van Ds Zandt wil opheffing gezantschap bij het Vaticaan Ingediend amendement zal wel worden verworpen Verkeer in het land lamgelegd Regen en vorst legden ijskorst over weg en straat Prins Bernhard en Zuid-Amerika zijn reis Fusieplannen in Amerikaanse vakbeweging Nederlander prefereert nog te veel buitenlandse artikelen Als een Kerkvervolger gebrandmerkt DAGBLAD VOOR SCHIEDAM ENmOMSTREKEN9 Aanpassen van PTT en Zandt. Verhogen en iveg bij Vaticaan 9 Uitkeringen aan werklozen VAN EN NAAR DE EILANDEN Trein sloeg op hol Kansen voor Nederlandse emigranten en voor het bedrijfsleven Donderdag 11 December 1952 WEERBERICHT Nederland moet aandringen op toepassing In voetspoor van ds Kersten Ds Zandt kwam van het zelfbeschikkingsrecht" „Kerkvervolging' in Spanje TOESLAG NOG DEZE WEEK Pravda critiseert interne partij-bureaucratie Academisch betoog Critisch geluid van socialist N.V Brugverbinding zet alle zeilen bij Maar.... ga er zelf lieen Zo bereikt men niets Wil Nederland daar banken stichten, zuiver Nederlandse of gemengde, dan hou- de men er rekening mede, dat Frankrijk op dit gebied doende is en wat de handel betreft is er een sterke concurrentie van Duitsland, dat daar buitengewoon hard werkt. Communisten in de liberale partij Huisvrouw koopt 80 °fo van producten van bodem Katholieke verontwaardiging over Tito's bezoek eio-en Aartsbisschop van Canterbury laakt Tito Ondersteunt protest van Kardinaal Griffin Simito en Go toch Nederlanders? Hoge Raad moet beslissen NIET ZUIVER OP DE GRAAT De weerverwachting van het KNMI, geldig I van heden- tot Vrijdagavond, luidt: I Wisselende bewolking met voornamelijk ln de kustgebieden enkele buien. Matige tot vrij krachtige wind tussen Zuid-West en West. Vannacht ln het binnenland plaatselijk tem peratuur om het vriespunt, overigens flinke dooi. Vrijdag 12 December: Zon op 8.39 uur, onder j 16.29 uur. Maan op 3.19 uur, onder 13.23 uur, j HIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Europ a s eenheid en Indonesië CJ -| I een kerkvervolging, zoals zij die voor stellen, geen sprake is. 's-GRAVENHAGE, Woensdag. Onverdroten werd met een groot aantal sprekers hedenmiddag de be- handeling van de begroting van Buitenlandse Zaken voortgezet. INa cc acht sprekers van gistermiddag, die niet zo heel veel te berde one en brengen, omdat de zaken de buitenlandse politiek betreffende tegenwoort ïg meer op ander niveau en achter de schermen worden afgedaan, wanten er nu toch nog negen sprekers een en ander vertellen over ïun \isie op Indonesië, op Tunis, op Zuid-Afrika, de Ambonezen en het gezantschap by het Vaticaan. Ds ZANDT, S.G. nieuwsgierig nog met ccn „stunt" ook. Er was nu een nieuwe rege ring en een nieuwe Kamer en nu wilde hij wel eens zien hoe deze zon reageren op 'n voorstel tot ophelfing van 't gezantschap bij het Vati caan. Hij be greep wel, dat het zou wor- De heer De Graaf (KVP) had het natuurlijk hoofdzakelijk over Indonesië. Hij behandelde de verhouding met dit voormalig rijksdeel uit psychologisch oog punt bezien. Men moest onze betrekkin gen met Indonesië toch altijd nog iets anders zien dan die met het buitenland. Indonesië had voor ons ook nog een moreel aspect, wat iets met gevoelsover wegingen te maken had. Indien Indonesië niets meer voelt voor deze I nie, moest men het toch niet iets opdringen dat niet mcér was dan een lege huls, waaraan het geen behoefte had. Hij drukte het zo uit: „Men moest daar geen huis bouwen, waarvoor geen huurders te vin den waren, om dat het huis hun te groot was of omdat het op 'n ongunstige stand gelegen was". Zouden er be- danmoel' DE GRAAF (KVP) ten wjj van onze •••geen huis zonder kant aandringen huurders op toepassing van het zelfbeschikkings recht en de kwestie van de Indische Nederlanders, ook al zag de regering daarvan het nut niet in. Alleen Indonesië was in staat deze kwestie op te lossen door toekenning van een vorm van auto nomie aan Ambon. Z« had het verdrag geschonden en dus moesten wtf als ver dragspartner deze zaak ter tafel brengen. De heer Ritmeester (VVD) liet een ander geluid horen. Hij hield vast aan het zelfbeschikkingsrecht, wat de VVD steeds heeft gedaan men herinnere zich het heftige debat tussen de heer Oud en minister Van Maarseveen wij moesten streven naar een vrije volksstemming onder toezicht der Verenigde Naties. Wij moesten voor de Zuid-Molukken niet streven naar autonomie, dat zouden de volken daar zelf moeten uitmaken. Wat de Ambonezen betreft, niet alleen Neder- den verworpen, maar hij was blijkbaar zo nieuwsgierig naar de reactie van de Kamer, dat hij bij de artikelen 'n amen- dement in die geest zou indienen. Het land, maar de Verenigde Naties, die deze amendement lag overigens reeds ter ta- situatie hadden geschapen moesten mede fei, Zoals men weet is in 1925 een soort- de zorg voor deze mensen op zich nemen. De heer De Kadt (P.v.d.A.) keerde zich natuurlijk weer tegen de oude kolo niale verhoudingen. Het oude Westen doet zich zelf geen goed. zo zeide hij, door vast te houden aan het. oude kolo niale systeem, waardoor zij de eigen volkskracht èn de Westelijke defensie ondermijnt. Tunis verdiende volgens hem een andere bejegening dan zij thans van Frankrijk ondervindt. De houding van Nederland in de U.N.O. tegenover de kwestie in Zuid-Afrika kon hij billijken. De afzijdige houding tegenover het lid maatschap van de Unesco achtte hij fout. Men kon Tito en Fr .nco in de Westelijke verdediging verwelkomen, maar niet in de culturele organisaties, die gebaseerd waren op de rechten van dc mens. Over Spanje had natuurlijk ook ds Zandt de mond vol. Daar heerste mocht men hem en het Engels blad, dat hij citeerde, geloven een kerkvervol ging, waarbij die achter het IJzeren Gor dijn maar kinderspel was. Het merkwaar, digste is, dat mensen als ds Zandt nim mer in Spanje zijn geweest er dus ook niet hebben ervaren, dat dit slechts in cidentele gevallen betreft, daar in deze landen, zoals ook in Columbia, óók door ds Zandt ter sprake gebracht, mensen zijn, die nu eenmaal niet kunnen tole reren, dat er propaganda bedreven wordt onder een katholieke bevolking, indien zij daar eens een kijkje zouden gaan ne men, zouden zij ondervinden dat er van De minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid heeft besloten een wijziging aan te brengen in de sociale voorziening voor werklozen. Hierdoor wordt de moge lijkheid geschapen, dat een aanvullende uitkering wordt verstrekt tot een bedrag, dat volgens groep B der sociale voorzie ning berekend wordt aan werklozen, die krachtens de Werkloosheidswet een lagere uitkering ontvangen. Deze wijziging zal worden toegepast met ingang van deze week. Het officiële orgaan van de Sovjetrus- sische communistische partij, de „I ™v" da", leverde gisteren in een hoofdartiKei hevige critiek op plaatselijke partij-orga nisaties wegens de wijze, waarop de ver kiezing van partijfunctionarissen plaats vindt. Volgens de Pravda trachtten oude communistische leiders de jeugd te be letten, verantwoordelijke posten te be kleden en hadden zij een „muur" om zich heen gebouwd. In het artikel, dat Woensdag door Radio-Moskou werd geciteerd, zegt de Pravda, dat „te veel posten worden be zet op grond van familie- of vriend schapsbetrekkingen en dat zij, die critiek durven te oefenen, worden geweerd in vele bureaux werden de mensen uitgeko zen „volgens bureaucratische methoden Naar de Pravda verzekert, „worden zeer dikwijls posten bezet door mensen, die er in het geheel niet geschikt voor zijn Zoals men zich herinneren zal werd op het onlangs gehouden congres der Rus sische communistische partij te Moskou reeds van organisatorische misstanden in het partijapparaat gewag gemaakt. De schuldigen werden met de zwaarste straffen bedreigd. Waarnemers vragen zich af, of met dit Pravda-artikel een nieuwe zuiveringsactie wordt ingezet. gelijk amendement aangenomen, dat was ingediend door ds Kersten. Dat was toen oorzaak dat het kabinet-Colijn aftrad. De heer Blaisse (K.V.P.) had het over de verdieping en uitbreiding der mili taire en economische samenwerking in Atlantisch verband, maar het grootste ge deelte van zijn rede was gewijd aan de Europese integratie. Deze afgevaardigde beheerst deze stof zo volkomen en is hierin zo deskundig, dat in de Kamer het gevaar ontstaat, dat hij ook in zijn theo retische explicatie deze zaak te technisch ziet en behandelt. Zijn uiteenzetting be handelde de politieke en economische in. tegratie en de verhouding tussen deze beide onderling. Maar hij vroeg zich eerst zuiver academisch af wat po litieke integratie inhield. Hij stelde daar aan drie kenmerken en wel 1). Meer evenwicht van bevoegdheden in de or ganen van de te creëren gemeenschappen Dat hield volgens hem een critiek in op de Kolen en Staalgemeenschap, vooral wat de parlementaire invloed betreft. 2) Er moest gestreefd worden naar meer normale politieke verantwoordelijkheid van de uitvoerende organen en 3) naar meer invloed van de Europese volken op de samenstelling van het parlement. Ver talen wij dit in meer gangbaar Nederlands dan komt het hierop neer, dat de heer Blaisse tegelijk een meer democratische en nationalistische invloed nastreeft. Dit is natuurlijk heel juist gezien; zou men deze volkomen uitschakelen dan zouden mét de groei van de boven nationale gemeen schappen de nationale waarden volkomen verloren gaan. En deze zijn vele. Hij wil dus een parlementaire invloed der ver schillende naties. Men kan hierbij twee richtingen kiezen: men kan zeggen laat de gevormde gemeenschappen haar eigen politiek leven e«n poosje leiden om na te gaan hoe deze gemeenschappen tenslot te in elkaar zullen passen. Of men kan op het standpunt staan de gevestigde ge meenschappen onmiddellijk in te brengen in de politieke gemeenschap. Het behoeit geen betoog, dat de heer Blaisse, die de nationale waarde niet verloren wil zien gaan, zich aanhanger betoonde van de laatste methode. De heer Bruins Slot (A.R.) vond de Europese integratie zo evident dat hij niet begreep, dat deze nog niet verder was gevorderd. Geleidelijke economische inte gratie was een conditio sine qua non voor de politieke integratie. De heer Goedhart (P. v. d. A.) weet nog eens alle moeilijkheden met Indonesië aan het verzuim van de Nederlandse regering, die al op de Hoge Veluwe tot een accoord met Indonesië had moeten komen. Maar hij liet nu t°ch eindelijk een critischer geluid horen, toen hij zeide, dat de rege ring de beledigingen aan het adres van de Ned. Militaire Missie, die louter ten gerieve van Indonesië daar was, niet kon accepteren. Dan moest men deze maar liever terugroepen. De houding van de regering ten aanzien van Nieuw-Guinea deugde natuurlijk niet. Hierop is nog steeds critiek en men moge daaruit begrijpen dat het besluit van het kabinet ten aanzien van Nieuw-Guinea is genomen tegen de stem van de socialisti sche ministers in. Voor de Ambonezen moest volgens de heer Goedhart een weg worden gezocht om te repatriëren. Niet minder dan drie ministers, de heren Beyen, Luns en Kernkamp, zullen mor gen op deze redevoeringen antwoorden. Aan het begin der vergadering werd dr De Kort (K.V.P.) ais lid der Kamer ge- installeerd als opvolger van de heer Serrarens. Voor een verslag over de avond-verga- dering, tudens welke minister Algera ver keersproblemen behandelde, zie men elders in dit blad. F. S. Donderdagmorgen is dr Philipp Ettcr: hoofd van het Zwitserse departement van Binnenlandse Zaken, en vice-pre sident van de Bondsraad in dit jaar, door de Bondsraad te Bern, gekozen tot president van de Zwitserse Bondsrepu bliek voor het jaar 1953. De N.V. Brugverbinding Goeree-Over- flakkee en Hoeksche Waard, een paar weken geleden geconstitueerd, ontwikkelt een grote activiteit. De bestuurders heb ben contact gezocht met de verkeerscom- missie uit de Tweede Kamer der Staten- Generaal, met verkeersorganisaties en hoofdbesturen van vakbonden, met Pro vinciale Staten en landbouworganisaties. Bovendien zijn belangrijke besluiten ge nomen terzake eigen initiatief voor de bouw van een brug over het Haringvliet. Intussen is Woensdagmorgen in de raad van commissarissen en afgevaardigden der N.V. Brugverbinding het besluit genomen, dat de N.V. aan de regering concessie zal vragen om de brugbouw zelf te mogen uitvoeren, met dien verstande dat de N.V. de zorg voor de brug boven- en onder bouw op zich neemt, terwijl Rijk en Provincie voor toegangswegen en bijko mende werken zullen zorgen. Aan de minister van waterstaat is ge vraagd het N.V.-bestuur, samen met een vertegenwoordiger van het provinciaal bestuur te ontvangen en daarbij het voor stel te mogen doen, dat de regering het aanbod van de localiteit tot zelf bou wen van de brug aanvaardt en dat de minister een wetsontwerp voorbereidt voor het heffen van bruggeld. In verband met de grote werkloosheid op het eiland en de verbeteringen, die verwacht worden van een vaste oeverver binding is contact opgenomen met de hoofdbesturen van de vakbonden. Voorts heeft een vergadering plaats ge had van de N.V. met bestuurders van de A.N.W.B., K.N.A.C., E.V.O. enz. Inmiddels werd de N.V. Brugverbinding door een grote buitenlandse industrie reeds offerte gedaan voor de bouw van een stalen brug. De betreffende mogend heid zou uitvoering met deviezencompen- satie steunen! In de loop van de naclit en ochtend zal het plaatselijk zeer glad kunnen zijn Dat was de waarschuwing welke gisterenavond per radio voor liet verkeer werd gegeven en als die ooit doeltreffend is geweest, dan was het wel thans. op de grote verkeerswegen was het hope loos. Op het rangeerterrein van de overlaad- haven te Stein is Woensdagmorgen een locomotief met z g, kiebelwagens ont spoord. Een Wagon werd ineen gedrukt, twee volgende wagons schoven op elkaar terwijl een vierde er bovenop liep. Oor zaak van het ongeluk was een defect aan de remmen van de locomotief. De machi nist slaagde er niet in de trein tot stilstand te brengen. Zodra hij en de vier andere mannen zagen dat het mis zou gaan, zijn ze eë tijdig uitgesprongen. Met een alarm signaal werd de seinhuiswachter gewaar schuwd, die dc trein op een rangeerlijn dirigeerde, waar 't geval met flinke vaart tegen een stootblok liep en ontspoorde. Toen laat in de avond de harde ijzige Zuidwestenwind ook nog regen meebracht, was het ook spoedig gedaan met normale verkeersmogelijkheden. Auto's kropen over de weg met „snelheden" van 5 a 19 kilometer, fietsers behoefden het niet meer te wagen om te rijden en voor de voet gangers was het breke beentje spelen. Ze zwaaiden met hun armen als waren het molenwieken door de lucht, wanneer se bij haast elke nieuwe stap weggleden zon der dat ze ergens houvast aan konden krijgen. En wie had gedacht, dat het zou gaan, als verleden week, toen het ook om streeks middernacht spiegelglad was, doch later met het aanhouden van de regen en het toenemen van de dooi weer draaglijk werd, kwam bedrogen uit. Het was vanmorgen nog steeds één ijs korst, die straten en wegen bedekte en heel het verkeer (behalve dan gelukkig de trams) lam legde. Ook al was in de steden des nachts al heel wat zand gestrooid, toch viel het ook daar niet mee, maar meer naar buiten en De interlocale busdiensten hebben ver scheidene diensten moeten stilleggen. In de provincie Utrecht zijn sommige dien sten geheel uitgevallen andere diensten worden uitgevoerd met grote vertraging. In Noord- en Zuid-Holland zijn vanmor gen de bussen ook óf niet uitgereden óf reden zij met grote vertraging. In Gelderland viel het nogal mee. al werd ook daar met vertraging gereden. Groningen meldde, dat de vroege tram» en trolleybussen een uur te laat uitre den. Op Walcheren en Noord-Beveland stonden vele bussen en auto's in file machteloos langs de kant van de weg. De spoorwegen waren naast de trams waarschijnlijk de enige vervoersonderne ming die weinig last hadden. Omstreeks half negen telde een van onze redacteuren tussen Den Haag en Rotterdam 28 wagens, die verlaten langs de weg stonden. Hoe laat eenieder kantoor en winkel bereikte? We vrezen dat er maar wei nigen op tijd waren. Blijkens een publicatie in de Staatscou rant van heden worden met ingang van 9 Januari a.s. opgeheven de vakgroep „tussenpersonen in kruidenierswaren de vakgroep „tussenpersonen in zuivel- en melkproducten"; de bedrijfsgroep kleding industrie; de vakgroep „tussenpersonen in- koffie"; de ondervakgroep „dextrine" en de vakgroep „sigarenmakerij". De voorzitters van Amerika's twee grootste vakbonden hebben aangeboden om hun ontslag in te dienen indien zulk een stap bevorderlijk zou zijn voor de samenvoeging van deze twee vakbonden. Walter Reuther, de voorzitter van het. ..Congress of Industrial Organizations 1 CIO 1 deed dit aanbod eergisteren en liet tevens doorschemeren, dat hij voor nemens is begin Januari nieuwe bespre kingen over de eenwording met de (Van onze Haagse redactie) Er bestaat grote belangstelling in Columbia, Ecuador en Peru voor Nederlandse immigranten, vooral van deskundigen op bet gebied van tropische planten. In die landen beeft men ongeveer liet klimaat van Indonesië en mensen, die in Indonesië plantages hebben gehad, of op plantages hebben gewerkt en die alles weten van koffie, thee, rijst, rubber, enz. hebben in deze Zuid-Amerikaanse landen een voortreffelijke kans. Vooral als zij nieuwe plantages willen beginnen, waarbij de mogelijkheid bestaat op bestaande plantages men lieeft daar suikerplantages er varingen op te doen. Hel zou echter goed zijn in groepsverband te emigreren met medeneming van geld voor de eerste aankopen. Dit geldt ook voor boeren, die geld nodig zullen hebben voor de aankoop van landbouw werktuigen enz. De invoer van Nederlands vee is zo pas vrijgegeven, nadat Prins Bernhard de autoriteiten er van bad overtuigd, dat dit vee volkomen t.b.c.-vrij was. Grond is er voldoende. Van niet één Nederlander daar, aldus Prins Berniiard, heb ik geboord, dat hij liet slecht maakt. Soms alleen wat eenzaam waren zij. Dit zeide Prins Bernhard giste.-en op een conferentie voor de pers. Veel van wat hij mededeelde, is reeds bekend ge worden, maar de prettige, ongedwongen wijze, waarop de Prins van zijn reis ve-- teide en de wijze, waarop hij de vele vra gen beantwoordde, maakten het aange naam naar zijn reisverslag te luisteren. „Men moet ons alleen", zo zeide hij, „de volgende keer na een reis van dertig uur vliegen de gelegenheid geven eerst wat u t te slapen. Nu hadden wij moeite aan het diner direct na aankomst niet in slaap te vallen, want in het vliegtuig slaapt men bijna niet". Prins Bernhard vertelde over de indus trie in Mexico; hoogovens, gasfabrieken, enz., over de sociale verzorging, die nog veelal aan particulieren en bedrijven wordt overgelaten, maar die in de goede te bouwen. De sympathie voor Nederland bleek wei hieruit, dat een staking van ha venarbeiders rustig werd onderbroken, om dc Nederlandse schepen te kunnen lossen. Het bedrijfsleven moet erheen gaan, anders ondervindt men daar wat een Nederlandse firma had ondervonden, die had ingeschreven op een technisch pro ject. De Fransen hadden er 'n ingenieur heengezonden, die daar zes maanden verbleef om dit project uit te werken. De Nederlandse firma had geschreven: zeg maar wat je wit, wij zullen het uit werken Zo bereikt men niets, men moet er zelf 'heen gaan, zeide prins Bernhard. Z. K. H. vertelde voorts over de poli tieke partijen, die daar heel anders zijn gegroepeerd dan hier. Zo zitten daar de communisten in de liberale partij, maar de president van Ecuador vertelde Prins Bernhard ook, dat er in de bergen r,.. euerillastrijders waren, die in Moskou een t steren werd er m het gebouw van iangdurige opleiding hadden ontvangen. de Regeringsvoorlichtingsdienst te Den Haag een persconferentie gehouden, waar Z.K.H. Prins Bernhard vertegen woordigers van de Nederlandse pers ontvingom mededelingen te doen en vragen te beantwoorden over zijn Zuid- Amerikaanse reis. gebouwd voor de arbeiders met maaltij den, kinderverzorging en winkels, waarin zij goedkoop kunnen kopen. De Nederlandse expositie roemde de prins als voortreffelijk geslaagd, maar zfl vraagt om een follow-up. Men kan geen autobussen verkopen, zonder daar 'n orga nisatie voor de handel in onderdelen op Daarna vertelde hij van de schoonheid en cultuur dezer landen. In Peru had men mummies gevonden, 2000 jaar oud, waar bij ook de textiel volkomen was be waard gebleven. Men had er potten opge graven, die waren samengesteld uit ver schillende vogels onderling met elkaar verbonden. Als men daar water ingoot, werkte het geheel als communicerende vaten en gaf deze pot juist het geluid van de vogel, ,velke ze voorstelde. Er is daar olie, er zijn kolen, maar dit alles moet nog worden ontgonnen. Over de moeilijkheden met de protes tanten in deze landen zeide de prins, dat deze gedeeltelijk sterk overdreven wa ren, gedeeltelijk een uiting waren van anti-Amerikanisme. Het waren in ieder geval incidentele gebeurtenissen, dus juist als in Spanje. In een toespraak, welke hij tot de katholieken in Londen heeft gehouden, lieeft kardinaal Griffin, aartsbisschop van Westminster, betoogd, dat het bezoek van Tito aan Engeland positieve gevolgen kan hebben, indien ten minste dc minister van Buitenlandse Zaken, Anthony Eden, bereid is ook de stem van de katholieken in Engeland te laten horen. „Er wordt in Joego slavië groot onrecht gepleegd aan mgr Stepinac en aan de christenen, maar dit behoort Tito duidelijk te worden gemaakt", aldus de kardinaal. „American Federation of Labour" (AFL) 'te beginnen. George Meany, de voorzitter van de AFL, verklaarde Zondag j.l. dat hij be reid is zijn ontslag t.e nemen, indien zulks de samenvoeging van zijn bond met het CIO zou helpen bevorderen. Beide vakverenigingsleiders hebben eerst kort geleden hun ambt aanvaard. Meany is wijlen William Green opge volgd, en Reuther werd verleden week gewezen tot opvolger yan de onlangs richting gaat. Zo hebben ln Mexico ver overleden Philip MumS, o „Dc Nederlander prefereert nog te veel het buitenlandse artikel; hij is niet vol doende op de hoogte van het feit, dat rr In ons land ook goede producten vervaar digd worden". Dc voorzitter var. dc Vereniging Neder lands Fabrikaat, welke gisteren in Haar lem haar jaarvergadering hield, achtte het van belang, dat de koper critisch is. Dan zal de fabrikant meer aandacht aan zijn product besteden en hii zal concur reren met buitenlandse fabrikanten In het verleden is de Nederlander niet vol doende critisch geweest en daardoor zijn er Nederlandse producten, die minder van kwaliteit zijn dan buitenlandse. Wordt het oroduct beter, dan za! net buitenland er meer aandacht aan besteden dan h)t heden. aan een landelijke prijsvraag voor leer lingen van de hoogste klasse van de H.B.S. en soortgelijke scholen. Gevraagd zal worden een opstel te maken over een industrie of een tak van bedrijf in Neder land. In het komende jaar zal voortgegaan worden met het houden van tentoonstel lingen in verscheidene delen van het land. waarvoor grote belangstelling be staat. De posterijen zijn bereid op post stempels van drie grote steden een reclame aan te brengen voor Nederlands Fabrikaat. De huisvrouw koopt 80 pet van de Nederlandse producten en de man 20 pet. Daarom zal een tweede vrouw in het hoofdbestuur van de Vereniging be noemd worden, nl. mevr. E Froelich- Hoenderdos uit Beverwilk, aecretaresse Wil ■■twifiu De Kardinaal heeft met deze uitlating blijkbaar een positieve richting gegeven aan de stijgende verontwaardiging, die onder de vier millioen Katholieken van Groot-Brittannië heerst. Zegslieden van deze verontwaardiging zijn tot op heden voornamelijk de leken-schrijvers Evelyn Waugh en Graham Green, die beiden in het openbaar hun afschuw over de metho de van Tito hebben getoond. Doch ook de bisschoppen hebben hun mening niet onder stoelen en banken ge stoken. Mgr Campbell, aartsbisschop van Glasgow, heeft op een meeting in zijn re sidentie verklaard, dat dit bezoek van Tito gelijk staat met een uitdaging aan de Ka tholieken van Engeland. De Engelse rege- ring zo betoogde hij dient alles erop te zetten, dat deze vijand van God, Tito geheten, van zijn honende kerkvervolging wordt afgebracht. Protesttelegrammen aan de regering, aan het Joego-Slavische gezantschap en aan alle Katholieke lagerhuisleden werden na afloop van deze vergadering verstuurd. Ongeveer tegelijkertijd heeft de vurige bisschop van Leeds, Mgr Heenan, elke re serve tegenover het bezoek laten varen. „Voor de mentaliteit van een land als het onze is het toch wel kenmerkend zo zeide hij, dat een tijdje geleden jegens de veroordeelde Mgr Stepinac sympathie werd betuigd, doch dat nu enkele maan den later de vervolger van deze zelfde bisschop met alle eerbetoon wordt ont vangen". In een toespraak tot de jaarlijkse bij eenkomst van de Raad van Christenen en Joden te Londen heeft de Anglicaanse aartsbisschop van Canterbury dr Geof frey Fisher de protesten ondersteund, welke door de Britse katholieken onder leiding van kardinaal Griffin bij gele genheid van het komende bezoek van maarschalk Tito aan Londen tegen diens regime zijn aangeheven. De Joegaslavi- sehe regering, aldus de aartsbisschop, moet volledige godsdienstvrijheid toe staan, alvorens het de sympathie van Groot Brittannië kan verwerven. Dr Fisher brandmerkte het regime van Tito als openlijk anti-religieus en onsym pathiek. De Röoms-Katholieke Kerk, zei de hij, lijdt onder een actieve, openlijke en scherpe vervolging. Leden van de katholieke clerus zitten in de gevange nis en de katholieke leiders staan bloot aan schandelijke aanvallen in de pers. „Zolang dit zo blijft ontmoet de ont wikkeling van enige werkelijke vriend schap tussen onze twee landen hinder nissen. Het is noodzakelijk, dat maar schalk Tito ervan op de hoogte gesteld wordt, dat deze mening hier zeer krach tig en zeer verbreid is", aldus de aarts bisschop van Canterbury. Naar wij vernemen, is bij de Hoge Raad een request ingekomen van mr S. Ger- brandy te Amsterdam, waarin betoogd wordt, dat de enige weken geleden te Amsterdam gearresteerde Indonesiërs, die uitgeleid zouden worden, Sunito en Go Gien Tjwan, niet kunnen worden be schouwd als vreemdelingen en dus niet kunnen worden uitgeleid. De Hoge Ra*d zal hierover ln raadkamer een besliaaing LATEN wy de zaak zuiver stellën: achter het IJzeren Gordijn is het blykbaar geen zuivere koffie. En om te zuiveren valt men daar van de ene zuivering in de andere, zodat heel wat gasten van de communistische stamtafel op de koude koffie komen. Zelfs zo, dat degene, die gezuiverd heeft, groot gevaar loopt straks zelf gezuiverd te worden. Alzo hier de vermaning móet luiden: „Zuiver niet, opdat gij niet ge zuiverd worde!" En het opvallende is, dat het juist, dc hoge functionarissen zijn, die het zuiveringszout moeten slikken. Och eigenlijk is het niet zo opvallend, want na al de jaren van zuiveringen vallen er geen „gewone" gevallen meer te zui veren. En aangezien men het blijkbaar niet zuiver acht, met zuiveren op te houden, zuivert men door, vooral tot in de hoog ste kringen. Want dat maakt effect. Het schijnt mede heel democratisch, als de hoofden rollen zonder onderscheid van rang en stand. Anderzijds zijn cr wel klasse-verschil len in communistische kringen, want by het vertrek uit New-York boekte het gezelschap van de Sovjet-minister Visjinsky in strijd met de leer der klasseloze maatschappij passage in drieërlei verschillende prijsklassen. Vis jinsky zelf reist met twee medewerkers eerste klas, negen anderen hebben z.g. cabineklashuttcn en de twee overigen zitten in de toeristen-klasse. Maar dit slechts terloops; het is niet hatelijk bedoeld. Het is echter de waar heid, welke men niet in „De Waarheid" pleegt te lezen. Wij hadden het intussen over die hogs functionarissen. Ja, hoge bomen vangen veel wind en die wind hebben zij wiet altijd mee. B.v. als cr geoordeeld wordt, dat de wind niet uit de 'goede hoek waait. Dan gaan zij het hoekje om....' Vaak vele vroegere slachtoffers van hun eigen terreur achterna Nu zal men van communistische ztids wellicht tegenwerpen: ,Nv ons heeft het recht zijn beloop". Wat men „recht" durft te tmernmn: Wanneer de zaak niet marcheert, zoals men haar wil forceren, grijpt men een vaar zondebokken by de horens. Er volgen dan processen met een „ja en amen"-comeaie en.... de taak ta e.g. weer recht. Doch dat mag geen recht geeufkt war den, hetwelk zuiver op de graat ie' ANALTmtk

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 1