Acht oorzaken leidden tot verlies bij de verkiezingen Het Partijbestuur nam eerste besluiten tot verbetering Pater Maas: Fatale datum werd mij nooit meegedeeld Geen goede beurt van landgenoten Ned. immigranten in N.-Zeeland pleegden woordbreuk Mexicanen waren dol op snert Emigranten dienen te waken voorgoede naam van ons land GEEN ZEVENLING, MAAR EEN STUDENTENGRAP Benzine wordt beter Vliegramp in V.S. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN.OMSTREKEN Zaterdag 29 November 1952 Voor middenstand, middengroepen en bedrijfsleven maatregelen nodig Sensatie in de gehele wereld De Nieuw Amsterdam moet wachten Boekingsprocedure op de helling De storm rond de Fairsea99 N.A.T.O. achter op liet program Voorlichting moet steeds individueel gebeuren Nieuw proces te Praag Gezin, dat niet mee kon, vernam ramptijding uit de krant "N WEERBERICHT Werkzaamheden na de verkiesingen Taak voor de toekomst Verdeeldheid over gevoerde politiek M cningsverschillen Maar prijs wordt niet verhoogd BEER VOOR AARTS BISSCHOP ONGERIJMDHEDEN „ASUNCION" WORDT GELOST I j NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De weerverwachting van het K.N.M.Ï., geldig van heden- tot Zondagavond, luidt: Nevelig en meest zwaar bewolkt met voor namelijk ln het Zuiden en midden van het land tijdelijk regen of sneeuw. Tot matig ol vrij krachtig toenemende Oostelijke wind. In het uiterste Zuiden van het land temperatuur tijde lijk enkele graden boven het vriespunt, elders lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. Zondag 30 November: Zon op 8.24 u., onder 16.38 u.; Maan op 15.17 u., onder 7.32 u. Maandag 1 December: Zon op 8.25 u., onder 16.32 u.; Maan op 15.54 u., onder 8.50 u. Eenheid der Katholieken moet terugkeren In Utrecht is vandaag „De dag der Werkgroepen" van de Katholieke Volkspartij gehouden. De Partijvoorzitter, de heer W. J. Andriessen, sprak tijdens deze bijeenkomst, welke door meer dan 1400 leden en ook door verscheidene ministers werd bijgewoond, een rede uit, waarin hij in den brede inging op de tegenwoordige positie van de Partij en de hangende moeilijkheden. Voorts somde hij een aantal middelen op, waarmede men een verbetering hoopt te bereiken. De werkzaamheden van de werkgroe pen meende spr te moeten plaatsen legen de achtergrond van wat zich in het Ka tholieke volksdeel van ons vaderland vol trekt en tevens te plaatsen midden in de problemen, waarvoor de KVP en Katho liek Nederland zich gesteld zien. Van zelf behoort bij die achtergrond volgens spreker de afloop van de jongste verkie zingen, waarbij de partij twee zetels ver loor en tengevolge waarvan zij noch in zetelaantal, noch in stemmenaantal de grootste meer is. Dit verlies moet ons allen tot nadenken stemmen, niet uit sluitend omdat de partij niet reeds eer der enige zetels verloor, maar meer nog óm wille van de oorzaken, welke tot dat verlies hebben geleid. In grote lijnen zijn volgens spreker die oorzaken tot de volgende punten terug te brengen: Het dragen van ges Jaren regerings verantwoordelijkheid, in de meest moei lijke omstandigheden, welke ons land en ons volk in hun bestaan ooit hebben ge kend. Deze omstandigheden wegen voor een partij als de KVP, volgens spreker, veel zwaarder dan voor menige andere partij, „Wy immers zyn een volksparty en omvatten derhalve zowel de onge schoolde arbeider, als de meest weten schappelijke werkers, met al de maat schappelijke geledingen, welke daartus sen liggen. Alleen al op deze grond moet door ons katholieke volksdeel aan onze staatkundige beginselen een zeer grote waarde worden toegekend. Vermindert deze waardering, dan stijgen de gevaren voor een uitwijken naar links Of rechts van groepen van katholieke kiezers- In het licht van deze moeilijke omstandig heden is er relatief te weinig aan effec tieve voorlichting gedaan kunnen wor den. Dit is geen verwijt aan wie dan ook, het is eenvoudig een gevolg van het niet hebben van een daarvoor geëigende ap paratuur. De oorzaak daarvan was en is in overwegende mate geldgebrek". Dit heeft eveneens verwarrend gewerkt en aan de goede geest afbreuk gedaan, kiezingsraad op fundamentele punten. Een zesde oorzaak is de onvold ,ende verkiezings-propaganda geweest. Deze was voor een partij als de K.V.P. beneden de maat. Een zevende oorzaak is het gebrek aan offervaardigheid. Niet alleen in materiële zin, maar ook in de zin van zich persoon lijk te weinig voor de „politiek" te wi'ien geven. Als achtste en laatste oorzaak noemde spreker het in kracht afnemen van de overtuiging, dat voorwaarde voor de ver verwezenlijking van eigen beginselen fn normen, alsmede het behoud en de ver sterking van eigen positie is het behoud en de versterking van onze staatkundige eenheid. De heer Andriessen gaf vervolgens een uiteenzetting over de werkzaamheden van het dageiyks- en het partübestuur der K.V.P. na de verkiezingen. Spreker deelde mede, dat het partij bestuur op 22 November j.l. de volgende besluiten heeft genomen, welke voor zover nodig aan de Party raad zullen worden voorgelegd. 1. Een ander systeem voor de verkie zingen binnen de partij en bovendien een andere werkwijze en samenstelling van de partijraad. 2. Een gewijzigde samenstelling van het dagelijks bestuur, waardoor dit meer re presentatief zal kunnen worden geacht voor het katholieke volksdeel. 3. Ook het partijbestuur zal een uitbrei ding tot dit doel ondergaan, waarbij bo vendien het aantal vrouwelijke leden zal toenemen. 4. Aan de organisatie der jongeren en haar werkwijze wordt, nu het voorlopige bestuur sinds kort door een definitief is vervangen, ernstige aandacht besteed. 5. Met het oog op de noodzakehjke ac tiviteit in de afdelingen in verband met de komende gemeenteraadsverkiezingen zullen aan de kringbesturen aanwijzingen worden gegeven, terwijl 6. Een wijziging van het reglement voor de gemeenteraadsverkiezingen in behan deling is. 7. Bü financiële mogelijkheid zal een bekwame kracht op het gebied der voor lichting aan het partijbureau worden ver bonden. 8. Een plan is ontworpen voor de voor lichting op de scholen, waarbij een begin wordt gemaakt met kweekscholen en an dere instituten. 9. Ook de samenwerking met de lande lijke en regionale pers is in het beraad betrokken. 10. Met de K.R.O. is contact gezocht teneinde tot een meer effectieve samen werking te kunnen geraken. 11. Met het bestuur van het Centrum voor Staatkundige Vorming wordt over leg gepleegd over de werkwijze van het centrum met name voor wat betreft het rapporteren omtrent actuele problemen. 12. Met de sociale organisaties wordt de verhouding tot de partij besproken. 13. Het werk der vaste commissies van de partij, waarin deze organisaties zün vertegenwoordigd, zal meer worden gecoördineerd, teneinde belangrijke za ken te bezien' naar alle in aanmerking komende kanten. 14. Het Partybestuur zal voorstellen tot reorganisatie van de partyraad aan dit orgaan voorleggen met de bedoe ling party organisatorische en politieke vraagstukken gescheiden te behande len. Het Partybestuur heeft bovendien besloten op korte termyn een byzon- zondere Partyraad byeen te roepen en wel op 20 December, ter voorlichting van en beraadslaging met de partyraads- leden over de situaties sinds de ver kiezingen. Spreker vroeg zich tenslotte af wat de taak der K.V.P. in de nabye toekomst is. Naar sprekers gevoelen is de eer ste opdracht om als katholieke Neder- ders de taak der K.V.P. in het licht van de huidige omstandigheden, juist te le ren zien. En dan is onze eerste en voor naamste taak ons bewust te zyn van onze roeping, ook op staatkundig gebied. Om dit doel te bereiken zal Katholiek Ne derland in al zyn geledingen de handen ineen moeten slaan waardoor het een eenheid wordt met een gelijkgericht po sitief doel een krachtcentrale, van waar uit stromen van levenwekkende ener gie zullen uitgaan. Op de tweede plaats moeten de leden van de K.V.P. zich bezinnen op de be ginselen en moeten zy zich van de waar de daarvan, ook voor het staatkundige leven, door dringen. Op de derde en laatste plaats moeten de leden van de K.V.P. krachtig en eens gezind pogen een staatkundig beleid te voeren, dat op die beginselen en zede- lyke normen is gebaseerd, aldus besloot spreker. Gisterenavond in Rotterdam. Pater L. Maas S.V.D., die het z.g. Maas-schema opzette tijdens een kennelijk opgewekt gesprek met mr ir B. Haveman, com missaris voor emigratie-aangelegen- heden. In de gehele wereld werd gisteren een ware sensatie veroorzaakt door liet bericht, dat een 32-jarige vrouw, een zekere Carmen Molina, in Santiago (Chili) Donderdagavond het leven had geschonken aan een zevenling. Enige doctoren, onder wie dr Allende, president van liet Chileense genoot schap van medici, bevestigden het bericht en er was voor de grote pers- bureaux dan ook geen enkele reden om aan de juistheid ervan te twijfelen. Ook ons blad maakte er in zijn editie van gistercr melding van. Maar enkele naen later kwam uit Chili het ontnuchterende sélegram, dat er helemaal geen sprake was van een zevenling én dat"de hele zaak berustte opeen studentengrap. Intussen was het bericht al wereld- i en kinderen „absolute rust" moesten kundig geworden en uit alle delen van hebben. 't land kwamen fabrikanten naar Santiago, j Dit gaf reden om aan de juistheid van om de „gelukkige vader" van de zeven het gerucht te geloven en zodoende be- Als tweede oorzaak noemde spreker de verdeeldheid over de gevoerde politiek. Deze verdeeldheid was groot en ondank» vele pogingen van de zijde van het par tijbestuur, de fractie en vele anderen, is die verdeeldheid niet weggenomen kun nen worden. Ten dele is deze verdeeld heid volgens spr .verklaarbaar, omdat er zulke zware lasten, moesten worden op gelegd, waarover meningsverschil zeer wel mogelijk is. Te weinig begrip is, al dus spreker, daarbij echter opgebracht voor de vele pogingen, door de KVP fractie aangewend en meermalen met succes, om daar waar mogelyk, verlich ting van de druk. waar nodig, aan te brengen. Spr aarzelde niet te verklaren, dat voor de middenstand de middengroe pen cn het bedrijfsleven maatregelen zullen moeten worden genomen. Dit is een cis van sociale rechtvaardigheid en van een welbegrepen werkgelegen- hcidspolitiek nu de omstandigheden zich ietwat ten gunste hebben gewij zigd, Als derde oorzaak zijn volgens spreker aan te wijzen de meningsverschillen tussen de Katholieke sociale organisaties. Spr. acht deze meningsverschillen zeer te be treuren, en alles maar dan ook alles moet worden gedaan om ze weg te nemen. Niet in deze zin, dat men geen enkel verschil van mening kan hebben over bepaalde maatregelen of verlangens, maar wel dient in de brede lyn eenheid van inzicht aan wezig te zyn over de toepassing van onze beginselen en normen voor een recon structie van het sociaal-economisch leven in christelijke zin. Als vierde oorzaak meende spreker te moeten aanwijzen de mateloze critiek, waaraan de partij en de fractie blootge steld zijn geweest. Daartegen was niet op te roeien, ook dan niet, wanneer men zijn gehele persoon inzette. Een vijfde oorzaak is geweest het ne geren van het advies van de ver- Reeds geruime tijd is van de zydc der benzineverbruikers de wens geuit, dat benzine van een hetere kwaliteit beschik baar zou komen, die het rendement van de personen- of vrachtauto zou verhogen. In onze buurlanden is een dergelijke ben zine reeds lang verkrygbaar, veelal als „superbenzine", met hoog actaangetal naast gewone benzine. Overleg tussen de overheid, de oliemaat- schappycn en de vervoersorganisaties heeft geleid tot het voornemen in de naas te toekomst het octaangetal van de in ons land verkrijgbare motorbenzine te verho gen van 70/72 tot 74/76. Hoewel deze kwaliteitsverbetering prijs verhogend zou werken, kan de benzincprys op het huidige peil gehandhaafd blijven, doordat een recente verlaging van de tankvrachten voor ruwe olie deze prys iets zou kunnen doen dalen. Het resultaat is, dat by gcljjkblyvcnde prys de kwaliteit van de benzine wordt verbeterd, waarmede aan de wens van vele autorijders wordt tegemoet gekomen. schreeuwertjes fabelachtige bedragen1 aan te bieden als zij de namen van de kleintjes voor hun zeep of tandpasta mochten gebruiken. De toedracht van de zaak was als volgt; Studenten, die hun jaarlijkse lentefeest vierden, hadden voor de grap een meisje naar het politiebureau gezonden met de mededeling, dat een vrouw enige uren tevoren ten huize van een vroedvrouw in een van de voorsteden van Santiago het leven aan een zevenling had geschonken. Het bericht ging als een iopend vuurtje door de stad. Vele autoriteiten, onder wie dr Allende en talrijke belangstellenden spoedden zich naar het huis. Daar werd hun echter de toegang ontzegd door een vastberaden vroedvrouw, die verklaarde, dat „in\dit uitzonderlijke geval" moeder Het passagiersschip „Nieuw Amster dam". dat vandaag van New-York te Rot terdam zou binnenlopen, ondervond van morgen vertraging door de mist. Het schip moest vóór Hoek van Holland blijven wachten, totdat de mist opgetrokken zou zyn. Een wel zeer uitzonderlijk ge schenk heeft de nieuwbenoemde aartsbisschop van München-Frei- sing, Dr Joseph Wendel, van de jeugd in ontvangst moeten nemen. Tijdens een feestelijke bijeenkomst op het Domplein te Freising, waar afgevaardigden der jeugdbeweging uit het gehele aartsbisdom hun trouw aan hun nieuwe herder kwamen betuigen, boden z.y de aartsbisschop een springlevende jonge bruine beer aan. Zy wilden daarmede de aartsbisschop aan de legende herinneren, volgens welke de stichter van het bisdom, de H. Corbinianus, een beer als lastdier gebruikte. Nabij Tacoma in de Amerikaanse Staat Washington is een Amerikaans „C-54"- militair transportvliegtuig by een lan dingspoging in zware mist neergestort en in brand gevlogen. Van de 39 inzittenden zyn er 36, onder wie 4 zuigelingen, om het leven gekomen. Het toestel is, op een deel van de staart na, geheel uitgebrand. Aan boord bevon den zich een uit 7 koppen bestaande be manning, 18 militaire verlofgangers en 14 gezinsleden van de militairen. Twee mili tairen en een jongen van 9 jaar hebben de ramp overleefd. HELPT DE BISSCHOP KERKEN- BOUWEN' Het drama met de „Fairsea" heeft dit geleerd, dat het hele boekings systeem nog wel eens grondig be studeerd zal moeten worden. Tot nu toe zyn er over deze affaire nooit enorme koppen in de krant versche nen; wy menen bovendien te weten, dat elke emigrantenboot sterk over boekt wordt, omdat de ervaring ge leerd heeft, dat een belangryk per centage van de emigranten zich op het laatst om alle mogelyke rede nen steeds weer terugtrekt. Hierop heeft de boeking voor de „Fairsea" een voor ongeveer 200 mensen cata- strophale uitzondering gemaakt. Maar zelfs uit onderstaand ver haal van pater Maas kan men leren, dat er aan dit hele systeem uiterst veel haken en ogen zitten, want al had hij dan voor 75 mensen plaat sen geboekt, tenslotte hadden er toch slechts 19 personen van deze groep meegekund, aangezien de an deren by de verplichte medische keuring door de Australische emi gratie-autoriteiten hier te lande, reeds waren afgevallen. HEEL eerlijk gezegd, hadden wy ditmaal voor een loupe eigenlijk geen tijd. Zoals iedereen onderhand wel weet, is het St Nicolaasfeest op komst. Nu zyn wij helemaal niet sterk j in rijmen en daarom kosten ons die versjes bij surprises een geweldige hoop tijd. Als men zijn vrouw wat wil geven en haar de suprematie van de man wil duidelijk maken, dan beschikt men wel over de rijmwoorden: Sinterklaas en baas". Dat vinden wij een geweldige vondst van ons en. ons licht niet oyider de korenmaat willende plaatsen, geven wij deze twee rijmwoorden zonder ter* plichting vrij aan alle gehuwde mannen. Maar daarmede is onze poëzie op! Neen, dames, lacht V niet om de su prematie van de mannen". Moet U dat bericht nog maar eens lezen in ons blad van gisteren over de „doortrapte vrijge zel, die trouwhistige dames bedroog". Voor alles moeten wy echter opmerken, dat die zwendelaar niet onze vriend- vrijgezel was. Neen. zo slecht is hij niet. Hy mag dan al verzuimen een wedden schap te betalen, verder gedraagt hij zich dood-eerlijk. Wij hebben uiteraard geen enkel goed woord voor die man, die verschillends vrouwen beduidende sommen afhandig maakte, doch hoe lelijk ook. een beetje knap vinden toy het toch wel. Men leent immers niet zo gemakkelijk zyn spaar centjes uit en wie het gelukt, een dus danig vertrouwen te wekken, dat hij van andervrouws geld mooi weer kan spelen, moet in elk geval wat in zijn mars hebben. Als men leest, dat verschillende vrou wen zo trouwlustig zijn, dan valt het haast niet te geloven, dat er nog vrij gezellen zijn. Sterker moet men ander zijds eerbied gaan krijgen voor die vrijgezellen, die zich ondanks alles weten te handhaven. Nu is dat probleem van de vrijgezellen een geweldig vraagstuk, of wórdt dit althans door sommigen gemaakt. Wy gaan. daar echt niet op in. Op de eerste 'plaats willen icij zeker in deze St Nicolaastyd met iedereen goede vrienden blijven en verder, wij hebben vandaag eigenlijk een „snipperdag". Gaan met de Goed-Heilig-Man eerst winkelen cn dan rijmen over allerleiongerijmdheden. ANALYST. ging dr Allende de fout zijn voorbarige verklaring af te leggen. Hij stelde later de enig mogelyke diagnose: „Ik ben voor de gek gehouden De menigte rond het huis vond de nood zaak van rust zo vanzelfsprekend, dat zij hevig protesteerde tegen af en aan rijden de auto's. Naarmate de tijd verstreek, groeide echter de twijfel, totdat ten laat ste bekend werd gemaakt, dat het hele geval een studentengrap was. De defensieplannen van de N.A.T.O. voor 1953 zullen niet op tyd gereed zyn voor de op 15 December te Parys begin nende conferentie van de raad van minis ters, aldus is te Parijs verklaard. Het zal nu wel midden Maart of April worden, voor zij goedgekeurd zullen zyn. Er is echter geen reden om de confe rentie van December uit te stellen, aange zien er een aantal andere onderwerpen op economisch en politiek terrein is, waar over de ministers willen spreken. Het program voor de infrastructuur (vliegvel den, verbindingen enzovoorts in de N.A.T.O.-landen) voor het komende jaar, dat in Lissabon werd opgesteld, zal niet door de vertraging te lijden hebben, aldus de woordvoerder. De N.A.T.O.-raad heeft het door de Franse regering aangeboden terrein te Chesnay bij Parys aanvaard als plaats voor het permanente hoofdkwartier van deze raad. Op het ogenblik is de raad ge vestigd in noodgebouwen in de tuin van het paleis van Chaillot, die in Januari j.l. werden gebouwd. Men verwacht, dat het neuwe hoofdkwartier over een jaar ge reed zal zijn. Volgens Joegopress. het persagentschap dat in nauw contact staat met de regering van maarschalk Tito, zal na het proces tegen Slansky c.s. een nieuw proces vol gen tegen twee groepen van Tsjecho- slowaakse communisten, die beschuldigd worden van verraad en spionnage. Ver wacht wordt, dat Maria Svermova, voor malig secretaris voor organisatorische aangelegenheden van het centrale comité der communistische partij, tot de be schuldigden zal behoren. (Van onze correspondent). Er is in de laatste tyd reeds veel gespro ken cn geschreven over het belang van een góede voorlichting aan aspirant-emi granten en de commissaris voor Emigra tie, mr ir B. W. Haveman heeft zulks Vrij dag op persconferentie's in Nymegcn cn in Den Bosch met alle nadruk bevestigd en beklemtoond toen hy zeide dat de voor lichting van overheersende betekenis is en dat deze nooit massaal, maar steeds individueel moet verstrekken. Te weinig wordt er nog op gelet, dat iedere emigrant een geval op zich is met specifieke om standigheden. Zij, die met de voorlichting belast zyn, moeten geval voor geval na gaan, kennis nemen van milieu en omge ving en hun adviezen verstrekken op grond van hun ervaring met de aspirant emigranten. Nadat de heer Haveman do emigratie naar diverse landen had besproken en over de mogelijkheden die er zyn, had verteld, ging hy nader in op de moeilykheden, die zich met de emigratie naar Nieuw-Zeeland hadden voorgedaan. In dit geval heeft er namelijk een woordbreuk van talrijke Nederlandse immigranten plaats gevon den en als gevolg hiervan zyn de Nieuw- Zeelandse autoriteiten zeer gereserveerd geworden ten opzichte van onze landge noten. De kwestie is deze: velen hebben voor hun vertrek een contract getekend voor twee jaar, waardoor zy zich verplicht hebben om gedurende die tijd in een be paald beroep werkzaam te zijn. Nauwe lijks is men echter in N. Zeeland gearri veerd, of men verscheurt het contract in figuurlijke zin. verlaat het bedryf waar men te werk was gesteld en neemt de eerste de beste baan aan, waar men een paar pennies per uur meer kan verdie nen. of die meer geschikt lykt. De heer Haveman acht dit een ergcr- lyk versehynsel, vooral ook omdat er zo veel goodwill door verloren gaat en Ne derlands goede naam wordt aangetast. Met zeer veel moeite hadden wy aldus de commissaris gedaan gekregen dat Nieuw-Zeeland een proef zou nemen met een tiental gezinnen (tot dan toe konden alleen vrygezellen naar dit land emigre ren, omdat men aldaar over onvoldoende huisvesting voor gezinnen beschikt). Maar wat geschiedde? De eerste twee kinder loze echtparen waren nog niet in Nieuw Zeeland, of zy weigerden op het iand- bouwbedryf waarvoor zy getekend had den. te gaan werken. Veel te veel avon- turiert men cn wordt geredeneerd: als ik maar eenmaal daar hen, dan lap ik het contract aan m'n jaar» en ga mijn eigen weg. Geen wonder dan ook dat de Nieuw Zeelandse autoriteiten hoge eisen gaan stellen aan de adspirant-emigrant en dat men met name let op hun arbeidsverle den. omdat daaruit kan biyken in hoe verre men met werkwillige en betrouw bare elementen te doen heeft Zeer velen moesten dan ook op grond van hun ar beidsverleden in ons land worden afge wezen voor emigratie naar Nieuw Zee land. Wat <je mogelijkheden in Peru en Ecuador betreft, deze acht de heer Ha veman zeer gering, ondanks de toezeg ging van de president van het laatst genoemde land aan Prins Bernhard, dat men wel enige millioenen Nederlanders zou kunnen opnemen. De zaak is zo, aldus spr., dat deze landen zowel uit sociaal als uit economisch oogpunt nooit voor massale emigratie in aanmerking kunnen komen. De allereerste voor waarden die een land ..emigrabel" ma ken. nl. de mogelijkheid tot absorptie ontbreken er te enen male en deze Zuidamerikaanse staten kunnen dan ook in geen geval een oplossing bieden voor het vraagstuk van de overbevol king waarmede wy te kampen hebben. Natuuriyk blijven er wel kansen voor individuelen en: het is zeker niet zo, dat een ingenieur b.v. die aldaar al# advi seur van de regering kan optreden. ar zijn brood niet kan verd'enen, maar emigratie op enigszins grotera moet zeker ontraden worden. Van onze verslaggever) Waaneer U dit verhaal leest, deint het emigratieschip „Fairsea", waar over zoveel te doen is geweest, reeds rustig op de Noordzee. En niet alleen aan boord van deze boot zullen mensen een zucht van verlichting slaken, dat „alles achter de rug" is. Ook voor een aantal emigratie-instanties in Nederland is er rond dit schip zoveel deining ontstaan, dat de naam van deze boot en de boeking voor deze reis naar Australië een rare bijsmaak hebben gekregen. Met één van de hoofdpersonen in dit drama, pater L. Maas (S.V.D.), die gisteravond in Rotterdam een gesprek van anderhalf uur had met mr ir B. Haveman, commissaris voor de immigratie, hadden wij een onderhoud. „U weet, begon pater Maas, dat ik met I krant in handen bij het begin van de een opdracht van het Australische Epis- openbare verkoop van z'n gehele boer derij-inventaris. De notaris was al gearri veerd, evenals de geïnteresseerde aspi rant-kopers- Ja, dat was de familie uit Dinther (N.-Br.). Men mag dan van de tijde van de Stichting Landverhuizing opmerken, dat men met de boekingen wel „gokken" móét, maar met mijn mensen hóéfde niet gegokt te worden: ze waren dat had men mij te verstaan gegeven geboekt. Zelf heb ik een andere methode uit gedacht en daarvoor de steun van de Australische emigratie-autoriteiten hier te lande gekregen. Van de heer Cliffe chief migration officer in Den Haag heb ik persoonlijk de verzekering gekregen, dat mijn mensen werkelijk geen 25 keer naar Den Haag hoeven te komen om geholpen te worden. Bij een minimum aan reizen naar de officiële emigratie- instanties in Den Haag gaf mr Cliffe mij de zekerheid, dat iedere emigranten familie, die onder mijn schema vertrekt, binnen anderhalve maand „bootklaar" is, dan moeten ze op onze Katholieke Cen trale Emigratie Stichting een lijst krijgen van de beschikbare boten met de vertrek data. En iedere emigrant moet dan zélf zijn boot uitkiezen en dan natuurlijk ook op de afgesproken datum komen op dagen. En hier werd ons gesprek afgebroken door de komst van ir Haveman, die zich allereerst excuseerde dat hij pater Maas zolang had laten wachten, maar toch eindelijk eens had willen „af-eten" (hy copaat en met de volledige instemming van de Australische autoriteiten naar Nederland kwam om volgens het door mij opgestelde schema Nederlandse gezinnen, vooral uit agrarische kringen, te laten emigreren en wel zo snel mogelijk.Bij mijn eerste bezoek aan de Stichting Land verhuizing Nederland, nog vóór de be richten bekend werden als zouden er op de „Fairsea" achthonderd plaatsen leeg blijven, boekte ik daar 75 plaatsen op dit schip voor mijn emigranten. Ik sprak daar met de heer Van Luik, die mij meedeelde: ..Ik zal alles regelen, het is in orde Ik vertelde hem er toen meteen bij: „Waarschijnlijk heb ik nog wel meer plaatsen nodig". Ook daarop antwoordde dezelfde heer Van Luik, dat dit in orde zou komen, wanneer ik die extra plaatsen, welke ik méér nodig had, dan maar opgaf vóór het begin November. „Goed" antwoordde ik, „als ik er nog meer nodig heb, weet U dit vóór 1 November Bij de openbare verkoop „U hebt dus van de zijde van Stichting Landverhuizing nooit een mededeling ontvangen, dat de definitieve opgave veertien dagen vóór het vertrek van de „Fairsea" moest geschieden; dat er een fatale datum was?" „Neen", antwoordde pater Maas met de grootste stelligheid, „men heeft my op geen enkele wijze iets gezegd daar over. Ik leefde dus ln de stellige over tuiging, dat de 75 plaatsen geboekt warenToen kwam het was dc 24ste November 's avonds in Amsterdam de mededeling via dc Katholieke Centrale Emigratie Stichting, dat de mensen van mijn schema niet mee kon den. Door afkeuring waren er inmiddels reeds een paar gezinnen afgevallen, maar ook de twee, die definitief goed gekeurd waren door de Australische autoriteiten hier te lande, konden plot seling niet mee. Eén gezin kreeg nog een telegram van de Stichting Landverhuizing, de vader van het andere gezin hoorde eerst van de ramptijding, dat-ie niet mee kon, toen men hem eenkrant overhandigde, waarin het bericht stond. Hij kreeg die had die dag reeds twee lezingen ge houden over emigratie, één in Den Bosch en één in Nijmegen) en het was negen uur 's avonds voor hij aan tafel kon gaan. Het gesprek vond onder vier ogen plaats, duurde véél langer dan pater Maas gedacht had, maar deze emigratie- prièstetr kwam er zeer tevreden vandaan. Ik ben op myn standpunt blyven staan, dat de fout by de Stichting Land verhuizing Is gemaakt. Men had mij moeten waarschuwen vóór die fatale datum en dat heeft men niet gedaan. Ir Haveman gaf dit ook toe, verontschul digde mij, dat ik de hele emigratie techniek hier te lande onmogeiyk kon kennen maar meende, dat men my toch by de Katholieke Centrale Emigrati# Stichting wel op het bestaan van een dergelijke datum had moeten wyzen. Maar ik heb verder een uiterst pret tig onderhoud met hem gehad, en waarschijnlijk heeft het voor de emigratie naar Australië nog zeer posi tieve resultaten, waardoor ik me nog intensiever dan vroeger met het wei en wee van onze mensen daar èn de adspirant-emigranten hier te lande zal kunnen gaan bezighouden. Woensdag aanstaande vlieg ik terug- Oorspronkelyk zou ik met de „Fairsea" zyn meegegaan als boord-aalmoezenier, maar nu er niemand van „mijn" emigran ten mee kan, is dat niet nodig. Er is bovendien geestelijke verzorging aan boord En daarna vroeg hij ons, staande op een yskoude Coolsingel, de „wwweg" (met een typisch Angelsaksische „w") naar het adres, waar hy die nacht zou slapen. We zagen hem verdwijnen, dachten: „Wèèr een van de nachten dat-ie niet thuis slaapt, in Helmond bij zijn familie, die zo naar deze korte vacantie van hun emigratie-pater verlangd hadden". Op het moment, dat u dit leest zijn de laatste Nederlandse kustlichten voor de „Fairsea" vermoedelyk allang vervaagd, hebben al de Australiö-emigranten die wel geboekt zijn. reeds lang van de reling hun weg gezocht naar hun hut of het ruim. beginnen ze aan de eerste nacht van een vreemd avontuur. Emigreren is een hard bedrijf, niet alleen voor de emigranten zelf. U hoeft het pater Maas niet meer te vertellen, en ook de betrokken instantie» niet meer. De positie van het aan de Noord-Oost kust van Zweden aan de grond gelopen Nederlandse motorschip „Asuncion" is verbeterd, zulks door de betere weersom standigheden van Vrijdag. Het bergings schip „Hermes" biyft water uit de „Asun cion" pompen. Een gedeelte ven de la ding zal waartchUniyk gelost worden, voordat een nieuwe poging wordt gedaan om het schip weer vlot te krijgen. „Sopa conchicharos" of in goed Nederlands „snert" was het meest gevraagde gerecht in het restau rant op de tentoonstelling Asi es Holanda", die in het begin van deze maand in Mexico City is gehouden. Dit vertelde chef hofmeester H. Helweg van de K.N.S.M. gisteren. Hij was uitverkoren door de CIHAN dc regeringsinstantiedie bemid delt tussen exposities in het buiten land en Nederlandse firma's en be drijven om in dit restaurant ty pisch Nederlandse maaltijden te be reiden. Er werd niet alleen erwtensoep geserveerd, maar ook bruinebonen- soep en tomatensoep. Op het menu stonden voorts stamppot boerenkool met worst, hutspot met klapstuk (plato tres de octubre) en om toch enigszins aan de Mexicanen, die veel bonen eten, tegemoet te ko men, capucijners. Ondanks de vrij hoge tempera tuur in de Mexicaanse hoofdstad was de belangstelling voor deze ge rechten overweldigend. Het restau rant bood plaats aan t00 personen, maar er waren dagen, dat 1000 eet- lustigcn zich iti de kleine ruimte verdrongen. Het was zelfs zo erg, dat de gasten bij kok Helweg in de keuken hun maaltijden kwamen gebruiken. Dc heer Helweg maakte op zekere dag een boeket roosjes, die uit rauwe aardappelen werden ge sneden. De pachter van het restau rant, die zo iets nog nooit had ge zien, toonde het boeket aan zijn gasten en het resultaat was, dat Helweg die dag wel veertig boeket ten moest maken. Bepaald verlegen was deze zeeman, die van zijn Uoaalfde jaar in het vak zit, toen de warmbloedige Mexicanen hem in triomf op de schouders namen en door de eetzaal droegen. Duizenden liters erwtensoep heeft deze 51-jarige inivoner van Amstelveen bereid, maar toen hij in, Nederland terugkeerde zette h\j zich met graagte aan de erwten soep, die zijn echtgenote hem voor zette. Thuis kook ik nooit, omdat het mij veel beter smaakt als myn vrouw het eten klaar maakt*, *>o vertrouwds de heer Helweg ons nag toe.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 1