Fel requisitoir tegen te kleine nieuwe huizen In Amsterdam de helft minder dan vier kamers «vSwswaSSSg. stóres as «Hg Saarlandse politici over agitatie van Matige belangstelling bij het kiezerscorps beledigd Bonn Bereid om alles te bekennen MONSTERPROCES IN PRAAG Arild Vikingopende Poolroute S.A.S.-vlucht verliep voorspoedig Zilveren guldens en rijksdaalders keren terug Amerikaanse STRAALJAGERS worden „door de lucht" geleverd Achterstand belastingdienst eind 1953 ingehaald Praag geeft toneel. Titel van het stuk: Wij bekennen alles 7DAGBLAD V00R SCHIEDAM EN^OMSTREKENv Jongen bij brand omgekomen Meisje stikte in de badkamer ïr'As.?.' SS I «'"TS '*^%2S£3g3£r*m~ Vrijdag 21 November 1952 Te weinig gerekend met groeiend gezin Slansky, dementis en andere voormalige communistische grootheden voor de rechter Docli aiuler formaat en gewicht Verlaging Engels vleesrantsoen Nieuw clepartementsgebouw van Financiën nodig Aanmeldingen voor Nationale Reserve stijgen „100 Jaar Kromstaf Bierut premier van Polen WEERBERICHT •De weerverwachtlng van het K.N.M.X., geldig tot Zaterdagavond, luidt: Premieregeling en huur belasting Ouders redden vier kinderen DE NIEUWE BROOD PRIJZEN tüzmmm i,Ik beken alles!" Pers waarschmvt OVERSCHOT INDONESISCHE HANDELSBALANS Uitslag onzeker Meer dan de helft van de gegadigden afgekeurd Kadaster Antoon Coolen schrijft gezinsspel NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Half tot zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen enkele buien. Matige tot krachtige wind tussen Zuid-Oost en Zuid-West. Iets ho gere temperaturen. ZATERDAG 22 NOVEMBER: Zon op 8.12 uur, onder 16.40 uur. Maan op 12.53 uur, onder 21.30 uur. Geen rekening met gezinsgroei s GRAY ExYHAGE, 20 November 1952 In de avondvergadering is de tweede Kamer begonnen met de behandeling ran de begroting van Wederopbouw cn dus zagen wij achter de ministers- tafel de nieuwe minister ir Witte. De voorzitter, dr Kortenhorst, was afwezig en zo nam voor het eerst de pas benoemde tweede voorzitter, de heer Schilthuis, op de voorzitterszetel plaats. Het waren cctjtcr allemaal oude klanken, die er van liet sprekersgestoelte kwamen en bovendien waren zij voor een goed deel reeds achterhaald door de frisse wind, die minister Witte sinds zijn optreden reeds via redevoeringen over bet land heeft geblazen. De verlangens der katholieken op dit stuk Zijn overbekend. Het kan natuurlijk nimmer kwaad deze nog eens opnieuw duidelijk in bet liclit te stellen en dat deed de beer Van Vliet dan ook overvloedig. Men weet bet reeds: de mogelijkheid bewaren van een goede gezinsontplooiing, dus geen slechte of kleine woningen, verruiming van de mogelijkheid om een woning in eigendom te verkrijgen. Het belang boven étagewoningen F. VAN VLIET Kampioen voor behoorlijke woningen ïg van eengezinswoningen Het bouwprogramma 1952 besprekend Vroeg de heer Van Vliet aan de minister haar de besteding van de 497 millioen, die in de eerste drie kwartalen van dit jaar waren gebruikt voor womnbouw, ftvet name hoeveel er voor dat bedrag Vas gebouwd in premiebouw, hoeveel in herbouw en hoeveel ln de vrije sector. Vervolgens: hoe komt het, dat sommige gemeenten, vooral de kleine, met aan haar richtcontingent zijn toegekomen. Hu Vroeg de minister de beletselen daartoe Weg te nemen. De gemiddelde Inhoud van de ge bouwde woningen vond spr veel te laag, deze was niet meer dan 234 mJ, In de meeste huizen was geen zolder of vliering, de kinderslaapkamers leken meer op klerenkasten, op de overloop Won men elkaar niet passeren, in de Kang kon geen kinderwagen staan en een salonnetje, waar de kinderen zou den kunnen leren, hon er niet meer af. Tienduizenden woningen van dit soort zal men later, als de woningnood zal ziin opgeheven, niet eens meer aan- lriiken Er is te weinig rekening gehou- den met het groeiende gezin. Hei was oniuist de woningdifferentia- duurder installeren in een CTOtere wo hing dan dat zij dit later zouden moeten doen, als het gezin was gegroeid en de huishouding al in bepaalde banen was geleid. Het was een verwordingsproces, dat in Amsterdam 44,7 van de niéuwe huizen minder dan vier kamers heeft. De katholieke woordvoerder vroeg de hiinister de bijdrageregeling te verrui gen -jonggehuwden niet per se een kleine Woning te geven en geen normalisatie standaardisering toe te passen ten koste van een behoorlijk woonpeil. Vervolgens vroeg hij een verruiming Win de premieregeling voor de particu liere bouw gelijkstelling van particuliere Een tragisch ongeval heeft gisteren rouw gebracht in het gezin van de arbei- rouw g Snreeuwenstraat te Alme- fo Bii «n brand die het hoekhuis dat G bewoonde, verwoestte kwam=- üjk de oudste zoon, de achtjarige maas om het leven, terwijl de andere ieaen J'an het gezin, vader, m0 -,|A hulp ver- hinderen, alsmede huren, die hulp leenden, brandwonden ophepe De ouders, die met een al?d®Jiaw-er(jen kleuter in de voorkamer sliepen, gisterochtend gealarmeerd door net ia b durige hoesten van de driejarige t/0r A die met de andere kinderen op de eerste etage een slaapkamertje bad. Op net ?larm van de ouders, snelden van alle kanten buurtgenoten toe, doch daar de hrand reeds in volle hevigheid woedde, stond men voor een hopeloze taak. G. en *lin vrouw baanden zich echter toch een Weg door de laaiende vuurzee en zij Slaagden er in drie van de vier kinderen te redden. Klaas konden zij echter niet lieer bereiken; de jongen kwam in de Vlammen om. Wel trachtten de buren hog via het dak reddingspogingen te °hddrnemen, doch deze moesten al vrij JPoedig worden opgegeven. exploitatiemaat schappijen voor arbeiders woningbouw met de bouwverenigingen, bevordering van het verkrijgen van een eigen huis voor loontrekkenden en hij verklaarde zich tegen de huurbelasting, waarover de regering in verband met de huurverhoging het advies van de S.E.R. had gevraagd. De heer Van Leeuwen (V.V.D.), die het verkrijgen van een woning in eigen dom de meest sprekende vorm van eigen dom noemde, kantte zich op zijn beurt tegen een huurbelasting en vroeg naar steviger economische beginselen bij het regeringsbeleid te dezer zake. De heer Stapelkamp (A.R.) wenste de woningwetbouw voor arbeiders te stimu leren en de woningbouwverenigingen meer armslag te geven, omdat hier een reële mogelijkheid tot bezitsvorming lag, we<ke de minister eens moest bespreken met zijh collega voor de bezitsvorming. Dit verlangen naar een eigen woning moest worden aangemoedigd. Dat de huren na de oorlog niet waren bezien in het raam van de lonen en de prijzen wreekte zich nu, bij de verhogin gen is nu alle billijkheid zoek en de S.E.R. moet er nu aan dokteren. De S.E.R. schijnt een kabinet achter dit ka binet, zei de heer A an der Feltz. Maar uit dit alles bleek, dat dé huurkwestie nog wel heel wat voeten in de aarde zal hebben. Dezelfde onderwerpen werden ook be sproken door de heren Beernink (C.H.) en Biewenga (A.R.). De eerste meende, dat er geen sprake was van een keuze tussen particuliere en woningwetbouw, men moest beide bevorderen. Hij vroeg tevens, de 283 gemeenten, die 1951 en 1952 buiten haar schuld niet konden bouwen, nu toe stemming te verlenen, in 1953 het contin gent over drie jaar te mogen uitputten en ook pleitte hij voor extra contingenten voor opruiming van krotwoningen. De heer Biewenga meende, dat de huurver hoging ten plattelande procentueel hoger moest zijn, omdat daar de huren lager wa ren. De heer Van Dis (S.G.P.) kreeg tenslotte de majestueuze inval, om ter stimulering van de woningbouw het dure lidmaatschap van de U. N. O. op te zeggen en de buiten landse reizen van ministers, kamerleden en ambtenaren stop te zetten. Maar daar bleef het dan vanavond ook bij. Dinsdag a.s. wordt deze begrotingsbehandeling voortgezet. Gisteravond Is het 17-jarig meisje F. L uit de Joubertstraat in Gouda in de bad kamer van de ouderlijke woning door gasverstikking om het leven gekomen. De afvoer der afgewerkte gcysergassen func- tionneerde niet zoals dat moest, waardoor de gassen in dc badkamer bleven hangen met het bovenvermelde noodlottige gevolg. Thans is officieel het bericht afgeko men, dat met ingang van Maandag 24 November a.s. de maximum-verkoopprij zen voor volkswitbrood en bruinkrop- brood met 1 cent per 800 gram worden verhoogd. Volgens het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft de Nederlandse Bakkerijstichting de bakkers geadviseerd de prijzen van het zgn. luxe witbrood in het algemeen met 3 cent per 800 gram te verlagen. Hoewel er geen wettelijke verplichting tot het bakken van volksbrood bestaat, heeft de bakkerij ziéh bereid verklaard er voor zorg te dragen dat dit brood verkrijgbaar kan zijn. Op genoemde datum zullen zoals bekend is tevens de nieuwe prijzen voor meel en bloem ingaan. In Praag is gisteren het reeds lang aangekondigde monsterproces begonnen tegen voormalige, inmiddels in ongenade gevallen grootheden van liet communistische régime. De vroegere „sterke man" van Tsjecho- s owakije, van wie men wel beweerde, dat hij door de persoonlijke gunst van talin in feite machtiger was dan president Gottwald, oud-secretaris- gcneiaa van de communistische partij, Rudolf Slansky, stond voor zijn °°r ottwald benoemde rechters en gaf alle beschuldigingen, hoe dwaas oo met auwe monotone stem toe. Naast hem staan als medebeklaagden in f it pi o<i es terecht de voormalige minister van buitenlandse zaken, de Slowaa .- ementis, die destijds naar verluidde, bij een poging om naar het Westen te ontv ucliten, gearresteerd is, en Sling, een voormalig partij secretaris te ino, ie in het verleden reeds herhaaldelijk als een aarts verrader m dienst van het Westen werd gebrandmerkt. Behalve deze drie hoofdfiguren staan ^Geminder, voormalig hoofd van ce com missie van buitenlandse zaken van de communistische partij;. Frejka voo^^g Frank, voormalis l'™"" minister van defensie; rvab, voorn alig plaatsvervangend minister van na veiligheid; London, voormalig Plaa vangend minister van buiten' andse zaae Grid, eveneens voormalig plaatsvervan gend minister van buitenlandse zaken; Lebl, voormalig plaatsvervangend minister van buitenlandse handel; Margolius, even eens voormalig plaatsvervangend minister van buitenlandse handel; 'isl, voormalig P-»ats ver vangend minister van financiën, en aimon, voormalig lid van de redactie van hst partijblad ,Rude Pravo". hatP^-llend was- dat Radio-Praag, die van fepn 2>een uitvoerige reportage f af, mova maakte van Marie Sver- 7esstriidsrw£duwe van een beroemd ver- «nnamrt steeds in één adem S?™ Sllng, met wie zij trouw zou hebben samengewerkt. ~>nlangs werd reeds ij Beruchte gemeld, dat zij naar de Sovjet-Unie zou zijn overgebracht. Slansky zou hebben rekend verantwoor delijk té zijn voor de dood van haar echt genoot, Jan, door geneeskundige hulp te verhinderen, toen deze gewond werd bi'; de Slowaakse opstand in 1944. f De veertien beklaagden werden in de acte van beschuldigingen bestempeld als Titoïsten, Trotzkyïsten, bourgeois-verra ders, vijanden van het Tsjechische volk en wel bijzonder opmerkelijk, omdat dit nooit eerder als aanklacht werd gebezigd als Zionisten. Slansky heeft thans „bekend", dat hij zjin leven lang een onverbeterlijke oppor tunist Is geweest. Hoewel hjj sinds 1921 lid van de partij is geweest, had hij nooit als een „oprecht communist gehandeld", zei deze vroegere grootheid. Slansky is thans „bereid alles te bekennen" en hij „zal zjjn medebeklaagden niet sparen", voegde hij er aan toe. Met dezelfde eentonige en doffe stem beschuldigde hij zich van spionnage, hoog verraad en sabotage. Dat zijn misdaden zo laat ontdekt waren, kwam door zijn han dige camouflage. Hij beweerde geheime inlichtingen te hebben doorgegeven aan de Amerikaanse ambassadeur te Praag, eco nomische posten te hebben doen bezetten door personen, welke het regime vijandig gezind waren en mensen over de grens geholpen te hebben. Tenslotte zou hij in een poging om de regering omver te wer pen, president Gottwald naar het leven hebben gestaan. Clementis. die jarenlang een intieme vriend is geweest van Gottwald, werd verantwoordelijk gesteld voor diplomatie ke benoemingen van personen, die onbe trouwbaar waren gebleken en niet naar hun vaderland wensten terug te keren. Ook hij werd beschuldigd van spionnage, Titoïsme. samenzweringen etc. In de aanklacht werd van wijlen presi dent Benesj als van een 'verrader gewag gemaakt. De meeste beklaagden zitten reeds in voorarrest sinds de grote zuivering van Februari 1951. Het door Bonn aan de Saarbevol- king gegeven parool om dc a.s. ver kiezingen te maken tot een volksvotum voor lierstel der politieke en economi sche handen met Duitsland, heeft on der de Saarlandse politici zowel ver ontwaardiging als verontrusting ge wekt. De Saarlandse politie heeft er Don derdagochtend op gereageerd door de Frans-Duitse leiding van hét algemeen vakverbond uit haar functie te onthef fen. De president van het verbond, Kutsch, en vijf bestuursleden werd door de politie verboden hun bureau te be treden.. Voorts heeft de politie een der leiders van het Duitgezinde front, dr. Schneider, de uitreis naar Duitsland ver boden. Hij zou vandaag op het congres der Duitse liberalen in Bad Ems hebben moeten spreken. In het Saarland prijkt nu van alle aan plakzuilen de leuze „De Saar was, is en blijft Duits". De affiches die tot een herstel der Duitse eenheid oproepen zijn niet afkomstig van de verboden pro- Duitse partijen doch zij vormen de offi ciéél toegelaten propaganda vande communistische partij! Minister-president Johannes Hoffmann heeft inmiddels de gedelegeerden van zijn christelijke volkspartij voor a.s. Vrijdag tot een spoedconferentie opge roepen, waarin over de ontwikkeling van de Saarverkiezing tot een soort volksstemming zal worden beraadslaagd. Inmiddels is de Saarlandse pers een campagne begonnen waarin de bevol king wordt gewaarschuwd voor ernstige gevolgen van een boycot der verkiezin gen. In de „Saarbrücker Zeitung", die in de wandeling bekend staat als het blad van de Franse ambassadeur Grandval, schrijft de president van de Saarlandse landdag, de socialist Zimmer, dat „wan neer de Saarlanders dit wereldvreemde parool zouden volgen, het bolsjewisti sche gevaar voor geheel Europa drei gende afmetingen zou gaan aannemen" Voorts waarschuwt dit blad de bevol king van de Saar, dat Saarbrücken zich door het parool van Bonn te volgen, voor altijr de kans zou ontnemen zetel Ah wij minister Van de Kiejt mogen geloven en waarom zouden wc dat niet zullen we het nog eens beleven, dat de papieren guldens en Rijksdaalders weer verdwijnen en dat in onze portemonnaies weer zilver stukken sullen rinkelen. In antwoord namelijk op een desbetreffende vraag I tit. de Tweede Kamer naar aanleiding van de begroting van het Staatsmunt- be tf-jj deelt de minister ntede, dat er voornemens bestaan om binnen "fzienbare tijd een begin te maken met de vervanging van de munt biljetten van ft-en f 2,50 door zilveren specie. Om verschillende redenen Uordt het evenwel wenselijk geoordeeld het formaat en het gewicht van de huidige zilveren guldens en rijksdaalders te herzien. Aangezien hiertoe Wijziging van de Muntwet 1948 noodzakelijk is, iverd het juister geacht bij de opstelling van de Muntbegroting 1953 voorshands uitsluitend rekening 'e houden met aanmaak van 50 millioen centen, in stede van reeds nu Vooruit te lopen op bovenbedoelde wetswijziging. Gisterenavond om 21.47 (Ned. tijd) landde de „Arild Viking een Douglas- vüegtuig van de Scandinavian Air System op het vliegveld Kastrup bij Kopenhagen. De openingsvlucht van de nieuwe S.A.S.- 'dn van Los Angeles naar Kopenhagen via de Noordpool was daarmee zonder hinder nissen volbracht. Alleen de laaghangende boven het landingsveld veroor- kfn».. ?nise vertraging. De „Anld Vi- had ongeveer een half uur rond het veld moeten cirkelen voor het kon landen. Alle 24 de hpmor,P^SSagiers en de tien leden van verlnonenthousiast over het luchtvaar6 5eis' Een Amerikaanse achtte de PnmUndlge' did aan boord was' toekomst. De Xandsbes"0^6® V3n 06 die de Amw;Sidsbesparing zou spoe- maatschappijen dwingen^ro^het0^A* voorbeeld te volgen. m het S-A-S" Men had nergens het gehad. De tocht was voorsnoema onSjemak De enige moeilijkheid, merkte e!n geeMig"' Deen op, zou in de toekomst £l\ ig in Kopenhagen zijn. °eKomst het landen Hoewel het toestel in volslagen duister nis arriveerde en het bovendien naareees tig motregende, was er toch een erntè schare Denen naar Kastrup getogen 1 van deze gebeurtenis getuige te zijn Toen het toestel veilig en wel aan de grond was De Engelse minister voor de voedsel voorziening, Gwilym Lloyd George, heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat met in gang van 30 November a.s. de waarde van het vleesrantsoen verlaagd zal worden van 2 shilling tot 1 shilling 8 pence. De minis ter zeide, dat de vermindering in deze tijd van'het jaar normaal was en dat hij hoop te het nieuwe rantsoen gedurende de ge- hel# winter te kunnen handhaven. barstte, het applaus en gejuich los. Op dat moment werden de vliegvelden verlicht en honderden vlaggen werden zichtbaar. De „Arild Viking" startte eergisteren in Los Angeles om 17-40 uur (Ned. tijd) en arriveerde om 0.20 uür in Edmonton (Al berta). Om 8.48 gisteren morgen werd Thule op Groenland bereikt. Daar vertrok men voor de laatste ruk om 11.58. Volgens viorlopige gegevens van het Indonesische Centraal Kantoor voor de Statistiek bedroeg de invoer in Septem ber 543.581 ton, t. w. v. R. 852,9 millioen. Over de maanden Jan. t/m September geeft de Indonesische handelsbalans een overschot te zien van R. 44,8 millioen. De invoer beliep nl. R. 7589 millioen en de uitvoer R. 7633,8 millioen. Veertien Thunder jet-straaljagers van het type F84 G, die in het kader van de Amerikaanse wapenleveranties aan West-Europa ter beschikking van de Nederlandse luchtmacht worden gesteld, zijn dezer dagen van de Amerikaanse vliegbasis Wesl »ver in de Staat Massacluissets gestart om te worden overgevlogen naar dc vliegbasis Eindhoven in Noord-Brabant. Dit is de eerste maal, dat een derge lijke voor Nederland bestemde zending door de lucht wordt afgeleverd. Tot dus verre kwamen de Thunderjets per boot naar Europa, meestal naar Kopenhagen, en werden dan op een vliegveld in de na bijheid van de plaats van ontscheping gemonteerd en later naar ons land over gevlogen. Dit overvliegen betekent een belangrijke kostenbesparing. De afstand, die de veertien Thunder jets afleggen bedraagt ongeveer vijf dui zend kilometer. De route loopt over Goo- sebay in Labrador en Prestwidk in Schot gen een groot aantal vliegtuigen naar West-Europa worden overgebracht, het geen onder bepaalde omstandigheden van bijzonder belang moet worden ge acht. De Thunderjets, die thans op weg zijn naar Nederland worden gevlogen door vliegers van de U. S. Air Force Europe (U. S. A. F. E.), die kortelings per gewoon verkeersvliegtuig van Schiphol naar Ame rika waren vertrokken, om daar de straal jagers voor ons land over te nemen. Volgens de laatste berichten bevinden zich thans enkele van deze Thunderjets van de Europese instellingen te worden. Nog scherper heeft de „Saarlandse Volkszeitung", het blad van minister president Hoffmann, op de verklaring van Bonn gereageerd. Bonn heeft vol gens dit blad generlei recht om zich in de binnenlandse zaken van de Saar te mengen. „Wij hebben waarschijnlijk meer reden om bet bestaan van echte, democrat isctoe vrijheden in de bondsre publiek te betwijfelen, dan omgekeerd", aldus dit blad. Dit blijkt volgens liet blad van Hoffmann reeds uit de „gelijkscha keling der Duitse pers in do behande ling van het Saarvraagstuk". De gemeente Someren Noord- Brabanttelt onder haar onge veer 8000 inwoners S3 tweelingen. In het Klcuterbureau van het Wit- Gcle Kruis te Someren, waar de zusters uit het missiehuis „H. An- tonius" te Asten (N. Br.) onder leiding van Dr Tegelaar uit Hel mond haar vruchtbaar werk ver richten, werden de tweelingen ge fotografeerd. Overigens wekt de Saarlandse bevol king zelve niet de indruk, dat zij zich sterk voor de verkiezingen interesseert. De vergaderingen der vier toegelaten partijen worden maar matig bezocht. De communisten hebben tot dusverre ongehinderd hun actie kunnen voeren. Gisteren heeft de regering nochtans besloten het communistische partijblad „Neue Zëit" voor vijf dagen te verbie den omdat het de regering had be ledigd. Het is intussen nog uiterst moeilijk ln het Saargebied een indruk te krijgen van de uitwerking van het boycot-parool. Ingewijden verwachten, dat ondanks dit parool toch wel een meerderheid der Saarlanders naar de stembus zal komen, waarbij het dan de vraag blijft, hoevelen hunner een ongeldige stem zullen uit brengen. In 1947 heeft niet minder dan 90 procent der kiezers aan de verkie zing deelgenomen. Algemeen hoort men de overtuiging uiten, dat voor het stemmen tal, dat de christelijke party van Hoffmann zal kunnen bereiken, veel zal afhangen van de houdiffg der plaatselijke katholieke geestelijkheid. Daarom verwachten te genstanders der regering een sterke invloed van het demonstratieve uittie- den van de leider der katholieke gees telijkheid, deken Bra,un van Saarbrüc ken, uit de partij. De opzet cn dc inrichting van het ge- béiw waarin liet Departement van Finan ciën is gevestigd, is zodanig, dat van een efficiente indeling geen sprake kan zijn, zo erkende de minister van Financiën in de memorie van antwoord op het voorlo- O'K verslag over de begroting van finan ciën voor 1953. Hij is echter van mening dat het praktisch niet mogelijk is het oude gebouw zodanig te verbouwen, dat het zou voldoen aan de eisen welke men aan oen goed departementsgebouw moet stellen, zodat hij als de enig afdoende op lossing ziet de stichting van een nieuw gebouw ten behoeve van financiën. Het van departementswege uitgegeven maandblad „Wij en Financiën", achtte de minister onmisbaar. De voor de uitgave van dit blad uitgetrokken post, groot 20.000 ter bestrijding der directe kos ten 1 per personeelslid) is naar zijn oordeel bepaald niet hoog te noemen en alleszins verantwoord. Aangezien te verwachten is, dat tegen het eind van het jaar 1953 de belasting dienst de achterstand geheel heeft inge lopen en de heffingen ineens tot een eind zijn gekomen, wordt thans een grondige studie gemaakt om tot een verbetering en rationalisatie te kunnen komen. Hier bij wordt uiteraard niet alleen gelet op de Inspecties der Belastingen, maar krij gen ook de ontvangkantoren de nodige aandacht. De toeneming van het aantal belastingplichtigen zal echter waarschijn lijk een vermindering van de personeels sterkte verhinderen. Over een mogelijke inkrimping van het personeel van de belastingdienst zal de minister zich eerst een goed gefundeerd oordeel kunnen vormen als de belasting dienst geruime tijd gewerkt heeft, ver lost van achterstand en heffingen ineens. De minister is verder van mening, dat er geen bijzondere redenen zijn, de hef fing van motorrijtuigenbelasting voor rijwielen met hulpmotor af te schaffen door de dienst van kadaster en hypothe ken ten behoeve van belanghebbenden, opnieuw zullen worden geregeld, en waar bij het vraagpunt van te verlenen vrij stellingen nader zal worden bezien. In dit stadium kan niet worden bevorderd dat de gemeenten de voor de uitvoering van de woningwet en de wederopbouw wet be nodigde gegevens zowel mondeling als schriftelijk kosteloos kunnen verkrijgen. Sinds de oprichting van de Nationale Reserve in 1948 hebben zich 30.000 vrij willigers aangemeld. Het aantal be schikbare vrijwilligers zal binnenkort 14.000 bedragen (16.000 is voorlopig het streefgetal). Het verschil tussen 30.000 en 14.000 is te verklaren uit het aantal afkeuringen e.d. De maandelijkse aan meldingen vertonen een stijgende iün. In de komende wintermaanden zal prioriteit gegeven worden aan de wer ving voor" de Luchtwachtdienst hui dige sterkte 1 .000 man welk korps door de Nationale Reserve in samen werking met S. W. G. voor de Lucht strijdkrachten wordt geworven. Over de geoefendheid van de vrijwilligers is l men zeer te spreken. „Mijn mannen zijn j zo geoefend en bewapend, dat zp als een volwaardig onderdeel van de K. L. hun taak in de territoriale verdediging kun nen vervullen", aldus verklaarde kolonel W. van Hinte, inspecteur van de Nat. Reserve. Er zijn plannen om 30 schietbanen, zgn. „kokerbanen" met een schietafstand van 25 meter aan te leggen. land. Deze vlucht vormt een onderdeel op Groenland, vanwaar ze de tocht zul- van het „Project Dropkick", dat in het _len voortzetten. De majoor-vlieger J. Flin- terman en een Amerikaan van de Ame rikaanse luchtmacht zijn reeds met een Thunderjet naar Prestwick vertrokken om met de Amerikaanse Thunderjets naar de basta Eindhoven terug te keren. algemeen betrekking heeft op de afleve ring van Amerikaanse gevechtsvliegtuigen voor de NATO-landen, via de ludhtweg in plaats van per boot.- Op deze wijze kan binnen enkele da- Het ligt in de bedoeling van de minis ter van Financiën om eerlang bij de Sta- ten-Generaal een wetsontwerp aanhangig te maken waarbij de tarieven inzake de rechten geheven voor de verrichtingen Antoon Coolen heeft van de Stichting 1853—1953 de opdracht aanvaard tot het schrijven van een gezinsspel. Dit spel zal op de tweede dag van de officiële feest viering Vrijdag 15 Mei 1953 ter ge legenheid van de „100 Jaar Kromstaf" na het invallen van de duisternis in het sta dion te Utrecht worden opgevoerd. Het is het plechtige sluitstuk van de dag, welke geheel in het teken staat van ge- schooljeugd en chart tas. De nieuwe Poolse volksvertegenwoordi ging is Donderdag voor de eerste maal sedert de verkiezingen bijeengeweest. Een stemmig werd besloten de vroegere Poolse president Bierut te belasten met de vor ming van een nieuwe regering. Men ver wacht, dat hij zijn ministerie Vrijdag aan de volksvertegenwoordiging zal voorstel len. Voorts besloot de volksvertegenwoordi ging Alexander iawadzki te benoemen tot voorzitter van de staatsraad, die volgens de nieuwe grondwet is ingesteld, en de bevoegdheden van Je vroegere president der republiek en de oude staatsraad over neemt. Zawadski is hiermee formeel staatshoofd van Polen en volgt als zodanig Bierut op, die de thans in feite meer belangrijke lunette Tan premier heelt var kozen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 1