Als Europa een Komen werkgelegenheid sociale voorzieningen in gevaar? aat worden en WEST-DUITSLAND EN DE OOSTDUITSE BEWAPENING iepan DOOD aan de ratten! Italiaanse politicus Orlando overleden Bisschoppeliïk woord over de midden roepen Korea-resolutie van India met grote meerderheid aangenomen Pleegzuster Bloedwijn m Convertibiliteit bevorderen door verbetering van E.B.U. Waarschuwing van de Britse lioge commissaris te Bonn L. v. d. Broeke 70 jaar Diplomaat dood gevonden Sigarenmakers gingen staken de haarlotion, die de wereld veroverde Zuid-Holland moet zich meer inspannen i i - Zet u samen in om lijn weer recht te trekken Abt van de Keizersberg vraagt ontslag Kikoejoe waarschuwt tegen Mau-Mau Koningin huldigde Haar chauffeur Alle stemmingen weerspiegelden de controverse DINSDAG 2 DECEMiTt? PAGINE 3 Stijging van het reële loon niveau Monetair evenwicht J. E. DUMONT OVERLEDEN Bekwaam decor- en costuum- ontwerper Te koud om te werken L» A Ivm „HORIZONTALE EIGENDOM" Gisteren de eerste ingeschreven Vraag óók Stilbépan, de volmaakte biolo gische haarcrearn, in tube of pot voor de ideale haarverzorging. Ratten genoeg! OVERVERMOEID De emigratie De zwakke plekken De komende actie Reuzenkrentenbrood voor Barend Hoogeveen KATHOLIEKEN EN HUN CULTUURTAAK Samenwerking ook met andersdenkenden De bezorgdheid, die in diverse landen bestaat voor de gevolgen van Europese integratie voor de werkgelegenheid vloeit voort uit twee overwegingen, n.l. de onmogelijkheid de binnenlandse markt te beschermen en de vrees, dat een politiek van voortdurende full em ployment niet meer mogelijk zal zijn, aldus lezen wij in het, prae-advies over de Europese Integratie", dat prof. dr P. Kuin voor de Vereniging voor do Staathuishoudkunde heeft uitgebracht. De integratie zal echter door dc alge mene verheffing van het levenspeil in Europa tenslotte voor elk land waar schijnlijk per saldo voordelig zijn. Andere bedrijfstakken in dat land zullen zich uit breiden en dc gehele bevolking zal pro fiteren van de goedkopere invoer. De economische integratie zal voorts gepaard moeten gaan met een vrijheid van migra tie in Europa, opdat dc partiele werkloos heid in bepaalde landen kan worden ge absorbeerd door dc uitbreiding der werk gelegenheid elders. Dat een politiek van full-employment in een geïntegreerd Europa niet meer moge lijk is, is op zichzelf geen verlies, even min als het een verlies is wanneer aan een mens de mogelijkheid van voortdu rende lichte intoxicatie wordt ontnomen. Er zal echter collectief gewaakt moeten woi-den tegen deflatie, terwijl in de twee de plaats de landen in kwestie zullen ver langen, dat op Europese schaal een poli tiek wordt ontworpen voor incidentele bevordering van de werkgelegenheid in tijden van depressie. Voor de vraag of de sociale voorzienin gen door Europese integratie in gevaar kunnen worden gebracht, is het o.a. van belang hoe de financiering geschiedt. Voorzover de benodigde gelden voor de voorzieningen uit belastingen jv orden ge vonden, is het zuiver een kwestie van de verdeling van het nationaal inkomen. Voorzover echter de sociale zekerheid be rust op een stelsel van verzekeringen, vormen de premiën (sociale lasten) in wezen een bestanddeel van het loon. D» vraag naar de toekomst der sociale voorzieningen houdt dus nauw verband met de vraag naar de toekomst van het nationale loonniveau. In een Europa waar een vrije concurrentie heerst, kan geen enkele nationale bedrijfstak een hoger in komen bedingen dan overeenkomt met zijn bijdrage aan de Europese economie. Men mag aannemen, dat de verschillende bedrijfstakken van een land met uiteen lopend succes aan de Europese concur rentie zullen deelnemen. Voor Nederland mag men voor een vrij nahiie toekomst aannemen, dat net ge mïHdelde niveau der reële lonen na de m- Tratie hoger zal liggen dan te voren. Voor Europa als geheel is zeker op dc duur een stijging van het reële loonpeil tc ver wachten. Verschillen in loon- en prijs- niveau Het is gebruikelijk bij discussies over integratie aan te nemen, dat de loon- en nriisniveaux in de deelnemende landen elkaar moeten hebben genaderd, aldus prof. Kuin in zijn prae-advies, dat de op het bedrijfsleven drukkende lasten onge veer gelijk moeten zijn, dat m alle landen zowel intern als extern een monetair evenwicht bestaat en dat de hoofdlijnen der financiële politiek op elkander moe ten v/orden afgestemd. Als men dit goed doordenkt, betekent het, dat economische integratie in Europa onmogelijk is of op zijn minst dat er generaties nodig zouden zijn alleen om de voorwaarden te scheppen. De waarheid is echter dat zonder inte gratie de verschillen eerder groter dan kleiner worden. De geschiedenis wijst al uit, dat een begin mogelijk is gebleken. Het. verschil in lonen en prijzen kan al leen als een bezwaar tegen integratie gelden als er werkelijk sprake is van uit eenlopende nationale niveaux. Wanneer het verschil slechts afzonderlijke bedrijfs takken geldt, is de kans groot, dat voor ieder der deelnemende landen de integra tie zowel voor- als nadelen meebrengt. Wanneer ccn land echter als geheel een hoger loon- cn prijsniveau heeft dan an dere landen, dan wordt dit veelal als een bezwaar tegen integratie gevoeld. Op deze mening valt veel af te dingen. In de eerste plaats moet men niet naar het loon- cn prjjsnivcau zien, maar naar het niveau van dc kosten per eenheid-pro duct. Hoge lonen, die een uitdrukking vormen van hoge arbeidsproductiviteit zijn zeer goed verenigbaar met concur rerende productiekosten. Zelfs een hoog binnenlands prijspeil is niet altijd een aanwijzing van hoge productiekosten, voorzover het nl. veroorzaakt wordt door hoge distributickosten. Is dus enerzijds het nationale kosten niveau een zeer oneigenlijk begrip, ander zijds is de kostprijs van een artikel in de meeste bedrijven volstrekt geen voor al tijd gegeven grootheid. Bekend is de uit spraak van dr Paul Rijkens, dat door systematische verbetering van werkme thoden bij de Unilever een verhoging van de arbeidsproductiviteit d.i. een verla ging van de arbeidskosten per eenheid van 30 pCt kon worden bereikt. Voorts kunnen de kosten door modernisering ver laagd worden. De stelling dat er eerst monetair even wicht in Europa moet zjjn bereikt alvo rens volledige integratie mogelijk is, wordt niet algemeen aanvaard. Er zijn ook aanhangers van dc omgekeerde stel ling. In beide gedachten zit iets goeds, aldus prof. Kuin. Voor plotselinge verwe zenlijking zijn geen van twee echter vat baar. Sommigen zouden convertibiliteit wil len forceren door hetzij de koersen geheel los te laten, hetzij de door het Interna tionaal Monetaire Fonds toegestane mar ges te verwijden van 2 pCt. tot bijv. 5 pCt. onder en boven de officiële pariteit. De meeste deskundigen zijn het er ech ter over eens, dat vrije koersvorming op dit moment te grote risico's met zich brengt. Als de handel in valuta wel vrijer maar niet vrij wordt, als valuta-arbitrage practisch onmogelijk blijft en de premies voor het dekken van posities oplopen, heeft het niet bij de valutahandel betrok ken bedrijfsleven een grote kans om bij wijdere marges „the worst of two worlds" te krijgen. De beste bevordering van de converti biliteit bestaat voorlopig in verlenging en verbetering van dc Europese Betalings Unie Aanbevelingen door de E.B.U. en het I.M.F. aan een land met een permanente debitcurenpositie zouden echter kracht bjj gezet moeten kunnen worden door een dcrgeljjk land boven zijn quotum te dwin gen de E.B.U. te verlaten indien de aan bevelingen niet nagekomen worden. Als ultimo ratio moet het middel der deva luatie open blüven. Aan een hardnekkige crediteurenpositie kunnen ten grondslag liggen een onder gewaardeerde valuta, een nationaal pro ductieoverschot, of wel een transitohan del die dollars omzet in vorderingen op de È.B.U. Een land met 'n permanent uit- vocrsaldo naar Europa voortvloeiend uit een nationaal productie-overschot zal be reid moeten zijn. de rol van kapitaal exporteur op zich te nemen. Bij een tran sitohandel, die dollars omzet in vorde ringen op de E.B.U. verzwakken zowel de extreme debiteur als de extreme credi teur de dollarpositie van de E.B.U. groep als geheel. Een van de verbeteringen die in het E.B.U. bestel dan ook nodig zjjn, is een gecoördineerde dollarpolitiek. In de publicatie van de Vereeniging voor. Staathuishoudkunde wordt ook een prae-advies over de integratie gegeven door prof. dr J. Verdoorn, waarvan wij in ons blad van morgen een overzicht zul len geven. poetsen' Op 11 December zal de rustende journa list L. A. P. M. van de Broeke, die meer dan 25 jaar zijn beste krachten heeft ge geven aan de katholieke zaak, zijn zeven tigste verjaardag vieren. Alle facetten van het rijke Roomse leven heeft Van de Broeke belicht. Zijn artikelen waren uni verseel in de ware betekenis van het woord. Hij was politicus en kunstenaar, apologeet en verslaggever, en wat er uit zijn pen kwam was immers van uitstekend gehalte. Vele jaren was Van de Broeke een ge ziene figuur in de hoofdstad. Iedere dag kon men hem als echte Amsterdammer zijn Kalverstraatje zien maken. Hoewel hij een all-rounder in de ware zin van het woord was ging wel zijn grootste be langstelling uit naar het toneel en de gemeentepolitiek. Zijn toneelrecensies waren gedegen en de gemeentepolitiek had hij wat men noemt door". Ook de geschiedenis van Amsterdam in de oudheid had zijn belangstelling. Tenslotte mag niet worden vergeten het werk dat hij verricht heeft voor het Ge nootschap van de Stille Omgang. Met de grondleggers, de familie Elsenburg, was liij wel de grote promotor van dit mooie werk. Iedere vergadering woonde hij dij, hij schreef hierover vele artikelen en brochures, hij was elke ommegangnacht aanwezig en immer vloog hij in v"u*" vlam wanneer er maar iets was dat de piëteit kon varstoren en de klemtoon te veel legde op bijkomstigheden. Zijn actie tegen de straatverkoop in die jaren staat ons nog levendig voor de geest. G. O. De Britse Hoge Commissie te Bonn heeft Maandag medegedeeld, dat Oost- Duitsland thans ruim 100.000 man oiiocr de wapenen heelt. Dit is minstens 35.000 man meer dan zes maanden geleden. De in opbouw zijnde Oostduitse luchtmacht telt thans 5000 man. Alle drie in de opbouw zijnde wapens van de Oostduitse strijd krachten hebben een in verhouding groot aantal officieren. Dit maakt een snelle uitbreiding mogelijk, indien de huidige opleiding van soldaten wordt bespoedigd. In de verklaring werd gezegd, dat. deze toeneming van de militaire kracht van het Sovjet-blok een Westduitse deelne ming aan de Westerse defensie „steeds dringender noodzakelijk maakt". De mededeling an de Britse Hoge Commissie komt juist aan de vooravond van de behandeling door de Westduitse Bondsdag van de bekrachtiging der West duitse herbewapening en de conventies van Bonn. De debatten zullen namelijk morgen, Woensdag, beginnen. De commissie voor buitenlandse aan gelegenheden van de Westduitse bonds dag heeft de bondsdag geadviseerd de ver dragen met het Westen te ratificeren. Als een soort van tegenprestatie stelt de commissie vijf resoluties voor. die onder meer het volgende omvatten: Een protest tegen de confiscatie van Duits particulier bezit in het buitenland als herstelbetaling; h'et verzoek om een ga rantie, dat geen verdere herstelbetalingen zuilen worden geëist; het teruggeven van Duitse handelsmerken; het overbrengen van de keizerlijke kroonjuwelen van Wenen naar Neurenberg; teruggave van de gebouwen van Duitse ambassades en legaties in hcL bu.tenland, zoals ook Japan die heeft teruggekregen. Men verwacht, dat de Westduitse hulp, indien de betrokken verdragen worden bekrachtigd, in totaal een half millioen Te Amsterdam is op 55-jarige leeftijd plotseling overleden de Franse schilder en ontwerper, do heer Jacoues Edme Du Mont. De overledene is in 1932 naar Holland gekomen als modeontwerper en was tot 1940 als zodanig werkzaam. Na de oorlog is de heei Du Mont zich meer en meer op theatergebied gaan bewegen. Hij h wft decors en costuums ontworpen voor de Haagsche Comedie, voor Rotterdams To neel, Comedia en Het Volkstoneel, dat hem in 1947 zijn eerste en zeer onlangs zijn laatste opdracht voor costuums heelt gegeven. Du Mont trad vooral de laatste jaren sterk naar voren o.a. door de costumes die hij ontwierp voor „Othello" en voor Lope de Vega's „De mirakelridder". man zal bedragen. Voorts is reeds een begroting voor de Westduitse bijdrage aan de Westerse defensie voor de tweede helft van 1953 en het eerste kwartaal van 1954 opgesteld. Volgens deze begro ting zal maandelijks een bedrag van 717 millioen mark voor genoemde bijdrage worden uitgetrokken. De kapitein van de Italiaanse Oceaan stomer „Giulio Cesare" heeft Maandag de politie te Genua medegedeeld, dat een Poolse diplomaat, die zich van Zuid- Amerika naar Polen begaf twee dagen geleden dood in zijn hut is gevonden. De diplomaat zou medereizigers verteld hebben, dat hij vreesde voor de veiligheid van zijn gezin in Palen. Hij voegde eraan toe. dat hij „onder geleide" van twee Russen was. Later werd gemeld, dat de nationaliteit van de diplomaat nog niet vaststaat. De politie wilde geen inlichtingen in zake deze kwestie verschaffen. Mede reizigers verklaarden, dat hij Brozek heette en 42 jaar oud was. Zij geloofden, dat bij een Pool of een Tsjechoslawaak was. Bij het lijk van Brozek werd een brief gevonden. Volgens een tenslotte door de politie te Genua vrijgegeven bericht, was Brozek in het bezit van een Tsjechoslowaaks pas poort. De brief, die in zijn hut was ge vonden, was aan zijn vrouw, die in Tsjechoslowakije woont, gericht. IS (Van onze correspondent). Een onenigheid tussen sigarenmakers enerzijds en de directie van de sigarenfa briek „Dejaco" te Culemborg, anderzijds, was Maandag de oorzaak dat een groot deel van het personeel een dag vrijaf krsc§. Reeds vroeg heerste op de afdeling siga- renmakerij ontstemming over de koude, die op de fabriek heerste, waardoor de si garenmakers hun stukloon-werk bijna niet konden verrichten. Nadat aanvanke lijk de temperatuur iets was opgelopen, zakte deze weer, waarop in overleg met de fabriekscommissie, bestaande uit verte genwoordigers van de Unie-bonden N.V.V., K.A.B. en C.N.V., en een onderhoud met de directie, dat geen resultaat oplevei de, werd besloten het werk deze morgen te staken Toen tegen het aanvangsuur van Maan dagmiddag de sigarenmakers 't werk wil de hervatten, bleef de poort gesloten en moesten zij huiswaarts keren. Contact werd opgenomen met de hoold- besturen die om vijf uur een onderhoud aanvroegen met de directie. Alleen de vertegenwoordiger van het N.V.V. kon hierbij aanwezig zijn. Deze zal in samen werking met de andere organisaties trach ten te bewerkstelligen dat het gederfde loon door de werkgever aan de betrokken werknemers wordt vergoed. 4. VOOR DAMES EN HEREN Met ingang van gisteren is de wet op de „horizontale eigendom" in werking ge treden. Deze wet houdt, zoals men weet, in, dat men een gedeelte van een gebouw in eigendom kan verwerven. Tot nu toe kende de Nederlandse wet alleen de fi guur, dat de eigenaar van een stuk grond eigenaar is van alles wat er op staat. Gisteren zijn de eerste inschrijvingen voor de horizontale eigendom geschied, o.a. te Rotterdam. Deze betroffen een flatgebouw te Schiedam, dat speciaal met het oog op de nieuwe wet werd gebouwd en verleden maand gereed is gekomen. In 41 landen een enorm succes! Overal ter wereld schrijven artsen Stilbépan haarlotion voor, omdat vaststaat, dat geen enkele der verouderde lotions op zo'n doel treffende wijze genezing kan brengen bij haaruitval, roos en vroegtijdige vergrijzing. Stilbépan is geen gewone haarlotion. Stilbépan is een geneesmiddel met hormo nale werking. Koop vandaag nog een flacon De enquête, die de Plantenziektenkun- dige Dienst in het gehele land heeft gehouden naar de resultaten van de rattenbestrijding in 1951, brengt aan het licht, dat Zuid-Holland in vergelijking met de andere provincies niet op de eerste plaats komt. Wel is de medewer king van de gemeenten opmerkelijk groot, maar de bereikte resultaten zou den beter kunnen zijn wanneer de uitleg van de lokaasportics oordeelkundiger zou geschieden. De enquête toont aan, dat in Zuid- Holland minstens evenveel ratten als elders voorkomen. In de gemeenten, waar Dc bekende Italiaanse staatsman Vit- toria Emmanuele Orlando is Maandag avond tc Rome overleden. Hü is 92 jaar oud geworden. Orlando heeft vooral na de beide wereldoorlogen zijn stem doen horen. In 1919 behoorde hij met Clemen- ceau, Lloyd George en Wilson tot „de grote vier" van de vredesconferentie tc Versailles. Na de tweede wereldoorlog verzette hij zich krachtig tegen het Ita liaanse vredesverdrag en hij deed scher pe aanvallen op Engeland en de V.S. om dat zij niet de terugkeer van Triest to Italië hadden bewerkstelligd. De Italianen zien in hem vooral de man, die in 1915. toen Italië te Caporetto door de Oostenrijkers een verpletterende nederlaag was toegebracht, het volk weer nieuwe moed wist te geven. Hij vormde toen een regering, die de steun en het vertrouwen van het volk genoot. Na de oorlog schaarde hij zich aanvan kelijk achter Mussolini, maar in 1925, na de moord op Matteotti, verzette hij zich met alle macht tegen het fascisme Het was echter al te laat cn hij trok zich uit de politiek terug. Orlando was een brillant redenaar. De laatste jaren gebruikte hij zijn talenten vooral om te ageren tegen het vredesver drag en de status van Triest. Herhaalde lijk maakten de communisten in hun strijd tegen de regering-De Gasperi dank baar gebruik van zijn felle critiek. (Advert en tlej neem tn het begin ran dit jaar is. op initiatief van de praesides der muziek- gt zeischappen van de erkende corpora in Nederland, het Nederlands Studenten Orkest opgericht. liet doel is, gezamenlijk te musiceren met studenten uit alle universi teit ran ons land; voorts om concerten te geven en het batig saldo te ge bruiken ter ondersteuning van medische en sociale noden onder de studen ten in ons land. Het Nederlands Studentenorkesttijdens een repetitie, ter voorbereiding van de tournee, De dirigent is Yvon Baarspul. (Van onze correspondent) „Draagt elkanders lasten". Met dit Evangeliewoord richtte Z. H. Exc. mgr dr A. Hanssen, coadjutor-bisschop van Roermond, zich Maandag tot de jaarvergadering van de Limburgse Land- en Tuinbouwhond, welke werd gehouden in Theater Harmonie te Roermond. Dc coadjutor, wiens grote belangstelling voor de landbouwers en tuinders bekend is, bad lof voor de organisatie, doch waarschuwde tevens tegen misplaatst standsbewustzijn, toen bij wees op de belangen van andere bevolkingsgroepen. Mgr beschouwde bet als een winst der na-oorlogse jaren, dat men de maatschappij meer in baar geheel is gaan bezien. In verband daarmede vermaande bij tot zorg voor de kleineren en zwakkeren. De landbouwers en tuinders en ook de arbeiders komen aan een behoorlijk inkomen; de middengroepen liggen echter enigszins achter. „Zet U samen in, om deze lijn weer recht tc trekken; gedachtig het Evangeliewoord: Draagt elkanders lasten". De Roermondse coadjutor constateerde in hef algemeen een betrekkelijke wel vaart. Hij stelde echter de vraag, of de geestelijke ontwikkeling daarmee gelijke tred houdt. Grote kennis op vaktechnisch gebied is verworven. Daar moet modern godsdienstonderricht naast staan. Dan is de organisatie gezond en kan men met een gerus - nar- de noodzakelijke overschake ling van velen van landbouw naar in dustrie onder de ogen zien. Mgr besloot zijn toespraak met aan de vergadering zijn bisschoppelijke zegen te geven. Aan het begin der jaarvergadering heeft bondsvoorzitter G. Mertens ,n een breed voerig overzicht het tegenwoordige land bouwbeleid onder de loupe genomen. De L.L.T.B. heeft o.a. zorg over de melkprijs en de varkensprijzen. Nam de regering tot dusverre als basis voor de melkprijs de zg. kale kostprijs plus een zeker percentage ondernemersloon, thans baseert zij zich voor de zandstreken op de kostprijs zonder ondernemersloon. Dit principe van kostprijs plus ondernemers loon is niet eerder discussiabel geweest. Gaat men zo door, dan wordt in de toe komst de garantieprijs vastgesteld op de gemiddelde kostprijs van het gehele land en zouden de zandstreken deze niet eens halen. Wat de varkens betreft, was er in de voorgaande jaren steeds een garantieprijs voor bacon. Daarmee werd ook de prijs van de zware varken* op peil gehouden. De varkensstapel werd op aanraden der regering uitgebreid. Nu loopt er met Engeland een contract (tot 1 Januari '54) van slechts 35.000 ton. Dit is waarschijn lijk reeds in het voorjaar '53 volgeleverd. Wat zullen dan de resterende varkens op brengen? Overgaande op het terrein der emigratie constateerde de heer Mertens. dat Lim burg, dat het grootste bevolkingsover schot heeft, in verhouding tot de rest van het land te weinig emigranten levert. Voorts speel1 het probleem der ongehuw de jonge mannen, vooral in Australië en Nieuw-Zeeland. een belangrijke rol. Ais de vrouwen en meisjes niet in gelijke mate naar elders gaan zal de emigratie niet slagen. Weinig animo voor P.B.O. Sombere geluiden liet de voorz. van de L.L.T.B. horen over de P.B.O. in de land bouw. Het aanvankelijke enthousiasme is geheel bekoeld. Men voelt geen behoefte aan een Landbouwschap, dat slechts ver ordeningen kan uitvaardigen of verorde ningen door productieschappen krijgt op gedragen. Ook voor de instelling dezer productschappen voelt men in landbouw- kringen zo goed als niets meer. De heer Mertens betreurde het. dat de P.B.O. voor de landbouw van zo weinig betekenis, wellicht zelfs ongewenst dreigt te worden. Men had er gaarne con amore aan mede gewerkt. Het exportvraagstuk is een beangstigend probleem geworden. Het fruit beeft be wezen, hoe afhankelijk wij zijn van het buitenland en hoe weinig er internatio naal nog aan West-Europese eenheid ge dacht wordt, in dit verband kwam men op de kwestie van het rooien van fruit bomen. De voorzitter der Coöp. Roer mondse veiling toonde zich voorstander van uitbetaling der rooipremie ook aan kleinere bedrijven. Ook de secretaris van de K.N.B.T.B., mr Brouwers, nam enige punten van het landbouwbeleid door. Hij hield een plei dooi voor het kleine gezinsbedrijf, waar mee de grote politiek zich niet zo gaarne inlaat. Men denkf daar liever aan grotere bedrijven. Het gezinsbedrijf speelt ech er in het sociaal-economische beste] van be. land een grote en zeer belangrijke rol. Voor zijn behoud moet men op de bres staan; het buitenland gaat on9 daarin voor. Bedrijfsmoeilijkheden, die bij gro e bedrijven tot ontslag van personeel voe ren, worden in het gezinsbedrijf in eigen kring opgelost en er komen dan geen werkers op straat. Het gezinsbednjf weik voorts bezitsvorming in de hsn^- kweekt familiezin, gevoel voor stabilitei en rus in het land. De verschillende verslagen werden goed gekeurd. De contributie werd vastgesteld volgens progressie naar gelang he aantal ha Medegedeeld werd. dat drs Cluitmans. adjunct-secretaris van de L.L.T.B., be noemd is t0t adjunct-directeur van Land bouwbelang. Hij wordt bij dc L.L.T.B. opgevolgd door drs Hutschemaekers, wiens plaats als leider van de coöperatjedienst wordt ingenomen door de heer Coene- mans. De heer Derks Jr is benoemd tot secretaris van de Vestigingsdienst als op volger van de heer Crijns, die zich thans geheel kan geven aan het veelomvattende werk van de C.O.V.A.S. In de middagbijeenkomst hield dr G. Plattel O.P. een knappe, strakke en zake lijke inleiding over sociale voorziening voor zelfstandigen. Kernpunt van zijn be toog was de vraag, of hiérbij het persoon lijke initiatief of de collectiviteit de door slag moet geven, een vraag, welke de spreker momenteel niet kon beantwoor den. Direct noodzakelijk zijn zeker een samenwerking en harmonie tussen eigen initiatief en zorg van boven af Het slotwoord werd gesproken door de geestelijk-adviseur, deken ir Bemelmans van Heerlen, die o.a. de morele kracht van de boerenstand, het landbouwonderwijs, de Jonge Boeren- en de Boerinnenorganisa- ties naar voren bracht. Ook de adviseur wekte op tot katholieke eenheid. Hij achtte het onverantwoord in deze tijd andera dan katfaoKek te stem men. de bevolking de bestrijding zorgvuldig ter hand nam, was zoveel aanvraag naar het bestrijdingsmiddel, dat beslist met een dichte rat ten stand rekening kan worden gehouden. Ook waren er gemeenten, die niet met één incidentele actie wilden vol staan en die besloten tot een doorlopende actie over te gaan. Voorwaar het bewijs, dat Zuid-Holiand voorlopig nog ratten genoeg heeft en dat er niet de minste reden is voor onverschilligheid van de zijde van de bevolking. De uitslag van de gehouden enquête wijst verschillende zwakke plekken aan. Antwoorden als: „Lokaas wordt niet op genomen" of „Slechte kwaliteit lokaas porties" bewijzen, dat óf het uitleggen van het bestrijdingsmiddel niet juist geschiedt óf dat men niet de nodige voorzorgsmaat regelen treft. Waarom anders melden an dere gemeenten uitstekende resultaten met het lokaas? Het bestrijdingsmiddel, dat gedurende de actie gratis dan wei tegen kostprijs van gemeentewege be schikbaar werd gesteld, moet worden uit gelegd op plaatsen, waarvan men de zekerheid heeft, dat zij door de ratten worden bezocht. Houdt men hiermede geen rekening, dan wordt het niet gege ten. De ratten nemen het lokaas evenmin op wanneer men verzuimt resten van levensmiddelen af te sluiten. Opmerkelijk was het resultiat in schuren en stallen., waar granen, meel en andere rattenpro- visie wel en niet werden afgesloten, In het eerste geval werden alle lokaasporties door de ratten opgenomen, in het andere geval niet één. De Plantenziektenkundige Dienst neemt dan ook aan, dat klachten over het bestrijdingsmiddel grotendeels uit de genoemde oorzaken voortvloeien. Hieraan zai dus meer aandacht moeten worden geschonken. Van 13—22 December a.s. zal Zuid- Holland weer in de landelijke streekacties tegen de bruine rat worden ingeschakeld. Er wordt een beroep op de bevolking ge daan om alle lauwheid cn onverschillig heid te laten varen. Het kan niet langer worden geduld dat de ratten jaarlijks mil- lioenen guldens schade in ons land aan— brengen cn dat zij de gezondheid van ons en onze kinderen blijven bedreigen. Nu wij nauwkeurig weten, op welke wijze de rat met weinig moeite en zonder noemens waardige kosten kan worden verdelgd, rust op ieder de plicht hieraan medewer king te verlenen. Stelt daarom nu reeds de instantie, die in Uw gemeente met de bestrijding is belast, in kennis van de aanwezigheid van ratten. Laat het resul taat in Zuid-Holland niet achterblijven bij dat in de andere provincies! Onze Brusselse correspondent meldt ons, dat de hoogeerwaarde abt van de Bene dictijner-abdij op de Keizersberg te Leu ven, Dom R. Capelle, uit deze functie ontslag heeft gevraagd. Dom Capelle, die lector is aan de Leuvense Alma Mater en een specialist in de geschiedenis van de liturgie, wenst zich voortaan uitslui tend aan de studie en het onderwijs te wijden. De verkiezing van een nieuwe abt zal in de loop dezer maand plaats hebben. Voor de eerste maal heeft een inheem se leider uit Kenya tegenover zijn eigen volk in een radiotoespraak de Mau-Mau zeer streng veroordeeld- Dit deed giste ren Slioed Mathoe, de leider van de in heemse leden van de wetgevende raad van Kenya. Hij spoorde zijn toehoorders aan, zich niet met de Mau-Mau in te la ten, omdat er „uit daden zoals de Mau- Mau verricht, slechts verdriet en gevaar kan voortkomen". Tenslotte deed hij een beroep op de Kikoejoes om de regering te helpen in haar strijd tegen de Mau- Mau. In Nairobi wordt de moed van Mathoe geprezen, maar vele blanken zijn van oordeel, dat h(j zijn eigen doodvonnis heeft getekend. Hij kreeg een sterke politiebescherming. De chauffeur van de Koninklijke fami lie, Barend Hoogeveen, vierde gisteren zijn zilveren jubileum in dienst van de Oranjes. Het werd voor de zUlveren" chauffeur een heel evenement, 's Morgens was er in Paleis Soestdijk een officiële huldiging, waarbij Koningin Juliana haar chauffeur persoonlijk de eremedaille in zilver van de Huisorde van Oranje Nas sau. opspeldde. H. M. bood de jubilaris tevens een kof ferschrijfmachine aan. Ook prinses Wil- helmina was bij de jubileumviering aan wezig, waartoe zij speciaal van Het Loo was overgekomen. De jubilaris kreeg tal rijke cadeaux waaronder een krenten brood van 35 pond. gegeven door de voet balvereniging Spakenburg en werd door velen toegesproken, o.a. door ritmeester Bisschof van Heemskerk, namens de Ko ningin en door baron Baud, namens het Paleispersoneel. Bij de huldiging waren ook talrijke leden van de hofhouding en functionaris sen van het departement van Binnenland se Zaken aanwezig, 's Middags was er in. hotel Eemland te Soestdijk een druk be zochte receptie. Op initiatief van het Katholiek Bureau voor Maatschappelijk en Cultureel Over leg is Zaterdag j.l. te Utrecht een bijeen komst gehouden van katholieke stands- organisaties en vertegenwoordigers van katholieke nationale culturele verenigin gen en instellingen teneinde te komen tot een permanent beraad over de wijze, waarop de katholieken in onderlinge sa menwerking en in samenwerking met an dersdenkenden hun cultuuriaak in Neder land kunnen vervullen. Besloten is o.t permanente beraad tot stand te brengen. Als secretaris van het Katholiek Bu reau voor Maatschappelijk en Cultureel Overleg zal dr J. Ongering het secreta riaat van dit voortdurende contact ver vullen. Het secretariaat is gevestigd Be- zuidenhoutseweg 68 te 's Gravenhage. He speciale politieke commissie der V.N.-Assemblce heeft met 54 tegen 5 (het Sovjet-blok) stemmen bepaald, dat geen geweld mag worden gebruikt om in de Koreaanse oorlog gemaakte krijgsgevange nen te dwingen ai dan niet naar hun land terug tc keren. De commissie nam deze beslissing door met gemelde stemverhou ding het desbetreffende gedeelte der Indi sche resolutie over Korea goed te keuren Zoals bekend, heeft de Sovjet-delegatie zich van meet af aan tegen deze bepaling verzet. Op verzoek van de Sovjet-delegatie wer den de paragrafen der Indische resolutie afzonderlijk in stemming gebracht. Alle onderdelen werden met overgrote meer derheid van stemmen aangenomen. Het voorstel om een vier-landencommis- sie in te stellen, samengesteld uit gelijke aantallen vertegenwoordigers van commu nistische en niet-ocsmmunistische staten, welke de kwestie der krijgsgevangenen zal 1 behandelen, is met 53 tegen fi stemmen goedgekeurd. De Chinees-nationalistisch delegatie stemde deze maal met het Sovjet blok mee. Het Russische amendement, strekkende tot het instellen van een elflanden-com- missie, die een „vreedzame regeling van het Koreaanse vraagstuk zou moeten na streven", werd met 46 tegen 5 stemmen en 8 onthoudingen (Afghanistan. Birma, Egypte, Indonesië, Perzië, Saoedi-Ara- bië, Syrië en Jemen) verworpen. Een ander Russisch amendement, waarin werd verklaard dat een onverwijld afkon digen van een staakt-het-vuren in Korea een noodzakelijke voorwaarde is om vrede te kunnen sluiten, werd met precies de zelfde stemverhouding verworpen. Hetzelfde lot onderging een Russisch amendement, waarin weliswaar eveneens werd gezegd, dat geen geweld tegen de krijgsgevangenen mag worden gebruikt, doch waarin niets wordt vermeld over terugzending naar hun landen van her komst V

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 3