Gezondheid" met '11 schil er om ONS SUCCESPATROON VAN DEZE WEEK „Maatschappelijk werk is geen armenzorg Neil Lyndon ontsnapt Droge erwtensoep Sanapir/n: de veilige 3 HOE BESTEL IK MIJN PATROON? Krimpen van pijn r> Minister Van Thiel geeft voorkeur aan particulier en kerkelijk initiatief Geautoriseerde vertaling uit het Engels van VICTOR BRIDGES PAGINA J ZATERDAG 11 OCTOBER 1952 Arthur Rank houdt uitverkoop. Rank, de mens. Vak onderwijs, dat 60.000.000.— kostte. Vloeren vegen en meel sjouwen. „Arthur, dit is niet het soort kantoor, waarin je bent opgevoed"De baas met te veel geld. Geluidsfilm, waarin één woord wordt gesproken. „Cinerama", de film van de toekomst? Greer Garson is dagbladeigenaresse geworden. V) Mr J. Arthur Rank, de Britse film-1 ook nog steeds, of hij een zak meel op tsaar, die hard op weg is alleen nog maar bioscoopeigenaar mitsgaders han delaar in meel te worden, gaat 't meu bilair en de uitrusting van zijn stu dio's In Denham, de grootste in Enge land, openbaar verkopen. De verschil lende stukken worden reeds in num mers ondergebracht. Maar er ls zoveel, dat men pas begin volgend jaar met de verkoop zal kunnen beginnen. De totale opbrengst wordt op een millioen gulden geraamd. Het restaurant, waar bijna iedere be roemde ster ter wereld heeft geluncht, staat vol stapels tafels en stoelen. Maar er is zorgvuldig een plekje opengehou den voor een portret van Leslie Howard, één van de eerste Denhamsterren. De lange gangen, die de zeven studio's ver binden en die eens gonsden van bedrij vigheid, liggen thans verlaten. De studio, die vijfmillioen heeft ge kost, is vóór de oorlog door Sir Alexan der Korda gebouwd. De naam van zijn maatschappij: „London Films", is nog xichtbaar onder het nieuwe opschrift; ,.J. Arthur Rank Organisation". Er was eens een tijd, dat er vijf films tegelijk werden geproduceerd. Verleden jaar heeft vnr Rank uit be- xuiniging de studio gesloten en zijn hele productie geconcentreerd in Pinewood. Mr J. Arthur Rank is een veelzijdig Rian, over wie de meningen in de film wereld sterk uiteenlopen: „Mr Rank", aldus Jean Simmons, „is zo'n gezellige man". ..Mr Rank", aldus Trevor Howard, ,.is ebsoluut charmant en ik blijf van me ning. dat het op goede manieren aan komt". „Mr Rank", aldus James Mason. ,.is het ergste wat de Britse filmindustrie ooit is overkomen". Mr. Joseph Arthur Rank zelf strijkt met zijn grote hand langs zijn kin, als men hem deze uitspraken voorlegt en ver klaart: „Ik wist niets van het produce ren van films af. Ik ben er alleen maar mee begonnen, omdat niemand anders het deed". Bij het leren van het vak hebben de maatschappijen van mr Rank in vier en een half jaar 60.000.000 verloren. Ver- Meden jaar begon mr Rank zich te ont- doen van zijn sterren, zijn producenten, zijn studio's en zijn productieprogram ma's. Kortom van alles, behalve zijn bioscopen. Het resultaat was een geslaag de poging, waarbij een tekort van meer dan 130 millioen een bedrag, waar over andere filmmensen met een menge ling van ontzag en bewondering spreken aanmerkelijk werd ingelopen. Net op het ogenblik, dat mr Rank de gedetailleerde leiding van zijn organisa tie aan een ander gaat overlaten, is er van de hand van Alan Wood, een Australische journalist, 'n boek over hem verschenen. Wat zegt hij van Rank, de mens? Hij is 63 jaar. heeft een haviksneus en draagt zijn donkere haar glad naar ach teren. Een man, met een enorm sterk geheugen, die langzaam spreekt en die nu en dan met een sombere glimlach een wrang grapje tapt. Hij ging eerst in de meelhandel, omdat het de familiezaak was. ..Toen ik 18 jaar was, leerde ik alleen vloeren vegen en meel sjouwen, zegt hijzelf. Hij loopt dan zijn schouders torst. Natuurlijk heeft hij geld maar hoe veel? Een kennis probeerde er eens naar te vragen was het 10.000.000 100.000.0001? 11? 12? of 13? „Ik ben niet bijgelovig", luidde het enige com mentaar van mr Rank. Hij leeft in grote stijl. In Reigate heeft hij een huis met 26 kamers, zwembad en tennisbanen. Maar op Zondagavond zit hij voor een electrisch kacheltje gehurkt om zelf zijn brood te roosteren, teneinde zijn personeel geen onnodig werk te be zorgen op de Sabbath. Hij is een gods dienstig mens, een Methodist, die les geeft op de Zondagsschool en die tot de ontdekking is gekomen, dat de kinderen hem „voortdurend om handtekeningen van filmsterren vragen". Zijn kantoor weerspiegelt zijn levens stijl. Voor zijn hoofdkwartier kocht hij voor 500.000 een gebouw in Southstreet, Londen en liet. het aankleden met dikke tapijten, antieke meubelen, wandtapijten en vazen vol bloemen. Zijn oudere broer James kwam er eens een kijkje nemen en zei: „Arthur, dit is niet het soort kan toor, waarin je bent opgevoed". Hij drinkt uitsluitend citroenlimonade en gemberbier. Toen hij ziek was, heeft hij wel eens iets sterkers gedronken en „leefde veertien dagen lang op brande wijn". Dit redde zijn leven, maar „ik heb er toch niet de smaak van te pak ken gekregen". In de omgang is hij vaak verlegen. Een paar maanden vóór het einde van de laatste wereldoorlog werd hij door Lord Beaverbrook op de lunch genodigd. Die lunch was .,een afschuwelijke misluk king". Zijn -gastheer was „opgewekt, charmant, overlaadde zijn gast met eten en drinken en tracl'tte over allerlei din gen een gesprek te beginnen". Maar Rank hield zich hardnekkig aan zijn geheelonthoudersbrouwsel en zei weinig Hij is meer op zijn gemak met winst en verliesrekeningen dan met boeken. Een producent probeerde hem een. de inhoud van „The Dynasts" uit te leggen en merkte, dat mr Rank niet precies wist, wat hij bedoelde. ,,U weet wel, meheer, „The Dynastshet beroemde drama door Thomas Hardy". „Wie", zei mr Rank. „is Thomas Hardy. Ik moet er Nell (zijn vrouw) eens naar vragen. Die is het litteraire genie in de familie. Ze heeft me nooit iets van Hardy verteld Wat de zakenmethoden van Rank be treft? Aanvankelijk was zijn enige doel, religieuze films te maken. Toen, in 1935, hielp hii 'n speelfilm produceren: „Thurn of the Tide" (Het Getij keert), een pro fetische titel. De critici waren met de film ingenomen, maar de bioscoopeige naars waren er niet bijster op gebrand, de film te haren. Toen. ging Rank zich pas goed voor de film interesseren om de mannen, die zijn film weigerden te vertonen, een lesje te geven. Binnen tien jaar was hij eigenaar van meer dan 600 bioscopen, zes studid's en rond zestig sterren. De zaken van Rank waren meer dan 500.000.000 waard tegenover een beginkapitaal van rond 17.000.000. Hij kon wachten, terwijl zijn concurrenten failliet gingen. Voor de meeste proble men had mr Rank een eenvoudige op lossing: schrijf maar een chèque. Gabriel Pascal, zijn duurste producent, die 12.780.000 besteedde aan de film „Caesar and Cleopatra", heeft eens ge zegd: „Desnoods kan hij altijd nog een paar zakken meel verkopen om aan geld te komen". Op de manier, waarop zijn producen ten cr mee omsprongen, verdween zelfs het geld van Rank snel. Veel van hun films waren uitmuntend en droegen bij tot het prestige van de Britse films. Maar Rank gaf ze alles, wat ze vroegen en de kosten vlogen omhoog. De baas met teveel geld had de artisten bedorven. Toen de debacle kwam en hij zijn pro ductieprogramma's van meer dan 40 films per jaar verlaagde tot rond 20, droeg Rank het beheer volledig over aan een accountant, Jo>n Davis Rita Gam. een Amerikaans meisje, is de eerste stomme ster sinds de komst van de sprekende film Ze speelt met Ray Milland een hoofdrol in de film „The Thief' en evenmin ais wie ook in de film spreekt ze een enkel woord. De film heeft namelijk geen dialoog, alleen ge luidseffecten. Tijdens een onderhoud met de pers heeft de 24-jarige Rita ver klaard: „Het is een film, waarin jacht wordt gemaakt op spionnen. De actie maakt vólkomen duidelijk, wat we 'den ken. Wat de liefdesscènes betreft, die kunnen in elk geval zonder dialoog wor den gespeeld. In de hele film wordt slechts één woord gesproken. Op de radio zegt een omroeper: .,Hierwaarna het toe stel wordt afgezet. Voor de volledigheid: de stem van Rita Gam is zacht en aantrekkelijk. Volgens het mededelingenblad van de Westduitse regeringsvoorlichtingsdienst hebben sovjet-functionarissen de Arabi sche landen onlangs de anti-Joodse film „Jood Suess" en de anti-Britse „Oom Krueger" aangeboden. Beide films zijn tijdens de oorlog door de Duitse regis seur Veit Harlan onder auspiciën van Goebbêls' propaganda-ministerie gemaakt. De films zouden samen met nog enige andere van Veit Harlan, enkele weken geleden door de directeur van de sovjet- filmexportmaatschappij „Sovexportfilm" te Muehlhausen in Oost-Duitsland zijn verkocht. Volgens het bulletin waren de titels van de film veranderd, doch was de inhoud ongewijzigd gebleven. ,,Ik geloof, dat ik de film van de toe komst heb gezien. En", aldus schrijft de journalist Newell Rogers uit New York, „als ik me niet vergis, zullen de tegen woordige films er even ouderwets door worden als de stomme films, toen de geluidsfilms in roulatie kwamen". „Gisternacht", vervolgt deze journa list, „zat ik op de eerste rij parterre van een in het duister gehuld Broadway- theater. 'Plotseling, hoewel ik wist, wat me te wachten stond, merkte ik. dat ik mijn voeten instinctmatig tegen het houten schot vóór me hield gedrukt. Want over de hele breedte van het to neel, ruim, vijftien meter, verscheen plotseling een filmbeeld. Het was meer dan zeven meter hoog vol stralende kleu ren. Ik onderging de vreemde sensatie van in een rupsbaan op de kermis te zitten. Van de galerij boven me klonken kreten, die afkomstig leken te zijn van de inzittenden achter me. Eerst dach* ik, dat het publiek op de galerij gilde, maar het volgende ogenblik besefte ik, dat het geluid afkomstig was uit één van de zeven luidsprekers, die rondom in het theater stonden opgesteld. Deze produ ceren het geluid op een punt, waaruit het zou komen, als men zich midden tus sen het gebeuren op het „doek" bevond, een illusie, die wordt verstrekt, doordat dit „doek" een halvemaanvorm heeft". Fred Walter, de uitvinder, heeft aan de vervolmaking van deze „cinerama" vijftien jaar gewerkt. Hij wordt door rijke lieden financieel gesteund en de Amerikaanse kranten en weekbladen zijn vol lof over zijn vinding. Intussen moet er nog één moeilijkheid worden overwonnen. Een producent of een regisseur moet dit nieuwe medium meester worden en een volledige speel film vervaardigen. Als hem dit lukt en het wordt een kassucces, dan is het af gelopen met de films, zoals we ze ken nen. Zo niet, dan is het niet anders dan weer een curiositeit temeer. Appelen en peren zijn in Nederland de ■meest gebruikte vruchten. Zij zijin dan ook het gehele najaar en (de gehele win ter te krijgen in een grote verscheiden heid van smaak, vorm en kleur. Het is wel eens aardig om o,p de kenmerken van die diverse soorten hard fruit te let ten. De liefhebber van fris-zure, stevige handappels kan 'beginnen met dc «ele James Grieve en Glorie van Holland om en Ellison Orange zijn minder zuur en Bellefleur en Laxton's Sutoerbe, de Cox volgens velen fijner van smaak. Op iets goed® duiden de namen Present van En geland en Pnincesse Noble- Voor het gebruik in de keuken nemen we de vastvlezïge Manks Codi-n. Belle fleur of Bramiley's Seedling wanneer we appelbollen, compote of gebakken appel- PHHschijven willen maken. Als moesappel de "Groninger Kroon, de wat lirog(^tworden vele soorten verkocht, de een maar fleurige stenappel en de forse no tarisappel met zijn vettig huidje te ein digen met de goed bevaarbare sappige Goud-reine t- De roodblozende Jonathan. In het natte seizoen is het een verheu gend bericht, dat een Nederlands 'indu strieel het klaar heeft gespeeld erwten soep in droge vorm te fabriceren. Dat wil dus zeggen dat op een droogje zitten al niet meer zo vervelend is als voor dgge uitvinding en verder dat de dagen /an de erwtensoep in blik wellicht geteld zul. ,Greer Garson en haar echtgenoot Colo nel E. E. Fogelsen hebben een dagblad overgenomen, genaamd „Santa Fe News". Onmiddellijk nam Greer Garson, on danks hgar drukke werkzaamheden, de zaken zelf ter hand, reorganiseerde het blad en nam een aantal gedemobiliseer de militairen in dienst. Deze jonge man nen slaagden erin, het kwijnende blad nieuw leven in tc blazen. Het blad heeft het zelfs al gepresteerd, een plaatselijke corruptie-affaire aan het licht te brengen, als gevolg waarvan de opiage ruim ver dubbeld werd. len zijn. Want erwtensoep klaarmaken is volgens cms en anderen, die het kunnen weten, een lastig en tijdrovend werkje en menig huisvrouw liep liever met een zwaar blik in de boodschappentas naar huis dan de halve dag met een pollepel door de keuken. Maar nu halen we bin nenkort de erwtensoep per pond alsof het suiker was en dat zal de huismoeders zeker genoegen doen. Maar de vraag blijft open of de huisvaders even geestdriftig zullen zijn. Want, de kjuif, het enige droge wat er in de natte erwtensoep voorkwam, zal in de «iroge wel niet te vinden zijn en 'n man erkent geen erwtensoep waaruit geen harig varkensvel als het monster van Loch Ness omhoog rijst. Wij wachten daarom met spanning op nadere berich ten over de natte toestand van de droge erwtensoep. Advertentie Drie superieure geneesmiddelen in elk tablet, bovendien door Juiste dosering, zeer verhoogde geneeskrachtige wer king. Overtreft alles I Werkt veilig en snel bij Griep,- Koorts - Kou «n Pijnen. Koket 25 tabletten 45 cl. 50 tabletten 80 ct beter van smaak dan de ander. Moes van 'goudreiinetten 'geldt a'ls bijzonder sma kelijk- Om suiker te besparen, kan men moes koken van een combinatie van zure en zoete appelen, zoals zoete Bloemée, Ermigard, kaneelappel. In dit -geval ver dient zeven van 'de vruchten-massa aan beveling, (daar de zoete vruchten niet ge makkelijk moezen. Ook de ene handpeer is de andere niet. Tot ije beste worden gerekend de slanke Conférence en de Bonne Louise, de lange bruine Triomphe -de Vienne en de dikke bruine Beurré Hard, de Légi-pont en de Doyemné du C-omice, om er maar enkele te noemen- Voor compote en inmaakt lenen zich vooral de soorten met een niet-flau-we smaak: o.a. de muskusachtige Williams Bon Ohrétien, de Beurré Lebrun en de Herfstpeer van Geulle hoewel gestoofde maagdeperen en Bonne Louises ook niet te versmaden zijn. De appelvormige kweepeer behoort niet tot de eigenlijke peersoorten, maar ver dient toch vermelding, omdat er zulke heerlijke, geurige compote van gemaakt kan worden. Meestal zullen we ons fruit -rauw, wel schoongemaakt maar zonder verdere be werking eten; dit is immers het gemakke lijkst, het goedkoopst en dikwijls het lek kerst. Maar misschien wilt U er een enkele keer eens iets anders dan anders van maken. Daarom laten wij hier nog enkele recepten voor appel- en perengerech'ten volgen. Vruchtenmengsel 250 gr appelen en/of peren, 50 gr krenten of blauwe rozijnen, sap van ongeveer een halve citroen of sinaasappel, ongeveer 45 gr. (5 eetlepels) bruine of witte basterd suiker. (kaneel). De vruchten schillen en ontpitten. Ze in kleine blokjes snijden en deze met de rest van de ingrediënten vermengen. De massa een kwartiertje laten staan. Dan zo nodig nog suiker of citroensap toe voegen. Het mengsel geven met custard- vla, yoghurt of droge rijst. Ook kan men het op brood of op een beschuit of als vulling van flensjes of gebak gebruiken. Vruchtenmoesschotel 5 Beschuiten, .30 g. (2 eetlepels) boter of margarine, 15 g. (1 eetlepel) suiker; 750 g. appelen en/of peren, ongeveer 80 g. (ruim 5 eetlepels) suiker, een thee lepel kaneel, een weinig nootmuskaat; (vanillesaus). De beschuiten kruimelen, met de sui ker vermengen en in de boter of mar garine bakken onder steeds roeren. De vruchten schillen, van het klokhuis ont doen en mét bodempje water tot een vrij dik moes koken. Dit. op smaak maken met suiker, kaneel en nootmuskaat. In een schotel een laag gebakken be schuit leggen, daarop de appelmoes. Vlak voor het opdoen de rest van de beschuit er op strooien. Het gerecht warm of koud geven met koude vanillesaus. Bij het gebruik van peren minder suiker nemen en iets citroensap toevoegen. Greer Garson is dagbladeigenarcsse geworden. Hier ziet men de beroemde actrice als de 84-jarige Mrs Parkington in de gelijknamige M. G. M.-film. Deze week brengen wij U een zeer gedistingeerde blouse voor zwaardere figuren. De blouse wordt over de rok gedragen en dat maakt zeer slank. De voorkant sluit tot aan het hoekje en verder loopt bet splitje tot aan de hals. Een eenvoudig kraagje, dat open en diclit gedragen kan worden, sluit het geheel af. De blouse is zonder taillenaden en wordt door coupenaadjes mooi aan gesloten. Op de schouder vallen twee of drie plooitjes. De mouw valt van onderen ruim en sluit met een klein manchetje. Het patroon is verkrijgbaar in de maat: 40, 44, 46, 48, 50, 52 a 0.50. Plak aan de adrèszijde van een briefkaart, naast en buiten de frankeerzegel het verschuldigde bedrag aan geldige postzegels en zend deze naar ATELIER CROON. BEATRIJSSTRAAT 4, ROTTERDAM Vermeld aan de andere zijde duidelijk uw naam. adres, woonplaats en maat en nummer van het gewenste model. Plak nooit meer dan f 1— op een kaart, wat meer geplakt wordt is waardeloos. Girostortingen eveneens ten name van Atelier Croon op nummer 271291. Afgehaald elke dag van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur. Behalve 's Zaterdags. Kiveeperen-compóte Vs kg. kweeperen, schil en sap van een halve citroen, 50 g. (3 eetlepels) suiker. De kweeperen schillen, in vieren snij den en van het klokhuis ontdoen. Ze op zetten met zo veel water dat ze net onder staan en een half uur zachtjes koken- Dan suiker en citroensap en -schil toe voegen en de vruchten gaar koken (in nog ongeveer een uur). Een gedeelte van het kooknat afgieten, de rest binden met een papje van aardappelmeel en water. Deze compote kan men warm of koud geven. Advertentie door rheumaitiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen is onnodig. Togal bevrijdt U snel en afdoende van die pijnen. Togal baat waar andere mid delen falen. Togal zuivert de nieren, is onschadelijk voor hart en maag. By apoth. en drog. f 0.95, f 2.40, f 8.88. Tijdens de jaarvergadering van het. Algemeen bestuur van het Provinciaal Opbouworgaan „Noord-Brabant" in het paleis-raadhuis te Tilburg, heeft giste ren de minister voor maatschappelyk werk, mr F. J. M. van Thiel, afscheid genomen als voorzitter van genoemd or gaan. Van 1946 af heeft hij deze functie Advertentie smaakt ..Geef mj) maar n reep chocola!" „Natüurlijk van bekleed. Hij kwam, naar hij in zijn af scheidsrede zeide, in het Brabantse Op bouworgaan in contact met de vraag stukken, welke hij thans als leider van een nieuw departement landelijk zal moeten regelen. Een van tie vraagstuk ken is de herziening van de Armenwet, waarmede thans een commissie doende is. Minister Van Thiel merkte op. dat maatschappelijk werk ten onrechte met armenzorg vereenzelvigd wordt. Armen zorg is slechts eon onderdeel van het maatschappelijk werk. Als zij" ministeriële taak zag de be windsman liet geven van een bepaalde fundering aan het veelomvattende maat schappelijke werk. dat naar hij hoopte een belangrijke steun voor de rijkspvcf-. beid zal blijken, om de welvaart van het Nederlandse volk mede te verwe zenlijken. Als zijn standpunt gaf de minister weer, dat een volledige voor keur moet uitgaan naar het particulier en kerkelijk initiatief. Het belangrijkste achtte <je scheidende voorzitter de samenwerking op basis van vertrouwen tussen instellingen van het particulier initiatief en de overheid. Tot voorzitter van het orgaan werd met algemene stemmen gekozen de heer P. Koppens, secretaris van de Bossche diocesane bond van de Katholieke Ar beidersbeweging. 11 Ik knikte. Ik had eggs-and-bacon voor ontbijt gehad en ham-and-eggs klonk als een veelbelovende variant op t Prmcip dat men niet verschillende dranken doo elkaar moet drinken. Heel goed zet ik- En zoudt u mij ook een vel papier en inkt mee kunnen brengen? Ik heb nog een brief te schrj- Dit was niet geheel de waarheid, maar het scheen mij een goed motief om eni gen tijd te blijven zitten, zonder al te veel de nieuwsgierigheid te trekken. Toen ik boven gekomen was, en aan de tafel had plaats genomen, zag ik, aat mijn verwachting geheel juist was. Ik zag -recht in de grote kamer van ons kan toor en kon zelfs twee klerken, die aan hun lessenaars zaten te werken, zo óelijk waarnemen, dat ik hun trekk kon onderscheiden. Beiden waren vre - den voor mij, maar ik was hierover n verbaasd ik had altijd vermoed, da, George het. vroeger personeel voor nei grootste gedeelte ontslagen zou hebben, wanneer zij ten minste niet zelf hun be trekking bij hem hadden opgezegd. Mijn r.ecf zelf zag ik niet. Hij moest of in zijn eigen heiligdom zijn of in de grote acuter- ksmcr. waar ik gewoonlijk met mijn assi- s r-t Watson werkte. platen op de deur, waar ik mij nieuws- jk veel gjeljg naar toe wendde om te zien. wie nin-g, dat ik tenslotte vijf Schilling neer legde en hem er mee bezig liet. Ook nu was ik nauwelijks op tijd. Toen ik op straat kwam, was George de deur aan de overkant al uit. Hij zag er minder bekommerd uit dan ooi; tevoren Hij was nu echt het type, zoals hij was, toen hu mij in de gevangenis wierp. Hoe zeer ik mij ook verzette, ik kon een gevoel van bittere haat niet onderdrukken. Hij begaf zich. stevig doorstappend, in de richting van de Houses of Parliament en de straat overstekend, bleef ik voor zichtig achter hem aan gaan. Zo bracht hij'mij langs Whitehall, over Trafalgar Square en langs Charing Cross Road naar Piccadilly Langzamerhand was het „jagers, instinct", zoals men dat noemt, in mij ontwaakt. Ik had het onverklaarbare gevoel, dat er iets zeer belangrijks zou gebeuren en toen George Bondstr ee in sloeg, verhaastte ik mijn schrdcn tor ik weer even dicht bij hem was gekomen als de eerste keer. Plotseling hield ik stil op het drukste gedeelte van het trottoir en ging een deur naast 'n sigarenwinkel binnen Met enkele passen had ik de plek bereikt, juist op tijd om hem te zien verdwijnen om de wending van een stenen trap. Er waren twee kleine koperen naam- Het was mij natuurlijk onmogelijk n de overvloedige schotel ham-and- j 5 van zyn bezoek gold. Op de ene jj 114 Km rtK E 4 a n PD *n _l Tj\f T"\ j e-gs, die de kelner mij bracht, te eten rc.ar ik talmde er zo lang mogelijk mee 1 slaagde erin, een kop vrij neutrale V 'fie naar binnen <e krijgen. Daarna s -k ik een nieuwe sigaar op en toen de t.'" was afgeruimd en de kellner mij i -hrijfmateriaal had gebracht, veinsde Ik mijn brief te beginnen. Natuurlijk bleef ik de gehele tijd de overkant van de straat scherp waarnemen en ik begon juist te denken, dat ik op deze wijze roekeloos verkwistend mijn tijd besteedde, toen ik plotseling George Uit zijn privé-kantoor in de grote kamer zag komen met zijn hoed op en een para- piuie in zijn hand. Hij sprak met een van de klerken, alsof hij hem enkele instruc ties gaf en verliet de kamer, de deur achter zich dichttrekkend. Ik sprong op en terwijl ik mij nog de trap afhaastte, riep ik de verbijsterende kelner -toe, mijn rekening op te maken. Daar ik langer dan anderhalf uur rustig boven had gezeten, scheen hij mijn haast geenzins redeloos te vinden; hij was tenminste zo lang bezig -met mijn reke- stond' ,Dr .Rich. Jones, M. D." en op de andere:' „Mile. Vivien". Toen ik de laatste naam las, kwam die trui bekend voor; plotseling herinnerde ik mij het potlood-briefje op Tommy's deur en de welwillende „Mile. Vivien", die be reid was, zijn telegrammen in ontvangst te nemen. Dat was een merkwaardige overeen- koms'. Maar ik was te verlangend om uH te vinden wat George daar deed, dan dat ik veel tijd besteedde met er over na tc denken Ik stapte naar de voet van f» 'rap en ke'ek voorzichtig omhoog. Aan zijn hand die de leuning vasthield, kon ik zien.'dat hij de eerste-verdieping, waar de dokter woonde, voorbijgegaan was. Wie Mile. Vivien ook mocht zijn, stellig was zij het doel van George's wandeling. Mij afvragend, wat het beste was, gin„ ik weer naar de voordeur. Mijn vorige waarnemingspost in Victoria Street was zo'n succes geweest.dat ik werktuigelijk naar de overkant van de straat keek. 01 hier ook niet een geschikt restaurant was, 1 van waaruit ik mijn tactiek kon herhalen Een restaurant was er niet, wel een kleine fatsoenlijk uitziende bar, die even ge schikt was voor mijn doel. Wanneer ik wachten moest, zou een wisky-soda een veel welkomer middel zijn om de tijd te doden, dan een derde maaltijd van ham-and-eggs; ik stak dus de straat over, opende een deur met het opschrift: „Saloon Bar", en bevond mij in een vierkant, gezellig ingericht lokaal, waar een vriendelijk uitziende man wat te drinken bracht aan een paar schauf- feurs. Achter de bar was een grote spiegel ruit aangebracht in een zodanige hoek, dat ik de overzijde van de straat erin zien kon. Dit was zeer gemakkelijk, daar ik nu met mijn rug naar het ven ster tegen de bar geleund kon blijven kijken en toch aldoor de bewuste deur in het oog kon houden. Goedenmorgen, meneer! Wat zal het zijn?" vroeg de kastelein. Wat whisky-and-soda astublieft! Toen hij zich omwendde om het ver langde te krijgen kwam mij een geluk kig denkbeeld voor de geest. Ik wachtte tot hij het glas op de toonbank gezet had cn het sodawater uitschonk; toen vroeg ik onverschillig: Kent u misschien ^en zekere Vivien hier in de buurt?" Hij keek plotseling op en herhaalde: Vivien? Er woont wel een ma-mselle Vivien hier tegenover. Bedoelt u haar? Ik haalde mijn schouders op. Ik weet het niet, antwoordde ik en waardig voegde ik er aan toe: Een vriend van me heeft een tas of zoiets gevonden met: Vivien, Bond Streel" erop en vroeg mij, of ik de eige naar daarvan niet kon ontdekken." De kastelein knikte belangstellend Dat zal wel zijn. Mamselle Vivien, de handlijnkundige, juist aan de «verkant. O, is zij een handlijnkundige?" riep '*De gedachte, dat George een handlijn kundige raadpleegde was zeer zeker ver makelijk; misschien wenste hij te weten, of ik weer spoedig gevat zou kunnen worden. Met een blik op de chauffeurs leunde de kastelein wat naar mij over en zei met enigszins gedempte stem: Ja zo noemt zij zich; Chiromante en Clairvoyant© ze moet heel goecl zijn in haar soort." Zo, Zo! Ja en ze heeft veel clienten, waar onder veel politici. U zoudt verwonderd zijn, als ik u vertelde, wie ik daar alle maal heb zien binnengaan zelfs mi nisters!" „Dat klinkt deftig genoeg." Op dit oogenblik werd hij door een der gasten weggeroepen en liet hij mij aan mijn eigen gedachten over. Ik moest op de een of andere manier met deze mademoiselle kennis zien te ma-ken. Een handlijnkundige, die docnr George onder zijn werktijd zelfs geraadpleegd werd, was wel de grote belangstelling waard. En bovendien was 'het feit, dat zij dezelfde naam droeg als de dame die naast Tommy woonde, een aansporing te meer. Het kon louter toeval zijn, maar ook bij deze mogelijkheid was het feit vreemd genoeg voor mij, om het wat nader te onderzoeken. Ik dronk mijn whisky uit en bestelde na enige minuten een tweede glas. Maar juist toen ik hiervan de eerste teug nam, zag ik plotseljgig in de spiegel hei beeld van George, die de deur aan de over kant uitkwam. Ik ledigde mijn glas niet, maar het neerzettend, knikte ik de kastelein toe en ging zonder meer de straat op, Daar heerste de gewone middagdrukte. Ik brak mij een baan naar de overkant en bereikte het trottoir nog juist op tijd om George in een taxi te zien stappen. Ik was nie; dicht genoeg bij om bet adres, dat hij opgaf, te verstaan, maar tenzij hij zijn oude gewoonte' had prijs gegeven, moest hij naar zijn club gere den zijn om daar te lunchen. In ieder ge val* was ik er zeker van, dat ik hem later op hc; kantoor zou kunnen terugvinden, als ik dat wilde. Voor het ogenblik had ik andere plannen; ik wilde het voor beeld van George volgen en een visite brengen aan Mademoiselle Vivien. Ik wandelde dus terug, wierp mijn si gaar weg, ging de voordeur binnen en klom de trap op. Ik meende, dat ik zonder moeile zou worden binnengelaten, wan neer ik kwam als 'n gewoon cliënt; mocht dit echter niet het geval zijn, dan zou ik zo had ik vast besloten ieder mid del aanvatten om mijn doel te bereiken. Op de tweede verdieping kwam ik voor een groene deur te staan met een vreemd gesneden electrische bel, in de vorm van een Egyptische meisjeskop, die een rode steen op haar voorhoofd droeg. Dit was klaarblijkelijk het knopje; ik drukte erop en na een ogenblik werd de deur zachtjes geopend. Een kleine maar zeer intelligent uitziende page, die er uitzag als een i.a- liaan, stond op de drempel. Is Mademoiselle thuis?" Hij nam mij scherp op van onder tot boven en zij: Heeft men u uiégenódigd? Neen maar wees zo vriendelijk, te vragen of ik haar spreken kan. Mijn naam is James Nicholson. Ik zou haar graag consulteren." Als u even wilt binnenkomen, zal ik het haar vragen. Mademoiselle ont vangt anders zelden iemand die niet vooraf belet gevraagd heeft. Hij opende een deur aan de rechter kant en liet mij in een kleine zitkamer waarin slechts twee stoelen stonden. Verder was zij opgesmukt met enkele kommen met prachtige tulpen en hya cinten. Een grote kast die langs de ge hele wand liep, was gevuld met boeken. Zolang de jongen weg was, vettnaakte ik mij met het lezen van de titel*. Ex stonden talrijke delen over helderziend heid, onderbroken door verzenbundels en wat onwaarschijnlijke werken over avontuur en fantasie. Die bonte mengelmoes van literatuur gaf mij even een gevooel van onust, waaruit ik echter spoedig werd verlost door de page die binnentrad. Wilt u maar volgen? Mademoiselle kan u ontvangen, kondigde hij aan. Ik volgde hem, de gang langs, naar een andere kamer, waar zware gordijnen het daglicht volkomen buitengesloten hielden. Een kleine rozekleurige lamp, die in een hoek te branden stond, wierp een warme glans over ieder ding en verlichtte een lage tafel van ^roen steen in het midden van de kamer, waarop een grote kristal len bol' in metalen standaard was ge plaatst. Behalve twee merkwaardig ge sneden stoelen 'bevatte het vertrek geen andere meubelen. De jongen vertrok weer, de deur geluid loos achter zich dichtsluiten-d. Een op"' blik stond ik om mij heen te zien toer een zacht geluid mijn aandacht trok. Ee ogenblik later werd een gordijn aan _e andere kant van de kamer la"g*® o i, zij geschoven en in de opening zag slanke meisjesgestalte, gekleed n een lange donkergekleurde Oosterse tunica. Ik sprong op, terwijl onwillekeurig 'n uitroep van verrassing aan mijn lippen ontsnap1©. Een ogenblik stond ik dood stil mijn handen geklemd om de leu ning van de stoel en starend als iemand die van de dood is verrezen. Wanneer ik niet krankzinnig was, was 't meisje daar voor mij niemand anders dan Joyce. HOOFDSTUK XI Drie jaar van scheiding overbrugd. Het onverwachte van de gebeurtenis had mij van mijzelf gebracht- Me 11inspan ning van al mijn kracht had "Vj bijna op hetzelfde moment weer hers eld, te laat echter nog om een herkenning te voorkomen. Bij het geluid1 van mijn stem was alle kleur uit Joyce s gezicht ver- verdwenen- Zij bracht haar handen aan haar borst en met een lichle kreet kwam zii vooruit en bleef weer st-aan, bleek en wankelend cn met wijdgeopende, half on gelovige ogen- „Goede hemel," fluisterde zij- Ju-- Neil?" Zij was op het punt neer te vallen, maar ik liep op haar toe en dwong haar met mijn arm om 'haar schouders, zacht jes in een van de stoelen Voor haar ge knield nam ik haar handen in de mijne- Ik zag dat het nergens toe diende, haar nog te misleiden. Ik wist het niet, zei ik alleen, ik volgde George-" —Wat hebben ze je gedaan? klaagde zij. „Wat he'bben ze je gedaan. Neil? En je handen o. je arme handen." Zij begon te schreien en boog haar ge zicht voorover op mijn handen" Niet doen. Joyce, zei ik 'n beetje ruw; „om hemelswil niet doen!" Half onbewust trok ik mijn handen te rug, die door die drie jaar hard werken in Dartmoor er niet op waren vooruit gegaan- Mijn enigszins ruwe handelwijze scheen Joyce t0t zichzelf te -brengen. Zij hield op met snikken en sprong op uit haar stoel, terwijl zij zenuwachtig de kamer rondkeek. Ik moet met Jack spreken nu dade lijk! Hij mag niemand anders bovenlaten. Zij bleef even staan en droogde haar tranen, die nog vochtig op -haar wangen lagen; toen liep zij snel naai de i„-eui er verdween in de gang- Zij bleef slechts enkele seconden weg; ik had mij nauwe lijks kunnen oprichten, of zij was al te rug en sloot de deur achter zich af met de sleutel. Hijgend leunde zij tegen de muur. Voor het eerst drong het t mij door, hoe verwonderlijk tno .1 was fcC Nei?6Neil zei ze, haar handen naar mij uitstrekkend „Ben je t werkelijk? Ik kwam naar haar toe en kuste haar °P_hKleine0Joyce! Mijn dappere, kleine Joyce! z;j verborg haar gezicht teScn miJn las cn ik voelde, hoe haar hand over mijn mouw streelde. „O!"' snikte zij, als ik maar geweten had-, waar ik je eerder had kunnen vin den! Altijd door na je ontvluchting heb ik gehoopt en verlangd, dat je komen zou. Zij duwde mü hal* van zich weg en keek mij aan me; haar blauwe, betraan- cIg OHon. Waar ben je geweest? Wat hebben ze met je gedaan? Zeg het mij, zeg het mij Neil! Één ogenblik aarzelde ik. Het was mij niet mogelijk haar in deze twijfel en en verwarring te laten. Als ik geweten had, dat jij het was, Joyce, dan zou ik George eerder naar de duivel hebben laten lopen, dan hem hier heen te volgen. Maar waarom? vroeg zij. Waar had je heen moeten gaan, als je nio; naar mij had willen komen? „Arme Joyce," zei ik bitter; heb ik je nö'g geen ellende en moeite genoeg ge bracht! Zij onderbrak mij met een zach.c uit roep. Zeg jij dat? Zeg jij dat, die alles voor mij verloren hebt? Begrijp je dan niet, dat ik dag en nacht, sinds jij weg gebracht was naar d-e gevangenis, mij- ;»lf heb gehaat en mijzelf heb verweten, dat ik je ooi; iets verteld heb? O, als ik had kunnen vermoeden, wat er gebeu ren zou, had ik je nooit naar die Marks. Ik onderbrak haar woorden door haar in mijn armen te nemen cn een ogen-blik bleef zij zo staan, bitter schreiend met haar wang tegen mijn schouder. Ook ik zelf voelde mij niet in staat een woord te spreken. Joyce herstelde zich het eerst. Zij hief haar hoofd op, veegde haar tranen weg en keek mij lang cn onderzoekend aan. „Er is niets van je overgebleven," zei ze tenslotte, niets dan je ogen.... je lieve, oude ogen. Ik geloof, dat ik .ie ook daaraan zou herkend hebben, als ik niet je stem gehoord had. Zij vatte mijn hand weer, en die zacht strelend, vervolgde zij: Vertel mij toch, wat dit alles be tekent, Neil! Vertel mij alles, wat er ge beurd is„ vanaf het ogen-blik. dat je wegging. „Goed dan," zei ik ruwweg. Ik zal je in alle mogelijke gevaren meeslepen, ik zal mijn belofte aan McMurtrie breken, maar dat is Immers, wat men van een ontsnapte gevangene verwachten 'kan. Vanaf het ogenblik, dat ik ov-x d« muur van de aanplanting gesprongen was, vertelde ik haar nauwkeurig de geheie ongelooflijke geschiedenis. Zij luisterde zwijgend, maar haar gelaat verried de ikood-Jsadhtiige belangstelling,- waarmee zij ieder woord volgde. Toen ik aan de geschiedenis van Sonja's vermoedelijke Lcfde voor mij kwam ik vertelde haar alles geheel naar waarheid grepen haar handen wat vaster om dc mijne, maar behalve deze ene beweging zat zij doodstil. Niet voordat ik geheel had uitgespro ken, maakte zij haar eerste opmerking. Nadat ik geëindigd had, bleef zij nog een ogenblik stil zitten; toen verhelderde plotseling haar gezicht en met een zachte lach, die half een snik was. sloeg zij haar armen om mijn hals. „Tommy had gelijk," fluisterde zij, hij ze'i, dat je iets wonderlijks zou doen. Ik wist dat ook wel, Neil, maar ik ben zo bang geweest, toen ik niet wist, waar je was en wat er gebeurd was. Zij ging weer rechtop zitten en heur haar wegschuivend, begon zij mij over allerlei na te vragen. Geloof je, wat die mensen je ver vertelden? Dokter McMurtrie en die an deren? Neen! Ik ben er zeker van, dat ze mij hebben voorgelegen. Maar waarom hebben ze je dan ge holpen? Dat weet ik in de verste verte niet. Ik ben er alleen van overtuigd, dot McMurtrie en Savaroff niet de mensen zijn. voor wie zij zich uitgeven. Overi gensdenk aan de opmerking van Sonja Ja, Sonja. Joyce keek voor zich uit en speelde met haar armband. Is zijis ze heel mooi, Neil? Ja.... zij is wel mooi, zei ik lang zaam, terwijl ik Joyce's zacht krullend haar streelde- Na een ogenblik ging ik voort: Maar ik zit maar vragen te beant woorden, terwijl ik niets liever verlang, dan ze te stellen. Er zijn honderden din gen, die je mij vercellen moet, Joyce. Wat doe je hier? Waarom noem jij je Made moiselle Vivien? Woon je werkelijk naast Tommy? en George hoe ter wereld kom jij met George in aanraking? Ik zal je alles vertellen, maar ik moet eerst alles over jou weten. Waarom volgde je George? Je zult hem toch niet laten merken wie je bent? O, Neil, be loof me, dat je dat niet zult doen! Joyce zei ik. ik WIL te weten ko men, wie Marks veirmoord hééft. Dat was hoofdzakelijk de reden, waarom ik uit de gevangenis losbrak. Ja, ja, zei ze koortsachtiger IS een kans. Je zult wel zien als ik je alles uitleg. Zij bracht haar hand aan haar voor hoofd. Ik weet niet, waar ik beginnen zat, zei ze. Begin maar ergens. Vertel me maar, waarom je je voor handlijnkundige uit geeft. Zij stond op en liep langzaam naar de tafel, waar zij half op ging zitten. Ik moest enkele mensen ontmoeten die nuttig voor jou konden zijn. ("Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 4