Nieuws uit STAD en OMTREK Reclame Van Alkmaar begon de victorie Geografische verdeling van de in- en uitvoer Wijziging winstdeling Reineveld voorgesteld LAATSTE BERICHTEN CHINEZEN HEROVEREN .W ITTE PAARD" Moeilijkheden in huwelijk en verkering Proefrit van de „Monorails-trein V. Maakt Kaasstad vierde haar ontzet Ku i kentoewijzingen afgeschaft Unie van Waterscbaps- bonden jubileert Dekkingspercentage tegenover O.E.E.S.- landen 115 in eerste halfjaar De verdaging van liet beslandsberaad Communistische lezing Psycliopaatli lmlde zich in priesterkleren Het Korea-ojfensief Zuitl-Koreaiien doen nieuwe aanvallen op dit object Valkenburg krijgt een kabelbaan Dr de Jong voor Kath. Vrouwenbeweging Huisvrouw ontdekte grote juwelendiefstal Kleine Zusters van Charles de Foueald DONDERDAG 9 OCTOBER 1952 S VRIJDAG GEEN RAADS VERGADERING NIEUWE SCHEEPSWERF IN SCHIEDAM COLLECTE G. M. F. J KLAPROOS-COLLECTE H.B.S.S.-PROGRAMMA S.F.C.-NIEUWS BURGERLIJKE STAND HET HERBOUW PLAN VAN GRONINGEN R. en Wbeantwoorden bezwaren UIT HET S.V.V.-KAMP NED. VRACHTENMARKT 24 millioen kippen in Nederland Spoorwegen moeten meebetalen DEVIEZENBESLUIT OVERTREDEN Schroot werd i-p.v. auto onderdelen geëxporteerd ROTTERDAMSE BILJARTERS IN JAARVERGADERING TOERISTENWEEKBLAD N OOR VALKENBURG NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Stockdividend 5 pet. als schade loosstelling voor gewone aandeelhouders In Genua aangehouden K. L. M. OPENT LUCHT LIJN OP MEXICO Prins Bernhard en de heer Weiter maken officiële eerste vlucht mee DE PROBLEMEN ROND WONINGNOOD „Ruitentikkers" stalen voor 40 mille uit Amsterdamse goudsmidswinkel Nederzetting in Amsterdam DRIELING IN GRONINGEN Een meisje overleden PASSAGIERSSCHEPEN De burgemeester deelt mede. dat de j datum van ingang (15 October a.s.) van de geldleningen, waarvoor de gemeenteraad, i tegen Vrijdag 10 dezer was bijeengeroepen. is gewijzigd in 1 November a.s., zodat de. desbetreffende voorstellen nog tijdig aan de orde kunnen word?ti gesteld in de ge wone raadsvergadering, welke op Vrijdag 24 October a.s. zal worden gehouden. De tegen Vrijdag 10 dezer belegderaadsver gadering gaat dus niet door. In aansluiting op ons bericht omtrent het plan van gemeentewege om als nog een strook van zestig meter breedte van het V-olkspark af te nemen ten behoeve van de vestiging van nieuwe industrieën, kunnen wij thans mededelen, dat op die grond eventueel de scheepswerf, machi- nefabriek en constructiewerkplaats van de Fa A. de Jong zal worden gevestigd, die thans in Vlaardingen aan de Koflaan haar bedrijf uitoefent. Nu aanstaande Zaterdag de Ge zamenlijke Militaire Fondsen hun landelijke cöllecte gaan houden, waarin ook onze stad betrokken is, beveel ik deze collecte warm aan en doe een beroep op de burgerzin der stadgenoten. Met uw gave, zij moge groot of klein zijn. wordt het moge lijk velerlei nood te lenigen. Ik moge hier als lichtend voor beeld wijzen op een land als Fin land, waar het aantal oorlogsslacht offers beduidend hoger is en waar in de noden dezer slachtoffers, voor namelijk door de gemeenschappe lijke hulp en gemeenschapszin der bevolking, op uitnemende wijze wordt voorzien. Uw hulp en deze collecte gaarne in. medewerking voor roep ik daarom De Burgemeester, J. W. PEEK. Het plaatselijk comité van Oorlogsgra ven maakt bekend, dat de Klaprooscol lecte gehouden zal worden op Zaterdag 15 November. De ..The British Legion" (Engelse Bond van Oud-Strijders) is voornemens om enige collectrices en col lectanten in den lande gratis reis en ver blijf van enige dagen aan te bieden in Brussel-of Londen- Of HBSS a.s. Zaterdag weer de volle winst zal behalen, daar is men lang nog niet zeker van. De Schiedammers moe ten naar Vlaardingen om daar Sunlight te bekampen. Sunlight is vorig seizoen gedegradeerd uit de 3e klasse en zal zich dus niet zonder meer laten slaan. Voor HBSS een stimulans om flink aan te pakken en van het begin tot het einde te strijden voor beide punten. Al staan de Schiedammers bijna onbedreigd aan de kop (op 3 clubs heeft HBSS 3 punten voorsprong), toch mag er daarom niet gedacht worden dat er bij verlies nog niets aan de hand is. Integendeel, de voorsprong moet behouden blijven. Al leen dan kan HBSS eens gaan denken aan een eventueel kampioenschap. Om 4.15 uur begint deze belangrijke wed strijd op het Sunlight terrein aan de Parallelweg te Vlaardingen. Het verdere programma luidt: HBSS 2Ornaa 2, 4.15 uur, Spieringshpek; HBSS 3—GTB 2 2.30 uur, Spieringshoek; Insulinde 2 HBSS 4, 3.30 uur, Rotterdam; The Red Stars 2HBSS 5, 4.15 uur, Vlaar dingen; Leonidas a 1HBSS a 1. 3.45 Het wedstrijdprogramma van S.F.C. voor a.s. Zondag luidt als volgt: Noor derkwartier 1—SFC 1,. 12 uur, Duiven- stein, tram 10.30 uur; RFC' 2DRZ 2, 9.30 Laan ons Genoegen (DRZ-terrein) Hurricanes 3SFC 3, 12 u.. Schulpweg, tram 10.30 uur; St Lodewijk 3SFC 4, 12 uur Duivenstein, tram 10.30 ur. SFC 5 is uitgesteld. GEBOREN: Yvonne d. v. L. S. Broe karts en K. Coors. Nicolaas z. van N. Dingier en N. van Vliet. -Theodorus J. z. van Th. M. van Dijk en J. M. Oos trum. - Johan R. van J. Bergkotte en D. .T. A. van Wilsen. - Cornelia P. d. van L. A. van Nieuwkerk en A. C. v. d. Woude OVERLEDEN: E Kiute 54 j. B. en.W. van Groningen hebben thans in een uitvoerige memorie aan de raad de bezwaren beantwoord, die binnen zijn gekomen naar aanleiding van het on langs gerfeed gekomen herbouwplan. Deze voordracht, waarin voorgesteld wordt de bezwaarschriften niet ontvan kelijk te verklaren, zal op 20 October door de raad behandeld Worden. B. en W. zijn de mening toegedaan dat de overheid, indien een belangrijk cen trum moet worden herbouwd, over de nodige bevoegdheden moet beschikken om lot verwezenlijking van een weder- opbouwplan te kunnen geraken. Het is niet toelaatbaar dat de herbouw van een Stadsdeel, zoals dit uit stedebouwkundig oogpunt noodzakelijk moet worden ge acht, uitsluitend en alleen van de parti culiere oogmerken van een of meer daar bij betrokken eigenaren afhankelijk wordt gesteld. De verdwijning van de Hoofdwacht, waarvan nog slechts resten zijn overgebleven, is uit verkeersoogpunt noodzakelijk, oordeelt het college B. en W. kunnen dit geenszins als monu mentschending zien. Verder is het college van oordeel, dat de aanwezigheid van een groot warenhuis aan de Ebbingestraat de omliggende win- kelbuurt in hoge mate zal stimuleren. De doorbraak naar het Noord-Oosten is nood zakelijk, omdat het Noord-Oosten een dichtbevolkte woonwijk is, welke een goede verbinding met het centrum nodig heeft. Ook verdedigt het college met klem de brede uitmonding van de Ebbingestraat op de Grote Markt, en de stadhuisuitbrei ding, waartegen critiek was geuit. Na Leiden vierde Aikmaar gisteren zijn ontzetfeest. De traditionele lampionop tocht op de vooravond, waaraan elk jaar duizenden kinderen met fakkels en lam pions deelnemen, moest wegens de hevige regenbuien worden afgelast, maar toch trokken nog twee padvindersdrumbands door de stad, gevolgd door bestuursleden van de 8-October-Vereniging. Aan de viering van het ontzetfeest werd bijzondere luister bijgezet van de Konink- - lijke Landmacht, die met drie, resp. één uur. Rotterdam; Zwaluwen V b 3HBSS compagnieën aanwezig waren. h. 3,15 uuh, Vlaardingen; Saturnus HBSS c, 2.30 uur, Rotterdam, Zondag a.s. worden de rood-givenen geroepen voor een zeer belangrijke wedstrijd. De landskampioen Willem 2 zal aan de Bosrand op bezoek komen. De wedstrijd van de vorige competitie ligt nog vera in het geheugen en ware Bertu» Buytenhek toen niet zo ongeluk kig geweest: om zijn been te bt'ëken bjj een 2—O-stand voor S.V.V., met nog een kwartier te spelen, mogelijk hadden de jongens van Maltha toen met de winst gaan strijken. Het werd echter 3- 2 voor Willem 2, een uitslag die de S.V.V.-ers tot nu toe nog steeds niet goed zit. De verwachtingen voor deze wedstrijd zijn daarom extra hoog ge spannen en de bezoekers kunnen er vsm overtuigd zijn, dat een spannend par tijtje voetbal voorgeschoteld zal worden. Het 2e elftal gaat naar koploper van zijn afdeling t.w. C.V.V. 2. Het 3e elftal zal weer eens een technische ploeg te genover zich krijgen in de vorm van Sparta 4. ROTTERDAM, 8 October 1952. 7 October n.m.: 200 ton cellulose Maas tricht: 329 ton cellulose Wapeningen; 400 ton gerst Baarn; 300 ton gerst Wormervecr; 220 ton tarwe Deventer; 735 ton tarwe lig gen varen: 220 ton kunstmest Roode Haan; 80 ton zout Scheveningen: 101 Ion lijnzaad Delft; 1012 stand, hout Leerdam. Totaal 19 reizen, 7 vletreizen. 8 October n.m.: 60 ton gerst Schiedam; 150 ton stukgoed Amsterdam: 400 ton gerst lig gen/varen; 130, ton petr.cokes Heerewaarden: 400 ton damwand Zwolle; 53 ton asbest Goot'; 100 ion haver Utrecht; 873 ton kolen Geer- truidenberg. Nadat hét bestuur van de 8-Octoberver- oniging dóór de burgemeester aan de mi litaire autoriteiten was voorgesteld, maak ten de troepen een mars door de stad, voorafgegaan door het vaandel der adel borsten en de Marinierskapel onder leiding van Gijsbert Nijuwland. Voor 't stadhuis De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft zich verenigd met het besluit van het bestuur van liet bedrijfschap voor pluimvee en eieren, om voor bet jaar 1858 over te gaan lot af schaffing van de kwantitatieve beper king van het aantal uit te broeden kui kens en van de verdclingsregeling van de kuikens, die de afgelopen jaren ten behoeve van desbetreffende bedrijven heeft bestaan. Deze regeling, die destijds is inge steld om met het oog op de zorgelijke voederpositie een te snelle uitbreiding van de pluimveestapel tegen te gaan en deze zo veel mogelijk op de kleine bedrijven te richten, heeft naar het oor deel van de minister, volkomen aan haar doel beantwoord. Onder het betrokken distributiesysteem is de kippenslapel geleidelijk toegeno men van ca. 11 millioen stuks in 1946 tot bijna 24 millioen stuks in Mei 1952, zodat, naar het oordeel van het mi; nisterie, een onbeperkte uitbreiding thans niet meer behoeft te worden verwacht. defileerden zij voor de burgerlijke en mi litaire autoriteiten, o.w. luit.-generaal D. C. Buurman van Vreeden cn de comman dant Zeemacht Nederland, Schout bij nacht F. T. Burghard. Vele genodigden hadden op het bordes en de trap van het stadhuis plaats genomen. Het feest was om acht uur reeds be gonnen met een reveille waarbij de leer lingen van de zesde klassen van alle la gere scholen voor het eerst op deze dag het victorielied lieten horen. Zij brachten daarna de burgemeester voor het stad huis een aubade. De ochtend werd ver der gevuld met een kinderoptocht, een turndemonstratie cn behendigheids wedstrijden voor jongens. Om twaalf uur werd in het Victoriepark de officiële her denking gehouden van het ontzet in te genwoordigheid van vele genodigden on der wie jhr mr F. H. van Kinschot, oud burgemeester van Alkmaar en zijn echt genote. Tevens ware» daar deputaties van de 3 October-Vereniging, de studen tenvereniging uit Leiden en de Vereni ging voor Volksvermaak itlt Gronlngeti. In zijn herdenkingsrede schetste de wadrvdor geen verguriftln, voorzitter van de 8 Octobervereniging, mr I dgt zij exporteerden. G. A. de Lange, het verloop van het be- leg, erop wijzend, dat het ontzet van Alkmaar de weg baande naar de vrijheid. Ter gelegenheid van haar 25-jarige be staan houdt de Knie van Waterschaps bonden een tweedaags congres in het Schevoningse Kurhaus. Bij de openings vergadering gisteren waren leden van de Eerste en Tweede Kamer, commissa rissen van de Koningin, Jeden van Ge deputeerde Staten uit diverse provin cies, cn vertegenwoordigers van de mi nisters van Verkeer en Waterstaat en van Binnenlandse Zaken aanwezig- De voorzitter van de unie. mr J. W. van der Hoeven, hield ter opening van dit con gres een toespraak. waarin hij hulde bracht aan de initiatiefnemers en bou wers van de unie en haar tegenwoordige directeur. Spreker schetste het grote nut van de waterschappen voor de samenleving. Door hun werk blijven akkerbouw, veeteelt, tuinderij, industrie en andere bedrijven in de polders mogelijk. Daarnaast zijn het bestuurlijke lichamen, waarin de er varing van ecuwen bewaard is gebleven en die nog altijd fris en onbevangen van oordeel en initiatief zijn. zodat ze ons land nog uitstekende diensten bewijzen. Mr dr Th. F- J. A. Dolk, dijkgraaf van Delfland en directeur van de Knie van Waterschapsbonden gaf vervolgens een resumé van de historie der waterschap pen. De minister van Verkeer en Water staat, mr J- Algera, noemde'de zelfstan digheid en de eigen verantwoordelijkheid van de waterschappen, uiterst waardevol. Deze autonomie zal hij gaarne zoveel mo gelijk respecteren. Spr. zeide voorts), dat. het urgente vraagstuk van de quartaire wegen zijn bijzondere aandacht heeft. De minister speldde; vervolgens het ridderteken in de orde van de Neder landse Leeuw op de revers van dr nar Th. F. J. A- Dolk, dijkgraaf van Delf land, waarbij hij deze hulde bracht we gens diens arbeid als secretaris en di recteur van de unie gedurende -2 ■'?ar' Vele sprekers boden daarna nog hun gelukwensen aan. Tijdens de middagzitting van de unie is van gedachten gewisseld over de stellin gen, die door mr Dolk tijdens de ochtend zitting waren ontwikkeld. Prof., mr P. J. Oud, die als gastspreker w§is genodigd, trok parallellen tussen de autonomie der gemeenten en die van de waterschappen. Eeq krachtige samenle ving word* juist door deze autonomieen gewaarborgd. Naar mening van de heer, H. D. Louwes, voorzitter van de Stichting voor de Land bouw, zouden de Ned. Spoorwegen in de waterschapslasten moeten bijdragen. De spoorwegdiensten gouden immers onmoge lijk zijn. Indien de waterschappen met voor bedijking en ontwatering der polders zorgden. Deze suggestie werd gaarne aan vaard. j, j De meervoudige economische kamer te Rotterdam veroordeelde vanmorgen de 44-jarige koopman J.ï- dc B. cn dc 37-jari ge auto-handelaar A. W. R„ belden uit Rotterdam, ieder tot een geldboete van 1000 subs, een maand hechtenis. Zij zoucjen het Deviezenbesluit 1945 hebben overtreden. Z3j hadden vergunning om auto-onderdelen naar België uit té voe ren. Vólgens 'Se (jègvaaTdingwaren het titer géén onderdeleh' maar schroot Was verleend, 'IX is De eis tegen "ïèder was Ceh boete van f 100,. terwijl verder verbeurdverklaring van dé auto-onderdelen was geëist. af Het Chinese Nieuwsbureau geeft van de verdaging der bestandsbesprëkingen in Korea een lezing, volgens welke de Noor delijken tevoren een nieuw voorstel had den gedaan, teneinde de besprekingen over het dode punt heen te helpen, doch dat door de geallieerden niet aanvaard werd. Het communistische persbureau zegt, dat de voorstellen rekening hielden met het Amerikaanse plan, om krijgsgevangenen, die op de uitwissellijst staan, naar de ge demilitariseerde zdne te brengen voor in- vrijheidsstelllng en repatriëring. De uit wisseling zou geschieden onder toezicht van commissies van neutrale landen, ter wijl gemengde Rode-ICrulscommissies van beide partijen de krijgsgevangenen zouden ondervragen en hun de verzekering zou- den geven, dat zij naar hun woonsteden I teruggezonden zouden worden „om een vreedzaam leven te leiden". Het aanvaarden van deze voorstellen i zou het staken van I\et vuren bewerk stelligd hebben en alle krijgsgevangenen in staat hebben gesteld Kerstmis of Nieuw jaar thuis te vieren, aldus het communis tische nieuwsbureau. Onder leiding van d'\ li-jarige industrieel dr Axel L. WetinerGren, die een zei r invloedrijk Duits financier is, werd door Duitse ingenieurs een geheel nieu- we uitvinding op hÈt gebied, vau de spoorwegen ontwikkeld. Het model van deze nieuwe vinding, een trein, die op één rail loopt, was te zien naby Keulen, waar het belangstellendenonder wie vele verkeesrsdeskundigen, werd gedemon streerd De trein bereikte bij zyn rit een snelheid van 100 km per uur. Wanneer de proéven slagen, zal mén een „echte" trein gaan bouwen, die, naar men ver wacht, ongeveer 500 1cm per uur zal lopeii! Voor dé modeltrein staan dr mannen, du- bewezen, dat een trein op dén rati niet tot de onmogelijkheden behoorde: v.l.n.r. dr Hinsken, dr Axel L. Wenner— Gren en de heer Holzer. Dinsdagavond heeft 't district Rotterdam van de Koninklijke Nederlandse Biljart bond zijn jaarlijkse algemene vergadering gehouden. Een van de belangrijkste punten was de behandeling van het voorstel van het bondsbestuur van de K.N.B.B. om de contributie te verhogen met 70 et en dus te brengen van 1,80 op 2,50. Bij de stemming bleken 38 verenigingen van het district hiertegen. Slechts één vereniging kon zich er mede verenigen. Het district Rotterdam zal evenwel aan de Bondsvergadering een voorstel voor- leggen om een nationaal wedstrijdfonds in te stellen, waarin 35 ct per lid en per jaar gestort zou worden; 37 verenigingen stem den voor een 2 verenigingen tegen het voorstel. De aftredende bestuursleden H. Peters, dis J. J. van Vliet, A. Rijsdijk, P. C. J. v. d. Schaft en M. Speelman werden allen bij acclamatie herkozen. De jaar verslagen van de secretaris, penningmees ter en wedstrijdleider werden goed gekeurd. De districtscontributie Aoor het jaar 1952/'53 blijft ongewijzigd. In de pauze heeft de heer Peters de heren W. Zuurbier en B. H. Bornkamp ge huldigd, eerstgenoemde als gepensionneer- de maar toch actief blijvende jour nalist en laatstgenoemde voor het vele werk, dat hij als districtsbestuurder en voorzitter van de Technische Commissie functies, die hij niet meer wemte te be stendigen heeft verricht. In zijn plaats zal het district de heer M. J. Huigen, 2e secretaris, candidaat voor de vrijgekomen plaats in het Bondsbestuur stellen. Verder werden aan de competitie-kampioenen en de finalisten de verschillende prijzen uit- gereikt. Met ingang van Pasen 1953 zal in Val kenburg voor het eerst verschijnen het „Zomerweekblad Het Land van Valken burg", dat gratis onder de vele vacantie- gangers die jaarlijks het Valkenburgse land bezoeken, wordt verspreid. Het blad verschijnt twaalf maal per seizoen, eerst met Pasen, vervolgens met Pinksteren, dan om de 14 dagen en in het hoofd seizoen wekelijks. De uitgave wordt verzorgd door de Uit geverij .,Het Land van Valkenburg". De Nederlandse uitvoer nam in het eer ste halfjaar 1952 ten opzichte van dc eer ste helft 1951 toe met 693.000.000 (van 3.425.000.000 t0t 4.118.000.000), een sta ging van ca 20 pet. Dc invoer daarentegen nam in dezelfde periode af met f 715.000.000 (van 5.137.000.000 tot 4.422.000.000) een daling derhalve van ea 14 pet. Tengevolge van deze ontwikkeling on derging het percentage van de invoer dat door uitvoer gedekt wordt, een vrij aan zienlijke wijziging. Bedroeg het dekkings percentage over het eerste halfjaar van 1951 nog 66,7 voor de overeenkomstige pe riode van 1952 was dit gestegen tot 93,1. In de hieronder volgende opstellingen is de richting van de in- en uitvoer weer gegeven, onderverdeeld naar groepen wier aandeel in de stijging respectievelijk da ling boven het totale percentage uitging, daarbij ten achter bleef dan wel negatief was. Ofschoon de cijfers te weinig gedetail leerd zijn en op een te korte periode be- DAGBLAD VOO* SCttCOAM [H OMStRSKfM 74ste Jaargang No. 21970 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn gevestigd te Schiedam, Dam 18, Telefoon 66152. Giro-nummer 590943. Abonnementsprijs 5.85 per kwartaal, f 2.— per maand, 0.47 per week. Advertentie-prijs op gewone kolombreedte 0.15 per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 0.30 per mlUimeter hoogte. BIJ contract gelden lagere tarieven, welke bij de administratie of oil de erkende advertentie-bureaux verkrijgbaar zlln. Kampioenen (kleine advertentién) tot ZO v/oorden 50 cent. Elk woord ineer 3 cent, Maximum 60 woorden Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling AUe advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor bet Ad verten tie-wezen. In 1947 heeft het bestuur van de Machinefabriek Reineveld N.V., te Delft voorstellen gedaan tot wijziging van de kapitaalstructuur, waardoor de restant- bewijzen zouden komen te vervullen, het gewone aandelenkapitaal zou wor den verhoogd en de winstverdeling zou zijn gewijzigd. Dit voorstel is indertijd door houders van restantbewtjzen ver worpen. D® winstverdeiing bleeft dus ongewijzigd als volgt: eerst tot 6 pet op preferente en prioriteitsaandelen; daar na tot 6 pet op de gewone aandelen; vervolgens van de overwinst 37V) pet voor de restant bewijzen en 37',j pet voor de gewone aandelen (vroeger cum- pref. aandelen) totdat hieruit .12(5.750 (thans nog 113.750) op de gewone aan delen is uitgekeerd, waarna deze 37% pet ook voor de restantbewtjzen is; ten slotte 12li pet aan de directie en 12% pet aan het personeel. Thans meent het bestuur, dat de tijd gekomen is nogmaals 'rn voorstel aan do houders van restantbewtjzen en ge wone aandelen te doen. Het stelt, oen zodanige wijziging van de winstverdeling voor, dat onder alle omstandigheden per restantbewijs zal worden uitgekeerd een bedrag gelijk aan 1/5 van dat, hetwelk per gewoon aandeel a 1.000 noir.. zal worden uitgekeerd, terwijl aan beide categorieën tezamen 75 pet van de overwinst toevalt met opheffing van de tot dusverre geldende beperking voor de gewone aandelen. Deze winstverdeiing wordt dan nis volgt: eerst tot pet op de prior, aan delen dl tot 6 pet op (Ie pref. aandelen, daarna tot pet op de gewone aande len cn tot 12 per restantbewijs; van het restant: 75 pet aan houders van trekking hebben om verstrekkende ge volgtrekkingen mogelijk te maken, kun nen toch wel enkele globale conclusies worden getrokken. Zo blijkt de daling van de invoer bij bijna alle O.E.E.S.-landen sterker tg j-ijn <dari het gemiddelde da lingspercentage. terwijl het bij de uitvoer wederom het merendeel der O.E.E.S.-lan- den is. dat boven de gemiddelde uitvoer- stijging uitgaat. In de vergeleken periodes nam de totale invoer ui' de O.E.E.S--'andcn af met 599,000.000 (van 2.720.000.000 naar 2.211.000.000). De totale uitvoer naar die landen steeg met f 387.000.000 (van 2.157.000.000 naar 2.544.000.000). Dit be tekent een stijging van het dekkingsper centage van 79,3 tot 115.1. Alhoewel ook de uitvoer naar het dol- largebied. met name de U.S.A. gestegen is, nam de invoer toch nog sterker toe waardoor de handelsbeweging met dat ge bied in ongunstige zin afwijkt van het totale beeld nl. stijging van de uitvoer en daling van de invoer. Invoer Landen waarbij het dalingspercentage groter was dan het dalingspercentage van de totale invëer waren o.a. (in mil lioen): De politie te Genua heeft de Bredase jongeman aangehouden, die zich ten on rechte in priesterkleren had gehuld en met een valse paspoort op reis was door Italië. H(j is op transport naar ons land gesteld. Ongeveer veertien dagen geleden zag de jongeman die eerder was ontvlucht uil een inrichting voor geesteszieken kans, een paspoort te krijgen op naam van een chauffeur, wiens trouwboekje hij door een list had bemachtigd. Hij vervoegde zich ten gemeentehuize te Breda en reisde daarna naar Den Bosch om op de Provin ciale Griffie de pas zelf in ontvangst t,e nemen. Hij verklaarde haast te hebben omdat hij in opdracht van zijn overste naar Rome moest reizen. De jongeman droeg toen al een toog en gaf zich uit voor priester-student. De falsificatie kwam aan het licht, toen de chauffeur te lang op zijn trouwboekje moest wachten en eens bij het gemeentehuis ging informeren. Toen de politie haar nasporingen begon was de jongeman evenwel reeds op reis naar het Zuiden. De Chinezen hebben Donderdagochtend de heuvel „Witte Paard"' heroverd. De Zuid-Koreaneu, die de heuvel tevoren op de Chinezen hadden veroverd, zijn thans begonnen met nieuwe aanvallen. Er wordt ook hevig gevochten om de „Vinger"-bergkam aan het Oost-Centrale frout. Geallieerde infanterie, waaronder Franse en Amerikaanse eenheden, houdt volgens de laatste berichten stand op de „Pijlpurit"-heuvel tegen massale Noordelijke aanvallen, waarbij honderden Noordelijken blindelings in de strijd geworpen worden. (Van onze Amsterdamse redactie). Op 27 October zal Prins Bernhard de geregelde luchtdienst van de K.L.M. op Mexico openen en ook de officiële openingsvlucht meemaken. In de toekomst zal eens per week met een D.C. 6 van Schiphol naar Mexico worden gevlogen. Voordien zal echter reeds twee maal van 300 meter van het plateau, waarop de Valkenburgse uitzichttoren staat, naar deze vluc gemaakt en w - p 14 cn 21 October. De eerste „Mexico-kist Onvoorziene omstandigheden voorbehou den zal Valkenburg in de loop van het volgend jaar een nieuwe attractie rijk worden, die uniek zal zijn voor ons land. Een kabelbaan namelijk door middel waar van men zich gezeten in een aan deze kabel bevestigd stoeltje over 'n afstand gew. aandelen en van reStantbewijzen in dier voege, dat voor ieder procent op de gewone aandelen op de restailtbewij zen 2 wordt uitgekeerd. Tenslotte 12 pet aan directie en 12 54 pet aan perso neel. De hiertoe vereiste ontheffing van de wet op de dividendbeperking is aange vraagd. Art. 31 der statuten, betrekking hebbende op de liquidatie, zou In ver band met dit voorstel eveneens gewijzigd moeten worden. Teneinde gewone aandeelhouders gcha- dcloos te s'eilen voor het opgeven van hun rcoht op dff overwinst t0t een maxi mum van 113.750, zal worden voorgesteld een stockdividend van 5 pet op de gewone aandelen uit te keren (toepassing wet her- kapitalisatie is reeds aangevraagd). De vennootschap neemt de hiervoor verschul digde 20 pet belasting voor haar reke ning. Dat Jeze voorstellen voor de houders van restanlbewijzen aanmerkelijk gunsti ger kunnen zijn dan die van 1947, vindt zijn grond in de goede resultaten van de jaren 1947 t/m. 1951 en de, ondanks de te rugkeer in het eerste halfjaar, tot dus verre toch nog bevredigende uitkomsten van 1952. De vennootschap heeft daarvan geprofiteerd en haar positie aanmerkelijk versterkt. Anderzijds is bet bestuur van mening, dat met deze voorstellen het verantwoor de maximum is bereikt, waarbij in aani merking is genomen, dat het bedrag waar over dividend moet worden betaald in feite vergroot wordt van 1.560.000 tot 2.158.000. dat afschrijvingen en perso- neelvoorzieningen bedragen zullen blijven vereisen, die in een totaal andere orde van grootte liggen dan vroeger, dat de be lasting zwaar is en dat het bedrijf con junctuurgevoelig is. De vergadering van houders van restantbewijzen zal worden gehouden Donderdag 30 October a.s, te Délf, Ver. Koninkrijk België/Luxe- burg Frankrijk Frans Marokko Frans West-Afrika Frans Kameroen Brazilië Argentinië Perzië Rep. Indonesia India Japan I II III 460 367 —20 961 762 —21 245 139 —43 32 18 —44 27 15 —44 35 28 —20 62 33 —47 96 27 —72 26 3 —88 429 290 —32 14 8 —43 29 14 —52 18 15 —17 39 U —72 Uitvoer Landen waarbij het stijgingspercen- tage groter was dan liet stijgingsper rentage van de totale uitvoer waren o.a. (in f millioen) W. Duitsland O. Duitsland Ierse Republlk Zweden Finland Denemarken Zwitserland Egypte Anglo. Eng. Soedan Belg. Congo I II III 128 179 40 422 526 25 19 32 68 24 36 50 132 164 24 76 98 29 58 79 36 89 128 44 35 59 69 5 20 30 33 18 38 15 22 47 10 29 20 300 35 21 2.3 32 39 39 26 37 42 63 50 4 15 275 Nigeria Unie van Z.-Afrika Ned. Antillen Venezuela Brazilië Nieuw-Zeeland Landen waarbij het stiJgingspercen tage van de uitvoer tussen 0 en 21 gele gen was waren o.a.: Belg./Luxemb. 527 592 12 Ver Konlnkrilk 594 596 1 Noorwegen 66 67 V, S. v. Amerika 207 249 20 Indonesië 202 223 10 Ned. Nw. Guinea .14 15 7 Australië 33 36 9 I: le halfjaar 1951; II: le half jaar 1952 III: Percentagevermindering. Aan beide kanten woröt gebruik ge maakt van artillerie en tanks ter onder steuning van de infanterie. Bovengenoem de heuvels liggen ongeveer tien km. ten Noord-Westen van Tsjorwon in de Weste- lijk-centrale sector en zijn het toneel van de zwaarste gevochten in het Noordelijke offensief, dat Maandag is begonnen. De heuvels zijn de sleutelposities, die de weg naar Seoel beheersen. Radio-Peking verklaart, dat de Chinese en Noordkoreaanse strijdmachten driedui zend man van de verbonden troepen heb ben gedood of gewond ln dc eerste vijf dagen van October. In dezelfde periode waren negentien Amerikaanse vliegtuigen neergeschoten cn 38 beschadigd, aldus de radio. dc 80 meter lager gelegen Wilhelmina- groeve kan laten vervoeren. Op deze wijze zal men (heen en terug) 20 minuten in dc lucht kunnen blijven zweven, want de kabel krijgt een snelheid van niet meer dan 30 meter per minuut. In totaal zal hij van 32 twee-pergoons-stoeltjes worden voorzien. Het plan voor deze kabelbaan is afkomstig van een inwoner van Oud-Yal- kenburg, de heer Geenen. Te zijner tijd wi deze ook nog in de Wilhelminagroeve grote schilderingen met beelden uit Valkenburg s historie laien aanbrengen. zoals dat in vakjargon heet, zal Dinsdag a.a. om 2 uur van Schiphol vertrekken. Het vliegtuig zai een glazen Schaal ver voeren, als geschenk van de hoofdstad aan Dop Fernando Casas Arenan, de gou verneur van Mexico. Naar wij voorts vernemen, zal ook het Tweede-Kamerlid Ch. Weiter (KNP) de officiële openingsvlucht meemaken. Men meldt ons uit Delft; Dr M- J. de Jong, secretaris var» de bisschop van Haarlem, sprak gisteren avond in het Congregatiegebouw voor de leden van dc Kath, Vrouwenbeweging. Als onderwerp van zijn lezing had hij gekozen, de woningnood en de daar te vens mede in verband staande moeilijk heden in het huwelijk en de verkering. De presidente, mevr. Petit sprak een De eerw. spreker ving aan, met er op te wijzen, dat hij niet gekomen was om aan te tonen, hoe het woningprobleem in een handomdraai was op te lossen. Zbn lezing zou hoofdzakelijk gaan over de problemen, welke met de woning nood samenhangen. Al terstond kwam spreker tot het scherp stellen van het grote probleem. Mensen, die van elkan der waarachtig houden en beiden van hun kinderen, van wie zij er geen een zouden willen missen, menen vaak In 'n dwangpositie te zijn gekomen door ruimtegebrek in verband met de wo ningnood. Jonge mensen, die na lange serieuze verkering een woonruimte vin den en daarop trouwen, weten vaak bij voorbaat al, dat zij in de ruimte welke zij betrokken hebben, geen kinderen kunnen onderbrengen. Nu kan men wel zeggen, in zo'n geval n.oeten ze maar niet trouwen, maar dit achtte spreker geen oplossihg. Zij zullen echter een kracht in rich moeten ont dekken, waardoor ze de moeilijkheden kunnen dragen. Deze kracht moet ge vonden worden in 'n waarachtige liefde. Liefd&fiiv het huwelijk is een band, een overeenstemming tussen man en vrouw, welke niet alleen het lichaam, maar vooral ook de geest omspant. In de zui verste vorm is liefde het toewensen van alle .goeds aan een andere persoon De man zowel als de vrouw moeten in el kander een persoonlijkheid blijven zien, een eigen wezen, ook en vooral in het huwelijk, wil dit niet op den duur gaan vervlakken. Zij moeten eerbied hebben voer de persoon van de ander. Er zijn massa's ongelukkige huwelijken, welke met ongelukkig behoefden te zijn. De man is geheel anders dan de vrouw, vooral ook innerlijk en in wezen, en dit zullen beiden weer moeten aanvaarden. Velen zouden in het huwelijk meer moeten leven als in de verkering. Sprekende over de verkering achtte dr De Jong de ouderwetse opvattingen nog niet zo slecht. Het is heus niet zo gek, dat verloofden elkander niet elke dag zien. Als ze elkander voortdurend zien, hoe kunnen ze dan te weten ko men of ze naar elkander verlangen en of ze elkander ook missen. Tenslotte heeft spreker zijn toehoor ders gewezen op het Godsvertrouwen, dat dc mensen meer moeten hebben- Wanneer men het huwelijk ten volle wil beleven, dan zal God zeker helpen. Na een korie pauze bestond er gele genheid tot Jfiet stellen van vragen en tot gedachten wisseling met de spreker. (Van onze Amsterdamse redactie). In de afgelopen nacht is door onbeken de dader (s) de dubbele etalageruit van een juvvcüerszaak aan de Raadhuisstraat in Amsterdam met een ijzeren staaf gtuk geslagen. UI' de achter deze etalageruit gelegen vitrinekast j.yn ongeveer 40 gou den en briljanten ringen, broches en han gers ontvreemd. Dc waarde van de sieraden wordt geschat op ongeveer 40,000. De inbraak werd ontdekt door een 50- Jgrige huisvrouw, die tegenover de juwe lierszaak woon' en die om ongeveer vier uur een slag hoorde, onmiddellijk gevolgd door he' rinkelen van een alarmschel. 73j heeft 'oen direc' de politie gewaarschuwd. Het onderzoek is In volle gang, maar over eventuele resultaten kon van officiële zijde vanmiddag nog geen mededeling worden gedaan. Er schijnen een paar din gen aan he' licht gekomen te zUn, die een even uelc aanwijzing kunnen vormen. (Van onze Amsterdamse redactie). Naar wij vernemen zijn de plannen, dat de Kleine zusters van Charles dc Fou- cauld, die het moederhuis in Parijs heb ben, zich in Nederland zullen gaan vesti gen, reeds in een vergevorderd stadium. De zusters willen in Amsterdam een klooster stichten- Men wacht nog op de officiële goedkeuring alsmede op de op lossing van het woningvraagstuk. De zusters houden zich speciaal bezig met sociaal werk en zij schuwen niet de fa brieken, werkplaatsen, ateliers enz. af te zoeken en daadwerkelijk te kerstenen door leer en voorbeeld. Aafke, een van de meisjes van dc Groningse drieling, die zoals wfj elders in dit blad berichten, gisteren werd ge boren is inmiddels overleden. Tineke en haar broertje maken het uitstekend. Bonaire, Amstm n. W. Indië, 8 op 160 mijl NW v. Lissabon. Cottica. W. Indië n. Amstm, 8 op 560 mijl NNO v. Paramaribo. Fairsea 10 van Rotterdam te Sydney ver wacht. Groote Beer, N. York n. Rottm, 8 op 520 mijl 7..0. van Kaap Race 13 (6 u.) te Hoea van Holland verwacht. Indrapoera, Rotterdam naar Djakarta, 8 te Belawan. Johan van Oldenbarneveit, Djakarta n. Amstm, 8 op 280 mijl O. v. h. l'i-graads- kanaal Maasdam, N. York n. Rottm 8 op 920 mijt VV. v. Scllly. Oranjestad, Amsterdam naar West-Indië, 8 op 230 mijl Z.W. van Madeira. Ryndam, Rottm n. N, York, 8 op 640 mijl W. v Kaap Clear. Sibajak, Rottm n. Wellington. 8 te Willem stad. Veendam, Rotterdam naar NewgYork, 8 van Southampton. Waterman, Rotterdam naar Melbourne, passeerde 8 (7 uur) Azorert, Willem Ruys. Rottm n. Djakarta, p. 8 Kaap Carbon 11 uur) te Port Said verwacht. Willemstad. Cristobal n.. Amstm, 8 op 790 mijl NO v. Barbados. Zuiderkruis, New-York naai Amsterdam- 8 op 240 mijl Z.W. van Kaap Clear, 10 (12 u.' te IJmuiden verwacht. i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 2