LONGA won kort na de rust NOAD bewaarde zijn kalmte en legde P.S.V. aan banden 1 Toch winst voor Sparta Heerenveen superieur aan t Gooi Voetbal in de mist Draw voor E.D.O. W BOEIENDE STRIJD IN VENLO Goals van nieuwe midvoor Blauw HERACLES ONDER DE LOUPE MAANDAG 8 DECEMBER 1952 PAGINE 3 Kleine Van der Meys de grote man Defensie van Zwolse Boys be zweek in laatste minuut WEER GROTE LUCHTRACE ■iMi M.V.V.-voorhoede stond machteloos In laatste kwartier werd draw tegen EMMA met succes verdedigd Spangen uitverkocht Blessures voor Sparta Eén goal voor Ajax Was genoeg tegen Ensch. Boys Excelsior liieïd V.V.V. in bedwang HALVE DEENSE ZEGE GEEN BONDSVERGADERING IN JANUARI? Stunt van de dag in Assen: Achilles sloeg Haarlem! Vuurwerk in Tilburg G.V.A.V. viel af Heerenveen alleen Sparia: béste dag En wéér N.O.A.D.! Geen ruw spel, maar goede techniek KWESTIE BIJ 13E QUICK Dubbele victorie in Tilburg (Van een speciale verslaggever TILBURG, Zondag. Wanneer P.S.V. liet flegma liad kunnen opbrengen om onmiddellijk na de gelijkmaker (drie minuten na de pauze) door te stoten, NOAD zou stellig niet meer aan bod zijn gekomen. Nu lanceerden de P.S.V,-ers weliswaar een lievig offensief, maar de afwerking van de aanvallen was dermate gehaast en slordig, dat NOAD met koel hoofd alle moeilijkheden uit de weg wist te gaan en opnieuw kon gaan houwen aan een weg die tot een succesvol einde zou leiden. Dat deze weg inderdaad zegenrijk werd, danken de Tilburgers aan hun kleine, maar o zo energieke middenvoor Van der Meys, die, tuk op elk foutje, in de 1 .S.\ .-defensie, op zijn kans loerde en deze tenslotte tweemaal greep. Met een 31 voorsprong werd NOAD vrijwel onaantastbaar voor het moreel geknakte P.S.V. Fouten van Scholtens In de eerste helft waren de kansen vrijwel gedeeld geweest. Het waren aan NOAD-zyde Frits Louer en Van Hees- wijk die doelman Steiger belaagden, ter wij] Huisman het meeste gevaar had van i Dillen Het ging allemaal goed tot aan de 35ste minuut. Toen maakte de P.S.V.- aanvoerder Scholtens een ernstige fout door over een pass van Louer heen te maaien. De opgedrongen rechtshalf wrong zich na dit buitenkansje door de P S.V.-verdediging en bezorgde NOAD de ieiding. Het was geen daverende party voet bal die NOAD en PSV ons voorscho telden maar voldoende attractief om ons het mistige weer te doen vergeten. Jak na de pauze zond Fransen onverwacht, een oerhard schot in, dat Huisman vol komen verraste. Zonder enige moeite verdween de hal m het NOAD-net tli) En nadien stond PSV regelrecht en bij 'herhaling voor doelman Huisman. Het werd benauwd voor NOAD. Een bui- tenspeldoelpunt, van ?0PPe,'er, een waarschuwing in die blykbaar werd misverstaan. Want toen PSV een kwartier lang zender succes had gehamerd greep NOAD een nieuwe kans, die in de 19de minuut reeds succes opleverde. eer faalde Scholtens en toen Steiger te vroeg uitliep was het Van der Meys die klaar stond deze fout naar behoren af te straffen (21). Veertien minuten later wrong Van der Meys zich opnieuw door de PSV-verdedi- gin'g. Zijn hard en hoog schot bleek niet te keren (311. Ofschoon PSV zich na dien nog eens weer wist los te werken, stond de NOAD-defensie voorlopig althans geen tegenpunt toe. Pas Iwee minuten voor het einde benutte Brusselers een kans die hem door Dillen werd geboden. De tijd ontbrak PSV om nog dichter bij te komenj 2. HAARLEM, Zondag. Een op vele plaatsen gewijzigd E.D.O.-elftal heeft eerst in de laatste minuut van een uitermate spannende strijd tegen Zwolse Boys een gelijk spel weten te bewerken. Na een puntloze perste helft namen de bezoekers spoe dig in de tweede helft de leiding, maar juist binnen de vastgestelde tijd kon E.D.O. de dreigende nederlaag nog ontgaan. Het spel was wel spannend, maar goed voetbal is weinig vertoond. E.D.O. onmiddellijk een overwicht en het Zwolse doel kwam herhaaldelijk onder zware druk te staan. Diverse goede scho ten van Playzier en Mul werden evenwel door doelman Borgmeyer keurig gestopt en eenmaal redde hij op het nippertje een geweldig schot van Roodselaar. De Zwollenaren bepaalden zich tot enkele uitvallen, meestal geleid door Filippini, maar verder dan de E.D.O.-achterspe- lers brachten zij het in de regel niet. Vjjf minuten na de hervatting wisten de bezoekers bij een algemene aanval door Filippini de leiding te nemen en dit was voor de Zwolse Boys tevens het sein om het accent nu geiieel op de verdedi ging te leggen. E.D.O. viel heftig aan, maar Van de Weg en Van Oord en in laatste instantie doelman Borgmeyer wisten van geen wijken. In de laatste faze van de strijd trok vrijwel het go- hele E.D.O.-elftal naar voren om een gunstiger score te forceren. In de laatste minuut moest de prach tig spelende Zwolse verdediging capitu leren. Eerst had rechtsachter Duim op de doellijn redding gebracht maar een hoekschop werd tenslotte de Boys nood lottig Walther plaatste de bal goed voor de doelmond en de ED.O.-spil Jacobs kon onder groot enthousiasme met een kop bal de Zwolse doelman passeren, 1—1. DP Britse „Royal Aero Club" heeft be kend gemaakt, dat op 8 October 1953 een vliegwedstrijd van Engeland naar Nieuw-Zeeland zal beginnen, waaraan prijzen voor een totaal bedrag van 30.000 pond sterling zijn verbonden. De deel nemers zullen een keus kunnen doen uit verscheidene vliegvelden in de buurt yan Basra 'Iraki voor een verplichte landing en contröe. Meer dan 1.000 inschrijvings biljetten zijn over de gehele wereld ver zonden. Aan de wedstrijd kan eik land, organisatie of particulier deelnemen. Het eindpunt van de wedstrijdroute is Christchurch in Nieuw-Zeeland. er het waakzaam oog van zijn u..,. linksbinnen 1 Vim van Gijp werkt Emma's doelman 'tens de bid boven het hoofd pan 5paria-aanvaller Terlaak weg. (Van een speciale verslaggever) TILBURG, Zondag De strijd was nog maar nauwelijks hervat, toen Longa reeds met een tweede doelpunt voor de dag kwam. De Tilburgenaren hadden blijkbaar lering getrokken uit de eerste lielft, toen bun eerste treffer pas uit de bus kwam toeu.de vijf,en veertig minuten bijna reeds waren verstreken. Voor M.V.V. dit M.V.V. wel te verstaan betekende dit snelle en hernieuwde succes een ernstige domper op de herstelplannen. Het was niet,zo bijster vlot gegaan in de Limburgse gelederen. Er was weinig verband te zien ge weest, in heel de ploeg en de aanval maakte maar een heel armetierige indruk. En dit zelfde euvel beeft M.V.V. parten gespeeld in die tweede lielft, toen zij geen kans meer zagen om de bakens te verzetten, wel enige tijd een overwicht uitoefenden maar niet de weg konden vinden om door te stoten en profijt te trekken. Longa's zege kwam ook toen nauwelijks in gevaar. Longa was beter in deze wedstryd, ook al waren er verschillende zwakke plek ken mi de ploeg rechtsbuiten Villevoye o.m.) Maar de Tilburgers verstonden het hun tekortkomingen te compenseren door werklust, en snelheid. Dat zy echter h i i.ep!~ste helft nodig hadden om een enkel doelpunt je produceren, wyst op een gebrek aan stootkracht in de voor hoede. En dan te bedenken dat de ach terhoede het behalve misschien een heel enkel momentje loen rechtsbinnen Bisschop en midvoor Ravenstein uitbra ken op haar sloffen heeft kunnen doen. Maargoed, in de 44ste minuut van de eerste helft kwam dan juist op tyd nog het eerste doelpunt. Een voorzet van Veldnu'zen, die door Villevoye in het MV -doel werd gestoten. Een magere beloning voor ruim overwicht. En toen kwam daar na de pauze heel vlot dat tweede succes. Een treffer van Veldhui- zelj ?U„°P een voorzet van Villevoye, nadat doelman Essers de aanval aan- vankelyk had onderschept. ut Pt&s werd MVV tot nieuw leven gewekt Longa moest inderdaad wyken onder de druk der aanvallen. Maar de viermans-voorhoede van de Maastrichte naren, wier opzet wfj nauwelijks konden aanvoelen, bleek machteloos. Doelman Luyteiaar had niet eens zo heel veel moeite met de schoten van Verdonschot, Dresens en Bisschop. Het werd tenslotte zelts ook aan de overkant nog even be nauwd voor het MVV-doel tegen het ein de. rna^r gelukkig (voor MVV dan) schoot Wassenberg tegen de lat. Het was op 22 April 1951, twee seizoenen geleden, dat A chilles zijn laatste thuiswedstrijd, dat was toen tegen H.S.C., had weten te winnen. Daarna volgden niet min der dan 20 nederlagen op de eigen Drentse bodem. aar nu vierde men dan eindelijk in Assen weer eens een overwinning. Het was de stunt van de dag: de verras sende 21 zege op Haarlem de koploper. En hier gaat het beslissende doelpunt in deze sensatie: Ach Hes tweede voltreffer, door midvoor Thomassen, in het midden met de handen omhoog, uit een vrije, trap gescoord. Zo ontstond het eerste doelpunt van NOAD: op een door Scholtens gemiste pass van Louer is Engel (midden) door de P.S.V.-verdediging geglipt, stopper Wouters kan hem de pas niet meer afsnijden en doelman Steiger wordt verslagen. (Van onze verslaggever) SPANGEN, Zondag Triest schudde. Emma's hoekige linkshalf Roubos bet lioofd en verlamd van schrik bleef bij stokstijf staan om toe te zien, hoe Sparta's rechtsbuiten Van Ede, plotseling vrij gekomen nadat Roubos op een scherpe pass van Benningshof finaal had mis gegrepen, op weg ging naar Sparta's leidende doelpunt; en inderdaad gleed Van Ede ook voorbij dc uitgelopen doelman Scholtens, maar zijn voorzet werd door Oerlcmans op luttele meters voor het lege Emma-docl gemist. Daar kropen de Dördtenaren door bet oog van dc naald; en datzelfdegébeurdc in diezelfde eerste helft nóg eens, toen ook Glimmerveen een levensgrote misser weggaf en Oerlemans opnieuw in een vrij, zij liet door uitlopen Aan Scholtens ingekort schootsveld kwam, maar Oerlemans miste óók die kans. En méér kansen kregen dc Spartanen tegen de vijf man sterke slingerback-defensie van dc Dördtenaren niet. Want al Avecrdc de defensie (rechtsback Glimmerveen bij dc vijandelijke middenvoor, linksback Van der Starre als een onvermoeibaar been en Aveer sjouwende slingerback, dc kantbalyes Roubos en Jur van der Gijp bij dc buitenspelers) zicli allesbehalve brillant, doordat ook spil Veldhuis zich voornamelijk defensief bewoog, ontstond er een nummcrick sterk blok, Avaar de Sparta-aanval vrijwel niet doorheen kon breken. Emma kon op dit defensie-systeem ver trouwen, omdat de binnenspelers Freek eu Wim van der Gijp deze middag met een surplus aan „stoom" een enorme berg werk verzetten, steeds diep terug kwamen en ook nog op tijd vóór waren. Zo ont stond een gelijk opgaande strijd, die zich, ai werden aan elke kant negen corners afgedwongen, echter vrijwel tot het mid denveld beperkte. Want terwyl Emma's vijfmans-verdediging steeds de gelederen wist te sluiten, had Terlouw op zyn beurt hoewel onvoldoende op rechts geassisteerd door Worsseling, die Tiebout (kniewater) verving, weinig moeite met de Doidtse voorhoede, waarin Janus van dei Gyp weinig had in te brengen tegen Wennekei, waar midvoor Cor van der Gyp zichzelf verloor in pogingen om links en rechts van Terlouw weg te komen, waar de ex" kanthalf-veteraan Smith, die linksbuiten Van de Haterd (niet fit), verving, met zijn techniek en routine te bedachtzaam acteerde en daardoor remde. Vlagen var, virtuoos solo-werk in die Emma-voor- hoede, maar weinig vlot combinatiespel, veelal een te kort gepeuter, geen stoot kracht en een overmaat van egoïsme in de afwerking. De luttele doelkansen die er nog ont stonden, waren voor Sparta; en dat de Dordtse defensie tóch wel eens in paniek raakte, zagen de 25.000 toeschouwers (het Kasteel van Spangen was volledig uit verkocht) aan de manier waarop Smith en Van der Starre enige corners weg gaven. Doelman Scholtens werd in de tweede helft door zijn makkers omhelsd na een zeer knappe save op een schot van Terlaak; en ook bij schuivers van Van Ede en Oerlemans deed hij zijn plicht, ter wijl een kogel van Benningshof rakelings naast vloog en Oerlemans zijn dèrde open goal-kans hoog in de richting van de Spaansebocht zag verdwijnen. Het was het laatste, waartoe de Sparta- aanval in staat was. Van Ede, grieperig en niet op dreef, liep een trap tegen de wreef op en moest zich door Boot laten vervangen; Oerlemans verrekte een bovenbeenspier cn moest vrijwel werke loos aan de zijlijn zijn tijd uitstrompelen (er was geen tweede invaller toegestaan), al dèed hij als teruggetrokken rechtsbuiten soms nog nuttig werk met het onderschep pen van Dordtse passes. Daarmee verloor Sparta zijn aanvalskracht; er kwam van deze kant een deuk in het tot dan toe aan beide zijden hoge tempo; de Rotter dammers moesten terug. Het laatste kwartier was voor Emma, dat steeds door Freek en Wim van dei- Gijp nu vinnig op de aanval ging spelen. Het ging soms hard toe in het Rotter damse doelgebied (het wés een foise strijd, maar steeds uiterst correct en door de Velpse arbiter Bronkhorst goed gecontro leerd) en Landman moest eindelijk in actie komen. Méér dan met enkele schoten van Freek en Wim van der Gijp had hij moeite met een sublieme kopbal van Cor van der Gijp, maar die overmeesterde hy ook. En het bleef dus 00. De „Avinst" tóch voor het leidende Sparta! (Van onze sport-correspondent) AMSTERDAM, Zondag. Ajax heeft vanmiddag op eigen terrein van een afschuwelijke hoeveelheid kansen tegen Enschedese Boys niet meer overge houden dan een 10 zege. Vooral in de eerste helft was de Amsterdams meer derheid groot. De Enschedeërs kwamen voor rust slechts een schamel aantal keren in het doelgebied van Ajax. Ajax begon overweldigend. Vooral het eerste kwartier maakte indruk. Bou- wens kAA'am tot het eerste schot. Maat doelman Kosters greep op tijd in. Er volgden talrijke scoringsgelegenheden; Ajax wilde er echter niet aan. Huis, inval ler voor Michels, miste keer op keer. Van Dijk, die meestal de grondlegger was van de Amsterdamse combinaties, werd er kriegel van. Bouwens schoot het liefst op Kosters, in plaats van er langs. Enfin, Ajax was weer aan het werk, zoals het al ver scheidene keren in deze competitie bezig is geweest. Enschedese Boys kAvam practisch niet aan bod. Ja, pas aan het einde van de eerste helft, toen doelman Visser het even druk kreeg. Selderhuis Sr. voedde zijn voorhoede met enkele voortreffelijke passes. Verder gevaar ontstond er echter niet uit deze Enschedese aanvallen. In de tweede helft is Ajax aan zijn treffer gekomen. In de zestiende minuut liet Van Dijk een hoge voorzet van zijn voet komen, die door Bouwens met het hoofd achter Kosters werd gedirigeerd. Wij zullen U verdere details van deze wedstrijd besparen, omdat alles zich ver der vrij vervelend afwikkelde. (Van onze sportcorrespondent) VENLO, Zondag. Een vaak met zeven spelers in de ver dediging zwoegend Excelsior is er in geslaagd, een langdurig en zwaar beleg te doorstaan, dat VVV om dc Rotter damse veste had geslagen. Juichend gin gen de handen der Rotterdammers omhoog, toen scheidsrechter Lazaroms het eindsignaal blies en de stand nog 1—1 Avas. Een uitslag overigens, die recht doet aan beider ploegen inspan ning cn prestatie. Aanvankelijk scheen VVV een zekere nederlaag tegemoet te gaan. De Rotter dammers stichtten met hun snelle aanval len, waarbij de buitenspelers Miedema en Braams uitblonken, grote verwarring in de Venlose verdediging, die zich moest be perken tot in het Avilde weg afslaan van de vinnige attaques, waarvoor de in teruggetrokken positie spelende en het ge hele middenveld beheersende midvoor Van Kilsdonk telkens weer de grondslag legde. VVV kon maar geen vat krijgen op het vlotte samenspel der gasten en maakte in deze periode een zo povere indruk, dat het een wonder mag heten, dat de Rotterdammers slechts eenmaal tot een doelpunt kwamen. Dat was toen keeper Tilmans een slechte uittrap deed, waardoor de bal bij Braams belandde. Klaassens aarzelde aan te val len en het volgende ogenblik flitste de Rotterdammer hem voorbij om de Ven lose keeper een vergeefse duik naar zijn strak in de hoek geplaatst schot te laten ondernemen. Na de rust veranderde het spelbeeld volkomen. Met grote strijdlust wierp VVV zich op de aanval en zocht haar heil nu minder in hoog geplaatste ballen, die in de eerste helft telkens een dankbare prooi voor de langere Excelsioranen waren. Bovendien was het voor Venlo nadelige tempoverschil nu verdwenen en trachtte men het Rotterdamse bolwerk niet lan ger vanuit het middenveld, maar over de vleugels te overrompelen. Goed opge stuwd door de achterhoede, waarin Lom men uitblonk, verplaatste VVV de strijd naar de Rotterdamse helft; cn reeds na tien minuten kwam er succes toen Ver berk de bal bij een scrimmage over de doellijn kon drukken. In het toen volgende offensief heeft keeper Den Hertog zich onderscheiden door zijn tijdige reacties in de vele ge vaarlijke situaties, die uit voorzetten van Schatorjé en linkshalf Klaassens ontston den. Bij een uitval der Rotterdammers zweefde VVV nog op de rand van de nederlaag, toen de handige Excelsior- linksbuiten Bak de bal bij een opgelegde kans te zacht inschoot, waardoor Tilmans nog juist kon redden. De jonge eerste klassers hebben in Venlo een uitstekende indruk achtergelaten. De Zesdaagse van Kopenhagen is een halve Deense zege geworden. Met l r0nde voorsprong reed de Deen Nielsen met zijn Luxemburgse partner Gillen de 145 uren uit. Op de tweede plaats de Deen Laur- sen met <te Italiaanse Fransman Giorgetti; onze landgenoten Lakeman en Van Vliet op de vijfde resp. zevende plaats, met hun maats de Denen Hemmingsen resp. Kla- mer op twee resp. drie ronden. De orga nisatoren hadden het wel handig inge kleed: aan elke buitenlander een Deen gekoppeld, zodat het altijd een halve Deense zege moest worden. - ••v" Abe Lenstra is doelman Mosterd ie glad af geweest en neemt het Gooise doel onder vuur, maar spil Bak kan op de doellijn nog een Heerenpeens succes voorkomen. (Van onze Noordelijke sport-correspondent) HEERENVEEN, Zondag lal van Noordelijke ploegen mogen liet in de huidige competitie dan uitermate moeilijk hébben, Hcerenveen handhaaft haar reputatie en vormt een loffelijke uitzondering. Ook tegen 't Gooi kwam de geleidelijk ver jongde ploeg Aveer met knap A'octbal voor do dag, zo knap, dat de Weste lijken eigenlijk al heel spoedig dc gedoodverfde A-erliezers bleken te zijn. Weliswaar liepen de gasten vlot Van sta pel 'en brachten zij het t0t een paar corners, maar veel gevaar ontstond ook daaruit niet voor de rustig en vast in grijpende Ileerenveense verdediging. Die defensie had opnieuw de steun van Veen- stra en vormde een zo hecht blok, dat de Gooiers over het geheel genomen maar weinig konden uitrichten. Zij bleken bovendien een vrij zwakke voorhoede te hebben, waarin middenvoor Poort vaak de gevaarlijke man ditmaal maar zel den <ot grote dingen kwam en individueel werd overtroffen door Van der Straaten kon en het doelmaan Nijenhuis van tijd tot tyd nog bepaald moeilijk wist te maken. Het spel van de Noordelingen begon steeds beter te lopen en het werd voor de Westelijke achterhoede kwaad werken tegen een warrelende aanval, die niet alleen scherp en snel positie koos, doch ook blijk gaf de kunst van de afwerking te verstaan. Er was zo'n half uur ge speeld, toen de kalm maar als gewoon lijk met veel overleg opererende Abe Lenstra weer eens een Friese aanval startte, waaruit de bal via Hofma naar een rechtsbuiten, die snel uit de voeten de tegenwoordig op de rechterwing spe lende Brandsma werd overgeplaatst. Deze felle Heerenvener zag en greep meteen zijn kans en het stond 10. Heerenveen's voetbal bleef meer inhoud tonen, hoewel de gasten ook niet stil zaten. Ze kregen eens een goede kans om gelijk te maken doch Poort zocht de goal te hoog. Aan Friese kant ging het beter: uit een algemene stormloop schoot de nieuwe eigen-kweek, de middenvoor Blauw als een pijl uit de boog naar voren en met een formidabele kopbal liet hij Mosterd nogmaals vissen. Rus-, 2—0. Na de hervatting probeerden de bezoe kers via een heftig offensief de kansen te doen keren. Doch de Noordelingen hiel den he1 hoofd koel en ook toen het dan Póórt gelukte, na een handige dribble de achterstand te verkleinen, had men direct zijn antwoord klaar: Een bekeken bal van Lenstra belandde bij Blauw en een seconde later, was het nogmaals raak (3—1). In fe'ite was dat, hoewel de tweede helt nog jong was, de beslissing. De Friezen speelden, met de zekerheid van de ze8e in het zicht, rustig verder en k°n<|en de zich nog niet geAvonnen gevende Gooiers wel baas. Het spel liep in kwauteit terug en het ontbrak bij alle krachtsinspanning van de gasten toch te veel aan zuiverheid en schotvaardigheid om de stand e kun nen wijzigen. Een onprettig voorval be sloot de strijd: Kort voor het einde gaf de Gooi-back Mo! de scheidsrechter bij een ingooibal van Brandsma aanleiding, hem van het veld te zenden, Naar Avy vprncmen. is het nog geenszins zeker, dat de buitengewone Bondsver gadering van de K.N.V.B., die tegen Jan. 1953 geprojecteerd is, inderdaad doorgang zal vinden. Deze vergadering zou name lijk op de eerste plaats belegd worden om te komen t0t een vergelijk tussen de Ecrste-klassers en de vertegenwoordigers van het Lagere voetbal over de door voering van het plan-BurgAval inzake de Competitie-indeling. Er is echter geen vergelijk mogelijk. De Lagere klassers willen er niet aan; zy willen pas praten als de Eerste-klassers conform de conclusie van liet (door de Bondsvergadering aangenomen plan- Burgwal tot 4 x 12 zijn terug gebracht. De Lagere klassers Avezen op deze grond ook reeds een onderlinge bijeenkomst tussen vertegenwoordigers van de Ver eniging van Eerste-klassers en de Fede ratie van Lagere klassers af. Na de Aorst A-an de afgelopen anderhalve Aveek en de daarop geA olgdê dooi bleken de meeste A'oetbals'elden, zeker in de eerste klassen, toch nog goed bespeelbaar te zijn, zodat slechts 4 Aan de 28 Avedstryden werden afgelast. Maar nu kwam er een nieuwe vijandeen ongekend dikke grond mist, die het uitzicht danig heiemmerde. Menige wedstrijd Averd erdoor be ïnvloed en het treffen tussen R.C.H. en Wageningen moest zelfs daardoor J0 minuten A'oor het einde en met een 3O-stand AAorden gestaakt, zodat deze match in zijn geheel moet worden overgespeeld! (in de lagere klassen kAvam dit zelfs zeer veel voor). De verrassing van de dag kAvam ditmaal uit Assen, AA-aar hekkensluiter Achilles op sensationele wijze met 21 in de meerderheid hleef over koploper Haarlem, de koploper nota bene die op papier de gemakkelijkste taak had! En ook kwam er vuurwerk uit Til burg, waar titel-candidaten als P.S.V. en M.V.V. heiden het loodje moesten, leggen, resp. met 32 en 20, waarmee de plaatselijke favorieten NOAD en LONGA duidelijk maakten, zélf nog geenszins Aan pretenties A'erstoken te willen heten! Terwijl RCH het op de inhaaldag tegen Wageningen nog eens over zal moeten doen. vergaarden de concur renten voor de kop in afd. A opnieuw winst; DOS met klinkende cijfers tegen Frisia en Ajax op bescheidener wijze tegen Enschedese Boys. Daaren tegen viel GVAV definitief af door een nederlaag tegen VSV, dat zich daarmee eindelijk en definitief van de staartgroep distancieerde. Behalve Frisia verloor ook Sneek met zware cijfers en wel van Heracles, zodat EDO door een gelijk spel tegen Zwolse Boys zich van het Friese Staart-duo kon loswerken. NEC Volewijckers werd afgelast. Heerenveea alleen met voorsprong aan de kop in afd. B, want zelf AA'onnen de Friezen de moeilijke thuisAA'edstryd tegen concurrent 't Gooi met 3—1, terwijl Haarlem in Assen de reeds vermelde koude douche opliep. Raakte 't Gooi definitief in de mid denmoot verzeild. Stormvogels hees zich op naar de tweede plaats door een overwinning op Be Quick; en verder kreeg in de kopgroep En schedé geen kans om zijn waarde te tonen, want de wedstrijd tegen Vitesse werd afgelast, evenalsAGOVV Go Ahead. Door de stunt van Achilles staan nu Go Ahead en Be Quick samen op de laatste plaats, In dfe middenmoot een gelijk spel tussen Leeuwarden en Blauw Wit en een kleine zege van DWS op Elinkwijk. Het duel tussen C-lcidcr Sparta cn Emma bleef met 00 onbeslist; maar tóch betekende dat winst voor dc Rotterdammers, die daarmee de Dördtenaren op afstand hielden. Het was in zyn geheel een beste dag voor Sparta, want no 2 M\ V leed bij LONGA een 2—0 nederlaag en no 3 VVV kwam tegen Excelsior Leeuwarden niet verder dan een gelijk spel, zodat de Kasteelheren toch nog uit liepen. Hekkensluiter Theole had een uit schieter en scoorde tegen de zo sterke BVV-achterhoede 3 doelpunten, maar. de Bosschenaren wisten het nog op' een gelijk spel te houden. De volle." winst zelfs voor een andere staart- club: HBS. dat een door ziekten ge-.' handicapt $VV met de enige goal versloeg. De twee andere staartclubs verloren; Brabantia van Willem II,. dat zich aan de betere kant van de middenmoot plaatste (en vandaar wellicht nog gevaarlijk gaat klim,-' men?) en Juliana van Sittardia. Vuurwerk in Tilburg: NOAD plaatste zich opnieuw aan dc kop A-aai de D-grocp en wel door een 32 victorie over PSV, dat tot dan toe de eerste plaats had bezet. Van Brabant's vier start-favorieten heb ben de Tilburgse geelblauwcn zich dus wel voortreffelijk gehandhaafd. En wie staat daar eensklaps op de derde plaats?: Eindhoven, dat zich langzaam maar zeker van de staart naar boven heeft gewerkt en deze op gang voorlopig bekroonde met een naar de werkelijke krachtsverhou ding nog te bescheiden zege op TEC. •Kostbare winst voor NAC, dat ook doende is om zich omhoog te werken; DHC werd daar het slachtoffer van en de Delftenaren werden aldus op nieuw in de degradatie-angst getrok ken. Een soortgelijk geval speelde zich in Brunssum af, waar Limburgia eindelijk de goede weg gevonden heeft, met 40 royaal van RBC won, daardoor zelf uit de staartgroep ge raakte, terwijl de Roosendalers nu de voorlaatste plaats delen. Het ook nog bedreigde Maurits hield tegen Xerxes een puntje thuis en Feij'enoord hees zich op dezelfde hoogte als Bleijerheide (de vierde plaats) door deze Limburgers met klein verschil te verslaan. HermesADO werd "af- Eerste klasse A: gelast. 10 9 16 10 14 10 14 10 12 10 10 10 10 Wageningen 9 9 Volewijckers 9 8 8 9 Ensch. Boys 10 8 Zwolse Boys 10 8 10 7 10 6 10 6 Eerste klasse B: Heerenveen 10 15 Stormvogels 10 14 Haarlem 10 13 Enschedé 9 12 Vitesse 9 't Gooi 10 DW§ 10 Elinkwijk 10 Blauw Wit io AGOVV 9 Achilles 11 Go Ahead 10 Be Quick 10 Eerste klasse C: Sparta 11 MVV 11 VVV 11 Emma 11 Willem II 11 Longa 10 Excelsior 10 Sittardia 11 BW 10 12 SVV ...10 9 11 HBS 11 7 10 Juliana 10 6 10 Brabantia 11 6 9 Theole 10 3 8 7 Eerste klasse D: 7 NOAD 10 44 5 PSV 11 14 Eindhoven 11 13 Bleijerheide ..11 12 Feijenoord 11 12 18 ADO 9 11 15 Limburgia 10 10 14 Xerxes 10 10 13 Hermes-Dvs .,10 9 13 Mauritg 11 9 12 DHC 9 8 11 .RBC 10 8 11 NAC 10 8 10 TEC 11 6 (V au een speciale A'erslaggever) ALMELO, Zondag We hebben bij de wedstrijd Ileracles—Sneek er speciaal op gelet of de thuisclub het door de K.N.Y.B. en de ZavoIsc Boys beAveerde ruwe spel zou vertonen. Hiervan was echter geen sprake; Heracles beeft ons gesterkt in de mening, dat de betere techniek Aran Heracles de oorzaak is Aan de huidige superioriteit over de andere Oostelijke ploegen waarbij ook de Zwolse Boa s (die met 50 zAvaar waren geklopt) behoren. Van die techniek hebben we gistermid dag een proefje gekregen in de wedstrijd tegen Sneek. In de eerste helft vertoon de de thuisclub een verrassend goed voor hoede-spel. Vele knappe combinaties, een grote mate van techniek, die voora; de binnenspelers F. v. d. Veen en Stepban bezaten. Deze beiden hebben een groot aandeel in de overwinning gehad. Hera cles heeft als zovele clubs jarenlang ge sukkeld met <je midvoorplaats. Nu heeft men eindelijk zo'n speler. Het is Mos. die vroeger voor de R.K. club, de vierde klas- ser PH. heeft gespeeld. Deze jongeman beschikt over een hard schot en hij heeft dit seizoen al heel wat goals gemaak'.^ Direct na de aanvang drong Heracles onstuimig op. Na zeven minuten werd een doelpunt gemaakt uit een strafschop. Linksbinnen Stephan werd door de achter- speler Dijkstra ..gevloerd" en iinks.back Dekker schoot hard in. Toen na 19 min. Dijkstra miste, liep Stephan door en schoot van dichtbij in. Heracles had de 41-jarige doelman Frits Dekker weer opgesteld, omdat de jongere krachten faalden. Hij voldeed nog goed en het was niet zijn schuld toen Sneek 'n tegenpunt door linksbinnen Hof maak te. Hoewel het terrein van Heracles in goede conditie was, werd het in de goals wat glibberig. Dekker gleed uit en t0en kon Hof zonder moeite scoren. Direct daarop kopte Mos echter een voorzet van linksbuiten Kamphuis in. De laatste maakte daarna nog twee doelpun ten, een uit een. corner van Stephan eni een na een combinatie met Mos en F. I v. d. Veen. De 51 achterstand ten spijt, werkte' Sneek na de rust hard. De Friezen oefen den voortdurend een meerderheid uit Ze scoorden echter maar één doelpunt; n! door midvoor Kootje, die een slechf iT'-l getrapte bal van doelman Dekker ine: - inschoot. De eindstand werd 62 toer v. d. Veen en Mos door de Friese ve e ging glipten, waarop de laatste sco- (Van onze correspondent). Het gaat niet goed met ..good oid' r i Quick cn de roemruchte Groningers nu zelfs afgezakt naar de laatste pi ar .1 waar zij het sombere perspectief hev "n bedreigd te worden door hetzelfde lot. 'at j hun even roemruchte stadgenoten van Velocitas verleden jaar al trof: degradatie. In zulke situaties is koelbloedighe'd een j eerste vereiste maar.... treedt ook vaak I een innerlijke crisis aan het licht Be Quick beleeft op het ogenblik zo'n cr.s s. Er is een verschil van mening gegroeid tussen het bestuur en trainer Lodenstein. j En het gevolg is nu. dat het clubbestuur deze oefenmeester op non-actief heeft ge plaatst. Zijn werkzaamheden zijn over- genomen door Hogenbirk, die enkele jaren geleden nog zelf in het eerste elftal van de Groningers speelde en tot nu toe trai- ner van de jeugd van Be Quick was.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 3