De Bijbelstudie staat in Rome hoog Een halve eeuw activiteit van de Bijbelcommissie KOPPELING SPAREN AAN LEVENSVERZEKERING AUDITIE bij de gramofoon Beeldekens aaneengeschakeld Novum in de Gelderse Staten HEDEL WAS WEER NATIONAAL MIDDELPUNT M' K.N.S.M. laat vier schepen bouwen Nij jmeegse „Broeders- scholen" jubileren Nieuw Spaarsysteem Paardenmarkt werd weer druk bezocht bakker verdronk in RAYMOND BRULE/: n Commissaris tier Koningin hield jaarrede „Nog een spelletje ■SSSSu...' DINSDAG 4 OCTOBER 1952 PAGINA 5 «oeer eenvoudige urn oerinj, en ten dan zal bi1 het aangaan van een vlotte bediening mogelijk SLOOT NEDERLAND SCHONK VEE AAN ITALIë J an Bach en Telemann tot Stravinsky Fantasie en naarheid Reacties ..Hebt u ooi* boze reacties ondervonden van door u ge- portretteerden?" Taf reien uit de her innering Concert voor twee violen Opdrachten voor Hollandse en Groningse werven Goed spel bij Ned. I olkstoneel EEN MAAND HECHTENIS VOOR „OUDE KOEIEN" Rechter vond gevoelens a an hoofdredactrice begrijpelijk CACAOMARKT MARGARNE-RECLAME ]N EXPANSIE BEKNOT NEDERLANDERS VERSTER KEN BELGISCHE KUST ELLY PRINSEN GEERLINGS KAASMARKT BODEGRAVEN "Wanneer men in <lo Vaticaanse Stafl achter de Sint Pieter omloopt, dus de Via della Fondamenta neemt, komt men op een kruispunt van wegeneen weg Joopt naar het Gouvernementsgebouw, een naar de eleetrische centrale, een naar de Vaticaanse tuinen en een leidt het Vaticaanse paleis binnen. Op de Cortilc della Sentinella (schildwacht) houden bij een ijzeren poort gewapende Zwitsers de wacht. Als zij de bezoeker welwillend laten passeren, komt hij bij het oudste gedeelte van het Vaticaan. Daar kwamen reeds in de zesde eeuw de pausen die toen nog in het Latcraanse paleis woonden, zo nu en dan overnachten, wanneer zij de volgende dag een grootse plechtigheid in Sint Pieter moesten leiden. In het jaar 800 was dit paleis zelfs in zo'n goede staat, dat het aan Karei de Grote bij gelegenheid van zijn keizerskroning een waardig verblijf kon bieden. Nu heeft hier de pauselijke Bijbelcommissie haar kantoren sedert op aandringen en onder leiding van prof. «Ir Vosté O.P.. daar enige jaren geleden twee ruime zalen zijn ingericht voor deze Hoge Bijbelraad. Geweldige tafels worden omgeven door eenvoudige kantoorstoelen; testen de muren staan kasten, waarin onder slot alle geheime documenten van de Commissie zijn opgeborgen, o.a. uiteenzettingen en beoordelingen van consultoren en examens van eandidaten. Aan de muur hangt een groot schilderij van de 11. Hierom mus, dat do Nederlandse Benedictijn Jeroen Leussink schilderde. Hier vergaderen de leden der pau selijke Bijbel-commissie, van (de „Su- premum pontificiurn concilium rei bi- blicae provenhendae" de Hoge Bijbel- raad, die 50 iaren geleden op .00 Oc tober 1902 door Paus Lro XIII bij apostolisch schrijven Vigilant,iae Slu- diique mentor" werd opgericht. Ze zou uit enige kardinalen als leden be staan, aan wie als consultoren, raadge vers, Bijbelseleerden en Godgeleerden uit verschillende landen werden toege voegd. zocht en bestudeerd, goedgekeurd of mis schien afgekeurd en aan de consultoren teruggezonden, Dp eindbeslissing berust tenslotte bij de Paus zelf, die de publi catie van de genomen decisie gelast en dp opneming ervan in het officiële orgaan van de H. Stoel, de Acta Apos- tolicap Sedis. Men mene echter niet, dat door deze pauselijke goedkeuring de de creten van de Bijbelcommissie uitspra ken zijn van het onfeilbare pauselijke nadat door het door do Pauselijke Bijbelcommissie ver- de candidaat aan die tafel geëxamineerd j in een van de voornaamste oosterse lalen, over enige boeken van het Oude Testament volgens de Hebreeuwse tekst en enige boeken van het Nieuwe Testament volgens de Griekse tekst, I over archaeologische opgravingen in het schillende decides genomen en gepubli- Óósten, over tekstkritiek en de exegese ceerd, o.a. over het Pentateuchvraagstuk, I van de H. Vaders; ook heeft hij reeds over de auteur van de Psalmen cn van de profetieën van Isaias. over het Uit staan van de Evangeliën en van de Handelingen der Apostelen, over de Pastoraaibrieven en de brief aan de Hebreen, over het historische karak ter van de eerste hoofdstukken van Genesis, welk decreet nader loegelicht werd door een brief aan kardinaal Suhard op 10 Januari 1948, Zo heeft de commissie met zorg ge waakt dat de katholieken bij de Schrif- luursludie niet van de ware weg des geioofs zouden afdwalen. Maar ook de Bijbelstudie zelf heeft zij onder dc katholieken sterk bevor derd. Niet alleen door haar mede werking te verlenen hij het redigeren van pauselijke encyclieken die over schrift en sclfrifluurstudie handelen, zo als de encycliek' Spiritus Paraclitus" van Benedictus XV op 15 September 1920 en „Divino afflante Spiritu" van Pius XII op .10 September 1943; maar ook door de uitvaardiging van een In structie op '13 Mei 1950, waarbij wijze richtlijnen gegeven worden over het Bijbelonderricht op de seminaries van wereldgeestelijken en op de theologi sche scholen van ordensgeestelijken. Zeer sterk heeft de commissie steeds jonge priesters i"t hogere Bijbelstu die aangewakkerd, vooral sedert zij van Paus Pius X op 23 Februari 1904 het promotierecht mocht verkrijgen en de volmacht om academische graden te verlenen. Zulk een promotie tot „Doctor in de Bijbelwetenschappen" is steeds een ge beurtenis te Rome, waarvan de Osser- vatore Romano gewag maakt. Voor deze solemnele zitting wordt een der mooiste zalen van het Vaticaan in ge reedheid gebracht, de Sala dei Para- menti, waar de paus zich gewoonlijk met de kerkelijke gewaden bekleedt, al vorens hij zich met zijn hofstoet proces- .eergezag; ook niet - - - Moïu Proprio van paus Pius X van 18 siegewnze naar de Sixtijnse kapel be- Men ging bij de keuze zeer breed- November 1907 de beslissingen van de geeft of naar Sint Pieter afdaalt. De denkend te werk. Niet alleen werden de 1 pauselijke Bijbelcommissie, in zover zij wanden van deze zaal zijn met prach- consultoren uil verschillende volkeren geloof en zeden raken of daarmede eentige gobelins, uit de zestiende en ze- noodzakelijk verband hebben, op een j ventiende eeuw behangen, waarop bij- lijn gesteld zijn met de leerstellige be-1 helse taferelen op meesterlijke wijze siissingen van een Romeinse Congre-1 staan uitgebeeld: Salomons oordeel, gatie, dat is. practisch gesproken, metJudith's wraak op Holofernes, Susanna's een uitspraak van het H. Officie. Zij j onschuld door Daniël bewezen, enz. zijn en blijven uitspraken van het ge- Aan de groene hoofdtafel heeft dan wone kerkelijke leergezag, waaraan zich de kardinaal gekozen, maar ook uit onderscheidene theologische richtingen, in zover deze met het: katholieke geloof in overeen stemming konden zUn. Ten bewijze wor den hier enige namen van consultoren genoemd: Vigouroux, .Tanssens, Lagran ge van Hoonacker. von Hummelaver, Prat Delattre, Genoechi, Poels, Arnelli, Bard'enhewer, Hoberg, 'Mangenotv Pil lion, Lesertre, Weiss, Höpfl, Nikel, Fon'ck, Ladeuse. Frey, Fleming. Abel, Scheil, Vosté, Miller, Barton, Fiom, Casamassa, Steinmuller. Kleinhans, al- mon, Bea, Vaccari, Gutberlet, zlieg e Renté, Alfrink, Gut. Duncken e.a. Een van de kardinaal-leden werd door de Paus tot president van de commissie benoemd, echtereenvolgens de kardinalen Mariano ,1tAh dam ri„ Nederlander Wilhelmus Mai i- n?vi Rnssum Gaetano Bisleti en de FraJman Eugëne Tisserant. Een der consultoren fungeert als secretaris; achtereenvolgens of tegelijk Vigouroux, Janssens Fleming, Frey, Vost#, Miller, Kleinhans. Aan deze pauselijke commissie werd de laai; ongedragen: te ijveren voor een meer uitgebreide studie van de H. Schrift, en tegelijkertijd te waken, dat de Bijbel- si udin onder de katholieken niet van ware weg afdwaalde. Voor beide heeft de commissie in deze 50 echter een gehoorzame zoon der Kerk bereidwillig behoort te onderwerpen. In do loop van deze 50 jaren zijn -president, plaats genomen, geflankeerd door de andere kardinaal- leden van de Commissie en de heren Con sultoren. Reeds enige dagen tevoren is de taken iaren met grote, toewijding en goed eevolg geijverd. Actuele vraagstukken aje voor de hedendaagse Schriftverkla ring van groot belang waren, werden onder ernstige studie genomen; en na iang beraad werd dan een decreet uit gevaardigd, gewoonlijk in negatieve in gehouden, dat aan de katholieken tot voorlichting dienen moest bij hun Bijbelstudie. Hieraan hadden niet alleen de Ro meinse leden van de commissie ge werkt en ppn uitgebreide studie over liet te behandelen probleem gemaakt Ook het oordeel consultoren uiteenzettingen genomen, werden van de buitenlandse werd gevraagd; en hun werden zeer ernstig woord voor woord bestudeerd, "gewikt en gewogen Vele maanden van beraad iip. nog dikwijls voorbij, voordat ®en slissing genomen is; en herhaaldelijk wordt de redactie van een decreet om gewerkt en gewijzigd, vóórdat de Jyu meinse consulteren eindelijk ertoe be sluiten kunnen déze redactie aan de kardinaalsleden ter goedkeuring voor te leggen. En dan wordt door de kar dinalen de voorgestelde decisie wederom woord voor woord nauwkeurig onder- (Van onze correspondent) Op 21 November a.s. viert de stichting Sint Jozefscholen in Nijmegen haar vijf en zeventig,jarg bestaan. Deze stichting heeft 22 katholieke jongensscholen en een R.K. kweekschool onder haar beheer. In totaal ontvangen in de Keizer Karelstad 5600 jongens onderricht aan de scholen der stichting. Een achttal dezer scholen wordt geleid door Broeders van O. L. Vrouw uit Maastricht, die tegelijk met de stichting jubileren. Het feest zal herdacht worden met een viering door alle scholen gemeenschappe lijk in een daartoe viermaal te vullen gro te zaal van Concertgebouw „De Vereeni- ging". Op de eigenlijke feestdag zal in de dekenale Kerk een plechtige H. Mis van dankbaarheid worden gecelebreerd door deken C. J. E. N. van Dijck, waarna in de Vereeniging een bijeenkomst plaats vindt tijdens welke de secretaris der stichting de heer L. G. J. Bol een rede zal uitspre ken over de geschiedenis van het Bijzon der Onderwijs in Nijmegen tegen de ach tergrond van de vaderlandse onderwijs toestanden van vijf en zeventig jaar ge leden en thans. 7«MM- ppiivniulicrp Iiitvoprinw en fleerde reeds twee contracten afgeslo- derde contract, een meer uitvoerige ge Enige tijd geleden is door de voorzitter van de Ned. Spaarbankbond, mr Jacq Dutilh de invoering van een voor Neder land geheel nieuw spaarsysteem in nit- uitzicht gesteld, een spaarsysteem, «aar- hij sparen en levensverzekering zijn ge combineerd. De Ned. Spaarbankbond kan thans nadere mededelingen over dit systeem doen. Reeds jaren had men gezocht naar een vorm, waarbij sparen en levensverzeke ring aan elkaar gekoppeld konden wor den en naar het voorbeeld van een in Amerika bestaande vorm heeft men thans een systeem voor Nederland ont wikkeld. Spaarbank en levensverzeke ringsmaatschappij blijven ieder geheel op eigen terrein, alleen wordt ten be hoeve van de spaarder lussen hen een verbinding gelegd. De Ned. Spaarbank bond heeft de Levensverzekering-Mij. opgericht, in 1863 door het N.O.G., te bereid gevonden op aan- pren?'ebasis de nodige mede werking te verlenen. toh'JJlV *pafr<\n,,tr;iot annex levensver zekering. zoals dit m het voorstel is ver- Y. r "m1 de sl>aar<ler zich gedu rende 5 jaar elke maand een vast bedrag v»n ,(l. of veelvoud daarvan met een maximum van 40 op een speciale spaarrekening te storten, waardoor hij dus na verloop van die periode een be drag bij elkaar gespaard zou hebben win f fiOO, 1.200, 1.800 of f 2.400. Over het aangroeiende spaarsaldo ontvangt de spaarder er'1 rente van de spaarbank van 2 procent. Teeeliikertijd met de totstandkoming van het spaarcontract gaat een verzeke- A hel leven van de spaarder of Teeng aNdTr persoonwaarbij de .voor waarde geldt dat de verzekerde jonger is dan 40 jaar en oudei d< bewijze van het tot stand verzekering ontvangt de spa h door de levensverzekeringmaatschappij ondertekende en vanwege de sp. gewaarmerkte polis tegen voldo van de eerste spaarstorting. De levensverzekering houdt wanneer de verzekerde binnen «e P de van 5 jaar komt te overlijden, spaarder of diens rechtverkrijgende" zullen ontvangen het verschil tussen nel bedrag dat in deze. 5 jaar hij in leven WJ" van de verzekerde zou zijn gestort pn het tot op het tijdstip van overlijden »n feite gespaarde bedrag, mits de spaar- yerplichtingen tot aan het tijdstip van t overlijden regelmatig zijn nagekomen. De aan de levensverzekeringmaat schappij versehu.digde premie wordt door de spaarbank betaald. Houdt de spaarder tussentijds op met. sparen, dan zullen de door de spaarbank aan de maatschappij betaalde premies, alsmede een bedrag van 1,50 voor verdere kos ten, ten laste van het spaartegoed wor den afgeschreven, maar het. restant is volledig en onmiddellijk te zijner be schikking. Zijn op het leven van dezelfde ver- zondheidsverklaring moeien worden in gevuld, welke eerst aan de maatschappij zal moeten worden opgezonden, voordat de betreffende polis kan worden afge geven. Het. is niet toegestaan om op één leven meer dan vier contracten af te sluiten. De uitvoering van deze spaarvorm kan zeer eenvoudig zijn. Is er een spaarder die van dit nieuwe spaarsysteem gebruik wil maken, dan behoeft hij slechts het door hem gekozen spaarbedrag te stor ten, een gezondheidsverklaring in te vullen- en te ondertekenen en hij kan, gewapend niet. een polis, een spaarbank boekje en een reglement van deze spaar vorm het kantoor van de spaarbank verlaten. een proef afgelegd van zijn bekwaam heid om de H. Schrift te doceren door les te geven over een exegetisch on derwerp dat hem een uur tevoren is opgegeven. Nu heeft hij een plaats aan een eigen tafeltje links gekregen, moet eerst de inhoud van zijn lijvig proef schrift kort uiteenzetten en daarna zijn thesis tegen de moeilijkheden van de examinatoren glansrijk of minder glansrijk verdedigen. Deze examens zijn zéér moeilijk. Er bieden zich daarom ook slechts wei nig eandidaten aan; niet ieder jaar vindt er zulk een doctorsexamen in het Vaticaan plaats. Totnutoe hebben zes Nederlanders dat examen afge legd: Eugenius Driessen O.Carm. (over leden), Mgr. Alfrink, (aartsbisschop-coad jutor van Utrecht), prof. van den Ouden- lijn O P. (Freiburg), prof. Duncker O.P. (Rome), prof. van der Ploeg O.P. (Nij megen) en ondergetekende (Rome). Toch zijn er in Nederland wel meer Bijbeldoctoren. Deze hebben echter niet bi.i de Bijbelcommissie gepromoveerd, maar bun examens aan het Bijbel instituut afgelegd, de Bijbelschool die 7 Mei 1909 door Paus Pius X te Rome werd opgericht. Dit was. reeds hel. ideaal van Paus Leo XIII: in het centrum der Katho lieke Kerk een modern geoutilleerde hogeschool oprichten, welke met alle hulpmiddelen van hogere schriftuur studie verrijkt zou zijn en aan be gaafde jonge priesters uit de gehele wereld gelegenheid bieden kon zich in de wetenschap der goddelijke ge schriften 1e bekwamen. Pius X nam dit grootse plan over, maar beschik te vooreerst nog niet over de nodige geldmiddelen om de hoge onkosten van bouw en inrichting (bibliotheek, mu seum) te bestrijden. Eerst in 1909 werd hij daartoe door de vrijgevigheid van enige Franse katholieken in staat ge steld. De eervv. paters Jezuieten wer den met de leiding belasi. In den be ginne was het doel „van deze Bijbel- school de leerlingen voor de examens van dc Bijbelcommissie voor te be reiden. Maar mettertijd werd het In stituut geheel zelfstandig, zoals ook beter met de geordende werkzaamheden en het studieprogram overeenkwam. Daarnaast bestaat te Rome "ög een centrum van Bijbelwetenschap: de Be- nedietijnse abdij van Sint Hieronymus, in de nieuwe stadswijk Aurelio achter Sint Pieter gelegen, en zetel van de pause lijke Vulgaatcommissie. Pius X richtte in 1907 deze commissie op en Pius XI bouwde voor haar in 1933 deze abdij. Een langgerekt opschrift wijst het bijzonder karakter van dit bouw werk aan: „Wat op verlangen van Da- masus de H. Hieronymus eens op zich nam ondernemen thans eensgezind weer Benedictus' zonen op wens van Pius de elfde .die hier ter plaatse hun een luisterrijke woning en ar- beidsstede bereidde opdat zij zich daar in vruchtbare vrede aan ge bed en studie zouden wijden". De abt van deze abdij is rechtens lid van de Bijbelcommissie. Voorlopig bestaat de wetenschappe lijke werkzaamheid van deze Benedic tijnermonniken hierin, dat zij de oor spronkelijke tekst moeten opsporen van de latijnse vertaling, door de H. Hiero nymus tussen de jaren 383 en 405 van rie H. Schrift gemaakt. Voorlopig! Want Paus Pius XI behield zich en zijn opvol gers uitdrukkelijk het recht voor, om mettertijd andere onderwerpen van we tenschappelijk onderzoek aan de leden van deze kloostercommunauteit toe te vertrouwen. De Bijbelstudie staat in Rome hoog! Zou een niet-katholiek, overwegend wat Bijbelcommissie. Bijbelinstituut en Vulgaatcommissie voor de studie en de kennis van de H. Schrift doen, nog de oude besehuldiging durven herhalen, dat, de Katholieke Kerk het geschreven woord Gods verwaarloost? t Dr Jan O. Smit, epise. par. Consultor van de Pauselijke Bijbelcommissie. (Van onze correspondent). He1 Maasdorp Hedel moge doorgaans in stille vereenzaming aan de dijk liggen, eenmaal per jaar evenwel veert het op uit zijn rust en wordt het een nationaal middelpunt. uat komt door de beroemde paardenmarkt, <jie hier sedert eeuwen gehouden wordt en waarvoor belangstel ling bestaat uit alle provincies van ons land. Gisteren heeft deze traditionele paardenmarkt weer plaats gehad. Meer dan tienduizend bezoekers vormden een ware invasie voor 'het kleine dorp, dat in zijn spaarzame cafe's of ouderwetse herbergen bij lange niet voldoende accom modatie biedt om al deze gasten te kun nen ontvangen. Daarom staan op zo'>n uit zonderlijke dag ook de particuliere wo- (Van onze correspondent). Aan de rand van het dorp Rolde werd een bakkerskar met paard bespannen aangetroffen aan de kant van de weg. Van de bakker, de 64-jarige K. P. echter ningen open, waar de warme kop koffie of het bord dampende erwtensoep-met- kluif wordt opgediend. Het hele dorp is dan bereidvaardig en gastvrij in de weer. De aanvoer .van paarden was dit jaar weer groot: een kleine 1500 stuks werden ter markt geleid. De handel, die reeds bij het morgengloren werd ingezet en eerst bij schemerdonker met de laatste hand slag besloten werd. was irrtermate vlot en levendig. Wie er ook weer was? Wel, Willemke van Asch natuurlijk. Willemke uit d'n Achterhoek, die met zijn 95 jaren de trouwste bezoeker van ,.de Hêêlse mèrt" is. Hij heeft links en rechts een extra complimentje in ontvangst mogen Maandag werd te Venlo de trein samen gesteld die 177 stuks vee, stamboek- en ongeregistreerd, door minister Mansholt aan Italië beloofd toen daar watersnood heerste en veel vee verloren ging, naar Italië brengt. Roosendaal en Leeuwarden waren het afgelopen weekend de verza melplaatsen van voornamelijk Fries en Zeeuws vee, te weten 75 ongeregistreerde geen spoor. Toen de wagen op de weg gebracht was, bleek de bakker in de sloot te liggen. De mas was dood. Aan het Damsterdiep nabij Gronin- j vaarsen, 80 dito koeien, benevens .20 stam gen werd een aan de weg staande motor- j boekkoeien en twee stamboekstieren. Vijf rijder door een 'automobilist aangereden pinken worden bovendien via Den Bosch en in het kanaal geslingerd. De man brak een been. De automobilist stopte, deed het portier open, keek en reed snel door. Het slachtoffer is door anderen op het droge gebracht.... nog nagezonden. Na een week quarantaine zal op 9 November het zwartbont officieel worden overgedragen. Het transport wordt verzorgd door een Rotterdamse expedidtie- firma. (Van onze correspondent) Het was voor het eerst in de geschie denis der Provinciale Staten van Gelder land. dat gisteren de commissaris der Koningin jhr dr C. G. C. Quarles van X lford de winterzittjng opende met een rede, waarin hij de voornaamste punten lii de provinciale arbeid besprak. Het hou de,li van zulk een jaarrede hoopt dc Commissaris der Koningin tot een traditie te maken, want het leek hem juist in deze tijd van het allergrootste belang, dat de arbeid van dc gekozen vertegenwoordi gers in de grootst mogelijke openbaarheid word4 verricht. De provinciale begroting geeft geen reden t0t ongerustheid over de naaste toekomst van de financiële positie der Provincie. Doch «wel zal moeten worden aangespoord tot grote waakzaamheid bij het opvoeren van de uitgaven en het aan vaarden van eventuele nieuwe verplich tingen. Aan ongeveer 85 gemeen en en aan de gemeenten, samenwerkende in de Waterleiding Mij Gelderland zijn leningen verstrekt. Met <ie provincies Noord-Bra bant en Utrecht is overleg gaande nopens wijziging van de grens tussen die provin cies en de provincie Gelderland. De bouw van het nieuwe provinciehuis vordert inmiddels bevredigend. Op 14 No vember zal het hoogste punt van het bouwwerk zijn bereikt. De drinkwater-, gas en electeiciteitsvoorzi-ening van Gel derland geeft reden tot tevredenheid. De aansluitingswerkzaamheden voor de drinkwaterleiding van Buren, Buurmalsen en Duiven zijn in volle gang Binnenkort zal de aansluiting van Hengelo en Vor- den ter hand worden genomen,teomede die van de kommen van EP Barneveld en wellicht ook Panneiden Voorthuizen. T Dank zij de steun van de N.V.^ Gelderse Electriöjteitsmaatschappü kon verdere voortgang worden gemaakt mei de aansluiting van onrendabele gebieden. De bouw van de nieuwe centrale de „Gel derland II" vordert goed. Wat de gteeek- bureaux voor de gezondheidszorg betreft, kan worden gewezen op het gereed ge komen districtsgezondheidsbureau te Tiel. In de loop van het komend jaar kunnen d_ oentra in Zutphen en Harderwijk in gebruik worden genomen. Ten aanzien van de komgronden werd in Mei van dit jaar een stichting in het leven geroepen. Gedacht wordt aan het stichten van een proef boerderij. Bij de bevolking bestaat veel belangstelling voor deze werkzaam heden; aan graslandverbetering doen mo menteel 120 boeren mee. Tot slot wees spr, er op. dat voor de Bescherming Burger Bevolking de pro vinciale commandopost bij Warnsborn (Arnhem) nagenoeg voltooid is en de pro vinciale verbindingsplannen reeds geheel gereed zijn. OGEL1JK houdt Ray mond Brulez niet van de opmaak waarmee h(j vandaag in ons blad prijkt. Evenals op het om slag van zijn eerste boek, ge sierd met zijn portret, zal nip er wellicht gelijkenis in her- kennen met de „weinig teuzc plakkaten waarmede de politie een voortvluchtige boosdoener opspoor*-". Da schryft hij tenminste in ..De haven", het zojuist versche nen derde deel van zijn ge- romanceerde mémoires*)» maar in hoeverre bevat het geen daar verteld wordt werkelijkheid, en in hoever re is het verbeelding? Zaterdagmiddag, bij de opening <ier tentoonstelling „Het Vlaamse Boek" die de boekhandel Voorhoeve en Dietrich deze week te Rot- terdam houdt, konden wij in dit opzicht een kleine steek proef nemen. Brulez, uitge nodigd om hét openings woord te spreken, was daar aanwezig- Een grijzende vijf tiger met de felle, naden kende blik van iemand die scherp waarneemt en het ge ziene met crifiek en humor verwerkt. Een vriendelijk mens die juist als in zijn boeken gaarne anecdotes vertelt. Waarheid of truca ge? Uit zijn boeken kent men een minder gemoedelijke sa tiricus. Een der gastheren bood hem een sigaret aan. u, ik rook nooit" antwoordde de Vlaamse gast. Wij vertel den hem, dit enige uren te voren gelezen te hebben. Brulez verbaasd: „Waar kunt u dat gelezen hebben?" „In_ het derde deel van uw mémoires". Brulez nog meer verbaasd. Eerst toen wij de bedoelde passage na der hadden gesitueerd ging hem een licht op. „Wel. u heb mijn boek nauwkeurig bestudeerd" lachte hij U bent trouwens niet de enige. Een geestdriftige lezeres uit Eindhoven kwam deze zomer naar Blankenberghe Bor gen" in mijn boek) om te zien of er nog leden van de fa milie Brulez in het hotelbe- drijf van mijn jeugd waren. Mijn nicht, die haar te woord stond, bemerkte t0t haar verbazing, dat de vreemde linge beter in de familiever houdingen thuis was dan zij zelf!" „Mag ik daaruit conclude ren dat uw autobiografie, hoewel u haar roman noemt., tot in details op werkelijk heid berust? „Als ik het in percentages moet uitdrukken zou ik de werkelijkheid op 95 pet willen schatten. Maar de verbeelding verbuigt ge stadig de herinnering zo da nig dat de lezer er nooit he lemaal uit wija geraak'- et hij met een roman of met memoires te doen heeft". U hebt deze wisseling van realiteit en trucage tot in de geografische plaatsna men toe volgehouden", mer ken wij op. We dachten daar bij aan de beschrijving van Brulez' tweede woonplaats- mysterieus „Claven" ge doopt, hoewel niemand over de identiteit van het stadje in twijfel zal verkeren, wanneer hij leest; ,,Ik ont dekte weliswaar stille plein tjes en begijnhoven, doch hoorde er niet, zoals sommi ge begenadigde publicisten „het stil geprevel der vrome middeleeuwen" maar wel het eentonig, dor en houterig xylofoon der nijvere kant klossen of plots "het barbaars gekrijs van toornige zwa nen". mijn vader de oudste was uit een gezin van 11, en mijn moeder de jongste uit een gezin van 10. waren er neven genoeg om de oplossing van de puzzle in het vage te doen blijven. Maar soms kon zelfs het argument van het spel der verbeelding mij niet te gen critiek redden. Zo schijn ik een soldaat die uit de oor- lig terugkwam met een afge schoten arm. enige bladzij den verder zijn geliefde in zijn armen te hebben laten nemen.Wel. zoiets kan zelfs de stoutste fantasie niet ver antwoorden". „Het is in ieder geval een bewijs dat men u zorg vuldig leest. Wordt uw werk in Vlaanderen evenzeer ge waardeerd als hier?" ..Mijn eerste roman An dre Terval" en vooral mijn „Kijkt u eens" zegt Bru lez, ,,ik moet bij het ontwer pen van mijn herinnerings beelden enige vrijheid hou den. zodat ik lantastisehe dromerij op het conto van de werkelijkheid kan plaat sen en werkelijke gebeurte nissen. mochten ze de lezer aanstoot geven, als onschul dige kinderen van speelse verbeelding kan excuseren". Neen. Wel gaf „neef Carlos" een in onze fami lie niet voorkomende naam, die in mijn boek een weinig gunstig getekend personage siert, aanleiding tot enige Maar aangezien lievelingsboek de verhalen bundel „Sheherezade" met zijn filosofisch substraat vend men in Vlaanderen ge loof ik te moeilijk. Maar dit anecdotische werk vond in Noord en Zuid een nagenoeg gelijke verspreiding. En juist dezer dagen beleefde mijn toneelstuk „De beste der we relden" zijn première in Ant- werpen". „Had u al var. jongsaf de notities verzameld voor uw autobiografie?" .Niet stelselmatig. Be paalde fragmenten werden reeds vroeger gescfireven en ik sta er zelf van te kijken dat ik in een interview anno 1922 verteld schijn te heb ben dat ik „Het pact der triumviren" zou schrijven al stend «r la het kranten artikel abusievelijk „Het park der triumviren". „Houdt u van het genre en hebt u een voorkeur voor het lezen van autobiogra fieën?" „Voorkeur? Neen. Hel ben ik op het ogenh.ik Chateaubriands „Mémoires d'outee tombe" aan 't lezen. Maar die deed het heel an ders dan ik. Hij schrijft vrij wel helemaal over zich zelf. Dat heb ik. meen ik, niet ge daan. Mijn leven is ook niet zo bewogen geweest. Ik ver tel hoe ik na verschillende kantoorbaantjes vervuld te hebben schrijver geworden ben. hoe ik 10 jaar heb moe ten wachten op een uitgever voor mijn eerste boek. en hoe ik tenslotte bij de Bel gische radio ben gekomen als directeur van het Vlaamse Gesproken woord. Maar wat ik eigenlijk getracht heb te doen, is tafrelen uit mijn herinnering vorm en gestel- te geven en die beeldekens aaneenschakelen". Brulez laat aan anderen over om deze bescheiden de finitie aan te vullen. Want zijn amusante, ondeugende „beeldekens" zijn niet alleen geschreven met een subtiel stijlgevoel en een lichte toets als in de huidige Nederlands talige literatuur zijn weerga niet heeft, zij getuigen bo vendien van een critische spiritualiteit, steeds waak zaam om holheid van woord of gedachte te ontmaskeren. „Mijn werk aan de radio st-aaf me slechts toe in mijn vacanties te schrijven' zeg Brulez als we hem vragen naar zijn toekomstplannen ,Ik ben. zoals vroeger in mijn studententijd. weer amateur in de letteren". Trouwens, ergens in zijn boek staat te lezen, dat hij nooit de literatuur, .zoals Bo dewijk van Deyssel, ervaren heeft als een liefde voor al tijd. maar als ..een begena diging die men evenmin zoe ken kan als ontwijken". Hoezeer hij echter de lite ratuur, en met name de Vlaamse en Nederlandse li teratuur, een warm hart toe_ draagt bewees hij echter in zijn openingsspeech, waarin hij de onderlinge uitwisse ling van Vlaamse en Neder landse boeken bepleitte als een middel t0t verriilcing van het gemeenschappelijk gees telijk bezit. „Hoe breder de grondslag van de oyramide der gezamenlijke literaturen, hoe hoger de spits zal rei ken". Onder de vele producenten van gramo- foonplaten treden hier le lande Philips en in Duitsland de Deutsche Grammophon Geselschaft op de voorgrond. Van de laatste ontvingen we een der meest karakteristieke werken uit Bach's Leip- ziger jaren, de cantate „Christ lag in Todesbanden". Ze werd in het jaar 1724 als „Pinxtercanlate" geschreven en wel om uitgevoerd te worden in de Thomas- kirche of Nicolaskirche te Leipzig. Bach was daar sinds een jaar cantor en had tot taak: repetities te geven aan de jongens van het internaat, voor iedere Zondag een nieuwe cantate te compone ren en de Zondagsdiensten als organist te begeleiden en bet koor te dirigeren. Op deze manier kwamen er niet minder dan vijf jaargangen met deze zo typeren de werken tot stand, waarvan er echtev slechts een 190-tal uit de archieven zijn te voorschijn gekomen. De aard dezer cantates is zeer uiteen lopend. Eén groep is solistisch opgevat: andere zijn voor groot ensemble met koor. Vele zijn naar het model der Italiaanse bel canto sierlijk melodisch gewelfd; andere, zoals de bovenbedoelde, houden zich streng aan het Luthers koraal; voe ren dit met een reeks variaties rigoureus door, cn laten het op het eind als een gemeenschapszang breed uit klinken. In deze samenhang bezien behoort „Christ lag in Todesbanden" tot de omvangrijkste (zü duurt 24 minuten) en belangrijkste cantates, die de Leipziger cantor heeft geschreven. De keuze in de Archiv-Produktion van het D.G.G. was dus alleszins begrijpelijk en men heeft het werk met goede, schoon niet bijzondere middelen uit doen voeren: het koor der Staatliche Hochschule fiir Musik o.l.v. Fr. Lehmann. het orgel- positief in Göttingen en het orkest van het Bach-festival 1950. Het zijn twee dub belzijdige platen, onder no. 2420 21 ver krijgbaar. Meer „Spielfreudigkeit" spreekt uit de Sonate in G van Bach's grote tijdgenoot G. Ph. Telemann, welke voor viola da gamba en luit werd gecomponeerd. Ge speeld door twee kenners dezer oude instrumenten, Joh. Koch en Walter Ger- wig, kwam dit werkje onder no. 4407 bij dezelfde D.G.G. op de ebonieten schijf. Men zal er goed aan doen, bi.i de weer gave met versterkers, deze vrij gedempt te houden. Op deze manier doet men deze precieuze, hoofse en zilverig-klinkende muziek uit de tijd dat Frederik de Grote zelf als fluitspeler z'n concerten op Sans- Souci gaf, geen geweld aan. Bij Philips verscheen als (no. A 140.2) het Concert voor twee violen van J. S. Bach; een verrukkelijk stuk muziek van juist de tegengestelde Bach als we hier- hoven beschreven. Hier spiegelt de muzi kaliteit van de meester zich in het azuur der Italiaanse vioolmuziek uit het tijdvak van Vivaldi en Corelli, muziek die Bach zelf bewerkte of als model nam. Het werk wordt hier gespeeld door de beide concert meesters van het Residentie-Orkest, Theo Olof en Herman Krebbers, m.m.v. dit orkest zelf o.l.v. Van Otterloo, terwijl op de keerzijde beide solisten afzonderlijk nog een van Beethoven's Romances laten horen. Decca verzorgde een der werken van Strawinsky uit later jaren, „Le baiser de la Fée" oftewel „Divertimento", dat we tijdens bet Holland-Festival deze zomer hebben kunr.en bewonderen. De keerzijde van deze „medaille" bevat een opname van een werk van de nu in Nederland wonende Zwitserse componist Frank Mar tin: „Petite symphonie concertante", dat het vorig seizoen in het Concertgebouw gespeeld is en toen hier werd besproken. We horen in dit werk een harp. een kla vier en een clavecymbel als solo-instiu- menten in nogal zonderlinge wedijver met het orkest. De ijle klank van het clavecymbel heeft het bij de instrumen tale combinatie nogal te verduren. Maar de opnametechniek staat voor niets. Uitmuntend in de Philips-productie is de korte L.P.-plaat (A 00607 R) van Mous- sorgsky's „Tableaux dune exposition" in de zetting voor orkest van M. Ravel en gespeeld o.l.v. Dorati door het Concert gebouworkest. Als we bedenken, dat deze muziek nog dateert uit de jaren dat er praktisch geen enkele zelfstandige muziekkunst m Rus land bestond en dat de geniale Mous- sorgsky met zijn oerkrachtige klanken een eeuw geleden de eerste grootse v;orp deed naar de vrijmaking van de Russische toonkunst, dan horen we nu nog eens dui delijk hoe raak zijn genius de pijlen af schoot. Zij troffen het doelwit van een eigen Russische muziek, maar ook de roos van ons aller hart. De opname slaagde technisch volkomen, dank ook zij de meesterlijke weergave van orkest en dirigent. MARIUS MONNIKENDAM. De Kon. Nederlandsche Stoomboot- Maatschappij N.V. heeft opdracht gegeven voor de bouw van vier schepen. Twee motorvrachtschepen, die een bruto tonnage krijgen van ca 3000 ton en een draagvermogen van ongeveer 3900 ton. Deze schepen zullen worden uitgerust met een 7 cylinder 2-tact Stork-moter van 2200 APK. Èen van deze schepen zal ge bouwd worden door de N.V.C. Van der Giessen en Zn's scheepswerven !n Krim pen a.d. IJssel, het andere dooi N.V. Seheepsbouwwërf Gebr. Pot in Bolnes Twee moterkustschepen van 499.9 brt en met een draagvermogen van ca 890 ton. Een van deze schepen wordt gebouwd door de N.V. E. J. Smit en Zoon's scheepswerven te Westerbroek bij Gro ningen. het andere door de N.V. Scheeps werf ..Gideon" in Groningen. Deze sche pen zullen worden uitgerust met een 6 cylinder 4-tact Werkspoornroter van 750 APK. Door deze orders is het aantal schepen, dat de K.N.S.M. in bouw of bestelling heeft, thans twaalf. „De haven" verscheen bij de uitg. Meulenhoff, Am sterdam, Het Ned. Volkstoneel heeft direct na „Het is tijd, dr Schweitzer" een ander stuk ten doop gehouden en ditmaal een van de Ne derlandse auteur E. S. Willartz, getiteld indruk met vele bij-intriges, zodat de hoofdlijnen niet als scherpe contouren af- steken. Het betreft hier een spel rondom een industrieel en diens zuster, die met alle mogelijke middelen haar broer uit de zaak wil werken om zelf de zeggenschap te kriigen Wij kennen deze sfeer uit de stukken van Lilian Hellmann, maar Wil lartz heeft er niet die zware Strindger- giaanse toets aan gegeven als de Ameri kaanse schrijfster doet. De actualiteit is handig gedemonsueerd in een meisje dat gevlucht is achter het IJzeren Gordijn vandaan en die zeer juist de situatie schetst als zij beweert, dat de familievete waarbij zij is betrokken futie'. is vergeleken bij de problemen in Oost- Europa. De auteur heeft ons geen exposé gegeven van de psychische ontwikkeling van be paalde karakters, maar veeleer in een sta tisch psychisch milieu een conflict gescha pen met de reacties van de diverse perso nages. En in deze opzet is hij gelukt. Geen hoogdravend stuk, maar ondanks het gemis aan veel actie en het vele gepraat toch de moeite van het aanzien waard. Onder regie van Ferd. Sterneberg, die de rol van de zakenman Ferd. Beekman goed vertolkte, werd in een fris décor van Weynand Grijzen, goed „gedebuteerd". Want het was een avond vol debuten. Al lereerst van de auteur en verder van Piet Kamerman en Els Bouwman, die na hun einddiploma Toneelschool voor het eerst het beroepstoneel betreden hebben en ver der van Elisabeth van Brussel en Wim Be- ry, die van „elders" thans bij het Ned. Volkstoneel zijn verbonden. Elisabeth van Brussel was echter te jong voor de rol van moeder van Kai Beekman, welke laatste een beetje kinderachtig door Piet Kamerman werd gespeeld. Bé Schenk speelde de slangachtige zuster van Ferd. Beekman goed. Het debuut van Els Bouw man als de aan de drank geraakte Toto van Hook, die de bedrijfsleider moet hu wen, omdat haar moeder dan vat blijft houden op het bedrijf, was zeker geen te leurstelling. Anila Menist speelde vluch telinge Olga Retzke met het gebruikelijke accent, maar desondanks toch aanvaar. 1- baar, terwijl V/im Bary als de bedrijfslei der Max Dutry niet bijzondere capacitei ten demonstreerde. Deze voorstelling van het Volkstoneel is zeker de moeite van het zien waard en wij verwachten dan ook dat het die belangstel ling zal bntmoeten die het verdient. De au teur werd na afloop van de première door de aanwezigen luide toegejuicht en gehul digd. De hoofdredactrice van het Nieuw Soerabajasch Handelsblad, mevr. A. H. Fuhri-Mierop is Zaterdag veroordeeld tot één maand gevangenisstraf, zonder af trek van de ti)d, die zij in voorarrest heeft doorgebracht en met de bepaling, dat zij geen werk buiten de gevangenis zal mogen verrichten. Wel heeft zij het recht aan de officier van Justitie te ver zoeken de tijden buiten de werkuren van de gevangenis, buiten de gevangenis te mogen doorbrengen. De eis was twee maanden met aftrek. Blijkens het vonnis wordt haar hoofd artikel ..Oude Koeien" gezien als een reactie, niet als critiek op de rede. die Sukarno op 1 October 1951 hield. Of de schrijfster bij het schrijven van dit arti kel van haatgevoelens was vervuld, kan niet worden geconstateerd, zo zegt het vonnis, „maar dit is ook niet noodzake lijk, daar een redelijke lezer zeker de in druk krijgt, dat haatgevoelens worden aangewakkerd". De rechter hield reke ning met haar veroordeling tot honderd rupiahs boete subsidiair twee dagen hech tenis wegens belediging van een ambte naar en met het feit, dat haar gevoelens bij het aanhoren van de rede van presi dent Sukarno begrijpelijk zijn. In een hoofdartikel in haar blad zegt mevreftw Fuhri te hebben besloten de straf te aanvaarden en zij verklaart ver der, dat de wijze van behandeling van de zaak haars inziens correct was. In de periode van 24 t.m. 31 October was de cacaomarkt aanvankelijk prijshoudend, doch later werd de stemming gemakke lijker en toonden de noteringen een lichte neiging tot dalen. De omstandigheid, dat de eerste stomende partijen Lagos van de nieuwe hoofdoogst werden aangeboden alsmede een bericht uit Accra, dat de ver koop van cacao van de voornaamste oogst aan de Goudkust goed blijft, bleef niet zonder invloed op de noteringen van vroege posities. Deze brokkelden over het algemeen af. Op sommige dagen was er goede belang stelling van handelszijde voor Accra voor verscheping op latere levering, terwijl de industrie voornamelijk voor loco partijen interesse toonde. In Bahia, alsmede in Franse cacao's, was de handel traag. De markt sloot kalm. In de tweede veertien dagen van bet nieuwe seizoen per 23 October meldde de Marketing Board uit Accra, de aankoop, van 24.932 ton, waardoor de totale aan- £>pen voor dit seizoen tot 25 September 41.-83 ton hebben bedragen, vergeleken met 20.480 ton in de eerste 4 weken van het vorige seizoen. l'.nkele recenten gevallen van reclame voor margarine met roombotersmaak, vvaartegen'op grond van de boterwet riet kan worden opgetreden, hebben het Be- rijf schap voor Margarine, Vetten en Oliën aanleiding gpgeven te bepalen, dat bet verboden is op de verpakking van margarine of de waar zelve in woord of beeld te duiden op het boeren- of zuivel bedrijf, op melk, melk- of zuivelproduc ten of op de samenstelling of bereiding daarvan. Ren dergelijk verbod geldt voor het aanduiden van margarine of de be reiding daarvan in advertenties, recla mebiljetten o.d. Het bedrijfschap heeft deze maatregel, welke gepubliceerd is in het Voedsel- vooizieningsblad no. 62 van 30 October 1952. genomen in afwachting van de tot standkoming van'n wet tot wijziging van de boterwet. waardoor een afdoende re geling van de aanduiding van margarine zou kunnen worden verkregen, waartoe een ontwerp bij de Staten Generaal aan hangig zal worden gemaakt. De ontzanding en afbrokkeling van de Belgische kust heeft in de jaren na de bevrijding een verontrustende vorm aangenomen. Deze week is te Knokke echter een aanvang gemaakt mei de uitvoering van omvangrijke werken, d-c„i,„„i, rt'e het euvel zullen moeten tegengaan. P if. j Enkele golfbrekers zullen tot dit doel worden verlengd, terwijl de kust zelf versterkt zal worden met meer dan 25.000 ton rotsbrokken. die zullen wor den neergelaten op zinkstukken van rijshout. Alleen in Knokke reeds zul len deze werken twee jaar in be slag nemen. De uitvoering der werken is voor een bedrag van fr 27 miillioen toevertrouwd aan een Antwerpse on derneming. Een gedeelte is door deze Antwerpse ondernemer in handen ge geven van Nederlandse uitvoerders, die gespecialiseerd zijn in dit soort werk. Ook een groot gedeelte der bü de versterkingen gebruikte materialen is uit. Nederland afkomstig, terwijl som mige werkzaamheden uitsluitend door Nederlanders zullen worden verricht De actrice mevrouw Elly Prinsen Geerlings-Bakker heeft om gezondheids Op de kaasmarkt werden heden 147 partijen kaas aangevoerd. Prijzen: eerst» kwaliteit met. Rijksmerk 2.35—2 37- redenen besloten het toneel voorlopig tweede kwaliteit f 2.30—2.34: extra'kwal vaarwel te «eggen, 1 telt tot i 2.41 per kg. Handel flauw, t n in t

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 5