Prins Bernliard zag mummie „uit de doeken doen" Nederland nam initiatief tot luchtwegensysteem öibassadeur Stikker bezocht Churchill De verdediging van Nederland Alpenpassen door sneeuw geblokkeerd Taak van man op de grond wordt belangrijker Historisch boekwerk van grote waarde overhandigd PAGINA I WOENSDAG 19 NOVEMBER 1952 Senator Taft: Amerik. invoerrechten reeds op laagste punt TITO IN MAART NAAR LONDEN INDIA WOLVEILINGEN Door de hevige sneeuwval, welke dit jaar ongewoon vroeg is begonnen, zijn momentcel vrijwel alle belangrijke berg passen in Zwitserland, Italië, Frankrijk en Oostenrijk, en de grote internationale ver bindingen, voor het verkeer gesloten, zo deelt de A.N.W.B. mede. Dit zijn in Zwitserland: de Albula-pas, Fluela, Umbrail, Bernina, route Chur— Arosa, Splugen, San Bernardino, Lukma- nier, Oberalp, Klausen, Schwagalp, St Gotthard, Furka, Gimrsel, Usten, Simplon, Pillon, Jaun, Weissenstein, Forclz, Grand St Bernard, Marchairuz. Voor het passeren van de Albula, de St Gotthard en de Simplon kan men echter zijn auto op de trein zetten. In Italië zijn o.m. de Stelvio, de Giovo en de Petit St Bernard onberijdbaar; in Frankrijk de Col de l'Iseran, Col des Ara- vis en de Col du Tourmalet. In Oostenrijk zijn eveneens de oelmg- rijkste passen voor het verkeer onbruik baar, o.m. de Arlberg, Flexen en de Bren- nerpas. Echter kan men, aldus de A.N.W.B., ook voor het passeren van de Arlberg-pas zijn auto per trein laten ver voeren. Senator Taft, die met Eisenhower, de nieuwe president van de Ver. Staten, het wetgevende programma zal bespreken voor het nieuwe Congres, dat in Januari 1953 bijeenkomt, heeft op een persconfe rentie verklaard te betwijfelen of de Ame rikaanse invoerrechten nog veel verlaagd zullen kunnen worden. In antwoord op de vraag, of hjj een poli tiek van „meer handel en minder hulp" voor Europa zou steunen, antwoordde Taft, dat hjj voorstander was van de min dere hulp. De senator zeldc verder, dat de Amerikaanse tarieven reeds tot het laagste punt verminderd waren. Bovendien twijfelde hjj, of verlaging van de tarieven wel tot een belangrijke vermeerdering van de uitvoer naar de Ver. Staten zou leiden. Het belangrijkste punt van bespreking met generaal Eisenhower zou volgens Taft de begroting voor het komende jaar zijn. Naar Taft's mening zou als doel gesteld moeten worden een vermindering van de begroting tot omstreeks S 70 milliard in 1954 en tot omstreeks 60 milliard in 1955 De vorige begroting beliep ongeveer 79 milliard. DE beraadslagingen over de Neder landse defensie hebben noch bij de algemene besprekingen over de rijks begroting 1953, noch bij die over de be groting van het departement van csrlog het gehele terrein bestreken, dat o.i. had moeten behandeld worden. Hen heeft belangrijke beschouwingen gehouden over de internationale politiek voor zo ver die Europa betreft, maar niet over de wereldpolitiek, die hierbij toch zeer nauw betrokken is. Indien men dit wel had gedaan, hetgeen zeker wenselijk zou zijn geweest, nu in de Ver. Staten een nieuwe president is gekozen, dan zou men er op hebben moeten wijzen, dat de Ver. Staten die niet zonder reden aan spraak maken op het geven van lei ding in de wereldpolitiek, zich door één gedachte moeten laten leiden: hoe maken wij de vrije wereld sterk genoeg om Rusland te weerhouden een aanvalsoor log te beginnen. In strijd met deze ge dachte is het, dat de Ver. Staten Frank rijk in Europa enerzijds krachtens het Noord Atl. Verdrag hulp verlenen en anderzijds de positie van dit land in de Ver. Naties bestrijden in de kwestie van Tunis en Marokko en ook aan dit land niet voldoende steun verlenen in zijn zware strijd in Indo-China en aan Engeland in zijn strijd met Malaya. De Ver. Staten zouden nu eens enige jaren hun strijd tegen hetgeen zij het kolo nialisme noemen moeten opbergen en indachtig zijn aan het feit, dat zij hun geweldig rijk veroverd hebben op de oorspronkelijke bewoners, de Indianen, wier overblijfselen nu nog alleen in enkele reservaten leven. Zij zouden ook moeten bedenken, dat het een land dat leiding wil geven in de wereldpolitiek en daarvoor de arme landen van Europa edelmoedig met grote bedragen bij staat, niet past om door hoge invoer rechten, diezelfde landen de invoer van hun producten zeer bezwaarlijk te ma ken en daardoor hun welvaart te belem meren. De Amerikaanse ambassadeur in den Haag schijnt, te oordelen naar een door hem te Rotterdam gehouden rede, te weten, dat de pas gekozen, maar nog niet in functie zijnde president van plan is het handelsverkeer verder te liberali seren. Men had er ook op moeten wijzen, dat er gemis aan overleg is tussen de grote mogendheden, waardoor het mo gelijk is. dat Engeland de communis tische regering van China erkent, terwijl de Ver. Staten dit niet doen. Dergelijke beschouwingen waren bij de beraadsla gingen over 's lands verdediging beter op hun plaats geweest dan bij de be raadslagingen over de begroting van Buitenl. Zaken, waarbij niet zo gemak kelijk het nauwe verband is aan te to nen. Mount Everest S840m Ontworpen voor de U.S. Air Force, sal ook de MATS in de toekomst gebruik kunnen maken van de Fairohild ,.8ky Trailer". Zoals de foto's laten zien, is deze vliegende aanhangwagen speciaal ontworpen om onder de nieuwe G-120 „Pack Plane" te worden vervoerd. Een ideale combinatie van lucht- en wegvervoer. IN de redevoeringen van de minister president en van de minister van oor log over de verdediging van ons land trof ons zeer de optimistische toon. Laatstgenoemde bewindsman wilde geen mededeling doen over de sterkte van de N.A.T.O.-troepen en hij sprak ook niet over de geweldige macht, die de Rus sen in Europa gereed hebben. Het eerste achtte hij te gevaarlijk om aan onze mogelijke vijanden bekend te ma ken, alsof de Russische spionnage niet nauwkeurig daarvan op de hoogte zou zijn. Het tweede achtte hij waarschijn lijk ontmoedigend voor ons volk. wy vonden hierover nauwkeurige gegevens, misschien nu enigszins gewijzigd, in een rapport opgesteld door een commissie uit de Royal Institute for International Affairs d.d. September 1.1. Deze zijn niet bemoedigend, maar wij menen, dat het Nederlandse volk moreel even krach tig is ais het Britse en dat het ook het recht heeft om het gevaar in volle omvang voor zich te zien. In bedoeld rapport wordt de huidige sterkte van de N.A.T.O.-troepen opge geven als volgt: in Duitsland zijn drie Engelse pantserdivisies en een uitste kende infanteriedivisie, vier goede Franse divisies op volledige sterkte en een onvolledige Marokkaanse divisie, twee Belgische divisies nog niet geheel uitgerust, vijf voortreffelijk geoefende Amerikaanse divisies en drie eenhe den van de Constabulary Forees, die de waarde van een divisie hebben, waardoor wij komen tot een hoeveel heid van zeventien divisies. De Ameri kaanse, Britse en Franse troepen in Berlijn maken samen één divisie uit, maar zij verkeren in een zeer gevaar lijke positie. Anderzijds kunnen zij een bedenkelijke hindernis vormen in het Duitse verkeerssysteem. Voor de N.A.T.O. is nu de taak weg gelegd om te zorgen voor spoedig te mobiliseren reserves. Frankrijk kan in een week vijf divisies mobiliseren, twee Britse divisies kunnen in het veld zijn in een maand, terwijl België en Neder land moeten leveren ieder drie reser vedivisies in een maand en Noorwegen en Denemarken elk een reservedivisie in dezelfde tijd. Zoals in de bladen is ge meld, is er na het verschijnen van bedoeld rapport in de Belgische Kam pen nog een Brits expeditiecorps ge- stationneerd, maai- de grootte blijft, on vermeid. Verder is medegedeeld, dat het Engelse hoofdkwartier van Bad Oven- hausen in West falen zal worden overge bracht naar München Gladbach, dat voortaan Mönchen-Gladbach zal worden genoemd. Wij zagen reeds de vrees uit gesproken, dat Engeland de mogelijk heid wil scheppen om in geval van nood zijn troepen naar Duinkerken te bren gen en vragen daarom of dit expeditie corps onder bevel van Ridgway zal staan. Hiertegenover staan twee en twintig Sovjet-divisies in Oost-Duitsland. ter wijl volgens de laatste berichten de z.g. volkspodltlë in genoemd gebied zal worden georganiseerd als volledig uit geruste gevechtseenheden onder com mando van het legerbevel. Men rekent, dat er zestig divisies in reserve in Rus land gereed staan Dit toont een be denkelijk verschil met de strijdkrach ten der westelijke mogendheden, al zijn d» divisies van de laatste dan ook gro ter en al mag men erop vertrouwen, dat zo spoedig mogelijk grote reserves zul len worden aangevoerd uit de Ver. Sta ten, Canada en Engeland. Volgens genoemd rapport zullen de Sovjets in het einde van dit jaar in Oost-Europa 10.000 vliegtuigen voor de tactische oorlogvoering tot hun be schikking hebben, waartegenover staan ongeveer 4000 vliegtuigen der weste lijke mogendheden. De vliegtuigen voor de strategische oorlogsvoering staan niet onder commando van generaal Ridgway. Tot nu toe beslist over het gebruik daarvan de president der Ver. Staten. Aan de zijde der Sovjets staan dan nog de communistische aspirant- landverraders, die hebben verklaard, dat zij nooit de wapenen zullen opne men tegen de Sovjet-Unie. Dat Stalin in zijn laatste rede heeft gezegd, dat hij hierop kon rekenen, noemde de Italiaanse minister president de Gasperi onlangs een verklaring in strijd met alle normen van internationale betrekkingen in vredestyd. O. v. NISPEN TOT SE\t£N>a|, 150*m LHASA li.ikheden geboden bij de verbetering en uitbreiding van de chemische industrie in Peru. Met het oog op de uiterst scher pe concurrentie zal het echter nodig zijn dat Nederlandse importeurs een nauwe samenwerking aangaan. Een dergelijke eombinatie zou een permanente verte genwoordiger in Lima moeten hebben. De prins zeidc nog, dat hij verder besprekingen voert over de levering van Peruviaanse katoen aan Nederland tegen betaling in ponden Sterling. Se dert de Marshallhulp voor katoen is opgehouden moet Nederland elders ka toen vandaan zien tc krijgen die niet in dollars behaald behoeft te worden' DELHI BIRMA Het Joegoslavische persbureau Tanjoeg meldt, dat maarschalk Tito in de tweede helft van Maart een bezoek aan Londen zal brengen. Over de preciese datum, die niet genoemd werd, is volgens het pers bureau, overeenstemming bereikt. Te Londen zyn deze mededelingen officieel bevestigd. Zoals bekend, heeft de Britse minister van buitenlandse zaken, Anthony Eden, In September j.l. een bezoek aan Joego slavië gebracht. Toen werd reeds over de mogelijkheid van een bezoek van Tito aan Engeland gesproken. Dit zal de eerste keer zijn, dat Tito, sedert de breuk met de Kominfor-n in 1948, zijn land zal ver laten. CALCUTTA MANDALAY Op de wolveiling te Geelong heerste gisteren een vaste stemming op de slot- noteringen van Melbourne vorige week. Alleen grove crossbred iets gemakkelij ker. De 10.000 aangeboden balen gingen alle van de \and. Er was beperkte Ame rikaanse belangstelling. De stemming op de veiling te New Castle was gisteren zSer vast. De prijzen bleven onveranderd vergeleken met de prijzen, welke Maandag te Sydney wer den gemaakt. Er was behoorlijke steun van Amerikaanse zijde. Te Port Elizabeth kwamen de prijzen over het algemeen 2Vi pet boven die van 14 November j.l. Het aanbod bestond uit 5.071 balen, waarvan 96 pet werd ver kocht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 5