Jacques Maritain zeventig jaar Zijn wijsgerig-paedagogische denkbeelden Nu weer. Friesche HEERENBAAI DOUWE EGBERTS DE UIT EEN ZWITSERS REIS JOURNAAL Deken Bots naar laatste rustplaats Plechtige Requiemmis stampvolle kerk Lan taat nplan ten vragen uw aandacht VAN NELLE vloeitjes in Faustus" wordt „BEGRAVEN? TUIN- EN KAMERPLANTEN je doodgestoken na kennis-bezoek Vrachtschip zonk in liet IJsselmeer jJINSUAG 18 NÜVEiVlBEK 19jZ N D C—S Verzoening van wetenschap 'f' en wijsheid De staat en de opvoeding 1# II (Slot) Geen goedkope schoenen. Gewapende democratie. - Genève, a.s. atoomstad. Zwitserland won de horloge-slag PAUSELIJKE ONDERSCHEIDING De plechtigheden gistermiddag vt Benaming goed gekozen Niet erg dorstig VEEMARKT TE ROTTERDAM ■l t. DE OVERVAL OP BANKAUTO 1 j- JL-vJk Toen tvij in 1947 ter gelegenheid van zijn vijf-en-zestigste verjaardag in dit blad een korte bespreking van zijn jongste politiek-wijsgerige publi caties gaven, teas Jacques Maritain nog ambassadeur van Frankrijk bij de Heilige Stoel. Kort daarna, in 1948, trad hij echter af en aanvaardde opnieuw een professoraat in de wijsbegeerte aan de Princeton University in Neiv Jersey. Dit betekende, dat een van de grootste, katholieke, wijsgeren Europa verliet, gelijk zovele wetenschapsmensen in de. laatste jaren hebben gedaan, om in de Nieuwe W ereld zijn belangrijke philosopliisehe arbeid voort te zetten. De reden van deze emigratie tras geen andere dan dat' het eigen vaderland noch enig ander If est-Euro/wes land aan deze uit nemende denker en nobele mens een leerstoel had aan te bieden. Intussen had men echter wel de gelegenheid gevonden deze edele christen op allerlei wijzen aan te vallen, te verguizen en te belasteren. Jacques Maritain is op 18 November 1882 te Parijs geboren. Van moeders kant is hij een kleinzoon van de advocaat Jules Favre, die in het begin van de Derde Republiek een belangrijke rol speelde, o.a. tegenover Bismarck. Voordat Jacques' vader zelf in de advocatuur ging, was hij als secretaris werkzaam bij Jules Favre. Jacques studeerde aan het békende Ly- cée Henri IV, aan de Sorbonne, waar hij o.a. Durkheim en Lévy-Bruhl tot pro fessoren had en aan het College de Franse bij Henri Bergson. In 1905 werd hij agrégé de philosophie, waarna hij nog twee jaar tSiologie-colleges volgde bij Hans Driesch in Heidelberg. Na met zijn vrouw, Raissa Öumancoff, in 1906 tot het Katholicisme te zijn overgegaan, legde hij zich toe op de studie van de Thomistische wijsbe geerte onder leiding van Pater Clérissac van de Orde der Predikheren. In 1912 wordt hij benoemd tot leraar aan het Collége Stanislas en in 1914 tot professor in de philosophie aan het In- stitut Catholique te Parijs. In 1933 com bineert hij dit professoraat met een hoog leraarschap aan het Pontifical Institute of Medieval Studies te Toronto. Van 1941 tot 1944 is hij hoogleraar aan de Princeton University en de Columbia University en president van de Ecole Libre des Hautes Etudes te New York. Daarna volgt zijn benoeming door De Gaulle tot ambassa deur bij de Heilige Stoel. De actuele activiteit van Maritain wordt gekenmerkt door het naarstige streven om op basis van het Thomisme weten schap en wijsheid met elkaar te ver zoenen. Zoals hij zich indertijd als hoofd van de Franse delegatie op het tweede algemene congres der Unesco uitdrukte: „Er zal voor de wereld van morgen vrede, vrijheid noch waardigheid gewaar borgd zijn, indien, zowel in de uiterlijke beschavingsvormen als in de gewetens van de mensen en de geleerden zelf weten schap en wijsheid niet met elkaar worden verzoend en indien de toepassing van de wetenschap niet streng onderworpen wordt aan de moraal en de wezenlijke doeleinden van het menselijke leven". Slechts in een krachtige vernieuwing van de „tucht der wijsheid" ziet hij de redding der mensheid. Hiervan getuigt niet alleen zijn grote werk „Les degrés du savoir" (1946 vierde druk), maar tevens zijn door de hedendaagse maatschappe lijke, politieke, culturele en godsdienstige toestanden geïnspireerde publicaties. Ook in zijn beknopte philosophie van de opvoeding, getiteld „Education at the Cross-Roads" (1944), waarvan behalve een Duitse een door de auteur zelf herziene Franse vertaling is verschenen, laat hij zich door deze doelstelling leiden. Vol gens Maritain kan een opvoedkunde, die aan de integrale zijnswijze van de mens wil beantwoorden, slechts gebouwd wor den op een wijsgerig godsdienstig begrip van de mens. Wijsbegeerte en geloof stel len vast, dat de mens 'n persoon is, d.w.z. een totaliteit, begiftigd met verstand en vrije wil, die in persoonlijke betrekking tot God staat, Wiens beeld hij is. Maar ook leert het geloof, dat de mens een door erfzonde en eigen zonden gewond schep sel is, dat geroepen is tot het goddelijke leven en de vrijheid der genade en welks volmaaktheid gelegen is in de liefde. Daarom moet het eerste doel van de op voeding zijn: de innerlijke en geestelijke vrijmaking van de mens door een pro gressieve verovering van de waarheid; het tweede doel hangt samen met de sociale natuur van de mens en bestaat in de concrete uitbouw van deze gerichtheid in de diverse maatschappelijke verbanden. Wanneer de moderne paedagogiek tenge volge van een overbenadrukking van de opvoedingsmiddelen en -methoden het doel van de opvoeding uit het oog ver liest df zelfs totaal negeert, schiet zij derhalve schromelijk tekort. Toch is dit niet de enige klacht, die tegen de mo derne paedagogiek moet worden geuit. Niet minder ernstig is het feit, dat zij, terwijl zij wel tot een formulering van opvoedingsdoeleinden komt, omtrent de wezenlijke aard daarvan schromelijk dwaalt. Pragmatische paedagogiek ordent alles op actie en practijk; de sociologis- tische stelt als enige maatstaf de algehele integratie in het sociale leven; de intel lectualistische legt eenzijdige nadruk op de wetenschappelijke functie van het men selijke verstand; de voluntaristische heeft uitsluitend aandacht voor een vrije ex- pansie van de menselijke natuur. Al deze tekorten en dwalingen doen zich in meer of mindere mate gelden in dë vooraan staande, moderne opvoedingstheorieën en zijn daardoor een voortdurende bedreiging van de practijk van opvoeding en onder wijs zelf. Om dit te voorkomen, zullen we, volgens Maritain. een einde moeten ma ken aan de tweedracht, die er bestaat tussen zin voor vrijheid en zin voor ver antwoordelijkheid, tussen menselijke rechten en menselijke plichten. Maar vóór alles zullen we de kloof moeten over bruggen tussen godsdienstige inspiratie en profane activiteit, tussen nuttige arbeid en belangeloze dienst aan wetenschap en schoonheid. In een van zijn laatste werken, „Man and the State" (1951) wijst Maritain er op, dat de opvoeding in de eerste plaats af hankelijk is van het gezin. De Staat heeft slechts een aanvullende taak („auxiliary function"), die in onze tijd als normaal beschouwd moet worden. De functie van de Staat inzake opvoeding is te zorgen, dat de toekomstige burgers niet alleen be schikken over bekwaamheden, kennis en wijsheid, maar ook over een oprecht en welbegrepen geloof in de gemeenschappe- 60 cent per pakje 1 VNN017557i N, ie in Zwitserland goedkoop schoenen wil kopen, maakt een vergeef>c reis. Ook kleren moet men er zich niet aanschaffen. Die zijn in het vader land veel goedkoper. En men zou eigenlijk oók ofstand moeten doen van de opvatting, dat men naar het land van Willem Teil gaat, om er uit sluitend bergen te zien, of er in de sneeuw te dartelen. Zwitserland deelt in belangrijke mate mede met de wijziging in attracties, welke een land zijn bezoekers biedt en die gelijke tred hebben gehouden met veranderde opvattingen. Niet alleen het natuurschoon trekt toeristen, technische bezienswaardigheden spelen eveneens een rol en de moderne toerist heeft bovendien geleerd, achter de schermen van natuurschoon of romantisch verleden te kijken. Hij interesseert zich voor de samenleving, waarin hij te gast is, zelfs voor het dagelijkse wel en wee van dc mensen in het land, ten aanzien waarvan hij graag vergelijkingen maakt met.... zijn eigen ervaringen. In dat licht gezien is Zwitserland niet i delwaldgletscher b.v. is sinds 1920 danig ingekrompen. Waar eens het eeuwige ijs lag, strekken zich nu dichte bossen uit. Men rekent er op, dat hier eens weer wijn verbouwd zal kunnen worden, zoals dit gedurende de Middeleeuwen bij Zermatt het geval moet zijn geweest, toen de glet- s.chers daar tijdelijk waren teruggeweken. Dit terugwijken vindt ook thans weer plaats. Dit zijn enkele notities uit een Zwitsers reisjournaal. Ze zouden met tal van an dere kunnen worden aangevuld. Het doel er van was, er de aandacht op te vestigen, hoezeer Zwitserland de belangstelling van de moderne, zich ook voor technische, in dustriële en sociale prestaties >n;eresse- rende toerist verdient en, óók vanwege andere problemen en verschijnselen, waar voor de moderne mens zich interesseert. Merkwaardig is wel, dat de Zwitsers ze f nog voornamelijk propaganda maken voor hun bergen en niet voor de ongetwijfeld interessante gemeenschap, die ze vormen. alleen een mooi, doch tevens een heel merkwaardig land. En nu bedoelen we niet in de eerste plaats de eigenaardige positie van deze bondsrepubliek, die als voorbeeld voor een Verenigd Europa wordt gesteld. Er zijn zoveel andere as pecten, waarvoor Zwitserland heden ten dage belangstelling vragen kan. Men treft er tal van interessante contrasten aan en onvermoede situaties. Zwitserland is momenteel b.v. het land, waar zich de eerste atoomstad in West- Europa zal gaan verheffen. Men weet het. voor het grote laboratorium voor kern splitsing der samenwerkende Westeurope- se naties is Genève, de voormalige stad van de Volkenbond, uitverkoren. Er is daartoe een terrein van 30 ha. reeds gere serveerd. Over vijf of zes jaar zal deze atoomstad er zijn. De kosten worden op 100 millioen Zwitserse francs geraamu. Zwitserland is een hoogst actuele bij zonderheid het enige Europese land, dat een deel van zijn militaire uitrusting in de Verenigde Staten koopt en zijn bestelling prompt met dollars betaalt. Het krijgt geen steun van Amerika, maar het wist de bedreiging van zijn import in Amerika van horloges energiek te keren. De hor loge-oorlog is door Zwitserland gewonnen President Truman moest een voorstel tot beperking van de import intrekken. Zwitserland kan het snelst van alle lan- Hl al de Ceropegia's, zou met de bestu- drie bergdivisies, drie licnte divisies en dering daarvan zijn hele leven kun- een aantal regimenten grenssoldaten op de ncn vullen, want van genoemd geslacht been brengen. Het is nog steeds, wat het1 maken stellig een tachtig soorten deel in de dertiende eeuw was, een gewapende uit jjet nagaan van deze tientallen spe- democratie en het dragen van wapenen cies 70U intussen een uiterst prettige taak lijke democratische idealen. De opvoeden- de taak van de Staat moet beperkt blij ven tot het doen aanvaarden en naleven van die practische leerstellingen, op grond waarvan het volk, met voorbijzien van de onderlinge verschillen in geestelijke traditie en levensbeschouwing, besloten heeft samen te werken. Het is niet de taak van de Staat een bepaald wijsgerig of religieus credo op te leggen, maar wel moeten zij, die met de opvoeding volgens de democratische beginselen zijn belast, in deze beginselen met heel hun'hart ge loven en ze uitleggen in het licht van het wijsgerige of godsdienstige credo, dat zij I aanhangen en dat hun trouw aan de de- mocratische idealen levend doet zijn. Door zijn persoonlijkheid en zijn werk heeft Maritain veel bijgedragen tot ver spreiding en wederopleving van het Thomisme, niet slechts in West-Europa maar eveneens in beide Amerika's, vooral in Zuid-Amerika. Als een van de weinigen ontving Maritain van de Con gregatie der Studiën te Rome de titel van ere-doctor. Door velen wordt hij beschouwd als de leidende Thomist van deze tijd. Een mens als Maritain is in meer dan één opzicht een weldaad voor onze be schaving. Sinds zijn vijfenzestigste ver jaardag is hem door vele groten in het rijk van de geest hulde gebracht (Etienne Gilson, Louis Massignon, pater Bruckber- ger, enz.), nadat Noord-Arnerika en Zuid- Amerika hierin voorgegaan waren. In 1943 verscheen het Maritain Volume of the Thomist, in 1946 wijdde het Braziliaanse tijdschrift ,,A Ordem" een geheel num mer aan' zijn persoon en werk. De „Bi- bliothèque de la Revue Thomiste" volgdo in 1949 met een speciaal nummer over zijn wijsgerige oeuvre. Deze omvangrijke bundel studies is te beschouwen als een uitstekend rechtsherstel aan de betekenis van een wijsgeer, die over alle gebieden van 't menselijk denken en handelen zijn licht heeft laten schijnen. Voor de be langstellenden wijzen wij tenslotte op de verschijning van 'n werk van E. L. Allen: „Christian Humanism, a Guide to the Trought of Jacques Maritain" (1951) en op de aangekondigde publicatie van een deel in de bekende serie „The Library of Living Philosophers" (waarin zich o.m. delen over Dewey, Russell, Santayana, Whitehead, Cassirer en Jaspers bevinden): „The Philosophy of Jacques Maritain". GERARD STEFFENS (Van onze Goudse correspondent). In een tot de laatste plaats met parochianen en genodigden gevulde parochiekerk werd hedenmorgen na liet zingen der Lauden de plechtige II. Mis van Requiem voor dc zielerust van Deken Bots opgedragen door dc Hoogeerw. Heer Deken H. J. Nieuwcnhuizen van Alphen a. d. Rijn met assistentie van dc kapelaans Buijs als diaken en Van de Vliet als subdiaken, terwijl kapelaan Beek als ceremoniarius fungeerde. De heer C. J. P. Grol te Groningen, is benoemd tot ridder in de orde van St. Gregorius als waardering voor het zeer verdienstelijke werk voor de Katholieke zaak. Pastoor F. J. Schoemaker heeft bij de uitreiking getuigd van het belangrijke werk door de heer Grol verricht voor de St Franciscusparochie in het bijzonder en de Katholieke gemeenschap in het alge meen. Zijn woorden werden door verschil lende afgevaardigden van Katholieke ver enigingen en organisaties geaccentueerd. In het priesterkoor hadden vele hoog waardigheidsbekleders plaatsgenomen. Pastoor Timp, uit Den Haag, die de lijk rede hield, had tot tekst gekozen de woor den uit de tweede brief van St Paulus aan de Corinthiërs: „Onze mond heeft zich voor u geofferd". „Voor de laatste maal is dan deken Bots in uw midden Voor het tabernakel neemt hij van u afscheid hier, waar u hem hebt leren kennen. Tweern ral heeft de dood een aanval op hem gewaagd, doch door uw gebed en uw liefde is hij de eerste maal teruggedeinsd en is deken Bots in uw midden teruggekeerd. Nu zijn zijn ogen gesloten, waarmee hij steeds heeft uitgezien naar de terugkeer van de verloren zoon. Zijn mond, die zo vaak het goddelijk woord heeft verkondigd en z'j'| handen, die velen hebben gezegend. H j sprak nimmer als hij het niet meende. Hij kende geen schijn. Het was alles echt aan hem. Doch dit leven heeft niet alleen be staan in woorden, maar vooral in daden. Vraag het", aldus riep pastoor „in de plaatsen, waar hij weest, vraag het aan de leden de organisaties, zij weten allemaal Wie d overledene was. Hij was een golskind en heeft veel voor zijn parochianen gebeden. Maar bovenal gewerkt van de morgen tot de avond. Ik kom u vragen", aldus oas- t,oor Timp, „liefde te blijven geven aan uw pastoor, die nu afscheid van u neemt, zijn lessen te blijven volgen cri steeds voor hem te blijven bidden. Er zijn ve'en, die ons, priesters, zo snel vergeten. :n de- overtuiging, dat wij toch wei in de hemel komen, maar de verantwoordelijkhe'd "an de priesters drukt dikwijls z,i ontzei rend zwaar". Na de absoute, die even.-ons verricht werd door deken H. J. Nieuwenhuiz' n, kregen de parochianen en genodigden nog eenmaal de gelegenheid afscheid van b'tp herder en vriend te nemen. Toen werd de kist gesloten en begon de laatste rei r van de grote dode, die door allen wordt be treurd. Luid weerklonk gistermiddag even vóór drie uur het „Miserere" door de gangen van het St. Joseph Paviljoen. Het stoffelijk overschot van de Hoogeerw. Heer Deken J. F. A. Bots werd uit de chapelle ardente naar de gereedstaande lijkkoets gedragen voor de weg terug naar zijn Parochiekerk. Met de zusters en ver pleegsters stonden vele bewoners van het Paviljoen stil en ingetogen langs de muren van de gangen. Het werd een laatste vaarwel van hen wier Herder en bestuur der Deken Bots vele jaren was geweest. Nadat de kist in de lijkkoets was neer gezet, deed Rector A. M. Niekel, gevolgd door de zusters Deken Bots uitgeleide tot aan de openbare weg. En de strophen van het „Miserere" bleven klinken door de ijle winterlucht opstijgend tot Hem, die Zijn dienaar tot Zich heeft geroepen. Ontroerend was dit gezang in zijn Gre goriaanse eenvoud, treffend de sfeer, waardoor de droeve stoet werd omringd. Op hetzelfde ogenblik begonnen de klokken van de Kerk van O. L. Vr. He melvaart hun sombere klanken over de stad uit te beieren. Vele gelovigen verza melden zich in de kerk, waar de paro chie-geestelijkheid gereed stond om de Deken te ontvangen. Hier klonk het „Subvenite" door de kerk, terwijl de processie zich langzaam naar het Priesterkoor begaf, waarvóór de katafalk gereed stond, waarop het stoffelijk overschot nog enkele uren in de zo vertrouwde omgeving zou rusten. Na afloop van de korte plechtigheid werd door de executeur testamentair, de Zeereerw. Heer Pastoor Timp uit Den Haag het rozenhoedje, voor de zielerust van de overleden Deken, gebeden. Hierna maakten zeer vele parochianen van de gelegenheid gebruik afscheid van Deken Bots te nemen, waarbij zij het voor beeld volgden van de tallozen, die Zater dag en Zondag reeds een bezoek aan het Sint Joseph Paviljoen hadden gebracht. Gisteravond werden onder aanwezigheid van zeer vele parochianen de Metten ge zongen. kapelaai Dieptebommen moeten het werk doen •den do'- sociale 1 Om tien minuten voor elf uur werd hedenmorgen in de monding van tic Nieuwe Waterweg tie eerste diepte-contactbom rond liet wrak van de vergane „Faustus" tot ontploffing gebracht. Men hoorde die ontploffing niet: het geluid van de knal werd in de nieters tliepe waterlaag gesmoord; men zag slechts het effect van een seconden lang uitwaaierende crormc parachute van slijk cl' water die van dc spiegel opsteeg en zich slechts langzaam oploste. wordt er door de burger als een eer be schouwd, niet als een corvée. Te Schwyz, hoofdstad van het gelijknamige kanton, staat het monument voor de Zwitserse sol daat. Hij wordt voorgesteld als een burger, die uit zijn huis hollend, zijn militaire tu niek aantrekt. Tussen twee haakjes, Schwyz was het kanton, dat zich het eerst onafhankelijk verklaarde, in het jaar 1144 zich verenigend met de burgers van Uri en Unterwalden, zijn buren. Uit dit bond genootschap ontstond in 1291 de Confe deratie. En Schwyz gaf zijn naam aan het land: Schweiz. Zwitserland is een land datbank roet zou gaan, ais de vrede onverwacht mocht „uitbreken". Enorm zijn de bedra gen, door vreemdelingen op de Zwdscrse banken gedeponeerd. Mocht dit. geU op eens wegvloeien, dan kan bet. niet anda1^,* of er ontstaat een economische crisis Maar men houdt hiermede reeds thans rekening en heeft o.a. een groots plan tot verbetering van het wegensysteem °PjU-" steld. De Zwitserse wegen zijn over het algemeen goed, doch ietwat, smal voor het moderne verkeer, dat elk jaar meer rl<-,n een millioen auto's uit het buitenland door het land van Willem Teil doet suizen. Zwitserland is merkwaardig door zijn uitzonderlijke welvaart, die de burgers van het land intussen menigmaal voor grote problemen stelt. Wat zijn technische aspecten betreft, het gaat verschillende grootse waterstaatkundige projecten on der handen nemen, o.a. in Engadin. Daar, waar enkele maanden vreemdelingenver- -,n' dt gen0emd, is, dat er ten eerste keer met vermogen te verhinderen dat de het tot het armste gedeelte van Zwitser- j ,.,,J j. land is afgezakt, vloeit het water van de hoofdknol, verb g Inn naar Oostenrijk. Vloeibaar goud. zeg- j en dat er ten tweede aan de knopen van gen ze in Engadin. En ze willen dit goud de stengels knolletjes ontstaan, in eerste instantie zelf hebben. Daarom is zijn, want zij lopen, wat zowel statuur als bouw van blad en bloem betreft, ten zeer ste uiteen. Het vaderland van de meeste is Afrika, maar ook groeien zij Oostelijker tot in Zuid-Indië en Australië toe. Hec! wat zijn overgebracht naar deze gewesten, waar zij uit de aard van de zaak niet een bestanddeel van onze tuinen vormen, maar het bestaan van kamerplanten leiden Buiten zouden zij spoedig sterven, doch in onze verwarinde vertrekken en in de kassen worden haar kunstmatig een kli maat en temperatuur bezorgd, die het haar mogelijk maken gezond en wel door het leven te gaan. Het populairst ten onzent is, buitenkijf, Wood's lantaarnplant (Ceropegia Woodii) die bovendien een succulent is, dit wil dus zeggen, dat zij een vctplantkarakter draagt, hetgeen trouwens spoedig is vast te stellen, als men dc ronde (hart-vormige) bladeren bekijkt: deze zijn namelijk vlezig dik. Bovendien vertonen zij een grijze of witte marmertekening. Wood's lantaarnplant, genoemd naar Medler Wood, directeur van de Natalse Botanische Tuin, die haar op de rotshel lingen wist op te sporen, is in vele wonin gen een zeer geliefde hangplant. Van een exemplaar, dat het goed doet, hangen verscheidene dunn<\ bebladerde stengels sierlijk af. Het aardige bij deze lantaarn plant, die ook wei hangende lantaarn- bevindt; als dit in een nieuwe pot wordt tezet, ontwikkelt zich daaruit een nieuwe jlant. Zodoende is er vaak eon welkome gelegenheid om vrienden en kennissen 'n plezier te doen door hun een deel van dc knolletjes-overvloed te schenken. Terwijl Wood's lantarenplant pas in 189t haar intrede deed in de Botanische Tuia van Kevv, een voorstad van Londen werd de wortelende lantaarnplant (C. radieans). alweer een succulente soort, vier iarf eerder in Natal gevonden door dr Sc„ dit, ter. Het eigenaardige bij deze sooi ook als hangplant fungeert, is, dat 11 knopen luchtwortels te voorschijn Wanneer deze in contact komen m aarde, dringen zij daarin onmiddellijk door. Men kan stengelstukken L C1'- wortels afsnijden en op deze wj<- letivve planten een zelfstandig levGn 'atGn lG,clnn- De lantaarnbloemcn van u. s, waar- van de bladeren nog ronder zijn dan die van Woodii, z.ijn eveneens een lust voo het oog. j Het was dampig aan de Hoek van Holland, maar toch kon men op grote afstand de bijna twintig meter hoge waterzuil zien opspringen. Op het ogen blik van de ontploffing cirkelde een Marine-vliegtuig boven de ramp-plek. Alle scheepsvaartverkeer was van half elf af, stil gelegd Zowel het in- ais Iie) uitgaande. Alleen aan de Harwich:boot werd toestemming gegeven oni u*t te varen. Om half elf stak de Semaphore aan de voet van de Noorderpier 'iallÉ vler armen omhoog ten teken dat de Nieuwe Waterweg was afgesloten, iode lichten en vlaggen gaven dezelfde signalen en politieboten kruisten rond om overtre dingen van dit verbod tegen te gaan. Met, het tot ontploffing brengen van deze eerste diepte-contaetbOm (hetgeen geschiedde door middel van een elec- trische ontsteker) begon de Marine aan de werkzaamheden, die beogen de klei laag rond bet wrak van d'b „Faustus" uiteen te scheuren, opdat het wrak in het gevormde gat kan wegzinken. In 'n kring imndom net schip wordt de klei laag zodanig weggesneden, dat het wrak °P eea, e andje van klei boven de om ringende zandmassa's komt te rusten. e zandzuiger krijgt dan, ais de om- er een plan opgemaakt, om van twee r.o goed ais waardeloze dalen, dat van Livig- no en dat van Gallo, een stuwmeer maken, door het bouwen van een grote stuwdam, waardoor een enorme electrische centrale zal kunnen worden opgericht. Helaas moet er een deel van het Nationalpark bij Zsr- nez voor worden opgeofferd. Maar het plan spaart er toch het grootste gedeelte van ende mensen in Engadin willen even welvarend leven als de andere Zwit sers, al zal industrialisering het karakter van streek en bewoners danig veranderen. Men kan in Zwitserland tenslotte nog het fenomeen van het terugwijken der glets'chers gadeslaan. De benedenste Grin- ven niet het aanzijn aan een eenzijdige verdikking van de stengels maar omslui ten deze volkomen. M.a.w.: de stengels kiezen hun weg, bij wijze van spreken, door de knolletjes heen, die a.h.w. door boord zijn. De plant spreekt inmiddels het sterkst tot de verbeelding, als de merkwaardige rode bloemen zich ontplooien: deze heb ben wel wat weg van een rank en klein Chinees lantaarntje. Wanneer men haar kweekt moet men er rekening mee hou den, dat zij niet alleen warmtë-, maér ff eer een karakteristieke benaming Van de succulente Ceropogia-soorten, die onze belangstelling overwaard zijn, noem ik nog de Natalse valscherm-lan- taarnplant (C. Sandersonii), een nogal fors" verschijning, waarbij het vlezige karakter terstond in het oog springt. De hartvormige bladeren zijn aan de top ge punt, maar wel het frappantst bij deze klimplant is de bouw van de grote licht groene bloem, waarover donkerder aderen lopen. Ter hoogte van dc kelkbladtoppen valt een bescheiden zwelling van de bloembuis vast te stellen, maar weldra wordt de kroon naar boven steeds wijder, zodat deze er uitziet ais een trechter. De kroonslippen vertonen een zonder linge verbreding en zijn boven de trechter verbonden tot een meer of minder hoepel IFood's lantaarnplant evenzeer lichtminnend is. Dit betekent dus, dat haar een plaatsje dicht bij het raam moet worden ingeruimd, maar men doet er goed aan, wanneer het 's winters fel vriest, baar 's avonds over te brengen naar een centraler gelegen gedeelte van de kamer, althans buiten het bereik van de vorst. Zij behoeft in genoemd seizoen j vormig overwelvend geheel, dat niet al leen met blanke haren is bedekt, maar tevens een parachutevorm geeft te aan schouwen. De fijne lantaarnplant (C. stapeliae- formus), waarbij de bladeren afwezig zijn en de biezige lantaarnplant (C. juncea), waarbij de blaadjes klein zijn of tot, schub ben gereduceerd, zijn eveneens edele ver schijningen, waarvan de sierlijkheid elke waarnemer direct zal treffen. Meer of minder prozaïsch kunnen wij hier nog aan toevoegen, dat van sommige Ceropegia-soorten de stengels tot groente dienen, terwijl van weer andere de knol len worden geconsumeerd. RINKE TOLMAN Tijdens de kermis te Gorinchem is in de afgelopen nacht een steekpartij voor gekomen met dodelijke afloop. Omstreeks middernacht kwam de 21-jarige mej. C. G. van de kermis af met haar vriend een café binnen. Even later werd zij on- verwacht met een groot knipmes in het rechterdij been gestoken. Zij zakte ineen en bloedde hevig, doordat een slagader was geraakt- Tijdens de behandeling is zij in het ziekenhuis te Gorinchem over leden. De politic heeft de vermoedelijke dader gegrepen, maar deze ontkent t.en sterkste iets met cje aanslag uitstaande te hebben. Ook over de redenen daartoe is niets bekend. De politie zet het onder zoek voort. Do 81-jarige heer E. H. viel in achter veld van een stoepe. Hij kreeg een her senschudding. Het slachtoffer werd in Huize Sint Joseph opgenomen doch over leed de volgende dag. De 70-jarige J. V. uit Achterveld stak geen felle, maar een matige warmte. Met het toedienen van water dient men in alle jaargetijden zeer voorzichtig te zijn: zij verdraagt namelijk geen grote vochtquanta en evenmin een al te vette grond. Op bladaarde, vermengd met wat zand en kruimige molshopenaarde, is de Zuid-Afrikaanse schone zeer gesteld. Uit het voren genoteerde heeft de lezer(es) al kunnen afleiden, dat er een zeer gemak kelijke vermeerderingsmogelijkheid be staat: men snijde een gedeelte van een stengel af, waaraan zich een knolletje ringende klei verdwenen is, toegang tot het zand onder het overgebleven eilandie van klei-mèt-schip. Ér zal een half mil lioen kubieke meter zand moeten worden verwerkt en onder het wrak worden uit gegraven, waardoor het wrak (mèt zijn eilandje) vanzelf zal wegzakken. Op het ogenblik ligt in Hoek van Hoi- and de grootste zandzuiger van Neder land: de „Batavus" van de firma Den 3ree.jen Van den Bout uit Heemstede. Het is echter niet zeker, dat deze het werk zal uitvoeren, want er zal een onderhandse aanbesteding moeten plaats vinden. Tot half één vannacht was bet scheep vaartverkeer in de Nieuwe Waterweg .ge stremd; meer ontploffingen volgen. In de loop van deze week zal nog met het zand- zuigén worden begonnen. If rak levert geen gevaar op voor scheepvaartverkeer In de afgelopen nacht is het 500 ton metende vrachtschip ,,Pax'' ten Zuid- Westen van Urk aan dc grond gelopen. Een sleepboot van de firma Hoekman voer ter a i stentïe uit, maar aangezien er geen gevaar dreigde, besloot men de dag af te wachten om het schip vlot te trekken- Dit bleek evenwel niet meer mogelijk, daar een lek in de bodem van het vrachtschip was ontstaan, waarcoor het water binnenstroomde en het schip langzaam zonk. Het rust nu op de bodem van het IJsselmeer, terwijl de golven juist over het dek heenspoelen. Beremgs- raateriaal van de firma Goedkoop uit Amsterdam zal trachten het schip te lied- ten voor het verder in het zand weg zinkt. Schipper Klomp van de ..Pax" is ;l de andere opvarenden overgestapt op een sleepboot. Het schip is geladen met eerslakken en was op weg van Duisburg naar Oudeschoot in Friesland Het wrak levert geen gevaar op.voor de scheepvaart daar het buiten de ge wone route ligt. onverwacht de rijweg over en werd ge- j vrij. 90 vette kalveren, iet graska'.v grepen door een bromfietser- Het slacht offer overleed in het ziekenhuis te Amersfoort. ROTTERDAM, 18 November. Aanvoer in totaal 3008 dieren, n.l. 600 vette koeion j ossen 71 stuks gebruiksvec. w o. L'30 ftb.e- De Rotterdamse rechtbank nuchtere varkens, 13 varkens 110 paarden. 13 veulens. 407 schapen of lammeren. 54 bokken ng*."'ijzen vette koren le kwal f 2 70 —2.8 2e kwal. 2.50—2 65. 3e kwal. f 2—2 20- v<uto kalveren ƒ2.45—2 65 f 2 25 2 45. ƒ2 10 —2.20: slachtpaarden f 1.90. t 1.&5 f 1 30, al'rs P«' kg.: graskalveren f 400. f 350 f 230; ""fmterc kalveren 52 ƒ48 '44; schan-n „„et- 85 70; lammeren f #0, f 75 69; neeit kalf- en melkkoeien f 1200 f 1050 875- v;i o uitspraak gedaan in de zaak tegen de koeien f eoo ƒ700 non; vaarzen 875.' 33-jarige J. Th. S. en diens broer de 22-jarige tekenaar J. S., beiden uit Am sterdam, die betrokken zijn geweest bij de overval op een bestelauto van do Rotterdamse Bank, waarbij zij fl. 90.000 in de wacht sleepten. Enige tijd na de overval werden de mannen nog in het bezit van het geld, aangehouden. De tekenaar is, conform de eis. ver oordeeld tot een gevangenisstraf van 2 jaar, door te brengen in de jeugdgevan genis te Zutphen. De zaak tegen de oudste broer is aangehouden, omdat een hernieuwd onderzoek naar zijn geestver mogens zal worden ingesteid. De eis tegen hem was vüf jaar met aftrek. ('630; pinken f «00.'ƒ500 375. alles per'•tuk' Vette koeien aanvoer korter, handel levend prijzen iets hoger, prima's boven noteri"". Vette kalveren aanvoer ie's minder iuwv 1 lot. prijzen iets stijver. Graskalveren aan voer kleiner handel stil, prijzen vooral n et hoger Nuchtere kalveren aanvoer a's 'or':e week, hande! levendie prijzen ruim prjsh" - dend. Slachtpaarden aanvoer iets ko-f- handel flauw, met iets teruglopende pri| Schapen en lammeren aanvoer even r ii handel redelijk, prijzen van vorige v ee'- g te handhaven. Kalf- en melkkoeien im kleiner. handel kalm. prijzen ils week Vare koelen aanvoer minder, i- redelijk, prijzen onveranderd, •ƒ.- pinken aanvoer korter, handel tui -v constant. T.b.c.-vrij vee aanvoer iels kii'ii handel kalm, prijzen prijshoudend

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 6