN IN GEBOUW IRENE „BLACK RHAPSODY" EEN MISVERSTAND AUTOMOBILISTEN OPGELET GOEDE LILIOM VAN HANS CULEMAN HET KIND HELPEN BIJ DE GEESTELIJKE ONTWIKKELING Eerste les van de Katholieke Paedagogische cursus De moeilijke ouders Niet van het verstand alleen Voorwaarde voor juiste sfeer W at is opvoeden Het kind. kennen Koopmansgezin zit in koude kamer DE EIERPRIJS Laagste inschrijver kreeg hoete waargenomen. Een kolonie van jonge ktviks taartjes. zulte of zeeasterde vliegende smaragd en inoeras~andijvie In de Vlaardingse Vliet De eerste overwinteraars In het haventje aan de Maaskant Tussen Oude Dijk en Schie Reeds 70 doden ADMINISTRATEUR HIELD ZICH DOOD NEDERL. OPERA GEEFT ABONNEMENTEN UIT EINDHOVEN GAAT DE VLUCHTELINGEN HELPEN Het Alg. Secretariaat van de Sehied. Midd. Centrale bericht ons als volgt: Uit de vele vragen, die ons dienaan gaande gesteld worden, blijkt, dat velen nog niet voldoende op de hoogte zijn van de nieuwe bepalingen van de Winkel sluitingswet en de daaruit voortvloeien de bepalingen van de Gemeentelijke Ver ordening op de Winkelsluiting te Schie dam. Deze wet verstaat onder winkel": iedere besloten inrichting, waar in de uitoefening van kleinhandel of ambacht, waren plegen te worden verkocht. Mede wordt onder ..winkel" verstaan iedere besloten inrichting, waar het bedrjif van dames- of herenkapper of dat van por tretfotograaf pleegt te worden uitgeoe fend. Bij algemene maatregel van be stuur kan worden bepaald, dat voor de toepassing van deze wet onder „winkel" mode worden versthan, andere besloten inrichtingen van een, bij die maatregel aan te wijzen bedrijf, waarin het publiek pieegt te worden bediend. Behoudens enkele aangegeven uitzon deringen irt de wet, is bet verboden een winkel voor het publiek geopend te heb ben op Zondag, op werkdagen vóór 5 u. en op werkdagen na 6 uur 's avonds. Op verzoek van belanghebbenden kan dp gemeenteraad een bepaalde morgen of middag vaststellen, waarop voor die branche de winkels gesloten moeten zijn. Bij gemeentelijke verordening is nu be paald,, dat gesloten moeten zijn: Maandagsmorgens tot 1 uur: textiel winkels, manufacturenwinkels. winkels voor woninginrichting en meubélwinkels. Maandagsmiddags na 1 uur: slagers winkels. Dinsdagsmiddags na 1 uur: boek- en kantoorbftekandels. drogisterijen, parfu meriezaken, kapperszaken. Woensdagsmiddags na 1 uur: melk- vinkels, winkels, waar uitsluitend of in hoofdzaak waren ten verkoop in voor raad plegen te zijn, welke tezamen tot tpnminste vier der in art. 1 van het Ves- tigingsbesluit Kruideniersbedrijf 1930 ge noemde groepen van waren behoren. Het is niet onwaarschijnlijk, dat in de toekomst ook de sigarenzaken op Dins dagmiddag gesloten zullen worden. In het voorjaar 1953 zullen diveise re gelingen tot stand komen ten aanzien van de vacanties. Koopavonden zijn zoals reeds gemeld te Schiedam niet inge voerd. Donderdag a.s. zal omstreeks drie uur een colonne van niet minder dan 202 mo torvoertuigen door de stad trekken, ko mend van Vlaardingen en rijdend naar Rotterdam. De colonne zal bestaan o.a, uit 35 autobussen, 162 personenauto's, twee po litiewagens, een wegenwachter en een am bulance van het. Rode Kruis. Neen lezers, er is niets ernstigs aan de hand, al is er een ambulance bij. In de colonne worden de leden van de Unie van Waterschaps- Jaonden vervoerd, die haar vijf en twin tig jarig bestaan viert. Ter gelegenheid hiervan hebben de dijkgraaf en hoogheem raden van Delfland deze excursie aan de leden van de jubilerende unie aangebo den, zodat ze in staat zijn, een goede in druk te krijgen van de waterstaatswerken in Delftland. De colonne komt ook over het Koémarktplein. Er zal voor een goe de verkeersregeling gezorgd worden. Uit Kethel zijn binnengekomen 450 kaar ten, zodat het aantal van 2205 kaarten is bereikt. De verrassingen voor de nos. 1800, 2000 en 2200ste zullen t.z.t. bekend gemaakt worden. Om stand te kunnen houden en de Baas boven Baas-actie te kunnen over treffen, moet het cijfer van f 2600.wor den bereikt. Wie voor de 1ste trekking a.s. Zaterdag 11 October wil meespelen, moet zijn kaart(en) 8 October voor 24 uur be zorgd hebben bij Kath. Thuisfront, Tiel- man Oemstraat 6, Schiedam. Binnenkort zal er vanwege het bevol kingsbureau een gedetailleerde statistiek over de bevolking van Schiedam gepu bliceerd worden. GEBOREN: Elisabeth M. d. van H. W. Nieuwenhuizen en G. .1. M. F. Zaun- brecher; Suzanna d. van F. M. Middendorp en A. B. Backhoven; Johannes H. z. van •J. A. Hillenaar en J. C. Smit; Marinus E. z. van P. H. Frederik en M. E. Koning; Lidwina G. M. d. van J. A. B. Bruinhof en T. M. Arends; Annita A. d. van A. P. J. Gauweleeuw en A. van Meeteren; Theo- dorus F. z. van T. Mulder en F. v. d. Veer. ROTTERDAM, 7 October 1952. 6 October n.m.: 102 ton granen Balkbrug; 120 ton granen Zuti'en; 400 ion tarwe Weert; 725 ton tarwe liggen/varen Deventer; 185 ton katoen Enschedé; 125 ton cellulose Apel doorn; 485 ton erts IJmuiden; 100 ton milo- corn Dellt: 320 ton meet Nijmegen; 125 ton oud. ijzer IJmuiden. Totaal 23 reizen, 18 vlet- reizen. 7 October v.m.: 89 otn blik Krommenie; 130 ton ijzer Dordrecht; 150 en 55 ton stuk goed Amsterdam; 110 ton grind Axe'.sassing; 300 ton gerst Nijmegen; 380 ton gerst Does burg; 220 ton tarwe Deventer; 240 ton draad Jutfaas. (Van onze correspondent) Naar verluidt, zal de exploitatie van de stadsbusdienst in Apeldoorn, alsmede van de diensten Apeldoorn-Beekbergen-Loenen en Apeldoorn-Hoog - Soeren-Radio Koot wijk, welke tot nog toe in handen is van de N.V. v, d. Ende's Autobusmaatschappij, met ingang van 1 November a.s, overgaan naar de N.V. VeluWsche Autodienst, de V.A.D., een dochteronderneming van de Ned. Spoorwegen. Hoe de nieuwe exploitatie zal geschie den zal nog nader worden bekend ge maakt. Inmiddels is aan het personeel van de N.V. v. d. Ende per 31, October ontslag aangezegd, wegens beëindiging, van het bedrijf. De directie van de N.V. v. d. Ende doet haar best om haar personeel weer aan het werk te helpen, doch de directie van do V.A.D. heeft harerzijds geen verplichtin gen op zich genomen óm het personeel van de vorige concessionaris over le ne- men. Niettemin zal de directie van de V.A.D. nagaan, of eventuele sollicitanten uit het ontslagen personeel van Van der Ende dertig in getal bij haar bedrijf kunnen worden geplaatst. Het aantal mensen, die zich intensief met een liefhebberij bezig houden en deze liefhebberij jarenlang trouw blij ven. wordt steeds kleiner. Misschien dat ■radio, film en televisie h-ersehuld aan hebben. In het mandolinegezeUcbap „Ontspanning na Inspanning" zijn deze volhardende amateurs nog volop aan wezig. Dit getuigde de uitvoering die het gezelschap gisteravond in gebouw Irene gaf- Onder leiding van <je heer J. G- Hakkert werd een programma ten gehore gebracht, waaruit een grote vaar digheid in het bespelen van de snaren bleek. O-N-I. speelde dan ook op con coursen in de uitmuntend,heidiklasse en won in die 'klasse het afgelopen jaar een eerste prijs, een. eretprijs en een direc- tetvsprijs. Na het optreden van O.N I. verscheen een oude bekende Schiedammer op de planken: Leen die Bruijn, die met leen liedje, een voordracht en een praatje de stemming danig wist op t? voeren. Ver der werd de avond opgeluisterd door The Mauna Loa's een balletgroep? van O-N.I-leien, onder leiding van mevr- J. Steijne en het Hakkert's ensemble. Na de pauze vond de huldiging plaats van mevrouw A. N'els- Van Dijk, die 25 jaar O-N.I-lid ts en gddur'ende tien jaar hiérvan Se penningen beheer de- Zij werd volop in de bloemen en geschenken gezet en aan waarderende speeches ontbrak het 0ok niet. Na afloop werd er een dansje ge maakt met medewerking van het Hak kert's ensemble. Dat de muziek van een klein? band, de lieftalligheid van een aantal donkere schonen en de danskunst van één man niet voldoende zijn om een revue te schragen, die boven bet middelmatige uitgaat, werd gisteravond bewezen in de Rotterdamse Schouwburg, waap het ne- geigezelschap van Roy Carr zijn „Black Rhapsody'-' voor het voetlicht bracht. Carr, door zijn optreden in het ballet van Berto Pasuka bij het Nederlandse publiek geen onbekende, is niet veel verder gekomen dan tot een aaneen schakeling van een aantal zeer eenvou dige dans-scènes, waarin hij terecht ex celleerde, doch waarvan de totale indruk in niets herinnerde aan werkelijke dans kunst. Zij het dat dit laatste bij het bal let thuishoort en men hier niet een revue te doen beeft, doch dan liever de herinnering aan oprecht ballet dan de werkelijkheid van een revue met schouw burgpretenties, waarvan de talloze hia ten worden opgestopt met enkele non chalant ten gehore gebrachte songs er. al te lange intermezzi van een, in de be geleiding overigens wel voor zijn taak berekend orkest. R. Bestuur en directie van de spaarbank te Delft, Oude Delft 48, verzoekèn publi- catie van het navolgende. Het is gebleken, dat een vrouwelijke beambte van de spaarbank, die speciaal belast was met de inleg en terugbetaling bij de jeugdspaar- bank in een beperkt aantal gevallen onre gelmatigheden heeft gepleegd. Deze onre gelmatigheden betreffen uitsluitend de jeugdspaarbank en gaan slechts over enkele bedragen. De administratie der jeugdspaarbank bracht de onregelmatig heden aan het licht, waardoor ze zicli slechts over een kort tijdsbestek hebben kunnen uitstrekken. De spaarbank is tegen fraude verzekerd. Kaar het schijnt, zijn er nop steeds be'taalde elementen, die het zien van een geestelijk gewaad niet, goed kunnen rer- 'verkca. Voor dezulken is een religieuze iemand, die zich maar een beetje op de ach tergrond moet houden. We menen, dit weer eens te hebben snoeten concluderen uit een stukje in .-.Het Vrije Volk" en een stekelige op merking in -Het Parool" naar aanlei ding van de uitreiking van de Landstci- s,er-medailies, waarover we gisteren be richtten. Laten ive allereerst opmerken, dat er een misvers tan d is geweest tussen de leider van de Bloedtransfusiedienst van lu t Ned. Rode Kruis, afdeling Schiedam, dr Taverne en het. plaatselijke bestuur van het Rode Kruis, waaronder de dienst ressorteert. Dit misverstand, hetwelk bestond uit een niet tijdig overleg plegen met dit bestuur, rond zijn oorzaak in het feit. dat het contact tussen het be stuur en dr leider gedurende de laatste jaren tamelijk losjes is geweest. Boven dien. de Bloedtransfusiedienst is van de oprichting af enigszins een eigen weg gegaan. Dr Taverne nu nam het initiatief, om de medailles aan de donors niet meer over de post te sturen, zoals tot dusver gewoonte was geweest, maar deze per soonlijk uit te reiken. O.i. een goede ge slachte. In het houden van een openbare biieenkomst zit uitstekende propaganda. De Bloedtransfusiedienst is in de No- letstichting gevestigd. Dat is nu een maal zo, historisch, gegroeid. Dc lande lijke dienst dank zijn ontstaan aan dr r. Dijk. van het. Sint Franciscus Gasthuis te Rotterdam. Twintig eerwaarde broeders zijn do nors. Het filmtoestel, waarmede de film werd afgedraaid, werd door de broeders geleend. Valt het dan te verwonderen, 'dat er enkele eerwaarde broeders in de zaal aanwezig waren f En is het zo ver wonderlijk. dat de zuster van de Nolet- stichting, die administratrice ran de dienst is. dr Taverne hielp met het uit reiken der medailles Het is toch niet anders dan een nor male gang van zaken. Er werd in de zaal echter een stekelige opmerking ge maakt. Door een der genoemde dezul ken. Het bloed kruipt hier blijkbaar al tijd, waar het niet gaan kan... Men is niet anti-Katholiek, o neen, maar ziet u, die religieuzen moeten zich maar een beetje op de achtergrond houden... Ten slotte: er is met het bestuur van het Rode Kruis overeensteming bereikt - voor een nauwer contact. Het was inder daad te laat gewaarschuwd, en dit. wordt .ruiterlijk erkend. Maar van een pogen, de bloedtransfusiedienst tot ren min of meer Katholieke aangelegenheid te ma ken. is geen sprake. We zouden te dien aanzien trouwens willen opmerken, dat zoiets lijnrecht zon ingaan tegen de idealen van de mensen, die deze zegenrijke dienst in stand hon den en tot steeds groter activiteit wil len opvoeren. I Men kent bij dr bloedtransfusiedienstDe perste overwinteraars zijn al m liel btrrrebos en liet volkspark niet eens dr religieuze gezindheid der Op Donderdagmiddag zal een colonne van ongeveer 30 autobussen en 150 per sonenauto's Delft passeren langs de volgen de route: Rotterdamseweg, Hertog Govert- kade, Oude Delft Westzijde (in verboden richting), Noordeinde (in verboden rich ting), Vrijenhanselaan, Haagweg. In ver band hiermede zal spéciaal het dwarsver- keer en tevens het verkeer over het Oude Delft Westzijde en het Noordeinde West zijde tussen 15.45 en 16.05 uur ernstige stagnatie ondervinden, zodat aangeraden wordt met een en ander zoveel mogelijk rekening te houden. OOGSTDANKFEEST L.T.B. Vrijdag a.s. zal zoals ieder jaar de afde ling Kethel van de L.T.B. het oogstdank- feest vieren, 's Morgens om 8 uur is er een plechtig gezongen H. Mis .waaronder al gemene H. Communie der leden, opgedra gen door de geestelijk-adviseur met assis tentie van de zeereerw. heer Knots uit Overschie. Tijdens de Offerande worden de offergaven naar het altaar gebracht om God te danken voor de wasdom en zegen in <je bedrijven zo ruimschoots ondervon den. Na de H. Mis is er gezamenlijk ontbijt in het verenigingsgebouw. Pater Rogh- mans zal dan een lezing houden over een toepasselijk onderwerp, 's Avonds om half acht is er in het verenigingsgebouw een feestavond, die verzorgd wordt door de jongeren-organisatie (de L.T.J.). UITSPANNING DE HALVE MAAN WORDT GESLOTEN Een bij vele oudere Schiedammers wel bekende uitspanning „De Halve Maan" aan de Poldervaart wordt thans gesloten. De uitspanning was vroeger een attractie tussen Schiedam en Kethel. Reeds geruime tijd geleden werd zij gesloten en werd er een winkel in gevestigd. Het gebouwtje moet nu definitief verdwijnen omdat ter plaatse een nieuwe brug over de Polder vaart komt. Na drie vertoningen is het wel duide lijk in welke richting de Rotterdamse Comedie haar repertoire opbouwt. Zij zoekt naar stukken die direct het ge moed aanspreken, met het doel een pu bliek dat breder is dan de kleine schare van highbrows voor het toneel te win nen. Door Molnar's „Liliom" weer eens van stal te halen heeft zij in dit opzicht een uitstekende keus gedaan. Deze geschiedenis van de ruggegraal- loze kermisklant met zijn achter het pantser van ruwe dikdoenerij o zo gevoe.- lige ziel, heen en weer geslingerd tus- sen de platvloersheid van het onderwe reldje rond de kermis en zjjn dichter lijke verbeelding, tussen zijn brutale lef en het verlangen naar geborgenheid, ge ïncarneerd in zijn jonge vrouw en het toekomstige gezinsgeluk, deze geschiede nis vergt waarlijk niet teveel van de toeschouwer. Het conflict van enerzijds de rimpel loze burgerlijkheid van buren en vrien den tegenover Liiioms verknoeide leven, anderzijds van zijn hoogmoedige branie tegenover de verborgen diepere gevoe lens, ligt er duimendik bovenop. In de hemelscene, waar het stuk eigen lijk om draait, heeft de hemelse rechter, die over dit leven een waardeoordeel moet uitspreken geen makkelijk spel. De legende laat hem zijn vonnis opschorten totdat de als bedelaar bij vrouw en kind teruggekeerde schim nogmaals de tedere aard van zijn ruwheid bewijst. Het is wel overbodig verder op de in houd van dit ruim 40 jaar oude stuk in te gaan. Belangrijker is wat de Rotter damse Comedie er onder regie van Ri chard Flink van gemaakt heeft. „Mal- lenmolen" staat of valt met de vertol king van Liliom en Julie. In Hans Culeman en Corrie Weier heeft men een verrassend goede bezet ting van deze rollen gevonden. Culeman mocht niet altijd de volle maat laaien, mocht soms nog te krampachtig de speeltechniek verraden, hij had, woeke rend mét zijn romantisch expressief voorkomen, sublieme momenten. Het voortdurend balanceren Van de figuur tussen de rauwe kermisgast en de ge voelige dromer kwam 'suggestief over het voetlicht. Op een enkele scene na, de vitale breedsprakigheid op het sterf bed bijvoorbeeld, wist hij te overtuigen. Corrje Weier, hield de Julie-figuur sober en waardig, zonder extremen en juist daardoor dikwijls treffend. Voor de bijrollen zijn voornamelijk ty- peurs nodig. Het gezelschap schoot hier- is niet te kort. De canailleuze carrou selhoudster (Elly v.' Stekelenburg), de gewetenloze boef Fiscpr (Jan v. d. Lin den) en vooral de jiotsierlijke naïevelin gen Marie en Wolf (Mieke Verstraete en Kees Brusse) deden het voortreffelijk. Richard Flink speelde zijn zoveelste po- litie-inspecteur geroutineerd en kon als de hemelse rechter al niet veel meer doen dan de nogal pathetische tekst toe laat. De kordate Linzman van Wim Hod- des en de brave fotografenfamilie (Mia Horna en Hep v. Delft) sloten zich goed aan. Richard Flink had de regie. Op het kleine toneel van „De Lantaren" kon de rumoerige kermisscene moeilijk zo groots van opzet zijn als Paul Storm dit openingstableau enige jaren geleden en sceneerde, maar gezien de beperkingen kon het ermee door. Dat zouden wij niet durven zeggen van de decors waarin de regisseur zijn lust tot hoekige „nonfigu- ratieve" zetstukken botvierde. Hij vergat daarbij dat deze kakelbonte hoekigheid zich geenszins aansloot bij de vaak naturalistische speelwijze in de woonwagensfeer en het nachtelijk atelier met gedeformeerde schildersezels dat hij ons in het zesde taf reel voorzette, had geen enkele verbinding met welke opvat ting ook van de hemel. Zelfs niet met die van Molnar P. Men meldt ons uit Delft: De belangstelling voor tie eerste les van tie Kath. l'aetlagogische Cursus, gisteravond in City-foyer gegeven van wege een commissie uit de Kath. Bond van het Gezin, mocht zich in een be vredigende belangstelling verheugen. Ongeveer 90 dames en heren meldden zich aan, waaronder het vrouwelijke gedeelte de boventoon voerde. Zowel de spreekster dr Sis Heyster als pater Huissen merkten op, dat ook voor de iieren de cursus niet minder leerzaam is. De avond werd geopend door de gees telijk adviseur van de Kath. Bond voor het. Gezin. Pater H. G. Huissen, die een gebed tot opening bad uitgesproken, om de zegen van God af te smeken over de voorname taak van de ouders, ml. de opvoeding van het schoonste, wat uoa ons gegeven heeft.: het kind. Zij moeten met hun handen de vlam van de genaae beschutten, tegen de ijzige wind van wereltj. Deze ouderlijke zorg is vader e moeder toevertrouwd. Om hen hieroi.) helpen is 't doel van de cursus. Z. Kerw. hoopte, dat allen heel veel zullen leren en veel stichting ontvangen. Dr Sis Heyster wees erop, dat vele ouders moeilijkheden hebben met hun kinderen, waardoor grote ellende ont staat zowel voor de kinderen als voor de volwassenen. Veel leed kan voorkomen worden, wanneer gerekend kan worden op de wijsheid, medewerking en begrip van de opvoeders. Het moeilijke kind staat in het mid delpunt van de belangstelling. Maar er zijn veel meer moeilijke ouders dan moeilijke kinderen. De moeilijkheden worden n.l. veelal veroorzaakt door een verkeerde opvoeding door de ouders. Omdat de medewerking van de ouders nodig is, werd deze cursus opgezet. Daar mede zullen, naar de organisatoren ho pen, de gezinnen en de maatschappij ge baat zijn. De moeilijkheden van de kinderen moeten tijdig opgevangen worden, wil men de ziekte van deze tijd, de neurose, terugdringen. In de" loop van deze lessen zal spr. de aanwezigen inleiden in de psy chologie van het kind in de geleidelijke ontwikkeling van baby tot volwassene. Alles wat theoretisch opgestoken wordt, zal echter weinig of geen nut hebben, als niet aan de eerste voorwaarde wordt voldaan. Opgevoed dient te worden met het hart, liefde, gehele persoon, onbaat zuchtigheid en vertrouwen op God. Op voeden is niet. een werk van het verstand alleen; het kind vraagt op de eerste plaats om liefde, om de persoon, om een gevoel van veiligheid te krijgen. Ken der wortels van de angst bij de kinderen, is het besef, niet veilig te zijn vanwege een ongewenst milieu, waai- do juiste har monie in het gezin ontbreekt. Nodig is liet verwarmende klimaat, hetwelk een goed gezin behoort te beheersen, voor de geestelijke ontwikkeling van het kind. Dit gebrek kan niet door bureaux e.d. opseheven worden. De kinderen komen te kort, als de Ouders, uit egoïsme, zich niet geheel-ge ven aan hun kinderen, doch de opvoeding voor een deel overlaten aan anderen. Zr, die uit een voorbeeldig gezin komen, we ten wat dit betekend heeft, voor hun geestelijke ontwikkeling; in hen leven de vader en de moeder voort en zij hebben geleerd, hoe zij kinderen moeten opvoe den. Zij, die hun geestelijk evenwicht, ver loren hebben door een onvoldoende op voeding, voelen, wat z.ij gemist hebben Voor hen moge dit een krachtige aan sporing zijn om het beter te doen. De juiste sfeer voor opvoeding in het gezin 'behoort te steunen op een volko men hüweltjksharmonie. De vrouw moet zich gedragen weten door de trouw, me dewerking en liefde van de man, anders wordt de taak van de moeder en echtge note te zwaar. Dit moet tot de mannen doordringen. Opvoeden is trouwens de taak van beide ouders. Daarom dienen niet al leen de vrouwen, doch ook de mannen de lessen van de Paedagogische cursus te volgen. Den kind behoort, ontvangen te worden in een liefde, voortkomende uit een gees telijke en lichamelijke verbondenheid, zo als God het gewild heeft. Wanneer liet aldus geboren wordt, zal de opvoeding niet zo'n probleem zijn, want het kind wordt opgevoed in het juiste klimaat en goede sfeer. Vader en moeder behoren in zaken van de opvoeding steeds één lijn te trek ken in het bijzijn van de kinderen; in hun tegenwoordigheid mogen zij eikander nooit afvallen. Van onenigheid onder de ouders zullen de kinderen mooi weer spe len. want zij weten spoedig de zwakke plekken bij vader of moeder. Verder, ouders mogen elkander met kleineren en geen verwijten doen. Zulks kan funeste gevolgen hebben, daar de kinderen dan de kluts kwijt raken en van' die omstandigheid trachten te profi teren. De ouders dienen tenslotte er voor te zorgen, dat beiden elkaar het recht ge- veen om zich zelf te zijn. Zij moeten kunnen zijn, zoals zij nu eenmaal zijn, doordat, zij elkanders typen verdragen. De eigenschappen van de ouders moeten vader en moeder ook in hun kinderen kunnen dulden. Met deze algemene wenken over de verhouding van de ouders onderling en jegens de kinderen besloot Dr Heyster het eerste deel van haar lezing, welke zij illustreerde met enkele voorbeelden. Na een korte pauze zette de spreekster uiteen, wat onder opvoeding dient, ver staan te worden. Onder opvoeding valt te verstaan: helpen van een mens-in- wording om de diepste vorm van vrede te bereiken zonder anderen lastig te val len. De nadruk legde spr. op het „helpen Het moet vooral geen kneden zijn van het kind in een richting, welke het toch niet bereiken kan. Er dient eerbied te zijn, voor hetgeen in een kind zit. Geen kind is hetzelfde; allen hebben aparte eigenschappen. Men kan dus niet voor alle kinderen dezelfde methode volgen. Het spreekt van zelf, dat dit niet doelt op de verkeerde eigenschappen, welke uitgebannen moeten ^worden. Het geldt bovendien een mens-in-wor- ding. Men kan niet óp dezelfde wijze op treden tegen een baby, een kleuter', een schoolkind enz. Men dient te weten, wat er omgaat in het kind in de verschillende stadia van zjjn leven, om op de .juiste manier jegens het kind te staan. Er wordt, veel te wéinig aan gedacht, dat de ouders, op de hoogte moeten zijn van het zieleleven van de kinderen; anders worden er stukken gemaakt. Om de diepste innerlijke vrede te be reiken! Een diepe innerlijke vrede kan niet bestaan zonder een gerust geweten. Dit dient dan ook aan de kinderen ge geven te worden: een gerust, goed ge vormd geweten. Het levensgeluk moet gezocht worden naar ieders aard, doch dat geluk is niet mogelijk zonder een ge rust geweten. Zonder anderen iastig te vallen! Het. kind moet geleerd worden, anderen geen verdriet te doen, maar rekening te hou den met anderen. Na deze algemene lijnen zal dr Sis Heyster in de volgende les spreken over de „baby in de wieg". Deelnemers(sters) kunnen zich voor de cursus dan nog opgeven op deze tweede cursusavond, welke Dinsdag a.s. gegeven wordt in de City-foyer of bü de heer F. v. Rossum, Lvjsterbeslaan 56. (Van onze correspondent) De Hilversurnse marktkoopman J. en zijn gezin met drie kinderen, is het slachtoffer geworden van een belasting schuld, welke er toe geleid heeft, dat hij thans een huis zonder meubilair heeft en zelfs niet in staat is zijn kachel te stoken. De ongunst der tijden had het de koopman onmogelijk gemaakt een be lastingschuld van enige honderden gul dens af te doen. Hij mocht wegens zijn berooide financiële omstandigheden vol- staan met een kleine afbetaling van vijf gulden per week, totdat hij bericht kreeg f 80 in eens te moeten betalen. Dit zou gebeurd zijn omdat de wekenlijkse al- lossingen achterwege waren gebleven. Die mening was althans de belasting dienst toegedaan, maar volgens de pa pieren van de heer was hier geep sprake van. Toen hij echter protesteerde was de openbare verkoping van zijn huis raad al officieel en kon hij niets meer uitrichten. De boedel ging onder de ha mer en het gezin van de koopman lieeft nu alleen de beschikking over een leeg huis. De Vakgroep „Groothandel in Eieren" wijst er op, flat de huidige hoge eier- prijzen aan het normale seizoenverschijn sel moeten worden geweten. Een groot deel van de pluimveestapel wordt om deze tijd van het jaar ver jongd, d.w.z. de oude hennen worden door de jonge hennen vervangen. Dit heeft ten gevolge dat het aanbod van grote eieren belangrijk terugloopt en de prijzen stijgen. Daar tegenover staat een op het ogenblik belangrijke aanvoer van jonge heneieren (klasse 5, 6 of "D. Deze eieren zijn van prima kwaliteit en komen door het geringere gewicht op een aanzienlijk lagere prijs per stuk. Het gerechtshof te Amsterdam heeft vanmorgen in hoger beroep arrest ge wezen in de zaak tegen zes aannemers, die allen door de economische kamer van de rechtbank te Utrecht waren vrijge sproken van de hun ten laste gelegde berekening van zgn. „opzetten" in de in schrijvingsbedragen (overtreding van het prijsvormingsbesluit 1941). Het hof veroordeelde degene van de zes, n.l. de aannemer, die als laagste in schrijver de bouw van een tehuis voor bejaarden te Mijdrecht had uitgevoerd, en van de opzet de overige vyf had d.icn profiteren, tot een boete van 2.500. De vijf mede-inschrijvers werden ook thans vrijgesproken. De procureur-gene raal had tegen elk van de zes een boete van 6.000 geëist. In het sirrest van het Hofwerct o m. ge zegd, dat de opzettelijkheid van het op nemen van het opzetbedrag van ruim 47.000 gulden in de inschrijving, bewezen werd geacht. De prijs was gevormd in strijd met de eisen van het algemeen belang. De „op zet" is hierin een ontoelaatbaar element, ongeacht het verweer van de aannemers, die aanvoeren, dat dit systeem reeds zeer lang in hun kring wordt toegepast. Het gold hier een belangrijke onderhandse aagbesteding, zodat aldus het arrest niet van „beunhazen" kan worden gespro ken. Het opzetsysteem leidt gemakkelijk tot misstanden. donors. En men stelt telkens weer met voldoening vast. dat 't meeste bloed ten behoeve van patiënten van het Gemeen teziekenhuis wordt, afgestaan. Om ver- d'r misverstand te voorkomen: zulks is natuurlijk het gevolg van het feit. dat dit groter is. Maar de voldoening is er. Dc bloedtransfusiedienst staat onder Katholieke leiding, maar dit betekent allerminst, dat het een Katholiek onder onsje is. ,Het Vrije Volk" maakt er zich be zorgd over. dat de grote propaganda- en feestavond, utelke buinen afzienbare tijd voor de dienst georganiseerd zal worden, nadeel zal ondervinden van een verkeer de indruk, door een aantal mensen op gedaan. Het deed. helaas zijn best, om rli.e verkeerde indruk te versterken. Tot slot maakt het ren opmerking, die we ten volle onderschrijvenhet is een interne aangelegenheid van het .Rode Kruis. Inderdaad, de kwestie had binnen de nier muren van de bestuurskamer moeten binnen. Er behoefde neen anti-Katholiek relletje uit geforceerd te worden. DAMWACHTER. Herfst. Opeens zitten wij midden in de herfst. Behalve aan stormen en regenbui en zien we dit aan de heesters, die alle nu besvruchten dragen, welke aan dc vo gels en wel in hefr bijzonder aan spreeu wen en lijsters volop voedsel geven. We zien het aan de schitterende tinten van esdoorn, popel, berk e.a. bomen en hees ters, aan de paddestoelen, die in grote getale in bos en veld tc voorschijn zijn gekomen en uiteraard, niet in de laatste plaats, aan de vogels. OAGtSlAD VOO* SCHtOAM IH OVSTItfAlH 74ste Jaargang No. 21969 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn gevestigd te Schiedam. Dam 18, Telefoon 66152. Giro-nummer 590943. Abonnementsprijs 5.85 per kwartaal, ƒ2.— per maand, ƒ0.47 per week. Advertentle-prlJ» op gewone kolombreedte 1 0.15 per millimeter hoogte Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte f 0.30 per millimeter hoogte. Bij contract gelden lagere tarieven, welke bij de administratie of bil de erkende advertentte-bureaux verkrijgbaar zun -Kampioenen (kleine advertentién) tot 20 woorden 50 cent. Elk woord meer S cent Maximum 60 woorden Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling Alle advertentie-orders worde» afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor net Advertentie.wezen. Tal van vogelsoorten zijn al uit onze comtrijen vertrakken naar hun winter kwartieren en de nog restende zomervo gels zullen in de loop van deze maand volgen. Nadat begin Augustus de gierzwaluwen al waren vertrokken, zijn daarna talrijke soortep gevolgd. Sommige nablijvers, die, zoals gezegd, in deze maand zullen ver trekken, zoals de tjiftjaf en de fitis, lie ten zich de laatste tijd als ten afscheid af en toe nog eens horen. De huiszwaluwen zijn eveneens reeds verdwenen maar de staalblauwe boeren zwaluwen scheren nog steeds boven het bos, boven de weilanden en verder overal waar ze insecten kunnen bemachtigen. Ook wat deze zwaluwen betreft kan iedere dag de laatste zijn, dat we ze zien. Ongetwijfeld zullen belangstellenden wel hebben gelezen, dat men een paar weken geleden een drietal achtergeble ven jonge zwaluwen per vliegtuig een eindweegs in de richting van hun win terverblijf heeft gebracht, omdat men van mening was, dat deze diertjes de lange reis niet meer men dan weet, dat ruim veertien dagen na het verschijnen van bedoeld bericht nog tientallen zwaluwen zijn waar te ne men, kan men gemakkelijk constateren, dat deze goed bedoelde hulp misschien wel wat voorbarig was. Onze nog aanwezige zwaluwen, mem het merendeel jonge dieren. Oude vogels hebben n.l. sterk verlengde buitenste staartpennen. terwijl bij de jonge vogels de staartpennen vrijwel even lang, of be ter gezegd, even kort zijn. De maand October wordt door vogel liefhebbers graag trekmaand genoemd en daar is eigenlijk wel reden toe. Behalve d.at in deze maand de laatste van de zo mervogels naar het Zuiden trekken, ko men weer andere vogels uit het Noorden en Oosten van ons werelddeel naar ons en wel' vaak in zulke enorme aantallen, dat zulks inderdaad als een soort natuur verschijnsel kan beschouwd worden. Veel vogels vertoeven slechts korte tijd in ons land, alleen maar om er wat wan de vermoeienissen te bekomen, terwijl andere hier overwinteren. Deze laatste zijn voor al: roodborstjes, koperwieken, kramsvo gels, goudhaantjes, sijsjes en bonte kraai en, benevens vrij veel eenden,- zoals smienten, kuifeenden, tafeleenden, wtin- tertalingen enz. Wat de eenden betreft, deze moeten we natuurlijk in. de binnen wateren zoeken, zoals b.v. de Vlaardingse Vliet en omgeving en-alleen-alt het bin nenwater is toe-gevroren, begeven zij zich naar de grotere rivieren, waar we dan dikwijls veel soorten aantreffen. Sommige overwinteraars heb ik dezer dagen al in het Sterrebos en het Vondel park ontdekt en ik kan niét anders zeg- gén, dan dat dit bijzonder vroeg is. Ik zag zouden ondernemen. Als 1 namelijk reeds verscheidene roodborstjes en zelfs al een koppeltje koperwieken. Men waohte er zich inmiddels voor uit het een en ander een strenge winter te voorspellen. Aardig was ook de aanwezigheid van enkele bon-te vl-iegenvangcrtjes, ook wel tumekstertjes genoemd;1- Jeuke vlugge vo- moet er maar eens op letten, lijn voor jg«itjes. üveuals vorig jur kwamen ee zich zelfs in mijn tuin presenteren, wat ik uiteraard erg aardig vond. Deze maand kunnen we werkelijk voor allerlei verrassingen komen te staan en het is daarom zaak om goed uit te kijken. De vogels, waar ik het minst mee in genomen ben, zijn de ras-tafelschuimers, de bonte kraaien, die ik liever zie gaan dan komen, maar waar we tot in April mee opgescheept zitten. Omstreeks half October kunnen we de 'eerste exemplaren verwachten. Interessant was de aanwezigheid in het volgespoten haventje aan de Maas kant van soms ettelijke tientallen witte kwikstaartjes, die daar in^ de modder en kleine plasjes naar a-llerlei insecten hap ten. Schijnbaar was daar voor de kwik- jes nogal wat te halen, want zij hebben er wekenlang gebivakkeerd en terwijl ik dit schrijf zitten ze er nog steeds. De kwikstaarten zijn gemakkelijk te herkennen aan het onophoudelijk wip-pen van de lange staart. Het merendeel be staat Uit jongen van dit jaar, wat blijkt uit de grijsachtig witte kleur, die bij oude vogels helder wit is. Het was daar dikwijls een drukte van belang op die bijna opgedroogde modder. De bovenkorst is door wind en zon al aardig gescheurd en lijkt nu precies op een grote legkaart, waarvan de stukjes prachtig in elkaar passen. Reeds groeien er de zulte of zee-aster en de forse polen van de moeras-andij- vie. Als dit terrein nog een jaar in dezelf- toestand wordt gelaten, staat het een vol gend jaar totaal vol met deze planten- Een zelfde gebied, doch heel wat gro ter, is op het ogenblik in wording tus sen de Oude Dijk en de Schie, waar hele percelen weiland worden opgespoten. IR ben er npg te weinig geweest om reeds een verslag te maken over de vo gels, die er zitten, maar toch kan ik ai- vast wel vertellen, dat we daar o.a. nie mand minder zagen dan de vliegende smaragd oftewel deijsvogel- Een volgende keer hoon ik daar meer van te kunnen mededelen. A. DE JONG. Bedroeg in dc weck, die aan de jongste verslagperiode voorafging dc stijging der netto-deviczenpositie nog bijna 53 mil- iiocn, in de afgelopen week beliep deze niet meer dan ruim 13 miilioen. Ogenschijnlijk krijgt men aan de hand van de mutaties der deviezenposten de indruk, dat het betalingsverkeer met de E.B.U.-landen nog een vrij behoorlijk overschot heeft opgeleverd. Maar het ef fect hiervan werd tot op bovengenoemd bedrag na teniet gedaan door het onttrek ken van behoorlijke bédragen aan accoorY schulden, resp. vermindering yanrinnr schatkistpapierportefeuilles, die hier vreemde circulatiebanken worden h0Menn'is op grond van dit.verschijnsel al gauw geneigd verband te leggd de officiële mededeling v,a" f o T, T® week inzake onze positie m gedurende September geen verscho zou hebben opgeleverd en v^™°edehjk op. grond daarvan ontstane 4e tiideiiik hier te lan<Jc ondergebrachte saldi wat te verminderen waaruit dan bovenstaand tot op zekere hoogte verras send resultaat zou kunnen zijn voortge vloeid. Verrassend vooral hierom, dat de mededeling van het quitte spelen tn de E.B.U. zo shd gevolgd wordt door een ogenschijnlijk vrij duidelijke wending in de ontwikkeling der deviezenreserve, die uit het verloop gedurende September met de wekellijkse „over all" overschotten zeker nog niet te onderkennen .viel. Niettemin heeft het overigens vrij ge ringe overschot der afgelopen week de netto-deviezenpositie incl. het goud tot over de 3.4 milliard doen belanden n.l. op 3.408.8. De kieine Omvang van de jongste ver sterking men is zich immers lang zamerhand op veel grotere bedragen gaan mstellen heeft haar repercussies gehad op de interne financiering van dit overschot. Gedurende het laatste ander half jaar heeft n.l. de urt de deviezen- stijging resulterende tegenwaarde in gul dens een verstrekkende invloed gehad op de geldmarkt en op de liquiditeitspositie van het bankwezen. Door de omstandig heid, dat handel en industrie de uit de stijgende deviezenreserve voortvloeiende tegenwaarde niet in voldoende mate voor interne financiering konden benutten ontstond ér een geconcentreerde vraag naar schatkistpapier ter belegging dezer liquiditeiten. Zo daalde gedurende de periode Januari 1952 t/m Augustus 1952 üjj de voornaamste 39 handelsbanken de uitstaande debiteu ren met ƒ111 miilioen, terwijl dc deposi to's en crediteuren mei niet minder dan 819 miilioen toenamen, waar tegenover Het bezit aan schatkistpapier steeg lürt 378 miilioen, wel een bewijs hoe een- zijdig de belcggingspolitiek noodgedwon gen gericht is geweest. Vnn een vrij grootscheepse afname van schatkistpapier door het bankwezen is dit maal noch Via de schatkistpapierporte- feuille van de Ned. Bank, noch recht streeks van de schatkist sprake geweest. Integendeel, de schatkistpapierportefeuille van onze centrale bank daalde met 10 miilioen, terwijl het tegoed van het Rijk maar met ruim j 9 miilioen toenam. Om de hieruit af te leiden geringe aankopen te financieren hebben de banken boven dien nog hun tegoed voor bijna 11 mii lioen moeten aanspreken. Nu de maandwisseling weer achter de rug is begint de bankbiljettenomloop weer de eerste tekenen van de gebruikelijke terugvloeiïng te tonen. Ditmaal ging hiermede een kwart gedeelte van de ultimo-uitzelting ge paard, of ruim 21 miilioen, terwijl de opgenomen voorschotten met 3.6 mii lioen daalden. Nieuwe Marshall-leveranties zyn ooi- zaak geweest, dat de voorlopige tegen- waarderekening vervat onder de An dere saldi met 6 miilioen toenam, zonder dat de speciale rekening ditmaal enige wijziging onderging. 29 Sept. 6 Oct. ACTIVA: ()il f 100°) Wissels in disconto Schatkistpapier door de Bank gekocht Idem overgenomen van de Staat 237'b00 227.700 Voorschot in rek.-ci't 40.000 36.555 Bóekvord. op de Staat 1.300.000 1.300.000 Gouden munt en mak 1.234.840 1.234.840 Zilv. munt en mat14.363 14.463 Vorder, in papier in buitenl. geldsoort 2.011.310 2.085.998 Buitenl. betaalmidd. 2.130 717 Vordering in guldens uit betalingsaccoord Diverse rekeningen Een Amerikaans militair vliegtuig is Woensdag op het vliegveld Berlijn-Tem- pelhof geland na een incident in de lucht- corridor boven de Sovjet-zóne. Een Sovjet-jager had als waarschuwing ver scheidene schoten met een machinegeweer op het vliegtuig afgevuurd. Daarna had den twee Sovjet-straaljagers rond he< Amerikaanse toestel, dat voor evacuatie van gewonden bestemd is, gevlogen. Een der jagers loste toen waarschuwings schoten. Het toestel was niet beschadigd en kon veilig landen. De treinramp te Harrow nabij Londen, waarover op pagina 1 werd bericht, heeft vermoedelijk aan zeventig personen het leven gekost, aldus deelde hedenmiddag een politie-autoritelt mede. Vier uur na het ongeluk waren reeds 100 ernstig ge wonden geteld. De administrateur van de in het Band- jarse op Java gelegen onderneming „Montjolimo", de heer A. Brandt, is Zaterdagavond in zijn administrateurs- woning overvallen. Hjj werd bij aen ge vecht gewond, doch hield zich dood, waarna de bende vertrok met medene ming van 40.000 rupiah uit de brank- kast. 415.534 74.834 348.132 77.720 PASSIVA: Bankbiljetten (oude) Bankbiljetten (nieuwe) Rek.-c'rt saldi schatk. Rek.-crt saldi schatkist 'bijz. rekening 1.129.025 1.129.025 Saldi: banken in Ned. 52.543 41.600 Saldi voortvloeiend uit betalingsaccoord Andere saldi van n-iet- ingezetenen 84.128 Andere saldi 123.087 Saldi in buitenl. geld Diverse rekeningen Circulatie muntbiljetten Nedérl. schatkistpapier waarin guldens uit be- taüngsaccoorden zijn belegd 41.312 41.270 2.987.887 2.966.731 753.479 762.728 69.783 71.911 83.802 139.253 30.768 59.802 141.853 29.741 59.717 141.510 84.490 74.280 Voor het eerst in de jonge geschiedenis van de Nederlandsche Opera staat bij het begin van een nieuw speelseizoen reeds een belangrijk deel van de komende ac tiviteiten vast. Tussen October en April zullen vier nieuwe ensceneringen aan het repertoire worden toegevoegd; aan het slot van het seizoen volgen nog meer premières. Doordat de plannen nu reeds vast staan en door een verbeterde orga nisatie is 't de Nederlandsche Opera mo gelijk geworden voor Amsterdam een be gin te maken met hét uitgeven van een beperkt aantal abonnementen ovér een langere periode, welke een' aanzienlijke besparing geven op de gewone toegangs prijzen, Zo komt er een serie P. voor de vier premières, een serie D voor voor stellingen op Dinsdagavonden en Z. voor Zondagmiddagvoorstellingen. (Van onze correspondent) In de raadszaal van het oudé gemeente huis van Eindhoven heeft burgemeester Kolfschoten Dinsdag het plaatselijk comité voor vluchtelingen geïnstalleerd. De bur gemeester zelf is voorzitter. Tijdens de bij eenkomst heeft mevrouw H. Verwei}— Jonker de noodzaak van éen dergelijk co mité aangetoond dooi* eert uiteenzetting te geven over het viuchtoIingenvraas"-1iik in heb algemeen en,dat van- WosAzEucor» in het bijzonder. 0

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 2