Internationale katholieke bibliografie WEESP VOORSTANDER VAN annexatie-plannen LEDER met METAALGLANS en PLASTIC met LEER-EFFECT Oude bekenden uit Fribourg bijeen te Parijs G 3 en de Marine accessoire TUIN- EN KAMERPLANTEN Een strand als een grasvlakte De wereldtaal der kinderen VRIJDAG 24 OCTOBER 1952 SCHAESBERG WIL KASTEEL- RUINE BEHOUDEN Een „programme d'action" en een uiteenzetting over het Unesco-werk op het terrein van de bibliografie hield ons tenslotte nog bezig, en toen konden wij voldaan onze papieren toevouwen, welke waren volgeschreven met belang rijke besluiten en formuleringen, die hangende de beslissing van de H. Stoel uiteraard nog een voorlopig karakter dragen. Wandelend langs de onvolprezen Sei- ne-oever vervaagden de paragrafen van deze zware dag. Uw correspondent wil de van pêre Valentini wel eens weten hoe het in Italië stond met vertalingen van Nederlandse boeken. Toen er niets bleek te bestaan (een doodenkele Vla ming daargelaten), en wjj trots wezen op de vier Dante-vertalingen die het Nederlands kent, was de gebaarde Je- zuiet even uit het veld geslagen leek het. En onder het passeren van de '18e Salan Nautique, welke schepen-expositie liet Seine-water op dat punt aan ons oog onttrok, vroeg hij zijn collega uit het waterrijke landje aan de Noordzee, of deze Salon voor hem niet hoogst in teressant zou zijn Het eerste internationale aanvoelen was er; de literatuur krijgt haar kan sen nog welin een nabije toekomst hopelijk. De gemeenteraad van Schaesberg heeft besloten een procedure aan te gaan be treffende de eigendom van de ruine van het in de zestiende eeuw gebouwde kas teel Schaesberg. Deze ruine behoorde tot na de oorlog toe aan de in Duitsland wo nende graaf Joseph von Schaesberg. Na de bevrijding verviel zij aan de Staat der Nederlanden, daar de zich in Nederland bevindende eigendommen van de graaf als vijandelijk vermogen werden be schouwd. De gemeente Schaesberg nam in 1948 de ruine voor 99.— van de Staat over met de bedoeling haar te zijner tijd te restaureren. Hiermede werd intussen nog geen begin gemaakt; wel echter wer den de grachten in orde gebracht, waar mee een bedrag van 23.000.- (voor het grootste gedeelte gedekt door het Rijk en de provincie Limburg) was gemoeid. Graaf von Schaesberg heeft intussen echter niet stil gezeten. Hij diende een verzoek tot ontvijanding in. Dit werd in Juli j.l. door de Raad voor Rechtsherstel afgewezen, behalve evenwel ten aanzien van de kasteelruine. Zodoende is deze thans dus weer eigepdom van de graaf. De gemeente Schaesberg kan zich hier mee echter niet verenigen; vandaar dat de gemeenteraad besloten heeft tegen de beslissing van de Raad voor Rechtsherstel verweer aan te tekenen. Volgens een rechtskundig advies, dat aan de gemeente werd uitgebracht, is er voor bescherming van de ruine te meer reden op grond van het feit, dat door de gemeente voor het behoud er van grote kosten zijn gemaakt en het de bedoeling is deze ruine geheel te herstellen, zulks in verband met de culturele waarde van het object. vraagt. Samenvoeging met Muiden is echter dan alleen acceptabel, als ook Muiderberg, dat een recreatieoord is, er bij betrokken wordt. In Muiderberg zullen dan de recreatieve mogelijkheden rijkelijk ontplooid dienen te worden en met name zal het bezoek van Amsterdammers gestimuleerd moe ten worden, mede door goede busver bindingen. Hef strand b.v. lijkt daar nu wel een grasvlakte. Volgende week zal de raad van Weesp moeten beslissen. De steenkolenproductie der Oost-Bor- neo Mij. N.V. bedroeg in September 1952 6313 kgton, terwijl de petroleumproductie volgens van de „Koninklijke" ontvangen berichten binnen de M.C. Moeara" ge durende September 1952 9380 kgt. was. Oil, tasje met ingebouwde spiegel is van ]>lastir metalisé-nitvoerine ver vaardigd. Het herinnert bovendien aan textiel door het pepita-dessin. De variatie op dit gebied is bovendien momenteel zo groot, dat U werkelijk niet de fout hoeft te begaan, bij Uw kleding een heel verkeerde tas te dragen. Zowel in kleur, leersoort als model is er voor elke 'gelegenheid en ook voor elk type Twee honderdjarigen. Deze week vie ren twee inwoonsters van de provincie Groningen haar 100ste verjaardag. De wed. G. Snater-Meems te Bellingwolde heeft vandaag deze hog» leeftijd bereikt en mor gen volgt de wed. .Foren-Neren te Oost- wold.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 5