Ernstig conflict over Duitse constitutie de Franse regering met de hakken over de sloot Pinay krijgt vertrouwensvotum VISJINSKY UIT NEW-YORK VERTROKKEN Churchill volgend Eisenhower Conferentie over herstel van wereld-economie Het is weer rustig in Casablanca. Scheep sramp op Waterweg Maasdam" in aanvaring met Duitse tankschip „Ellen" de Nieuwe jaar naar Adenauer dreigt het spel te verliezen Mist trekt op maar Duitsland zit er nu pas goed in Woensdag 10 December VJdI Niet voldaan" Brits Witboek over Kenya Vermoedelijk zes Duitse zeelieden om het leven gekomen Tank-coaster zonk, scheepvaart weinig hinder Vermoedelijk 200 doden Prijs van f 10.000 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN AMERIKA TEGEN VERHO GING GOUDPRIJS Reacties in de V.S. Ooggetuige-verliaal IN DE MIST AAN DE GROND GELOPEN Als gevolg van de Lontlense mist WEERBERICHT O (Telefonisch van onze correspondent) BONN, Woensdagochtend. Het te Karlsruhe gevestigde staatsgerechtshof der Westduitse Bonds republiek heeft zich, zij het indirect, tegen dc regering en haar ijver voor de doorvoering van het bewapeningsplan gesteld. Het gehele project voor het Europese leger is daardoor in Duitsland op losse schroeven gezet. Adenauer wil thans zijn toevlucht nemen*tot maatregelen, die zouden neer komen op een uitschakeling van de hoogste constitutionele instantie en die daardoor ernstige gevaren zouden inhouden voor de toch reeds zo labiele democratie der Bondsrepubliek. Hij heeft te kiezen tussen de hem in de verdragen toegezegde 12 divisies en de jonge democratische vormen en instellingen. Deze sombere balans zou men kunnen opstellen na het open lijk ontbranden van een strijd tussen regering en staatsgerecht, die al onmiddellijk de figuur van de hondspresident, Theodor Heuss, in het schootsveld van het zware regeringsgeschut heeft geplaatst. Ziehier tot goed begrip van een gecom pliceerde zaak een recapitulatie van de voorgeschiedenis van deze eerste ernstige crisis der in 1949 onder de geallieerde druk klaar gestoomde Duitse constitutie. In het voorjaar 1952, terstond na de on dertekening van de Europese verdragen, heeft de sociaal-democratische oppositie het staatsgerechtshof verzocht deze ver dragen in strijd met de grondwet te verklaren. De Eerste Kamer van het ge recht wees de klacht af. Zij kon geen bindende uitspraak doen, vooraleer de verdragen zouden zijn geratificeerd. De socialisten behielden zich het recht voor de uitspraak terstond na de par lementaire behandeling te vragen. Inmid dels had president Heuss, om aan de on zekerheid en aan het gepraat over poli tieke kleur der beide kamers van het hof een einde te maken, zelf een advies van het volledige gerecht gevraagd een advies, dat wèl vóór de ratificatie zou kunnen worden gegeven. De regering heeft een half jaar geleden dit initiatief toegejuicht, doch zij hield er aan vast dat de politieke beslissing aan de juridi sche zou móeten voorafgaan. Zij heeft echter vorige week bq ver rassing rechtsomkeer gemaakt: de rati ficatie, waarvoor het parlement was bij eengeroepen, werd verschoven, opdat de regeringspartijen volkomen in strijd inet hun eigen argumenten de zaak voor het gerecht zouden kunnen brengen. Die koersverandering werd op drama tische wijze midden in de parlementaire debatten geworpen, ofschoon, naar thans bekend is geworden, Adenauer zijn be sluit reeds eerder had genomen. Wat was de oorzaak? De regering had ervaren, dat haar zaak in Karls ruhe slecht stond. Zij zag een laatste uitweg in een manipulatie, die erop gericht was de zaken voor de Tweede Kamer van het hof te brengen, het enige college waarvan zij meende zeker te mogen hopen op de gunstige instel ling van de meerderheid der rechters. Niemand minder dan de minister van justitie heeft weken geleden al ge sproken over de „socialistische geest" in het staatsgerechtshof. Voor een goed verstaander was het reeds toen duide lijk, dat de regering had ingezien, dat zq in Karlsruhe het spel ging ver liezen. De crisis Is nu gisteren openlijk gewor den, nadat het gerecht geweigerd heeft zich door de tactiek der regering te laten binden. Het volledige college der 23 rech ters zou over de verdragen oordelen, zo besloot het gerecht, verbolgen over bet ge praat over zijn rode en zijn zwarte kamer. Dit betekent niet meer of minder dan dat de regering haar spel verloren zou hebben, indien zjj lijdelijk zou afwachten „tot het gerecht zou verklaren, dat de ver dragen niet smetteloos zjjn. Dat na zulk 'n verklaring de ratificatie nog voltooid zal kunnen worden, schijnt uitgesloten, ook al zouden de president en de bondsraad niet strikt gebonden zjjn aan zulk een „advies". De regering heeft hu geen andere mo gelijkheid meer gezien dan de lans tegen het gerecht te keren. Zij deed het bij monde van staatssecretaris dr Lenz, die de coupe van vorige week in scène had gezet en daarbij kennelijk buiten de waarden van Karlsruhe had gerekend. Hij verklaarde de beslissing van het hof kortweg als strijdig met de wet en als ontoelaatbaar. Het is duidelijk, dat Bonn en Karlsruhe nu op voet van oorlog staan. Alle ven sters van Adenauer's paleis „Schaum- burg" waren hel verlicht, toen daar gis teravond krijgsraad werd gehouden over de vraag, hoe men de lastige juristen zou kunnen verwijderen van het pad der verdragen. Men zint op middelen, die het gerecht buiten werking zouden stellen. Dit zou kunnen, wanneer men de „rege ringsgetrouwe" rechters zou ophitsen tot aftreden. De overblijvenden zouden dan niet talrijk genoeg meer zijn, om nog oor delen te vellen. Zo zou men de hoogste schutse der grondwet lam kunnen leggen in de hoop een nieuwe procedure voor de benoeming van de rechters te vinden. De benoemingen zijn tot dusver geschied bij loven en bieden van de politieke partijen. Of het waar is, dat de socialisten daarbij het beste aan hun trekken zijn gekomen, vermogen wij niet te beoordelen. Het feit, dat de meerderheid der rechters sommige verdragsteksten niet zonder meer aan vaardbaar acht, is daarvoor nog geen be wijs. In elk geval voelt men er in regerings kringen nu kennelijk niets meer voor, de hoge autoriteit van het college nog te spa ren, hetgeen de stemming er in Karlsruhe nu niet op verbetert. Vooreerst heeft Ade nauer echter een andere weg gekozen. Hü heeft nu ook de staatspresident in het steekspel om de verdragen betrokken, door hem te vragen zijn verzoek aan het hof om advies terug te trekken. Vandaag zal prof. Heuss op dit merk waardige verzoek bescheid geven, nadat hij gisteren reeds eenmaal geweigerd heeft. Men kan zich hier moeilijk inden ken, dat de president plausibele argumen ten zou kunnen vinden om zulk een geste voor het volk aannemelijk te maken. Maar een „elegante" weg uit de moeilijkheden bestaat er voor de regering van Bonn niet meer en tussen de kerstversieringen van het Bundeshaur, werd gisteren dan ook al veel gespeculeerd over ontbinding van het parlement, nieuwe verkiezingen, nieuwe onderhandelingen met de E.D.G.-partners en zo meer. Duidelijk jS) dat Bonn nu midden in de grondwettelijke crisis zit, waarmee de oppositie al een jaar heeft gedreigd indien de regering de herbewapening van net land tegen de wil van een sterke minderheid in het parlement en van het volk zou proberen door te zetten. Het z°u bier niemand verwonderen, indien dr Adenauer in het gezicht van de haven nog net failliet van zijn politiek zou De Franse regering kwam gisteren avond met de hakken over de sloot, toen de Nationale Vergadering de door pre mier Pinay gestelde vertrouwenskwestie, verbonden aan het voorstel om onmid- dellijk met een artikelsgewijze behande ling van de begroting te beginnen, met 300 tegen 291 stemmen aanvaardde. Het leven van het Franse kabinet scheen een ogenblik ernstig bedreigd, toen de 84 man sterke fractie der Gaul listen verklaarden tegen te zullen stem men. Maar de ernstige situatie in Noord- Afrika maakte, dat de regeringscoalitie alle geschillen opzij zette en zich als één man rond het kabinet schaarde. Slechts een enkele M.R.P.-er en radicaal ont hield zich van .stemming. De onlusten, die een begin vonden in Tunis, het. Franse protectoraat, zijn overgeslagen naar Marokkowaar het in Casablanca tot vuurgevechten ku am tussen inheemse troepen onder Frans bevel en een menigte demonstranten van onaevcer S000 personen. 25 Demonstranten kwamen om het leven. Een opstandige wordt naar het politic-bureau gebracht. Andrei Vlsjlnsky, de Sovjet-minister van buitenlandse zaken, is Dinsdag uit New-York, waar hjj een deel van dc zitting der Algemene Vergadering der V. N. heeft bijgewoond, naar Moskou vertrokken. Hij verklaarde vóór zijn vertrek, dat het werk van de Algemene Vergadering als instrument voor de vrede, hem niet bevredigend voorkwam. „Hoewel 't werk der Assem'blée nog niet voltooid is, blijkt het, dat de Algemene Vergadering niet haar plicht ten onzichte van de vrede t'ervult", meende hij. Do aangenomen ^soluties achtte hij niet bevorderlijk aan de vrede- Visjinsky vertrok met het Franse Passagiersschip „Liberté", dat hem naar Le Havre zal brengen. De Sovjet-ambas sadeur te Londen, Gromyko, die thans als leider der Sovjet-delegatie naar de V- N. optreedt, vergezelde hem naar de boot. Van de zijde der V. N. was nie mand ten afscheid aanwezig. Visjinsky had n-h nagelaten, secretaris-generaal Trygve Lie, met wie hij op gespannen voet verkeert, van zijn vertrek te ver wittigen, zoals in dergelijke gevallen te doen gebruikelijk is. Het gezelschap van Visjinsky boekte in strijd met de leer der klasseloze maatschappij passage in drieërlei ver- schiilendre prijsklassen. Visjinsky zelf reist met twee medewerkers eerste klas, negen anderen hebben z.g. cabineklas- huttcn en de twee overigen zitten in de toeristen-klasse- 1"S? De communisten, socialisten en Gaullis ten stemden tegen Pinay. Deze overwinning verzekert Pinay overigens niet van een gemakkelijke be handeling der begroting. Er worden nog felle debatten verwacht- Maar Pinay liet reeds doorschemeren, dat hij tot kleine wijzigingen "(ft lfei'HrtWgffiegde begrotingsontwerp bereid is. In zijn vóór de stemming gehouden rede zeide de Franse premier, dat het de plicht van zijn regering is met Frank- rijks bondgenoten te onderhandelen over een gedeeltelijke verlichting van de fi nanciële lasten in Indo-China. Doch slechts een regering, die verzekerd is van het vertrouwen van haar Nationale Vergadering, zou dergelijke onderhande lingen kunnen beginnen. Pinay zeide verder, dat Frankrijk zijn verplichtingen jegens de N.A.T-O. is na gekomen. De militaire begroting voor 1953 is vastgesteld op 1.419 milliard trines. Hier zou wellicht nog 45 milliard aan toegevoegd moeten worden- Bij het vaststellen van de civiele be groting voor 1953 was een strikte be zuiniging als richtsnoer genomen. De regering is voornemens er voor te zor gen, dat de productiviteit niet langer gestraft wordt met overmatige belas ting- Volgens Pinay is een hervorming van het belastingstelsel noodzakelijk. „Het is nodig, dat de betrekkingen tus sen particulieren en de staat in dit op zicht vereenvoudigd worden". De regering, aldus Pinay, zou binnen kort bezuinigingsplannen voor het over heidsapparaat en de sociale diensten bij de Nationale Vergadering indienen. Hij drong aan op continuïteit in de rege ring en waarschuwde tegen inflatie „die de ernstigste politieke en sociale gevol gen zal hebben". In een door de Britse regering uitgege ven witboek over de toestand in Kenya v°r<- ve 'aard, dat de volledige ontwik keling van de economische bronnen de enige oplossing op lange termijn is van de moeugkheden in deze Britse kolonie. Ir\ verhlaring wordt de tekst van een boodscnap bekend gemaakt die de toen malige gouverneur van Kenya, Mitchell, in November van het vorige jaar aan de minister van koloniën, Lyttelton, zond. Mitchell verklaarde toen, dat ook het over dragen van gr inden, die in het bezit zijn van blanken t an de inheemse landbouw geen oplossing £j> lange termijn brengt. Dit zou in de practijk „vernietigend" voor de economie zijn, aldus Mitchell. Gisteren heeft de Mau Mau opnieuw slachtoffers gemaakt. Een bende van 30 man overviel een Mohamedaanse familie. De man werd gedood, zijn vrouw zwaar gewond en drie van de zeven kinderen mishandeld. Op een andere plaats werden nog een blanke winkelier en een Afrikaan gedood. Nauwelijks is St. Nicolaas vertrokken of de voorbereidingen van het Kerstfeest nemen een aanvang. Op de boom kwekerijen in het Gooi worden de denneboompjes gerooid, die straks menige huiskamer zullen sieren. Dc Britse premier Winston Churchill zal in het begin van het volgende jaar naar de V.S. gaan om aan de nieuwe president der Ver. Staten, Eisen hower, een plan van het Britse Gemenebest voor herstel van de wereld economie voor te leggen. Het plan is uitgewerkt door de premiers en andere staatslieden van de landen van het Britse Gemenebest, die de afgelopen 10 dagen te Londen hebben vergaderd om middelen te vinden tot herstel van de economische positie van het Gemenebest. In diplomatieke kringen te Washington verwacht men, dat de voorgeno men reis van de Britse premier wel niet voor April of Mei van het volgend jaar zal plaats vinden, omdat Eisenhower zich eerst vertrouwd moet maken met alle belangrijke vraagstukken. Men verwacht verder, dat de bespre kingen tussen heide staatslieden voorts zullen gaan over de wens van Groot-Bi ittannië om weer te komen tot een uitwisseling van geheime gege vens over de atoombom, en over problemen betreffende de buitenlandse politiek in het Verre Oosten. In Casablanca was gisteren de rust weergekeerd. De Franse militaire autori teiten waren de situatie in de wijk „Car rières Centrales", waar Zondag en Maan dag ernstige onlusten plaats vonden, vol komen meester. De avondklok werd weer opgeheven. Alleen gisterenavond ontstond een enigszins gespannen atmosfeer, toen fanatieke Mohammedanen op de hoeken van sommige straten de voorbijgangers tot anti-Franse gevoelens trachtten op te wekken. De politie greep onmiddellijk in en arresteerde de raddraaiers. Inmiddels zijn tweehonderd man van het vreemdelingenlegioen in Casablanca aangekomen ter versterking van het po litiële apparaat. Een regiment Senegale- zen en een regiment Marokkaanse berg troepen is onderweg naar de stad. De Franse resident-generaal, generaal Guillaume, bracht gisteren een bezoek aan „Carrières Centrales", waar de ongere geldheden van de laatste dagen zich hoofdzakelijk hebben afgespeeld, en aan ziekenhuizen, waar enkele van de bij ds ongeregeldheden gewonden zijn opgeno men. Later keerde generaal Guillaume naar zijn residentie in Rabat terug. De Marokkaanse nationalistische partij, Istiqlal, die van Franse zijde beschuldigd wordt de ongeregeldheden te hebben uit gelokt, heeft Dinsdagochtend een commu niqué gepubliceerd waarin gezegd wordt, dat de ongeregeldheden van de afgelopen 48 uur in Marokko zich uitsluitend hebben voorgedaan in de „Carrières Centrales" en zijn uitgelokt door de politie. Ontkend wordt, dat er een heimelijke verstandhou ding zou bestaan tussen de Istiqlal en de communisten. Wat de verhoging van dc goudprijs be treft, die door het Britse Gemenebest wordt verlangd, wordt te Washington vernomen, dat er geen kans schijnt te zijn dat de Amerikaanse regering deze wens zal inwilligen. Functionarissen van het Amerikaanse ministerie van financiën herinneren aan de in September j.l. tijdens de jaarver gadering van het Internationale Monetaire Fonds door de Amerikaanse minister van financiën, Snyder, afgelegde verklaring over deze kwestie. Minister Snyder gaf bij deze gelegenheid te kennen, dat zowel de Amerikaanse regering als het Congres gekant waren tegen wat hij „een deva luatie van de dollar" noemde. Amerika stelt zich blijkens de verklaring van minister Snyder op het standpunt, dat de huidige verhouding tussen de dollar en de goudprijs niet alleen voor de stabili teit van de Amerikaanse economie, maar Vanochtend heeft op dc Nieuwe Waterweg juist voor Vlaardingen een si ïeepsramp plaats gehad, die vermoedelijk aan zes opvarenden van het Duitse tankschip „Ellen" liet leven heeft gekost. Om ongeveer half negen kwam liet uitgaande s.s. „Maasdam" van de Holland-Amerika Lijn in hotsing met dit 268 ton tellende Duilsc coaster-tankschip. Dit schip werd van achteren aan stuurboord door de „Maasdam" gegrepen en m zeer orte tijd was de „Ellen" in de diepte verdwenen. Even later stak s cc its iet j ooi se iip nog met dc neus hoven water uit. Het scheepvaart verkeer raakte echter niet gestremd. Er was hedenmiddag twaalf uur nog niet besloten op welke wijze men het schip aan dc kant zou zien te krijgen. Dc lijken van verschillende van de opvarenden zullen zich vermoedelijk nog aan boord van het gezonken schip bevinden. Niet lang nadat deze nieuwe ramp op de Nieuwe Waterweg had plaats gegrepen waren we ter plaatse. Vóór de kade bij het Maashotel te Vlaardingen hadden velen zich reeds verzameld en tuurde men naar het midden van de rivier, waar de grijze voorpunt van de „Ellen" grauw boven het water uitstak, het enige teken van het drama, dat een uur vroeger daar in het koude water van de Nieuwe Waterweg had plaats gehad. Boten van da rijkspolitie te water voeren af en aan en in het Hotel Maas kwamen allengs vele autoriteiten zieh up de hoogte stellen van de gang van za ken bij dit verschrikkelijke ongeluk. De „Ellen" kwam juist de rivier opsto- men en had 110 ton lijnolie en 150 ton cocosolie aan boord. Zij was vijf minu n van de wal los en zou naar Hamburg varen. Op hetzelfde ogenblik, dat het schip de Nieuwe Waterweg opvoer kwam de „Maas dam", het 15.000 tons passagiersschip van de Holland—Amerika-Lijn aan. Dit schip zou gisterenmiddag reeds naar New York vertrokken zijn, maar werd door de mist tot vanochtend acht uur opgehouden. Van de walkant zag men het ongeluk gebeuren. D« .^Ellen* werd op ten ge geven ogenblik aan de achterzijde dooi de „Maasdam" overvaren. Het Duitse schip maakte dadelijk veel water en kap seisde vlak daarop. Van verschillende zij den werd onmiddellijk hulp geboden cn de sleepboten „America" van P. Smit en Co, en de „Pernis" van L. Smit en Co.'s Intern.- Sleepdienst waren snel ter plaat se om hulp te bieden. Zij wisten geza menlijk een aantal opvarenden, onder wie de Nederlandsé loods, te redden. Vijf van de geredden, onder wie de loods werden in het Maashotel binnenge bracht. Ook van de „Maasdam" werd onmiddel lijk hulp geboden. Men gooide boeien met brandende lichten uit, en de sleepboten wisten degenen, die van boord van de „Ellen" waren gekomen, uit water te halen. De geredde leden van de bemanning, die uitsluitend uit Duitsers bestond, hadden moeilijke ogenblikken doorgemaakt. De 33-jarige Duitse matroos. Herbert Schlunz uit Hamburg, vertelde in het Maashotel, dat hij op het dek van de „Ellen" stond, toen hij plotseling dc „Maasdam" dreigend zag naderen. Hij schreeuwde naar beneden tot zijn collega's „hcraus", doch de men sen die beneden waren, konden niet alle maal meer tijdig naar boven komen. Op hetzelfde ogenblik greep de „Maasdam" de „Ellen" aan stuurboord. Vier man en de loods waren op het dek weten te ko men cn zij sprongen onmiddellijk in het water. Sommigen van hen waren nog blootsvoets ze waren zo uit hun kooien gesprongen. Minuten achtereen hebben ze in het ijskoude water gelegen en vol komen met olie overdekt werden ze doir de sleepboten aan boord genomen. Deze matroos noemde het zicht op het ogenblik van de aanvaring niet slecht. Onder de geredden bevond zich ook de eerste stuurman. Die werd met een lid van de bemanning naar de „Caltex" op Pernis vervoerd. De stuurman was er echter slechter aan toe; hij had veel water binnen gekregen. Men begon onmiddellijk kunstmatige ademhaling op hem toe te passen, maar helaas mocht dit niet meer baten. Met zekerheid stond vanmiddag twaalf uur vast, dat zes leden van de bemanning vaa til koppan van da »£Uan" farad wa ren, terwijl ook de Nederlandse loods het leven er had weten af te brengen. Van deze zes geredde Duitse bemanningsleden is er echter één, de stuurman, overleden. Vijf andere leden van de bemanning wor den nog vermist, zodat moet worden aan genomen, dat deze ramp aan zes mensen het leven zal hebben gekost. Tot degenen, die gered zijn en in Hotel „Maas" in Vlaardingen zijn ondergebracht behoren de Nederlandse loods, J. Jansen, de Duitsers J. Blöhse cn Schlunz (matro zen) en de stokers Schmidt en Wieszner. Zij zijn door de sleepboot „Pernis" gered. Door de sleepboot „America" zijn bij het posthuis van de Roeiersvereniging „De Eendracht" en later naar de Cal tex te Pernis overgebracht de tweede machinist J. Murosy en de eerste stuur man H. Guttmann, die korte tijd later overleed. Vermist worden de kapitein E. Raben- berg, de eerste machinist H. Küster, re kok H. Steinhauser, de matroos G. Wunzel en de scheepsjongen M. Zuradnick. Zeer spoedig waren op de plaats van he* ongeluk aanwezig de burgemeester van Vlaardingen, mr J. Heusdens en de com missaris van politie te Vlaardingen, de heer K. van der Ham. Later verschenen ook mr Van Doesburg en mr Grasso van het parket te Rotterdam. De „Maasdam" heeft na een kort op onthoud op de rivier, waarbij de loods van dit schip een voorlopig verhoor is afgeno men, de reis naar New York voortgezet. Ook personeel van het Duitse consulaat te Rotterdam was spoedig ter plaatse om een nader onderzoek naar de geredde en ver miste Duitse bemanningsleden in te stel len. Met motorschip „Groningen 7" van de GroningenLemmer Stoomboot Mij, dat Maandagavond om 11 uur uit Amsterdam was vertrokken, was gisternamiddag nog steeds niet in Lemmer aangekomen. De reddingboot „Hilda" uit Lemmer is daar op omstreeks 5 uur uitgevaren om te zien, wat er aan de hand was. Doch ook deze boot bleef weg. Het was al kwart over elf gisteravond, toen zij de haven weer bin nenliep. Het bleek toen, dat de Gronin gen 7 op 4 km. van Lemmer in de mist aan de grond was gelopen en daar vast zat. De „Hilda" was op de terugweg bij de N.O.-polderdijk eveneens aan de grond ge raakt maar wu door two* vluertbotwt piot ook voor de gehele wereldeconomie van belang is. Men neemt te Washington aan. dat de ministers van Gemenebestlanden, d:e aangaande deze kwestie voorstellen heb ben gedaan, meer een herziening van de waardeverhouding tussen alle geldeen- heden voor ogen zweeft en niet alleen een wijziging van de waarde van de dol lar. uitgedrukt in goud. Verhoging van de goudprijs wordt te Washington beschouwd als een onverstan dige wijze van hulpverlening aan landen met ontoereikende monetaire reserves. Men doet opmerken, dat een dergelijke wijze van hulpverlening bovendien geen onderscheid maakt tussen de landen, die veel en de landen, die minder hulp nodig hebben. Voorts vestigt men er de aan dacht op, dat verhoging van de goud prijs alleen rechtstreeks hulp verschaft aan de landen, die goud bezitten of pro duceren. Als middel tot hulpverlening zou verhoging van de goudprijs derhalve in strijd zijn met de door de regering en het congres aanvaarde beginselen voor de hulpverlening aan het buitenland, welke inhouden, dat de hulp daar moet worden verstrekt, waar zij het meeste nodig is. Er bestaat geen enkele aanwijzing, dat de republikeinse regering, die het vol gend jaar het bewind zal overnemen, wijziging zal brengen in dc politiek, welke thans door de regering van president Truman wordt gevolgd ten aanzien van de kwestie van de goudprijs. Een maat regel, die door de democratische partij gelijkgesteld zou worden met een deva luatie van de dollar, zou voor de nieuwe regering der Ver. Staten vérstrekkende politieke gevolgen kunnen hebben. De Gemenebestconferentie werd giste renavond beëindigd met de opstelling van een communiqué over de besprekingen en de bereikte resultaten, hetwelk heden zal worden gepubliceerd. In dit communiqué zullen slechts enkele van de belangrijke besluiten, die genomen zijn. vermeld wor den. De nadruk zal worden gelegd op het belang van de samenwerking met Europa en Amerika, die door de landen van het Gemenebest nodig wordt geacht voor het welslagen van hun plan. Van het voornemen van het Gemenebest om te trachten de steun der V.S. te ver krijgen voor een verhoging van de goud prijs zal daarentegen in het communiqué geen gewag worden gemaakt. De voornaamste punten, waarover in de conferentie overeenstemming is bereikt, zijn in grote lijnen als volgt: 1. Alle landen van het Britse Gemene best, die tot het sterlinggebied behoren, zijn vastbesloten elk voor zich de tering naar de nering te zetten, hetgeen meer uitvoer, minder invoer en maatregelen lot bestrijding van de inflatiè zal inhouden. 2. Het Gemenebest zal zich eerst tot Europa en vervolgens tot Amerika wen den met een verzoek om medewerking voor de uitvoering van het plan voor ver sterking van de positie van het pond ster ling en vrijmaking van de internationale handel. 3. Met medewerking van Europa "cn Amerika wil men maatregelen' nemen..lot geleidelijk herstel van de omwisselbaar- heid van het pond sterling. 4. Er zullen maatregelen worden ge troffen om te komen tot een verhoging van de productie in de verschillende lan den van het Gemenebest en tot verbete ring van de levensstandaard in de onont wikkelde gebieden van het Gemenebest. 5. Grootscheepse plannen voor agrari sche en industriële expansie in de landen van het Gemenebest zullen energiek ter hand moeten worden genomen. 6. Zo mogelijk zullen de financiële mid delen voor de economische ontwikkeling van het Gemenebest in het sterlinggebied zelf, en in het bijzonder in Groot Brittan- nië moeten worden gevonden. 7. Om grote schommelingen van de prijzen van vitale grondstoffen onmogelijk te maken moeten internationale produc tenovereenkomsten worden gesloten. Als gevolg van de dichte mist. die ge durende vier dagen Londen in duisternis heeft gehuld, zijn meer dan honderd per sonen overleden, voor het merendeel men sen ouder dan vijftig jaar, die ademha lingsklachten hadden. De mist was zeer gevaarlijk voor lijders aan asthma of bronchitis. De koolstof, roet en de scherpe rook, die door de mist werden vastgehou den, stelde de longen en het hart op een zware proef. De politie vreest, dat, wanneer alle be richten binnengekomen zullen z|jn, zal blijken, dat ongeveer twee honderd perso nen als gevolg van de mist zijn overleden. In de Staatsloterfl is vandaag op *1*6 4* prUi pm Uondnixend gulden g Pellen. De weerverwachting van liet KNMI geldig van heden- tot morgenavond luidt Veranderlijke bewolking met tijdelijk enige neerslag, hoofdzakelijk in de vorm van regen. Matige tot krachtige wind ruimend van Zuid naar Zuid-West of West. Verdere stijging van temperatuur, maar aanvankelijk voornamelijk ln het Oosten van het land nog lichte vorst. Donderdag 11 December: Zon op 8.38 uur, on der 16.29 uur. Maan op 2.06 uur, onder 13.09 u. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT WEST-DUITSLAND IN LAST

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 1