PRIJSVERLAGING! Sr4TE@PRESS jSgÉl LAATSTE BERICHTEN Nieuws uit STAD en OMTREK Lawines en lawinegevaar in Italië en Zwitserland Vrijer kapitaalverkeer met het buitenland gewenst BRAND AAN DE WILLEMSKADE! Credo-Pugno vorming am DEZELFDE TOPKLASSE VIRGINIA HOO0TR.9 TEL.686J5 CM EDAM DONDERDAG 20 NOVEMBER 1952 /acina s Een sympathiek flank woord Oud-stootlroepers in Nationale Reserve Sneeuw te Parijs en in Zuid-België Het bevolkingsvraagstuk NIEUWE BOEIEN BIJ DE „FAUSTUS" WAT SCHIEDAM VER LOOR EN VOND DE „PAX" GELICHT Voor St. Nicolaas St. Nicolaas Verschil ill notering Vit de tijd Omvang hier geblokkeerde internationale waarden niet groot ONDERSCHEIDING 4tQxde i/zud cCo&t innrt 2Sa. De geschiedenis van Appie IETS OVER HET WERK VAN DE KINDERPOLITIE Sinds 1937 Kinderpolitie in Schiedam EXPLOITANT VAN „VOGEL- PIEK" VEROORDEELD groene ballpoint, damesportemonnaie, wieldop, hondenriem, zwarte dames schoen, leren rijwieltas met gereedschap, 1 pakje gemalen koffie, schoenborsteltje, huissleutel. Men gelieve deze voorwerpen af te ha len aan het Hoofdbureau van Politie, 's middags tussen 2 en 4 uur. Te bevragen bfj de vinders: bruin glacé handschoen, G. J. V. Schendelen, v. Be- verenstraal, 20; 1 paar beige glacé hand schoenen, Willems en Ernsting, R'damse- dtlk; 1 paar motorhandschoenen, Weeda, Rozenburgsestt-aat 40 b; zwart glacé da meshandschoen, de Jong, Jac. van Len- nepstraat 18a; gebreide wollen heren handschoenen, J. Feelders, Wilhelmina- plein no. 4; 1 paar lichtblauwe wollen handschoenen, D. v. Meeteren, Fabri- straat 64; bruine lederen want, G. Auborg, Buitenhavenweg 176/18; zwarte damesparapluie, P. M, Rooiess, Ged. Baansloot no. 107; leren kindertuigje. M. Sprong, Hagastraat 24; blauw wollen damesvest, Vromen, Alb. Cutjpstraat 22; blauw geruite parapluie, S. Ouwendijk, Th. a Kempisstraat 50; leren heren handschoen flinks). Mevr. van Veen, Brugmanstraat 53b; bruine glacé hand schoen, C. Ooms, W. Frankelandsestraat 41; blauwe alpino, J. van Hoogdalem, Gr. Florisstraat 89; 1 paar grijs wollen kinderwantjes, M. Verwol, Nieuwland- straat 18; grijs jongensjasje, kerkboekje en wollen handschoenen, P. Huiberg, Noordvest 44; vulpen (parker) A. W. Blokland, P. K. Onneslaan 132a; leren portemonnaie (bruin) met inhoud, Ho- lierhoek, Boylerstraat 19a; vier-kleuren potlood, H. Baron, G. Relnderstraat 24a; portemonnaie met inh., G. Kujjters, Ful- tonstraat; bruin leren actetas, inh. pak je brood, J. M. de Koster, Daltonstraat 40; zilveren kettinkje met kruisje, Smaal. Deensestraat 85; étui inh. voetbalplaatjes en filmsterren, N. van Gogh, Swammer- damsingel 11b; kruisje, J. Bode, Jericho- straat te Rotterdam (1c); doublé arm bandje, J. v. Hees, Bilderdijkstraat 28a; zakagenda 1953, D. v. Hauwelingen, P. Potterstraat 18b: bruin leren actetas, Th Jonsthövel. Vlaardingerdjjk 63a; da mesarmband, E. C, van Zomeren, D. A. de Jongstraat 2 c; bruine herenhand- handschoen, Klootwijk, v. Marumstraat 9b; wil kinderwantje, F. Siin, Nassau- laan 13; gedraaide pen, R. Touw. Pen- drechtsestraat 22a; stalen duimstok, v. d Berg, Galileistraat 77a; bril met brum montuur, C. Voorwinde, Rubensplein 28a; jachthond (reu), L. van Bengen, Singel 58b; ,ring met 2 sleutels, J. v. d. Knaap, Overschiesestraat 8a; huissleutel Oipsmodle), L. Petevs, Stadhouderslaan 33 Men gelieve na het afhalen van de voorwerpen bii de vinders het. Hoofdbu reau hiervan in kennis te stellen. Aan de Redactie van het dagblad „Nieuwe Sehiedamse Courant" Geachte Heren, Hierbij zeg ik mede namens mijn echtgenote, hartelijk dank voor het arti keltje, dat U in verband met onze drie zoons vorige week in Uw blad plaatste. Zo zonder enig overleg gaf U onze mening weer wat betreft de opvoeding van onze uBRnspuiO uieavh TI SepfiJA 'suaguoC thuis en als de toestand niet verandert, dan zullen de andere twee broertjes gauw volgen. U begrijpt dat we naast dank aan God ook dankbaar zijn voor de hulp in het ziekenhuis. Een pluim voor dr V. d. Wely en zuster Hagendoorn met haar staf Ook zijn we dankbaar voor de vriendelijke attenties die we ontvingen, zoals de kleer tjes, die een „onbekende moeder" ons deed toekómen, Nogmaals hartelijk dank!!! Hoogachtend, ■T. J. STUIVENBERG (vader var* de drieling) Naar wij vernemen heeft de Bond van Oud-Stoottroepers van de minister van Oorlog verlof gekregen onder haar eigen leden een wervingactie te beginnen voor de Nationale Reserve. Het ligt in de be doeling dat oud-stoottroepers zoveel moge lijk in eigen verband in de Nationale Re serve zullen worden opgenomen. De uit eindelijke beslissing over de indeling blijft echter berusten bij de inspecteur Ii de Nationale Reserve. Woensdag j.l. heeft de KAB-vormings- kern, Credo Pugno weer een geslaagde avond gehad. De inleiding van Pater P. J. Baeten S.J. over het Bevolkingsvraag stuk werd met grote aandacht gevolgd en uit de gedachten-wisseling bleek, dat er contact was geweest tussen de spreker en zijn gehoor. Na op zeer duidelijke wijze de theorie van Malthus te hebben uiteengezet, gaf pater Baeten aan de hand van overtui gende gegevens zijn weerlegging, „Een volk, dat zich beperkt, moet noodzakelijk in de catastrofe raken". Immers, hoe hoger de leeftijdsgrens komt te liggen, des te groter worden de eisen, die aan het productieproces worden gesteld. Maar dat betekent, dat dan aan het jongere ge slacht een overmatige last wordt opge legd. Immers zij moeten zorgen voor zich zelf, hun gezin en bovendien voor de ouderen, die uit het productieproces zijn weggenomen. Economisch moet dit vast lopen. Van de ene kant is het jammer, dat nog te velen verstek laten gaan. Maar de kleine groep van Woensdagavond is naar huis getogen met het vaste voor nemen, om dergelijke avonden niet meer te missen. Daar de markeerboeien bij het wrak van de „Faustus" door zeegang zijn weg geslagen, zullen heden door de Koninklijke Marine nieuwe boeien worden gelegd. Hierbij zal niet worden gedoken. De boeion zullen bij het wrak worden verankerd. Het werk van de marine zal hiermee zijn be ëindigd. De verdere werkzaamheden zullen door Waterstaat worden verricht. De Britse schepen bereiden zich voor op terugkeer naar Engeland. Zij zullen waarschijnlijk heden vertrekken. Te bevragen bfj het Hoofdbureau van Politie; wit plastic regenjas, 1 paar kin derwantjes (blauw), bruln-grvjze sjaal, beige glacé dameshandschoen 1 paar grjjze kinderwantjes. paarlenketl i ng, (Advertentie) Het vrachtschip „Pax", dat eergisteren bij Urk is gezonken, is vannacht door een drijvende kraan in zoverre gelicht, dat het kon worden vlot getrokken en naar de Urker haven gesleept. Er is een groot gat in de bodem, waardoor het water nog steeds naar binnen stroomt. In de haven van Urk zal het schip voorlopig worden gerepareerd. De „Pax" is gesleept door de sleepboot van de firma Hoekman uit Urk en er was ook materiaal van Goedkoop uit Amsterdam. den zijn die na alles wat men op dit ge bied van Nederland heeft ondervonden, hun hielen zullen lichten. De grote meer derheid zal er echter wellicht d* voor keur aan geven om, gelet op de intern sterk verbeterde situatie, die gepaard is gegaan met een vrij belangrijk gestegen deviezenreserve en het in Nederland 'e maken relatief hoge rendement op hun fondsen, hier te blijven investeren. Maar ook al zouden dan de pessimisten gelijk krijgen, dan nog vormt het bedrag aan geblokkeerde internationale waarden niet een onoverkomelijk bezwaar om toch recht te doen. Dit zou dan echter gepaard gaan met een tijdelijke druk op de koersen van sommige waarden uit hoofde van deze buitenlandse liquidaties. Men zal dan een prognose moeten maken in hoeverre de locale markt in staat zal blijken deze verkopen op te vangen. Maar nogmaals dit Is wel een pessimistische veronderstelling. Bovendien dient men te bedenken, dat men deze buitenlanders niet ten eeuwige dage met geblokkeerd bezit opgescheept mag laten zitten. Tot de verdere repercussies waarmede men rekening moet houden behoort het wegvallen van het verschil in notering tussen exportabele en niet exportable internationale en locale waarden, waarbij de non-exportables, thans uiteraard een disagio in notering vertonen vergeleken met de exportable*. Men zal zich afvragen of de non-ex portables niettegenstaande hun blokkade dan toch verhandelbaar zijn? Inderdaad zijn deze fondsen verhandelbaar echter met dien verstande dat op grond van een verkregen vergunning niet-exportabel be zit van een Belg overgedragen kan wor den aan een Fransman, welke laatste dan vrije deviezen zal verschaffen, zodat eerstgenoemde dan toch ten dele aan zijn trek kan komen d.w.z. over een vrij transferabel tegoed kan beschikken. Dit zijn echter merendeels uitzonderingsge vallen. want enerzijds moet de Franse ingezetene geen nadeel zien In het feit dat hij een geblokkeerd effectenbezit verkrijgt en anderzijds moet de Belg genegen zijn om het koersdisagio uit hoofde van het geblokkeerd zijn der effecten voor zijn rekening te nemen. Bij Kon. Olie is dit disagio vrij behoorlijk. De exportables noteren thans 8 80, terwijl de non-expor- tabele Olies op 73 worden verhandeld. Bij de locale fondsen is de marge tussen exportabele en niet-exportabele fondsen kleiner, voornamelijk omdat de arbitrage voor bepaalde goedmaakaffaires gebruik kan maken v&n deze non-exportables, die na verkoop hier tegen guldens een winst opleveren, waarmede het verlies dat op een bepaalde in het buitenland uitgevoer de affaire wordt geleden, kan worden gecompenseerd. Nu maakt het eventueel wegvallen van het verschil in notering tussen exporta bles en non-exportables locaal weinig uit. Alleen wordt natuurlijk het volume van exporteerbare fondsen groter waardoor de aanbodkansen in evenredigheid toene men. Ten overvloede mag hierbij wel worden aangetekend, dat hiermede uiteraard niet het verschil verdwijnt tussen de zgn. In ternationale waarden en de locale fondsen, een onderscheiding door de Ned. Bank gemaakt. De Internationals waren op dol larbasis tot voor kort als gevolg van de buitenlandse aankopen in Kon. Olie op pariteit gekomen met de notering in Am sterdam. Thans is er weer een disagio van ruim 2 pet. De locale fondsen doen echter op dollarbasis 'n groter disagio, n.l. van 22 pet., t.o.v. de Amsterdamse notering. De grote omvang hiervan steekt wel scherp af bij bet disagio voor Engelse fondsen die in het internationale arbitrageverkeer nog slechts een disagio doen van 7 pet. Overigens raakt ook dit vrij kunstma tige onderscheid tussen Internationals en Domestics wel uit de tijd. Geleidelijk san hebben n.l. bepaalde waarden die tot dusverre niet in het bui tenland werden verhandeld daar de aan dacht gelrokken, terwijl fondsen, die door de Ned. Bank tot de Internationals wor den gerekend, aldaar practisch in het vergeetboek zijn geraakt. In het jongste maandoverzicht van de Amerikaanse makelaarsfirma Model, Ro land Stone te New York wordt dan ook terecht het onbegrijpelijke in deze classi ficatie van Internationals en Domestics gedemonstreerd door tegen over elkaar te stellen aand. R'damsche Bank, met geen enkel belang op het Westelijk Halfrond, maar welke toch behoren tot de groep dei- internationale waarden en de aandelen Curacaosche Handel Mij. wier belangen bijna geheel op het Westelijk Halfrond zijn geconcentreerd, maar desalniettemin toch tot de groep der locale waarden wor den gerekend. Het is wenselijk, dat tot een hergroepering wordt overgegaan. Genoemd overzicht komt tot de conclusie dat het juister zou zijn om aand. Kon. Olie in een afzonderlijke categorie te plaatsen en wel zodanig dat door niet-ingezetenen alleen kan worden gekocht tegen betaling in dollars terwijl alle andere fondsen in één categorie zouden kunnen worden on dergebracht. Dit idee is het overdenken waard. Immers men krijgt op deze wijze een juistere prijsvorming voor de andere waarden dan Kon. Olie en dit zou ook vanuit het oogpunt der praktijk, waarin praktisch alleen Kon. Olie als in ternationaal fonds geldt, veel juister zijn- In beschouwingen in ons blad, waarin aan de verbeterde betalingspositie resp. de vrij sterk gestegen deviezenreserve van ons land aandacht werd geschonken, is hier ter plaatse reeds herhaaldelijk be toogd, dat nu het tijdstip toch ongetwijfeld aangebroken is om tot vrijmaking van het kapitaalverkeer met het buitenland over te gaan. Wei heeft men op enkele neven- gebieden vrij belangrijke concessies toe gestaan, zoals de grotere deviezentoewij- zingen voor reisdoeleinden en de deblok kering van buitenlandse tegoeden op K. rekening. Tot een herziening van de Ui- rijke regelingen, die qr op het meer alge mene gebied van het kapitaalverkeer niet het buitenland nog gelden, is men tot dus verre nog niet gekomen. Er, zijn echter wel tekenen die in deze richting wijzen zoals Heden ontving mej. Catharina H. v. d. Heide van het Ministerie van Economische Zaken bericht, dat haar op Zaterdag 22 November a.s., des voormiddags om 12 uur. op het kantoor van de directeur-gene raal v. d. Middenstand te Den Haag, de bronzen legpenning van genoemd Ministe rie zal worden uitgereikt. Deze onder scheiding valt haar ten deel. doordat zij tot de vier candidaten behoort, <Jie bij het landelijk Middenstandsexamen Algemene Handelskennis 1952, waaraan tienduizen den hebben deelgenomen,, het best» resul taat heeft bereikt. Op grond van deze fraie prestatie ontvangt mej. V. d. Heide, die leerlinge was van de Middenstands cursus „Onverwagt, De Pater en Meyers" tevens van het Directoraat-generaal voor de Middenstand een boekwerk. (Advertentie) „Zoudt u ons een geval kunnen vertel len, waarbij ouders uw hulp inriepen," informeerden wij, benieuwd of wij van mej. Slob een leerrijke geschiedenis te horen zouden krijgen. „O, ik zou u over heel wat gevallen kunnen vertellen," zei mej. Slob, „maar dat mag ik niet doen. Daarom alleen een voorbeeld van wat kan gebeuren. Stelt u zich eens een leuk eenvoudig gezin voor: vader, moeder cn Appie, de enige spuit van zes jaar. Altijd een lief joch geweest. Op zijn tijd natuurlijk on deugend, maar welke Hollandse jongen is dat nu niet? Vader en moeder waren trots op iiun zoon en wijdden al hun aandacht aan hem. Maar zo zou het niet blijven De ooievaar bracht een bezoek bij Appie thuis: hij kreeg er eop zusje bij. De kleine meid was echter maar een teer, zwak popje. Vader en moeder, vol zorg daar over, gaven nu al hun aandacht aan de kleine meid. Wat gebeurde er? Er werd bijna geen aandacht meer aan het zoontje besteed. Appie voelde dit en wist zich naar de achtergrond gedrongen. Appie met zijn kinderverstand begreep niet, waarom moeder hem zo dikwijls af snauwde en vader mopperde en bromde als hij in zijn spel eens wat druk werd. Appie die geen raad meer wist met al die veranderde toestanden, werd ongezeg- gelijk, ergerhij werd ook voor an deren een onuitstaanbaar ventje. Op straat tyranniseerde het eens zo leuke joch de jongens van zijn eigen leeftijd. Vechtpar tijen waren schering en inslag. Toen het maar steeds erger werd, en vader en moe der veel klachten moesten aanhoren over Apple's gedrag, gingen hun de ogen open. Zij begrepen dat er met Appie iets aan de hand moest zijn. Maar de oorzaak kon den zij niet vinden. Veronderstel nu eens,, dat deze mensen op de hoogte waren geweest van het werk en de werkwijze van de kinderpolitie. Misschien waren zij dan bij ons gekomen en hadden onze hulp gevraagd om moei lijkheden, die zij met Appie ondervonden, op te lossen. Wij zouden dan ook eens met Appie zelf hebben gebabbeld en waar schijnlijk de oorzaak van zijn moeilijk heden hebben gevonden. „Nu u dit fictieve verhaal gehoord hebt, zegt u natuurlijk meteen: „de schuldt ligt hier bij de ouders, dat is duidelijk." Maar aanwijzen wie de schuldige is, helpt Appie niet verder. Al heeft, wie dan ook schuld aan zijn onhandelbaarheid, Appie zélf za) geholpen moeten worden om aan die toe stand een einde te maken. Natuurlijk is dit niet de taak van de Kinderpolitie: wij zijn eigenlijk alleen een „doorzendstation" en behandelen niet zelf, tenzij een enkel gesprek voldoende is om de moeilijkheden op te lossen. „Welk advies zoudt u de ouders van Appie hebben gegeven?" willen wij nog weten. „Waarschijnlijk zouden Appie's vader en „Sinds wanneer werkt in Schiedam de Kinderpolitie?" vroegen wij. „Als speciale afdeling van de Gemeen tepolitie zijn wij werkzaam sinds April 1937. Het initiatief hiertoe werd genomen door Burgemeester Van Haaien en Com missaris Clasie. Het moeilijke is, dat er toen voor ons werk eigenlijk geen vaste richtlijnen gegeven zijn. Ook nu hebben we die nog niet. Het belangrijkste is en blijft: het afgedwaalde kind terugbrengen in het rechte spoor Hier werd ons gesprek even onderbro ken door de telefoon. Een paar woorden werden gewisseld en mej. Siob legde glim lachend de hoorn op het toestel. „Stoute jongetjes," lachte zij. Dit intermezzo ont lokte ons de vraag: „Hoe komt een kind in aanraking met de Kinderpolitie?" „Dat kan op verschillende manieren ge beuren," antwoordde mej. Slob, die voor deze vraag eens gemakkelijk ging zitten. „In de eerste plaats maar dat is lang niet de belangrijkste groep kunnen de kinderen met de Kinderpolitie in aanra king komen, doordat zij op straat iets uit halen, dat niet door de beugel kan. Éen agent grijpt dan in; zonodig bemoeien wij ons er ook mee. Maar in de meeste ge vallen krijgen wij met de kinderen te maken door de ouders, die moeilijkheden hebben met hun kinderen en daarover met ons eens rustig komen praten. Ook om wonenden, familieleden, onderwijzers, jeugdleiders, maatschappelijke werksters! enz. brengen ons in contact met het kind dat hulp nodig heeft. Dat is voor ons prettig. Want daaruit blijkt, dat het werk van de Kinderpolitie in Schiedam bekend is geworden". nr.mtjin i'oof 5c*iro*" ov">r"f'* 74ste Jaargang No. 22005 De rechtbank heeft hedenmorgen de 45- jarige kermisexploitant D. B. conform de eis tot een geldboete van 50 cent of een dag hechtenis veroordeeld. Deze man, beter bekend als „Ome Jaap", exploiteert op kermissen een z.g. „vogelpiek", een werpspel. Volgens het vonnis van de rechtbank is de loterijwet overtreden, omdat het publiek geen overwegende in vloed op het spel kan uitoefenen. De mensen, die aan het spel deelnemen, beoefenen het werpspel zelf niet, doch dit werd voor hen gedaan door een willekeurig persoon uit het publiek, aldus het vonnis van de rechtbank. De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn gevestigd te Schiedam Dam 18. Telefoon R8152. Giro-nummer 590943 Abonnementsprijs f 5 85 per kwartaal, f2 per maand, f 0 47 per week. Advert.entie-prl1s op gewone kolombreedte 0 15 oer millimeter hoogte Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte f 0 30 per millimeter hoogte. Bi; contract gelden lagere tarieven, welke bii de administratie of bil de erkende advertentie-bnreaux verkrilgbaar zt)n Kampioenen (kleine advertentien) tot 20 woorden 50 cent. Elk woord tneer 3 cent. Maximum t>0 woorden Plaatsing uitsluitend bii vooruitbetaling AHe advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor bet Advertentie-wezen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 2