Te veel Rijkspolitie op het platteland Vincent Scotto overleden Kloostercongregatie voor ZIEKE VROUWEN 'R rSiSccp vD Belgische oppositie opnieuw in de aanval Generaal Eisenhower bezocht zijn aanstaande residentie Stabiliteit der V.S. en voortgang buitenlandse politiek verzekerd Stalin wil Churchill en Eisen hower ontmoeten EMIGRATIEDIENST IN NIEUWE HANDEN OVERZICHT TWEEDE KAMER Gemeente-classificatie moet verdwijnen Stichting Landverhuizing Nederland opgeheven Zong van Parijs en de ed Parijs zingen Grote Amerikaanse order voor Denemarken Waarde van goederen in douanezaken OUDE GENEVER EXTRA I. 7.7 5 Na de Senaat thans de Kamer Spaak verloochent zijn vroegere humaniteit Overleg op het Witte Huis Staat ontvangt valuta winst van 39 millioen Pater Kaptein S.M.M. na ongeval overleden Vluchtelingenhulj: „New-York Post" meldt: WOENSDAG 19 NOVEMBER 1952 PAGINE 3 Classificatie nproev F. 221'ers PARIJS: Ambtenaarssalarissen „Verdrag een stap in 't duister BIJ HOEST EN KEELPIJN SLUM-OPLOSSEND Ned. Bank keert voordelig salda over 1945/51 uit Onder vier ogen De beide staatslieden hebben eerst 15 minuten onder vier ogen met elkaar ge sproken. De enige fotograaf, die aan het begin van deze ontmoeting werd toegela ten om een plaatje te maken, constateer de een formele stemming. Eisenhower zowel als Truman keken ernstig en pas hij de derde foto kon er een lachje af. Mrs Eisenhower ging naar ziekenhuis PROF. OLIPHANT MEENT ,Geen volwaardige waterstofbom ontploft Russen voelen er niets voor CONCOURS ROTTERDAM Groot- en kleingoed bij Binnenlandse Zaken 's-GKAVENHAGE, 18 November 1952. Bi) de begroting van Binnenlandse Zaken, welke na afdoening van twee andere wetsontwerpen (zie elders) hedenmiddag aan de orde kwam, was de eerste spreker de beer Maenen (K.V.P.), die aan bet einde van zijn rede zeide zich te verheugen, dat wéér minister Beel zijn plaats in het Torentje had ingenomen als minister van Binnenlandse Zaken, omdat een voortdurende ministerswisseling niet bevorderlijk was voor de conti nuering van bet beleid en bij in bet beleid van dr Beel alle vertrouwen had. Het zijn ieder jaar dezelfde vraagstuk ken, welke vooral bij een begroting als die van Binnenlandse Zaken de aandacht vragen: het politie-vraagstuk, de finan ciële verhouding tussen Rijk en gemeente en de gemeentelijke classificatie.... en nog 101 andere. Over het politie vraagstuk merkte de heer Maenen op, dat dit in zijn totaliteit moest worden opgelost. De minister had in de M. v. A. wel gezegd, dat hij een spoedige oplossing in overleg met het mi nisterie van Justitie nastreefde, maar nij vroeg zich af, hoe de minister dit spoedig zou willen verwezenlijken, aangezien alle commissies, die zich met dit ingewikkelde vraagstuk hadden bezig gehoyden, zoveel hoofden zoveel zinnen te zien hadden ge geven. Intussen vond hij de politievoorzier.ing ten plattelande een vraagstuk, dat de aan dacht verdiende. Vroeger had men in de meeste dorpen één Rijksveldwachter, thans drie of meer manschappen van de Rijkspolitie, wat op de bevolking ten plat telands een onprettige indruk maakte, een Indruk namelijk van geldverspilling. Ket Politiepersoneel was van 1939 tot 1952 ge- "egen met 56,8 pet tot 21.400 en zo men de ?°00 man marechaussee eraf trok, nog al- Jd met ruim 43 pet. De heer Maenen becritiseerde voorts de nieuwe verlenging, nu weer met. '1 jaar, van de Noodregeling inzake de financiële Verhouding tussen Rijk en gemeenten door de commissie-Oud voorgesteld. Het begon cr op te lijken, dat deze commissie, die hu reeds vijf jaar werkt, verworden was tot een permanent adviescollege voor de regering. Hij drong aan op een spoedige duurzame regeling. Wat de gemeentelijke classificatie be treft, zeide de heer Maenen: Ook deze minister weet wel, dat Je huidige rege- ling niet te lang meer kan worden ge handhaafd. Nu het rapport van de S.E.R. er is, wil de regering de Commissie van Overleg inzake ambtenarenzaken weer gaan horen. Zo komen we er nooit. De K.V.P.-fractie stelde zich op het stand punt. dat in 1953 de eerste stap naar af schaffing van de oude regeling moet worden gezet. Ook het wetsontwerp inzake de lees bibliotheken zeide hij spoedig te verwach ten. Met vele andere kwesties kwamen ook de F-221'ers weer op het tapijt. Men her innert zich deze nare zaak, de ambtenaren betreffende, die na de bevrijding door de tribunalen werden „uitgezuiverd" zonder van de eigen dossiers inzage te kunnen krijgen. Het betreft hier nog slechts enkele honderden mensen en bij vorige gelegen heden heeft de regering steeds betoogd, dat een herziening onmogelijk was, om dat anders deze gehele zaak opnieuw op de helling zou moeten komen. De regering was natuurlijk veel te blij eindelijk van deze en andere nare zaken als die van de politieke delinquenten te zijn verlost; al deze zaken waren nagels aan haar dood kist en men liet de zaak dus maar het liefst zoals zij nu eenmaal was afgedaan. Een bijzonder toe te juichen rechtsopvat ting was dat echter niet. Herhaaldelijk hebben de F-221'ers inzage van hun dos siers gevraagd om hun zaak bij de Raad van State te kunnen verdedigen. Maar dat lukte slechts een enkele maal. Zo ves tigden nu o.a. de heren Ritmeester (VVD) en Beernink (CH) de aandacht op de zaak Hooy in Krommenie, welke ten slotte voor de Raad van )State was ge komen. De heer Hooy was indertijd weg gezuiverd als gemeentesecretaris en amb tenaar van de Burgerlijke Stand. De Raad van State deed nu enige tijd geleden uitspraak in die zin, dat volgens haar overtuiging de heer Hooy in de be zettingstijd een goed vaderlander was geweest en in zijn beide functies moest worden hersteld. De minister van Bin nenlandse Zaken besliste echter anders. Hij verzette zich niet tegen herstel als ambtenaar van de Burgerlijke Stand, maar wel tegen het herstel als gemeen tesecretaris met het argument, dat de heer Hooy het ambtelijke gezicht nu eenmaal ondanks alles had verloren. De heer Ritmeester noemde dit in hoge mate subjectief en niet gebaseerd op het recht. Het oordeel van de Raad van State was zeer menselijk geweest, het oordeel van de minister volgens de heer Ritmeester In een buitengewone vergadering van gratiedienst hun werkzaamheden aan- dc raad van beheer der Stichting Land- vangen, hiermede een allesomvattend ap- ANNO 16 90 WAT LEVERT LEVERT IS GOED' verhuizing Nederland is gistermiddag be sloten tot liquidatie van deze stichting, als uitvloeisei van de nieuwe wet op de organen voor de emigratie. De liquidatie zal een feit worden op de datum waar op de nieuwe emigratiedienst zijn taak zal aanvangen. De voorzitter van de raad van beheer, de heer C. van der Lende, bracht in herinnering hoe door de arbeid van de Stichting, die in 1931 voortkwam uit de Vereniging Landverhuizing en de Emi gratiecentrale Holland, de Nederlandse emigratie geleidelijk gestalte kreeg. Hij bracht dank aan de regering voor het vertrouwen, waaruit de medewerking is voortgevloeid, die zij vooral na de be vrijding aan de Stichting heeft verleend. In zijn antwoord zeide minister Suur- hoff, dat, als binnenkort de emigratie- raad, het emigratiebestuur en de emi- Van de wijsjes, die in het Parijs van 1900 op straat te horen wa ren is „Sous les Ponts de Paris" tot op de huidige dag over de hele wereld bekend en geneuried geble ven. Het kende een populariteit als oude folkloristische liederen. Als een „Sur le Pont, d'Avignon".bij voorbeeld, alhoewel het op die halve brug bij rondedansen bleef. Weet men wat de auteur in dat altijd zo mooi geprezen tijdperk van 1900 voor zijn succeswijsje gekregen heeft? 25 Frankjes. Tegenwoordig zelfs niet genoeg om een boterham te kopen. Vincent Scotto, die met het zo aardige wijsje uit een tijd waarvan de Parijzenaar nu nog slechts droomt, als nog fluitende jongen debuteer de, is nu pas gestorven, al werd hij maar zes en zeventig. Zo bleef in zijn wijsjes de helaas lang voorbije ro mantische tijd voortleven. Als op dit dat 2eze reselen in de krant veel ^vrienden"" d°°r °ntZaglljk wordt ten grave gedragen, zal het Edith Piaf vooral droevig te moede gaan, want voor haar heeft hij zijn zwanenzang ge zongen. Juist ver leden week. Voor haar nieuwe lied je had hij de toonzetting geko zen vanOpent de deuren wijdwaarbij hij zo weinig dacht aan de poort, die nim mer dicht gaat, dat hij op de voor avond van zijn plotseling sterven het nog had over de nieuwe operette, die hij ging schrijven. Wensen we hem toe dat 't met de Engelen zal zijn. Weet U hoeveel liedjes hij in zijn leven door de wereld heeft helpen dragen? Precies 4200. Lees; "icï dui zend t./ee honderd. En operettes hielp hij bij dozijnen toonzetten of schreef ze alleen, waarvan de meest bekende nog avond aan avond volle zalen amuseren. Men denke maar aan „Violettes Impériales", waarvoor Mogadon of het Theatre Lyrique steeds te klein zijn. Als componist is Scotto geen Schu- °ert geweest, maar een wonderkind an de straat zeker. Hi.i was in het b0eest volkse deel van Marseille ge- de en> als laatste van het dozijn kin hit r? Van een farnibe d*e daar van- tnu'y.hpei? was komen wonen en, na- Toen l de Sitaa had meegebracht. van "ij zeven jaar oud, op de stoep b]e armelijke huisje was gezeten, stils- de voorbijkomende straat reeds Vi„ 20 aardig speelde de jonge "Cent. Toen hij twaalf was kon hij i .Z1I" brood verdienen met op brui- te >_..en Parti-ien te spelen. Maar °cn hij tegen de twintig liep werd Marseille hem te klein. Hij wilde "ogerop en ging natuurlijk naar Pa hs. waar de Bohème van Mont- martre ging bloeien en het leed van „1 °1rlog van Zeventig voldoende rgeten was om het avondleven weer tot een vrolijke partij te maken. Zijn broodwinning was zijn gitaar en natuurlijk de wijsjes, die hij daar aan vroeg en die hij optekende, Het drukken en verkocht. Die werden weldra overal gezongen in dat Parijs, waar op elke straathoek en voor de' bistro-tabac liedjeszangers de voor bijgangers een ogenblik verpo'ging gaven. Wat was Parijs toen gezellig! Scotto zong van 't volk voor 't volk. Van die romantische liedjes, welker "ogewektheid en weemoed, a'ler- bei, zo goed werden uitgedrukt door de melodie, die wel vastgehouden en gadra6en moest worden. In het ec bedje te Parijs (van de tijd lot les Po"ts"), bezong hij het v' v?n' de zeeman, El Nuvigatore. altiid -nZ at en haar yolk, dat gaat er £"J%"aar Parüs dacht aan Ton- k' ^f(r?n pranse woorden nodig e" °n'f"nd -La Petite Tonkin- fv' ied®r ateliermeisje en elke loteling nog steeds weet te zingen. Scotto moest wel naam maken. Hii was tegen Christine aangelopen ook uit Italiaanse familie én die in die tijd de lyrische theaters van zijn ope rettes voorzag. Christiné had hem opgemerkt, tot groter werk dan de aardige liedjes aangezet en Scotto kreeg gelegenheid om aan operettes mee te werken. Later zou hij ze zelt- standig schrijven. Het is jammer, dal de film niet een Scotto in volle kracht heeft gevonden, hij zelf was .oen al lang zijn jeugd voorbij. Hu had toon al een villa in Deauville en natuur lijk ook aan zijn lieve Middelland- sezeekust te Can nes. Maar in Parijs is hij tot de dood tóe zijn eerste kwar tier trouw geble ven. Het eenvou dige appartement dicht bij de Porte Saint-Denis, wat hij bij aankomst j. als 't centrum van (iTht?e kunst had gevonden, zo waar rfiJ.d,e. boulevard Saint-Martin was u"a theaters lagen. Daar goedkoop 6h?nneiï.te werken aan een ?i ennp^"k-houten tafel, die hij j s me inktvlekken bad ver- aan die tafel heeft hij ook uü zang Beschreven. 't Was ZofrHo piT%Sevc?Iin' die hem insm- prbsgeven. hlJ nooit hee£t wiIle" Heel wat vedettes van het „chan son de Paris" heeft Scotto naar het succes gevoerd. Nog vóór de oorlog van Veertien de bekende chansonnier Mayol niet „Si vous vou- lez 1' Amour", Esther Lekain met Quand on aime on voit tónt er, rose" liedjes die in alle vertalingen in alle revues ter wereld eveneens werden gebruikt. Tijdens die eerste oorlog heeft zijn „Les Mómes de ia Cloche" wel het meest algemene suc ces gehad. Daarna zong Josephine Baker ziin J' ai deux amours en de eerste grote successen voor Maurice Chevalier verkreeg die met -ps Dère" dat wel een van de be^ce dm gen is die hij ooit heeft gezien. Althans wat de voordracht be.- - Op operette-gebied was Scotto s naam gemaakt met zijn „La trompet te de bois" van de operette Rose Amy. De tijd was toen al lang voor bij, dat men de kunstenaars maar raak kon bestelen. Het auteursrecht werd toegepast en Scotto was m goede doen geraakt. Zijn „Violettes Impériales" bracht hem flink geld op. Scotto was een man van betekenis geworden in het Parijse mondaine leven en zonder zijn allereenvoudigst gebleven figuur kon geen première plaats hebben. Voor een wijsje had Scotto maar het gedicht te lezen, dan nam hij ziin gitaar en het wijsje kwam van zelf. En als iemand vroeg: is dat zo ge makkelijk? dan nam Scotto zijn gi taar en speelde: „O, 't is zo gemakkelijk, Doe het maar na". paraat zal zijn gevormd, dat in staat zal zijn de veelzijdige taak van de oplossing der 'huidige emigratie-problemen ter hand te nemen. Dit apparaat, waarin maatschappelijke organisaties en over heid samenwerken, zal dan de taak van de Stichting Landverhuizing Nederland overnemen. De steeds toenemende regeringsfoe- moeienis, aldus de heer Suurhoff, werd noodzakelijk door de behoefte aan eigen krachten voor de wederopbouw van ons land en voor het herstel van onze eco nomie, alsmede door de problemen in zake de bevolkingsdruk. De minister gaf uiting aan de dankbaarheid en waarde ring der regering jegens de bestuurde- ren en het personeel van de Stiohting, voor de belangrijke diensten, die zij ten behoeve van de Nederlandse emigratie hebben verricht. Beide sprekers, alsmede de heer G. W. Kampschöer, namens de leden van de raad van beheer, brachten in het bijzon der dank aan de heer J. Hartland, di recteur der Stichting, die sedert 1925 in het centrum van 't emigratiewerk heeft gestaan. Zeven grote aannemers in Denemarken zullen samen voor de Amerikaanse mili taire autoriteiten op Groenland werken uitvoeren tot een bedrag van 1.200.000 dollar. Het werk is reeds begonnen en zal in het voorjaar voltooid zijn. In de officiële Deense mededeling hier over wordt niets gezegd over de bouw van nieuwe vliegvelden op Groenland, zoals in enkele Kopenhaagse bladen is gemeld. Volgens een officiële woordvoer der gaat het om werkzaamheden aan een basis, die al dateert uit de laatste wereld oorlog. niet. Het was duidelijk: indien de heer Hooy zijn ambtelijke inzicht had verlo ren had hij dit volgens de uitspraak van de Raad van State verloren, door een on juiste uitspraak van het tribunaal en zou 'het zaak moeten zijn hem door herstel in zijn functie het ambtelijke gezicht te rug te geven. Van alle verdere kwesties, die er zo zijn, waren het weer „Steunt Wettig Gezag", Bescherming Burgerbevolking, Pensioen regeling en andere ambtenarenkwesties. die de aandacht vroegen. Er waren niet minder dan dertien sprekers, die over deze onderwerpen het woord voerden. De bezoldiging van het overheidsperso neel had de aandacht van de heer Van der Zanden (K.V.P.). die mèt de heer Beernink (C.H.) speciaal voor een ver betering van de salariëring der lagere ambtenaren pleitte. Hij vroeg de grootste aandacht van de regeling voor het plan van de A.R.K.A. en verzocht de minister een salarisverho ging voor de middengroepen op korte ter mijn in het G O aan de orde te stellen. Ds Zandt had het deze keer eens over het kiesstelsel, waarmee hij het niet eens was, omdat het de grote partijen be voordeelde en de kleine onrechtvaardig behandelde. Zo was de S.G.P. ten onrech te een zetel in de Eerste Kamer ont gaan. Dat gebeurt dan allemaal in het belang van een zuivere politieke wils vorming, zo zeide ds Zandt. Wat. is dat eigenlijk? vroeg hi.i. Zo speelt de rege ring met vuur. De zedenverwildering kwam nog wel ter sprake, maar de vac cinatie werd deze keer thuis gelaten. Prof Lemaire (K.N.P.) legde nadruk op al de taken welke de minister van Binnenlandse Zaken wachten. Zo noem de hij bij de grote vraagstukken als de gemeenteclassificatie e.d., waarover reeds gesproken was, de film. en bioscoopwet, de kampeerwet, de wet op de leesbiblio theken, de bescherming burgerbevolking, de progressie in de kinderbijslag voor het overheidspersoneel, urgent om de grote re gezinnen op adem te doen komen, de salariëring van de midden- en topamb tenaren en de gehuwde ambtenares. En hij stelde de ernstige vraag: welke van deze vraagstukken minister Beel het meest urgent achtte en in welke volg orde hij ze zou willen schikken. De heren Reuter (C.P.N.), De Loor (P.v.d.A.) en Scheps (P.v.d.A.) sloten de rij. Zelfs de heer Scheps konden de hon derd onderwerpen, die aan de begroting van Binnenlandse Zaken inhaerent zijn, niet tot een enthousiaste redevoering wekken. Alleen bij de bespreking van de wijziging van gemeente- en provin ciegrenzen raakte hij terwijl hij de his toric erbij haalde, ouderwets op dreef. Minister Beel begon zijn antwoord op al deze redevoeringen met dank voor de vriendelijke woorden bij zijn terugkeer als minister. Het antwoord op de vele verdere opmerkingen zal hij morgen, Woensdag, geven. F. S. Vele leden juichen de totstandkoming van het verdrag van Brussel van 15 Dec. 1950 nopens de waarde van goederen in douanezaken toe, ald"s lezen w'i in het voorlopige verslag van de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot goedkeuring van dit verdrag. De vraag rijst echter, waar om de regering tussen het tekenen van het verdrag en het indienen van het wets ontwerp meer dan lVs jaar heeft laten verlopen. Vele andere leden lijkt het thans echter geen geschikt! ogenblik reeds een verdrag omtrent dit waardebegrip to sluiten, nu is komen vast te staan, dat er onder de hui dige omstandigheden geen sprake kan zijn van het tot stand komen van een Europe se Tariefgemeenschap. Het hoofdbezwaar van liet bedrijfsleven dat geheel door de hierbedoelde leden werd gedeeld, is gericht tegen het feit. dat er in de waardedefinitie alleen sprake is van een theoretische „normale pri.is" en niet wordt uitgegaan van de betaalde of te betalen prijs, de z.g. „factuurprijs", zoals toch in de praktijk geschiedt bij 80 a 90 pet. van de aangiften. Deze leden waren van oordeel dat de in dit wetsontwerp voorgesteldegoedkeuring een stap in het duister zou betekenen. Het leek hun gewenst, de goedkeuring van dit verdrag aan te houden. Ook een tak in Nederland Wie naar het klooster gaat, vioet de ,,onera religionis", de lasten die het kloosterleven oplegt, kunnen.dragen.~Hij moet zijn eigen deel in het gemeenschap pelijk werk en de gemeenschappelijke ontberingen aan kunnen. In sommige orden moet hij bovendien bestand zijn tegen de lasten van een ongeu'oon streng leven, tegen veelvuldig en langdurig vasten, tegen een te korte, nachtrust en zelfs tegen allerlei boetepractijken. In een actieve congregatie moet hij ook de last van anderen kunnen dragen, van zieken en onwetenden en zondaars. Toch zijn er zieke mensen, zeker in onze dagen, in wie de indicaties van een werkelijke roeping aanwezig zijn, tencijl het lang niet zeker is, dat deze mensen ook zonder de hulpmiddelen die het kloosterleven biedt, zullen komen tot die mate van intimiteit met God, waartoe zij geroepen zijn. God doorkruist nïeestal de regelingen van de mensen niet en Hij geeft niet altijd afin hen, die het klooster nodig hebben, de buitengewone middelen die bei kloosttr „overbodig'' maken. da. én kunnen niet alle zusters deel- -ïeme Aangezien de kerkelijke wet echter het klooster niet principieel ontoegankelijk maakt voor wie de onera religionis niet dragen kan, kon in Frankrijk het initia tief geboren worden tot stichting van een kloostercongregatie voor vrouwen, wier leven door het kruis van een zwakke gezondheid getekend is. In 1930 stelden vijf vrouwen zich beschikbaar voor de Wil van God, die door zieken op een zeer speciale wijze, op een wijze die Hij Zelf heeft uitgekozen, gediend wil wor den. Reeds voor de oorlog groeide uit dit eerste begin de Congregation de Jésus Crucifié, waarvan het moederhuis staat te Brou-en-Chantereine in het bisdom Meaux. De Regel van de congregatie is nauw verwant aan die van Benedictus. en ken merkt zich door eenvoud en door de mogelijkheid van een grote souplesse. Verreweg de meeste zusters kunnen er physiek niet voldoen aan de eisen die men in kloosters over het algemeen stel len moet. Wel kunnen er gezonde meisjes intreden, maar de zieken bepalen de modus vivendi. Zieken hebben er de voorkeur. Vrouwen echter, die een psy chiatrische behandeling nodig hebben, worden niet aangenomen, evenmin als vrouwen, wier aanwezigheid het gevaar van tuberculeuze besmetting oplevert. Men denkt er evenwel over om in spe ciale inrichtingen ook voor deze laatsten het kloosterleven mogelijk te maken. Iedere dag bidden de zusters het offi cie, maar het nachtkoor is gereserveerd voor de feestdagen en ook op gewone nemen aan alle getijden. Zelfs bij de H. Mis kunnen niet allen aanwezig zijn. De geett van het gebed der Kerk is echtw t'e geest van de congregatie, die zich w^t opgenomen fn het grote koor van bh.denden over de hele wereld. De deugdbeoefening van de zusters wordt geheel beheerst door het. feit, dat zij ziek zijn. Zij leggen een vierde ge lofte af van trouw aan Gods Wil, die zich in het ziek zijn manifesteert. Haar streven is er op gericht, een gezonde ziel in een ziek lichaam te doen wonen. Zij kennen het gevaar, dat, het ziek zijn voor vrome mensen oplevert: het gevaar van de geëxalteerdheid. Zij ma ken zichzelf niet wijs. dat het kruis op zichzelf zo'n feestelijk ding is. Ook Christus in de Hof van Olijven vroeg aan de Vader, dat het mocht voorbij gaan. Zij doen evenwel haar best, om de dingen, zelfs de dood, niet tragischer te nemen dan ze zijn. Het stilzwijgen heeft in deze congre gatie zijn zéér bijzondere zin. Er wordt niet gepraat over de eigen kwaal en de zo grote gevoeligheid van zieke mensen wordt zoveel mogelijk beheerst door een strakke discipline van de verbeelding, van vermoeidheid en tegenzin. Iede!" heeft haar eigen kruis te dragen, dat haar door God is opgelegd en dat voor de anderen niet nog een extra kruis mag worden. De behandeling die de dokter heeft voorgeschreven, heeft ook in het kloos ter plaats, maar dokters en behandelin gen die een gewoon mens niet betalen kan, moeten ook de zusters zich ontzeg gen. zelfs als er enige verlichting van te verwachten zou zijn. Het belangrijkste in de hier toegepaste therapie is waarschijnlijk de heilzame therapie van de arbeid. Iedere zuster moet geven wat ze geven kan, ook in het werk. Zii ontleent aan haar ziekte niet het privilege van de werkloosheid. Het spreekt vanzelf, dat men voor het on derhoud van deze kloosters gedeeltelijk aangewezen is op de gemeenschap en op de hulp van goede vrienden. Maar iedere zuster is er van overtuigd, dat men niet op anderen mag rekenen, zolang men zelf niet heeft gedaan wat men kan. In de kloosters ziin tot dusverre vooral Franqaïses ingetreden. Maar er zijn ook zusters die komen uit Zwitserland, Bel gië, Ierland, de Verenigde Staten, Japan, Canada en Nederland. Het gerucht saat en er zijn bewijzen, dat het la"!, met zonder grond is dat er ook in Neder land een tak van deze congregatie gaat komen. In Te Wynand Fockink Advertentie omuimct (Tel. van onze Brusselse correspondent). 'De linkse oppositie, na vorige week in de Senaat tegen de homogene CVP^rege- ring de gevallen De Bodt en Van Cop- penollc te hebben uitgebuit (zonder suc ces, zoals men weet) heeft Dinsdag in de Kamer dat spel hervat. Dezelfde beweringen, hoewel de vorige weck in de Senaat door de woordvoerders van de regering weerlegd, werden niet temin in de Kamer door andere sprekers van links weer opgediend. De meest bijzondere interpellant, de socialistische Waal Collart, ontwikkelde zijn aanval tegen de regering op een waar dige toon en in voorname bewoordingen. Doch men. voelde dadelijk aan, dat hij deze door de partij opgelegde taak, niet bepaald met veel enthousiasme vervulde. Hij verweet, de regering o.m., dat zij ge weigerd had de parlementaire vacantie te onderbreken om naar de interpellaties over De Bodt en Van Coppenolle te luiste ren. Ook voerde hij aan, dat als er na de eerste wereldoorlog in België geen en kele collaborateur werd gefusilleerd, dit was, omdat men toen aannam, dat men een lange periode van internationale vrede tegemoet ging. Deze wens is niet in vervulling gegaan en daarom moet na deze tweede wereldoorlog krachtig tegen de col laborateurs van deze tweede editie wor den opgetreden. Het bleef niet lang kalm, toen na de heer Collart ook de CVP-minister van Justitie, de heer Lagae en minister-pre sident Van Houtte aan het woord kwa men. Beiden borstelden een breed fresco, van wat na 1944 de repressie in België is geweest. Op grote schaal overdreven en te streng, en niet zelden ook onrechtvaar dig. Dat was allemaal niet naar de zin van de socialisten, vooral niet naar die van de rode voormannen der socialisten, die voortdurend onderbraken en riepen: „Spreek ons over De Bodt en Van Cop penolle"! „Gij zult voldoening beko men" zo repliceerde de premier, maar gij zult mij niet beletten geheel het re pressieprobleem te behandelen. Hij voeg de hieraan toe: „Wraaklust en rechtvaar digheid gaan niet samen". In geen enkel geallieerd land werden propartioneel zo veel collaborateurs gefusilleerd als in België; niet minder dan 242. Verder wer den vijftig duizend personen wegens col laboratie veroordeeld. Traditioneel walgt men in België van de doodstraf. Acht jaar na de bevrijding was de tijd gekomen om die niet meer toe te passen. Geheel het parlement was het er aan het begin van dit jaar mee eens. Van waar komt nu plotseling de veranderde houding der oppositie tegen een besluit, dat zij zelf was bijgetreden. Het is niets anders dan een poging om de CVP-rege- ring omver te werpen. Om zijn bewering nog meer kracht bij te zetten, vroeg de premier lezing van een door Spaak als eerste minister gedicteerde brief, waaruit duidelijk bleek, dat ook deze rode voormar, toen van oordeel was, dat voel collaborateurs te streng waren gestraft. Spraak, samen met andere socialisten hieven toen een zodanig huilkoor aan, dat de Kamer voorzitter herhaaldelijk te kennen gaf, dat het parlementaire prestige met der gelijke „argumenten" allesbehalve was gediend. De premier analyseerde de overwegin gen van humanitaire aard, waarom de zieke Van Coppenolle door de CVP-rege- ring in voorlopige vrijheid werd gesteld. En over De Bodt zeide Van Houten, dat deze nooit meer op een verdere clemen- tiemaatregel mag rekenen. Met andere woorden De Bodt zal nooit meer de ge vangenis verlaten. De minister van Justitie deelde mede, dat er zich op het ogenblik nog achthon derd collaborateurs in de gevangenis be vinden, waaronder nog dertien ter dood veroordeelden, wier straf nog niet werd omgezet. Indien men zou handelen, zoals socialisten, liberalen en communisten dat willen, alsnog gefusilleerd zouden moeten worden, jaren na het uitspreken van hun Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de wet op de Middelen voor 1951. Hierin komt o.a. een post „ontvangsten uit hoofde van de uitvoering door de Nederlandsche Bank van de regeling van het deviezenverkeer groot 39.047.189. Dit bedrag bestaande uit voordelige koersverschillen en winsten op termijn affaires in vreemde valuta ge durende dc jaren 1945 tot en met 1951, komt ingevolge de met de Nederlandsche Bank gemaakte afspraak aan de Staat toe. In de memorie van toelichting wordt meegedeeld, dat ook na het van kracht werden van het deviezenbesluit 1945, de Nederlandsche Bank belast bleef met de uitvoering, voor rekening en risico van de Staat, van de regeling van het devie zen verkeer, zodat de aldus ontstane win sten of verliezen evenals tot dusver ten bate of ten laste van de staat bleven komen. Daartoe gemachtigd werden de winsten in afwachting van een definitieve bestemming nog niet aan de Staat uitge keerd, doch voorlopig gereserveerd en or een aparte rekening bij de Nederlandsche Bank geadministreerd. Teneinde de reserve tegen koersverschillen op vreemde valuta tevens rentegevend te maken werd ddze belegd in schatkistpapier. Deze reserve, welke inmiddels tot een aan merkelijk bedrag was aangegroeid, wordt thans, onder gelijktijdige liquidatie van de aparte rekening bij de Nederlandsche Bank aangewend tot versterking van 's Rijks Schatkist. Tenslotte wordt nog medegedeeld dat het voornemen bestaat om verrekeningen tussen de Bank en de Staat, welke voort vloeien uit de uitvoering van de regeling van het betalingsverkeer met het buiten land in den vervolge van jaar tot jaar te doen geschieden. women, jam.. v.Gisteren is ten gevolge van een on verschrikkelijke straf. De humaniteit ver- geval in het^Elisabeth-ziekenhuis te Alk- 11 Hot Witte Huis ontving gisteren bezoek van zijn aanstaande bewoner. Generaal Eisenhower keerde voor de eerste maal sinds de 2e Juni naar Washington terug. Op die dag ontving bij, zojuist uit Europa teruggekeerd en aan dc vooravond van zijn presidentiële campagne, uit dc handen van president Truman dc derde Distinction of Merit-medaille en dat was zo ongeveer de laatste vriendelijkheid, die Truman jegens liem betoonde. Iti de harde verkiezingsstrijd hadden de beide mannen nog slechts dc zwaarste beschuldigingen voor elkander over. Gisteren, nu de strijd voorbij is en Eisenhower met de regering de aanstaande regeringswisseling kwam bespreken, had Truman alle overheidsdienaren, waaraan Washington zo rijk is, vrij gegeven om de generaal een hartelijk welkom te bereiden! Ai^/tn'1/' en £t na zijn rustkuur in Augusta, kwam Eisenhower op het vlieg veld van Washington aan. De politie had aan de suppoiters van de generaal ver boden zich naar de luchthaven te be geven. maar er waren daar toch nog wel een paar honderd officiële personen om hem een enthousiast welkom te bereiden Blootshoofds en in een open wagen maakte hij de tocht naar de hoofdstad, waar honderdduizenden naar schat ting ruim een half millioen waren uitgelopen om hem toe te juichen. Eisen hower genoot zichtbaar van dit, vreugde betoon en toonde het publiek zijn breed ste glimlach. Alleen toen hij, nog buiten de stad, langs het Pentagon reed, waar hü vele dramatische momenten, zoals zijn be noeming tot opperbevelhebber der ge allieerde invasie-macht in de afgelo pen oorlog, beleefde en waar hij later als stafchef heeft gefungeerd, kreeg zijn gezicht een zeer ernstige uitdruk king. Ditzelfde gebeurde bij het pas seren van het State Department, op welk ministerie Eisenhower's buiten landse politiek der komende jaren zal worden gemaakt. Beide gebouwen werden door Eisenhower van de grond tot het dak bekeken. Omringd door een schare reporters en fotografen en toegejuicht door ongeveer 40.000 toeschouwers, stapte Eisenhower uit zijn wagen om het Witte Huis binnen te gaan, waar hi) door president Truman werd ontvangen. Wat er tussen hen besproken is, is een geheim. Daarna ontmoette de a.s. president on geveer een dertigtal van de voornaamste regeringspersonen, o.m. de minister van buitenlandse zaken Acheson, diens ambtgenoten van financiën en defensie, Snijder en Lovett, en de M.S.A.-directeur, Harriman. Het gehele bezoek duurde 75 minuten Na afloop legde Eisenhower op de trappen van het Witte Huis een verkla ring af, waarin hij zeide blij verrast te zijn geweest over het welkom, dat de be volking hem bereid had. Hij had slechts een zuiver zakelijke bijeenkomst ver wacht. Later werd door het Witte Huis een communiqué uitgegeven, door Truman en Eisenhower gezamenlijk ondertekend, waarin werd gezegd: „Wij hebben enige van de belangrijk ste problemen besproken. Aan Generaal Eisenhower zijn over deze problemen in lichtingen gegeven. Wij hebben een schema voor contact en het uitwisselen van gegevens tussen de huidige en de komende regering opgesteld, doch wu hebben geen regelingen getroffen, die niet, overeenkomen met. de volledige geest van onze grondwet. Aan generaal Eisenhower is niet verzocht enige ver antwoordelijkheid van het Prefld?I?y schap over te nemen, voor hy de amots- C°Wh 'zijn echter van mening dat de door ons getroffen regelingen voo^r sa menwerking van grote waaide zullen zjjn voor de stabiliteit van ons land en de gunstige voortgang der buitenlandse P°Naede" bespreking begaf Eisenhower zich nog naar het Pentagon voor een speciale bespreking met minister Lovett en de commissie van stafchefs. Naar verluidt was het de bedoeling van de generaal, een overzicht te krijgen van de militaire toestand in de wereld en te spreken over zijn plan voor een reis naar Korea. Mevrouw Eisenhower was onmiddellijk na aankomst op het vliegveld haars weegs gegaan. Zij begaf zich naar het legerziekenhuis, waar zij ruim een uur door verschillende geneesheren werd on derzocht. De reden van deze medische be handeling werd niet bekend gemaakt. De Eisenhowers, vergezeld van hun schoondochter, begaven zich later op de dag per vliegtuig naar New York, waar Eisenhower's hoofdkwartier zal zijn ge vestigd tot de officiële ambtsaanvaarding op 20 Januari, - zet zich daartegen. „En men zou er goed aan doen te denken, dat achter elk gede tineerde diens vrouw, diens kinderen en ook misschien wel dier.s ouders in de grootste ellende en het grootste verdriet leven". Het debat wordt heden (Woensdag) voortgezet. De Australische geleerde op het gebied van de kernsplitsing, prof. Marcus Oli- phant, heeft er Dinsdag zijn twijfel over uitgesproken, dat de V. S. een volwaardige waterstofbom op Eniwetok tot ontploffing hebben gebracht. Prof. Oliphant is van mening, dat de V S hebben aangetoond, dat een thermo- kernphysische reactie, waarbij waterstof van verschillend soort wordt gebruikt, mogelijk is. „Dat wil zeggen, dat zij heb ben aangetoond, Jat energie uit een atoomontploffing met waterstof samen een grotere ontploffing teweeg zal brengen". Een andere Australische kernphysiens, prof. Titterton, zeide dat hoewel dc V. S. wellicht het eerst met de waterstoïbom zijn, andere landen, waaronder Rusland, vroeg of laat zulten volgen. Volgens prof. Titterton heeft het geen zin om een bom zo krachtig te maken, dat zij slechts meer schade aanricht buiten het eigenlijke doelwit. Naar zijn mening is er enige aanwijzing, dat atoombommen reeds te krachtig zijn om bruikbaar te kunnen zijn in strikt militaire zin. Prijzen voor kalkzandsteen vrij. In de Staatscourant is een beschikking gepu bliceerd tot vrijlating van de prijzen voor kalkzandstenen. Daardoor is ge noemd materiaal niet meer aan speciale prjjsvoorschriften gebonden. maar overleden pater Th. Kaptein S.M.M. overste van het scholastikaat „O.L. T rouw Koningin der Harten" der pater* Montfortanen te Oirschot. Pater Kapte had Maandagmiddag omstreeks één per bromfiets Akersloot verlaten, streeks half twee is hij door een jft1 rende arts gewond langs de weg omgeving van Heiloo aangetroff- vermoedt, dat de geestelijke -e bromfiets is gevallen. zijn Pater Th. J. Kaptein werdPi,," 1909 in Akersloot geboren; in 1929 trad hjj in de congregatie der pater Montfortanen en in 1935 werd hij in Rome priester gewijd. In datzelfde jaar werd hij benoemd lot professor in de philosophie te Oirschot, terwijl hij van 1939 professor was in de H. Schrift en Liturgie. In 1947 werd hj benoemd tot Overste van het Scholasti kaat. De begrafenis is Vrjjdag a.s. in Oirschot. Een poging van de Sovjet-Unie, om een eind te maken aan het werk van de V. N.- hoge commissaris voor de vluchtelingen, onze landgenoot Van Heuven Goedhart, is mislukt, aldus de „Voice of America In de begrotingscommissie van de V. N. heeft de Russische afgevaardigde Zaroe- kiu voorgesteld, een post van 650.000^ dol lar te schrappen, die was uitgetrokken voor hulp aan vluchtelingen. Bovendien drong de Sovjet-afgevaardigde aan op af schaffing van de functie van hoge com missaris voor de vluchtelingen. Het bureau van de commissaris, aldus de Sovjet-afgevaardigde, is onwettig. Als het mige doel er van zag hij het recrute- ren van goedkope arbeidskrachten en het bevorderen van agressie. De heer Van Heuven Goedhart noemde de beschuldigingen „fantastisch". De begrotingscommissie was intussen van mening, dat „mocht zulks nodig zijn" meer geld voor het vluchtelingen werk uitgetrokken dient te worden. Een columnist van de „New lork Post", Robert Allen, schreef Dinsdag in zijn blad, dat de Russen „voelhorens hebben uitgestoken voor een conferentie tussen Stalin en de Britse premier Chur chill". Bovendien zouden de Russen een krachtige wenk gegeven hebben, dat Churchill van de voorgestelde conferen tie een driemogendheden bespreking zal maken, door zijn goede vriend de a.s. president der V.S., Eisenhower, uit te nodigen, er aan deel te nemen. Allen meldt verder, dat de Russen te kennen hebben gegeven, dat Stalin be reid is, „de Westelijke leiders halverwege tegemoet te treden". De communisten zouden bun initiatief hebben kenbaar gemaakt via een „neu traal diplomatiek kanaal". Enjge nadere bronvermelding voor dit bericht wordt niet gegeven. De Internationale Hippische Federatie heeft de data van het zesde officieel In ternationaal Concours Hippique te Rot terdam, dat van 2 September tot 6 Sep tember 1953 te Rotterdam wordt gehou den, goedgekeurd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 3