Nederland moet vrijhandels- gezind blijven Alle geregelde troepen in actie Bom-proef van een milliard Bij 1 millioen graden F ah ren heit „verdampte" de Plym Bevan moest buigen voor Atllee DE PROPAGANDA TEGEN DE C.Y.P.-REGERING Tweede Kamer informeert naar duur van de diensttijd Naar „electrische eenwording" van West-Europa Churchill „bomde" iu Lagerhuis. Attlee bij de labourpartij v.. Voordelig saldo lopende rekening betalingsbalans een milliard in eerste halfjaar SCHIEVEEN weer ter sprake Twee kleuters in kuil verdronken KRE0FLAV0N DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN^ O MS TREK EN p Vrijdag 24 October 1952 WEERBERICHT Geen voldoende ruimte voor ontplooiing der ifidustrie Rede ir P. F. S. Otten Groeiend nationalisme De Man Mau-terrear in Kenya Reactie: Nieuwe doodsbedreiging jegens moordende blanken Hoogwaardiger exportpakket Belemmerende maatregelen Koopt Nederlands fabrikaat Mr Joekes lid Raad van State Startbaan goedkoper dan op Ypenburg 1 f Churchill deecl „enkele" mededelingen in het Britse Lagerhuis N obelprij swinnaar Ontbinding van zijn groep bevolen Feiten wettigen tegenpropagaiitla voorkomt en geneest Ongerustheid over vele straaljager-ongelukken TE WEINIG VLIEGUREN? Eind 1953 alle centrales in Nederland met elkaar verbonden Bezuiniging Verbetering voor Apeldoorn Staatssecretaris voor de Luchtmacht Fouten hij kazernebouw Weerverwachting van het .K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Zaterdagavond: Wisselende bewolking met plaatselijk enkele buien. Matige tot vrij krachtige Zuidelijke tot Zuid-Westelijke wind. Weinig verandering ln temperatuur. Zaterdag 25 October: Zon op 7.22 uur, onder 17.25 uur. Maan op 14.26 uur, onder 22.23 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Leek het aanvankelijk alsof in 1949-'50 üe spanningen zouden wijken span- dingen, die van de stand van de betalingsbalans als manometer kunnen worden afgelezen het conflict in Korea plus de daaruit resulterende herbewapening deden de spanningen herleven. En nu lijkt het wel, alsof het laatste iaar de spanningen weer ietwat gaan wijken en het beeld, dat zich in 1949 aarzelend begon af te tekenen, zich opnieuw en nu beslister gaat vertonen, aldus verklaarde vandaag de minister van Economische Zaken prof. dr <T. Zijlstra, tijdens de tweede dag van de algemene vergadering van het Verbond van Nederlandse Werkgevers te s-Gravenhage. Om een enkel cijfer te noemen, in het eerste halfjaar van 1952 bedroeg Vt voordelig saldo van ontvangsten van het buitenland en betalingen dan liet buitonland op lopende rekening ruim één milliard gulden tegen een tekort over het eerste halfjaar van 1951 van 795 millioen gulden. heid zo veel als in zijn vermogen ligt dienen voort te zetten. Spr. merkte op, dat met drie complica tes rekening moet worden gehouden. De perste is, dat alle economisch-politiek be- Jeid, expansief of restrictief, steeds afge remd moet zijn op de eisen der structuur politiek, d. i. voor Nederland een indus trialisatiebeleid op lang zicht. Vervolgens 't nog 'n vraag in hoeverre de kentering £an gespannen naar ontspannen zich wer kelijk doorzet, terwijl tenslotte voor iedere expansieve politiek de omvang van de deviezenreserve een bepalende en beper kende factor is. Een aantal jaren na de bevrijding is het economisch probleem voor Nederland voor «Hes geweest een productieprobleem. Thans is het ook en niét in de laatste Plaats een afzetprobleem. Op de binnenlandse markt is thans sprake van een zekere stabilisatie. Een verdere uitbreiding van de industrie is slechts mogelijk, indien de afzet in het buitenland zeer aanzienlijk kan worden vergroot. Minister Zijlstra wilde in dit verband niet verbloemen, dat hij op onze buitenlandse markten tendenzen waar neemt die hem met zorg vervullen. Het I dreven naar vrijmaking van de inter- natonale handel dreigt te verzanden in een vruchteloze discussie, waarbij in Wezen het veilig stellen van eigen na tionale belangen de inzet vormt. 'ndien deze tendenzen van groeiend na- •*onaiismc zich zouden kunnen doorzetten, «M hiermede de internationale handel In ^nstige mate afbreuk worden gedaan, *mks tot schade van de welvaart van de vrjje volkeren. Indien men onverhoopt aan de aandrang bescherming gevolg zou geven, moet «e toekomst niet alleen op economisch, doch ook op politiek en militair gebied, van de vrije wereld, somber worden be oordeeld. Nederland zal echter deze tendenz tegen moeten gaan en zijn traditio nele politiek van vrijhandelsgezind- b» het Radio-Therapeutisch Instituut te Rotterdam heeft de directeur van het Koningin Wilhelminafonds, de heer P. C. Rcsanger, 1395 milligram radium over gedrageneen waarde vertegenwoordi gend van 125.000. Het radium, verpakt in een zware loden kist wordt uitgepakt, van links naar rechts: dr A. Somerwil, hoofd van het laboratorium, de heer P. tj. Bcsanger, directeur van het Koningin n'dhelminafonds en dr K. Breur, genees heer-directeur van het Radio-Therapeu tisch Instituut Ir P. F- S. Otten, die na minister Zijlstra een rede uitsprak en het onderwerp „Groei der Nederlandse industrie een levensvoor waarde voor ons volk", behande'de, wees erop dat de factoren die in de richtinp van een verdere industrialisatie dwingen, in gedeeld kunnen worden in twee grote com plexen; het eene samenhangend met de groei van de bevolking en het andere sa menhangend mat de politieke en econo mische stromingen en verschuivingen in de wereld. T. a. v. bet eerste punt zeide spr., dat onze bevolking, zonder rekening te hon den met emigratie, voorlopig nog met ruim 100.000 personen per jaar zal blijven toe nemen. Dit brengt mede een gemiddelde vermeerdering van de beroepsbevolking van ca 60.000 personen per jaar, met een sterke piek oplopend tot ca 80.000 perso nen per jaar in de periode 1958-1962, ten gevolge vün het op de &rbeidsm3.rkt ko~ men van de grote na-oorlogsc jaarklasscn. Het staat wel vast, dat in de landbouw en visserij nagenoeg geen opname-capaci teit meer aanwezig is. De opnemingsmo gelijkheid buiten de industrie, d. w. z. in handels- en verkeersbedrijven en de over heidssector, zal in de komende 15 jaar rond 23.000 personen per jaar bedragen. Het dan nog overblijvende accres van 37.000 perso nen per jaar, zal dus gedeeltelijk een weg moeten vinden naar de industrie, gedeelte lijk zal het moeten emigreren. Wanneer rekening wordt gehouden met een emigratie van 20.000 personen per jaar d.w.z. mannen, vrouwen en kinderen zal er een beroepsbevolking in de industrie moeten worden ondergebracht van gemid deld 27.000 personen per jaar. Dit cijfer ligt ongeveer op het niveau van het in de afgelopen decennia jaarlijks in de indus trie opgenomen aantal mensen, Het tweede complex van factoren, heeft o.m. betrekking op het kapitaalverlies in Indonesië en de daarmede samenhangende vermindering van inkomsten, terwijl al daar ook onmiskenbare tendenzen aanwe zig zijn, welke werken in de richting van uitschakeling van Nederland in de ver handeling en verwerking van Indonesische producten. Verder wees spr. op het liqui deren van buitenlandse beleggingen, waar- Naar aanleiding van de moord op het opperhoofd Nderi en twee politie mannen, hebben Donderdag duizend man yan het leger, de politie en de politiereserve, met behulp van verkenningsvliegtuigen der politie, het gebied van de Nyeri-stam, 130 kilometer ten Noorden van Nairobi, door zocht, Toen 40 verdachte elementen werden aangehouden op 4 kilometer afstand van de plek, waar Nderi Woensdag werd vermoord, trachtten inheemsen de omsingeling te doorbreken. Twee mannen werden hierbij gewond. Tot dusver zijn meer dan 60 verdachten voor ondervraging aangehouden. Nadere berichten over de moord op Nderi melden: Aan Nderi was meegedeeld, dat een plechtigheid van de Mau Mau zou wor den gehouden, waarbij weer eden zouden worden afgelegd. Hij verwittigde de blanke autoriteiten, maar terwijl die nog bezig waren versterkingen te verzame len, haastte het stamhoofd zich al vast met een landspolitieman, een stampolitie- man een een hoofdman naar de plech tigheid, allen met geweren gewapend. Zij werden door de wachters van de Mau Mau ontvangen met speren en lange messen. nolitie vuurde over de hoofden van de menigte, die het opperhoofd aanviel Deze trachtte te ontkomen, mam de gillende menigte had hem stukken. Nadat de Mau Mau leaen ook de landspolitieman gedood hadden, vluchtten zij voor de naderende ver sterkingen. Een Kikoejoe kreeg een schot in de knie. Het lid van de stam- politie wordt vermist, Aangenomen wordt, dat hij is gedood. De revolver van het opperhoofd en het geweer van de hoofdman werden door de menigte afgepakt. Het vermoorde opperhoofd Nderi was één der drie opperhoofden der Kikoejoes. Slechts één van deze drie is nog in leven, n.l. Njeri. De derde, Waroehioe; werd op 7 October in zijn auto doodgeschoten. Hij had in het openbaar de activiteit van de Mau Mau veroordeeld. Alle beschikbare geregelde troepen tezamen zes bataljons zijn de af- geiopqji 24 uur bezig geweest met het opsporen van verdachten en het be schermen van gebouwen en personen. Elanken in Nairobi hebben Donderdag een gestencilde brief ontvangen, waarin -'moordcrule blanken" wordt meege- aeeici: „Wij zullen u doden, zoals u nu ^®Fm°ordt". „Door arrestatie van onze leiders en krantenredacteuren kunt ya.n,h''t volk niet smoren. Wij zullen de stryd voortzetten tot wij onze VnJWH ,^"en heb,?en verworven". i iïsli Zes, m,llloen man sterk en ?men zaI zullen wij geen medelijden tonen", aldus deze brief, dle eindigde met de oproep „Afrikaners, verenigt u door zeer belangrijke revenuen aan ons land ontvallen. Voorts moeten wij, aldus ir. Otten, be slist niet vergeten, dat vele der van ouds grondstoffen leverende landen hun eigen industrie gingen opbouwen, het geen tot gevolg heeft dat Nederland een meer gevarieerd en industrieel hoogwaar diger exportpakket zal moeten aanbie den, omdat de zogenaamde „zwakke producten" in het internationaal han delsverkeer steeds grotere weerstand zullen ondervinden Hoeveel waardering wij ook hebben voor de maatregelen die getroffen zijn om de betalingsbalans te verbeteren, wij mogen niet uit het oog Verliezen, dat deze momenteel gunstige positie zeer la biel van aard is. Allecn een verdere in dustrialisatie zal hier de oplossing moe ten brengen. De eerste vraag, die wij nu moeten stellen, zeide spr. is waar zullen de pro ducten van de vergrote industrie afzet moeten vinden? Natuurlijk zal een deel hiervan nodig zün voor behoeftevoor ziening van de toenemende bevolking, doch in verhouding zaj dit slechts een klein deel ziin; het grootste deel zal moeten worden geëxporteerd. De nota inzake de Exportpolitiek indiceert in dit verband de noodza kelijkheid van Gon exportverdubbe ling omstreeks 1970, hetgeen neer komt op een stijging van plm. 400.000.000 per jaar (in prijzen van 1951). Volgens ir. Otten is bij deze bere kening slechts rekening gehouden met een op het huidig niveau blijven van de welvaart. Is deze uitleg juist, dan betekent dit, dat voor een vergro ting van de welvaart een nóg zwaar dere exportinspanning vereist is dan in de Nota wordt aangegeven. Door de noodmaatregelen na de oorlog is weliswaar liet herstel van het Nederlands economisch leven bevorderd, maar door deze maat regelen is langzamerhand echter een klimaat ontstaan, dat in vele opzich ten belemmerend werkt op een ver dere ontplooiing van het bedrijfs leven. Van de nodige ruimte voor ontplooiing der industrie en tot stimulering van de pioniersgeest kan nauwelijks meer Worden gesproken. Het is in dit verban,} immers opmer kelijk, dat nog steeds een zeer groot deel van de industriële export, name lijk ruim één kwart, van enkele reeds voor de oorlog bestaande grote concerns moet komen. Ir. Otten beseft echter, dat er nog bij vele middelgrote en kleine bedreven remmen bestaan om zich op de productie voor export te werpen. Het ontbreekt velen niet allecn aan de nodige exportervaring, er ontbreekt ook een op de veelzijdige eisen wan de export ingestelde productie- en verkoop organisatie. Dit kan door de industrie slechts worden bereikt met vallen en opstaan. Het spreekt evenwel vanzelf, dat een goed ondernemer hiervoor niet zal terugdeinzen, wanneer hij de mo gelijkheid van welslagen op redelijke ter mijn ziet. De volgende spreker was dr J- C. Hooy- kaas, directeur van de N.V. Fijn Mecha nische Industrie Becker's Sons te Brum- men, die speciaal het middelgrote en kleine bedrijf besprak, waarvan hij de voor- en nadelen opsomde. Hierbij bleek wel dat er nog veel te verbeteren valt, zoals bijv. bij het researchwerk en de uitwisseling van gegevens tussen fa brikanten onderling. Dr Hooykaas wees er nog op, dat ieder land zijn jonge industrie door dik en dun beschermt, maar dat in Nederland een situatie bestaat, waardoor de jonge industrie practisch aan haar lot wordt overgelaten. Spr. besloot zijn toespraak met een aansporing tot het kopen van Nederlands fabrikaat, waarbij de over heid het voorbeeld dient te geven. Bü K.B. is ingaande 1 November be noemd tot lid van de Raad van State mr A. M. Joekes, oud-minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Mr Joekes zal in de Raad van State de vacature-Albarda vervullen. In het Voorlopige Verslag over de be groting van „Oorlog" is in verband met de toezegging dat in 1953 een moderne startbaan in het Westen des lands tot stand wordt gebracht, de vraag gesteld of het juist is, dat de aanleg van deze startbaan op Ypenburg verscheidene mil- lioenen duurder zal zijn dan op Schie- veen? Men achtte het dan voor de hand liggend, dat die startbaan wordt aange legd op Schieveen, waar dat zonder uit stel en binnen de gestelde termijn zeer goed mogelijk is. Tc Stadskanaal vond gisteren een zeer tragisch ongeluk plaats dat het leven kost te aan twee kinderen van twee jaar. Het zoontje van de familie Van G. en een kind van de familie K. werden om een uur of negen plotseling vermist. Onmiddellijk werd overal gezocht en na enkele uren vruchteloos zoeken werden de lijkjes op gehaald uit een diepe met water gevulde kuil bij de helling van de scheepswerf Holtman. De levensgeesten van de kin deren waren toen reeds geweken. Eind 1953 hoopt men gereed te komen met de nieuwe brug over de Amstel, tussen de Omval en Zorgvlicd, die een schakel vormt tussen de nieuwe rijksleeg AmsterdamUtrecht v.v. Deze brug zal het stedelijk stratennet aansluiten op de rijksleeg. De nieuwe brug zal de eerste zijn die vast is. Daarom wordt zij hoog boven het water gebouwd. Aan weerszijden worden lange opritten gemaakt die per meter een helling van 2 cm. hebben. De Noordelijke oprit begint al in het eind van de Rijnstraat. De totale lengte van de brug wordt 251 m., waarmee een nieuw Amsterdams lengterecord is gevestigd. De kosten van de brug be- dragen bijna h millioen gulden. De brug in aanbouu\ In het Britse Lagerhuis heeft premier Winston Churchill gisteren een tip van de sluier die over de Britse atoomproeven bij de Monte Belloeilanden hangt, opgelicht. Het doel van deze atoomproef was het onderzoeken van de uitwerking van een atoomontploffing in een haven, verklaar de de premier. Het Britse atoomwapen werd op een voor anker liggend fregat, de 1450 ton me tende „Plym", tot ontploffing gebracht. Het gevolg was, dat, op enkele rood gloeiende brokstukken na, die over een der eilanden verspreid werden, het gehele fregat „verdampte", onder de kracht van de ontploffing, terwijl een vloedgolf ont stond, die duizenden tonnen water, mod der en rotsblokken de lucht in slingerde. Een uitgestrekt gebied werd door de lucht druk en radio-actieve deeltjes bestreken. Churchill ..verklaarde, d-i|. op het ogenblik dat de eerste flits door de romp van de „Plym" naar buiten drong, op dat punt een temperatuur van ongeveer een mil lioen graden Fahrenheit heerste. In het centrum van de ontploffing was de tem peratuur nog veel hoger. Een lid van de Britse geologische dienst gaf later aan de hand van vergelijkende cijfers een idee, wat een temperatuur van een millioen graden Fahrenheit wel bete kent. Graniet, zo zeide hij, wordt vloei baar bij 1.740 graden Fahrenheit, terwijl het bij 4.530 graden „verdampt". De tem peratuur van lava in een vulkaan ligt tus sen 1.290 en 2.190 graden. Spoedig na de ontploffing vlogen twee marineofficieren met hefschroefvliegtuigen over het zwaar besmette gebied om mon sters water, voor onderzoek op radio activiteit, te nemen. Technische bijzonderheden kon Chur chill niet geven. Zijn gebruik van het woord „bom" was de enige aanwijzing voor het type wapen, dat was gebruikt. Churchill verklaarde voorts nog dat op verschillende afstanden van het ontplof fingscentrum proefbouwsels van belang voor de burgerlijke verdediging en de strijdkrachten waren opgetrokken. Ter geruststelling van de Britse dieren beschermers deelde hij nog mee, dat bij de proef geen dieren zijn gebruikt. In het ge bied zijn bovendien geen zoogdieren waar genomen en de meeste vogels waren duur de voorbereidingen voor de test verdreven. Geen der expeditieleden, tenslotte, was door de ontploffing gewond. Churchill zei in een voorzichtige forma liteit, dat „wetenschappelijke waarnemin gen en opmetingen aantonen, dat het wa pen niet de verwachting, dat vorderin gen op dit gebied bestendig zouden zjjn, tegenspreekt". "Houdt dit in. dat Groot Brittannië nog grotere en nog hetere bom men in gedachten heeft? Desgevraagd verklaarde premier Chur chill, dat de proefneming in totaal ruim 100 millioen pond sterling (ruim 1 milliard gulden) had gekost. Als oud parlementa riër voegde hij hieraan toe, was hjj er zelf over verbaasd, dat een dergelijke som kon worden besteed zonder dat het parle ment hier iets van merkte! In welingelichte kringen verwacht men, dat professor Hans Adolf Krebs, van de universiteit te Shef field (Engeland), zal worden aan gewezen als de Nobelprijswinnaar 1952 voor bio-chemie. Binnenkort zullen de namen van de winnaars te Stockholm worden bekend ge maakt. Professor Krebs is ben leidende persoonlijkheid op liet gebied van de bio-chemie. Prof. Krebs in zijn laboratorium Aneurin Bevan, de op de laatste jaar- V**gadering van de Labourpartij zo suc- ^Srijke „partij-rebel" heeft het hoofd Joelen buigen voor de officiële leiding Labourpartij. Pp een bijeenkomst van de parlemen tte Labourgroep kwam de reeds eerder ïykgekondigde, door partijleider Attlee „pgestelde, resolutie in behandeling, ,'aarin werd geëist, dat alle niet-officiële Aëanisaties binnen de partij (lees: de rt '0ep van Bevan!) onmiddellijk ontbon- ceh zouden worden. Aan deze resolutie kad Attlee de „portefeuille-kwestie" ver- j^hden: hij zou aftreden als partijleider, "dien zij niet zou worden aanvaard. .Bevan heeft nog getracht zijn vonnis te - dopen, door voor te stellen de beslis- .dg te verdagen tot de groep met haar tj'ont-benchers", dat zijn de vooraan- J'aande, en dus in het Lagerhuis voor- r^hzittende, partijleden, welke het z-g. ^aaduwkabinet van de oppositie vor men) zou hebben vergaderd. Hii distancieerde zich bovendien van het door zijn aanhangers uitgegeven bladTribune en de daarin verkondigde meningen. Maar zijn pogingen hadden eeen succgs. Ook de compromis-pogingen van en- kele eematigde tussenfiguren stuitten af od de vastberaden houding van de partij leiding onder aanvoering van Attlee en Morrison. De stemming wees uit,, dat 188 leden Attlee trouw bleven, terwijl 51 Bevan volgden Dit resultaat werd door waar nemers 'als een groot succes voor de oude leiding beschouwd. Of het ook het einde van Bevan's in vloed betekent is een andere vraag, die lang niet overal bevestigend werd beant woord. De strijd zal, zo verwacht men, binnen de partij, zij het dan niet zo open lijk georganiseerd, voortgaan, vooral in de locale politieke afdelingen, de z.g. constituencies, van de party. (Van onze Brusselse correspondent) Naast alle propaganda, die van links tegen de homogene C.V.P.-regering gevoerd wordt, is het een feit, dat die regering zo goed als geen rucht baarheid aan haar vele prestaties geeft en dat de C.V.P.-pers daaromtrent eveneens een opvallende soberheid betracht. Noch de regering, noch de C.V.P.-partij, beschikken over een propagandadienst, die van torens en transen de lof van de politiek der regering-Van Houtte verkondigt. By de jongste verkiezingen is dit ge brek aan C.V.P.-propaganda weer op dui- j e w0ze aan het licht getreden. Er werd van de zijde der „homogenen", om zo te zeggen, helemaal niet gereageerd op de leugens en de laster, door de oppo sitietegen hen gelanceerd. Eén der in vloedrijkste ministers der huidige rege ring, gaf ons in een gesprek zojuist vol- HnnH tg besehoVi "homogenen" inder- da?d te bescheiden zijn en dat deze be scheidenheid die in andere omstan digheden een deugd is zich in werke lijkheid radicaal tegen hen keert Intussen is het een feit, dat het België onder de huidige regering goed gaat. Dat de Belgische franc nooit zo solide is ge weest als onder de homogene C.V.P.- regeringen. Van Houtje kon onlangs verklaren, dat 's lands crediet nooit be ter was dan thans. En dit, ondanks het feit, dat het jaar 1952 zich als zeer moeilijk liet aanzien. Ongeveer 12 mil liard francs leningen van 1942 en 1947 kwamen te vervallen; zij werden in haar geheel terugbetaald, of geconverteerd. Premier Van Houtte constateerde on langs, dat het de Belgische landbouwers voor de wind gaat; dat de handel en de nijverheid geprofiteerd hebben van de „boom" bij het uitbreken van de oorlog in Korea; dat de export naar de landen der Europese betalingsunie zodanige pro porties had aangenomen, dat de Natio nale Bank aan de schatkist zo hoge cre- dieten hebben doen toestaan nage noeg 20 milliard francs einde Juni 1952 dat zjj een werkelijk inflatiegeva^u" inhielden. Nu nog staat de uitvoer van de Belgisch-Luxemburgse Economische Unie op een bijzonder hoog peil. De oppositie heeft beweerd, dat er momenteel 265.400 werklozen zijn. Dat is niet waar, zegt de regering, die het cijfer 190.000 als juist geeft, hier aan toevoegend, dat er sedert een jaar in België ongeveer 80.000 arbeiders zijn bij gekomen. Het is juist, dat sedert Juli 1950 het indexcijfer met 10 is toegenomen, doch daar tegenover staat, dat de lonen met minstens evenveel zijn verhoogd en dat de koopkracht der loontrekkenden eer der nog is verbeterd. staaltjes van wat de huidige c.v.p. regering op sociaal gebied pres teerde De familietoeslag voor loontrekken- aen met vier kinderen werd met 25 9nri?°Sgd' De geboortepremies kwamen zo hoger te liggen. De werklozensteun steeg met 10 De invaliditeits- en ziek te-uitkeringen stegen met 20 en de KAÜS OP bijdragen in ziekenhuiskosten met 25%. De ouderdomspensioenen voor ver plichte verzekerden bedragen thans 25.000 frs per jaar, of ongeveer 25 meer dan twee jaar geleden. Voor de vrije verzekerden bedraagt deze verho ging 42 Het was ook de huidige regering, die de grondslag der salarissen van het on derwijzend personeel verbeterde en die met regeringssteun het bouwen van 70.000 eigen woningen voor kleine lieden aanmoedigde. Zij gaf daarvoor millioe- nen uit. ln tiet titans verschenen Voorlopige Verslag van de Tweede Kanier over I de begroting van het Departement van Oorlog, is door „zeer vele leden" de wens uitgesproken, dat zo duidelijk mogelijk wordt gezegd hoelang de militaire diensttijd zal zijn. Men had met verwondering kennis genomen van de opmerking van de minister van Oorlog, dat in het verband van de E. D. G. de duur der eerste oefening in de deelnemende landen zoveel mogelijk uniform zou dienen te zijn en dat de minimumduur van 13 maanden wordt aangehouden. Algemeen gaf men verder uitdrukking aan ontsteltenis over het grote aantal ongelukken dat het laatste jaar met straaljagers heeft plaats gevonden. Zeer vele leden zouden gaarne vernemen, of dit aantal exorbitant hoog is en in welke verhouding dit aantal tot dat van ongelukken in andere landen staat. Verschillende leden vroegen, of de Nederlandse piloten niet met te gering aantal vlieguren op de straaljagers worden gezet. Enkele leden zouden gaarne van de minister de verzekering hebben, dat de thans bij de luchtstrijdkrachten in gebruik zijnde Gloster-,,Meteor"-toestellen voldoen aan de hoogste eisen, welke op dit ogen blik aan dergelijke toestellen moeten wor den gesteld. Het was overigens opgevallen, dat uit de berichtgeving wel de indruk moest ontstaan, Alsof de verantwoordelijke (Van onze correspondent). Begin November komt weer een belang rijke schakel, om alle grote electrische centrales van ons land met elkaar te ver binden, gereed. Dan is namelijk het trans formatorenstation op het terrein van de IJsselcentrale te Deventer klaar, waardoor de electrische ring van 110.000 Volt, welke de provincie Groningen, Friesland, Drente en Overijssel van stroom voorziet, verbon den zal zijn met het 150.000 Volts net, da aan de overige provincies van ons lana electriciteit geeft. Een van de gevolgen van deze nieuwe verbinding zal zijn, dat de piekuren deze winter tot het verleden zullen behoren. Wel blijft de nodige zuinigheid vereist. Wanneer volgend jaar April de lijn NiimegenUtrecht klaar zal zyn en m het najaar van 1953 ook de ltjn Nijmegen— Venlo zal de electrische ring gesloten zijn. Door deze koppjeling zullen de centrales niet alleen de nodige stroom aan elkaar kunnen leveren, maar via het transforma torstation te Lutterade in Zuid-Limburg zal ons land tevens zijn doorverbonden met de Belgische en Duitse netten en via deze netten zelfs met f rankrjjk, Zwitserland en Oostenrijk. Hierdoor zal vrijwel geheel West-Europa één grote electrische keten g»am vormen. Om bij de koppeling van de centrales van ons land terug te keren; op deze manier kan op het reserve-vermogen van elk der deelnemende centrales bezuinigd worden en voorts zal de beschikbare energie der centrales beter kunnen worden verdeeld In de voortdurend sterke stijging van het stroomverbruik is een kentering gekomen vooral wat de afname voor industriële doeleinden betreft. Niet, dat de toeneming voor daling heeft plaats gemaakt, maar het tempo ervan is belangrijk langzamer geworden. De lijn NijmegenDeventer, die enkele weken geleden in gebruik is genomen, be tekent voor de stroomvoorziening van Apeldoorn een grote verbetering. Tot dus ver werd Apeldoorn bediend via de oude 50 kv.-lijn, waarvan ook talrijke andere plaatsen onderweg haar stroom betrokken. Bij sterke afname van stroom werd Apel doorn, dat aan het einde van de lijn was gelegen, altijd de dupé. Apeldoorn krijgt thans zijn stroom via de 150.000 volt-lijn, waarvoor een nieuw schakelstation in de buurtschap Wormen rd gebouwd. instanties ln bepaalde gevallen van oordeel waren, dat de ongelukken te wijten waren aan onvoldoende verantwoordelijkheids besef van de betrokkenen. Ook in verband met andere kwesties van de luchtmacht werden verschillende vragen gesteld. O.a. werd in het voor lopig verslag de minister erop gewezen, dat „vele leden" geen grondwettelijke bezwaren aanwezig achtten tegen de aan stelling van een staatssecretaris voor dit onderdeel der strijdmacht. Verder werd gevraagd waarom de Luchtstafschool werd gesloten. Sommige leden hadden vernomen, dat in verband met de uit breiding van bestaande vliegvelden en de aanleg van een nieuw vliegveld in het Zuiden des lands tevens woningen voor personeel van buitenlandse strijdkrach ten zullen worden gebouwd. Betekent dit, dat thans ook in ons land atoombommen- werpers zullen worden gestationeerd' zo vroegen zij. Zeer vele leden informeerden, of het waar was, dat bfj de onlangs in regiebouw voltooide kazernementen zich zulke ern stige technische gebreken voordoen, dat bepaalde localitciten buiten gebruik moesten worden gesteld, zoals bijv. de theaterzaal in het kazernement Olde- f'raek- Wat de materiële voorzieningen betreft, koesterde men de vrees, dat de wapenleveranties te traag vloeiden. Zeer vele leden vroegen zieh af, of er sprake |s># van eei* achterstelling: van Nederland bij andere landen met betrekking tot do wapenieveranties. Zij achtten het voorts ook twijfel achtig. of de bezoldiging van officieren, onderofficieren en manschappen wel voldoende is. Sommige leden drongen erop aan de soldij vooral van dienstplich tigen te verhogen en hun ook meer gratis vervoer te bezorgen. Ook werd aan dacht gevraagd voor de uiterst moei lijke financiële omstandigheden waarin de gezinnen van verscheidene voor malige K.N.I.L.-officieren verkeren. Nog werd gevraagd hoe de minister de aanvulling van de Kon. Landmacht ln Suriname denkt te waarborgen. Men is namelijk van oordeel, dat <je grondslag van vrijwilligheid een wankele basis is vaa het defensierappuMt. aldaar.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 1