Duitse herstelbetalingen Israël in de branding Oprechte bezorgdheid én krokodillentranen aan W*LP»m FAROEK DOOR ANGST GEFOLTERD >epxm In Italiaans Tirol werd gestemd Rijkscrediet aan De Bary nog niet opgenomen H. Vader bemoedigt Oekrainse theologanten DE BEVRIJDER VAN BREDA THANS WINKELBEDIENDE WESTERLING'S GASTHEER VOOR DE RECHTER Vier heren met tulbanden bezochten Bonn £n" M de haarlotion, die de wereld veroverde II Schoolstrijd in Polen Nederlandse priesters naar Oostenrijk? Bozen koos „Duits", Trente „Italiaans" Mocht graa f Van Reehteren de Turk laten onderduiken Wie wist dat de kapitein werd „gezocht"? Amerik. wapenhulp sterk toegenomen Liquidatie Lindeteves op Curagao ulNSDAG ]8 ISOVExMBER 1952 PAGINE ik' nmf^=^schtnken' noch de nu alom Tijdwinst, Het gegeven woord „CARRIERE" VAN GENERAAL MACZEK DUITSE AMBASSADEUR IN AFSCHEIDSAUDIENTIE Onaangename klanken LONDEN: Ex-vorst schetst z'n vlucht ilbepsm Aanval op mgr Adamski Aartsbisschop-coadjutor van Wenen komt overleggen CONSTANTE KWALITEIT NED. BELANGSTELLING VOOR DE PACIFIC GEDEPORTEERDE JODEN Drie maanden uitstel OPEL VERLAAGT ZIJN PRIJZEN „LIMELIGHT" LEVERDE ZEVEN MILLE OP (Van onze correspondent) BONN, November. "Met de Arab ieren is liet slecht kersen eten", zo heet het thans in de °ndsrepubliek. Een der bladen giet de Duitse ontnuchtering over het conflict met de Arabische Liga in de volgende niet tranen van zelfbeklag ergoten voorden„Wij hebben veer eens alles fout gedaan. En deze °er hadden we het nog vel zo extra goed bedoeldEr heerst veel oprechte ontgoocheling, veel zakelijke ongerustheid, veel gevoel van verongelijkt zijn veel.... stille voldoening over de spaken, die in de vielen gestoken z,jn nog voordat deze naar Israël rollen. men daartoe in dit stadium nog zou kun nen ondernemen. Dit bezoek der Arabi sche heren heeft geen uitweg gewezen. Het door Duitsland reeds gedane aanbod om een neutrale commissie te laten wa ken over de niet-strategische aard der A Schoorde suggestie.de V. N. afdool?10"' in te schakelen, lijken genoeg om de Arabische wereld n,,-t i j sollen. De afgezanten, die in and tot grcot ongenoegen der bondsregering ook nog een persconferen tie op stapel hebben gezet, hebben daar met veel twijfel over gelaten. Zij be schouwen elke economische hulp aan de jonge Israëlische staat als een middel om deze te versterken en zich voor te berei den od aanvallen op de buurlanden. Wan neer Duitsland herstelbetalingen wil doen, Sedert de vier heren met tulbanden °le een paar weken geleden onuitgenodigd "aar Bonn kwamen en daar haastig tot basten van de Bondsregering werden ge promoveerd, is alles eigenlijk in rep en roer. Oude bezwaren tegen de drie mil- hard, die aan Israël moeten worden - ™ald, zijn weer opgeleefd. De zakenlieden, •he bezig zijn een goed zaakie op te bou wen in Iran of Egypte, bekogelen de i'egeringsbureaux met waarschuwingen. Tn de pers regent het klachten over hot tweemansbewind van dr Adenauer en Prof. Hallstein aan het departement van buitenlandse zaken, die de stormen maar hadden moeten voorzien voor het te laat, Was. De regering oefent critiek uit, op de 'nethoden van haar ongenode gasten, die het gewaagd hebben niet alleen met de heer Hallstein te praten, maar die ook bij de fracties van de bondsdag de trommels geroerd hebben, hetgeen niet correct ge acht wordt. Het is met nota's en tegennota's nu ein delijk zover gekomen, dat men in Bonn tenminste weet waar men aan toe is: wan neer het verdrag zal worden geratificeerd dan zullen de Arabische landen de Duit sers gaan boycotten. Dat betekent al een tnnk stuk tijdwinst. Het zal in elk geval rl°H wel een paar maanden duren voor de °r.Europese verdragen zozeer bezette d, Jl g in staat zal zijp het herstelver- «lag goed te keuren. De regering zelf heeft al doen verluiden, dat er voor de commissies van de Bondsdag een flink brok werk zal schuilen in het uitpluizen fan de teksten cn de cijfers, zodat men de faken niet kan overhaasten. Dat gaat z' in de politieke winkel. Toen de zoveel verder strekkende verdragen, die half- Huitslands binding aan de Europese wagen moeten beklinken, bij het, parlement wer den ingediend heette het, dat er tittel noch .iota aan veranderd kon worden en dat het Parlement dus heus niet veel tijd zou behoeven te nemen om zijn' fiat te gever. In elk geval is de Arabische reacie al n zoverre mee gevallen, dat van een directe hoycot nog niet gesproken kan worden, hoogstens een in een verdere toekomst, welke te verschuiven nog altijd in Duitse hand ligt. Tijd om nog te beraden over op lossingen, die aan de Arabieren hun zcr- gen kunnen ontnemen, blijft er dus nog voldoende beschikbaar. Moeilijk valt het echter in te zien wat Heem Y>\\ opkomend* VeeU,bteUen Krachtig AANGENAAM VAN SMAAK dan in ieder geval niet aan de staat Israël, maar aan de Joodse wereldorgani saties. zo zeggen zij. De Duitse regering heeft wel ingezien, dat zij tegenover de dreiging der Arabie ren geen andere mogelijkheid heeft dan fier vast te houden aan 't gegeven woord, dat in Luxemburg door de handtekening v.an Adenauer is bekrachtigd. Zij zou zich in de opinie van haar Westelijke partners en voornamelijk van de Ameri kanen, die zozeer hebben aangedrongen op de geste tegenover Israël, natuurlijk al te zeer blameren indien zij in dit sta dium zou trachten te gaan schipperen. Het dapper vasthouden aan de morele verplichtingen wordt haar overigens ook wel gemakkelijker gemaakt door het feit, dat de handelsrelaties met de Liga aller minst van vitale betekenis zijn voor de Duitse industrie. Leest men de klaagzan gen in een goed deel der Duitse pers over de dreigende catastrofe en gaat men af op de telegrammen van persoonlijk ge troffen zakenlieden, dan zou men gevaar lopen de relaties sterk te overschatten De Duitse export naar de zeven landen is nog pas in opbouw. Zij bedraagt nog altijd minder dan twee procent van wat Duitsland in totaal uitvoert. Bovendien is de balans sterk passief. De Duitsers zijn veel betere katoen-, huiden- en olieklan ten van de Arabische wereld dan deze een machine-klant van de Roer is. Alles bijeen hebben de Duitsers dit jaar voor 200 millioen Mark aan de boze' partners geleverd, ongeveer even veel als vorig jaar en ongeveer de helft van hetgeen zij vandaar hebben betrokken. De Duitse zakenlieden hebben natuurlijk wel gelijk Do Bredanaars die op 29 October j.l. aanwezig waren bij de herdenking van do achtste verjaardag van hun bevrij ding door de Polen, hebben tevergeefs uitgezien naar generaal Maczek. de commandant van de Eerste Poolse Pantserdivisie. Tot nu toe was hij bij elke bevrijdingsviering aanwezig ge weest, dit jaar echter ontbrak deze po pulaire figuur uit 1944 op het appèl. Het Engelse blad „Sunday Post" heeft thans de reden achterhaald, waarom de dappere generaal niet aanwezig kon zijn. De man, die de bevrijding van Breda en Zeeuwsch-Vlaanderen leidde, is thans namelijk winkelbediende in Gifford. De carrière van de onvoorspoedige krijgsman is betrekkelijk vlug verteld. Na de oorlog nam hij de leiding op zich van oen Pools bureau voor arbeidsbe middeling, dat de terugkeer van veie duizenden Poolse soldaten in de burger maatschappij moest voorbereiden en uitzien naar baantjes. Toen het bureau ziin werkzaamheden beëindigde was er één die nog niet was geholpenge- j neraal Maczek. Na enkele maanden zon der werk ie zijn geweest, belandde de ex-generaal op 'n reisbureau om folder tjes uit te delen! Het valt niet zo heel moeilijk te begrijpen, dat dp heer Maczek dit slechts enkele maanden uit hield. Via een kennis vernam hij dat iemand in het Schotse dorpje Gifford hem kon gebruiken als winkelbediende in zijn ijzerzaak. Dp datum van in dienst- treden werd bepaald op 1G Juli j.l. Wie op die dag in Breda vertoefde bij het Komnklyke bezoek aan de 700-jarige stad kan zich echter herinneren, dat ge neraal .Maczek ereburger van Breda aanwezig was by het défilé dér troe- pen. Dat klopt inderdaad. De generaal had nameljjk aan zijn nieuwe baas ge schreven dat hij twee dagen later zou beginnen, vanwege zijn „buitenlandse verplichtingen". Sedert 19 Juli echter kan men voor (zwakstroom) batterijen terecht bü generaal Maczek. winkelbe diende van Gray's Ijzerhandel in Gif ford H. M. de Koningin heeft gistermiddag op het paleis Soestdijk de Westduitse am bassadeur, dr Karl du Mont, in afscheids- audiëntie ontvangen. Dr Du Moot werd in September van dit jaar door het West duitse ministerie van buitenlandse zaken teruggeroepen. wanneer zij betogen, dat deze uitvoer- cijfers nog krachtig kunnen worden op geschroefd. Maar evenzeer blijft het gel den, dat elke boycot naar twee kanten snijdt. Wanneer de Liga inderdaad zo grote perspectieven voor de Duitse in dustrie zou bieden, dan alleen omdat deze beter en goedkoper zou leveren. Arabieren zijn te geslepen zakenlieden dan dat zij zich van deze voordelen zouden willen af snijden. Alles bijeen behoeft men zich in Duitsland nu nog niet al te zeer ongerust te maken, ook al heeft men blijkbaar veel verwachtingen van dit gebied. Des te onaangenamer doet het aan te zien, dat de tegenstand in Duitsland tegen een ratificering van het Israël-verdrag in zijn huidige vorm nu weer krachtig is opgehaald. Dr Adenauer heeft in deze geen betrouwbare partners meer in zjjn beide coalitiegenoten en hij moet steunen op zijn socialistische tegenpartij, die bij monde van Ollcnhauer eveneens plechtig trouw gezworen heeft aan het verdrag. In de liberale en in de Duitse party wordt nu heftig gewroet om de ratifi catie op de lange baan te schuiven en om de onderhandelingen over het ver drag opnieuw te openen. Zelfs een voor aanstaand blad uit het christelijke kamp, de Rheinisohe Merkur, schynt voor de drang van de invloedrijke zakenlieden te zijn gezwicht. Kenmerkend is, dat de Jeider van het liberale verzet tegen het verdrag een zekere heer Tritsehler is, thans afgevaardigde ia de Bondsdag, vroeger zetbaas van Hitier achtereenvol gens in de parlementen van Joegaslavië en van Hongarije. Dat er in de rechtervleugel van het regeringsteam meer elementen schuilen, die de morele verplichting jegens het jo dendom niet zozeer gevoelen, is al bij vroegere gelegenheden gebleken. Ten overvloede wordt het nog eens geïllus treerd door het weekblad van de bij de laatste verkiezing zo succesrijke liberale partij van Noordrijn-Westfalen, dat geen woord te verliezen heeft over morele verplichtingen jegens de Joden. In plaats daarvan echter tranen met tuiten over de dreigende gevaren voor „de oude vriendschap" tussen Duitsers en Arabieren. Dje oude vriendschap wordt merkwaardigerwijs nu in alle toonaarden in de Duitse pers bezongen, en de meesten schijnen daarbij over het hoofd te zien, dat het met die vriend schap nu nooit zo dik is geweest vooral eer Hitier zijn beruchte kameraadschap met de Groot-Moefti van Jeruzalem sloot. En in handelsrelaties heeft zich de „nauwe band" tussen beide landen zelfs in deze dagen van anti-semietische samenzwering niet getoond: de Duitse export naar deze streken beliep voor de oorlog nog maar het tiende deel van de toch al niet indrukwekkende cijfers van 'het ogenblik. Zo ziet men, dat men al het zelfbeklag in Bonn met een kor rel zout moet nemen. In Bonn zal er intussen in de volgen de maanden hard gevochten moeten worden om het. verdrag ongeschonden te houden. Daarbij staan merkwaardiger wijze de, heren Adenauer en Ollenhauer broederlijk op de bres, die door een stormloop van rechts bedreigd wordt. Bij de regering schijnt intussen nog hoop te leven dat men met de belofte van handelscredieten de golven der Arabische verontwaardiging zal kunnen kalmeren. Of zullen de Ver. Staten een bemiddelend woord spreken (Van onze correspondent) LONDEN, Dinsdag. DE „Deutsche Illustrierte" mag een artikelenreeks van de hand van ex-koningin Narriman van Egypte op de kop hebben getikt („Mein Wahres Ich", luidt de wel heel erg Duitse titel!), het Engelse Zondagsblad „Empire News" heeft nog wat verder gemikt. Onlangs is dit weekblad met de publicatie van een serie verhalen begonnen, die door Faroek zelf geschreven heet te zijn. Dat we met zoveel voorzichtig heid te werk gaan. vindt zijn oor zaak in het feit, dat we meet- dan eens in de gelegenheid zijn geweest een kijkje achter de coulissen van de Engelse journalistiek te nemén. Het is zeker niet uitzonderlijk, dat een geïnterviewde wordt gevraagd, zijn naam aan de te schrijven arti kelen te verlenen. Stemt, hij hiermee in, dan wordt de kopij hem ter cor rectie toegestuurd en pas daarna opgenomen. In de grond der zaak doet het er dan ook weinig af of toe. °f de „scoop" van „Empire News" uit de pen of uit de, mond van Faroek is gevloeid. Men kan gevoeglijk aanne men, dat, de ex-ko- ning volledig achter de inhoud dezer se rie staat, te meer daar ze in de eerste persoon is ge schreven. Het eerste artikel, dat werd ge publiceerd, was verre van wereld schokkend. Het handelde over de vroegere koningin Ferida en was van het begin tot het einde in een verdedigende stijl geschreven. Een later verschenen verhaal daarente gen bevatte enkele zeer interessante punten over de verbanning van Fa roek uit Egypte. Faroek schreef hierin, dat gene raal Naguib hem indertijd voor de keuze heeft gesteld Egypte per vliegtuig of per boot te verlaten. Hii koos het laatste, omdat hij er vrijwel zeker van was. dat fanatici van de z.g. Moslem Brotherhood een Poging zouden doen hem van het leven te beroven. Het is uiterst een voudig, aldus Faroek, een passa giersvliegtuig door een jager te la ten neerschieten, of gedurende de vlucht tot explosie te brengen. On der de gegeven omstandigheden achtte hij een schip het minst ge vaarlijke vervoermiddel. Toen de „Mahroussa" liet jacht, dat de Egyptische koninklijke fami lie naar Capri heeft gebracht eenmaal zee gekozen had, begon Faroek onmiddellijk met. he., nemen van. veiligheidsmaatregelen. Geen deur mocht gesloten worden en naast de kooien van z'n tjrie doeh- moies liet hij reddihgsgordels aan-, brengenBovendiemgaf Ml opdracht nfgkteewi(jzfgnen,edat het schip in een geheel andere richting dan d.e naar Italië voer (dit is volgens Faroek ae verklaring, waarom het 21 kn P, lopende jacht drie Volle dagen noaI g had om zijn plaats van bestemming te bereiken). AL deze maatregelen achtte 1' a- roek noodzakelijk, omdat hij vreesde dat liet nieuwe regiem alsnog van gedachten zou verande- o?n er),zou trachten de „Maliropssa" heid uiterst gerCovUietheSi de marconist bijna altijd gelegen heid de buitenwereld op het eehen ren attent te maken. sebeu- Als klap op de vuurpijl vertelde Fa roek tenslotte, dat, vijf uur nadat dé „Mahroussa" de ha ven van Alexandria had verlaten, een snelle Egyptische kanonneerboot is uitgevaren met de opdracht 't jacht tot zinken te brengen. Indien dit gelukt was, had Naguib en we citeren weer de ex-koning de wereld Wil len vertellen, dat hij onderweg krankzinnig was geworden en zich zelf met schip en al in de lucht had laten vliegen. Dat men het marine- vaartuig de „Mahroussa" niet op het spoor is gekomen, is volgens Faroek aan zijn drastische koers wijziging te danken. Ook acht hii het niet. onwaarschijnlijk, dat een lid'van de Egyptische Marine het radar-svsteem van de kanonneer boot onklaar heeft gemaakt. Het. laatste moeten We geheel voor rekening van de ex-koning laten. Faroeks vrees, dat een aantal lei dende persoonlijkheden hem naar 't leven stond, schijnt, echter in geen enkel opzicht ongegrond te zyri ge weest. Uit andere bron is inmiddels hekend geworden, dat er onder de militaire leiders van de „coup" grote onenigheid heeft bestaan over de vraag, wat met de koning te doen. Naguib, die ook al in de pen is ge klommen, heeft tenminste in het laatste nummer van de „Sunday Express" verklaard, dat verscheide ne Egyptische hoofdofficieren Fa roek wegens verraad wilden exeeu- teren. Pas na een verhit debat, dat meer dan vijf uur duurde, werd be sloten de koning tot troonsafstand te dwingen en daarna uit Egypte te verbannen. VOOR DAMES EN HEREN 'n 41 landen een enorm succes! Overal ter wereld schrijven artsen Stilbépan haarlotion voor, omdat vaststaat, dat geen enkele der verouderde lotions op zo'n doel treffende wijze genezing kan brengen bij haaruitval, roos en vroegtijdige vergrijzing. Stilbépan is geen gewone haarlotion. Stilbépan is een geneesmiddel met hormo nale werking. Koop vandaag nog een flacon! De volmaakte biologische haarcream Vraag óók Stilbépan haarcream, in tube of pot voor de ideale haarverzorgirtg. HAARLOTION De aartsbisschop van Kattowitz, mgr Stanislaus Adamski, heeft, zoals bekend op 27 October, daags na de verkiezingen, in zijn bisdom een petitie laten circuleren, waarin de gelovigen hun handtekening zetten onder het verzoek aan de regering het godsdienstonderricht op de scholen weer in te voeren. Het godsdienstonderricht immers is in principe op de openbare scholen in Polen toegestaan. Maar de practijk is, dat tal loze plaatsen van godsdienstleraren aan de scholen open staan, omdat de priesters, die haar moeten vervullen, als „politiek gevaarlijk" worden beschouwd. Door deze kunstgreep alleen reeds slaagt de staat erin het accoord van 14 April 1950, waarin de érijheid van godsdienstonderricht wordt gewaarborgd, te ontduiken. Daar komt nog bij, dat de onderwijzers, door hun marxis tisch onderricht, alles weer afbreken, wat in het godsdienstonderricht wordt opge bouwd. In zijn petitie heeft mgr Adamski tegen deze en nog andere misstanden willen op- j treden. Doch de reactie op zijn poging is i tot op heden zeer fel geweest. Het com munistische „Nationale Front" heeft in allerijl een bijeenkomst georganiseerd, en een resolutie aangenomen, waarin de bis schop zelf, zijn coadjutor mgr H. Bednoez en de vicaris-generaal en wijbisschop mgr J. Bienick beschuldigd worden van „staats- vijandige acties". Hoewel de staat, zoals gewoonlijk, niet openlijk en direct op deze actie is inge gaan, blijkt toch uit het feit, dat de com munisten door blijven gaan met hun agi tatie, hoe moeilijk de positie van de aarts bisschop wordt. Verscheidene kranten zijn er zelfs reeds toe overgegaan de aartsbisschop als ex-bisschop te betitelen en te spre ken van een „uit zijn ambt gezette bis schop". Het is niet duidelijk, welke po sitieve stap de staat in Polen in het ge heim heeft ondernomen om de bisschop af te zetten. Het Vaticaan echter zal een dergelijke daad nooit erkennen, zo wordt verklaard, omdat de staat geen enkele bevoegdheid in deze heeft. Ten overvloede wijst men in Vaticaanse kringen nogmaals op het geval van mgr Stepinac, die aartsbisschop van Zagreb blijft, trots alle beweringen van Tito. De aartsbisschop-coadjutor van Wenen mgr dr Fr. Jachym, is voornemens bin nenkort naar Nederland te komen om met het Nederlandse episcopaat bespre kingen te voeren over het zenden van Nederlandse priesters en missionarissen voor de zielzorg in Oostenrijk. Het is de bedoeling, dat deze priesters eventueel hun ambt zullen gaan uitoefe nen in die bisdommen, waar 't grootste gebrek aan priesters heerst of waar de gemiddelde leeftijd der priesters door 'n tekort aan jonge priesters te hoog is ge worden. Zoals bekend is, heeft mgr Jachym reeds eerder als zijn mening geuit, dat een Europese uitwisseling van priesters de enige oplossing is om voor de ont stellende priesternood in sommige Euro pese landen een oplossing te vinden. je kunt het hele ABC van sigarettenmerken wel afwerken. Maar je komt terug op de C. Dc C van Constante Kwaliteit, de C van Caballero. .v Enig in zijn soort. In Italiaans Tirol, dat de provincies Bozen en Trente (Italiaans: Bolzano en Trento) omvat, zijn verkiezingen gehouden. Deze beide Noorditaliaanse Te 's Gravenhage is opnieuw opgerichtprovincies hebben een overwegend Duitse bevolking. Vóór de eerste wereld- de Nationale raad voor Nederland voor j oorj0„ behoorde dit gebied tot Oostenrijk-Hongarije. Mussolini poogde aangelegenheden betreffende de Pacific, 8 .8 J 8 i welke als zelfstandig orgaan samenwerkt j tevergeefs de Duitse invloed geheel te doen verdwijnen. Uok uit de resul- met andere nationale raden aangesloten taten van de thans gehouden verkiezingen «blijkt, dat de solidariteit van de Duits sprekende boerenbevolking ongeschokt is. bij het „Institute of Pacific relations' Gezien de grote ervaring in Aziatische zaken, waarover Nederland beschikt, leek 'net gewenst, dat ons land zich niet afzij dig zou houden van discussies en studies, Op de Zuidtiroolse Volkspartij (der Duits-sprekenden) is in Bozen ruim 64 waaraan behalve de Aziatische landen procent van de stemmen uitgebracht. De zelf en de Verenigde Staten, ook de be- groc.jste Italiaanse party der christen- langrykste Westeuropese landen deelne- men. Dr A. Loudon is voorlopig voorzit- j democraten verwierf ruim dertien pro ter. dr B. Vlekke. secretaris. cent der stemmen. Als eerste punt op zijn programma zalin Trente daarentegen is het aantal de raad zich bezig houden met de voor- Duits-sprekenden veel geringer. Hier bereiding van een Nederlandse bijdrageverwierf de christen-democratische par- voor de eerstvolgende studieconferentie j tij ruim 63 procent der stemmen. ,--i I j-je vercjei;ng der zetels in de regionale wetgevende vergadering, het bestuurs lichaam voor de beide (Noord-) Italiaan van het Institute of Pacific Relations welke in het najaar van 1953 in Japan zal worden gehouden en waarvan het on derwerp zal zijn de levensstandaard. In de reeks publicaties van het Infor matiebureau Van het Nederlandsche Roode Kruis inzake het lot der gedepor teerde Joden, is het vijfde deeltje ver schenen. Dit vormt tevens deel III van de Auschwitz-serie. Het behandelt de de portatie-transporten in de zgn. „Coselpe- riode" (28 Augustus tot en met 12 Decem ber 1942). De bewerking van dit deel is geschied door de heer J. Looijenga, hoofd afdeling J. van het Informatiebureau. se Tiroolse provincies, wordt thans als volgt: Christen-democraten twintig, Zuidtiroolse Volkspartij vijftien, de (zeer) linkse Nenni-socialisten drie, so ciaal-democraten drie, communisten twee, de Tirools-Trentsche-volkspartij (pro-Italiaans, doch aandringend op een grotere mate van zelfbestuur) twee en de uiterst-rechtsen (de z.g. „neo-fascis- ten") twee zetels. Een onafhankelijk caudidaat verwierf ook een zetel. Er wonen in de beide Noorditaliaanse Tiroolse provincies naar schatting 520.000 Italiaans- en 220.000 Duits-spre- kendén. De minister, van financiën deeit in de toelichting op het voorstel aan de Tweede Kamer de Handel Mij. H. Al- bert. de Barv Co. een crediet te ver lenen van 21 millioen mede, dat de regering heeft gemeend zodanige maat regelen te moeten treffen zodat men het bedrijf, waarvan de Staat 96 pet van de aandelen bezit, ongestoord zou kunnen voortzetten. De Bary neemt als middel grote, goed geleide bankinstelling in het Nederlandse bankwezen n.l. een niet on belangrijke plaats in, vooral doordat zij (Van onze correspondent). Westerling komt vandaag alweer eens „in het nieuws". Zij het dan, dat het deze keer onrechtstreeks is. ny „joest namelijk als getuige verschijnen voor de Arnhemse rechtbank in de zaak tegen zjjn voormalige gastheer, de 43-jarige A. S- H. graaf van Reehteren Limpurg uit Hummelo. Zoals men zich zal herinneren, heeft deze graaf in April van dit jaar de voor malige kapitein van het K. N. I. L„ na diens clandestiene terugkeer in Neder land, onderdak verschaft in de Orangerie van het kasteel Enghuizen te Hummelo en hem daar verborgen gehouden, tot de politie hem daar in de morgen van 16 April opspoorde en arresteerde. Al werd hij dan ook spoedig weer op vrije voeten gelaten. Deze arrestatie vormde toen 'n nieuw sensationeel hoofdstuk in het toch reeds veelbewogen leven van Raoul Paul Pierre Westerling, bijgenaamd de Turk. De vraag, welke de Arnhemse recht bank vandaag ter beantwoording krijgt voorgelegd, is dezeof Graaf van Reeh teren moet worden geacht ervan op de hoogte te zijn geweest, dat Westerling, toen hij hem. verborg, door de Amster damse justitie werd gezocht- Met an dere woorden, wist de Graaf, of kon hij geweten hebben, dat zowel de procureur, generaal bij het Amsterdamse gerechts hof als de Officier van Justitie bij de rechtbank aldaar, beiden tegen Wester ling een vervolging hadden ingesteld en zijn opsporing gelast. De vraag of Westerling inderdaad te eniger tijd schuldig zal worden bevon den aan het uitlokken van desertie, het uitlokken van moorden en mishandelin gen door leden van de Apra, de on wettige strijdgroep, welke door Wester ling werd geleid, doet derhalve in de zaak van heden niet ter zake. De enige kwestie, waarom het vandaag gaat, is of hier op schuldige wijze een persoon is verborgen gehouden, die door de justi tie werd gezocht. Want dat is in ons strafrecht verboden. De rechter-commissaris, mr De Boer, heeft verscheidene dagbladen nageslagen op een publicatie van de vordering tot vervolging Westerling. Nergens heeft hij hieromtrent echter een aanwijzing kunnen vinden, zodat de graaf, die zegt, dat hij Westerling uitsluitend op politie ke gronden (o.a. in verband met t ver zoek van Indonesië om uitlevering) ver borgen hield, des te sterker komt te staan. Voor de zitting van heden had de rijkspolitie uitvoerige voorzorgsmaatre gelen genomen om een té grote belang stelling en eventuele incidenten te voor komen.. Zo was de Velperweg, ter hoog te van het gerechtsgebouw, door politie mannen afgezet en mocht men daar niet blijven stilstaan. Gedurende do maand October hebben 15 schepen belangrijke hoeveelheden Ame rikaans defensiematerieel naar ons land gebracht, voornamelijk verschillende soorten voertuigen, licht afweergeschut, geniematerieel en legerverkenningsvlieg- tuigen. In de periode Augustus tot en met Sep tember 1951 voerden 18 schepen totaal rond 3500 ton materiaal aan, terwijl in de overeenkomstige periode van dit 'jaar 34 schepen ruim 9300 ton in Nederlandse ha vens afleverden. Was in April van dit jaar nog geen enkel voertuig ontvangen, in de daaropvolgende zes maanden arriveerden er rond 2000, waaronder begrepen de 1200, die door de Amerikaanse troepen in Duitsland aan Ne derland werden afgestaan. is gespecialiseerd op het buitenlands bankbedrijf, waarbij zij met name een belangrijke rol speelt in de valuta-arbi trage. De credietfaciliiteit bij de Nederlandsche Bank, waarop De Bary in geval van liqui- dileitsmoeilijkheden als gevolg van de be talingsverplichting aan de V. V. R. A zal kunnen terugvallen, heeft geen revólve- rend karakter en is beperkt tot 21% mil lioen zijnde ongeveer het totale bedrag van de betalingsverplichting. Het ligt in de bedoeling, dat de over eengekomen credietverlening zich over vier jaar zal uitstrekken, met dien ver stande, dat de opeisbaarheid van de vorde ring van de Staat zodanig is geregeld, dat met de ontwikkeling in de liquidioteitspo- sitie van De Bary rekening wordt gehou den. Het crcdiet zal niet dan in uiterste noodzaak worden gebruikt. Hoewel De Bary aan zyn verplichtingen uit hoofde van dc onderhavige uitspraak reeds heeft voldaan, is tot dusverre op dit crcdiet niei gedisponeerd. De directeur van sociale en economische zaken heeft een beschikking genomen waarin bepaald is, dat aan Lindeteves de termijn van drie maanden gegeven wordt, ingaande 1 December, om de zaak op Cu racao te liquideren. De Amigoe Di Curagao schrijft naar aanleiding van deze beschikking om: „uit deze gang van zaken kunnen wij ons wel duidelijk voor ogen stellen, dat men zich bij het ontketenen van de aphe tegen Lin deteves niet voldoende rekenschap heeft gegeven van de complicaties, die daaruit kunnen voortvloeien en zulks nog wel op een tijdstip, dat Curagao zich opwerp* als een „veilige haven" voor zetels van grote concerns en als de bakermat voor bet „plan-Karner". Het dagblad „Today" zegt o.m.: „Wij kunnen het gevoel niet van ons afzetten, dat <je bedoeling van deze beschikking een andere is dan men uit de tekst zou opmaken. Destijds werd door de direc-. teur van sociale en economische zaken gezegd, dat Lindeteves tot 1 December de tijd moest hebben zijn zaken te rege len. Daar werd tegen geprotesteerd. Nu blijkt, dat een nieuwe verlenging nodig is. terwijl bovendien sindsdien bekend is geworden, dat de firma een vergunning voor Bonaire heeft gekregen en dat een aanvraag voor een vergunning op Aruba lopende is. Wij willen niet nalaten er nog maals op te wijzen, dat een bedrijf als Linde*e\'es een ernstig gevaar betekent voor de economische structuur van onze eilanden". Opel heeft gisteren de prijzen van zijn populaire modellen met ca 10 pet verlaagd. De prijs van de Opel Olympia werd ver laagd van 6.600 tot 5.990 D.M., die van de Kapitan van 9.830 tot 8.990 D.M. en van de bestelwagen van 6.400 tot 5.79# D.M. Voor deze prijsverlaging werd door de Opelfabrieken (de Duitse dochtermaat schappij van General Motors) geen speciale reden opgegeven. Men neemt aan, dat het voornaamste oogmerk is, de binnenlandse afzet die de laatste tijd op moeilijkheden stuitte, te stimuleren. De Volkswagen-fabrieken hebben be kend gemaakt, dat de verkopen in October het dubbele beliepen van die in September. Ter gelegenheid van het feest van de H. Josaphat, patroonheilige der Oekraïne, ontving de H. Vader de professoren en studenten van het Oekraïnse Seminarie te Rome, dat door Zijn voorganger Paus Pius XI hoog boven de stad Rome op de Janiculus-heuvel werd gebouwd, in spe ciale audiëntie. De H. Vader herinnerde bij deze gele genheid aan de ingrijpende veranderingen, die vooral in Ruthenië, het in de Karpa- then gelegen deel van de Oekraïne, in de laatste twintig jaren hebben plaats gehad, waar na het vroegere Oostenrijkse bestuur achtereenvolgens de Tsjechen, de Russen, de Duitsers en nu weer de Sovjet-Unie regeren. Pius XII sprak Zijn deernis uit met dit ongelukkige land, welks bisschop pen ofwel tot de marteldood werden ver oordeeld, ofwel in gevangenissen en con centratiekampen moeten leven, en prees de moed van de voo' Hem staande theolo ganten, die bereid waren een wellicht even hard lot te ondergaan. Toch is het lot ook van hun vaderland, zo vervolgde de Paus, bepaald door het bestier van de Eeuwige Wijsheid, zodat wij mogen hopen op een komende herrijzenis. Deze hoop is beslist niet Udel, aldus de II. Vader, en kan voor ccn groot deel zeker ook worden geput uit dc diep inge wortelde verering voor de I-. Maagd, die het gehele Oekraïnse volk kenmerkt. In de kas van de afd. Kunst van het Prins Bernhardfonds is 7000 gestort, zijnde de opbrengst der galapremière van Charles Chaplin's „Limelight" in het Am sterdamse Tuschinski-theater o» No vember j.l.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 3