Ramon M (alias Frank Jacson) bracht rode banneling om het leven k 1 -BONN GAF NIET TOE AAN ARABISCHE EISEN üil MOTORPALEIS tm/m mi >pm Van k o n i n in Victoria tot George VI Twaalf jaar oude moord weer. in de belangstelling Tilburgse Economische Hogeschool viert vijfde lustrum 'JllMflh7/ Hertog van W indsor vertelt zijn herinneringen Toenemende kans op regen ZATERDAG 15 NOVEMBER 1952 PAGINE 3 99 „Het is niet de Gepeoe, ik*ben het". Deze ivoorden werden gestameld door de mam die even te voren de revolutionnair en voormalige bolsjewiek Leo Trotzky (ware naam Leo Bronstein) in de Mexi caanse villa, waar de rode banneling verblijf hield, met een klein pikhouweel had neergeslagen. ZORG DAT HIJ PRAAT! De „grote onbekende Gevaar voor Stalin Voorspelling mm Maar bezorgd voor behoud van afzetmarkt Machtig man werd rebel „Frank Jacson" Moordenaar zweeg maar. Snoekenweer of... hondenweer. Het olieconflict Naar 10.5 millioen inwoners mSSm Die goede, oude tijd „Lief jongetje van ruim zeven pond Onafhankelijk optreden Eerste wereldoorlog Publicatie over de aansalg Sensationele onthulling „Goede daad Oh ervaior De verloving in liet Belgiseliè vorstenïinis Moordenaar van Trotzky ontmaskerd Trotzky had afgestuurd. Maar tijdens het proces kon te dien aanzien niets met zekerheid worden vastgesteld. De moordenaar hleef een „grote on bekende", als het ware een moderne editie van „de man met het ijzeren masker". Men slaagde er niet in, ach- Het is niet de Gepeoe, ik hen het Geheimzin nige woorden: De ster vende Trotzky antwoord de er op: sla hem niet dood, zorg dat hij praat, laat hem zeggen, wie hem gestuurd heeftMaar de mannen, die Trotzky in opdracht van de Mexi caanse regering bewaak ten, waren zichzelf niet meer meester. Ze sloegen op de moordenaar los en spoedig stroomde deze het bloed uit de mond. Zijn bloed vermengde zich met dat van Trotzky, die hij met zijn wanstal tig wapen dodelijk ver wond had. Trotzky werd naar een ziekenhuis over gebracht en daar stierf hij, na gedurende zes en twintig uren onnoemelijk geleden te hebben. De moordenaar had zijn ge zicht met het pikhouweel vrijwel stukgeslagen. De moord op Trotzky geschiedde, zoals men zich herinneren zal, op 20 Augustus 1940, toen de Tweede Wereldoorlog was uitgebroken. Deze misdaad trok toen nauwelijks de aan dacht. Er waren zoveel andere, be langrijker dingen aan de orde. En na de ^oorlog leek de affaire-Trotzky vrijwel vergeten. Er was inmiddels een waas van geheimzinnigheid rond blijven hangen. De Mexicaanse rege ring, die de grote tegenstander van Stalin indertijd asyl verleend had, liet de moordenaar opsluiten. Tot nu ter zijn identiteit te komen. Trotzky had zoals gezegd in Mexico asyl gezocht en gevonden. Er woonden in Mexico City talrijke intellectuelen, die rode en zelfs communistische sympahtieën koesterden. Een aantal hunner en met na me de bekende schilder Diego Rivera, waren tegenstanders van Stalin en hiel pen Trotzky bij het organiseren van een internationale tegenstand tegen het re giem in Sovjet-Rusland, dat de man, die het Rode Leger uit de grond stampte en wiens organisatorische talenten algemeen erkend werden, bij verstek ter dood had veroordeeld. Uiteraard had Trotzky de Mexicaanse regering moeten beloven, van de hem verleende gastvrijheid geen mis bruik te zullen maken en zich van alle po litieke en tegen de Sovjet-Unie gerichte activiteit te onthouden. Maar zo hij er zich al dan niet aan schuldig maakte, er werd te zijnen behoeve hard gewerkt en de balling Trotzky vormde voor Stalin een potentieel gevaar. Leo Trotslcy, Statins grote tegenstander. Is hij op last van de dictator in het Kremlin vermoordDe moordenaar be weert nog steeds, geheel zelfstandig ge handeld. te hebben 'en niet door de Gepeoe naar Mexico te zijn gestuurd. toe verdiepten degenen, voor wie liet tragische gebeuren een soort cause- célère werd, zich in de vraag, wie de moordenaar wel kon zijn en wat de redenen tot zijn misdrijf waren ge weest. Voor velen leek het nauwe lijks aan enige twijfel onderhevig, dat de Gepeoe de moordenaar op Trotzky's dood moet voor Stalin een ware opluchting zijn geweest. Van het be gin af aan zijn deze twee Russische revo- lutionnairen vijanden geweest. Hun per soonlijkheden verschilden totaal, hun ideeën liepen volkomen uiteen en slechts noodgedwongen kwamen ze tot samen werking. Ze ontmoetten elkander voor het eerst op een communistisch congres te Wenen, In 1913 en reeds toen schreef Trotzky, onaangenaam getroffen te zijn geweest door de felle vijandschap, waar mede de man, met wie hij voor het eerst kennis maakte, hem had opgenomen. Diens blik voorspelde reeds toenmaals niet veel goeds. Trotzky, groot mensenkenner en uitste kend theoreticus, wist zich in de kringen der uit Tsaristisch Rusland verbannen communistische leiders grote populariteit te verwerven en toen bij het einde van de Eerste Wereldoorlog de Duttse keizer de in Zwitserland vertoevende Russische revolutionnairen. met Lenin aan het hoofd in een verzegelde wagon naar Rusland te voeren, opdat ze daar de revolutie konden voorbereiden, behoorde Trotzky tot de voormannen. Tijdens de revolutie en in de uiterst bewogen periode daarna, toen de bolsjewieken zich tegen de legers van Koltschak, Denikin en Wrangel verdedi gen moesten, trad Trotzky steeds meer naar voren. Hij zorgde, zij het dan met niets ontziende voortvarendheid, dat de bolsjewistische horden tot behoorlijke troepen werden samengesmeed en het was ongetwijfeld aan hem te danken, dat het door hem gevormde Rode Leger er ten slotte in slaagde, de contra-revolutionnai- ren te verslaan. Na Lenin was Leo Trotzky in die dagen de machtigste man in heel Sovjet-Rusland. Maar Stalin, zijn stille, verbeten tegen stander besloot, hem de weg naar de op volging van de ziekelijke Lenin te ver sperren. Zoals bekend, werd die strijd door Stalin gewonnen. In 1929 stelde deze aan het Politburo voor, Trotzky als zijnde een rebel te verbannen en de organisator van het Rode Leger moest in balling schap gaan. Hij mocht van geluk spreken, Sovjet-Rusland levend te kunnen verla ten. Zeven jaar later zouden de eerste gro te zuiveringsprocessen beginnen, welke menig machtig man in 't rode arbeiders paradijs noodlottig werden. Vermoedelijk durfde Stalin het in die tijd niet aan, zijn tegenstander openlijk uit de weg te rui men. Trotzky zwierf jarenlang in het bui tenland rond, nu algemeen erkend als de aanvoerder der Trotzky-isten, tege lijkertijd trachtend, een „vierde inter nationale" te vormen. In tal van landen was men inmiddels bevreesd voor deze geboren samenzweerder en nergens werd hem het verblijf aangenaam gemaakt, zodat hij ten slotte naar het verre Mexico trok, van waaruit, hij overigens de Trotzky-istisehe elementen in de aan dollars rijke Verenigde Staten gemak kelijk bereiken kon. De Mexicaanse regering wees hem als verblijfplaats een villa in een der bui tenwijken van de stad Mexico aan en liet hem daar streng bewaken. Deze be waking was dringend nodig, aangezien algemeen bekend was. dat de agenten van de Gepeoe achter de balling aanza ten. Trotzky zelf leefde in angst en vreze, geen ogenblik zijn leven zeker. Dit wist hij maar al te goed en hij nam daarom alle voorzorgen, om te voorko men dat door de Gepeoe uitgezonden moordenaars tot hem zouden doordrin gen In Mei 1940 vond er een aanslag op hem plaats. Een troep met mitrail leurs bewapende mannen omsingelde de villa en doorzeefde deze met kogels. Trotzky had zich bij het vernemen van onraad plat op de grond geworpen en ontsnapte aldus aan een fusillade. De bewaking werd hierna versterkt. Maar Trotzky begreep, dat men op hem bleef loeren.' Het gevaar kwany ccliter van één kant, waar Iiij geen voorzorgsmaat regelen nemen kon. Zijn secreta resse, een zekere Sylvia Ageloff, werd op een dag in kennis gebracht met iemand, die zich een groot bewonde raar van Trotzky noemde en haar, nadat ze hem enkele malen ontmoet had, verzocht, aan deze een door hem geschreven manuscript over een revo lutionnair onderwerp voor te leggen. De secretaresse slaagde er in, Trotzky er toe te bewegen, de man, een zekere Frank Jacson, die zich voor Ameri kaan uitgaf, te ontvangen. De bewa kers, die vermoedelijk naar een revol ver zochten, hebben het kleine pik houweel, dat Jacson in het manu script verborgen had, niet opgemerkt. Toen de bezoeker zich enige tijd bij Trotzky bevond - deze was alleen werden ze plotseling door een luid geschreeuw opgeschrikt. Het was de om hulp roepende Trotzky.... Ze stormden naar diens studeerkamer, zagen hem er op de grond liggen, badend in zjjn bloed en met een afschuwelijk toegetakeld gezicht en wierpen zich vol woede op de onverlaat. Trotzky's ver manende woorden weerhielden hen in middels, de moordenaar ter plaatse te do den, maar hij bleek er bijna even erg aan toe als zijn slachtoffer. Kort voordat de grote revolutionnair stierf, herhaalde hij nog eens de woor den, door hem gesproken, toen hij door zijn bewakers ontzet wérd: dood hem niet, zorg dat hij spreekt en zegt, wie hem gezonden hebben. Frank Jacson sprak echter niet. Hij moest eerst geruime tüd in een zieken huis verpleegd worden. In April 1943 werd hij tot twintig jaar gevangenisstraf veroordeeld, de zwaarste straf, die het Mexicaanse recht kent. Tijdens het proces bleef hU zwijgen. Hij deed slechts spaarzame mededelingen of, wanneer hij dan een enkele maal noodgedwongen bij HET MOTORPALEIS, de speciaalzaak in motorrijwielen, rijwielen, bromfietsen, lederen kleding, accessoires en onderdelen 15, R DAM-BLIJDORP TEL. 82950 iets zei, was wat bij losliet een en al tegenstrijdigheid. Het enige, wat hij toegaf was, dat h\j misschien wel Mor nard heette en Frank Jacson een valse naam was. De gevangenisdeuren sloten zich achter hem. Hi.i werd opgesloten in l\et gedeel te van Mexico City's Juarez-gevangenis, waarin de ergste misdadigers zijn onder gebracht. De regels van het gevangenis wezen in Mexico staan echter toe, dat een gevangene, indien hij daartoe de mid delen bezit, zich een zekere luxe ver oorlooft. En, Mornard, alias Jacson, kreeg van tal van onbekende gevers geld toegezonden. Hij kon zjjn cel be hoorlijk laten inrichten en behoefde het gevangeniseten niet te eten en ook niet te werken. Bijna al zijn tijd bracht hij door met studeren. De wereld be- Dit is Ramon Mercader, Trotzky Jacson. de moordenaar ran L De communistische Spanjaard J tegen Stalin opgestane Sovjet-Kus Mexico en pleegde daar een aanslag op hem. Jarenlang vertoeft hl] Mexicaanse gevangenis, tot twintig BW' gevangenisstraf veroordeeld, zonder aai men zijn ware naam wist. Hij wordt nog steeds door onbekenden van overvloedige geldmiddelen voorzien, zodat hij zich allerlei dingen kan aanschaffen, waar van. gewone gevangenen gespeend, blij ven. Men ziet hém hier in zijn gevange niskleding. Dc Arabische delegatie, die enkele we ken in Duitsland heeft vertoefd om te protesteren tegen het herstelvcrdrag met Israël, is gisteren vertrokken. In regerings kringen te Bonn verklaart men. dat het bezoek der delegatie niet heeft kunnen bijdragen tol een oplossing van het con- i flict. I Inmiddels heeft Bonn de officiële nota der Arabische Liga ontvangen er. met een zekere opluchting vernomen, dat de boy- l cott van Duitse waren door de Liga eerst zal worden afgekondigd nadat het ver- i drag zal zijn geratificeerd. Daardoor heeft men, zo wordt opgemerkt, kostbare tijd I gewonnen, die voor verdere besprekingen i zou kunnen worden benut. Reeds heeft de regering aangekondigd, dat zij bereid is een delegatie naar Cairo te zenden voor j het voeren van handelsbesprekingen. Men hoopt daarbij door het aanbieden van een handelscrediet in staat te zijn de bezwaren I te overwinnen. In elk geval heeft men in Bonn dui delijk laten uitkomen, dat men geens zins van plan is terug te komen van het accoorü met Israël. Dr Adenauer en dc leider van de socialistische oppositie Ollenhauer hebben daaromtrent de meest categorische verklaringen afge legd. Nietiemin heeft het conflict in de regeringscoalitie vele stemmen doen op gaan, die voor een uitstel der ratificatie en zelfs voor nieuwe onderhandelingen tot wijziging van het verdrag pleiten. Daarbij denkt men voornamelijk aan in schakeling van de V.N. bij de leveranties aan Israël. Dr Adenauer kan dan ook voor de bekrachtiging van het verdrag voor het ogenblik eerder rekenen op de socialis tische oppositie, dan op die van de fractie der liberale en der Duitse partij. Vooral ook van de zijde van de Duitse JjpP"rtfurs wordt een waar offensief op bisri U,tse re"Pr'ng gevoerd om de Ara- (tedafU t>rotcsten niet te onderschatten. De zenden °i" een dplpsatie naar Cairo te dan ook uitgegaan van de pre sident van het Duitse industrieverbond. Fritz Berg. De omvang van de Duitse handel met de Arabische landen moet overigens ook weer niet worden overschat. De Duitse export naar deze landen bedraagt 1,8 pet van het totaal van de Duitse exportcijfers. De Duitse invoer uit de Arabische landen is ongeveer tweemaal zo groot en vormt 3 pet van de Duitse invoer, Duitsland is dus in een betrekkelijk sterke positie, daar het een betere klant van de Arabische landen is dan omgekeerd. Daar staat te genover, dat de Duitsers grote verwach tingen hebben voor de uitbreiding van de export naar deze landen, vooral sedert de Britse moeilijkheden in Iran zijn be gonnen. De Katholieke Economische Hogeschool in Tilburg gaat, zoals bekend, het vijfde lustrum op grootse wijze vieren. In ver band echter met dc feit, dat de heer Ro bert Schuman, minister van Buitenlandse Zaken van Frankrijk, aan wie in het kader van de feestelijkheden het eredoctoraat van de hogeschool zal worden verleend niet eerder naar Nederland kon komen, is de feestviering uitgesteld van 21 en 22 November tot 12 en 13 December. Het programma van de feestelijkheden is thans bekend geworden. Vrijdagochtend 12 December wordt de viering van het zil veren bestaansfeest ingezet met een plech tige Hoogmis, opgedragen door mgr W. Mutsaerts, bisschop van Den Bosch, waar na de 18 gedurende de bezetting overleden en vermiste leden van de Tilburgse hoge schoolgemeenschap worden herdacht door een kranslegging bij het monument in het hogeschoolgebouw. Des middags zal de rector-magnificus, prof. dr M. J. H. Smeets, de diesrede uitspreken. Vervol gens vindt de aanbieding van het hulde blijk plaats. Dit bestaat uit een bundel opstellen „Economische wetenschap, economische politiek" van de leden van de Tilburgse Academische Economische Kring (de TAEK). Daarnaast is een fonds gesticht Ier bevordering van de wetenschappelijke arbeid binnen de hogeschool gemeen schap te Tilburg. Door de burgerij van1 de stad is ook een dergelijk fonds gevormd. Een comité, waarin 50 vertegenwoordigers van de Tilburgse burgers hebben zitting geno men, heeft een actie gevoerd, waardoor thans reeds een bedrag van 25 mille bij een kon worden gebracht. Zaterdag 13 December wordt de Hoge schooldag op de sociëteit geopend door de heer A, Tummers, voorzitter van de TAEK. Daarna volgen de ere-promotie van minister Schuman en de traditionele op tocht naar de feestvergadering, via het Paleis-Raadhuis, waar aan de ere-doctor het lidmaatschap van de TAEK zal wor den aangeboden in de Metropole-schouw- burg. Deze vergadering wordt geopend met een concert door het Brabants orkest. De viering wordt besloten met een diner en een revue. N - v 1 7 Het K.N.M.I. deelt mede: De laatste dagen stond het weer In ons land onder invloed van een rug van hoge luchtdruk, die boven de Noordzee lag en een verbinding vormde tussen een hoge- drukgebied bij Ierland en een krachtig maximum boven Rusland. Er was hierdoor weinig wind, zodat de temperatuur des nachts tot beneden het vriespunt kon dalen. Plaatselijk kwam 2 tot 3 graden vorst voor. Aan de flank van het Russische hogedrukgebied ontwikkelde zich gisteren boven Polen een storing, die vergezeld van een uitgebreid neerslaggebied naar Dene marken trok. In Duitsland bracht de storing op vele plaatsen sneeuw, in Dene marken regen. De storing deed vanmorgen de wind iets toenemen uit Westelijke richting. Het neerslaggebied was toen tot dicht bij het Noordoosten van het land genaderd. De kans op enige regen nam bierdoor toe. Het behoeft hierbij nauwe lijks te worden opgemerkt, dat geen vorst van enige betekenis te verwachten is. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van buitenlandse zaken heeft teren verklaard, dat Groot-Brittannië elk nieuw compensatie-aanbod van Perzië aan een onpartijdig tribunaal wenst voor te leggen. Waarnemers wijzen er op, dat de Britse wet OP de nationalisatie van de steen koolindustrie ook voorziet in schadeloos- ctellin" wegens verlies van toekomstige inkomsten Zij vragen zich af, of het jonBsit a „„delegeerde naar de V.N.- d/ wip te New-York, en waarin Per- Assemblee e nationalisaties gelden- zle debu de Britsei nte wi]_ de schadevergöedinBsie» Perzië thans len accepteren, inhoudt da Perzie i bereid is ook dit onderdeel van de Brit se regeling te aanvaarde"' An„i0.iranian Zoals bekend, heeft de Angio der_ ook schadevergoeding geeist v 8 ving van de verwachte winst tot W, het jaar waarin de door Perzie e J ingetrokken concessie afloopt. Deze e wordt door de Britse regering gesteund maar werd gewezen. ue .Di Hoc t door Teheran tot dusver al- Op 1 Oct. j.l. telde ons land 10.408.898 inwoners, zobl ijkt uit het statistisch bul letin van het Centraal Bureau voor de Statistiek. In het tijdvak Januari-September 1952 zijn 66.057 huwelijken gesloten (overeen komstige periode 1951: 68.559), het aan tal levendgeborenen bedraagt 177.571 (in overeenkomstige periode 1951 174.317), De meeste Britten hebben nog altijd een zwak voor de hertog van Windsor hun eens zo populaire prins van Wales. Dat deze ook na de dramatische gebeurtenissen van 1936, welke hem noopten als koning af te treden nadat hij nog geen vol jaar als Edward VIII de troon van het Britse imperium had bezet, in de harten van zijn landgenoten een warm plaatsje heeft behouden, bewijst het welkom dat hem zowel door dc pers als het publiek wordt toegeroepen bij zijn spaarzame bezoeken aan Engeland. Een ander bewijs was de manier, waarop z'jn gedenkschriften in Engeland werden ontvangen. Dc belang stelling er voor was ontzettend groot. Iedereen wilde ze lezen ouderen om in gedachten nog eens een halve eeuw Britse historie door te maken, jongeren om de zakelijke schoolstof van jaartallen en feiten nu als een boeiend en prettig verteld relaas van menselijke belevenissen te ervaren. Want het hoek is veel meer dan waar men het in verschillende kringen voor gehouden heeft: een poging van de hertog om dc gebeurtenissen, die tot zijn abdicatie leidden te rechtvaardigen. Natuurlijk heeft hij wel alles gedaan om de feiten, die met zijn aftreden in verband stonden, in een zo helder mogelijk daglicht te stellen. Dat was zijn goed recht. Men kan andere opvattingen koesteren dan hij deed maar men kan niet aan een gevoel van sympathie ontkomen omdat de toon van deze memoires zo oprecht aandoet. Deze sympathie, welke niets afdoet aan het principieel afwijzen van bepaalde opvat tingen, behoudt de schrijver ook daar, waar hij scherpe critiek uitoefent op figu ren. die in de veelbewogen dagen van 1936 een rol hebben gespeeld, onder wie in de eerste plaats rar Baldwin, de toenmalige premier. Deze critiek is niet mis te ver staan, maar blijft bij alle scherpte toch waardig. De betekenis van de memoires van de hertog van Windsor, onder de titel „Ben koning vertélt" in een zeer goede Neder landse vertaling verschenen bij dc Uit geverij Elsevier te Amsterdam, gaat, zoals hierboven reeds werd opgemerkt, uit boven die van een poging tot persoonlijk verweer. Zij vormen in feite de boeiende beschrijving van 't Engeland van koningin Victoria (1819—1901) tot aan de troons bestijging (in 1936) van de verleden jaar ontslapen koning George VI. Het Victoriaanse tijdperk is voor de Engelsen zoiets als „die goede, oude tijd de tijd van gaslicht en rijtuigen, het hoogtepunt van de macht van het Britse rijk, toen de koningin ook de titel van keizerin van India droeg. De tijd ook van grote armoede naast grote rijkdom, van gisting allerwegen; een tijd waarin belang rijke uitvindingen en naderende omwente lingen op velerlei gebied zich reeds aan kondigden. De hertog van Windsor schrijft dan ook in zijn inleiding: „Op zes en vijttig- jarige leeftijd is men niet geneigd zien oud te voelen. Maar voor een generatie, de kernsplitsing, radar, televisie, P y- chiatrie en God weet wat nog meer als de gewoonste zaken ter wereld be schouwt, moet iemand die op de schoot van koningin Victoria m slaap weid ge wiegd, wel een oude sok lijken, die men op één lijn kan stellen met oude zeil- schepen, petroleumlampen en de gekle- de jas uit de dagen van prins Albeit Toen prins Edward in 1894 geboren werd waren er op het vasteland van Euro pa niet minder dan.21 regerende vor sten; op het ogenblik zijn het er nog maar zes! Met weldoende zelfspot beschrijft de hertog van Windsor zijn jeugdjaren. Uit het dagboek van zijn vader, koning Geor ge V, destijds nog hertog van York, neemt hij over; „White Lodge 23 Juni 1894 om tien uur werd een lief jongetje geboren van ruim zeven pond.En met zelfspot voegt de schrijver hieraan toe: „Ik denk. dat dit wel de laatste maal is geweest dat mijn vader zich geroepen voelde datzelf de bijvoeglijke naamwoord met betrek king tot mij te gebruiken". Buitengewoon interessant is wat de her tog van Windsor schrijft over zijn over grootmoeder, de trotse, bekwame konin gin-keizerin. Zij was verwant aan bijna alle heersers in Europa en onder haar re gering heeft Groot-Brittannië een van zijn roemrijkste periodes beleefd. Ook over zijn grootvader, Edward VII, en over andere leden van de koninklijke familie vertelt de schrijver op onderhou dende wij'ze openhartig met gevoel voor humor maar zonder „familiegeheimen" te verraden of iemand te kwetsen. Scherp ge tekend te het beeld van de vader van de schrijver, koning George V (18651936), j die in 1910 Edward VII opvolgde;; en een I warme liefde spreekt uit wat hij schrijft over zijn moeder, koningin Mary, die naar algemeen bekend is— uiterst geluk kig is als haar oudste zoon haar komt op zoeken. Buitengewoon sympathiek is wat de hertog vertelt over zijn broer Albert, die hem onder de naam George VI opvolgde op dc troon. Hü prijst het gelukkige ge zinsleven van de inmiddels overleden vorst en zonder er doekjes om te winden zegt hü te geloven, dat deze veel beter ge schikt was dan hij om de troon te bezet ten. De hertog van Windsor verheelt zijn eigen tekortkomingen allerminst, terwijl hij aan de andere kant evenmin de feiten verzwijgt, welke in zijn voordeel pleiten. Hij had een geweldige populariteit in zijn voordeel, maar zijn persoonlijke opvattin gen over bepaalde gewoonten en zijn vaak onafhankelijk optreden moesten hem in het conservatieve Engeland wel in moeilijkhe den brengen. En dat gebeurde dan' ook meermalen, zodat hij door zijn vader of later, doör zijn ministers op de vingers werd getakt Karakteristiek is in dit verband een uitlating, die hij als jongeman in zijn dagboek neerschreef naar aanleiding van een officieel bezoek van de koning en koningin van Denemarken: „Wat een on zin en verkwisting van tijd, geld en ener gie zijn al die officiële bezoeken! Dat is al wat ik te zeggen heb over al die schijnvertoningen en plechtigheden!" En terecht voegt hij hieraan toe: „Wat zou mijn vader verbaasd hebben opgekeken als hij dit gelezen had!" In de eerste wereldoorlog wilde hij niet rustig in Engeland blijven, maar kreeg, na veel tegenstand te hebben overwonnen, toestemming om naar het front in Frank rijk te gaan. Ook daar toonde hij zijn zelfstandige geest. Hij weigerde de hem verleende oorlogsonderscheidingen te dra gen, omdat, naar hij zijn vader schreef, „het me tegen de borst stuit ze op te hebben, terwijl ik nooit gevochten heb en steeds buiten schot ben gehouden. Ik schaam me diep, medailles te dragen die ik alleen door mijn positie verkregen heb, terwijl zovele duizenden dappere officie ren, die in de loopgraven een afschuwelijk leven leiden en in de hevigste gevechten gewikkeld zijn geweest, niet gedecoreerd zijn". Dat een der onderscheidingen hem (in vredestijd) verleend was door Frankrijk en dat Parijs gekrenkt zijn zou als hij haar niet droeg, telde niet voor hem. Later is de hertog veel milder over de uitermate conservatieve houding van zijn vader gaan denken. Op zijn beurt zag hij node met oude gewoonten en gebruiken breken en hij schrijft: „Nu betreur ik het zelf, dat vele dingen zijn verworpen die ik kende en begreep". Het heeft weinig zin de andere feiten, die de hertog van Windsor uitvoerig ver telt, aan te stippen. Alleen willen we nog opmerken, dat de schrijver een opvallend vlot en boeiend verteller is, zodat zijn memoires behalve leerzame ook onder houdende lectuur vormen. Het boek is ge ïllustreerd «iet een groot aantal fraaie foto's. gon hem langzamerhand te vergeten en omdat Stalin ten slotte aan de kant der geallieerden de Tweede Wereldoorlog inging, werd de affaire-Trotzky vrij wel doodgezwegen. Pas in 1947 publiceerde kolonel Sanchez Salazar, hoofd van de Mexicaanse gehei me politie, in samenwerking met een oude revolutionnair, een zekere Julian Gorkin, een boek over de aanslag op Trotzky en de onderzoekingen, welke naar aanleiding daarvan hadden plaats gevonden. Hij was er intussen niet jn ge slaagd, de ware identiteit van de moor denaar vast te stellen en evenmin, om uit te vissen, wie zijn opdrachtgevers waren geweest. Zelf had deze van het begin af aan gezegd, geheel op eigen initiatief ge handeld te hebben. Merkwaardig genoeg had hij, toen hij door Trotzky's bewakers tegen de grond geslagen werd, herhaalde lijk iets over zijn moeder gemompeld. De bewakers hadden in hun opwinding echter niet precies verstaan, wat hij zei. In 1951 kwam het bekende Amerikaanse weekblad „The Saturday Evening Post" met de mededeling, als zou de moordenaar van Trotzky eeri Bulgaar zijn. die in Frankrijk wegens diefstal veroordeeld was geweest en in de gevangenis daar in contact was gekomen met bepaalde poli tieke elementen, die het op Trotzky voor zien hadden. Nadien trad er rond Jacson Mornard echter weer een doodse sBHe in. De man. een ogenschijnlijk goedmoe dige verschijning met een donkere bril en weelderig hoofdhaar, ging in de Juarez- gevangenis rustig zijn gang en bleek door de geheimzinnige personen, die hem van de aanvang af van geld voorzien hadden, ook na jaren niet vergeten te zijn. Thans is het Amerikaanse week blad „Truc", dat nogal aan sensatie doet, met een onthulling aangaande de moordenaar van Trotzky geko men. Deze onthulling zou gedaan zijn door een psychiater, die de man in de Juarez-gevangenis gedurende zes maanden tijdens een ziekte behan deld heeft en nauwkeurig geobser veerd, al zijn uitingen optekenend en speciaal zijn manier van werken con trolerend. Deze dokter kwam tot de conclusie, dat Jacson-Momard een ge- horen Spanjaard moest zijn. Op grond hiervan werden zowel in Mexico als in Spanje onderzoekingen in gesteld. Deze leidden tot de conclusie, dat de moordenaar van Trotzky een zekere Roman Mercader moet zijn. zoon van een achtenswaardig burger van Barcelona, wiens vrouw communistische sympathieën had en na zijn dood communiste werd, haar kinderen, onder wie Ramon, tot vu rige communisten opvoedend. Ze was een fanatieke vrouw. Ramon koesterde een grote verering voor zijn moeder en bleef haar ook, toen hij volwassen was, ten zeerste toegedaan, blindelings doende, wat ze hem vroeg. Moeder Mercader nam van het begin af aan uiterst fel stelling in de strijd os sen Stalin en Trotzky, zij noemde de Iaat- s^e een verrader van het communistischs ideaal. Volgens „True" zou haar afkeer van Trotzky tot een blinde haat ui'ge groeid zijn, een blinde haat, die haar er toe voerde, haar zoon op te hitsen, de gevaarlijke tegenstander van Stalin ui' de weg te ruimen. Naar haar mening be dreigde Trotzky de toekomst van het com munisme, zaaide hij verdeeldheid en daar door onmacht in de rijen der militaire communisten en was het een geode daal. voor attijd een einde aan zijn heilloze ac tiviteit te maken. Ramon Mercader volgde 1 rotzkv aanvankelijk op diens zwerftochten, gins eveneens naar Mexico en daar slaagde hij er tenslotte in, de hem door zijn moeder gegeven opdrai t uit te voeren. Naar „True" beweert, zou de vrouw, een zekere Eustasm Maria Caridad, na liet gelukken van de aanslag naar Moskou zijn geto en, waar men haar in 1941 de Orde van Lenin zou hebben verleend. Ze zou de eerste niet-Russische vrouwzijn geweest, die deze orde ontving; om dat ze haar zoon opgeofferd had t<n behoeve van het heil van de Sov et- Unie. Maar in dé Juarez-gevansou - blijft dc geheimzinnige gevangene zwijgen O De Belgische prinses Joscnhiw-'"" lotte en haar verloofde, erfprins van Luxemburg, zijn Donderdag n«- met hun gevolg uit Bi»ieren in h-t hertogelijk buitenverblijf te Eb o aangekomen. In de loop van de d de prins en prinses met een eer"!"' dame van de prinses per auto nit T burg naar Brussel gekunen, erfprins in het kasteel van I.aek"" gast is van koning Leopold, vader de prinses. Met buitengewoon genoegen heeft o'e Brusselse bevolking gisteravond ma ra dio en berichten in de bladen vernomen dat de jonge verloofden vanmorgen In de hoofdkerk van St. Gedule het plech tige Te Deum zullen bijwonen, da' daar zal gezongen worden ter gelegenhci 1 an de feestdag van de patroonheilige van koning Leopold. Prinses Josephine-Charlotte en p'-ins Jean zouden zich, als het weer het toe liet, per open auto van het paleis v«n Brussel uit naar de oude hoofdkerk be geven. Prins Albert van Luik zou hen vergezellen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 3