Budgetaire beeld in meer dan een opzicht zorgwekkend Wet op her kapitalisatie wordt niet verlengd i Het rode argument van geheim document Noch afstand of beperking van souvereiniteit, noch aanvaarding van mandaat Pastoor Klink]lammer won de strijd tegen de immorele film Regering deed van zich spreken, t Valt allemaal niet mee DEFENSIE- UITGAVEN Duidelijk standpunt inzake Nieuw-Guinea Rechter besliste: „Zijn stinkbommen waren symbolisch bedoeld... O.-Berlijnse jonge mannen opge roepen Donderdag 30 October 1952 [DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Regering sal zich over belastingverlaging nog beraden Huiszoekingen bij Joegoslavische bisschoppen Inheemsen organiseren zich tegen Mau-Mau Tocli nog zware verliezen in Korea Bevan's „overgave' slechts wapenstilstand Onze editie van heden WEERBERICHT Bestrijding van werkloosheid Fiscale tegemoetkomingen? In dit verband zal ook de mogelijk heid tot belastingverlaging moeten wor den bezien. Incidentele beslissingen zul len op dit terrein niet kunnen worden Geen verdeling over langer tijdvak Aflossing nationale schuld Gezinspolitiek Werkloos kantoorpersoneel Kabinetsformatie DOOR TROLLEYBUS GEDOOD „KAïN-BROEDERS1* Argumenten der verdediging Voor dienst in hulp-politie eenheden" Weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden tot Vrijdagavond: Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien. Matige tot vrij krachtige wind tussen West en Noord-West. Weinig verandering in temepartuur. Vrijdag 31 October: Zon op 7.33 uur, onder 17.13 uur. Maan op 16.07 uur, onder 5.38 uur. temperatuur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Arbeidsmarkt en gezinsbehoud Het budgetaire beeld vertoont in meer dan één opzicht een zorgwekkend aspect, aldus zegt dc minister van financiën in de Memorie van Antwoord op liet voorlopig verslag van de Tweede Kamer over de Begroting. Terecht wordt er op gewezen, dat de gunstige resultaten van de jaren 1950 en 1951 slechts bereikt zijn door het samentreffen van enkele bijzondere oorzaken. De zienswijze, dat van de voorgenomen dekking van een gedeelte der uitgaven van de Buitengewone Dienst II, uit lopende inkomsten niets verwezenlijkt dreigt te worden, acht hij voor 1952 aan de pessimistische kant. Wel stemt hij in met de opmerking, dat het uiterst twijfelachtig is, of liet voor 1953 voorziene saldo op de Gewone Dienst, Buitengewone Dienst I en Landbouwegalisatiefonds ad 131 millioen kan worden verwezenlijkt. De aandacht van dc minister van Financien zal in de allereerste plaats zijn gericht op het bereiken en het behouden van een monetair evenwicht. Het ligt voor de hand, dat in dit verband zijn bijzondere zorg zal zijn gewijd aan een evenwicht in de te- talingsbalans, waarbij hij zich niet ontveinst, dat de thans gunstige toe stand niet als blijvend kan worden be schouwd en daarbij wel weer een terugslag waarschijnlijk moet worden geacht. Het beleid zal er o.a. op z(jn gericht om bij dp. aflopende kosten, die thans nog aan vergoeding van oorlogsschaden e.d. moeten worden besteed, het wel vaartspeil van de bevolking te verho gen. Ook met het oog op de uitbreiding der bevolking zal het financiële be leid in nauwe aanpassing aan het so ciaal-economische beleid van het kabi net, op verruiming van werkgelegen heid en productie-opvoering zijn gericht. f.'.'.TiT®"' !li,Ur het geheel van maat regelen zal moeten passen in het ka- der van hetgeen economisch en sociaal wenselijk, doen anderzijds budgetair toe laatbaar is. De regering zal zich, nadat het rapport van de S.E.R. inzake huur verhoging binnengekomen is, op korte termijn beraden, aangezien ook dit he raad zou kunnen leiden tot het doen van voorstellen ter tegemoetkoming in de huurverhoging op fiscaal ge bied. De regering stelt er prijs op te ver klaren, dat haar gedachten niet uit gaan naar een politiek, welke ten koste van de particuliere investeringsactivi teit omstandigheden beoogt te scheppen, die investeringen van overheidswege noodzakelijk maken. De minister kan de opvatting niet onderschreven, dat onder de huidige omstandigheden de druk van de belastingen op het bedrijfsle ven te zwaar, in de zin van onnodig 0f onredelijk hoog, zou zijn. Hij acht het niet wenselijk een ver lenging voor te stellen van de Wet op de Herkapitalisatie. De mogelijkheid en wenselijkheid van de uitgifte van belastingcertificaten maakt een voorwerp van studie uit voor de commissie van advies inzake fiscale aangelegenheden. Het staat voor de regering vast dat een deel van de vermijdbare werk loosheid als structureel is te beschou- De regering acht het niet uitge goten, dat, dit type werkloosheid in de naaste toekomst nog zal toenemen. Deze werkloosheid kan slechts op afdoende wijze worden bestreden door het be vorderen van structurele aanpassingen op lange termijn, een politiek van ver groting van koopkracht op korte termijn kan hier, nog afgezien van de vraag of de monetaire toestand deze gedoogt, geen duurzame oplossing bieden. Anderzijds dient ook het bestaan van conjuncturele werkloosheid ge constateerd te worden. Hier kan. ten einde tot een verbetering van de toestand te geraken, een koopkracht- verruiming onder bepaalde omstan digheden wel aanbeveling verdienen. Uiteraard is het uit een oogpunt van monetair beleid onder alle omstandig heden noodzakelijk de credietverlening van de Nederlandse banken nauwkeurig gade te slaan. In dit verband moet er op worden gewezen, dat het totaal der uitstaande bankcredieten van het laatste kwartaal van 1951 af is terug gelopen. Of een eventuele nieuwe stij ging van de credietverlening moet wor den tegengegaan, hangt af van de al- gehele monetaire ontwikkeling. De regering acht het niet raad zaam. zo deelt zij mede in haar Memorie van Antwoord op het Voorlopig Verslag van de Tweede Kamer over de rijksbegroting 1953, om de defensie-uitgaven ad. zes milliard gulden te verdelen over een langer tijdvak dan vier jaren, zulks in navolging van Engeland, omdat de jaarlijkse begroting ad. 1500 millioen gulden samenhangt met de uitvoering van een alge meen Westers plan, in de uitvoering waarvan reeds temporisatie werd toegepast in verband met de hogere financiële lasten, welke dit plan zal medebrengen. Het dollartekort kan voor Neder land globaal worden geraamd op ca 150 millioen per jaar, boewei dit voor het jaar 1952 waarschijnlijk iets lager zal liggen. Het dollartekort van West- Europa in 19o2 en 1953 is uiteraard nog uiterst moeilijk te schatten, zeer glo baal zou het op 3 milliard per jaar kunnen worden geraamd Uit de gegevens blijkt, dat het Rijk sinds medio 19ol en de lagere over heid sinds het begin van dit jaar geen geldcreatie van enige betekenis meer hebben veroorzaakt en dat integen deel eerder van een tendentie tot geldvernietiging in de overheidssector kan worden gesproken. Ten aanzien van de uitwerking van artikel 17 der bankwet 1848 kan de minister van Financiën mededelen, dat de door zijn ambtsvoorganger inge stelde commissie, hierover inmiddels rapport heeft uitgebracht. De minister spreekt de verwachting uit, te kun nen bevorderen, dat een desbetreffend wetsontwerp nog dit jaar de Kamer zal bereiken. De minister van Financiën meent dat het probleem der nationale schuld bij voortduring de aandacht vraagt. Ook hij zou het juist vinden, onieuw een deel der tegenwaardegelden voor mo- netair neutrale schuldaflossing te be stemmen. Zoals bekend is, is ten deze het bereiken van overeenstemming met de Amerikaanse regering vereist. Ondanks het feit, dat momenteel op vrij ruime schaal leningen kunnen wor den opgenomen op de kapitaalmarkt, kan nog geenszins worden gesteld, dat alle financieringsmoeilijkheden tot het ver leden behoren. Nog steeds verkeren wij in de situatie, dat potentieel het volume der gemeentelijke investerin gen aanleiding geeft tot een vraag naar financieringsmiddelen, die het vo- durne der voor belegging beschikbare besparingen dreigt te overtreffen. Er bestaat dus nog wel degelijk aanleiding voor maatregelen, welke een gezonde financieringswijze waarborgen. Over het classificatievraagstuk zal de regering zich nader beraden zodra het advies van de S. E. R. omtrent de aan vaardbaarheid van de conclusies van het rapport van de commissie-Kruijt haar zal hebben bereikt. Verwacht mag worden, dat bedoeld advies binnen zeer korte termijn zal worden uitgebracht. Het stellen van vestigingseisen voor de landbouw verdient, volgens de regering ernstige overweging. In verband met de mening der regering, die door de Kamer wordt gedeeld, dat de bevordering van de werkgelegenheid meer dan ooit de aandacht verdient, zij er aan herinnerd, dat reeds geruime tijd gele den met betrekking tot dit onderwerp advies is gevraagd aan de S. E. Raad, welk advies thans binnenkort kan worden verwacht. Teneinde de moeilijkheden bij en de mogelijkheden tot de opneming in bet arbeidsproces nader te kunnen be studeren, is van overheidswege een enquête onder de gerepatrieerden gehou den; de verkregen gegevens worden thans uitgewerkt. Aan dc leden, die op een actieve gezinspolitiek aandringen, wil de re gering gaarne de verzekering geven, dat dit vraagstuk haar volle aan dacht heeft. Het groter wordende aantal werklozen onder het kantoorpersoneel is voor de regering een voorwerp van voortdurende zorg. Op allerlei wijzen wordt getracht hen wederom aan het arbeidsproces te doen deelnemen. Hierbij is echter over duidelijk komen vast te staan, dat het personeel te weinig vakbekwaamheid be zit om in de administratieve beroepen tp werk gesteld te worden. Beambten van de Joegoslavische ge heime politie hebben de residenties der bisschoppen aan een grondige huiszoeking onderworpen, aldus meldt het KNP. In het aartsbisschoppelijk paleis van Zagreb de residentie van de verbannen mgr Stepinac heeft de politie vijf uur lang gezocht naar „geheime documenten van een buitenlandse mogendheid", waarmede het Vaticaan werd bedoeld. Mgr Selis Saevis, die voor mgr Stepinac het aarts bisdom bestuurt, werd tijdens deze huis zoeking aan een kruisverhoor onderwor pen. Naar het KNP verneemt, wilde de geheime politie beslag leggen op de papie ren betreffende de bisschoppenconferentie, die kortgeleden te Zagreb is gehouden. Zij heeft echter in geen enkele bisschop pelijke residentie bezwarend materiaal kunnen vinden. Onder de katholieken van Kroatië en Slovenië heerst grote vrees, dat de rege ring van Tito binnen afzienbare tjjd een serie vervalste documenten zal publi ceren om daarmede de bisschoppen te compromitteren. Er bestaan aanwijzingen, dat de Joegoslavische regering nog vóór Kerstmis een communistische „oplossing" Een 165-tal leerlingen van de School Reserve Officieren te Ermelo heeft met goed gevolg zijn opleiding voltooid. Ter gelegenheid van hun aanstelling tot vaandrig hielden zij een eindparade. De beste leerling werd de z.g. Sam Brown een koppelriem), door de generaal ma joor H. JLentz, inspecteur der infante rie, omgegespt. De beste leerling, J. B. Saarberg, krijgt de riem van Gen. Maj. H. J. Lentz. Toen de Britse minister van overzeese gebiedsdelen, Lyttelton, gisteren te Nai robi in Kenia arriveerde om zich ter plaat se op de hoogte te stellen van de onrust veroorzaakt door Mau-Mau, kwam juist het bericht binnen, dat groepen inheem sen zich organiseren om gezamenlijk op te treden tegen de Mau-Mau. Volgens een woordvoerder van de rege ring is een „regeringsgezinde verzets groep" van ongeveer 200 inheemsen reeds in het Zuiden van het district van Njeri in actie. De leden geven inheemsen, van wie vermoedt wordt dat zij in verbinding staan met de Mau-Mau, aan bij de auto riteiten. van de verhouding Kerk—Staat wil for ceren. Men vermoedt, ,dat deze oplossing zal bestaan in een krachtdadige doorvoe ring van de nationale Kerk met bchulp- van enige afgevallen, zogenaamde patriot tische priesters. Minister Eden heeft gisteren in het Britse Lagerhuis verklaringen afgelegd over zijn bezoek aan Joego-Slavië en zijn besprekingen met Tito. Het katholieke lagerhuislid Richard Stokes stelde de vraag, of Eden ook had gesproken over mgr Stepinac en of hij wellicht aan Tito gevraagd had de bisschop zijn volledige vrijheid te hergeven. Eden antwoordde ontwijkend, dat „de Joegoslavische regering zeer goed op de hoogte is van de Britse opvatting ten aanzien van zaken, die met de vrijheid van godsdienst in verband staan". De mi nister voegde hieraan toe: „Beslissingen in deze kwesties komen voor rekening van de Joegoslavische regering zelf en niet van de Britse". De minister voor publiekrechtelijke be drijfsorganisatie, die .ok de stimulering van de productiviteitsverhoging en bezits vorming heeft te behartigen, ziet zich ge steld voor een taak, die voor de maat schappelijke ontwikkeling van grote be tekenis van zijn. Met de opmerking, dat zijn ambt in de lucht zou hangen, in de eerste plaats, omdat er nog geen PBO is, miskent men, dat de bedoeling juist is totstandkoming van de Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie over het gehele be- bedrijfsleven krachtig te bevorderen. Popingcn om een vrouwelijke minister in het kabinet op te nemen, zjjn niet ge daan. Wel is er ernstg sprake geweest van een vrouwelijke staatssecretaris. Om per soonlijke redenen heeft zij, die hiervoor gepolst werd. zich echter teruggetrokken. Ongetwijfeld kan, aldus zegt de regering, een vrouw evengoed tot minister of staatssecretaris worden benoemd als een (Van onze correspondent) Dinsdagmiddag is de 26-jarige A. G., amtenaar op de gemeente-secretarie van Arnhem, in de Steenstraat aldaar door 'n trolleybus aangereden. Hij werd daarbij zo ernstig gewond, dat hij des avonds in het gemeenteziekenhuis aan de gevolgen is bezweken. De heer G. was pas IWee maanden geleden in het huwelijk getreden. De nieuw benoemde Nederlandse ambassadeur in Groot-Brittannië, de oud-minister van Buitenlandse Zaken, mr D. U. Stikker, verlaat de Nederlandse ambassade in dc Portman Square, om zich naar Buckingham Palace te begeven, waar hij zijn geloofsbrieven aan koningin Elizabeth zal overhandi gen. De koets, die hem naar de 'plaats van bestemming zal voeren, ziet u op de achtergrond. T/~ OREA zou men koren op de molen J\_ van de Communisten kunnen noe men. Door deze slepende oorlog hopen zij speciaal de Verenigde Staten van Amerika de gewapende handen te binden. En zij hebben ongetwijfeld hun zin, nu door een vastlopen van een, van communistische zijde getraineerde, wapenstilstand-besprekinghet geval in een impasse is geraakt. Verteld wordt, dat speciaal India wil bemiddelen om tot een regeling van het Korea-geschil te komen. En de leidster van de delegatie van India bij de Ver enigde Naties heeft gemeend, de juiste weg in te slaan door met de Sovjet- ministers eens te gaan eten. Als vrouw weet mevrouw Vijala Laksjmi, dat de weg naar het hart van ccn man gaat door zijn maag. Of ditmaal het pad naar het hart gevonden kan worden, is na tuurlijk de vraag en het antwoord houdt verband met dc kwaliteit van het hart. In elk geval valt te vrezen, dat dit Rus sische hart wat aan de harde kant is. Zal het vertederd kunnen worden door het lievelingsgerecht van de Russen t Wij bedoelen: door Russische eieren. Hopelijk tikt mevrouw Vijala in figuur lijke en letterlijke zin het Korea-ei op de kop als het spreekwoordelijke ei van Columbus. Wanneer die mevrouw echter tactisch is, spreekt zij niet over een Columbus-ei, icant de Russen hebben iets tegen Columbusdie heeft immers. Amerika ontdekt.' Enfin, wij hopen, dat mevrouw Vijala succes zal hebben. Heel veel vertrouwen hebben wij ten deze niet, maar de V.N.- vergadering zal j d 5 maanden duren. En niet te krap genomen, hebben wij al dus, terwijl de naties beraadslagen, weer een half jaartje respijt voor een even tuele volgende wereldoorlog. Laten de dames en Tieren maar pra ten en. dineren. Samen eten ver broedert zo intens. Als het dan maar geen Kaïn-broertjes worden, ANALYST. Standard Oil of New Jersey heeft vol gens voorlopige cijfers in de perioe Jan. I t.m. Sept. een netto winst behaald van $391 (403) min- of per aandeel $6.45 (6.65) Regering ziet geen heil in verdere besprekingen De harnekkige gevechten, die in Korea om de heuvelstellingen worden gevoerd, worden weerspiegeld in de verlieslijsten van de Amerikanen. De vorige week ver loren zij 1.278 man aan doden, gewonden en vermisten. Sedert het begin van de Koreaanse oor log zijn in het geheel 123.395 Amerikanen als gewond, gesneuveld of vermist opge geven. Woensdagavond om 21.05 uur Neder landse tijd is het toestel der KLM, met aan boord Z. K. H. Prins Bernhard en zijn gevolg, geland in Mexico-City. De regering ziet in een hervatting van de besprekingen met Indonesië omtrent de status van Nieuw-Guinea geen heil. Zij is echter bereid bij een over Nieuw-Guinea te voeren gesprek er toe mede te werken om eventuele misvattingen en daaruit voortvloeiende verontrusting van de kant van de Indonesische regering omtrent de Nederlandse oogmerken ten aanzien van dat gebiedsdeel weg te nemen. Evenzeer is zij bereid suggesties in studie te nemen, welke, zonder de Nederlandse souvereiniteit over Nieuw-Guinea te kort doen, een bijdrage zouden kunnen opleveren tot verbetering van de betrekkingen tussen beide landen. Aan afstand van Nieuw-Guinea door bet Koninkrijk of aan beperking der Nederlandse souvereiniteit over dat gebiedsdeel dan wel bet aanvaar den van een mandaat denkt de regering niet. van dit land en dcszelfs inwoners te be vorderen, dit beheer te beschouwen als een „sacred trust" en hieromtrent con form artikel 73e van het Handvest regel matig te rapporteren aan de Verenigde Naties. Dit alles tot tjjd en w(jle de be woners van Nieuw-Guinea in staat zijn zelf over hun toekomst te beslissen. De regering heeft niet de illusie ge koesterd, dat de Troonrede algemeen be vrediging zou schenken. Zij acht het ech ter bezwaarlijk alsnog te komen tot een breedopgezette regeringsverklaring tussen de Troonrede en de memories van ant woord over de verschillende begrotings hoofdstukken in. Met deze duidelijke uitspraak die is vervat in het antwoord van de regering op het Voorlopig Verslag der Tweede Ka mer over de Rijksbegroting 1953, wil de re gering het standpunt van het huidige ka binet ten aanzien van Nieuw Guinea, zo als dit tot uitdrukking is gebracht in de troonrede, waar nodig in algemene zin verduidelijken. De mening van het kabinet ls, dat de souvereiniteit de jure en de facto over het hierbesproken overzeese gebiedsdeel is Mj het Koninkrijk der Nederlanden. Door toe te treden tot het handvest der Ver enigde Naties heeft het Koninkrijk intus sen op zich genomen de verplichtingen, vervat in artikel 73 van het handvest van de Verenigde Naties, om de ontwikkeling 9? 99 (Van onze correspondent) nïw/rJ1 vereni<Jingsgcbouio te Groningen zou een zilveren huwelijksfeest ,,,ZiL ,.Worden- De nodige spiritualiën, niet minder dan dertig liter, geschaft. De eerste fles zou juist ontkurkt worden, toen de v ?innenkwam en alle jonge en citroenjenever in beslag ÏÏmr S.' werd verder een droge bruiloft. Het bleek n.l. dat de jenever spmtufturns, eventueel met een kleurseltje. Een 50-jarige bediende een handel in gedistilleerd te Groningen, had maanden achtereen spiritus gestolen, en verder flessen, kurken en capsu- les. Aan kennissen en vrienden verkocht hij de spiritusnetjes in flessen voorzien van capsules, als jenever. B. is ter beschikking van de Justitie f. ^^belastingen bemoeit zich met deze zaak in verband met het ongedekte vervoer van spiritualiën. 99 (Telefonisch van onze correspondent) DUSSELDORP, Woensdagavond. „Wanneer u riïij veroordeelt, dan zal er in onze bioscopen een stinkbom ontploffen, die t^eel meer stank verspreidt dan de kleintjes, die ik heb ge gooid Dit verklaarde de Dusseldorpse pastoor Klinkhammer vandaag voor de rechter, voor wie hij met zes parochianen terecht stond, omdat hij met stinkbommen en demonstraties tegen de vertoning van een immorele film had geageerd. De rechtbank sprak de pastoor en zijn medebeklaagden vrij, nadat het openbaar ministerie^ n half jaar had geëist. De rechtbank overwoog, dat de demonstranten zich in geweten verplicht voelden tegen de film op te treden en dat zij niet hadden verwacht, dat hun protest tot een kloppartij met de politie zou leiden. Voorts heette het in de motivering van de vrijspraak, dat de stinkbommen door de pastoor slechts symbolisch waren bedoeld. Zij hadden volgens hem slechts „de stinkende sfeer van de film willen illustreren". Pastoor Klinkhammer slaagde er in, het proces tot een klin kende overwinning te maken in zijn strijd tegen de beruchte film „De Zondares", Met dit oordeel der Dusseldorpse recht bank is een proces beëindigd, dat in Duits land een grote belangstelling heeft gehad. Geen wonder, want hier waren zulke ver reikende vraagstukken in het geding als: gewetensnood en priesterlijke gehoor zaamheid tegenover een falende staats wetgeving. Pastoor dr Carl Klinkhammer is reeds meer met de staat ln conflict ge weest. Dat was In Hitiers tijd, toen hij tweemaal naar de gevangenis werd gezon den omdat hij weigerde te zwijgen, ook tegenover de almachtige staat. Ondergronds werker en frontsoldaat is pastoor Klinkhammer geweest. Zijn ere naam van „Roer-kapelaan" hebben de socialisten hem gegeven en wel in de der tiger jaren, toen de jonge kapelaan werkte in de broeiende revolutionnaire sfeer van de werkloze arbeiders in Duitslands voor naamste industriegebied. Nu stond de „Roer-kapelaan" voor het gerecht omdat hij stinkbommen in een bioscoop had gegooid en met een duizend koppige menigte was uitgerukt tegen de vertoning van een zedeloze film. Het ge beurde in Maart 1951. „De Zondares", een zeer omstreden en in enkele andere delen van Duitsland verboden filmproduct, werd vertoond in het Gloria-theater in een der voorsteden van Dusseldorp. Pastoor Klinkhammer was er heen ge gaan, gewapend met vijftig stinkbommen. Tegen stank moet men met st^nk ageren, zo dacht hij. Buiten waren een paar dui zend parochianen te hoop gelopen om het protest kracht bjj te zetten. Twee dagen later was „De Zondares" naar een ander stadsdeel verhuisd, maar ook daar liet de Roer-kapelaan haar niet met rust. Opnieuw verscheen hij aan het hoofd van een verbolgen massa, maar nu stelde de staatsmacht zich beschermend voor het vieze filmproduct. Met geen andere rechtelijke grond dan de verkeers- verordening, werden politiehonden en gummiknuppels tegen de demonstranten gebezigd. Hoewel de pastoor onder zijn mannen rondging om het parool te geven: „Laten slaan, maar niet terugslaan", kwam het tot een nogal gevoelige klop partij, waarbij de pastoor zelf niet ge spaard bleef. De politie was volgens latere getuigenverklaringen welhaast even talrijk als de demonstranten. Waarop heeft zich de verdediging van de pastoor en zijn zes medebeklaagden ge baseerd? Op de eerste plaats was er vol gens hem een leemte in de van staats wege gegeven verordeningen aan te vul len geweest. Men was het er namelijk wel over eens geweest, dat de film het dag licht niet kon zien. In het aangrenzende land Rijnland-Palts werd zij verboden wegens strijdigheid met de in de grondwet neergelegde mensenrechten. De regering van Noordrijn-Westfalen had dezelfde mening gehad over de zedeloze strekking van de film, maar zij had geen wetstek- sten bij de hand gehad, waarop zij een verbod kon baseren. De landelijke regering had bij wijze van spreken bij voorbaat haar handen in onschuld gewassen door een besluit I *r "em,en van de volgende strekking: „Inhoud en uitbeelding in de geest van de film „De Zondares" zijn niet te ver enigen met de zedenwet. De landsrege ring zal daarom medewerken om onder nemingen, die films van deze soort ver vaardigen, zullen worden uitgesloten van elke officiële ondersteuning. Bovendien zal de landsregering er te bevoegder plaatse op aandringen passende wette lijke grondslagen ter bescherming van de maatschappelijke en zedelijke orde te scheppen". "'er. was' eigens een tijdens het proces dnrn t Tn ,bu,rgemeester van Dussel- Gockeln, afgelegde verklaring, sprake van een onvoldoende staatsmacht was er ook volgens hem alle geweest om door een spontane demonstratie tegen de vertoning van de film op te komen. Voorts bracht de verdediging nog het argument te berde, dat de priester onaf- hankelijk van alle staatswetten alleen om zijn priesterlijke gehoorzaamheid tot zulk een actie verplicht was geweest. Had niet de aartsbisschop van Keulen, Joseph kardinaal Frings, zelf in een preek ge zegd: „Zo nodig moet men tot eigen hulp over gaan"? De kardinaal had in deze predikatie zelf de handelwijze van de pastoor tenvolle gebillijkt. Dit alles kon echter niet wegnemen, dat de pastoor en zijn verontwaardigde demonstranten met.de verkeersver- ordening in botsing waren gekomen, zo meende het openbaar ministerie. Het had tot verontwaardiging der katholieke be volking van het Rijnland een half jaar gevangenisstraf tegen de pastoor en tegen zijn medebeklaagde Helmut Schart geëist. De semie-officiële Oostberlijnse „Beril- ner Zeitung" publiceerde gisteren 'n wet, die op zeventien October is gedagtekend cn waaruit blijkt, dat Oostberlijnse jon re mannen van zeventien jaar en ouder zijn opgeroepen om dienst te nemen in ,.huln- politie-eenheden", wier taak wordt om schreven als „het beschermen der bezit tingen van staat en volk". Westerse waarnemers te Berlijn zijn van mening, dat deze „hulp-politie-eenheden" de eerste militaire formaties zullen zijn van een Oostduitse weermacht, wanneer deze officieel wordt ingesteld. Bevan en zijn aanhangers hebben Don derdag officieel bevestigd, dat zij het bevel van het bestuur der Britse Labour- partij om hun linkse groepering te ont binden, hebben aanvaard. Maar hieraan werd veelbetekenend toegevoegd Ieder van ons zal echter elke geoorloofde stap nemen om de Labour-fractie er toe te brengen, de beslissing te herzien en zo spoedig mogeljjk de parlementsleden van Labour bun recht terug te geven, vrije lijk groepen te vormen". De eerste reactie van niet-Bevanieten op deze officiële verklaring is, dat de „overgave in zulke tartende bewoordin gen is gedaan, dat zij slechts een onbe haaglijke wapenstilstand zal z(jn in de stryd van Bevan en zijn aanhangers met Attlee en andere partijleiders. ,PP,a~A Zaterdag, het Hoogfeest van AUerheiiigen, zal ons blad niet verschij- nen' j ®ns nummer van de vooraf gaande Vrijdag naar hetwelk uiteraard de zogenaamde vaste Zaterdagse rubrie ken nu wel moeten verhuizen, niet al te zwaar te belasten, hebben enige van me vaste rubrieken reeds thans een plaats gevonden in onze editie van neden een verschuiving, welke onze lezers ln de gegeven omstandigheden ongetwijfeld voor lief zullen willen ne men. .i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 1