éérste gezicht voor de gehele gezinswas! Libanezen zijn snel met hun vuurwapenen Parijse kappers lanceren kapsels, die teveel onderhoud vergen Amerikaans-Britse resolutie over Korea Duizenden bezitten clandestien revolver of geweer Met de klant werd geen rekening gehouden Fantast bouwde oude mijnenvegers om tot woonschuiten De Politieke Commissie der V.N. Aanloop tot Korea-debat Waalwijk lieef t nieuw havenplan Mr d'Ailly naar Australië Dementi van „fabeltjes Egypte eist volledige gelijkwaardigheid ORDE IN WANORDE Toch wetenswaardig r -J VRIJDAG 24 OCTOBER 1952 PAGINA 4 EéN WATERSCHAP VOOR LINGEGEBIED PLANNEN VOOR EEN CENTRUM VAN AFRIKAANSE K.A. Fran^ois'Poncet en het E.D.G.-verdrag Naguib over strategische positie van zijn land Eén blik in zo'n pot nieuwe Dnehoekzeep en ook Uw hart is gestolen. Nooit zag U een zeep, zó goudgeel, zó transparant en zó zuiver. U voelt het, dit is de zeep voor een stralend schone gezinswas. Hagelwit is het witte en helder van kleur het bonte goed - zelfs na 100 x wassen! Deze nieuwe Driehoekzeep bestaat uit de zuiverste oliën - -vandaar dat romige melkwitte sop met die enorme waskracht. Zo'n zuiver sop kan het fijnste goed niet schaden daar kunt U met een gerust hart Uw gehele gezinswas aan toe vertrouwen. Door de fijne oliën is Driehoekzeep het enige wasmiddel dat geheel alleen Uw wasgoed volkomen reinigt. ENNY MOLS—DE LEEUWE IN „PARIJS 11590" GOUDEN PROFESSIEFEEST TE ETTEN 0B- Complete veldslag Korte metten ENGELAND EERDE GESNEU VELDE NED. MILITAIREN Maatregelen WOLVEILINGEN WEGENS OPLICHTING EEN JAAR GEEIST De Amerikaanse delegatie, welke werd bijgesprongen door de Britse, heeft Don derdag in de Politieke Commissie van de Algemene Vergadering der V.N. een ont- werp-resolutie aangekondigd, waarin wordt voorgesteld, dat de Algemene Ver gadering een beroep zal doen op de com munisten in Korea, om overeenkomstig de voorwaarden der Verenigde Naties in te stemmen met het sluiten van een wapenstilstand. Zij verzocht de Algemene Vergadering voorts zich uit to spreken voor het standpunt, dat het geallieerde opperbevel bij de bcstaodsbesprekingen te Pan- moendjon heeft ingenomen. De Algemene Vergadering verzoekt in de resolutie haar voorzitter de tekst ter kennis van de Chinees-communistische regering en van het Noordkoreaanse be wind te brengen. Voorts wordt hem vcr- zocht de Algemene Vergadering op de hoogte te stellen van het ,-csultaat van zijn bemoeiingen, zodra hij dat gewenst acht. Deze resolutie is het kernpunt, waar het debat over de Koreaanse-kwestje, dat vandaag begint, om zal draaien. Minister Aeheson 'zou aanvankelijk gisteren dit debat met een grote rede geopend hebben, maar een urenlange discussie over de procedure-kwestie of ook Noordkoreaanse tfedelegcerden tot het debat moesten worden toegelaten, verhinderde hem in zijn plan. Hij zal nu vanavond aan het woord komen, Deze procedure-kwestie werd geopend met een voorstel van Thailand, om Zuid- Korea tpe te laten waarop Visjinsky onmiddellijk ook de Noordkorcannn uit genodigd wilde zien. Maar Aeheson repli ceerde hierop fel door te zeggen, dat „we de aanvaller hier niet nodig hebben. Diens plaats is in Panmoendjon. De export uit het Langstraatse en Til- burgse industriegebied, met name op Engeland, is 'vah een dergelijke betekenis en omvang, dat reeds lang werd uitgezien naar een betere haven-accommodatie te Waalwijk, dat het industriële centrum dei- Langstraat is en van waaruit ook de vele producten der bedrijven in midden-Bra bant verscheept kunnen worden. Dc hui dige havencapaciteit voldoet evenwel niet aan dc te stellen eisen, zodat de gemeente Waalwijk op de bres staat voor een nieuw havenplan aan de Bergse Maas. De opzet is, dat daar kustvaarders tot een maximum van 2000 ton kunnen binnenlopen, terwijl de binnenhaven voor schepen van 600 £00 ton moet kunnen dienst doen. Voor de verdere industriële ontwikkeling van de Langstraat wordt een dergelijke haven van vitale betekenis geacht. Aan dc verwerke lijking van dit plan zal evenwel een om vangrijke verbetering van de waterstaat kundige toestanden moeten voorafgaan hetgeen weer niet is los te maken van het Brabantse Biesboschproject. Ged Staten van Zuid-Holland en Gel derland hebbel» een besluit ontworpen, dat strekt tot oprichting van eén water schap voor het gehele stroomgebied van de Linge en tot vaststellen van n regle ment voor dat waterschap. Geldermal- sen wordt in dit besluit voorgesteld als zetel van het waterschap. Bezwaarschrif ten tegen het ontwerpbesluit zijn inge komen van B. en W. van 1 iel, en.^an,?e Dijkstoelen van de Gelderse polderdis tricten Overbetuwe, Buren en Nederbe- tuwe. Zowel het gemeentebestuur van Tiel als de Dijkstoelen der drie districten maken bezwaar tegen de vestiging van de zetel van het waterschap m Gelder- malsen. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben de staten voorgesteld het ont- werp-besluit tot oprichting en reglemen- tering van het waterschap de Linge voor zoveel Zuid-Holland betreft goed te keuren. Het Lingegebied wordt thans beheerst door het reglement van het waterschap voor de Boven-Linge en het reglement voor het waterschap van de Beneden- Linge. De Afrikaanse Katholieke Actie, d.w.z. de Katholieke Actie onder de Afrikaans sprekende bevolking van de Urne van Zuid-Afrika, is voornemens veel sterker dan- tot dusverre er voor te werken, dat de Afrikaanse cultuur, gegroeid op Afri kaanse bodem uit een Nederlands vel leden, ook in de katholieke geloofsbele ving meer tot uitdrukking komt. Vooral nu vele katholieke immigranten uit JNe- derland naar de Unie komen en binnen korte tijd „verengelsen", met het S«vaar tevens hun geloof te verliezen door gebrek aan zielzorgers, die hun taal spreken verstaan. De Katholieke Actie in Zuid- Af rika wil onder leiding van de enl§- Nederlandse bisschop in Zuid-Afrika, ae bisschop van Kroonstad, mgr N. G. van Velzen O.P., een groot centrum voor Afri kaanse K. A. bouwen, waardoor de ka tholieke Afrikaanders in hun strijd om een gerechte plaats in de Afrikaanse cul tuur een sterke steun kunnen ondervinden Het ligt in de bedoeling, dat een Neder landse architect de ontwerpen voor de gebouwen zal maken, beeldhouwers en andere versierende kunstenaars zal kie zen en dat een andere architect uit Neder- derland de ontwerpen zal uitvoeren. Het eind van het lied, waarin veie ge delegeerden een couplet zongen, was, dat Zuid-Korea werd toegelaten met 54 tegen 5 (Sovje'bloc) stemmen, terwijl Joego slavië zich onthield; Noord-Korea daaren tegen werd geweigerd met 38 tegen 11 stemmen (Sovjetbioc. Indonesië, Pakistan, India. Yemen, Bifrma en Perzië) bij acht onthoudingen. <>!i uitnodiging van de Australische regering zal de burgemeester van Am sterdam. mr Am. J. d'Ailly, Dinsdag 4 November a.s., des avonds om 21 uur, van Schiphol per vliegtuig naar Austra lië vertrekken. Hij zal 2 tot 3 weken de gast van de Australische regering 'iin en tijdens zijn verblijf in dit we relddeel tevens een tegenbezoek aan burgemeester Q'Dca van Sydney bren gen. die in Januari van dit jaar In Am sterdam is geweest. 45 Dc Franse hoge commissaris Francois- Pnftcet heeft, een besliste tegenspraak gegeven van berichten, als Jou hij zjin regering hebben geadviseerd het ver drag inzake de Europese Defensie ge meenschap af te wijzen. Het betreft hier mededelingen over een z.g. „geheim rapport" van de Franse hoge commissaris a?n Parijs, dat door het Nederlandse weekblad „Else vier" werd gepubliceerd en in grote opmaak door het Duitse dagblad „Der Mittag'' werd overgenomen. Deze berichten zijn volgens de ver klaring van Francois Poncet „niet al leen vais, doch zelfs lijnrecht tegenge steld aan dc waarheid". Men moet zich erover verwonderen, dat bladen, die ernstig genomen willen worden, fabels publiceren, die duide lijk in strijd zijn met Iedere evidentie., aldus een verklaring van het Franse hoge commissariaat. Een door een grote volksmenigte uit- bundig toegejuichte generaal Naguib ver klaarde gisteren te Cairo na afloop van een grote mililaire-parade, welke ter her denking van de staatsgreep, nu drie maanden geleden werd gehouden: „Wij moeten geen klein iand blijven. Wij heb ben een glorierijk verleden en grote hulp bronnen". Kij voegde hier overigens de meer geruststellende woorden aan toe: „Wij wensen geen veroveringen of impe rialisme. Wij wensen slechts onze volle dige vrijheid en onafhankelijkheid." Naguib liet uitkomen, dat hij de unieke strategische positie van zijn land en de daarin gelegen kansen voor een verhoging van het Egyptische prestige terdege be greep. Egypte wenst als gelijke samen te werken met andere landen, betoogde hij. Het land heeft een strategische positie in Afrika, die elke beweging, hetzij van het Oosten, hetzij van het Westen, kan beïnvloeden, een positie, die Egypte van groot belang doet zijn, aldusNaguib. Wij moeten echter offers brengen, zelf verloochening beoefenen en ons vereni gen: want onenigheid heeft ons verzwakt" Hij zeide, dat samenwerking tussen ka pitaal en arbeid „niet moeilijk dient te zijn". Wij willen de productie verdubbe len en wij zullen alle hulpbronnen uit buiten, opdat iedereen een hogere levens standaard zal hebben, zeide hij. De han delingen van de regering zouden voor zichzelf spreken. Men moest geen belof ten verwachten. „Wij zijn beloften moe". - Van 1 November af zal F.nny Mols-De Leeuwe. aan de vleugel begeleid door Wouter Denijs, in de Kleine Comedie te Den Haag haar nieuwste crea.tie ten tonele brengen, die getiteld is: „Parijs 1390". Dit is een „spel" in drie bedrijven en 14 taferelen van de Amerikaanse schrijfster, voordrachtskunstenares en actrice Cor nelia Otis Skinner, die thans het stuk in Amerika zelf speelt. „Parijs 1890" is een uitbeelding van een aantal bekende Parijse vrouwen uit de „Fin de siècle", onder meer van vriendin nen en kennissen van Toulouse-Lautrec, zoals „La Goulue", „Dove Bertha" en „Yvette Guilbert". (Van. onze correspondent ALFRED VAN SPRANG) BEIROET, October 1952. De kastelein van het Arabische koffiehuis in een schemerachtig straat je van de^pude en rommelige binnenstad kijkt ietwat achterdochtig, als twee goedgeklede bezoekers het eenvoudige lokaal binnenstappen. „Masa-Elkhergroeten we. „Goeienmiddag", mompelt hij terug. Dc Libanese collega van een Arabische krant en ik gaan aan een van de marmeren tafeltjes zitten en bestellen twee koppen koffie. Een man met een groezelig voorschoot zet twee kleine mokkakopjes voor ons neer. Uit een koperen kannetje schenkt bij ze tot de rand toe vol met drabberige, zwarte Turkse koffie. Dan stopt hij de vijftig piaster zonder iels te zeggen in zijn broekzak cn verdwijnt met liet lege dienblad. Het is er vol. Practisch alle tafeltjes zijn ingenomen door mannen in armoedige maar over wegend Westerse kleding. Sommigen zijn verdiept in hot tric-tracspel: een gelief koosde bezigheid in dit deel van de we reld, Anderen zitten te pjaten en slurpen tegelijkertijd met kleine teugjes hun kof fie naar binnen. En dan zijn er die min of meer in gedachten verzonken aan het mondstuk van een naast hen op de vloer staande waterpijp trekken. Schoenpoetsers en bedelaars lopen in en uit. Er wordt nu en dan geschreeuwd. En alle rumoer wordt overstemd door de schelle, Arabische muziek uit een op vol le kracht spelende radio. Zo op het eerste gezicht verschilt dit. koffiehuis in niets van dc vele andere. Het. heeft echter oen speciale reputatie vanwege het soort be zoekers, dat er regelmatig komt. En dooi de vele schietpartijen, die er als gevolg daarvan plaats gehad hebben en waarbij verscheidene mensen het leven verloren hebben. Mijn collega wijst ine op een dikke In het pensionaat „St. Joseph" der earw- zusters Franciscanessen te Etten hoopt de Sceur Célestine op 16 November a.s. haar gouden professiefeest te vieren Het feest comité der oud-leerlingen van het Pensio naat organiseert een reünie op Zondag, „J November a.s. in ,,'t Withof" te Etten. De oud-leerlingen, die aan de reünie willen deelnemen, kunnen zich aanmelden bij Soeur Eugenie, Pensionaat „St. Joseph Galadiner. Ter gelegenheid van het bezoek dat de opperbevelhebber van de NATO-landstrijdkrachten in Centraal- Europa. maarschalk -Juin, thans aan Ne derland brengt, is gisteravo d in hotel „Des Indes" te 's-Gravenhagc een gala diner gegeven, waaraan behalve de Franse maarschalk o.m. aanzaten ver scheidene ministers en Nederlandse en Franse legerautoriteiten. Na afloop van het diner bevond ook Z. K. H. Prins Bernhard zich nog enige tijd onder de gasten. R. K. ambachtsschool Grootcbrock. Te Grootebroek heeft de inspecteur van het nijverheidsonderwijs, ir G. H. Moerkerk, gisteren de eerste R. K. lagere technische school in Noord-Holland benoorden het IJ geopend. De school, die gebouwd is naar het ont werp van de Amsterdamse architect L. Peters, biedt plaats aan ruim 100 lecrlin- WAT dachten de Parijse kappers eigenlijk van hun klanten, toen ze de kapsels ontwierpen, die ze dit seizoen lanceren? Waarschijn lijk vergaten ze die stumperds totaal en hielden alleen maar het profijt in het oog, dat ze van de arme stakkers hopen te trekken. Zelden is zo openlijk de draak gestoken met het be lang van de klant als nu door de kappers wordt gedaan. Dat een kapper het meeste voelt voor een kapsel, dat veel onderhoud eist, is begrijpe lijk. Maar tussen onderhoud eisen cn de klant tot een wekelijks bezoek dwingen, zo het niet twee keer per week zal zijn, is toch nog wel wat anders te vinden. Nu schijnt de klant net goed om in figuurlijke zin geplukt te worden; hoe haar haren het er afbrengen is een andere kwestie, die buiten beschou wing kan blijven. Om die nieuwe kapsels aan te kondigen komen ze met prachtige zinnen, die zeer vrij vertaald in nuchter Hollands „orde in wanorde" betekenen. Dit dwaze thema hebben alle kappers blijkbaar als devies genomen en ze werken het op verschillende manieren Uit. De een gelukkiger dan de ander, maar het resultaat is altijd hetzelfde. Kapsel 19521953 door de Parijse kapper en visagiste Fernand Aubry Orde in wanorde wil zeggen minstens één bezoek per week bij de kappers, want anders verdwijnt de orde en blijft er niets dan wanorde over. Trouwens, eigenlijk doet dit er weinig toe, want zelfs in orde maakt het kapsel een rommelige indruk, die gerust wanorde genoemd kan worden. De haren zijn in drie verschillende leng ten geknipt, die van acht of negen cm. tot 4 cm. gaan. Scheidingen zijn ln de regel uit den boze; de kappers leggen het haar van de kruin af naar voren, de haren op het achterhoofd worden naar beneden ge kamd en niet meer van de hals uit naar boven, wat blijkbaar te onpractisch bleek te zijn en waar de klanten niets van wilden weten. Het achterhaar wordt nu in een golf gelegd of in platte krullen om een recht plakje haar midden op het achter hoofd. Die krullen zitten er als een lijstje omheen. Hoe de draagster er uit ziet als ze 's morgens opstaat, laat zich denken. Het zijhaar kammen de meeste kappers boven de oren weg, alleen Guillaume be dekt de oren bijna geheel. Het naar voren gekamde haar staat tamelijk bol en eindigt in ongelijke pony. Soms valt die pony in twee of drie pieken op het voorhoofd en bij anderen is het hele voorhoofd er mee bedekt. Altijd geeft het kapsel inderdaad de indruk van orde in wanorde. Alle tinten bruin zijn mode-kleuren ge worden, van kastanje tot koperbruin toe. Ook veel amberblond. Veel minder lichte vlokjes haar in de kapsels dan in de laatste paar jaren. Al is er geen kapper of hij komt met veel onderhoud eisende kapsels, de Parisienne zal die wel zo weten te vereenvoudigen, dat ze heus niet al te dikwijls de hulp van „m.Jtrs" X of Z hoeft in te roepen. DINY K-W. man met een t a r b o e s j op, die met zijn rug naar ons toe over een tric-trac- hord gebogen zit. „Dat is een van de machtigste abadayes", fluistert hij. „Een leidereen man, die alles te vertellen heeft in een wijk van Beiroet of in een dorp buiten. En je kunt er zeker van zijn, dat hij gewapend is". Er bestaat trouwens weinig twjjfel aan, dat meer van deze rustig koffiedrinkende en pijprokende mannen in hun broek riem een revolver dragen. En als er over het een of ander verschil van mening ontstaat, zullen ze niet lang dralen om hem tevoorschijn te halen en te ge bruiken. Het is een eeuwenoude gewoon te in Libanon (evenals in de Balkan) om gewapend te zijn. Vooral op het plat teland zijn er maar weinigen, die geen revolver of een geweer bezitten. En na de oorlog hebben sommigen zelfs een mitrailleur weten te veroveren. Het bezit van vuurwapenen is ook hier b;j de wet verboden. Men trekl zich er echter weinig van aan en de politie laat het over het algemeen oogluikend toe. Ze bepaalt zich er voornamelijk toe die wapens te confisceren, welke demonstra tief in het openbaar vertoond worden. Het gevolg van deze tolerantie is echter een eindeloze serie incidenten waarbij van vuurwapenen gebruik gemaakt wordt. Hel is nog maar enkele weken gele den, dat er in de buurt van Beiroet een complete veldslag heeft plaats gehad. Een groep aanhangers van de nieuwe president, Camille Chamoun, had be sloten in twee autobussen naar Beiroet te gaan om hun leider geluk te wensen. Volgelingen van de oude president wa ren op de hoogte van dc plannen, In een van de straten van het dorp hebben ze een barricade opgeworpen. Toen de autobussen daarvoor moesten stoppen, openden de mannen met geweren en revolvers het vuur op de overrompelde inzittenden. Deze lieden waren echter ook niet he lemaal onvoorbereid op reis gegaan. Na een korte aarzeling werd het vuur van de bussen uit beantwoord. Er ontstond een heuse veldslag tussen de twee poli tieke partijen en de kogels :£1°tenrinh:ir, en weer. De bewoners van deJ huizen vluchtten in allerijl naar f®1u.,fj" liger plaats. En een van hen )*aa' V de de dichtsbijzijnde post van de gen darme. Toen de mannen e"" slotte een einde aan de strijd wisten te maken, bleken er twee doden te zijn (van élke partij één) en zeven mn of meer ernstig gewonden. De twee bussen waren in troosteloze wrakken veranderd. Dergelijke gebeurtenissen ziin geen zeldzaamheden. I'ractisch elke dag ma- ken de kranten melding van een of an dere schietpartij. Er staan dikwijls kop pen boven als Gangsters aan de Rivier of Recht a la Chicago en de verslagen laten zicli lezen als span nende detectiveverhalen. De ene keer is het een conservatieve liefdesgeschiedenis, waarbij de ene minnaar de andere een voudig met een goedgericht revolverschot uit de weg ruimt. De andere keer is geld de aanleiding. Er zijn echter ook gevallen van in onze ogen uiterst twijfelachtige aanleiding. Toen een vrouw een watermeloenenkoop man bijna al zijn vruchten liet open snijden om te kijken welke de rijpste was en tenslotte toch niets kocht, werd de man zo kwaad dat hij zijn revolver trok en de lastige klant neerschoot. In een klein dorp kwamen enkele gendarmes een man halen, die door de rechtbank tot zeven jaar gevangenisstraf was ver oordeeld. De bevolking bleek het daar echter niet mee eens te zijn. Toen de politiemannen bij het huis van de be trokkene verschenen, werd er van alle kanten op hen geschoten. Ze moesten zich ijlings terugtrekken en versterking laten aanrukken. En zelfs toen bleek het nog moeilijk om de man het dorp uit te krijgen. In een ander dorp besloot een krui denier korte nietten te maken met een wanbetaler. Inplaats van met de reke ning ging hij met een handgranaat naar het huis van zijn klant en smeet die door het open raam naar binnen. Er was nie mand in huis, maar van de inventaris bleef niet veel heel. In het dorp Bcdghune, een steenworp van Beiroet, was een oude, politieke vete. De ene helft van de bevolking was voor de ene partij en do andere helft steunde De hertog van Gloucester, voorzitter van de Britse gravencommissie, heeft Don- de andere. Tenslotte besloten dé, zoons derdag de leden van het Nederlandse van twee leidende families het geschil te beslechten. Met hun volgelingen trokken ze naar het dorpsplein, waar ze elkaar beledigingen en uitdagingen naar het hoofd slingerden. De woordenstrijd ont wikkelde zich zoals gebruikelijk al spoedig in een vuurgevecht. Beide par tijen bleken uitstekend bewapend. Behal ve ouderwetse jachtgeweren waren er ook moderne karabijnen, automatische pistolen en een lichte mitrailleur. Het anders zo vredige dorpsplein deed denken aan Korea. De lucht was vervuld van oorlogsgeluiden. De ouders van beide leiders kwamen op het rumoer af om te trachten hun zoons tot reden te brengen. Ze moesten echter onverrichterzake het hazenpad kiezen. Tenslotte verscheen de politie op de plaats des onheils en wist een einde te maken aan de schietpartij. In het stof lagen vier doden en vele ge wonden. Deze werden weggebracht en daarna begonnen de gendarmes arres taties te verrichten en wapens in beslag te nemen. En voor alle zekerheid sloe gen ze maar hun tenten in het dorp op om een eventuele opleving van de strijd te verijdelen. Op de dag, dat de nieuwe president van Libanon was gekozen, was het schie ten niet van de lucht. Voor vriend en vijand was het een unieke gelegenheid om onder het mom van vreugdeuiting ongestraft de vuurwapenen weer eens m to schieten. Maar diezelfde president heeft nu besloten te trachten een einde te maliën aan deze veelvuldige vecht partijen. In de kranten hebben oproepen ge staan met hel. verzoek zich te onthou- d°n van net afvuren van revolvers ,,ais uiting van vreugde". Vliegtuigen heb ben pamfletten van dezelfde inhoud over het land uitgeworpen. En de poli tie heeft opdracht om scherper te let- °S men.sen, die vuurwapenen dra gen. Patrouilles in burger bezoeken te genwoordig regelmatig de gelegenhe den waar de gewapende mannen zich meestal ophouden en fouilleren lien. Het gevolg van deze maatregelen is, dat de eigenaars van revolvers en ge weren wat geheimzinniger met hun wa pens omgaan en niet langer een koffie huis binnenstappen met aan weerskan ten een geladen Colt of Luger uit hun broekband stekend. Maar alle Libanezen, die onrechtmatig een vuurwapen in hun bezit hebben, werkelijk ontwapenen, is iets anders. En niemand gelooft voorlo pig in de mogelijkheid daarvan. (Nadruk verboden) oorlogsgraven comité in het paleis van St. James te Londen ontvangen. Tevoren had de delegatieleider, vice- admiraal Furnster, namens 't Nederland se oorlogsgravencomité een krans gelegd in de Westminster Abdij, terere van de nagedachtenis van gesneuvelde militairen van het Britse gemenebest. De Nederlandse delegatieleden werden ontvangen door de deken der abdij, dr Alan Don. Vervolgens begaven zich, in gezelschap van admiraal lord Fraser en leden der Britse gravencommissie, naar het kerkhof van Paddington, in Noord- Londen, waar de Britse admiraal een krans legde op het graf van een Neder landse soldaat, zulks ter ere van de nage dachtenis van de in de tweede wereld oorlog gesneuvelde Nederlandse militai ren. Bij een goede kooplust werden giste ren op, de wolveiling te Melbourne alle 10.200 aangeboden balen verkocht. Bij het slot van de huidige serie veilingen waren de prijzen practisch onveranderd t.o.v. de opening op Maandag. Naar skirtings bestond een zeer flinke vraag waardoor de prijzen vergeleken met. die voor fleece wol duurder waren. Op de veiling te Coulburn waren de Prijzen gisteren vast- Bij een zeer goede kooplust werd het aanbod van 3300 balen (merino-wol) geheel van de hand gedaan. De noteringen te New Castle sloten op het beste punt van de huidige serie veilingen. Het aanbod van 8000 balen werd geheel verkocht. De prijzen te East-London sloten tot 2L pet lager dan de- noteringen van 20 October j.l. Er bestond goede mededin ging en van het aanbód ad 4372 balen werd 95 pet verkocht. Te Kaapstad was de stemming vast, met algemene mededinging, zij het min der geanimeerd dan tot nu toe het geval was. De prijzen bleven vrijwel onveran derd op het peil van 20 October, behalve voor lange topmaking wol, die iets lager afkwam. Het aanbod bestond uit 2984 balen, waarvan 99 pet van de hand ging. Tot directeur van Gemeentewerken en -Bedrijven der gemeente Assen werd in de gisteravond gehouden raadsvergade ring benoemd ir J. m. Deutekom. hoofd ingenieur van het ministerie van Weder opbouw en Volkshuisvesting, wonende te Rijswijk. „Ik raakte in moeilijkheden, omdat ik mjjn product te goedkoop afleverde", zo zei de 41-jarige woonarkbouwer D. de J„ die gisteren terecht heeft gestaan voor de Amsterdamse Rechtbank, onder de be schuldiging ccn aantal gelden van klan ten te hebben verduisterd. J. maakte er zijn bedrijf van casco's van oude mijnenvegers te kopen en deze om te bouwen tot woonboten. Hij had reeds dertig van deze woonboten gebouwd toen hij in contact kwam met een zekere S. een hoofdonderwijzer, met wie hij langzamerhand bevriend raakte. Hij gaf hoog op van zichzelf, vertelde dat hij verschillende auto's bezat, dat hij kapi tein was in het Nederlandse leger en dat hij een jachtterrein bezat in de Bies- bosch. De hoofdonderwijzer en zijn familie hadden onbegrensd vertrouwen in de man Het eind van het liedje was, dat ver dachte de familie een casco liet kopen en er 3.000 voor incasseerde. Hij had de hoofdonderwijzer voorgespiegeld, dat hii door middel van verkoop van het oude ijzer dat zich in het casco bevond, veel geld zou kunnen verdienen. De oude mijnenveger kwam tenslotte in het bezit van S. doch niet, nadat ver dachte failliet verklaard was en de boot niet meer kon worden omgebouwd. Ten slotte heeft S. de mijnenveger weer ver kocht voor 300.-. Voorts stond verdachte terecht onder beschuldiging van oplichting van een Am sterdamse melkboer - in - ruste, die hij eveneens een woonboot wilde verkopen. N. had bijna 5000.- betaald en tenslotte had hij na veel moeilijkheden een casco gekregen, dat al enigszins verbouwd was. Maar door het faillissement van verdachte werd ook deze zaak niet verder uitge voerd en N. verkocht tenslotte casco met ombouw door een ingenieursbureau „totaal ongeschikt voor een woonboot" ge noemd voor 550.- De officier van Justitie eiste tegen deze verdachte een jaar met aftrek, wegens oplichting. Uitspraak op 6 November a.s.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 4