Lachen is Positie der hotelbedrijven zwak geworden legen straalvliegtuigen op Ypenburg Gemeenscliappelij ke gasfabriek aan Amster dam-Rijnkanaal? Limburgse Horecaf creëert drie speciale diensten Rebus mei 80000 goede oplossingen PAGINA 5 A. N. W. B. wendt zicli tot minister van Oorlog OM DE TANDARTS TE BETALEN ANDERM ANS VORDERINGEN GEÏND Actie van oud-verpleegsters heeft succes VERKOPERS, VERHUUR DERS EN REPAR ATEURS WORDEN VRIJGESTELD VRIJSPRAAK IN BELAS TINGZAAK Van psychologisch standpunt kan men zeggen, dat de glimlach van de zuigeling is het uitdrukking geven aan lustgevoe lens, die hij op de een of andere manier door zijn omgeving ondervindt. De mens heeft al heel jong de behoefte om zich op de een of andere manier te uiten wat er aan gevoelens in hem leeft. De vitale gevoelens welke de zuige ling beleeft, n.l. lust en onlust, vinden in het lachen en het huilen de passende uitdrukkingsvorm of zoals men dat noemt: een adequate expressie. In de loop van het eerste levensjaar ontwikkelt zich het zelfbewustzijn en dit helpt in belangrijke mate mede om uit het glimlachen het menselijke lachen te doen groeien. Voor de jonge baby is de glimlach nog het enige echte tussen menselijke contact, die enige manier waarop hij zich als gemeenschapsmens uit. Een philosophische uitspraak van A. Stern luidt, dat het niet de gemeenschap is die het lachen en het huilen heeft ee- schapen, maar dat deze menselijke uitingsvormen hebben bijgedragen om de gemeenschap te scheppen. Een meer realistische mensbeschouwing ziet de mens als gemeenschapswezen in de ge meenschap d.w.z. ziet de mens vermogens hebben om in de gemeenschap als twee de feitelijkheid zowel actief als passief te worden opgenomen. .De „slappe" lach is wgl het summum van het lachen en hoewel het woord veel gebruikt wordt hebben de meeste mensen toch nooit echt gezien dat iemand zich „slap" lachte. Letterlijk im mers kan iemand door het lachen de macht over zijn spieren verliezen en to taal verslapt neerzinken. Dit wordt door prikkeling van de hersenstam teweeg gebracht. Bjj enkele zeldzame ziekte beelden speelt dit een rol. Gelpk de mens herstel van krachten vindt in de gezonde slaap zo is ook het lachen bevorderlijk voor de gezondheid. Het geheim van de kunst om oud te worden en jong te blijven zit voor een deel in de kunst om te kunnen lachen. In een adres aan de minister van Oorlog heeft de A.N.W.B. zijn ernstige verontrusting uitgesproken over de plan nen, welke er bestaan om Ypenburg in te richten tot vliegveld voor straal vliegtuigen. De Bond wijst er op, dat het vliegveld Ypenburg enerzijds begrensd wordt door de drukste weg van ons land: Den Haag- Rotterdam, en straks eveneens door de in de naaste toekomst aan te leggen rijks weg 4a, RotterdamAmsterdam. Voorts bevindt zich in de directe omgeving van Ypenburg eveneens de weg Den Haag- Utrecht. Dit betekent in feite, dat het belang rijkste wegenknooppunt van ons land in de onmiddellijke nabijheid van een mili tair vliegveld van hoge orde zal komen te liggen. Het valt te voorzien, aldus de A.N.W.B., dat de met grote snelheid opstijgende en dalende en dus laag vliegende straal vliegtuigen, het verkeer op de betreffende t'.egen in verwarring zuilen brengen, het geen ongetwijfeld ernstige verkeersgeva ren zal scheppen. 'iet eventueel plaatsan van waarschu wingsborden „pas op voer laagvliegende vliegtuigen", zoals o.a. bij de vliegvelden Scniphol en Soesterberg is geschied, zal in de praktijk daaraan slechts weinig kunnen verhelpen. Voorts acht de A.N W B. de mogelijk- he'ü niet denkbeeldig, dat du ltgging van een zo bij uitstek mil'ta.i doel temidden van een knooppunt van wegen, bij oor logshandelingen zal leiden tot ernstige ontwrichting van het verkeer op deze wegen. De A.N.W.B. dringt er dan ook met klem bij de minister op aan, zijn beslis sing in deze te herzien. De Haagse rechtbank heeft hedenochtend een loketbediende van een Delftse spaar bank, mej. A. van S., veroordeeld tot 9 maanden gevangenisstraf, waarvan 5 voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar en aftrek van voorarrest. Verdachte had, om een tandartsenreke ning van 200 te kunnen betalen, geknoeid met spaarbankboekjes en andere bank papieren. Op die manier eigende zij zich 600 h 700 toe. Voor de rest van het geld had zij kleren gekocht. De officier had negen maanden geëist, waarvan vier voorwaardelijk. De gemeenten Utrecht, Zeist, Amers foort. Culemborg en Woerden zijn dezer dagen in beginsel overeengekomen op de grondslag van de wet voor gemeen schappelijke regelingen de desbetreffende gemeentebesturen nog eens voor te stellen over te gaan tot de bouw van een ge meenschappelijke gasfabriek die gecon strueerd zal worden aan het Amsterdam- Riiokanaal. Wethouder Ploeg, die dit in de Utrechtse gemeenteraad mededeelde, sprak de hoop en de verwachting u;t dat ook de gemeen ten Hilversum Bussum. Baarn en Oude water bereid zullen blijicen aan deze rege ling deel te nemen. De heer Ploeg ver telde verder, dat <je fabriek in 1956 ge reed zou kunnen zijn. Hij deed uitkomen, dat het Noorden en Oosten des lands zul len kunnen profitéren van Duits gas en aardgas, het Zuiden van gas uit de mijnen, het Westen van kraakgas uit Pernis en van hoogovengas. maar dat het centrum van het land aangewezen zal biijven op koolgas. De recherche te Deventer heeft de 41- jarige commissaris in granen E. aldaar aangehouden wegens verduistering van 2000. Hij werkte o.m. voor een firnn te Meppel voor welke hij voorgaf geld te innen. Zo kreeg hij in Terwolde, gemeente Voorst, bij de Gebr. W. 1100 los en bij een firma in Holten op dezelfde manier 900.-. De man zal aan de Justitie te Zutphen worden overgegeven. voorzieningen. De gemaakte fouten zullen zoveel mogelijk via dè P.B.O. moeten wor den opgelost. De heer Saarloos rekende dc aanwezi gen voor, dat bjj een stijging der kosten, met driehonderd procent, de prijzen in het Horecaf-bedrfif slechts met 80 tot 100 pro cent gestegen zijn. Als gevolg daarvan is de renidabiliteitsposific vgn de hotelbedrij ven zwak geworden. De compensatie zal slechts op de laatste plaats gezocht mó gen worden in prijsverhoging, eerst moet men overgaan tot het drukken der kosten, verhoging van dc omzet en verdere be- drijfsefficcntie. De rebus-prijsvraag ten behoeve van hot erefonds voor oudverpleegsters welke door Prinses Beatrix en haar klasgenoten werd ontworpen is een groot succes gewor den. Er kwamen reeds 80.000 goede oplos singen binnen, sn nog steeds blijft dc stroom aanhouden. Teneinde te voldoen aan het veelvuldig verzoek, een rebus-formulier te mogen ontvangen, heeft het erefonds besloten een groot aantal rebus-briefkaarten te laten drukken. Deze worden op aanvraag gaarne „gratis" gezonden door de secretaresse van het werkcomité E. V. O., mevrouw T Zelle-Braaksma, Heerèngracht 306, Am- sterdam-c. Er zijn inmiddels 77 plaatselijke com'tos van actie opgericht. Deze comité's trach ten, door het organiseren van concerten, toneel- en filmvoorstellingen en bazars belangrijke bedragen bijeen te krijgen. Thans is voor alle oud-verpleegsters, die in financiële moeilijkheden verkeren de gelegenheid, geopend zich schriftelijk to wenden tot mr Servatius, secretaris van het „stichtings"-bestuur Laar-eind te Hat- tem. De aanvraagsters ontvangen een vra genlijst, waarop zij haar antecedenten kunnen kenbaar maken. Hierna volgt een onderzoek door deskundigen op dit gebied. Indien het benodigde kapitaal bijeen is, zal zo snel mogelijk met de hulpverlening worden begonnen. de volgende koers: eerst een overeen komst tot stand brengen tussen deze mid den-partijen en wel voor de periode, die tot de verkiezingen loopt: over een eventuele deelneming dezer partijen aan de daarna te vormen regering zal eerst nd de stemming worden besloten. Het tweede, minstens even urgente pro gramma-punt van De Gasperi betrof het verdelen van de zetels. Hierbij speelde de volgende overweging de hoofdrol: er be staat een begrijpelijke ontevredenheid c/er hef beleid van de Democrazia Cristiarj die ten siotte practisch in haar eentje l»rt land beeft bestuurd tijdens de laatste drie jaar. Dat deze partij dus thans zeker niet opnieuw de absolute meerder heid zal behalen, lijkt welhaast zeker. En waar de heersende ontvredenheid hoogst waarschijnlijk een groot aantal stemmen (althans van niet- en anti-co-mmunisten op de rechtse oppositie zal doen over gaan. ziet het er thans naar uit. dat de stemmen-verdeling zal leiden tot een .Franse situatie". Een situatie met andere woorden, die geen enkele regering vol doende steun in het parlement zal ver schaffen, waardoor een hoogst gevaarlijke toestand zou ontstaan, zeker in een land waar de communisten nog altijd zulk een sterke positie innemen. Dc Gasperi ontwierp derhalve een zo danige wijziging van de bestaande kies wet. dat die partij (of groep van ver bonden partijen), die 51 pet van de uit gebrachte stemmen op zich zal verenigen over niet minder dan 65 pet van de kamerzetels zal kunnen beschikken. Zoals gezegd, is de voornaamste be doeling van deze wetswijziging: die stabi liteit te garanderen, die wélke-regerlng- dan-ook dringend behoeft. Ta voorkomen dus, dat tengevolge van een gemakkelijk wisselen van coalities het land van de ene De rechtbank te Amsterdam heeft con form de eis de 55-jarige ingenieur A. C. de F. uit Hilversum aan wie het doen van een onjuiste belastingopgave op een buitengewoon aangiftebiljet over de jaren 1941—1944 ten laste was gelegd vrijge sproken Ter zitting 14 dagen geleden bleek dat sedert de zaak in 1948 voor de eerste keer door de rechtbank was behandeld met de belastinginspectie een comprnrds tot stand is gekomen en de opgelegde aan slag vastgesteld op basis van de bereke ningen van de accountant, is

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 5