Moeten landbouwers aan tuinders grond afstaan? Eisenhower won en niet zijn partij TUINDERS HADDEN GOED JAAR EEN Perikelen bij vestiging van nieuwe tuinbouwcentra Politie verduisterde geweerkogels Prijzen van copra en klapperolie Iets, dat hijzelf en Taft goed moeten onthouden Vakgroep Tuinders L.T.B. vergaderde „Rechercheurs" in dienst van de veiling Ondanks sombere verwachtingen vonnis van spionnen- echtpaar ROSENBERG NIET HERZIEN boekel aan de spits bij Voorzitter Jae. Groen dringt aan op activiteit grotere Proces tegen Du Pont de Nemours DINSDAG 18 NOVEMBER 1952 PAGINA 5 Schreeuwende on rechlvaar digheid Rechercheurs in dienst van de veiling Verlaging van sociale lasten De K.V.P. cn de agrariërs GEMEENTE YUGHT CONTRA HET RIJK Om financiering van Ambonezen- scliolen VERZETSGROEP TEGEN DE RUSSEN ,-Wet nog niet aan onze kant" Vrees hij negers en vakbonden T.B.-ONDERZOEK Het moest andersom zijn! Intellect moet verhoogd worden Bedrijfschappen mei een economische, taak De stem van Morse Welke medewerkers kiest lke? DE SAMENVOEGING DER GOOISE GEMEENTEN Hoe Laren er over denkt Amerikaanse regering wil monopolie breken BIJ APELDOORNSE NETTENFABRIEK Korter werktijd voor 270 arbeiden VESPERS VOOR GESNEUVELDE MILITAIREN HONDERDJARIGE PAROCHIE IN OOSTERIIOUT Indonesië neemt maatregelen tot verlaging van vrije marktprijzen AMERIKAANSE MINISTER VAN HANDEL IN ONS LAND BRABANT HERDENKT VINCENT VAN GOGH KATH. VERENIGING ..HANDENARBEID" HERLEEFT NEDERLANDSE MUSICI IN CANADESE MILITAIRE BANDS WOLVEILINGEN mJb- (Van onze verslaggever) Hoewel verscheidene afgevaardigden liet beleid van liel bestuur met een «ritjsch oog onder de loupe namen, heerste er gisteren toch een tevreden stemming op de algemene vergadering van de vakgroep I uin'dcrs van de B., die te Haarlem in hotel „De Leeuwerik' werd gehouden. Zoals ',c voorzitter, de heer Jae. Groen in zijn openingsrede, die wij hieronder Weergeven, verklaarde, hadden de tuinders over het geheel genomen dit jaar niet veel te klagen. Als do tuinders zich gisteren dan toch wel min of meer bedreigd voelden, dan was liet door het,gevaar van de zoveel gewraakte Onteigeningswet, waarvoor vooral de tuinders uit de omgeving van de grote steden zeer beducht voor zijn. In het bijzonder kwam op deze jaar vergadering de stichting van het z.g. „Tuindersdorp" in de nabijheid van Am sterdam ter sprake. Hoewel de plannen Voor dit tuindersdorp reeds van 1934 af in hoofdlijnen zijn vastgesteld, staat dit probleem de laatste jaren in het brand punt van de belangstelling. In het uitbreidingsplan van de gemeen te Amsterdam waren deze gronden zon der meer voor vestiging van de te ver drijven tuinders gereserveerd. Bij de concretisering van deze plannen, die thans uitermate urgent genoemd kunnen worden, stuitte men echter op vele moei lijkheden. Het voornaamste probleem spruit voort uit het feit, dat er ernstige bezwaren bestaan tegen onteigening van de gronden van de veehouders ten behoe ve van de tuinders. Sociaal bezien bete kent dit wellicht een oplossing, doch in feite is het. slechts een verplaatsen van moeilijkheden. Ir W. Merk'x wees er tijdens de discus sies op, dat. de z.g. compensatie-onteige nt^ m principe onaanvaardbaar is. In oeginsel dient men er zijns inziens van uit te gaan dat de veehouders, die voor de tuinders het veld ruimen, een compensatie ontvangen in de vorm van andere gronden. Om dit mogelijk te ma ken moet men echter gronden beschik baar hebben. In dit verband is bet verheugend, dat de ontginning van de Eendrachtspolder ten Westen van Amsterdam gereed is. Enige stukken van deze polder kunnen geschikt zijn voor exploitatie als gras land. t oorts is er door de Stichting voor de Landbouw in Noord-Holland een plan ontworpen, 0111 het gras- bind van het vliegveld Schiphol meer dienstbaar te maken voor gedupeerde veehouders van de gemeente Amster dam. Deze laatste mogelijkheid vraagt op korte termijn een uitgebreid onder zoek. Uit de grote belangstelling, waarmee de discussies gevolgd werden, bleek wel duidelijk dat iiet hoofdstuk „De onteige ning en de vestiging van tuinbouwbe drijven", de belangrijkste kwestie van deze vergadering vormde. „.ilf bestuur was van mening, dat bij j, „IK.?ngen ten algemenen nutte, vaak ,.0 ,van de grondgebruikers (vul. \an tie pachters! niet voldoende tot hun reent, komen jn Onteigeningswet en Pachtbesluit. In de nieuwe Onteigeningswet zal worden getracht deze rechten beter vast te leggen, zodat de grondsgebruikers minder het slachtoffer zullen kunnen worden van de manipulaties van ge meenten bü onteigeningen. In voorko mende moeilijke ont.eigeningsgevallen dienen de leden zich tijdig te wenden tot de Commissie Grondzaken van de L.T.B., die op dit gebied over veel ervaring be schikt, zo deelde hel. bestuur mede. Het bestuur stond eveneens op het standpunt, dat de goede tuinbouwgrond Voor de tuinbouw beschikbaar moet blij ven of komen en dat bjj onteigening de te met name het protectionistisch stre ven. Het bestuur zegde toe, ter bevoeg- der plaatse alles te zullen doen om in deze verhouding verbetering te brengen. Ten aanzien van de minimumprijzen had vooral de kring Gouda een hartig woordje te zeggen. Allereerst drong men er op aan, dat de minimumprijzen verhoogd zouden worden, daar men het billijk achtte, dat de productieprijs ongeveer benaderd zou wor den. De heer Van Steenland wees er ver der met name op, dat de Utrechtse veiling voor de minimumprijzen aan de conser- venfabrieken levert. De heer Groen noem de dit een schreeuwende onrechtvaardig heid, daar de fabriek geen concurrent meer is, als men reeds tevoren op een dergelijke wijze een contract met haar afsluit. Ten aanzien van het weerstandsfonds, waarop de kring Westland de aandacht had gevestigd, werd meegedeeld, dat mi nister Mangholt reeds min of meer vaag had toegezegd, dat de regering een aan deel zou nemen in dit fonds. Van verschillende zijden werd op de ver gadering met klem aangedrongen, dat er een betere controle moet worden uitge oefend op de tuinbouwteeltvergunmngen. Het bestuur was de mening toegedaan, dat een intensievere controle niet mogelijk blijkt te zijn. De heer Groen vestigde bo vendien de aandacht op de suggestie om eigen „rechercheurs" in dienst van de vei ling aan te stellen. Hij achtte het zelfs het overdenken waard om de hele teeltrege ling radicaal af te schaffen. Dat tuinders uit de omgeving van Kat wijk waspenen verbouwen in andere ge- bicden (o.a. op de Zuidhoilandsc eilanden en in de Noord-Oostpolder) was een mis stand, waar speciaal de kring Katwijk de aandacht op vestigde. Deze teelt geschiedt op grote schaal en wordt uitgeoefend zon der de vereiste teeltvergunning. Deze overtreding van het teeltrccht klemt te meer, daar er door deze onrechtmatige teelt grote partijen waspenen tegen con currerende prijzen op de markt worden gebracht. Het bestuur was van mening, dat deze overtreding bij controle ongetwij feld ontdekt en bijgevolg flink gestraft zal worden. In het algemeen is men in de tuinbouw van oordeel dat vestigingseisen gehand haafd moeten blijven. Vanwege de te ver vullen dienstplicht, bepleitte kring West- land het terugbrengen van het aantal praktijkjaren van 5 naar 2. Het bestuur ging met dit voorstel voor een groot deel accoord, maar was van me ning dat hetzelfde te bereiken is door een ruimere omschrijving van het begrip „praktijkjaren". Gedacht werd aan zoons van tuinders voor wie ook de schooljaren, tijdens welke zij in het bedrijf behulp zaam zijn, als „praktijkjaren" worden be schouwd. Het bestuur ondersteunde het voorstel van kring Westland om reeds aan 21- jarigen, die aan de erkenningseisen vol Vrijwel alle kringen waren eenstem mig in hun verzoek, om de sociale las ten zo veel mogelijk te vereenvoudigen en als het mogelijk is. te verminderen. Men zei ronduit, dat de werkgevers wel van goede will0 zijn en dat zij de werk gevers zoveel mogelijk tegemoet willen komen, maar men vroeg zich in ge- moede af. of de werkgevers er nog wel toe in staat zijn. Het bestuur was van mening dat ver laging van de sociale lasten, zonder dat. de bestaande voorzieningen ten behoeve van de arbeiders worden aangetast, wel licht niet of moeilijk te bereiken zal zijn. Al onze kracht moet er echter op ge richt zijn, in de tegenwoordige omstan digheden een verdere verhoging van deze lasten tegen te gaan. Niet uit ver keerd conservatisme maar omdat de be drijven zulks in het algemeen niet ge dogen. Verder staat het bestuur op het stand punt dat op spoedige vereenvoudiging en unificatie van de uitvoering dezer wet- ten met kracht en blijvend moet wor den aangedrongen. Zoals bekend, heeft onlangs de Stichting voor de Landbouw dergelijke stappen gedaan. Met kring Delfland was het bestuur van mening, dat de preferent op te brengen hoge lasten, vaak de tuinbouw bedrijven in hun liquiditeitspositie aan tasten en dat de eigen voorzieningen hierdoor achterwege moeten worden ge laten. Als de vereenvoudiging van de sociale lasten niet binnen zeer korte tijd haar beslag zal hebben gekregen, zal het be stuur op uitnodiging van de verga dering bij de betrokken instanties protesteren. Rij de rondvraag kwam ook de politiek nog even 0111 de hoek kijken. Hoe staat de K.V.P. tegenover de agrariërs, zo werd de lieer Jae. Groen op de man af gevraagd. Men vreesde namelijk, dat de agrariërs door de K.V.P. wel eens teveel over het hoofd worden gezien. De lieer Groen antwoordde hierop met te verklaren, dat de K.V.P. in grote mate juist van agrariërs afhankelijk is, daar zij in de kringen de meeste leden telt. Voor het overige wees hij nog eens met grote nadruk op de noodzaak, 0111 vooral ook te werken aan de verstandelijke vor ming van de agrariërs; een noodzaak, die hij ook reeds in zijn openingsrede beklemtoond had. (Van onze correspondent). In het „Woonoord Lunetten" te Vught kwamen in de loop van 1951 scholen voor gewoon en uitgebreid lager onderwijs tot stand voor de kinderen der aldaar ver toevende Ambonezen- Aanvankelijk wer den zij door het ministerie van Unieza ken en Overzeese Rijksdelen bekostigd, doch later werden zij overgenomen door de Vereniging tot oprichting en instand houding van een Protestantse school in Den Bosch, aan wie de minister van O., K. en W. machtiging verleende, op grond van de Lager-Onderwijs-wet, de kosten grotendeels aan de gemeente Vught in rekening tc brengen. De gemeente stelt zich evenwel op het standpunt, dat het niet billijk is deze kosten van het ene overheidsorgaan via 'n bijzonder school bestuur, op een ander overheidsorgaan, in dit geval de gemeente Vught, af te schuiven. Daar komt bij, dat de Ambo nezen van „Woonoord Lunetten met in het Vughtse bevolkingsregister mogen worden ingeschreven, zodat Vught voor deze reële, hoewel administratief niet blijkende bevolkingstoeneming ook geen verhoogde uitkering uit het Gemeente fonds ontvangt. De gemeenteraad tot nu toe alle verzoeken van de school vereniging afgewezen in afwachting van de beslissing van hogerhand in deze kwestie. Voor het gerechtshof te 's-Hertogenbosch diende gisteren in appèl een zaak tegen de politiemannen P. B. en P. H. van het politiecorps te Brunssum, die wegens dief stal en verduistering van een hoeveelheid patronen voor pistolen en stenguns door de Maastrichtse rechtbank veroordeeld waren tot een geldboete van 25, sub. tien dagen hechtenis. De achtergrond van deze zaak, het vor men van een verzetsgroep in geval van een Russische agressie, in West-Europa, kwam bij de behandeling uiteraard ter sprake, enkele leden van het politiecorps te Brussum zouden op instigatie van een hoofdagent een verzetsgroep vormen en de benodigde bewapening zou in hoofd zaak moeten komen uit de voorraad van door burgers ingeleverde vuurwapens en munitie. Ter zitting werd voorts gespro ken over onderlinge naijver der politie mensen naar aanleiding van promoties. De advocaat-generaal, mr A. Receveur, vond het een pijnlijke aangelegenheid te moeten optreden tegen de politie. Naar zijn mening waren er feiten in deze zaak, die zwaarder liggen dan de ten laste ge legde diefstal en verduistering. Hij noem de het „bekrompen en getuigend van een kinderachtige mentaliteit", wanneer men zich laat verleiden tot zulke dingen we gens het zich gepasseerd voelen bij prQ- moties. Op dit punt moet men zijn supe rieuren vertrouwen. Spr. eiste tenslotte een geldboete van 100 sub. 30 dagen (Van onze correspondent) NEW-YORK, November. Nu de verkiezingen voorbij zijn en Eisenhower heeft gewonnen met zo n ontzaglijke meerderheid als nooit eerder in de Amerikaanse geschiedenis is gebeurd, kan men zien dat, onverschillig wie de Democratische candidaat ook geweest zou zijn, hoe groot of belangrijk, deze partij moest verliezen. Het is merkwaardig dat, terwijl Stevenson moest verliezen omdat men meer dan genoeg van zijn partij bleek te hebben. Eisenhower zeker niet won ran- wege de verdiensten van de partij der Republikeinen, maar door zijn popu lariteit. Hierin lag Eisenhower's kracht, daardoor is hij veel steker gebleken dan zijn partij, en liet is wel te wensen, dat hij zich dit feit ook in het Witte Huis zal herinneren. Een klein incident moge hier illustreren op welke onplezierige doch niet open lijke manier negers ook in New York worden tegengewerkt, waar zij het beter hebben dan ergens anders in de staten. Bij de National Broadcasting Corporation was ook een neger-verslaggever, die ge durende de uitzending van de verkiezings resultaten daarvan eveneens af en toe berichten moest doorgeven. Tot drie keer toe werd hem, terwijl hij bezig was te rapporteren, het woord afgesneden om geen klaarblijkelijke reden. Bij de laatste gelegenheid rapporteerde hij juist dat de eerste neger-senator in het staatscongres van New York was gekozen; doch blijk baar uit een twijfelachtige hoffelijkheid tegenover de „blanke" televisie-toeschou wer liet men hem de kans tot uitspreken weer niet. Pas toen bekend was, dat Eisenhower was gekozen, en niemand meer interesse had voor verdere inkomen de berichten, liet men de neger zijn be richt over de neger-senator ten einde lezen. hinder volledige schadeloosstelling mag j doen, een teeltvergunning te verstrekken. risen. De kring Westland stelde tevens voor de mogelijkheden te onderzoeken, die kunnen leiden tot vestiging van nieuwe 'ninbouweer,tra, en de kring Delfland drong er 011 aan, dat er indien een andere bestemming van de kostbare 'uinbouwgrond niet te voorkomen is ''mpeiiKatie wordt gegeven in gelijk- jva,irdige grond, die geleeen is binnen net handelscentrum (veiling), waarin vond ver,oren Begane bedrijf zich be- voor"nm U^,feik!n' stp,dp deze kring ooi om landbouwers, dio in hol zijn van voor tuinbouw geschikte grond welke als compensatie zou kunnen die' nen m voornoemde gevalle) vrijwillig willen afstaan voor' Ju J?ez? hiervoor compensatie te verlenen Hoe' het „errtrckken van grond in specifieke lnndDouwgebieden zoals b.v. de N.o.p De heer Duyvesteyn uit Loosduinen verklaarde nog eens nadrukkelijk, dat het van het grootste belang is, dat er zo veel mogelijk productieve tuingronden behouden moeten blijven. Zo er een recht bestaat, om een stad planmatig op te bouwen aldus betoogde hij zo be staat dit recht op een planmatige op bouw van hun bedrijven ook voor de tuinders De voorzitter merkte op. dat er zich in de nabije toekomst, nog wel vele moeilijkheden zouden blijven voordoen, want, zo sprak hij „de wet is nog biet aan onze kant". Aan bet, begin van de vergadering was door enkele afgevaardigden de aandacht, gevestigd op de, huns inziens, onplezic- b:"o houding, die de Belgen ten opzichte van onze tuinbouw aannemen. Men laak- zodat het bedrijf gesticht kan worden, en kele jaren vóór het stichten van een gezin plaats vindt,. Ofschoon het een overigens onvrucht bare overweging is, kan men toch niet nalaten zich af te vragen hoe de uit komst der verkiezingen zou geweest zijn als Eisenhower nu eens toevallig een Democraat was geweest en de bekwame Stevenson een Republikein. ?ou Eisen hower's populariteit het dan ook gewon nen hebben van het gebleken ongeduld met de Democratische partij? Want Ste venson heeft ontegenzeggelijk verloren, omdat men oplossingen voor de oorlog in Korea, voor gestegen prijzen, zware be lastingen, corruptie in regeringskringen en z.g. Communistische infiltratie, alléén verwachtte van een verandering van partij-heerschappij. Behalve dat Stevenson bovendien met het blok aan het been van de „erfenis der Democratische partij" moest werken, had hij te vechten tegen de voor 86 percent uitgesproken Republikeinse pers, welke ongeveer 85 percent van alle Amerikaanse lezers omvat. En tenslotte moesten de Democraten dollar voor dollar bij elkaar schrapen, terwijl de Republikeinen over ongeveer twintig maal zoveel geld voor propaganda beschikten als hun tegenstan ders. Een catastrofe voor Stevenson was ook dat het Vroeger z.g. „solidair demo cratische" Zuiden rebelleerde: want Ste venson had zijn houding t.o.v. gelijke rechten voor kleurlingen te duidelijk ge maakt en eveneens beviel het de Zuide lijke stalen niet, dat hij de eigendoms rechten van de olievelden in de kust streken aan de federale en niet aan de staatsregeringen toe wilde kennen. Dc negers zullen hun hoop intussen op een doorvoering van „civil rights" met deze Republikeinse Administratie wel kunnen opgeven. Behalve de negers zijn natuurlijk ook de arbeiders niet al te gelukkig met de a.s. verandering van administratie. De arbei ders vrezen dat hun macht aardig beperkt zal worden. Zij vrezen Taft meer dan Eisenhower en er zullen vermoedelijk heel wat geschillen ontstaan tussen de Repu blikeinse regering en de vakverenigingen, niet in het minste om de door de laatste verlangde wijziging in dc TaftHartley wet. Wat de boeren betreft, die allen mede verantwoordelijk zijn voor Eisenhower's overwinning, hun enthousiasme zou ook wel eens kunnen dalen in de loop van de komende vier jaar. Want hun is wel de steun in subsidies beloofd, waarvoor de Democraten oorspronkelijk hebben ge zorgd, maar het staat te bezien of daar j niet aan wordt getorndDat Intussen ](- Amerikaanse hof van appèl lieeft 'ag ten tweede male geweigerd het tegen 't echtpaar Julius en Ethel erg, dat op besehuldiging van "„ionnage ter dood is veroordeeld, "Hen. De Rosenbergs kunnen nu al. "g door een gntiebeshiit van pre- Truman van de electrische stoel «orden gered. In Noord-Brabant gaat Boekel aan de ?b;'s bij het onderzoek op tuberculose. Pe hele gemeente is bijna en bloc opge komen voor het röntgen oio gisch onder zoek. Op één dag telde men een op komst van 788 personen, een getal, dat de S O.T.U. (Stichting Onderzoek Tu berculose) tot dusver niet genoteerd heeft. In enkele dagen tijds werd 90 pro- een^ der bevolking onderzocht en ver wacht wordt, dat dit tot ongeveer 100 pet. zal stijgen nu de gelegenheid nog enkele dagen openstaat. In y(jn openingswoord voor de al gemene vergadering van de Vakgroep tuinders van de L.T.B., die gisteren te ™T:n sehouden w erd, maakte de V ",Uer' <le ',eer J»ri Groen de ilwëdervure" "w- de tui»de™ dit jaar is wedervaren. Hij meende niet anders te kunnen zeggen, dan dat de bedriifs- uitkomsten in het algemeen niet on- bevredigend mochten worden genoemd „Natuurlijk 7.0 sprak hij op het ruime en veelzijdige gebied van onze tuinbouw komen er altijd uitzonde ringen en schommelingen voor en ik zie dus in het geheel niet voorbij, dat wij over de uitkomsten van de fruitteelt, vooral het harde fruit, ze ker niet kunnen roemen. Ut geloof, dat wij de minder goede gang van zaken i" deze sector moeten toeschrij ven aan dezelfde oorzaak als die van de groententeelt in 1950: gevolg van de overvloed die moeder natuur ons 5eioof, dat er alles bijeengenomen "h wel alle reden is tot dankbaarheid Gods zegen, die wij ook dit jaar z0 verklaarde de neer immers dit voorjaar toch voor verkregen Groen. donker uit Wij waren vervuld met de grootste zorgen omtrent de export naar Duitsland maar meer nog over die naar Engeland. Maar laten we «ken nen dat, met name t.a.v. Duitsland a al te grote bescherming van de «gen nroductie o.a. ook voor een deel weei door natuursinvloeden is,d0°r1pn°te1ieh- Dr> heer Groen meende reden te heb ben om de tuinders van de L.l.-tste vragen: „kunnen wfl met wat doen?". ,,Er is langzamerhand een geest over vele vaardig geworden van voor ons te laten zorgen door anderen. Dat zit onge twijfeld in de tijdgeest. En wij weten daar bij dat vele dingen nu eenmaal met dan met overheidshulp tot stand kun nen komen. Maar verzwakt dit niet teveel het eigen initiatief en doorzet tingsvermogen?". Letten wij er met name goed op, dat het beslist nodig is ons in onze organi satie hecht te blijven aaneensluiten, omdat, gegeven het feit dat wü als 't ware een organische maatschappij hebben andere groepen dat óók doen en men als eenling in de maatschappij letterlijk niets zal bereiken. Ik zeg (lit niet zonderreden. En ik zeg het in deze vakgroep niet, omdat ik zou menen, dat het onder de tuinders het ergst zou zijn. Maar het feit is er, dat onze orga nisatie sinds een poos meer leden ver liest dan wint. Daar zijn wel enkele redenen voor en het neemt heus nog Been onrustbarende vormen aan, maar, ondanks emigratie, ondanks verdwijning van agrariërs wegens stadsuitbreiding of openbare werken en ruimtelijke orde ning, zou het toch andersom moeten zijn. 't Is vreemd, hoewel enigszins mense lijk, maar da 11 toch bepaald ondoordacht: onder bepaald slechte economische om standigheden Is er levendiger organi satorisch leven dan in de betere die wij r>1?,Teld in de laatste jaren hebben. o-„.E,s want voorkomen is beter dan genezen en liet is niet zo, en het zal zo stnL." worden, dal men door het vnn zA,!"" 'I?" dubbeltje in de pot delink a1n'"dn - c,r Pron,ilf on onmid- den kan uihajen kanl een «ul' taUafdeling® P'aats: er is in een aan" zfch ook uitend Cn -TOeractiaf lewn' bijna Altijd hun die"zo1lood z°ün als™ een pler^ 6r °°k Er zijn er ook waar men 'het al te VH0I Iaat aankomen op dc? werkkracht van een paar mensen, die niet of veel te gering beloond worden voor de kracht die zij kunnen presteren Daarom, wij moeten altijd, ook in een tijd, waarin wij niet al te zeer door zwa re zorgen voor ons bestaan gekweld worden, open oog houden voor de maat schappelijke vraagstukken, voor de din gen die wij in samenwerking kunnen doen om ons vak on ons bedrijf te verste vigen. Onze bl'k moet hoger gericht zjjn dan op de op zich niet te verwaar lozen dingen, als de hoogte of de laag te van de minimumprijzen e.d. De ons van nature ingeboren behoudzucht moet al zit er ook veel goeds in niet al teveel overheersen en wij moeten stuk voor stuk tot een actiever bedrijfsleven meewerken. Niet alles aan een paar mensen overlaten, neen allen een beet je meer de handen uit de mouwen steken". „Twee dingen vooral /ij» nodig; zo betoogde spreker „ons intellect moet worden verhoogd en in de afdelin gen moeten wij werkelijk wat doen. En als wij wat doen, dan moeten wij ons afvragen wat wij nog méér kunnen doen. Dat betekent natuurlijk niet, dat wij nu eenmaal moeten gaan studeren. Daar hebben wij Keen tijd voor! Maar het is desniettemin een feit dat, als wü in het maatschappelijke en in het politieke leven n'pt een plaats inne men, die wü zouden kunnen innemen als er onder 011s meerderen waren die de maatschappelijke en politieke vraag stukken aan zouden kunnen, het 011s niet moet verwonderen als met onze stand en met ons vak te weinig rekening wordt gehouden. En daarom: ons vakblad, ons dagblad lezen (anders dan alleen de marktbe richten en de advertenties), cursussen volgen, letten op grond voor andere dan agrarische doeleinden (eerder er op letten en vroeger de hulp van de bond inroepen dan wanneer 't reeds te laat is) en zoveel meer. En vooral: jongeren opleiden en als er dan jonge kerels zijn die zich plaatselijk, gewestelük of centraal op deze gebieden willen instel len, hen helpen en het ze ook materieel mogelijk maken. Sprekend over de Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie verklaarde do heer Groen, tenslotte dat de L.T.B. zich niet heeft te verwijten, dat zij niet het moge lijke heeft gedaan om de leden in te lichten over de betekenis van die P.B.O. Voorzover er geruchten gaan, dat er nog strubbelingen zijn en geen 'algehele overeenstemming tussen de organen die de totstandkoming van de P.B.O. voorbereiden, mag dit niet geheel wor den ontkend aldus de lieer Groen. Het is gewenst dat de bedrijfschappen (dus de horizontale organen, dus ook het landbouwschap) taken en bevoegd heden moeten krijgen niet alleen of in hoofdzaak in dc sociale sfeer doch ook in de economische belangensfeer. Ik meen dat dit niet alleen van belang is voor de ondernemers, maar ook voor de werknemers, welke wij immers ook als bedrijfsgenoten hebben te zien. Het moet niet zo zijn. dat de huidige bedrijfschappen niet automatisch in pro- duetschappen dienen te worden omgezet, doch dat eerst zorgvuldig dient te wor den afgewogen wat op dit gebied beslist behouden moet blijven en wat gevoeg lijk kan worden geliquideerd. Ook moeten de horizontale organen (dus o.a. het landbouwschap) niet ge heel ondergeschikt worden aan de pro ductschappen zo betoogde spreker met klem. de door de Republikeinen beloofde bud get- en belastingvenJaging nauwelijks verwezenlijkt kan worden, wanneer ten minste de verdediging van het land tegen het communistische gevaar nog moet wor den doorgevoerd, is duidelijk. En in hoe verre Eisenhower zijn verdere campagne beloften zal vervullen is niet te zeggen. Zeker is dat hij prijs- en looncontröle zal verminderen, maar of daarmee die alom gewenste prijsverlaging zal intreden, is wel zeer onzeker. De nieuwe (doch geringe) meerderheid van Republikeinen in het Huis van Afge vaardigden en de Senaat wijst er op dat de Eisenhower-regering conservatief, zo niet ultra-consérvatief, zal zijn. Het begrip conservatief heeft in ieder land weer een anders genuanceerde be tekenis. In Amerika dekt zich dit begrip min of meer met isolationistische tenden- zen. En zou Eisenhower werkelijk de man blijken te zijn, die men van vóór de ver kiezingen kende: de „internationalist", zoals men dat hiér pleegt te noemen, dan staat het nog immer niet vast of hij niet voortdurend concessies zou moeten doen aan de wil van het overwegend conserva tieve Congres. Weliswaar zijn de zetels in de Senaat zo verdeeld, dat daarvan 49 voor de Republikeinen en 47 voor de Democra ten zijn, maar de 49e zetel behoort aan Senator Morse, die zich buiten de Repu blikeinse partij heeft verklaard, en dus bestaat er een perfect evenwicht tussen Republikeinen en Democraten in de Senaat. Doch. zoals in het huidige Congres de Zuidelijke Democraten voortdurend in coalities met de Republikeinen de uitvoe ring van Truman's program dwars zaten, zo kan men ook nu verwachten dat deze zelfde coalitie de conservatieve neiging van dit Congres zal versterken. Welke vorm de politieke ontwikkelin gen in Amerika zullen gaan aannemen, is moeilijk le zeggen. Zeker is dat het „Roosevelt-tijdperk" geliquideerd is. Met het „Fair Deal" en „New Deal" is het ge daan. En de Eisenhower overwinning brengt natuurlijk ook een volkomen nieuwe toestand in de verhoudingen in Washington. Niet dat men direct hoeft te vrezen dat de structuur van de Admini stratieve politiek nu meteen onderste boven zal worden geworpen. Maar allengs zal deze veranderd worden, vooral in die zin dat het contröle-systeem der federale regering verzwakt zal worden om het z.g. privé-initiatief meer kansen te geven. Zeer snel zullen zich de wijzigingen waarschijnlijk niet voltrekken, want ook de Republikeinse administratie heeft met het kolossale gecompliceerde „netwerk' van de regeringsstructuur der V.S. te maken. De grootste vraag blijft intussen welke invloed in de toekomst Senator Taft en zijn groep zal krijgen op de binnen- en buitenlandse politiek. Zal Eisenhower in staat blijken en vooral zal hjj verkie zen de druk van de vleugel der ultra conservatieven, vertegenwoordigd door Senatoren als Watkins, McCarthy, Jen- ner, Bricker en Knowland te weerstaan? Zal hij eveneens paal cn perk weten te stellen aan de ontzaglijke macht der in dustrieën en banken, m.a.w. zal hij al of niet hun instrument worden? Veel zal er ook van afhangen wie de nieuwe politici zijn waarmee Eisen hower zich zal omringen en welke Repu blikeinen door Taft en de nieuwe vice- president in sleutelposities geplaatst zul len worden. Men kan verwachten dat John Foster Dulles, Paul Hoffman, Charles E. Wilson en de intieme vriend van de nieuwe president: Generaal Lucius Clay, ongetwijfeld een belangrijke rol zullen gaan spelen. Het is verder niet onmoge lijk dat de voormalige Hoge Commissaris voor Duitsland John J. McCloy Minister van Defensie wordt. Gouverneur Dewey, Henry Cabot Lodge, Eisenhower heeft helpen benoemen tegen beio verdachten. De verdt jiger schetste de achtergrond van de affaire en meende in dit geval te mogen spreken van vaderlandsliefde, waarop de idee van een verzetsgroep duidde. De raadsman had deze aangelegenheid liever binnenkamers afgehandeld gezien, door het nemen van disciplinaire maat regelen. Hij vroeg het hof een schuldig verklaring zonder opleggen van straf te willen uitspreken, gezien het feit dat de lijdensweg der politiemannen nog niet ten einde is. Uitspraak over veertien dagen. Het gemeentebestuur van Laren heeft als eerste zijn standpunt bepaald inzake de door Ged. Staten van Noord-Holland voorgestelde herindeling der Gooise ge meenten. Het wijst de samenvoeging van Blaricum en Laren af op grond van het verzet, dat daartegen algemeen in Blari cum bestaat, terwijl ook Laren deze samenvoeging niet opportuun acht. Het gemeentebestuur van Laren kon zich ten dele verenigen met de grenswijziging met Hilversum, echter niet voor het heide gebied, westelijk van de weg Laren-Hil- versum. De nieuwe grens nadert dan te dicht de vrij intensieve Larense bebouwing Het politietoezicht kan daar gemakke lijker door Laren dan door Hilversum wor den uitgeoefend. Laren stelt daarom voor de nieuwe grens in rechte lijn te trekken van de terreinen der Utrechtse waterleiding naar de Crai- loose weg. De voorgestelde grenswijziging met Bussum wordt geheel afgewezen. Het betrokken gebied is op Laren georiënteerd en de militaire autoriteiten van het kamp rijke post krijgen, het Taft-getij wat kun nen tegenhouden. u 1 ,1en ue imniéuie dULUi 1 lenen V till net Over de loop die de binnenlandse poli- Laren hebben, aldus hun verklaring, geen -1- „„1 rtnnn riompn 7 pn wp nnf7 pmop tiek zal gaan nemen zullen we nog enige maanden in het duister blijven tasten, maar over de verhouding van de nieuwe president tot de buitenlandse politiek zul len wij snel wijzer worden. Uit de recom mandaties van Eisenhower na zijn voor genomen tocht naar Korea zal gauw ge noeg blijken of hij de politiek van de China-lobby zal volgen en Tsjang-Kai- Sjek op de Chinezen zal loslaten, of dat hij voorrang aan oplossingen voor Europa zal blijven geven. Sedert Ulysses S. Grant is Eisenhower de eerste generaal in het Witte Huis die nooit eerder een publiek civiel ambt be kleed heeft. En nu tevens sedert twintig jaren de Republikeinse partij niet meer de verantwoordelijkheid van een leidende partij heeft gedragen, zijn vele „Steven- son-Amerikanen" huiverig voor de ge volgen van deze combinatie. Het is daar om vurig te wensen dat de nieuwe Presi dent over het inzicht en de kracht zal be schikken om Amerika goed te regeren, want in de komende vier jaren kan zeer wel het lot van 's werelds toekomst wor den beslist. De Amerikaanse regering zal Dins dag bij het federale gerechtshof te Chicago een proces beginnen mét het doel de enorme industriële macht te breken van het Du Pont concern, dat naar haar mening een monopolie is- De regering beweert, dat de familie Du Pont een meerderheidsbelang heeft in drie holding companies, die de meer derheid der aandelen in de E. I. Du Pont de Nemours and Company, de Chemicals Company and General Mo tors Inoorp. bezitten, en voorts een groot belang hebben in de United States Rubber Company. E. I. Du Pont de Nemours and Co. zul len Dinsdag door de regering worden aangeklaagd wegens overtreding van de anti-trustwet, De maatschappijen maken zich volgens de regering schuldig aan beperkende handelspractijken door mid del van geheime overeenkomsten, waar bij zij elkaar prijskortingen toestaan, cn door het maken van afspraken, waarbij elk der maatschappijen zich beperkt tot de vervaardiging van bepaalde produc ten met het doel de onderlinge concur rentie te elimineren. De maatschappijen hebben reeds verklaard niet schuldig te zijn aan hetgeen haar ten laste zal wor den gelegd. De regering zal het gerechtshof ver zoeken Du Pont op te dragen haar aan delen in de General Motors te verkopen. Dit jaar is reeds tweemaal door een fe deraal gerechtshof een uitspraak gedaan, waarbij verbreking van belangengemeen schappen tussen Du Pont en andere maatschappijen, o.m. de Engelse maat schappij, de Imperial Chemical Indu stries Ltd- werd gelast. behoefte aan grenswijziging ter plaatse. Het kamp Laren zou, volgens de plannen van Ged. Staten, onder de nieuwe gemeen te Naarden gaan ressorteren. (Van onze correspondent) De Bedrijfsunie in de textielindustrie gevormd door de drie bona fide vakorga nisaties heeft weten, te bereiken, da* het beraamde ontslag aan nog 36 arbei ders. tezamen met een verkorte werktijd voor 102 arbeiders bij de Apeldoorn» Nettenfabriek is veranderd In een ver korting van de werktijd voor bijna 279 man. Mede hierdoor zullen slecht» 15 van de op de nominatie staande 36 arbeider» worden ontslagen. De arbeiders, voor wie verkorting van werktijd is verkregen, zul len voorlopig gemiddeld 22 uur per week werken. Gehuwden en kostwinners zul len 90 pet van hun loon ontvangen en bij hun ouders of familieleden inwonende arbeiders, die nog vrijgezel zijn. krijgen 70 pet. Op Zondag 30 November zal des mid dags om half vier in de St. Nicolaaskerk aan de Prins Hendrikkade te Amsterdam de hoofdlegeraalmoezenier, kolonel mgr H. van Straelen, de plechtige Zielenves pers celebreren voor de gesneuvelden, die in dienst van de Kon. Marine, de Kon. Landmacht in de jaren 1940-'45, of in Indonesië, Korea of elders in binnen- of buitenland hun leven lieten. Tijdens deze dienst zal militaire eer worden be wezen. Luit.-kol. aalmoezenier P. Schoo- nebeel^zal de predikatie houden- De na bestaanden uit Amsterdam en omgeving alsmede allen, die begrip hebben voor het levensoffer van hen, die vielen in dienst van het vaderland, worden uitge nodigd deze plechtigheid bij te wonen. die en juist zijn Senaatszetel heeft verloren, alsook Gouverneur Warren van Califor- nië zullen hopelijk, als zij een belang- De parochianen van Oosteind, gemeen te Oosterhout (N.-Br.), waren Maandag avond in feestvergadering bijeen ter ge legenheid van de viering van het hon derdjarig bestaan van deze parochie, welk feit Zondag op kerkelijke wijze werd herdacht. Het parochiegeschenk bestond uit een tweetal gebrandschilder de ramen van dc Bredase glazenier Wuis- man, voorstellende de tenhemelopneming van Maria en de H. Joannes de Doper, de patroon van de parochie. Een vijftal raampjes, bestemd voor de Maria-kapel en de doopkapel, werd pastoor C. van Genk nog aangeboden als cadeau van de priesters en religieuzen uit het kerkdorp. De parochie-herder deelde nog mede, dat de heer B. de Jong. voorzitter van het feestcomité, voor zijn grote verdiensten op godsdienstig, cultureel- en paedago- gisch terrein, was onderscheiden met het erekruis „Pro Ecclesia et Pontifice". Tij dens deze bijeenkomst is ook kapelaan A. Michielsen, die zijn koperen priester feest vierde, hartelijk gehuldigd. In verband met de moeilijkheden in dc Indonesische o'.ie-industrie heeft het mi nisterie van economische zaken enkele maatregelen genomen, die moeten leiden tot een daling van dc vrije marktprijzen van copra en klapperolie. Dc prijs op de vrije copramarkt zal, met in achtneming van dc belangen der producenten, binnen redelijke grenzen worden gehouden door het aanleggen van grote buffervoorraden van copra op Java- Van deze voorraden zal de Jajasan Kopra gebruik maken de marktprijs t-e verlagen door steeds grote hoeveelheden copra beneden marktprijs ter beschik king te stellen, indien de vrije marktprijs boven een redelijk niveau komt. Iederq oliefabriek zal deze copra kunnen kopen. Er wordt dus gestopt met de toewijzing van copra aan oliefabrieken. De prijsvaststelling voor klapperolie wordt met ingang van 12 November 1952 opgeheven. De oliefabrieken zullen de klapperolie moeten afleveren tegen prij zen, berekend volgens een calculatie schema van het kantoor voor de prils- beheersing. Op klapperolie is het fariuurbesluit van toepassing, zodat de fabrikant <je maxi mum-detailprijs op de factuur moet ver- makiea. De Jajasan Kopra zal in het vervolg maandeluks toewijzingen geven aan mar- garineiabrieken. Deze toewijzingen zullen worden gegeven voor de gehele behoefte aan copra. Deze copra krijgt de verwer kende industrie tegen de vastgestelde prijs van R. 140 per quintaal wijziging van de margarineprijs is hierdoor niet nodig. Charles Sawyer, de Amerikaanse minis ter van handel, zal op zijn tournee door Europa Maandag 24 November a.s. een bezoek aan Den Haag brengen, waar hij besprekingen zal voeren met vertegen woordigers van het Nederlandse bedrijfs leven en met autoriteiten van de Ameri kaanse ambassade en van de M. S. A. Zoals bekend, maakt Sawyer, die in 1944 ambassadeur in België en Luxemburg is geweest, deze rondreis gedurende de maand November op verzoek van presi dent Truman om zowel de uitkomsten van de Amerikaanse politiek ter bevordering van de economische stabiliteit in Europa te bestuderen, alsmede de Amerikaanse investering in het buitenland en hierover rapport uit te brengen. Op 30 Maart a.s. zal het honderd jaar geleden zijn dat de beroemde schilder Vin cent van Gogh in het Brabantse Zundert werd geboren. Niet alleen om dit feit en wijl Van Gogh zijn kinderjaren in het hartje van Brabant doorbracht, maar vooral ook omdat hij in Etten en Nuenen heeft geleefd en gewerkt tussen het volk van Brabant en dit gewest later in de vreemde nooit heeft kunnen vergeten, zal de provincie Brabant het Van Gogh-jaar niet zonder meer laten voorbijgaan. Het Provinciaal Genootschap van Kunsten en Wetenschappen opent de herdenking met een inleiding, te geven door de directeur van dit Genootschap, de heer M. A. v. d. Griendt, over leven en werken van Vin cent van Gogh. De heer V. d. Griendt zal deze voor dracht met lichtbeelden geven op Donder dag 20 November a.s. in het raadhuis te Hilvarenbeek voor de stichting Geschied en Oudheidkundige Kamer aldaar. Het bestuur van de Katholieke vereni ging „Handenarbeid" kwam Zaterdag te Nijmegen bijeen in verband met de her leving van deze vereniging. De secreta ris bracht verslag uit over dc propagan- da-actie der laatste weken. Een verblij dend groot aantal leden is toegetreden. De financiële steun van het K. O. V. maakt het mogelijk het tijdschrift weer te doen verschijnen: getracht zal worden het nog vóór 1 Januari a s. te doen uit komen. Het zal gezonden worden aan alle scholen voer L.O., V.G.L.O., B.L O. en U.L-O., waar handenarbeid onderwe zen wordt De jaarvergadering zal op 29 Decem ber a.s- te Den Bosch worden gehouden. Verkiezing van een definitief bestuur en redactie is een punt van de agenda. Enige tijd geleden is onder de Neder landse dienstplichtige muziekcorpsen een enquête gehouden naar belangstelling voor eventuele dienstneming als musicus in Canadese legerbands. Dit geschiedde op verzoek van de Canadese ambassade hier te lande. Het resultaat van de en- quête is inmiddels ter kennis van de Ca- i' nadese instanties gebracht. Nader vernemen wij, dat 150 Nedev- landse musici tot de Canadese bands kun- j nen toetreden. Binnenkort zullen de audities beginnen. Candidaten. die aan de gestelde eisen voldoen, zullen als im migrant in Canada worden toege'at 1. waarna zij direct in een band geplaatst zullen worden. De voorkeur wordt ge geven aan jonge vrijgezellen, die r"--'s deel hebben uitgemaakt van miliia a muziekkorpsén. Dc serie wolveilingen te Sydney sloot gisteren met prijzen, die voor de betere soorten vlieswol, skirtings en gemiddelde soorten volledig vast waren. Grovere soorten toonden enige onregelmatigheid. Van het aanbod van 13.864 balen werden er 13.833 verkocht. Kaapstad was gisteren zeer vast en actief en de prijzen toonden een stijgende ten dens. Karakul wol evenwel gemakkelijker. Het aanbod beliep 3.294 balen, waarvan 96 pet werd verkocht. Te East London was de stemming ge makkelijker en te Durban kwamen de noteringen ca 2bi pet beneden die vaa IC November }L

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 5