Welkome gast: dr Leopold Figl DurfGodsvertrouwen :v Monseigneur Bianchi terug gekeerd in Hongkong NOODTOESTAND IN KENYA Cynische van de verdraaiing waarheid Vrachttarieven trekken aan Franse maatschappij wil plan- Blommestein realiseren Bondskanselier Figl levend monument van katholiciteit M' Amerikaanse regering uit scherpe eritiek op Bulgaarse processen Aan Nederlandse belangen zal niet tekort worden gedaan Dinsdag 21 October 1952 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Honderden slaven kampen in Tsjeclio Slowakije Bende in Tilburg opgerold Ir Neher en prof. Bast gewond In gevangenis bisschop geworden Mau Mau geeft grote zorgen Keizerin van Vietnam naar Haarlem De Valera nog in Utrecht ,Wij moesten trillingen Openlegging van Suriname's binnenland constateren" WEERBERICHT Dr Figl zet onze .redacteur Oostenrijks problemen uiteen. ren- INVLOED VAN GRAAN- VERSCHEPINGEN CREDIETEN ONDER GARANTIE VAN ONS LAND Mogelijkheid van aluminium- fabricage Met Nederlandse aannemers Nauw contact Minister Mansliolt brengt bezoek Mysterieuze ontploffing in Huren BORDJES VERHANGEN? Weerverwachtlng van het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Woensdagavond: Droog weer met overdrijvende wolkenvelden. Overwegend matige wind tussen Noord en Oost. Aanhoudend koud weer met op vele plaatsen lichte nachtvorst. Woensdag 22 October: Zon op 7.17 uur, onder 17.31 uur. Maan op 11.57 uur, onder 18.46 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Katholiek, niet murw te maken „zeven zware jaren zware jaren. na zeven EEN WELKOME GAST zal twee dagen in ons land vertoeven: de Oostenrijkse bondskanselier dr ing. Leopold tigl. Hij maakt 'n tournee door de Bene lux-! an den, in de volle betekenis van het woord een vriend- schapsreis. Want in de moeilijke omstandigheden, waar in het hem zo dierbare Oostenrijk verkeert, bovenal politieke, maar ongetwijfeld ook economische, kunnen dc drie landen, welke hem nu zo hartelijk begroeten, weinig wezenlijke verlichting brengen. Het gaat derhalve om morele steun, om warme sympathie; en dc bondskanselier kan er verzekerd van zijn, dat hij deze zal ontvangen, niet alleen hij de drie betrokken regeringen, maar evenzeer hij het Luxemburgse, Belgische en Nederlandse volk. Wie ooit de gelegenheid had. welke te gelijkertijd een grote vreugde was, gerui me tij<j met bondskanselier Figl over de zware problemen, waarmede het na-oor- logse Oostenrijk, de gehele na-oorlogse wereld te kampen heeft, te mogen spre ken, werd getroffen door drie merkwaar dige karaktertrekken van deze spranke lende geest: dynamiek, durf en een on voorwaardelijk Godsvertrouwen. Het klinkt zo eenvoudig, zo zonder enige pretentie, als hij u recht in dc ogèn ziende zegt: ik ben een diep gelovige. overtuigde en practiserende katholiek; ik voel me volkomen in Gods hand; wat zou me dan aan kioaads kunnen overkomen. Hij vertelt van zijn jeugd hij werd de 2e October 1902 in Rust jn Tullnerfeld uit een oud geslacht van wijnboeren geboren maar er komt vuur in zijn betoog, als hij spreekt over zijn activiteit, reeds i zijn studententijd, voor de bloei van katholieke Boerenbond m Neder-Oos en rijk; men leerde hem kennen a s organi sator, redenaar en publicist. Snel was zijn opgaAg: secretaris, spoedig adjunct-direc teur van de N. O. Boerenbond, invloed rijke en gezaghebbende functionaris van de Gesamtösterreichische Bauernschaft; jn 1934 trad hij in de Bundeswirtschaftsrat, in 1935 werd hij directeur van de Rijks boerenbond. STEEDS TOONDE DR FIGL zich een felle tegenstander van het nationaal- socialisme; toen dan ook in Maart 1938 Oostenrijk door Hitier werd overweldigd, begon voor Figl een smartelijke lijdens weg van meer dan zeven jaar. Maar dat lijden heeft hem noch verbitterd, noch ontmenselijkt, integendeel, het heeft hem gestaald om een uiterst zware taak met de inzet van zijn volle persoonlijkheid te dragen. Van Maart 1938 tot 6 April 1945 werd hij van'het ene naar het andere con- centratieiramp gesleurd, omdat hij als een der gevaarlijkste en hardnekkigste tegen standers- van het Hitlerdom werd be schouwd. Deze man was niet murw te maken. Toen de Duitsers meenden, dat zij hem hadden klein gekregen, werd hij op 10 Mei 1943 vrijgelaten; de eerste gang van de uitgemergelde Figl ging naar de onder grondse verzetsorganisatie, waaraan hij een nieuwe hechtere grondslag gaf. Was het verzet tot dan toe moedig, maar al te individueel geweest, nu werd het stevig georganiseerd en de Duitsers kregen er zoveel last van. dat zij hun gevaarlijkste vijand zo spoedig mogelijk weer gevangen namen en in 't beruchte kamp Mauthau sen opsloten. In de zomer van 1945 zou hij wegens hoogvei raad hebben moeten te rechtstaan en het vonnis stond bij voor baat vast; de dood. Trouwens, in zijn vorige gevangenschap had men hem reeds driemaal 's avonds de handboeien aange daan; wat gewoonlijk betekende, dat men 's nachts zou worden gefusilleerd. Figl kreeg overigens een ongewoon harde be handeling: slechts de innige kameraad schap, welke in de concentratiekampen heerste, heeft hem, zoals hij ons vertelde, alle ellende kunnen doen doorstaan. De 0e April 1945 wend kamp Maut hausen door de Russen bevrijd, enkele uren vóór de Duitsers hun slachtoffers naar een ander kamp zouden vervoe ren. De 12de April werd Figl bij de Rus sische commandant gebracht, die hem kort en .bondig en zonder omhaal van woorden beval de Oostenrijkse boeren weer te organiseren. Figl meende dat hem, die niet alleen als felle anti'-nazi maar ook als principieel anti-commu nist bekend stond, nieuwe concentratie kampen wachtten. Bijna sprakeloos boorde hij het Russische bevel aan; tijd om te antwoorden werd hem niet ge geven: ..waarschijnlijk had de Rus al het Duits, dat hij kende, reeds ver bruikt. DE OPGANG naar de hoogste verant woordelijkheid. welke in Maart 1938 door de overweldiging van Oosten rijk werd onderbroken, werd nu in ver sneld tempo voortgezet. In enkele weken tijds werd de totaal vernietigde Boeren bond weer t0t een machtige organisatie, een der sterkste pijlers van het democra tische bewind van Oostenrijk gemaakt en na de parlementsverkiezingen van Novem ber 1945, welke de (katholieke) Oosten rijkse Volkspartij de'absolute meerderheid bezorgden, was dr Figl de aangewezen man om als bondskanselier aan het hoofd van de regering te staan, een regering, aanvankelijk van Volkspartij, socialisten en communisten, sinds November 1947 van twee partijen: katholieken en socialisten. En nu nog, zeven jaar later, is dr Figl de bondskanselier van Oostenrijk, de on betwiste leider van een land onder om standigheden. welke men zich nauwelijks moeilijker en verwikkelder kan denken. Inderdaad, dr Figl heeft het in de bijna zeven jaren, dat j,jj onafgebroken bonds kanselier is gebleven, zwaar gehad. Niet zozeer in de zuivere binnenlandse poli tiek: de samenwerking met de socialisten is over het algemeen soepel en loyaal ge bleven, al bespeuren we thans, bij de na dering van de verkiezingen voor de Na tionale Raad. grotere spanningen. Maar er was één zaak, welke hen bond: het streven naar eindelijk een vredesverdrag, een staatsverdrag; en ten nauwste daar mede verbonden hun zorg om het com munisme buiten het land te houden. Wat hen ook bond, was ook de aan wezigheid, ook thans nog, ruim zeven jaar na de bevrijding, van vier bezettende mo gendheden, van wie de Russen wel het meest worden geducht. Wel is de bezet tingssituatie in Oostenrijk een geheel an dere da-n die in Duitsland; ongetwijfeld zijn er vier bezetters elk over een deel van Oostenrijk, maar er is dwars door Oostenrijk geen ijzeren gordijn neerge haald. Oostenrijker en vreemdeling kun nen zich vrij in de vier zones bewegen; in Wenen werkt nog de intergeallieerde raad en men kan daar het schouwspel waar nemen van politie-auto s met als „bewa kers" van de orde broederlijk naast en achter elkaar in één jeep, een Amerikaan, een Rus, een Brit en een Fransman. West en Oost raken elkaar in Wenen nog. zo al niet in hartelijkheid dan toch in verdraag zaamheid. AAR HET IS de Oostenrijkse rege ring, heel bijzonder de bondskanse lier, die de klappen krijgt. Het is een merkwaardig feit, dat <ir Figl met een ongewone diplomatieke tact en handig heid tussen de klippen van alle onderlin ge tegenstrijdigheden van de bezetters heeft weten door te manoeuvreren; maar de Russen zijn soms lastig en stellen wel eens eisen, waaraan de Oostenrijkse rege ring niet kan voldoen. Zij weten echter ook een man als dr Figl te waarderen. Eens werd deze bij de Russische comman dant ontboden; de discussie liep hoog op en de Rus liet niet onduidelijk doorsche meren, dat er in Siberië „werkkampen" voor tegenstribbeleiide elementen zijn. De twee mannen keken elkaar recht in de °gen. „Meent u, dat iemand, die zeven jaar in voortdurend levensgevaar heeft verkeerd, nog bang is voor de dood?" vroeg dr Figl. De Rus zweeg een ogen blik; dan was zijn enige antwoord: „Een glas wodka? Op je gezondheid!" Figl was de overwinnaar; hij kreeg zijn zin. Zo is het meermalen gegaan, ofschoon niet altijd zo sensationeel. Het verrassen de daarbij is, dat de Russen van Figl kon den hebben, wat zij van niemand anders zouden hebben aanvaard. Zijn goedaar dige, maar zeer energieke persoonlijkheid imponeerde hen; zij hebben ontzag voor iemand, die dynamiek, durf en Godsver trouwen in zijn gehele doen en laten de monstreert. Slechts twee dagen zal bondskanselier dr Figl in ons land verblijven. Hij zal er varen, dat hij hiep vrienden, niets als vrienden vindt, die hem willen en zullen geven, wat hij komt vragen: warme sym pathie en daardoor morele steun in de bijna onmenselijke taak, welke zijn land op zijn stoere schouders heeft gelegd. De „Internationale federatie van vrije journalisten" heeft aan de te Genève zete lende V. N.-commissie voor dwangarbeid stukken overgelegd, waaruit blijkt, dat het aantal concentratiekampen, waarin slavenarbeid moet worden verricht, in Tsjecho-Slowakije van 87 in het afgelopen jaar tot 371 in deze maand is gestegen. Overeenkomstige stijgingen zijn in Roe menië en Hongarije geconstateerd. Deze gegevens werden door 1200 uit de Oost- Europese communistische staten verban nen of ontvluchte journalisten-federatie leden verstrekt. De federatie schrijft de sterke toeneming van het aantal kampen voor dwangarbeid toe aan de economische plannen, die de Sovjet-Unie de Oosteuropese. volksdemo cratieën dwingt uit te voeren. Vele kampbewoners zijn gestraft wegens het niet nakomen der productie-eisen. (Van onze correspondent) In nauwe samenwerking met de Rijks- inlichtingendienst van de politie te Den Haag heeft de recherche te Tilburg een kleine bende, die de laatste maand in Til burg opereerde kunnen oprollen. Vijf mannen werden door de politie gearres teerd en naar Breda overgebracht. In nachtelijke uren trokken deze man nen, die onder leiding stonden van zekere S. uit Tilburg de stad in, waar zij soms meerdere keren per nadht een inbraak pleegden. Van 18 September tot 16 October wis ten zij niet minder dan negen keer t0t Gistermiddag zjjn de heer L. Neher, di recteur-generaal van de P.T.T. en prof. ir G. H. Bast, buitengewoon hoogleraar in de electrotechniek te Delft, gewond ge raakt bjj een auto-ongeval, dat gebeurde ter hoogte van Waddlnxvcen. Beide he ren waren van Arnhem, waar zij de ju bileumviering van de KEMA hadden bij gewoond op weg naar Den Haag. Bij het In een school te Stockholm doet zich het merkwaardige geval voor. dat elf tweelingen en één drieling daar in dezelfde klas zitten. Hier ziet U de 25 leerlingen in hun banken; voor de drieling is de bank werkelijk te klein! diefstal met inbraak over te gaan. en wel j jnilaielI van een vrachtauto, die eveneens aan de Rtelseweg. aan de Van Dijkstraat, de Vromansstraat, <je Zomerstraat, de Heuvelstraat, dë Goirleseweg en de Was senaarlaan to Tilburg. Toen de bendeleden werden gearres teerd droegen zjj maskers en inbraak gereedschappen bij zich. In de zomer van verleden jaar ver toefde de toenmalige hulpbisschop van Hong-Kong, mgr Lorenzo Bianchi, in de Chinese provincie Kwang-Toeng, die eveneens tot zijn bisdom behoort. Hier werd hij door de communistische autori teiten gegrepen en in de gevangenis van Weikong geworpen. Tijdens zijn gevan genschap, op S September 1951, stierf ae bisschop van Hong-Kong en werd hij Krachtens zijn functie van coadjutor met opvolging de rechtmatige rf,na veertien maanden Ziïn Z opsïmtmgis mgr Bianchi ein delijk erin geslaagd naar Hong-Kong, zoals men weet een Britse kroonkolonie en daarom nog vrij van communistische invloeden, terug te keren en zijn bis schopszetel in bezit te nemen. Toen de kerkvorst, die door de veer tien maanden gevangenschap in de rood- Chinese kerker bijna onherkenbaar was geworden, aan de grens van bet. Britse gebied arriveerde, weigerde de Engelse grensbewaking hem toe te laten. Pas na langdurige onderhandelingen en flelle protesten van de ter plaatse aanwezige katholieke priesters, die zich persoonlijk voor hem garant moesten stellen, Heten de Britse autoriteiten de bisschop passe- Inmiddels waren de Pauselijke Inter nuntius mgr A. Riberi en de vicaris-ge neraal van het bisdom, pater Antonio De door het geheime degergenootsehap Mau Mau aangerichte terreur in de Britse Oostafrikaanse kolonie Kenya heeft een zodanige omvang aangenomen, dat de Britse overheid zich gedwongen heeft ge zien dc noodtoestand in dit gebied af te kondigen. De eerste afdelingen van een bataljon Engelse fusiliers dat per vliegtuig van de Suezkanaalzönc naar Kenya wordt overgebracht, arriveerde in de afgelopen nacht reeds op het vliegveld te Nairobi. In een radiorede deelde de gouverneur van Kenya, sir Evelyn Baring aan de be volking mede, dat de situatie „als uiterst ernstig" moet worden beschouwd. De hand over hand toenemende wetteloosheid, ge weldpleging en wanorde moeten door rachtige maatregelen wordtea bestreden. Baring meende, dat uit de ttrreur van de Mau Mau er werden de Inatste tijd niet minder dan veertig moorden door dit ge nootschap gepleegd, en voorts talrijke aan slagen en brandstichtingen een welover wogen systc^h sprak. De wandaden volgen elkaar steeds sneller op en zijn van steeds ernstiger aard. Aan deze onduldbare prak tijken moet onverwijld een eind worden gemaakt, aldus Baring. Ondei de noodtoestand heeft de regering van Kenya grotere bevoegdheden bij de opsporing, aanhouding en bestrijding der terroristen. De gouverneur heeft onmiddel lijk het „Kenya-regiment" opgeroepen, dat gevormd wordt door de blanke kolonisten in dit gebied. Europese en Afrikaanse poli tie, gesteund door het leger en vrijwillige reserve-eenheden Werden gezonden naar 't gebied van de Kikoejoe-stammen, waar toe de leden van de Mau Mau grotendeels behoren en waar de Mau Mau het meest openlijk oprereert. Alle toegangswegen tot het gebied zijn afgezet. Met behulp van honden werden de negerkralen doorzocht. Er werd een begin gemaakt met een onder zoek in de schier ondoordringbare wilder nis van het oerwoud, waar de leiders der Mau Mau zich mogelijk verborgen houden. Gisteren werden er in totaal 130 personen gearresteerd, beschuldigd var: betrokken te zijn bij de terreuracties. Riganti, aan het station van Kau-loen verschenen, teneinde de nieuwe opper herder bjj de aankomst van de trein te verwelkomen. De gehele bevolking van de stad was uitgelopen en een dichte menigte omzoomde de straten, waarlangs mgr Bianchi naar zjjn residentie reed. De weg van de teruggekeerde werd een ware triomftocht. H M. Keizerin Nam Phuong van Vietnam heeft zich bereid verklaard op Dinsdag 28 October a.s. het dubbelschroef motorschip „Ville de Saigon" te water te laten. Dit schip is in aanbouw bij de N.V. Haarlemsche Scheepsbouw Maatschappij te Haarlem voor de S. A. Denis Frères te Parijs. Het is bestemd voor passagiers- en vrachtvervoer tussen de havens aan de Vietnamese kust. naar links uitweek werd de auto van dc heer Neher jn de berm gedrongen, waar door zjj omsloeg. De heer Neher kreeg een hoofdwond en een hersenschudding, terwjjl prof. Bast een schouderfractuur opliep. De chauffeur van dc auto kwam met de schrik vrjj. De toestand van de heer Neher en prof. Bast is zeer bevredigend. Zij werden naar het Diaconessenhuis Bronovo te Den Haag overgebracht. Hoewel minister-president E. de Valera zeer verlangend was vandaag naar Eire terug te keren, deed onderzoek op het laatste ogenblik het verstandig voorkomen het vertrek uit het Ooglijders-gasthuis te Utrecht nog enige tijd uit te stellen. Vermoedelijk zal het verblijf in het gast huis nog met enige dagen worden ver lengd. Kapitein ter zee G. B. Fortuyn van de Marinestaf ie Den Haag, zal op 4 No vember a.s. per vliegtuig naar Nieuw- Guinea vertrekken. Hij zal kapitein ter i ongegrond en ongerijmd Michael McDermott, woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken, heeft omtrent de jongste processen in Bulgarije tegen veertig ka tholieke leiders, welke eindigden met de terdoodveroordeling van vier hunner, onder wie mgr Bossilkoff, de bisschop van Nicopolis en het opleggen van ge vangenisstraffen van tien tot twintig jaar aan de 36 andere beklaagden, ver klaard, dat deze processen werden ge kenmerkt door „het op cynische wijze verdraaien van de waarheid". De Bulgaarse openbare aanklagers hebben, zoals bekend, verklaard, dat de beklaagden actie tegen de Bulgaarse staat hadden gevoerd en dat sommigen hunner spionnage hadden bedreven ten behoeve van de V.S. McDermott zeide hierover: „Deze bewering is volkomen n de vele pro zee S. den Boeft, aflossen als comman-cessen in Bulgarije, waarmede de Sovjet- damt Marine Nieuw-Guinea. vazallen aldaar pogen hun dictatuur te De vrachttarieven voor het verboer^c<lh.ts 300.000 ton belopen an graan van N.-Amerika zijn de laat- me 1 millipen vorig jaar. De noteringen kwamen hier niet hoger, hetgeen toegeschreven wordt aan het j feit. dat de behoeften van India in totaal vergeleken handhaven en elke vorm van verzet te breken, is telkens weer op dezelfde grove wjjze gepoogd de Amerikaanse regering en haar officiële vertegenwoordigers in Bulgarije te betrekken in z.g. „onder grondse actie" tegen de autoriteiten te Sofia. Doch het doel van dit jongste proces was: de leiders der katholieken in Bul garije op even doeltreffende wijze uit te schakelen als is geschied met de voor mannen der protestantse kerk in de in 1949 tegen dezen gevoerde processen". „Ik breng hier in herinnering", ver volgde McDermott, „dat de Bulgaarse minister van binnenlandse zaken, vlak vóór het begin der processen tegen de katholieke leiders, heeft verklaard dat zijn ministerie „meedogenloos zou optre den tegen allen, die pogen ons te hinde ren", waaraan hij toevoegde „noch God, noch hun imperialistische meesters kun nen hen helpen". Overeenkomstig deze politiek is thans, onder de meest door zichtige voorwendsels, het laatste spoor van godsdienstvrijheid in Bulgarije ver nietigd". (De V.S. hebben in 1950 de diplomatie ke betrekkingen met Bulgarije verbro ken.) van graan ste dagen scherp gestegen en bevinden zich nu in sommige gevallen 50 pet boven de noteringen van begin Septem ber. Vooc het verschepen van graan van St. Lawrence naar het Ver. Koninkrijk werd 1014 sh.—11 Va sh. per ton betaald, verge leken met slechts 8 sh. begin September. De tarieven voor vervoer van de Gulf- kust naar Engeland stegen tot liy2 sh.— 12 Va sh., tégenover 9% sh. eind Septem ber. Het charteren van schepen voor graan- vervoer van W--Amerika naar India is hervat. Voor de verscheping naa' de Indische Oostkust werd 90 sh. per ton bedongen en voor de Westkust 97% sh. De vraag naar tonnage voor graan heeft hogere tarieven voor kolenvervoer van N.-Amerika naar Europa ten gevolge ge had. Voor verscheping naar Antwerpen of Rotterdam werd 35 sh. voor Novem- ber-ladingen betaald, vergeleken met 33 sh. verleden week en 25 sh. per ton eind Augustus. In het Verre Oosten is de stemming le vendig doch de reders houden zich hier afzijdig, zodat weinig zaken gedaan wor den Voor verscheping van rijst van Whampoa naar India werd echter 65 sh. per ton bedongen tegenover 52% sh- eind Augustus. Het laat weinig twijfel ov*. dat de tarieven hier in de naaste toekomst een stuk hoger zullen liggen. Dezer dagen werd door de Surinaamse landsregering met de „Société des grands travaux de Marseille" een overeenkomst gesloten, volgens welke een „mission préliminaire", bestaande uit een aantal Franse deskundigen, in Suriname een onderzoek zal instellen naar de mogelijkheden van realisering van het zgn. plan-Blommestein. Men verwacht, dat het door deze missie uit te brengen rapport reeds voor het einde van het jaar gèreetLzal zijn. Indien de landsregering tot voortzetting van liet onderzoek besluit, zal deze Franse maatschappij worden heiast met de samenstelling van een „avant-projectwaarvoor zij alleen de te maken onkosten in rekening brengt. In de overeenkomst, is bovendien een bepaling opgenomen volgens welke aan de Société des Grands Travaux en de grote machinefabrieken van de Compagnie de Fives-Lille prioriteit voor de uitvoering van het werk en voor de levering van hydro-electrische installaties wordt toegekend. Indien Suriname dc Franse maat schappijen niet in dc uitvoering van het toert: erfde levering der installaties wenst tc betrekken waarin het volkomen vrij blijft zal het.'tegen betaling van een „avaut-projet" zijn vrijheid, van handelen redelijke toeslag op de kosten van het kunnen hernemen. Deze overeenkomst is het resultaat van contacten, die reeds tijdens de R.T.C. met de West, zijn opgenomen. De Franse com binatie heeft zich in principe bereid ver klaard, de aanleg van de stuwdam en van de geprojecteerde waterkrachtcentrale uit te voeren, en daarvoor onder garantie van Nederland langlopende credirten t» verlenen, Deze principiële bereidver klaring tot financiering kan van grote be tekenis zijn. Het onderzoek naar de technische uit voerbaarheid van het plan is in het af gelopen jaar ononderbroken voortgezet. Hierbij is gebleken dat ter plaatse'waar de dam was gerojecteerd, door de geolo gische gesteldheid van de bodem het werk niet kon worden uitgevoerd. Het onder zoek is nu gaande op een andere plaats. Om verschillende redenen Is het thans raadzaam, het verdere onderzoek met nog grotere voortvarendheid uit te voeren. Naast geologisch, zal ook technisch on derzoek moeten plaats vinden, terwijl bovendien aan de vraag der rendabili teit alle aandacht dient te worden ge schonken. Daarom is het nodig dit on derzoek toe te vertrouwen aan een maat schappij, die op dit gebied internationaal gezag heeft, zoals in dit geval de Société des Grands Travaux de Marseille. Het ge hele project staat of valt namelijk met de mogelijkheid van aluminium-fabricage, en deze is weer afhankelijk van de kost prijs der te leveren electrische energie. De grote investeringen in het hydro-elec trische werk zijn alleen verantwoord, indien een aluminium-verwerkende in dustrie bereid is voor een langdurige ter mijn een afname-contract voor elee sche energie af te sluiten. Mocht aan de Société des Grands Tra- vauxen dc uitvoering van het werk wor den opgedragen, dan zal zg met Neder- landsc aannemers werken, tcrwyl het eveneens mogelijk blijft, een deel der be nodigde installaties uit Nederland te be- trekken» Inmiddels zal dc uitvoering van het ge hele project niet meer dan 800 a 900 ar beiders vergen, die natuurlijk in de eerste; plaats uit de Surinaamse bevolking die nen te worden betrokken. Het project kan dus, door wie het dan ook Wordt uitge voerd, nooit een belangrijke bijdrage tot waar echter een dam van veel grotere I oplossing van het werkloosheidsvraagstuk afmetingen zal moeten worden aangelegd. van Nederland betekenen. Wel is het van groot belang, dat in het kader van de Nederlands - Surinaamse economische samenwerking Nederland krachtens een eventueel te treffen rege ling voorkeur krijgt bij het betrekken van de te produceren aluminium tegen wereldmarkt-prijs. Zekerheid van leve rantie kan mogelijkheden bieden voor de uitbreiding van de aluminium-verwerken de industrie in Nederland. Ook industrie ën die z.fg. hulpstoffen leveren, kunnen wellicht van het nieuwe bedrijf profite ren. Bij de financiering der uitvoering van dit Surinaamse plan zal Nederland in enigerlei vorm zijn medewerking moe ten geven. De landsregering van Suri name onderhoudt dan ook nauw con tact met de Nederlandse regering over de verdere ontwikkeling van het plan. Zij heeft steeds haar bereidheid laten blijken om aan Nederlandse belangen volle aandacht te geven. Voor enige beduchtheid dat Nederlandse belangen bij buitenlandse zullen worden achter gesteld, bestaat dan ook geen aanleiding Voor een juiste waardering van het plan-Blommenstein dient men niet uit het oog tc verliezen, dat de uitvoering niet alleen ten goede komt aan een te vesti gen aluminiumbedrjjf, maar ook aan het openleggen van het Surinaamse binnen land, waardoor de afvoer van bosproduc- tcn vooral hout kan worden bevor derd, en voorts aan irrigatie, waardoor nieuwe mogelijkheden voor de bevol- kings-landbouw worden geschapen. Het ontstaan van het stuwmeer schept bo vendien mogelijkheden voor dc ontwikke ling van een binnenvisserij. Naar wij voorts vernemen bestaat het voornemen, dat de Nederlandse minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening, de heer S. L. Mansholt, in ds loop van 1953 een bezoek zal brengen aan Suriname. Dit bezoek zou voornamelijk verband houden met de uitvoering van het tien-jarenplan voor Suriname, meer in het bijzonder met de ontwikkelings plannen van de Stichting Mechanische Landbouw voor Suriname. Gisteravond reed over de Oosterweg le Haren bij Groningen een militaire jeep, die was bemand door een vaandrig, een ser geant en een soldaat. Ter hoogte van de spoorlijn bij het weiland van de landbou wer H. in de buurtschap Essen stapte het drietal uit de auto en deponeerde een projectiel in 't weiland. Kort hierna klonk een ontploffing die tot ver in de omtrek verschrikte mensen naar buiten deed ren nen. De landbouwer H., die zijn koeien en paarden onrustig in het weiland zag rond springen, was daar ook bij. Toen hij de drie militairen zag en hun vreemde houding constateerde, vroeg hij tekst en uitleg. „Och", zei een van hen, „wij moesten het projectie] tot ontploffing brengen om tril lingen te constateren". De boer, die dit wel vreemd vond, wilde nog vragen waarom dit noodzakelijk was. Maar de militairen gaven hem geen tijd. Zenuwachtig en ge haast stapten zij weer in de jeep en reden in snelle vaart weg. Zowel de politie ais de militaire autoriteiten staan voor een raadsel. Er wordt een gemeenschappelijk onderzoek ingesteld. MAG men de mondelinge en schrif telijke commentaren op de jongste België-Nederland-ontmoeting ge loven - e» dat kan men o.i. ongetwijfeld dan hebben de Nederlandse „jongens" op ongelukkige wijze verloren. Het ge luk voor de Belgen lag dus niet zo maar in een klein hoekje, doch in de grote hel van Deurne. Verder onthouden wij ons na zoveel deskundige voorlichting in ons blad over deze voetbalkamp van commentaar, maar als leek zouden wy willen opmer ken, dat er by dit ongelukje toch ook het spreekwoordelijke geluk lag. Immers, als het geluk de Belgen moest helpen om te winnen, dan vinden wij zulks voor onze nationale ploeg 'toch heel wat eer voller dan dat de tegenstanders het zon der vrouwe Fortuna zouden hebben klaar gespeeld. Waarmede wij met trots en vreugde in ons supportershart willen zeggen, dat ons voetbal ditmaal zeker niet kansloos ivas, hetgeen na de laatste teleurstellen de resultaten op het grastapijt de sport- burger weer moed geeft. Hetgeen nodig was, want de laatste tijd dreigde men de moed te verliezen, wat heel gevaarlijk is. Immers, als de moed verloren is, dan kan alles als verloren beschouwd war den. Dus, laten wij er de moed inhouden en niet de voetbalschoenen aan de wilgen hangen. Want o.i. kan er na het resultaat van Zondag wel weer een overwinning in tie lucht h""aenFr bordjes worden zo snel verhangen ANALYST

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 1