De brief 1 Mooi particulier initiatief Amerikaanse mijn staking beëindigd van de dOOCI PAGINA 5 Demonstratie Geen suggestie Last van zenuwen NEDERLANDSE BEDEVAART NAAR BEAURAING DRAMA IN WOONWAGEN KAMP Een der betvoners doodgestoken AMSTERDAMS SPORTHAI BENNAARS GEBLESSEERD KOLONEL J. H. COUZY Andere motieven? VOETBALSCOUTS WEER ACTIEF Brodd naar Frankrijk Lelijke trap tegen enkel Commandant ".eerste divisie ZWENDEL MET M.T.S.- DIPLOMA'S Luchthaven en luchtkasteel ARBEIDSTERREIN STAATS SECRETARISSEN MODERNISERING WERF JAN SMIT ALBLASSERDAM enige tijd soek naar een andere methode om het bestaan van aardstralen vast te stellen, een speurtocht overigens, die al enige resultaten heeft opgeleverd. Maar in afwachting daarvan, ligt hier dat dos sier met'attesten. Men kan het niet weg- thereotiseren. Er lopen hier mensen rond, die een half jaar geleden hun eigen colbertje niet meer aan konden trekken van de rheumatiek en die zich, met dat zeiltje onder hun matras, nu tien jaar jonger voelen. Er zijn daarbij gevallen waarbij zelfs van suggestie geen sprake kan zijn. Daarom gaat nu al, in afwachting van de uitspraak der staatscommissie, in af wachting ook van de patentering door de Octrooiraad, „Parabeam" in de pro ductie. Ook naar het buitenland, waar men, in Frankrijk bijvoorbeeld, voor het probleem der aardstralen, nog meer be langstelling heeft dan hier". En men confronteert de verslaggever vervolgens niet een bekend wichelroede loper, en men demonstreert in het labo ratorium-zelf het wonderzeil. ,,Ohne Schwindel, ohne doppelte Boden"De verslaggever staat boven op een aard straal en hij houdt die wichelroede met één hand vast en hij knijpt wat hij maar kan, doch hij houdt de omhoog klap pende stalen veer met geen mogelijkheid tegen. Dan schuift men een lap „Para beam" over de laboratorium-vloer en de wichelroede gedraagt zich alsof zij nog nimmer van het bestaan ener aardstraal heeft vernomen. „Overtuigd"?,, vroeg dr Zahn. De verslaggever antwoordde niet. Een half uur later trol. hij, met drie kostbare meters „Parabeam" onder zijn arm, naar huis. Met de meeste hoogach ting aan het adres van de opgemelde staatscommissie. Hij gelooft sedertdien aan aardstralen. Hij kan het eenvoudig niet helpen! middel Is, creëerden aldus een bedzeiltje i dat tegen een schappelijke prjjs in de handel kan cn lieten er tenslotte hele rissen wichelroede-lopers op los. Wjj de den alles wat wij maar konden. Wij trachtten hen te misleiden. Wij blind doekten hen zelfs. Maar het resultaat bleef altijd hetzelfde. ZU ontdekten een aardstraal. Wij schoven er ons bedzeil overheen en de wichelroede verstarde in hun hand geen enkele reactie meer Het nieuwe product heet „Parabeam" en een half jaar lang nam men er even practische als succesvolle proeven mee. In de archieven van de pas opgerichte „Parabeam Industrie en Handelsonder neming N.V." koestert men nu al een lijvig dossier vol geestdriftige attesten van lieden, die er van overtuigd zijn, dat zij met dit bedzeil hun jicht, hun sla peloosheid, hun dagelijkse ochtendkater en wat-al-niet verdreven hebben. „Er is", zegt dr Zahn, „nog geen uit spraak van de staatscommissie, die doen de is, het ptobl?eiri der aardstralen te onderzoeken. Dat is begrijpelijk. De we tenschap wil voor haar waarnemingen en haar conclusies méér houvast dan een wichelroede. Het is daarom ook. dat ik, nu ik eenmaal in deze ^aardstralen- affaire terecht gekomen 'ben, sedert In het artikel „Mooi particulier initia tief", voorkomend in onze editie van 23 dezer, is onder het zijkopje „Gunstiger re geling" een onjuiste weergave gegeven van de huidige Terlingenfonsregéling. De bedoelde passage zou als volgt moe ten luiden: Er is thans weer een aanmerkelijk gunstiger regeling getroffen. Bedroeg het bedrag der premie oorspronkelijk 60 pet van de verbouwkosten met een maxi mum van 60 pet van 2400, zijnde 1440, thans wordt een premie gegeven van maximaal 50 pet van 2800, zijnde 1400. Indien echter de premie is aangevraagd op of na 1 October 1952 en de werkzaam heden gereed zijn vóór 1 April 1953, ont vangt men behalve bovenvermelde pre mie nog 1/6 van de totale begrote kos ten als subsidie. B.v. begrote kosten van verbetering 3000; premie 50 pet van 2800 1400, subsidie 1/6 van f 3000 - 500; totaal 1900. Advertentie Mijnharde'* Zenuwtablettan helpen U et overheen. (Van onze correspondent) De Friese volksdichter, schrijver, jour nalist Jan Jelles Hof heeft gisteren in Leeuwarden zijn tachtigste verjaardag ge vierd. Hof werd in 1872 te Gaastmeer ge boren en publiceerde later veel werk onder de schuilnaam Jan fan 'e Gaestmar. Dr J. B. Schepers en Johan Winkler hebben »p zijn dichtwerk grote invloed gehad. Hors grote liefde voor Friesland spreekt duide lijk uit zijn werk, vooral uit zijn gedichten die vaak wat sentimenteel aandoen. Wan neer het echter ging om de Friese taal, schreef Hof scherp en zakelijk, getuige zijn overbekende brochure „Is der in Fryske tael". Gedichten van Hof versche nen gebundeld in 1906 in „de Klankboarne" en in 1951 in „Fan eigen tüd en folk". Hof s Fjirtich jier taelstrüd", een vierdelig werk, dat in 1940 verscheen, geelt een indruk van de grote betekenis van Jan Jelles Hof voor Friesland. De Vereniging „Nederlands Comité Pro Maria" organiseert op 28, 29 en 30 No vember een bedevaart naar het Belgische Maria-oord Beauraing in verband met de plechtige ingebruikneming van de nieuw gebouwde buitenkapel door Mgr Charue, bisschop van Namen. De 20ste verjaardag der eerste verschijning van O. L. Vrouw te Beauraing, wordt op 29 November a.s. herdacht. Enige woonwagenbewoners te Steenwijk, die gisteravond in de stad enkele café's hadden bezocht, zijn, toen zij in het kamp terugkeerden, na een onenigheid slaags geraakt. Met het noodlottige gevolg, dat de 40-jarige J. W. Br. werd doodgestoken. Hij werd door een messteek in de hartstreek getroffen en was onmiddellijk dood. De politie heeft onmiddellijk een onderzoek ingesteld en enige arrestaties verricht. Het bestuur van de Amsterdamse sport- vereniginl „Blauw Wit deelt ons mede: Zoals reeds bij de publicaties in de pers tot uiting is gekomen heelt Blauw Wit be zwaar gemaakt tegen de plaats, waar de Amsterdamse sporthal op de door Blauw Wit van het Nederlandse Sportpark ge huurde bijvelden volgens ingezonden te keningen zou worden opgetrokken, aange zien daardoor enorme afbreuk zou worden gedaan aan de wijze, waarop Blauw Wit alsdan deze bijvelden in de toekomst zou kunnen bespelen. Blauw Wit heeft echter voor zover zulks maar enigszins met haar belangen in over eenstemming was te brengen, haar volle medewerking toegezegd voor andere plan nen, welke zij onder de aandacht van de directie van het stadion heeft gebracht, doch waarop men om voor Blauw Wit on bekende redenen niet is ingegaan. Het bestuur van Blauw Wit heeft echter alle reden om aan te nemen, dat andere motieven er toe geleid hebben, niet over te gaan lot de bouw van het Nederlandse Sportpark zelve, namelijk bij de Raad van Beheer voor wie de consequenties aan de bouw van de sporthal verbonden dusdanig zijn, dat zjj deze blijkbaar niet heeft dur ven aanvaarden, zulks volkomen los van de bezwaren van Blauw Wit, welke uil de aard der zaak alleen betroffen de plaats, waar de hal zou worden neergezet. Naar de mening van Blauw Wit zijn bi) het be oordelen van de oorzaken van het niet doorgaan van de bouw van de sporthal haar bezwaren slechts van bijkomstige aard. Yngve Brodd, die Zondag in het Zweed- se elftal in de wedstrijd tegen Italië de linksbinnenplaats bezette en ook op 14 Mei van dit jaar te Amsterdam tegen Neder land heeft gespeeld, heeft, aldus „Stock- holms Tidningen", besloten een hem d°°v de Franse Club Toulouse gedane aanbod te accepteren en als prof voor deze ver eniging te gaan spelen. Voorts heeft Tou louse ook met de Zweedse speler Mell- berg een contract afgesloten. Mellberg is vroeger voor Genua uitgekomen. (Van onze correspondent) De linksbinnen van het Nederlandse elf tal, de Doskospeler Rien Bennaars, kreeg Zondag vijf minuten voor het einde van de competitiewedstrijd tegen Terneuzen zo'n lelijke trap tegen zijn enkel, dat hij de wedstrijd niet 'kon uitspelen. Het ongeluk liet zich zeer ernstig aan zien, doch de direct geraadpleegde specia list constateerde, dat een zenuw geraakt was. Na een uur kon de Doskoman dan ook weer lopen. Het ongeluk was te wijten aan het feit dat twee spelers tegelijk naar de bal trapten. Intussen is het nog niet zeker of Ben- naars Zondag al kan spelen en waarschijn lijk zal hij tegen Saarbrücken, op Woens dag 5 November, nog niet helemaal fit zijn. Naar vernomen wordt, is binnenkort de benoeming te verwachten van kolonel J. H. Couzy, directeur der Hogere Krijgs school in Den Haag, tot commandant dei- eerste divisie. Hij zal als zodanig gene- raal-majoor H. J. J. W. Dürst Britt op volgen. Nog niet bekend is hoe de opvol ging van generaal-majoor Dürst Britt als bevelhebber der vierde militaire af deling zal worden geregeld. John Lewis,, de leider der vakvereni ging van arbeiders in de „Amerikaanse bruinkoolmijnen, heeft de leden opgedra gen de staking te beëindigen en het werk onverwijld te hervatten.. Er -is nog geen. accoord met de werkgevers bereikt maar de besprekingen zijn hervat en verlopen blijkbaar gunstig. (Van onze Amsterdamse redactie) Een te Amsterdam gevestigde drukkerij kreeg enige maanden geleden van een on bekende man, die zich Van Laar, noemde, opdracht een dertigtal diploma's te druk ken ten behoeve van het „Nederlands In stituut voor middelbaar technisch avond onderwijs, waarbij hij als adres opgaf Luchthavenplein 4 te Amsterdam. De di ploma's werden door hem afgehaald en de helft van het verschuldigde bedrag be taald. Daarna heeft hij nog eens geïnfor meerd wat de Pfijs zou zijn van nog 300 van die diploma's, waarna hij niets meer van zich liet horen. Van de zijde der drukkerij is hij hierop aan genoemd adres aangeschreven, aan gezien hij het resterende bedrag voor de dertig diploma's nog niet had betaald. De brief werd door de P. T. T. geretourneerd met de opmerking, dat het Luchthaven plein te Amsterdam niet beslaat. Blijkens de tekst van de diploma's, die bestemd zouden moeten zijn voor in Juli 1952 ge- examineerde electro-technici, bestaat de examencommissie o.a. uit een vertegen woordiger van het ministerie van O., K. cn W., een vertegenwoordiger van hel bestuur van het Instituut voor Middelbaar tech nisch avondonderwijs en van het Konink- lyk Instituut van Ingenieurs, waarbij ge fingeerde namen zijn opgegeven. Onder aan het diploma is ruimte gelaten voor de handtekening van deze heren. Bij het di ploma behoort een cijferlijst met een lange rij vakken. Bij onderzoek bleken de diverse namen zowel bij het ministerie van O., K. en W. als bij het Koninklijk Instituut van InSf" nieurs onbekend te zijn. Verondersteld wordt dat met de diploma's zwendel wordt bedreven. Blijkens een mededeling van de minis ter van Sociale Zaken en Volksgezondheid is de staatssecretaris van Sociale Zaken, mr dr A. A. van Rhijn, meer in het bij zonder belast met de vraagstukken be treffende de arbeidswetgeving, de loon politiek, de sociale voorzieningen voor werkloze c.a., de sociale verzekering, voor zover niet behorende tot de plannen voor de nieuwe ouderdoms- en invaliditeits verzekering en de internationale sociale aangelegenheden. De staatssecretaris van volksgezondheid, dr P. Muntendam, is meer in het bijzon der belast met de bevordering van de volksgezondheid. Advertentie. De Duitse wereldkampioen-wielrenner Heinz Mueller sloeg op de autostrade naar Mannheim met zijn wagen over de kop. Ernstig gewond werd de wereldkampioen naar het ziekenhuis te Mannheim overge bracht. Aangezien de N.V. Scheepsinstallatie- bedrijf „Nederland", gevestigd te IJssel- nionde (gem. Rotterdam), in het bezit is van alle aandelen van de N.V. Werf Jan Smit Czn te Alblasserdam werd in laatst gehouden commissarissen vergadering van laatstgenoemde N.V, de heer C. Verolme, directeur van de N.V. „Nederland", be noemd tot gedelegeerd commissaris en lid van de directie van de N.V. Werf Jan Smit Czn te Alblasserdam. Deze werf wordt thans geheel gemo derniseerd en uitgebreid, waardoor bet mogelijk wordt belangrijk grotere sche pen dan voorheen te bouwen, o.m. zullen tankschepen tot 24.000 ton dw. kunnen worden gebouwd. 'raaks parlement ontbonden. Bij ko ninklijk decreet is Maandag het Iraakse parlement ontbonden. Binnen zestig dagen zullen algemene verkiezingen worden ge houden. 4»4 m. mroepork. 13.00 Nws. 13,10 Gram. 15.30 Idem. 16.00 Lichte muz. 16.25 0.33 Lichte mui. 17.00 Nws. 17.15, 19-30 en 10.40 Gram. 19,45 Nws. m 20.15 Groot Symph.-ork. en Gram. 22.00 Nws. 22.15 Jazzmuz. 22.50 Nws. Gram, Detectwe-roman van A. FULDING Een van de mannen naast dl Monti, trad naar voren. In deze vergadering, di Italiaans was en niet partijdig, naalL„i? zeide, wilde hij enige heldendaden voren brengen van de man. aan w zo belangrijke opdracht - nieuw verkregen Oltrajuba te b - Hij ging de oorlogsdaden van dl Monti na Ze waren inderdaad het vermelden WTweemaal, na Caporetto, was bet ge beurd dat de graaf slech's een handvol gewonde mannen om zich heen had Hun over zijn schouder de historische kreet van Garibaldi toeroepend: „Hier Italia nen sterven wij zag hij kans een maal bij de bocht van een weg, en een andere keer aan de glooiing van een spoordijk, met vertwijfelde moed stand te houden tegen een ongelooflijke over macht. De verdedigingspunten, welke hij uitgekozen had, spraken niet alleen van moed, maar ook van verstand en inzicht. Di Monti luisterde, de ogen neergesla gen. starend op zijn handen, welke ge kruist lagen op het gevest van zijn zwaard. Rond zijn mond zwierf een dromerige uitdrukking. Eenmaal slechts keek hij op. Het was naar een kleine, gebochelde man in de achterste rij, een' rij medailles over de smalle borst. De man ving de blik op. Een dood vermoeide hand werd opgeheven in een tegelijker tijd vriendelijk en trots gebaar. Het was de groet van twee makkers. Voor een ogenblik verzachtte di Monti's wrede hiond. De mismaakte man en hij hadden naast elkaar gestreden. Zij had den niet gedacht in hun leven nog ooit uit drie glinsterende, kleine zilveren ster- ten, en eindelijk de hoge, zwarte pet der Fascisten, het midden houdend tussen de muts der kozakken en de Belgische pet, dit alles mocht misschien, op zichzelf be schouwd, geen mooi geheel vormen, het stond di Monti bijzonder goed. Niemand bemerkte de komst van de een zame vreemdeling, die niet eens een zwarte stok bij zich had want juist weerklonk de Fascistische roep Eia, eia Alala, ter wijl ieder opstond en zijn rechterhand en arm uitstak ten teken van groet, naar de wijze der Romeinse legioenen. Daarna werd het lied van de onbekende soldaat aangeheven, la Canzone del Milite Ignoto. Pointer keek om zich heen. Ieder gelaat straalde van geestdrift. Bij enkelen was er een trek van egoïsme, onbarmhartigheid of onverdraagzaamheid op te lezen, doch als geheel genomen had de detective nooit een vergadering van jonge mannen bijeen- gezien, zozeer door een heilig vuur bezield. Zij waren niet bij elkaar om een zaak van eigenbelang te dienen. In deze wereld, waar het geld allesoverheersend is, bogen zij de knie voor iets hogers. Het was, of door het vertrek de geest der ideale on baatzuchtigheid zweefde. Hij kende het Italië van na de grote oorlog. Hij had ge sproken met degenen, die ooggetuigen waren geweest bij het verschrikkelijk schouwspel, toen mannen zich te Turijn gillend in hun eigen hoogovens hadden geworpen, te midden van communistische kreten. In Bologna had hij 't bijgewoond, hoe zich iemand met zijn mes de uniform van het lijf had gesneden, zodat de flar den bevlekt werden met zijn bloed. De man lachte. De Fascisten geven vanavond een diner aan de leider van de nieuw-benoemde commissie tot onderzoe king in Majubaland. Zijn naam is juist gepubliceerd, was het antwoord, terwijl een krant opengevouwen werd. Op de voorpagina van de Liberia zag Pointer het portret van Cangrande di Monli afgedrukt. Om de mond lag dezelf de hooghartige en wrede uitdrukking, welke de detective er zo dikwijls gezien had. Pointer kocht de krant en ging een café binnen, waar hij het blad eens op zijn ge mak wilde doorkijken. Hij kon zich niet weerhouden te lachen, toen hij het artikel onder het portret las, want van al de nobele kardkters, die Italië ooit had voort gebracht, was di Monti naar het scheen de bloem. Het diner ter ere van dit beeld der volmaaktheid, zou om acht uur beginnen in het oude Palazzo del Consiglio, het hoofdkwartier der Fascisten. Het was nu bijna vijf uur. Verder lezend zag Pointer, dat Can- grande's naam als leider der expeditie, pas om half drie uit Rome getelegrafeerd was. Geen wonder, dat di Monti op het Cas- tellö ietwat opgewonden was geweest. Een woord van de man van Scotland Yard, en Voor rlr Ureede waal dit jaar ver beterde Van der Zande het Nederlandse, SS KM.-record en bracht het. te Den Haag, op 1 uur, Si min. 1/2 sec. De Leidse Singelloop over iS00 Af. werd gewonnen door Vim Slijkhuis vóór v. Wirringeu (Den Haag) en Schrama (Amsterdam). Vier Europese middenafstandlopers, Mimoum, Barthel. Reiff en Schade, ont vingen een invitatie om gedurende deze winter deel te nemen aan iudoorwedstrij- den in de Verenigde Staten. In de Brusselse zesdaagse start Schulte met Arie van Vliet als koppelgenoot. Ger- rit Peters vormt in deze zesdaagse ploeg met de sprinter Jan Derksen. In -het candidaten-schaaktournooi te Moskou won mevr. Heemskerk haar afge broken partij uit de derde ronde legen de Engelse Rowena Bruce. De Russische schaakster Belova leidt na vier ronden met 3Ié punt. Onze landgenote deelt de tweede plaats met de Engelse Eileen Tran- mer.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 5