Nieuws uit STAD en OMTREK „Miss Poes" voor Kunstkring ,Een bruid kwam op bezoek" De Pro Juventute-kalender LAATSTE BERICHTEN 100 °/o Virginia moei sigaret zijn want het is de beste voor w gez METAALINDUSTRIE VAN ZUID-HOLLAND SPORTNIEUWS uit Schiedam Concertgebouw- en toneel- perikelen in Amsterdamse raad Hoe gere prijzen harde voor copra en oliën Reclame ALBERDINGK TUIJM n Den Bosch subsidieert seminaria en priester colleges Scliiklerijen-zwendel in Drente Financiële structuur ongunstiger geworden PRISMA ANKERHORLOGES H. Th. v. d. VLERK V A»T,G. in financiële moeilijkheden Geleen herdacht de doden Verdediger van v. d. Waals veroordeeld 6 Maanden geëist tegen Pastoor Klinkhammer Onderzoekers naar de Krakalau Maakt VRIJDAG 24 OCTOBER 1952 s PAGINA 2 OOST-PRIESTERHULP IN DUITSLAND OEFENING NATIONALE RESERVE DE VLUCHTELINGENHULP COLLECTE VLUCHTELINGENZORG V. *)V ONGEVALEEN BURGERLIJKE STAND NED. VRACHÏENMARKT MOET GRONINGEN „HOOFDWACHT" MISSEN LIMBURGSE ZANGERS ZWERMEN UIT Drie arrestaties NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT EXCELSIOR NAAR G. D. A. Eoosiluinen altijd moeilijk UIT HET HERMES-D.V.S.- KAMP P.P.S.C.-NIEUWS WILTON-FIJENOORD HANDBAL Vdll liet bombardement in 1942 Zes weken voorwaardelijk Wegens ongeoorloofd optreden tegen filmvertoning t ZACHTE OLIëN EERDER ZWAKKER Het zeu waarschijnlijk vreemd toegaan in uw gezin als uw poes, uw lieve Mi- netje, tijdens een onweer een metamor phose onderging en plotseling als een jonge vrouw in de huiselijke kring zou verschijnen, alles vertellend wat zij in haar vorige incarnatie hoorde en waar- Dit ongeveer is het, wat er gisteravond gebeurde op het toneel van het Passage- Theater, waar het Amsterdams Toneelge zelschap voor de Schiedamse Kunstkring het blijspel „Miss Poes" opvoerde. De idee in dit spel van de Engelse to neelschrijver Ted Willis, om een kat. in mensengedaante allerlei menselijke fou ten te laten hekelen, is niet onaardig, maar zij werd door de auteur op een naar onze smaak vrij onbenullige wijze uitgewerkt. Er zijn in dit sPe' Brg aardige momen ten, b.v. als de kat-vrouw op de rug klimt ran Lahour-afgevaardigde Smythe en hem tot een overhaaste aftocht dwingt en de dialogen tussen wethouder Righcockie en zijn moeder. Maar de politieke moppen die getapt worden naar aanleiding van des wethou ders aspiraties naar het lidmaatschap van het Dagerhuis, kunnen hoogstens een En gels publiek doen Jachen. Het Amsterdams Toneelgezelschap haalde uif het stuk naar onze mening veel meer dan er in zat. Louis Saalborn, die het stuk regisseer de, creëerde tevens een kostelijke wet houder Highcockle, „de vriend van de grqte en van de klgine man"> maar de beste vertolking was ongetwijfeld die van Carla de Raet als de menselijke kat. Zij speelde zeer beheerst en wist werkelijk door haar soepel bewegen en perfecte mimiek een katachtig effect te bereiken. De rol van Ethel, de huishoudster van Highcockle, werd knap gespeeld door Liane Saalborn, evenals die van Ma Highcockle door Hetty Beek- Maar Lo van Hensbergen liet ons eep onbeduidende en ongeloofwaardige domi- In Musis Sacrum is gisteravond vanwege de Mater Amabiliskring voor de ex-cur sisten een avond gehouden, waarin de Oost-Pfiesterhulp in Duitsland besproken werd. Father Omen, Norbertijn van de abdij van Heeswijk heeft een uiteenzet ting gegeven over het lot van de 6000 priesters uit het Oosten, waarvan reeds meer dan de helft gestorven is. Een in teressante film gaf het werk weer onder de slachtoffers van het schrikbewind ach ter het IJzeren Gordijn. Mej. Ger Rech ters had eerst de talrijke aanwezigen, waaronder zich een aantal religieuzen en leerkrachten van scholen bevonden, wel kom geheten. De Nationale Reserve, oefenverband Schiedam, houdt Zaterdag een oefening in Kralingen te Rotterdam. Verzamelen te twee uur bij het Postkantoor met volledige gevechtsbepakking. nee zien, terwijl Kitri- van Wijk van Mis Treacle het cliché-t\®.> maakte van de ouwe-jongejuffrouw de mannenjacht. „Miss Poes" is ongetwijfeld zeer ge schikt voor een avond, oppervlakkig en onbeduidend amusement en werd als zo danig door het publiek ook geapprecieerd. Aan het begin van de avond deelde voor zitter K. J. Heyboer mede, dat de St. Ni- colaasverrassmg voor de leden van de Kunstkring bestaat uit een opvoering van de operette „G'schichten aus dem Wienerwald". Speciaal voor de Vlaardingse leden be richtte hij voorts dat de R. E- T. zich be reid heeft verklaard 's avond nog een 3e bus in te lassen, zodat alle iriaardingers na afloop van de voorstellingen nog naar huis kunnen komen- Het Comité voor de vluchtelingenhulp verzoekt ons mede te delen, dat heden avond lussen half acht en negen uur de collectebussen kunnen worden afgehaald en wel aan bet bureau voor Sociale Zaken op het Broersveld- Wij zijn gelukkig, omdat na alle oorlogsleed en verwoesting wij op- nieuw onze samenleving kunnen op bouwen en kunnen werken aan onze toekomst. Laten wij hierbij ook eens denken aan hen, die van huis en haard ver dreven, thans reeds jaren lang voort leven, zonder uitzicht, zonder toe komst, zonder een eigen plaats in de wereld, want niets drukt de mens zozeer als het gevoel van zijn over bodigheid. Aan dit massale probleem kunnen wij niet veel veranderen; maar wel kunnen wij althans trachten een enkele lichtstraal te doen vallen op de duistere levensweg van hen, die alles verloren hebben. De collecte van aanstaande Zater dag, welke hiertoe gehouden wordt, beveel ik dan ook gaarne aan. De Burgemeester van Schiedam, Mr J. W. PEEK. Keu zn goed als volle zaal bewees gis teravond in „Musis Sacrum", dal de R. K. Gein. Toneelver. „Alberdingh Thijm" vele belangstellenden weet bijeen te bfen- gen voor het genieten van goed toneel. Men was erg dankbaar voor het gebodene en de executanten kunnen op een geslaag de avond terugzien- Opgevoerd vverd „Een bruid kwam op bezoek", spel in drie be drijven naar het Amerikaans van Stuart Olivier en G. M. Middleton. Dit spel is een comedie vol vergissingen en er behoort een vlotte speeltrant toe en veel gevat heid, om het levend voor het voetlicht te brengen. „Alberdingk Thijm" is hierin al leszins geslaagd. De spanning werd lang zaam maar zeker opgevoerd en dc ontkno ping pakte. De avond werd geopend door de heer M. de Jonge, voorzitter van de sectie toneel van de Schiedamse gemeenschap, die een speciaal woord van welkom richtte tot de wethouder voor culturele zaken, mr M. J. M. van Kinderen en de voorzitter van de Gemeenschap, de heer M. Holl- Hij wees er daarna op, dat de samenwer king tussen de Schiedamse toneelvereni gingen en de Gemeenschap steeds nauwer wordt. Resultaat vgn deze samenwerking was, dat „Alberdingk Thijm" ditmaal een stuk bracht in de regie van Willem van de Loos, hiertoe door de Gemeenschap toe gevoegd. Dé inhoud van dit stuk te vertellen, zou ons te ver voeren. Het is een soort detecti veverhaal, waarin aan het komische ele ment een ruime plaats is toebedeeld, zodat er een boeiende afwisseling ontstaat, waardoor het feit, dat de handeling zich de drie bedrijven door ip dezelfde flat af speelt, vrijwel geneutraliseerd wordt. Trouwens, Willem van de Loos had voor een goede wisseling van interieur ge zorgd. Men schrij ft ons: Dezer dSgen kwamen bij de firma Roelant» aan de Lange Haven de Prinsessenkalertders 1953 van de Vereniging „Pro Juventute" gereed. Even als voorgaande jaren stelde Koningin Juliana ook nu weer voor deze kalender dertien exclu sieve foto's van de prin sesjes beschikbaar. Ze werden ditmaal genomen door Prins Bernhard en enkele van zijn vrienden- Ook nu weer zijn het foto's geworden die de charme van het onge- dwongene, het onver wachte bezitten. Op het titelblad vindt men de prinsesjes alle vier bij elkaar, Margriet met een pop ijl de arm, Marijke bij Beatrix- Iedere maand weer biedt de Prinses- senkalender de verras sing van een boeiende foto, die het op Ret fraaie kunstdrukpapier uitste kend doet. Met het kopen van een Prinsessenkalender dient men twee doelen, men voorziet zichzelf van een kalender die het als wandversiering het hele jaar door uitstekend doet en steunt tegelijkertijd het mooie werk van Pro Juventute ten bate van het bedreigde kind Niet vaak krijgt Pro Juventute de kans z'n werk bekendheid te geven en zodoende hulp te vragen om de grote nood op het ge bied van de jeugd te lenigen. Deze ka lender is één van de voornaamste midde len. Bij de verkoop van de Prinsessenka- lenderö. die in onze stad warden gedrukt, heeft Schiedam zich steeds bijzonder on derscheiden. In de rij van steden waar Pro Juventute met een eigen vereniging is vertegenwoordigd, sitonden we steeds vooraan. Ook bij de kalenderverkoop cjie thans gestart is, zal het niet anders moeten zijn. Reeds trok een vaste kern van vrij willige medewerkers en medewerksters er op uit om de Prinsessenkalender 1953 aan de man (en vrouw) te brengen. Stelt hen niet teleur! Zoals men heeft kupnen lezen is door zjekte van de secretaresse de activiteit van het plaatselijk Bureau aan de Lange Haven tijdelijk belemmerd- De leiding van de kalender-verkoopactie is daarom thans in handen van de heer F- Bloois, Aleidastraat 9, tel. 65333, bij wie men de kalenders kan bestellen. Op verschillende punten in de stad zijn verkooppunten gevestigd kenbaar aan de affiches - zo o.a. in het v.V V.- bureau aan de Ge-rrit Verboom straal- De prijs van de kalender bedraagt evenals vorig jaar 2.75. Wanneer we een oordeel over de ver schillende spelers uitspreken, moeten we in de eerste plaats Man van Haasteren noemen, die blijk gaf, zich volkomen op het toneel thuis te voelen en alleszins in staat bjeek, het te vullen met stem, ge baren en optreden. Men kan met de re gisseur van mening verschillen omtrent de opvatting van de persoonlijkheid, die hij uitbeeldde. O.irihad hij meer van een rechercheur weg dan van een inspecteur van politie, alhoewel we onmiddellijk itoe- geven, dat het hier om een Amerikaanse editie gaat. Jo van Slobbe als Mortimer Travers, de rijke vrijgezel, gaf uitstekend spel ten beste. Hij zal er evenwel goed aan doen, het volume van zijn stem meer in harmo nie te brengen met dat der anderen. Wil van Slobbe was „de bruid" en het mag gezegd worden, ze deed het voortreffelijk. Maar juist tegenover haar tegenspeler viel een zekere i.ilheid van haar stam op. De keukenmeid van Lies v. d. Horst- Meijer verdient een pluimpje, omdat juist een dergelijke ral gauw tot overdrijving aanleiding geeft. Ze gaf blijk van een wel dadige zelfbeheersing. Bep Jonas was als de tante een goede trait d'union, al sprak ze af en toe iets te nadrukkelijk. Maar dit zal bij volgende opvoeringen wel slijten. Dit geldt trouwens ook voor de prestaties van Pjet Middendorp, Wilson, (broer van Mortimer) en de vertolkers der bijrollen, van wie we nog speciaal Gé Kleinekoort als James, de butler noemen. De regie zal een volgende keer vermoe delijk wel enkele kleine foutjes vermij den, als een minder gelukkige plaatsing van de vaas rode bloemen, waardoor in het tweede bedrijf het gezicht van de bruid bijna onzichtbaar werd, hetgeen aange zien het nogal lang duurde, enigszins hin derlijk werd en de overheersing van de muziek tijdens enkele dialogen. Als geheel een goed geslaagde opvoering, waarop „Alberdingk Thijm" met voldoe ning zal kunnen terugzien. Op de Vlaardingerdijk wilde gisteren de chauffeur van een truck met oplegger, W. S. C. te Sassenheim, nog voor een per sonenauto de werf van Wilton-Fijenoórd oprijden- Hij vergiète zich in de afstand en er ontstond een botsing. Hierbij werd de bestuurder van de personenauto, A. K. uit Rotterdam, gewond. Hij bekwam een lichte hersenschudding en werd eerst naar het ziekenhuis en daarna naar zijn woning vervoerd. Beide voertuigen liepen ernstige schade op. Op de Rotterdamsedijk stopte gisteren de automobilist H. uit Utrecht. Zijn vijf jarig zoontje opende het portier, met het gevolg, dat de fietser B.. wonende alhier, er tegen aan botste. Hij bekwam ernstige schaafwonden en inwendige bloedingen. Men moest hem naar zijn woning ver voeren. GEHUWD: W. J. C. Willemse, 24 j. en F. F. van der Knaap, 22 j. J. van Rossen, 21 j. en E. C. Martijnse, 18 j. L. Meulstee, 36 j. en M. A. Broeshart, 27 j. A. J. Hadde- man, 36 j. en S, den Outer, 31 j. A. Plooij, 32 j. en L- van Dorp, 27 j. A. L- M- Rech ters, 23 j. en J. L. Hellemons, 23 j. J. M. C. Groeneweg, 21 j. en 6, S. Zonneveld, 18 j. A. Slottje, 39 j. en I. C. J. van der Lely, 25 j. M. Kinneging, 21 j- en B. J. M. Abrahams, 18 j. P. J. Fei.ien, 24 j. en P. C. Agter, 31 j. J. P. van Selm, 22 j. en L. Lussenburg, 20 j. N. Seheurkogel, 33 j. en M. Honing, 26 j. C. Groeneweg, 27 j. en E. Post, 26 j. J. van Pelt, 29 j. en G. Glasius, 23 j. A. de Hond, 26 j. en J. Gerkema, 24 j. ONDERTROUWD: G. A. Beket, 22 j. en J. Pijnacker, 19 j. C. van Doorn, 35 j. en S- H. Verduin, 36 j. D. Eerdsrpans, 24 j- en N. Heijster, 20 j. A. J. Fontijne, 29 j. en J. Winkelman, 25 j. P. A. M. Heijmans, 28 j. en P. G. Kreuger, 27 j, J. van der Horst, 26 j. on T. P. Krommenhoek, 23 j. C. van Keeken, 27 j. en G. Luehof, 28 j. D- van der Kuil, 32 j. en E. W. Duimel, 28 j. J. A. van Lith, 25 j. en J. G. Mackay, 23 j. J. H. Planken, 25 j. en j. Schuurman, 26 j. A- van der Windt, 27 j. en S. W. Baron, 23 j. GEBOREN: Joseph M., z. van G- L- Leli- veld en A. M- Bonte; Maria P., d. van R. A. Wittkampf en H, J. Q. Goijarts; Theodora M.. d. van T. L. Stieber en M- J- Schenk; Gerardus C„ z. van M.A. Hersbach en G- Eijkenbraek; Hen-pina M., d. van F. H. Laurense en G. F. M. Rijkuiter; Pieter H. C., z. van P. H- C. Postma en M- de Swart, ROTTERDAM, 23 October 1952. 22 October nam.: 150 ton oud ijaer IJmui den: 450 ton pyriet BudeJ; 2 X 250 tpn stuk goed Amsterdam: 110 ton papier Maastriejit; 91 ton blik Krommenie; 400 ton super Am sterdam; 200 ton Jphannesbrood Ouderkerk a. d. Ij§el; 343 tpn zinkerts Budel; 70 tpn paaltjes Schokkerhaven: 22 stand hout Klun- dert: 32 stand hout Nijkerk. Tptaal 33 reizen, 13 vietreizen. 23 October voorm.: 1330 ton granen vletten; 400 ton tabak Amsterdam; 1400 ton tarwe Zutfen (2 sch.); 22 stand hout Delft; 65 top ijzpr Ternpuzen; 100 ton steen Assen; 150 ton super Mieuwendijk; 406 ton granen Weesp. Da Bossche raad heeft met algemene stemmen besloten, zulks op voorstel van B. cn W„ voortaan ook aan seminaria en priestercolleges subsidie te verstrekken uit dc gemeentekas, voorzover aan de onder havige opleidingsinstituten leerlingen uit deze gemeente geplaatst zijn. Voor Den Bosch bedraagt dit aantal thans zestig, waarvoor per jaar en per leerling een bedrag van 109,beschik baar zal worden gesteld. Den Bosch be hoort daarmee tot een der eerste gemeen ten in den lande, die deze vorm van onder wijs subsidieert. (Van onze correspondent). Ih Groningen vertoeft momentcel een commissie van Monumentenzorg, die -besprekingen voert over de „hoofd wacht", het door. de oorlog grotentjeels verwoestp historische bouwwerkje aan de voet van de Martinitoren. Uit de herbouwplannen, die thans door de raad zijp aanvaard, blijkt dat dit bouw werkje verwijderd zal moeten worden. Niet alleen, zou dé „Hoofdwacht" een verkeersobstakel vormen, maar hoven- dien zijn"®- en W. van Gronjngen het met de comniissie eens, dat de histori sche waarde van de restanten van dit bouwwerkje sterk in twijfel getrokken meet worden. Uit de raad waren stem mer- opgegaan om de „Hoofdwacht" toeh te handhaven of elders op te bou wen. (Van onze correspondent) Drie zangkoren uit Zuid-Limburg heb ben cpncertreisjes voor de boeg. Het 74 man sterke Brunssums Mannenkoor treedt op 25 October samen met. de Eindhovense Mannenzangvereniging ..La bonne espérance" op in de Philipsstad- De Mannenzangvereniging Mignon uit Geleen, die onlangs nog triomfen vierde in Luxemburg, werkt op 30 November a.s. in Gent mee aan feestelijkheden, welke daar ter gelegenheid van de 75ste verjaardag van de Belgische componist Lieven Duvasel worden georganiseerd. En tenslotte is de zangvereniging „Lau werkrans" uit Meehelen door de zang vereniging „Bergwerke" te Essen uit genodigd voor een concert in hel, Stadt- t heat er van Essen in Maar 1953. De Mecheise zangers traden in deze stad reeds eerder op en met succes; dat be wijst wel deze tweede uitnodiging. (Van onze correspondent) Op last van de officier van justitie in Assen, zijn drie mannen gearresteerd en ingesloten op beschuldiging van een grote schilderijenzwendel, waarmede een bedrag van ongeveer 88.000 gemoeid is. Het zijn de 66-jarige Chr. A de Z. uit Utrecht, zijn 38-jarige zoon, Chr. A. de Z. uit Den Haag en de 31-jarige Th. S. 'uit Arnhem, -terwijl een vierde verdachte nog voort vluchtig is. Dit viertal heeft, kans gezien om over een tijdsperiode van ruim twee Het jongste kwartaalbericht van het Ecopomisch Technologisch Instituut voor Zuid-Holland te Rotterdam publiceert enige beschouwingen over de metaal industrie in Zuid-Holland. Hierin wordt er op gewezen, dat de metaalindustrie uit een oogpunt van werkgelegenheid in Zuid-Holland dc meest belangrijke tak van nijverheid vormt. Het meest frappante verschijnsel sinds 193Q komt naar voren bij de relatieve achteruitgang van de scheepsbouw en de vrij sterke groei van de electro-techni- sche industrie. Onder de vraagstukken die tegenwoor dig bijzondere aandacht vereisen, behoort stellig de financiering van de onderne ming, waarbij het waarborgen van een Volgens de voorlopige uitkomsten van verantwoorde iiquiditeitspositic een voor de bedrijfsleiding, door het C-B.S. in 1950 gehouden, werken in deze bedrijfstak circa 120.000 personen, of circa. 1 '3 van het totaal aantal in de Zuicfhpllandse in dustrie werkzame personen. Advertentie VANAF F 49.75 15 steens Anker Vraagt gratis prijsvraag-formulier bij ROTTERD.DIJK 268 - TEL. 67593 (HO tl 4 O VOOR Sc 'Ut DAM SR 0¥Sr*r*tN 74ste Jaargang No. 21983 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn gevestigd te Schiedam, Dam 18. Telefoon 6615?. Giro-nummer 590943. Abonnementsprijs 5.85 per kwartaal, j 2.per maand, 0.47 per week. Advertentle-prna op gewone Kolombreedte 015 oer millimeter hoogte Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte f 0 30 per millimeter hoogte. Bi.; contract gelden lagere tarieven, welke bij de adml r.istratle of pij de erkende ad verten tie-bureaux verkrijgbaar zijn. Kampioenen tkleine advertentiën t tot 2U woorden 50 cent. EJk woord meer 8 cent. Maximum 60 woorden Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling Alle aqvertenne-urders warden afgesloten cn geplaatst overeenkomstig de Regelen voor pet Advertentie-wezen. Het gaat niet zo best met Excelsior ep het ziet er helemaal niet naar uit, dat de zwart-witten in deze competitie eenzelfde grote rol zullen spelen als in de vorige. Met slechts één winstpuntje staan zij op het ogenblik zelfs weinig florissant in de staartgroep; en al werden enige nederlagen op onfortuinlijke wijze geleden, het zijn toch de punten, die tellen. Men zal trachten Zondag a.s. de weg opwaarts te vinden en dat zal dan moeten gebeuren in de moeilijke uitwedstrijd tegen de aloude tegenstander G.D.A. in Loos duinen. pat is altijd al een zware kluif en ditmaal is het helemaal niet te zeggen hoe de kansen zullen zijn. Met iets meer stootkracht en pit moet Excelsior echter in staat zijn om zich uit de staartgroep weg te werken en in hun beste vorm zijn de zwart-witten tegen elke partner en dus ook tegen G.D.A. goed voor een gunstig resultaat. De wedstrijd in Loosduinen begint om half 3, de touringcar vertrekt om 1 uur van de Koemarkt en supporters die willen meereizen, kunnen zich nog opgeven bij de heer Goklre aan het bekende adres. Het verdere programma luidt: 2 tegen Overmaas 3 om 2 uur; 3 tegen Belnes 2 om half 3; 4 tegen S.F.C. 2 om 12 uur; 5 naar V.O.C. 5 om 12 uur; 6 tegen Transvalia 5 om 12 uur; 7 naar C.K.C. 6 om half 3; 8 naar D.D.C. 4 om 2 uur; 9 tegen Bolnes 4 om half 3. Zondag a.s. komt Hermes D.V.S. uit tegen het Tielse T.E.C. Ogenschijnlijk be horen de Tielenaren tot de zwakkere le klassaya, doch zij hebben bewezen, dat zij op eigen terrein tot uitstekende prestaties in staat zijn, hetgeen o.a. P.S.V. tot haait schade heeft ondervonden. Daarom zullen onze stadgenoten er goed aan doen hun tegenstanders niet te onderschatten. Na de laatste behoorlijke resultaten hebben 'ij weer voldoende vertrouwen in Van Buyie- nen c.s. om een kleine overwinning te voorspellen, in welk geval weer aanslui ting met de kopgroep wordt verkregen. Het tweede en vierde elftal spelen beida om 10.00 uur thujs tegen resp. R.F.C. II en Hiilesluis II, terwijl tenslotte Hermes D.V.S. III uit-speelt tegen R.R.L- II. Na het hoopgevend resultaat van Zater dag jl., namelijk het gelijke spel te Hoog vliet tegen de koploper, verwachten wij, dat de Blauw-Witten a.s. Zaterdagmiddag om half vier op Boschhoek voor eigen publiek ook eens iets meer laten zien dan tot nu werd gedaan. Het is het Rotter damse R.S.M., dat op bezoek komt. De P.H.S.C.'ers kunnen de puntjes heel goed gebruiken. Laten zij dus met net zoveel élan en vechtlust als vorige Zaterdag in het veld komen. Het tweede zowel als het derde elftal hebben vrijaf. Voor de junio ren is 't volgende programma vastgesteld Excelsior '20 a 3F.P.S.C. a, kwart voor vier uur; P.P.S-C. bD.R.Z- b, half drie. Zaterdagmiddag speelt 't Z.M-C- dames elftal van Wilton om 15.30 uur tegen Rouw koop uit Voorschoten. Het le heren-elftal dat blijkbaar eerst el zijn uitwedstrijden krijgt, gaat Zondag wel een heel zware wedstrijd tegemoet, pi.- Animo in Den Haag, doch als de teamgeest blijft, zoals waarmede zij de competitie is ingegaan, dan kan het van deze sterke tegenstander wel 1 puntje mee naar Schiedam brengen. Het le dames-elftal krijgt het ook niet gemakkelijk, daar het Rotterdam op bezoek krijgt om 12.15 uur. Doch gezien de resul taten van de gespeelde wedstrijden (vier gespeeld, 6 punten), zijn deze dames toch zeker van plan, in de le klas van de afd. Rotterdam een behoorlijke plaats in te nemen. Het 2e heren-elftal krijgt om 11 uur Rot terdam 1 op bezoek. Ook hier zullen de puntjes niet cadeau worden gegeven, daar er Zondag twee gelijkwaardige ploegen de strijd zullen aanbinden. Een voorspelling durven wij hier niet te geven. Het 2e en 3e dames- en het 2e heran- elftal zijn vrij. (Van onze Amsterdamse redactie). Als er in de hoofdstedelijke Raad ge sproken w°rilt over kunstzaken, dan kan men er zeker van zii". dat er dan op de grote kunstinstellingen in de stad heel veel critiek wordt gespuid. Wellicht te recht en men gaaf zich met steeds groter bezorgdheid afvragen of dc hoofdstad haar plaats als centrum van het culturele leven in Nederland nog wel waardig is. Het ATG, dat op het ogenblik het laatste seizoen dqprwo.'stelt en in dit nog maar pas begonnen seizoen al weer een drietal mislukkingen op artistiek gebied op zijn naam gebracht heeft, brengt het er op financieel gqbied ook al niet zo bijster goed van af. Het tekort voor het seizoen 1952 53 wordt geraamd op 276.423, aangenomen, dat het Rijk even als het vorige jaar een subsidie van 80.000 beschikbaar stelt. De gemeente heeft 175.Q00 op de begrotjng voor het ATG uitgetrokken en voelt er niets voor dit bedrag te verhogen- De heer Le Cava lier merkte Woensdag in dit verband nog op dat een verhoging van de entréegelden wellicht uitkomst kan brengen. Dan zou den de andere gezelschappen misschien ook tot deze verhoging overgaan. Bezorgdheid over Concert- gebouw-vernieuwing De tweede grote kunstinstelling, het Concertgebouw, deed de gemoederen nog heviger beroeren. Hef voorstel van fi. en W., waarover wij reeds uitvoerig schreven, werd scherp gecritiseerd, maar aange zien men vpel op het hart cn dus ook op de tong had over hpt Concertgebouw en men pas laat in de avond met dit punt begon, is er nog geen beslissing kunnen vallen en gaat men over veertien dagen weer met frisse moed verder. De geest van Pa"1 van Kempen, die het vooral bij de socialisten heeft verkor ven, Waart achter al deze woorden en men is beangst dat N.V. Concertgebouw, in dien niet genoegzame garanties zijn ver kregen, na sanering wel eens hot Concert gebouworkest de laan, in casu de Van Baerlestraat zou kunnen opsturen en dan zou wellicht het Radio Philhannomsch Orkest, dat niet siecht is, integendeel, met de „gewraakte" Van Kempen op het podium in het Concertgebouw kunnen op treden. liet was overigens opmerke ijk, dal juist de socialisten cn communisten, bij monde van mevrouw Vornnk tesp de heer Rot nog wat vertrouwen voor het N.V.-bestuur over hadden gehouden. Dp bedragen waar hpt 0111 öfb»1 belopen resp. 133.000 wègens tpl£ort; XXX D,'t is dan 'n extraatje. Verder f als subsidie over 1951-52 fP eenzelfde bedrag voor 1952-53 en ten slotte een aanvapgs- kapitaal van een ton om de stichting tiet Concertgebouworkest te nelpen financie ren ter vermijding van liqtudiieitsmoei- ïijkheden. De eisen en voorwaarden, die door de N.V. worden gesteld ter regeling van de verhouding tpsaen de N.V. het Concert gebouw, de op te richten Stichting hef Concertgebouworkest, het Rijk en de gemeente zijn echter van dien aard, dat men weinig vertrouwen koestert voor de toekomst. De enorme bedragen die de gemeente in de restauratie en ver nieuwing van het Conceptgebouw heeft gestoken, zuilen' voor de N.V, van groot voordeel zijn en het staat helemaal niet vast of de invloed yap het ge meentebestuur wel van dien aard zal zijn, dal de uitgegeven gelden ook een behoorlijk toezicht op de exploitatie annex brengen. Er ontbreekt een bin dende afspraak dat men over drie jaar de beschikking krijgt over het gebouw, de muziekbibliotheek, die nog steeds ter beschikking zijn van de N-V„ en in strumentarium, De heer Van Rit (Pret. Chr.) en mej. Luns (KVP) vonden dat't vponjoel wel erg aan de kant van de N.V. 't. Concertge bouw lag en zij wilde de manteiovereen- komst nog wel eens nader onder de lqupe nemen. Maar mej. Luns sprak een wijs woord toen zij zei dat zij hoopte dat de rust weer zou keren zonder dewelke een goede oplossing ondenkbaar is. Maar, zo als gezegd, over veertien dagen gaat men verder. Aan het begin van de vergadering was nog de vestiging van een .dochterfabriek van de General Tire en Rubber Company bij de \yesthaven goedgekeurd. De Raad gaf tevens zfin figt om de bunkers op het Museumplein te doen verdwijnen. (Van onze Limburgse redactepr) In de vreselijke nacht van 5 October 1942 heeft het bombardement op Geleen plaats gehad, waarbij 8a mensen om Ref lgvep zijn gekomen- Dit droevige ongeluk, dat tien jaar geleden gebeurd is, heeft de Schubert- vereniging gisteravond in het Roxy-theater aldaar op indrukwekkende wijze herdacht- Burgemeester dr Van Banning die een' kort openingswpoi sPrkk, noemde dit bombar dement een beschikking vgn de Goddelijke Voorzienigheid, waarvoor wij nederig onze hoofden hebben te buigen. In een magistrale herdenkingsrede ver klaarde de zeereerw. heer J- Progt, dat deze avond bedoeld was, om niet te ver- fii ?n' v eenmaal onvergetelijk scheen, wat voor de steehtoffers maar een nacht neetl geduurd, betekent voor hun familie leden een leed, dat jaren lang voqrtknaagt. net geloof leert ons echter, dat er geen grens tussen tijd en eeuwigheid bestaat, daar Christus de dood overwonnen heeft. °e diep betreurde slachtoffers zijn niet dood, maar leven; op hun graven mogen wl) in stilte tot hen bidden, want in de hemel zijn zij onze beschermers geworden. Doch beanlwooi'jien wij die het leven be hielden aan hetgeen zij van ons mogen verwachten? is op hun graf een nieuw Nederland gegroeid, dat hunner waardig is? zo vroeg spreker zich af. Zij vragen ons met alle kracht ons te keren tegen de duistere machten, die de vrije wereld op nieuw bedreigen. Daartoe moeten wij de liefde verbreiden van hart tot hart. G°d alleen kan ons daarbij behulpzaam zijp. ffa de pauze luisterden de aanwezigen met aandacht naar een uitvoering van het Reqieum van Gabriël Fauré, dat onder lei ding van André Rieu en met medewerking van de sopraan Corry van Beckum en de bariton Leo Ketelaars verzorgd werd door het Gemengd.Koor „Zanglust" uit Geleen en het M.S.O. Omdat deze plechtigheid het karakter van een intieme dodenherdenking droeg, werd er niet geapplaudisseerd. aanstaande plaats ipneerpt- Het instituut heeft de na-oorlogse ontwikkeling van de liquiditeit voorzover dit de metaal industrie in Zuid-Holland betreft na der onder ogen gezien en heeft de daar voor nodige gegevens ontleend aan gepu- hlicgerde jaarverslagen. De verwerkte gegevens zijn afkomstig van epp elftal metaalindustrieën met een gezamenlijke personeelbezettipg van bijna 18.000 man of omstreeks 15 procent van het totaal aantal ip de metaalindustrie van Zuid-Holland werkzame personen. Het zal duidelijk zijn, dat hier dus voornamelijk grootbedrijven in het ge ding zijn, zodat de getrokken conclusies niet representatief voor de gehele in dustrie geacht kunnen worden. Uitvoerig gaat het instituut in op door deze elf hetirijven gepubliceerde cijfers en wijst er op, dat samenvattend kan worden geconcludeerd, dat ondanks de grote bedrijvigheid in de metaalnijver heid in de na-oorlogse periode, de finan ciële structuur van de hier in het geding zijnde metaalindustrieën ongunstiger is geworden. De ontwikkeling vgn de liqiiiditeits- ppsitie blijkt het criUaehe punt, waarbij niet meer aan aRe lopende verplichtingen kan worden voldaan, al dipht le zijn ge. naderd. Alleen reeds uit financiële overwegin gen lijkt daarom eerder een ppütigk van consolidatie dan van verdere egpapsie geboden. Wanneer men aanneemt dat dit heeld representatief is voor de gehele metaal industrie, wil deze conclusie zeggen dat men zich voor wat de naaste toekomst betreft geen grote voorstellingen moet Usatfc" van een bijdrage tot dc industria- Baat'voor zon nodig »ün dat de onder nemingen in ruimere mate dan op het ogenhiik over middelen. bR voorkeur Uit het bedrijf zelf, kunnen beschikken- jaar een dozijn schilderijen te wer^open tegen een prijs die vér bov.en dk normale waa\'de ligt. Zij vroggen vele donderden ep soms zelfs duizenden guldens te veel, waarbij zij er dan op wezen, dat da stuk ken origineel werk van middeleeuwss schilders waren. Of ze hiermede onwaar heid spraken is „nog niet bewezen, even min als hef feit, dat dé expertise-verkla ringen vals waren. Maar ae officier van justitie kon wel verklaren, dat de waarde er van aanmerkelijk lager was dan.de. prij zen, die daarvoor betaald waren. De totale opbrengst van de twaalf stuk ken die voor een groot deel naar de Drent se predikant gingen, bedraagt ongeveer 88.900. Het gerechtshof te Den Haag heeft hedenmorgen mr J. E. van der S. ui* Rotterdam, die indertjjd Vazi der Waal» verdedigde, veroordeeld tot 6 weken ge vangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Dg procureur-generaal had 2 maanden voorwaardelijk geëist met een proeftijd van 3 jaar. De officier van justitie van het Lapdes- gericht Düsseidorf heeft tegen pastoor dr Klinkhammer 6 maanden en een week gevangenisstraf geëist wegens uitoefenen van dwang, straatschennerij en het ver oorzaken van een oproerige volksoploop. Dr Klinkhammer staat, zoals men weet, sinds meer dan 10 dagen terecht wegen» het organiseren van protest-demonstraties tegen de film „Die Sunderin" in Maart 1951. Tegen de medebeklaagde Scharf vroeg de officier een zelfde straf, tegen een jongere medewerker Schreuwens ge heten, twee weken jeugdgevangenis. Voor de drie andere beklaagden werd wegens gebrek aan bewijs vrijspraak geëist. De officier van justitie achtte het ge bruik van dwang (stinkbommen) bewezen, ook ernstige „straatschending" was aan wezig, daar de bioscoopbezoekers recht hadden op ongestoord bijwonen van de filmvertoning. De getuigenverhoren hadden vgider yol- gens de officier onomstotelijk bewezen, dat de verdachten met voorbedachte rade hef opstootje hadden georganiseerd. .Ecu beroep op de grondwettelijke rechten geldE slechts in zoverre de rechten van anderen daaronder niet worden aangetast. De officier verwierp ook het argument van de beschuldigden, dat zij tot „eigen hulp" moesten overgaan-, f omdat de autoriteiten een onrechtmatige aanval op zedelijkheid en wettelijke orde niet heb ben verhinderd. Zulk een ingrijpen is slechts dan geoor loofd, indien het uiterste gevaar aanwezig Js voor het behoud van die goederen." die Voor de gemeenschap van levensbelan- zijp. Mgar dan mag een actie sleehts na zorgvuldige overweging van alle omstan digheden ondernomen worden, aldus de officier van justitie. De film nu is, met alle respect voor het oordeel der beklaagden; ptét zo gevaarlijk voor de zedelijkheid en de - Yecfitaüi (te meende de -eineteW Hisrtegenavw heef de verdediger gesteld, dat het Landpsver waltungsgericht vap-Rheinland-Pfalz d film „Die Sünderin" heeft verbóden, wijl deze film staatsgevaarlijk, onzedelijk en godslasterlijk is- En deze film is rapt 300.000 Mark belas tinggelden gesubsidieerd, zo betoogde dc verdediger. Hij keerde zich daarop tegen het onchristelijk denken en wel op dc volgende niet-alledaagse wijze; „Als de H. Theodorus iP onze dagen had geleefd- zou hij ook waarschijnlijk' terecht' moeten staan, omdat hij'een heidense tempel in brand had gestoken. En de. II., Banifgtius zou wegens het omhakken van êen doof de heidenen aangeheden eik terecht moe ten staan „wegens schending van eigen dommen en wegens vergrijp tegen de bos- wetten". Uitspraak volgt nog deze \véek. Een vulcanolqgische expeditie, bestaan de uit vier leden van de Vuleanélogisehc Dienst te Bandung is met het ohdërzoe- kingsschip „Kartika" naar Krakatau ver trokken. Op verschillende eilanden rond de vulkaan »Un reeds onderzoekingen ver richt, Een kleine eruptie heeft zich reeds voorgedaan, waardoor op verschillende eilandjes iq de omgeving een aslaag vgP circa 3 meter is gevallen. Aangezien de verbindingen met het schip en het hoofdkantoor van de Vulesnologi' scha Dienst in Bandung hevig is gestoord, zijn slechts spaarzame berichten voorhan den, doch uit deze berichtèn is op te-ma ken, dat de toestand nog geenszins kritiek is, Oplettendheid ik échter gebpden. Van daar, dat Re bevolking van de kuststre ken van West-Java en Zuid-Sumetra ge waarschuwd is voor eventuele vloed golven. De kans daarop wordt op hs' ogenblik echter gering geacht- v De prijzen van copra zitf dc laatste paar weken opnieuw belangrijk gestegen. Ofschoon copra de laatste paar dagen aar zelend is geweest, is cr nog geen sprake van ccn zwakke stemming op het niveau van 76.10 sh. per ton. De voornaamste reden voor het herstel is waarschijnlijk de vermindering van de verschepingen van copra door Indonesië. Aangenomen wordt dat deze in het lo pende jaar wellicht een vermindering van 200.000 ton te zién zuilen geven. De ver mindering van de copra-export van Indo nesië wordt aan de moeilijke binnenlandse omstandigheden aldaar toegeschreven. De andere belangrijke wereldleverancier van copra zijn de Philippijnen, alwaar de productie alg gpvolg van het seizoen thans betrekkelijk gering is. Anderzijds is de wereldvraag op het ogenblik zeer goed. Het gevolg is geweest dat de prijs van deze dollarcopra tot boven de 200 per ton c.i.f. is gestegen vergeleken met 150 a 160 niet lang geleden. De }age prijzen vqn copra enige tijd ge leden waren toe te schrijven aan het feit dat de kopers zich afzijdig hielden. Nu de kopers gedwongen zijn weer in de markt te komen is er een verandering in de ten dens ingetreden, aldus F, T. Uit copra wordt cocosolie, een van de harde eetbare vetten geproduceerd. De schaarste aan copra heeft de tendens gehad de prijzen van andere harde oliën, zoals palmpitten- olie en walvistraan en de betere soorten vis-olie te doen «tijgen, Op het ogenblik zou het moeilijk zijn oif walvistraan beneden 80 per teu tc lco« Pen en het zou zelfs wel eens noodzakelijk kunnen zijn om meer dan die prijs tc beta len. De laagste prijs, welke dit jaar were betaald was 66.10 sh. voor een aankoop van het Britse Ministerie voor Voedsel voorziening. Daarna hebben de Britse walvisvaart' maatschappijen een buik-contract met di' ministerie geaccepteerd V0or haar produc'l tie van 1953 tegen een prijs van 70 a i' per ton. Noorse ep andere producentr" zijn thans geneigd uit, de markt-te-blij vei' in verband met de veranderde marktpo' sitie. In tegenstelling met 'harde Oliën "zij" zachte oliën, als soyabonenolie en grond' nqtenolie eerder zwakker gestemd. Chin^ veroorzaakt enige verkoopdruk. Tot voo>' kort had dit land onrealistische 'basisprij zen aangehouden. Het gevolg was dat d« voorraden aldaar zich accUrhuleerü v'- Thans biedt China soyabonenolie o1 grondnotenolie aan. Voor soygbonenoli^ wordt thans 112 per ton e.i,f„ of he1 laagste niveau van dit jaar, genoteerd Vergeleken met deze prijs zijn de noterih' gen vpqr harde oliën nog steeds redelij'' goedkoop. Falmpittenolie en cocosnoot' plie doen circa 105 per ton.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 2