nu Aanzienlijke kapitaaltransfer mogelijk gemaakt Tien mille gereserveerd voor eigenwoning Aan richtprijs tarwe 1953 niet meer te tornen valt Twee grote oplichtersaffaires in de hoofdstad WEER EEN COMMUNIST UITGESTOTEN Nieuwe raden NIEUW AMSTERDAM' LOSGESLAGEN VAN DE TROSSEN Kolommen nieuws voor hendie nog willen emigreren Nieuw schip voor Rotterdamse Lloyd NOG EEN ZUSTER-DOKTER IN DE TROPEN Dinsdag 11 November 1952 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN^OMSTREKEN Iedere emigrant krijgt subsidie Blikdistributie opgeheven Areaal-heffing op consumptie-aardappelen wordt nodig geacht Schilderijen en ivoningen Guingouin deelt lot van Tillon Alcoholdampen explodeerden Ontploffingen in Bossche Protestantse stucliegenote van Koningin Juliana, nu leidster van gynaecologische kliniek Maasdam" vertrok uit Vlissingen WEERBERICHT S ubsidie'politiek Wonosari krijgt vierde zusterschip Tweemaal zoveel reisdeviezen Ook aflevering van in blik verpakte producten vrij VERGADERING vakgroep AKKERBOUWERS L. T. B. Tien woningzoekenden der erote leide,-* ,tin8 was hli ee.n opgelicht MÉM Richtprijs tarwe 1953 Wachtgeld- en werkloosheidsverzekering 27 MEI VERKIEZINGSDAG jeneverstokerij Consternatie is gisteren in 's-IIerlogen- bosch ontstaan door twee flinke knallen, waarmee in de jeneverstokerij P. en dc M. te 's-Hcrtogenbosch omstreeks het mid daguur uit 'n ondergronds vat opstijgende aicoiholdampen tot ontploffing kwamen. Vier personen, die zich in dc stokerij be vonden werden licht gewond. 'Dc ruiten van het fabrieksgebouw en van verschei dene omliggende huizen werden vernield. Eerste neger in Eindhoven gedoopt De storm en de hevige regens van de laatste dagen hebben de landerijen in de omgeving van Brummen onder water gezet. Over de weg it er geen verbinding meer, dut moet een bootje hulp {«n „Verzegelde" trein bracht passagiers uit Rotterdam De weerverwachtlng van het K.N.M.I., geldig van heden- tot Woensdagavond, luidt: Wisselende bewolking met voornamelijk in de kustprovincies enkek? regen- of hagelbuien. Overwegend matige Noordelijke tot Noord- Westelijke wind. In het binnenland vannacht temperatuur om het vriespunt, overigens onge veer dezelfde temperaturen. Woensdag 12 November: Zon op 7.55 uur, onder 16.53 u.; Maan op 2.Ó2 u., onder 14.41 u. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT an onze Haagse redactie) Nu dc Nederlandse betalingsbalans zieli in gunstige zin ontwikkeld beeft, is de regering van mening, dat, naast de kortgeleden afgekondigde verruiming der deviezen-uitvoerregeling voor emigranten ook een niet onaanzienlijk kapitaaltransfer moet worden mogelijk gemaakt. Daarom stelt zij voor, dat de emigrant'voortaan ten behoeve van zijn Vestiging zijn bezit tot een maximum van 15.000.in geld naar zijn nieuwe vaderland kan laten overkomen. Voor degenen, die geen gebruik wensen te maken van deze regeling, doelt er de voorkeur aan geven om goederen uit Nederland te laten overkomen, zal de gelegenheid worden geboden, tot een waarde van ten hoogste f 29.000.— achtergelaten kapi taal ten behoeve van bun nieuwe vestiging aan te wenden. In verband met de nog steeds moeilijke dollarpositie van ons land zal voor de dollargebie- den slecht in het algemeen 60 pet. van de voorgestelde bedragen kunnen gelden. Het ligt in de bedoeling deze nieuwe regeling van kapitaaltransfer toe te passen voor de Nederlandse emigranten, die sinds 1 januari 1950 zi' vertrokken. Degenen, die vóór deze datum reeds zijn weggegaan, zullen wel een aanvrage kunnen indienen, maar deze zal zeer scherp worden be oordeeld Deze belangrijke wijzigingen in het emigraticbeleid van de regering, zijn op genomen in een nota over de emigratie, die door de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid aan de Tweede Kamer is aangeboden en welke bij de begroting van Sociale Zaken en Volksgezondheid voor 1.933 zal worden behandeld. In een spe ciale persconferentie heeft de Commissaris voor de emigratie, mr ir B. W. Havcman, deze plannen nader toegelicht. In de afgelopen twee jaar vielen er, aldus de heer Haveman, onder de emi granten als bijzonder klachten te beluis teren dat men bij het vertrek uit Neder land zijn bezit practisch geheel moest achterlaten, en als men geen bezit had, dat men, dan wel wat te veel werd uit geknepen bij het bepalen van de bijdrage in het subsldje. Onder „vestiging" wordt In de nieuwe regeling verstaan: voor zelfstandige be roepsbeoefenaren „vestiging als zodanig" en voor alle emigranten hun „huisvesting". Een transfer van 15 mille kan echter wor den toegestaan, nadat door tussenkomst van de emigratie-attaché en de onder hem ressorterende emigratie-ambtenaren zeker heid omtrent de beoogde aanwending is verkregen. Voor degenen die, om welke redenen ook, geen gebruik wensen te maken van deze regeling, doch voorkeur geven aan het doen overkomen uit Nederland van goederen, welke zij in verband met hun vestiging van node hebben, wordt de ge legenheid geopend tot: 1. het doen overkomen van deze goede ren uit Nederland, mits van Europese origine, tot een waarde van 15.000, exclu sief transportkosten; 2. het doen overkomen van een montage woning tot een waarde van 10.000; 3. 't transfereren in jaarlijks e bedragen van duizend gulden tot een totaalbedrag van ten hoogste 4000, dan wel een addi tionele uitvoer van goederen, als bedeeld onder 1, tot een waarde van 4000. Degenen die van deze alternatieve regeling gebruik maken, zullen mitsdien tot een waarde van ten hoogste 29.000 achtergelaten kapitaal ten behoeve van hun vestiging kunnen aanwenden. De Invoering van bovengeschetste rege ling zal een oplossing brengen voor de bezwaren welke gerezen zijn tegen mede neming van montagewoningen door emi granten. De uitvoer van montagewoningen, zoals deze in de huidige regeling tot kapitaal- uitvoer is opgenomen, is geen doeltreffend middel gebleken om de emigrant van huisvesting te verzekeren. De emigrant wordt thans in staat gesteld hetzij een montagewoning van Nederlands fabrikaat, geheel voor gebruik gereed, ter plaatse van de definitieve vestiging te kopen met gelden uit in Nederland achtergelaten kapitaal, dan wel een betaling a contant te verrichten op een reeds opgebouwde en te koop aangeboden montagewoning van ander fabrikaat of op enig ander huis. Op grond van gegevens, welke over 1000 gevallen verzameld zijn, is een raming gebaseerd, dat door deze kapitaal- transferregeling 97 a 98 pet van het door emigranten achtergelaten kapitaal kan worden overgemaakt. De twee-de belangrijke wijziging betreft de subsidie-politiek der regering. In de eerste jaren na de oorlog moest gezorgd worden, dat er voldoende man kracht in Nederland bleef voor de op bouw. Teneinde de Nederlandse arbeids- DP Kon. Rotterdamsche Lloyd heeft dezer dagen een zusterschip van de bij de voor haar rekening bij C. van der (Jiessen en Zonen's Scheepswerven te Krimpen aan de IJssel in aanbouw zijn de motorvrachtschepen met een draag vermogen van ruim 10.500 ton, besteld bij de Howaldts Werke A.G. te Hamburg. Zoals bekend is. werd ook het eerste schip van dit nieuwe type van de Lloyd- vloot, het m.s. „Wonosari", dat in Sep-1 tember j.l. in de vaart kwam, op de werf van de Howaldtswerke gebouwd. Dit vierde zusterschip, dat, evenals de andere drie, zal worden uitgerust met eenvoudige passagiersaccomodatie voor twaalf personen, zal reeds in April 1954 kunnen worden opgeleverd. De beide bij Van der Giessen In aan bouw zijnde schepeh zullen resp. einde en ip de loop van 1955 gereed zijn. beS(T,hemien werd een regeling getroffen, welke er toe leidde, dat per sonen van bepaalde beroepscategorieën, weiike voor de opbouw van Nederland niet gemist konden worden, niet voor subsidiëring bij eventuele emigratie in aanmerking kwamen, tenzij bijzonder persoonlijke omstandigheden emigratie wenselijk maakten. Nu is de zaak omgedraaid. Iedere Nederlander komt thans voor subsidie voor zijn eventuele emigratie in aan merking, tenzij in individuele gevallen zijn vertrek een aanmerkelijke schade zou toebrengen aan liet Nederlandse industrialisatie-program. Door deze ruimere grondslag van het subsidie-beleid zal een betere spreiding der emigratie en tevens het gebruik ma ken van nieuwe emigratie-mogelijkheden worden bevorderd. Naar mate hij deze behoeft zal de emigrant, die door de regering van het ontvangende land aanvaard is, van over heidswege financiële steun kunnen ont vangen met betrekking tot de reis kosten en de landingsgelden. In de ge vallen, waarin emigranten na aankomst zelfstandig een werkkring moeten zoe ken en dus gedurende de aanloop periode uit eigen middelen in hun onderhoud moeten voorzien, zal met die omstandigheid rekening worden ge houden bij de vaststelling van het deel der reiskosten, hetwelk door de ge subsidieerde emigrant eventueel zelf gedragen dient te worden. Het bedrag, dat de emigrant ter be- s rijd-in-g van de eerste kosten na zijn aankomst in het immigratieland kan op nemen, is bijna verdubbeld. Emigranten, die na 1 October 1952 vertrekken, kan vergunning worden verleend t0t het ver krijgen van deviezen bij vertrek tot maximaal de tegenwaarde van de vol gende bedragen: voor gezinshoofden en alleenstaande personen 1500, voor het eerste gezinslid 750, voor overige ge zinsleden elk 400. In verband met deze reisdeviezen ver nemen wjj nog, dat tot nu toe de ge subsidieerde emigrant het minimum ver kreeg, dat het ontvangende land als eis stelt Die regeling is ook doorbroken. Ook de gesubsidieerde emigrant kan meer reisdeviezen verkrijgen dan het vereiste minimum. Hij zal dan sterker kunnen worden gesubsidieerd op de overheids kosten. De voorlichting der emigratie zal m dit verband ook meer worden gericht op de gedifferentieerde behoefte der ontvan gende lamdën en de persoonlijke omstan digheden van de aspirant-emigrant. Dit betekent niet, dat er dwang zal worden uitgeoefend op degenen, die gaan emi greren, maar dat hij wordt gewezen op het land, waar hij het best terecht zal kunnen. (Zie verder pag. 3) Meer armslag voor emigranten Blijkens n bekendmaking van het Cen traal Rijksbureau i„ de Staatscourant van gisteren zijn metingang van 11 Novem- ber de voorschriften betreffende 't kopen, verkopen en afleveren, bewerken en ver werken van blik ingetrokken. Dit betekent, dat van laatstgenoemde datum af voor noemde handelingen zonder vergunning van het Centraal Rijksbureau mogen ge schieden. V oorts zjjn de beperkende bepa lingen betreffende het afleveren in Neder land van hier te lande in blik verpakte producten ingetrokken, voor zover het SC™" .VhCf'"bi!- en genotmiddelen betreft. Met betrekking tot de „Beschikking in- blikverbod voedselvoorzieningsproducten" d.d 8 Februari 1951 kunnen binnenkort nadere mededelingen worden verwacht. Tijdens zijn reis door Veracruz bracht dePrins een bezoek aan het Nederlandse schip „Eemdijk", waar hem een enthousiaste begroeting werd bereid. (Van onze Amsterdamse redactie). Na intensief speuren en dank zij een aanwtfzing van de politic in Zeist heeft de hoofdstedelijke recherche twee oplichters van formaat kunnen arresteren, die in minstens 14 plaatsen in ons land ingen eurs en zakenlieden voor ruim 60.000'hebben opgelicht Het zijn dc 44-,jarige papie koopman J. H. en dc 48-jarige schilderHe„ handelaar J. V Tijdens het verhoor hcSl ben beiden bekend een groot aantal nn lichtingen te hebben gepleegd. De een he" weerde 35, de andere ongeveer ioo stuks." Hun werkwijze was als volgt: uit een financieel adresboek en uit een naamlijst van ingenieurs werden adressen veria- meld J A. belde dan op en maakte zich bekend als een Indonesische ingenieur, die een studiegenoot van het toekomstige slachtoffer zou zijn geweest. Er werd een afspraak gemaakt om elkaar te ontmoeten. Even voordat het zover was belde J a. opnieuw op en zei, dat een bekende schil der, waarmee hij goed bevriend was, geld nodig had voor een studiereis naar Lyon. Aangezien de „Indonesische ingenieur op het Hoge Commissariaat te Den tiaag vertoefde beschikte hij over weinig geld en dus verzocht hij het slachtoffer de kunstenaar even wat voor te schieten. Na~ tuurlijk werd de afspraak niet gehouden. In enkele gevallen kreeg het slachtoffer een prul van een schilderij in onderpand. stedelijke recherche een 52-jarige vrouw Vaangehouden die ervan verdacht wordt tien personen te heb- beben opgelicht voor in totaal een be- z,, va.n, f 3000. Naar zij beweerde, kon berniddelen bjj het verkrijgen van een woning omdat zij een ambtenaar kende bij het C. B. H. die voor 300 ue zaak wel in orde zou maken. Drie ongeduldig geworden candidaten lieten de vrouw opbellen door een kennis, die voorgaf de bewuste ambtenaar te zijn en daardoor is zij door de mand geval lenDe vrouw is voor de officier van Justitie geleid In de gisteren te Haarlem gehouden Jaarvergadering van de vakgroep Akker bouwers van de L.T.B., waar ook de algcm. voorzitter, de heer G. W. Kamp- scnoer aanwezig was, werden, nadat enkele huishoudelijke zaken vlot waren afgehandeld, de voorstellen der kringen aan de orde gesteld. De heer J. G. Vlegels te Halfweg werd herkozen als lid van het bestuur. In de plaats van de heer L. Ver- durmen, die niet herkiesbaar is, werd gekozen de heer M. Steyn te Hoedekens- kerkc. Hjj werd tevens benoemd tot hoofdbestuurslid. De kring Zuid-Beveland stelt voor een wijziging in de thans geldende graan- regeling, nl. dat de richtprijs voor tarwe van de oogst 1952, welke is vastgesteld op S 26,— per 100 kg., werkelijk wordt uit betaald door de handelaar met in acht neming van de oplopende prijsschaal. In vele gevallen wordt deze prijs niet uit betaald en blijft dé handelaar er onder. Het bestuur zegt toe, dat, ofschoon de richtprijs volgens de jongste gegevens wel weer wordt gehaald, het deze aangelegen heid nauwkeurig zal blijven volgen. De voorzitter zet uiteen, hoe deze prijs ls stand gekofnen en waarom deze Prijs door de minister in overleg met de stichting is vastgesteld. Een der afgevaardigden zou gaarne de MaLFaghaar°°bekMdpStiSClle Partiji hSf i;j r-eKende en vooraanstaande riote^^Tfd'cn^d^b^tt"/'00 par$ ge rr- 1 stoten. Tijdens de bez«tti„„ v- -G^steren ls eveneens door de hoofd- drachtzaaiende activiteit en het vöm de partij verborgen houden van grote som men geld, met het duidelijke doel hiermee de communisten te bestrijden". In het voorjaar had Guingouin reeds- zijn post in het partij-comité in het depar tement Haute-Vienne verloren. Thans wordt hem hetzelfde ten laste gelegd als hetgeen onlangs tegen Charles Tillon, eveneens een bekende verzetsleider, is in gebracht. De cel, waartoe Guingouin be hoort, heeft ondanks de stap van het par tijbestuur haar volledig vertrouwen in hem uitgesproken. -v tarwe-prijs vroeger vastgesteld zien. De voorzitter wil hierop blijven aandrin gen, ofschoon de procedure vrij lang duurt, omdat men eerst de L.E.I.-rapporten wil afwachten.. De kring Haarlem wenst een prijs van 30,in verband met verhoogde lonen en sociale lasten. De kring Kennemerland vraagt een ver hoging van de tarweprijs met 2,per 100 kg. Het bestuur is van oordeel, dat de Over heid zich in dezen houdt aan de berekening van het L.E.I. met 20 pet ondernemersloon en een premie. Het bestuur kan zich hier mede verenigen, doch vraagt zich af, of de regering juist heeft gehandeld door zich voor het komende jaar strikt te baseren op de uitkomsten van het L.E.I.-rapport. De Stichting v. d. Landbouw heeft zich ervoor uitgesproken, dat )een verhoging van de richtprijs met 0,50 gemotiveerd zou zijn geweest. De voorzitter deelt mede, dat de minis ter bereid is, om kostenverhogende fac toren tengevolge van wettelijke maatrege len in de prijs te verdisconteren. Verschillende afgevaardigden menen, dat het redelijk is, dat de tarweprijs eniger mate wordt verhoogd in verband met de hogere kosten. De voorzitter zegt, dat er over deze prijs ernstig en uitvoerig is onderhandeld. Hij meent evenwel, dat aan de vastgestelde prijs niet meer te tornen valt. Op een voorstel, waarin wordt aange drongen op afschaffing van de areaalhef fing op consumptie-aardappelen antwoordt het bestuur, dat de areaalheffing op con sumptie-aardappelen dient te worden ge handhaafd. De afgevaardigde van Kennemerland meent, dat het billijk is, dat Kennemerland vrijstelling krijgt van areaal-heffing, even als het Gooi. De voorzitter meent, dat de areaalheffing in het algemeen moet blijven bestaan. Als het ene gebied vrijstelling zou krijgen, dan komen ook andere gebieden. Men moet dit geval in grote lijnen bezien. De land bouw heeft belang bij dit fonds. Een andere afgevaardigde merkt op, dat men hier geen vergelijking kan maken tussen Kennemerland en het Gooi. De aardappelen van Kennemerland zijn ge schikte consumptie-aardappelen. De voorzitter zegt t.a.v. Kennemerland een speciaal onderzoek toe. Tenslotte wijst spr. er nogmaals op, dat het bestaan van het fonds nuttig en nodig is. De kring Zuid-Beveland stelt voor 1 ha. gerst geheel vrij te houden van leverings plicht en het meer dan 1 ha beteelde leveringsplicht op te leggen. De voorzitter zegt, dat de Stichting voor de Landbouw rijp is voor onderhandeling t.a.v. deze kwestie. Spr. vraagt Zuid-Beve land gegevens aan de Stichting te over handigen en gelooft, dat in dat geval het voorstel steun zal ondervinden. Na de pauze hield de heer A. C. Kern- uitvoering van de wachtgeld- en werkloos- meren uit Slootdorp een causerie over de heidsverzekering. Ter vaststelling van de premie is er een nota uitgegeven van de bedrijfsvereniging om deze vast te stellen op 10 pet voor de losse en 1 pet voor de vaste arbeiders, mits het Rijk een subsidie van 7 millioen zou geven. De intentie hiervan was mede te laten zien, hoe duur de uitvoering van deze wet zal zijn. Men voelde, dat deze premie onmogelijk door het bedrijfsleven zou kunnen worden gedragen. Na veel overleg heeft de regering toegestaan, dat de premie voor 1 jaar zou worden vastgesteld op 7.6 pet voor de losse en op 1 pet voor* de vaste arbeiders. Alle maatregelen, die na 1 Juli door het bestuur zijn genomen zijn zeer voorlopig. Elke dag stoot men op nieuwe moeilijkheden. Om tot een billijke en rechtvaardige uitkering te komen moet men allereerst het beroep vaststellen en vervolgens het juiste dagloon. Door spreker worden ook problemen be sproken en moeilijkheden naar voren ge bracht, welke aan de uitvoering van de wachtgeld- cn werkloosheidsverzekering vastkleven. De controle is bij uitstek moei lijk. Deze geschiedt door districtsagenteu. We hebben hier allen een taak, om op onrechtmatige gevallen de aandacht te vestigen. Er wordt getracht de wet te ont duiken. Al degenen, op wie iets is aan te wijzen, krijgen geen uitkering. Wie op on rechtmatige wijze wil profiteren, wordt gegrepen. De wet moet worden uitgevoerd zo effectief mogelijk. De wijze van uit voering is tot nog toe gebrekkig, maar het bestuur doet z'n best, om de wet zo goed mogelijk uit te voeren. Uit de vergadering werden verschil lende vragen gesteld, welke door de spr. uitvoerig "werden beantwoord. Volgt sluiting onder dank met de chris telijke groet. Nu dc gemeenteraadsverkiezingen alweer in het verschiet gaan komen, kan het zijn nut hebben er op te wijzen, dat de can- didaatstelling zal plaats vinden op 11 April en de stemming op 27 Mei a.s. Inge volge de nieuwe bepalingen van de Kies wet zal dc stemming in alle gemeenten op een en dezelfde dag plaats vinden. Getuigen menen, dat de ontploffingen zijn veroorzaakt door het schuren van een metalen vat (waaruit alcolhol in het on dergrondse vat werd gegoten) over een ijzeren ring, waardoor vonken zouden zijn ontstaan. Brandweer en politie stellen een onderzoek in. Ook moet nog blijken of de grote voorraad alcolhol door deze ont ploffingen onbruikbaar is geworden. De 43-jarige Nederlandse vrouwelijke reli gieuze-geneesheer mej. dr Norel, (soeur Anne Elisabeth der Witte Zusters van Afrika), is na een onderbreking van drie maanden als arts en vrouwenspecialiste in liet ziekenhuis te Bobo- üioulasso (Frans Soedan) teruggekeerd. Tijdens haar verblijf in ons land heeft zij vele oude ken nissen bezocht en ook de jaarlijkse reünie bij gewoond van vroegere studiegenoten met Koningin Juliana, behorend tot de club van dertien. Dr Morel is nu geheel hersteld van een kleine ziekte en beheerst weer de gynaecolo gische afdeling van het grote, 400 bedden tel lende ziekenhuis. Dr Norel ls van huis uit Protestant. Na haar medi sche studies te hebben voltooid, is zij tot het Katholieke geloof overge gaan en tenslotte in 1942 bij de Witte Zusters van Afrika ingetreden. Reeds in de winter van 1944—-'45 doopte zij de eerste neger soldaat, die aan haar me dische zorgen was toe vertrouwd. Dr Norel, in 1909 te Zut- phen geboren, studeerde aan de Leidse Universiteit medicijnen. Tijdens haar studietijd behoorde zij tot de club van 13, de in tieme studievriendinnen van Koningin Juliana. Zij werkte daarna bij de Ka tholieke Haagse gynaeco loog dr Schellekens en in het ziekenhuis te Eind hoven. Na haar intrede in de Congregatie der Witte Zusters te Boxtel moest zij tijdens haar novicaat de dokterspractijk in volle omvang weer ter hand nemen. Tengevolge van de gevechten bij Best en de wijde omgeving, kwamen vele gewonden naar Boxtel, waar dr Norel, toen reeds soeur Anne Elisabeth, omvang rijke chirurgische werk zaamheden te verrichten had. Later is dat werk nog toegenomen, toen zelfs uit Duitsland gewonden Wer den aangevoerd naar het noodziekenhuis te Eind hoven, dat geheel dóór de Witte Zusters werd be diend. Toen Zuster Anne Eli sabeth in 1945 was gepro fest, trok zij met de eerste de beste gelegenheid naar Algiers, waar zij in dé Rode Kruis-kliniek haar missie-arbeid begon. Na een tussentijdse studie in Parijs, die een Frans diploma opleverde, is dr Norel naar de Franse Soe dan (West-Afrika) ver trokken. Dr Norel werkt in haar kliniek aan de opleiding van inlandse vroedvrou wen. Zij heeft zich zeer bijzonder gespecialiseerd op de kinderziekten, waar omtrent in de tropen een grote onwetendheid be staat. Haar staan drie blanke verpleegsters ter zijde, alle behorend tot de Witte Zusters. Bovendien arbeidt onder haar leiding een zwarte zuster en een inlandse vroedvrouw. (Van onze Amsterdamse redactie) Dc „Nicuw-Amsterdam", die voor het eerst in dc Cocnhavcn te Amsterdam ge meerd lag, is vannacht van zijn trossen losgeslagen. Tengevolge van de hevige stortbuien, die gepaard gingen met ruk winden, konden de twaalf trossen het niet meer houden. Vijf sleepboten van de rederij Goedkoop zijn vier uur lang in touw geweest om het 36.000 ton metende vlaggeschip van de II.A.L. opnieuw tegen de kade te drukken. In de vroege ochtenduren omstreeks vier uur loeide plotseling de stoomfluit van de oceaanreus. Met behulp van de beman ning en bet direct toeschietende bootje van was men ln staat nog een tros uit te brengen. De rederij Goedkoop, die inmiddels was gealarmeerd, was reeds vijf minuten na het eerste sein ter plaatse aanwezig. Daarna is men erin geslaagd alle trossen tc bevestigen. De „Maasdam" van de Holland-Amerika- Lijn, die Zondagmorgen in Vlissingen meerde omdat de Nieuwe Waterweg bij Hoek van Holland versperd was, is Maan dagavond uit Vlissingen vertrokken naar Amerika. De 600 passagiers werden uit Rotterdam aangevoerd. Een aantal kwam op eigen gelegenheid, maar verreweg het grootste gedeelte met een extra trein, die om kwart voor vier het station Vlissingen binnenstoomde en vandaar naar de kade reed. Elf rijtuigen, getrokken door een zware locomotief, rolden over de kade tot vlak voor het schip. De passencontrole en andere formaliteiten waren reeds in Rot terdam geschied. Onder geleide van douane-beambten reed deze als het ware „verzegelde" trein naar de „Maasdam", waar de reizigers rijtuig na rijtuig de trein verlieten, om zich aan boord te begeven. De organisatie op de kade verliep uit stekend, dank zij de medewerking van alle instanties. Tegen zes uur waren alle passa giers aan boord en een uur later ook de bagage, die tezamen drie wagons in beslag had genomen. Tegen half acht konden de trossen worden losgemaakt. De sleepbo ten brachten het schip buiten de haven op de rede en weldra was de „Maasdam" a£ het oog verdwssisa.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 1