Ned. regering stelt ontwerp van Benei nx-parlement op Communisten verdoezelen hun ware bedoelingen 0 RUMOER over IRAN'S OLIE De gevaren van de grote stad „Schoonschip met de V.N.-staf I ^opasta ER IS GEEN CONSTITUTIONEEL CONFLICT" NG- SLAGEN t Wedstrijd voor componisten Amendement-Zandt liep op dood spoor Minister Luns gelooft in de Benelux Gesprek onder vier ogen met Ollenliauer Jeugd aan bod Scliip zinkt in haven van San Francisco De zaak-„Rose Mary"' voor Adense rechter Vijf Ambonezen voor Officier van Justitie N.V. A. DAALMEYER schiedam Het jubile der Katli. Econom. Hogeschool P.T.T. bespaart per jaar een millioen Bestrijding runder- liorzel in nieuwe banen Duitse smokkelaars blijven actief Dreigement van Wiley m 'RUDAG 12 DECEMBER 1952 PAG INE Herziening U.N.O.-Handvest Tunis en Unesco Benelux Geen juiste proporties Indonesië vergist zich Zelfbeschikkingsrecht Europese integratie Ds Zandt kreeg geen steun Andere naam voor Noord-Oostpolder? helding en gezag Henk van der Maze Lof voor V. S. Prijzen van O., K. en W. De relletjes in Lunetten Grote hoeveelheid wapens en munitie gevonden j,Bureau Zedenpolitie film van Aage Wiltrup DONNELLY NAAR V. S. VERTROKKEN Koffie en sigarettenvoor de douane JAPAN VERKOOPT WALVIS TRAAN AAN DUITSLAND Geen bestaan voor wereld zonder christelijke beginselen 's-GRAVENlIAGE, Donderdag. Drie ministers hebben hedenmiddag geantwoord op de algemene be schouwingen, welke bij de behandeling van de begroting van Buitenlandse Zaken waren gehouden. Minister Luns bad daarbij eigenlijk bet leeuwen deel, daar de verdeling van dc stof aldus wag gemaakt, dat minister Bcyen de Europese aangelegenheden zou behandelen en minister Luns de zaken buiten Europa, dat wil zeggen, Azië, Indonesië en dc Benelux. Over Indonesië zou minister Beyen echter ook bet een en ander in bet midden brengen en dat deed bij ook, inzover bet de algemeen politieke lijn be trof. Minister Kernkamp, die door zijn reis naar de West geen deel bad gehad aan dc voorbereiding van de Memorie van Antwoord, sprak heel in bet kort over Nieuw-Guinca. Tezamen en in vereniging hadden dc ministers meer dan drie en een half uur nodig om op dc algemene beschouwingen te antwoorden. Zowel minister Beyen, die vooral de kwestie van de Europese integratie op uitstekende wijze behandelde, als de heer Luns begonnen met de principiële beschou- wingen over het christelijk karskter _dei Westelijke vrije wereld. De heer Beijen beaamde mej. Klompé, dat de Westelijke wereld niet zou kunnen bestaan noch groeien bij verzaking der christelijke be ginselen. Deze waren zelfs het kernpunt van de strijd in de wereld. Minister Luns verklaarde daarna het begrip christelijke beginselen nader door deze te omschrijven als de zedelijke normen van de natuurlijke orde en de Goddelijke openbanng. Daar sloot zijn zeer uitvoerig betoog ver de houding van de Sovjet-Ume tegen over de wereld zeer nauw aan. De tegen stelling tussen de Sovjets en de christe lijke beschaving van het Westen was het die de wereld beheerste. Daarom waren voor ons de betrekingen met Amerika van overwegende betekenis om aldus onze christelijke waarden veilig te stellen. Geen enkel volk immers kon zich in deze tijd afzijdig houden van de problemen, waar het ging om vrijheid of slavernij. Minister Luns zette nauwkeurig uiteen ,dat de communisten alles wat voor ons reel® waarde had verdoezelen door een C1S spraakgebruik en valse dialectiek, Z1J Y" bergen hun wat e bedoelingen ondei demo cratische leuzen. Zelfs woorden als vrede cn vrijheid hebben in hun mond geen andere betekenis dan wereldoverheersing en knechtschap. Hij koesterde dan ook géén enkele illusie van een wijziging ten got«le op een betrekkelijk korte ter mijn. Tn het Westen was dan geen een heid, daar was niets aan te doeh, maar de eenheid van het Sovjetblok was een uniformiteit in de slechtste zin. waarin zelfs de gedachten moesten worden gelijk geschakeld. Daar kwam het in ronde woorden op neer. Dp verdediging van het bestaan van de U.N.O. kwam hierop neer, dat de heer Luns het standpunt van mej. Klompé onderschreef, dat als morgen de U.N.O. zou worden opgeheven, overmor gen naar een andere vorm van interna tionale samenwerking zou moeten wor den gezocht. Het Handvest moest wor den vernieuwd en de Nederlandse rege ring bezon zich wat zij zou kunnen doen bij deze herziening, die in .1955i aan de orde zou komen. De Sovjet-obstiuctie liet hier volgens de minister geen enkele illusie toe, maar het stemde toch tot verheugenis, dat bij de laatste stemming over het voorstel van India, betreffende de oorlog in Korea, vijf landen van de Kominformgroep hadden gestaan tegen over 54 andere landen. Dit had duide lijker dan wat ook gedemonstreerd dat de Sovjet Unie daar geen vrede wenste. Korea vond hij het meest essentiële probleem, een mislukt Korea zou de wereldopinie omtrent een georganiseer de vorm van samenwerking in de wereld in het hart treffen. Het was duidelijk, dat het de bedoeling van de Sovjets was het Westen te treffen in het Oosten, waarbij van nationale stromingen dank baar gebruik werd gemaakt. Japan in deze Azië-bespreking be trekkend, zei minister Luns, dat de Nederlandse regering opnieuw bij Ja pan zou aandringen tot nakoming van de gedane beloften in San Francisco van vergoeding aan ex-krijgsgevange nen en burger-geïnterneerden. Dat Nederland zich inzake dc kwestie van Tunis van stemmen had onthouden moest niet worden gezien als een bewijs, dat men van Nederlandse zijd® hiermee zou hebben uitgesproken, dat Nederland dc Verenigde Naties bevoegd zou heb ben verklaard tot een oordeel over deze kwestie. Het zich onthouden van stem ming over de toelating van Spanje tot de Unesco was een gevolg van het feit, dat de delegatie dc opdracht had gekregen naar bevindingen van zaken te handelen. Dat wilde zeggen, dat dc regering het helemaal niet erg zou hebben gevonden, als de Nederlandse woordvoerder zou heb ben voorgestemd. Deze verdediging was maar zeer zwak. Het is juist bij deze begrotings-behandeling uitgesproken en met name door de heer Weiter dat wij er beter aan zouden doen ons achter landen als Frankrijk en het Britse Gemenebest te scharen. Wat bereiken wij met zulk een afzijdige hou ding tegenover landen, die wij in de Wes telijke defensie nodig hebben? Van de Benelux toonde minister Luns zich een enthousiast voorstander. De rege ring, zo zeide hij, was voor een Benelux- parlement geporteerd. België ging daar mee in principe accoord, Luxemburg had de zaak nog in studie. Een ontwerp daar toe werd nu door de Ned. regering opge steld en zij zou een spoedig overleg hier over bevorderen. „Ik geloof in de Benelux", zo zei de heer Luns, „en ik zal alles doen om deze uit te bouwen en te verwezenlijken". Voor het antwoord van de heer Luns over de z.g. kerkvervolging in Spanje konden wij niet zoveel waardering heb ben. Hij stelde het voor. alsof daar kerk vervolgingen plaats hadden door te zeg gen, dat hij tegen iedere geloofsvervol ging was en dat het niet mogelijk was gebleken daartegen een collectieve actie te ondernemen. Zo juist nog gisteren had Prins Bernhard in een perscon ferentie verklaard, dat er van een kerk vervolging in Columbia en ook daér- over hadden onze protestantse broeders gesproken eigenlijk geen sprake was, dat dit zuiver incidentele gevallen be trof. In Spanje is dit evenzeer het geval en het had ons meer bevredigd, indien de minister eerst deze zaak tot haar juis te proporties had teruggebracht. Voor Indonesië bepleitte hij een tole rante politiek ook al kon de liefde dan niet van één kant komen. Hierover had minister Beyen ook gesproken. Men had zekere passages in de Memorie van Ant woord, zo zei deze, te zachtzinnig en te liefelijk gevonden. Bij alle bittere teleur stelling moest men toch begrip hebben voor de moeilijkheden van de ander. Wij waren teleurgesteldIndonesië had geen begrip voor wat wij voor dat land hebben gedaan en nog kunnen doen. Voor Indonesië is de verkregen onafhan kelijkheid niet het verwachte paradijs geworden; als men Nederland daarvan echter de schuld geeft, begaat men on recht. Indonesië is voor ons van belang, maar Indonesië heeft ons evenzeer no dig. Daar ziet men echter de onafhan kelijkheid als een onafhankelijkheid van de samenwerking met Nederland. We weten, aldus minister Beyen, hoe groot deze vergissing is. Maar er is hier begrip voor de Indonesische moeilijkheden en de wens tot samenwerking. Over de uitlatingen aan het adres der Militaire Missie in Indonesië was de regering allerminst gesticht, vooral niet, omdat de leden der Missie zich daarte gen niet konden verdedigen. De regering wilde niet de militaire missie direct naar huis roepen, maar liever in overleg tre den met het gebeurde. Laten wij er meteen aan toevoegen, dat minister Beyen ook de gezamenlijke verantwoording der beide ministers ver dedigde en ook een woord van verweer vond tegen het feit, dat hij partijloos was. Hij was Nederlands en hij zou de Nederlandse gedachte vertolken. Ook over het zelfbeschikkingsrecht had minister Luns nog gesproken. Hij hoopte op een ontwikkeling, waarin dc Ambonezen zich thuis zouden voelen en daarover het scheppen van deze sfeer zou de regering met de Indonesische regering willen praten. Wat Nieuw-Guinea betreft, zeide hjj duidelijk, dat een internationalisatie van dit gebied niet werd beoogd, wel inter nationale samenwerking. Aangaande de oorlogsslachtoffers wacht te hij het rapport over het rehabilitatie- vraagstuk af, daarna wilde hij er gaarne met de Kamer verder over praten. Ook zat hij te wachten op het rapport van de commissie over de achterstallige betalingen voor de Indische Nederlan ders. In dit rapport, dat hij nog dit jaar verwachtte, werd ook het punt betref fende de vergoeding van materiële oor logsschade behandeld. Minister Beyen behandelde verder de Europese integratie- Het nieuws, dat hij vertelde, was, dat er een memorandum was ingezonden aan dc ministers van de Kolen- cn Staalgemeenschap, waarin het Nederlandse standpunt ten aanzien van dc verhouding van politieke cn econo mische integratie werd behandeld met het verzoek dit nog in Januari a.s- op de agenda te plaatsen. Maar, zo zeide hij erbij, het Nederlandse standpunt te dezer zake was vrij geïsoleerd- Wat die Europese integratie verder be treft bepleitte minister Beyen een losser verband, wat mogelijk was gebleken door de supra-nationale organen. Samenwer king op het terrein van kolen en staal achtte hij ook niet voldoende, hoe belang rijk dat ook was, dat gebied was te eng. Hij bepleitte een integratie op economisch gebied op breder gebied vooraf. Enkel politieke integratie had volgens hem, even als de keer Blaisse had betoogd, geen zin. Maar de regering had geen behoefte aan uitbreiding nu nog van de bevoegdheden van de EDG en de KSG. De integratie op onderwijsgebied nam de minister met vele excuses terug. De integratie op Landbouwgebied was al ver gevorderd en dat zal wel het plan-Mans- holt betreffen. Wat de economische inte gratie betreft voerde de minister de Kamer op een heel ver spoor door te ver klaren, dat prof. Zijlstra hierover zijn gedachten liet gaan en de interdeparte mentale commissie onder zijn voorzitter schap hierover plannen aan 't uitbroeden was. En om die economische integratie gaat het nu juist Des avonds werden replieken gehouden. Daarbij werd de heer Van Ryckevorsel (KVP) gelegenheid gegeven tot een gehar nast pleidooi voor de Ambonezen. Bij de artikelsgewijze behandeling van deze begroting kwam dan het amendement van ds Zandt ter sprake over de opheffing van het gezantschap bij het Vaticaan. Ds Zandt kreeg nog gelegenheid zijn amendement toe te lichten en hjj herinnerde daarbij aan het amendement van ds Kersten van 10 November 1925 waarbij hij niet de argumenten wilde herhalen die toen en later reeds meermalen zijn gebruikt. Deze argumenten waren nu wel uitge put, zo vond hij. Het ging er dus om de öegrotrngspos- ten van 12.800 voor de gezant en 103.000 voor verblijfkosten te schrap pen, waardoor het gezantschap bij het Vaticaan zou worden opgeheven. De bedoeling die hierachter stak was vol gens ds Zandt te voorkomen dat deze post zou betekenen een erkenning van de geestelijke macht van de Paus, Hier tegen had de Hervorming zich altijd ge keerd. Tot een verdere behandeling van dit amendement kwam het echter niet. daar het amendement slechts on dertekend was door de indiener en zijn partijgenoot Van Dis. Toen de voorzit ter vroeg of meer leden dit amende ment wensten te ondertekenen bleek hiervoor geen belangstelling te be staan, zodat het voorstel niet voldoende werd ondersteund en dus verder geen onderwerp van beraadslaging kon uit maken. Hiermede was dus de hele kwestie van de baan. Aan het begin van de middagvergade ring had, zoals gemeld, nog even minis ter Kernkamp gesproken die alleen ge zegd had dat over de kwestie Nieuw- Guinea hij nog gelegenheid zou hebben met de Kamer van gedachten te wisse len en vervolgens gesproken had over het in bewaring stellen op Nieuw-Guinea van enkele figuren uit de Zuid-Moluk- ken. Deze inbewaringstelling motiveerde hij iuet de mededeling, dat deze mensen in Niew-Guinea politieke acties hadden bedreven, wat verboden was, om welke reden zjj in hun bewegingsvrijheid waren beperkt. Het wetsontwerp tot goedkeuring van het cultureel verdrag tussen Nederland en de Unie van Zuid-Afrika werd na am pele bespreking vervolgens z.h.st. aan genomen. Voorts werden na bespreking aangenomen de begroting van het Zui- derzeefonds de Kamer kreeg de be lofte dat nagegaan zal worden of er aan leiding is de Noord-Oostpolder een an dere naam te geven het Scheepvaart fonds en het Staatsvissershavenbedrijf te IJmuiden. De heer Schilthuis die een gedeelte van de vergadering als voorzitter had geleid, werd voor de laatste onderwerpen vervangen door de heer Burger, die. in wandelcostuuni op de voorzitterszetcl plaats nam. Morgen begint de Kamer aan de begro ting van Onderwijs. F. S. 55 o ER IS gedurende de laatste maanden weer veel geschreven en gesproken over de jeugd zowel ten aanzien van de werkgelegenheid in de nabije toe komst als voor wal betreft haar geeste lijke Sterkte in verband met de veront rustende geloofsafval en ontkerkelijking. Wii voor ons zijn van mening, dat men nooit moet. overdrijven noch met grote ledenlijsten noch met. kleine getallen ge- organiseerden. Geen hoera om het eerste cijfer, noch droefenis vanwege het lage percentage want, do laatste groep ka meer waard zijn dan dc eerste. Elk tijdperk eist zijn eigen aanpassing. Dus niet zonder meer vastzitten aan oude of verouderde methoden, maar met moderne omstandigheden rekening hou- den. Door te star conservatisme hebben ook onze groeperingen velen vervreemd. Natuurlijk er kunnen gevaren zijn van onderscheiden aard, maar men moet de jeugd vrijheid kunnen en durven gunnen en 'tegelijk de teugels in handen weten te houden. De jongeren worden gaarne vertrouwd, men moet ze ook arbeid dur ven overlaten. De resultaten zullen heus meevallen en... men kweekt inte resse, die op bevel of onder dwang alleen moeilijk kan worden opgebracht. De meeste ouderen zijn hun eigen tijd vergeten. Middelen om jeugd te binden zijn talloos vele, ondanks de weeklacht, dat er met de jongeren niets is te begin nen. We hebben aan deze kwestie en kele maanden geleden nog verscheidene Gongslagen gewijd. Jeugd groot brengen is echter geen kwestie van haar in bepaalde hokken drijven Elke aanleg is anders. Elke aard heeft zo zijn eigen methode van uit groeien. Steunen, helpen richting geven, aandacht vestigen zijn hulpmiddelen. Leiding met. gezag, geschraagd door een uitstekend voorbeeld brengt de jongeren al automatisch een eind op het goede spoor. Huilebalkende vaders en moeders, als mede kankerende ouders, omdat er niets voor hun kinderen is en wordt klaar ge maakt. brengen het niet ver. THUIS zal en moet het centrum der herinneringen blijven. Organisaties mo gen nog zo aantrekkelijk zijn, of iets s 'hoons bieden, de mannen en vrouwen van over 15, 25 jaar moeten vooral inreken over de heerlijke tij» in de.kring \on het. gezin. Men beginne bij het begin. Thuis. Maar ,;it, dat vraagt offers van de ouders zelf. Ha nog al heel wat offervaardigheid. Men kan ook eigenlijk gemakkelijker r»,t-rn voor de opvoeding laten op- haaien ~'"t waar? Dc socialistische oppositie heeft gisteren een scherpe aanval gedaan op dc handel wijze van de bondsregering en speciaal van dr Adenauer inzake de behandeling van dc Wcstduitsc verdragen met het Westen door het constitutionele Hof te Karlsruhe. In de Bondsdag hield de plaatsvervan gende partijleider Meilies een onverwach te interpellatie, waarin hij de regering ervan beschuldigde de Bondsdag niet te hebben ingelicht over wat in Bonn en Karlsruhe was voorgevallen. Hij beschul digde rechtstreeks dr Adenauer president Heuss in de. politieke maalstroom te heb ben meegesleurd, door hem te pressen zijn verzoek om een advies van het Hof in te trekken. De regering, concludeerde Mei- lies, heeft zich schuldig gemaakt aan het veroorzaken van een constitutioneel con flict. De voorzitter onderbrak na deze aanval de zitting om de Bondskanselier de gele genheid te geven te pareren. Toen de zit ting hervat was kreeg dr Adenauer onmid dellijk het woord. Hij verklaarde: „Er is geen constitutioneel conflict, en er is er ook geen geweest!". Het Hof van Karls ruhe heeft door te verklaren, dat zijn later aan de bondspresident te verstrekken advies bindende kracht zou hebben voor de eventueel door een der beide kamers van het Hof te nemen beslissingen gehan deld op een wijze welke niet door de grondwet gesteund wordt. Hij verzeker de. dat president Heuss geheel op eigen initiatief zijn beslissing genomen had. „Noch ik, noch het kabinet verzochten hem zijn verzoek in te trekken". Na deze verklaring werd de zitting op nieuw onderbroken, ditmaal om de oppo sitie tijd te geven Adenauer's verklaring te bestuderen. Het hierna volgend debat leverde echter geen nieuwe gezichtspun ten op Meilies bestreed de bewering van Adenauer, dat de handelswijze van het Hof niet door de grondwettelijke beugel kon, en zeide verder, dat de socialisten niet met zoveel woorden hadden beweerd, dat Adenauer Heuss om intrekking van zijn verzoek had gevraagd. Maar het was intussen toch maar een feit, dat de bonds kanselier tot tweemaal toe Heuss aan zijn presidentiële eed had herinnerd. De Bondsdag ging vervolgens over tol de orde van de dag. Het was de laatste zitting voor het thans begonnen zesweekse Kerstreces. Gisteravond kwam, een dag na bonds president Heuss, de socialistische partij leider Ollenhauer voor de radio. Hij hieid een gematigde rede en wijdde het voor naamste deel van zijn betoog aan een ver dediging van de wenselijkheid, dat het constitutionele Hof toch in ieder geval een verheven instituut moest blijven, dat ver boven de partijstrijd verheven moest zijn. Hij hield een lofrede op het Amerikaanse systeem, waarin het federal Court presi dent, Congress en bevolking eerbiedig doet buigen voor zijn beslissingen. De Amerikaanse constitutie bleef 175 jaar on aangevochten, zei hij, maar hier zien we dat reeds na vier jaar met de constitutie een fatale weg wordt ingeslagen. Hij bond iedereen op het hart eerbied te hebben voor de grondwet, want dat was het vei ligste bolwerk der vrijheid. Na al deze schermutselingen nam dc onuitputtcljj'ke dr Adenauer een nieuw initiatief. Hij zond een uitnodiging aan zjjn opponent Ollenhauer voor een onder houd onder vier ogen! Het resultaat van deze stap is nog niet bekend. In de baai van San Francisco, vlak bij de Golden Gate-brug, is het Noorse vrachtschip „Fernstrèam" (4980 ton) na een aanvaring met dc Amerikaanse „Hawaiian Rancher" (8353 t0n) vrijwel onmiddellijk gezonken. Alle opvarenden van de „Fernstream" (12 passagiers, waar onder drie kinderen, en een bemanning van 42 koppen) wisten in alle kalmte in sloepen het snel zinkende schip te ver laten. De „Hawaiian Rancher" werd slechts licht beschadigd. Op het ogenblik van de botsing tvas het mistig. De „Fernstream" had zojuist de haven van San Francisco verlaten op weg naar het Verre Oosten,, de „Hawaiian Rancher" kwam de haven binnen. De „Fernstream" is geheel onder tvatcr verdwenen, maar er is geen gevaar, dat het wrak de doorvaart ter plaatse zal blokkeren. Bij de behandeling te Aden van de zaak van de Anglo-Iranian tegen de eigenaars van de tankboot „Rose Mary" die inder tijd de eerste lading olieproducten uit de genationaliseerde Perzische olievelden heeft vervoerd doch voor zijn eindbe stemming te hebben bereikt te Aden bin nenliep, verklaarde de procureur-ge neraal Sir Hartley Shawcross, die thans als advocaat van de Anglo-Iranian op treedt, dat er geen sprake van is geweest, dat R.A.F.-vliegtuigen de tanker opdracht zouden hebben gegeven koers te zetten naar Aden. Hij verwees naar radiobood schappen, uitgezonden door de gezagvoer der van de „Rose Mary", waaruit bleek dat hij voornemens was, overeenkomstig de hem door zijn rederij verstrekte op- De minister van O., K. en W. heeft voor Nederlandse componisten een compositie- wedstrijd uitgeschreven voor een werk voor één instrument (bij voorkeur piano of orgel) zonder begeleiding, of voor één zangstem zonder begeleiding. De duur van het werk mag niet meer dan tien minuten zijn. Er worden prijzen uitgeloofd van 750, 500 en 250. De op voordracht van de voorlopige raad voor de kunst ingestelde „commis sie van advies voor het toekennen van prijzen cn het verlenen van opdrachten aan Ned. componisten in 1952", zal de mi nister adviseren over de toekenning van deze prijzen. De commissie kan adviseren één of meer prijzen niet toe te kennen. De commissie bestaat uit de heren prof. dr A. A. Smijers, voorzitter; H. And Les sen en dr Anth. van der Horst, leden èn B. Wagemans, secretaris, (adres: departe ment van O., K. en W., afd. kunsten, bu reau muziek en dans). Gegadigden dienen hun compositie, die niet eerder gepubliceerd en niet in het openbaar uitgevoerd mag zijn, in te zen den anoniem en voorzien van een motto. De termijn van inzending sluit 1 Juli 1953. Alle inzendingen worden na het bekend worden van de uitslag van de wedstrijd teruggezonden. Het ligt in de bedoeling het materiaal, nodig voor de uitvoering van de bekroonde composities, op rijks kosten te doen vervaardigen bij de stich ting Donemus te Amsterdam. In het Ambonese woonoord „Lunetten" te Vught zijn 32 aanhoudingen verricht, niet 27 zoals wij eerder berichtten. Vijf van de gearresteerden zullen voor de officier van Justitie te 's Hertogenbosch worden geleid, verdacht van mishandeling, op ruiing, vernieling en het onbevoegd voor handen hebben van munitie en trotyl. Het onderzoek naar de recente ongeregeldhe den staat onder leiding van de officier van Justitie, mr J. baron van Imhoff. De versterkte politie heeft een onderzoek in gesteld in het tiental barakken, waar de aanhangers van de CRAMS (Commissie Rechtspositie Ambonese Militairen en Schepelingen) zijn gehuisvest. Ondanks de per 15 September verleden jaar door de burgemeester van Vught uit gevaardigde verordening, waarbij verbó den werd wapens voorhanden te hebben in het woonoord, is een grote hoeveelheid slag- en steekwapens, munitie, handgra naten en trotyl gevonden. 1 Door ziekte is prof. dr M. J. H. Cobben- hagen verhinderd Zaterdag zijn rede over „25 jaar Katholiek Economisch Hoger On derwijs" ter gelegenheid van de Tilburgse Hogeschooldag uit te spreken. In zijn plaats zal het aangekondigde onderwerp behandeld worden door prof. dr F. J. M. v. d. Ven. Dc commissaris van dc zedenpolitie te Kopenhagen tracht een meisje er van te overtuigen, dat zij beter naar huis kan terugkeren dan 's nachts in kroegen rond te hangen. Beeld uit de film Bureau Zedenpolitie". In de Scandinavische landen heeft de filmindustrie een zekere voorkeur gede monstreerd voor films met een sociale in slag, waarbij het jeugdprobleem in het brandpunt van de l'ilmlcnzen stond. Aage Wiltrup heeft thans een film ge maakt, waarin de sociale kant van het probleem van het plattelandsmeisje, dat naar Kopenhagen komt, wordt belicht en waarbp vooral wordt "ewezen op de mo rele gevaren, die de metropool biedt. Hij heeft dit gedaan in de vorm van een semi- documentaire film. Een bepaald geval wordt uit de dossiers van het Bureau Ze denpolitie gelicht en daaromheen wordt de paedagogische taak van de zedenpolitie te Kopenhagen getoond en dit doet Wil trup op een uitstekende wijze. Men kan zeggen, dat het trieste ver haal van het onervaren meisje, dat in de grote stad in handen van gewetenloze schurken komt, bekend en universeel is. In zoverre is deze Deense film dan ook niet vermeldenswaard. Maar de wijze, waarop hier de taak van de zedenpolitie wordt gefilmd, met name hoe de figuur van de commissaris van de zedenpolitie is getekend, werpt een nieuw licht op dit probleem. Ook in de criminologie is men meer aandacht ;jaan besteden aan de psy chologie. Men weet, dat er omstandigheden' zijn, waaronder als het ware een gunstig klimaat wordt geschapen om de ontvanke lijkheid voor het immorele te voeden en te kweken lat misdaden. Méér nog dan bij andere misdrijven kan men zeggen, dat de misdaden, waarmee de zedenpolitie in aanraking komt, nooit een enkel on los staand geval zijn. Het hele complex va t delicten maakt juist het probleem voor deze gespecialiseerde tak van de politie zo uiterst moeilijk. En het is juist hier een trieste waarheid, dat degenen, die reeds na enkele bittere ervaringen aan de rand van de afgrond staan en slechts een wanhoopsdaad als redding zien, nog eens extra door de inferieure elementen in onze maatschappij worden misbruikt. Men moet in de film van Wiltrup dan ook niet alleen het verhaal zien van een meisje, dat van huis wegloopt, omdat de boer bij wie zij in betrekking was, haar lastig valt. Ook niet alleen maar het ver haal, hoe zij in Kopenhagen in handen komt van de man, die haar ongeluk wordt cn voor wie zij een jaar in een verbete ringsgesticht wordt opgesloten, waaruit zij weet te ontsnappen om dan tenslotte meer dood dan levend door de nolitie uit het water te worden gehaald. Het is meer het verhaal van de nog steeds bestaande drang naar vrijheid in dc puberteit. En dit heeft, de maker van de film goed begrepen. Hij laat dan ook de commissaris van de ze denpolitie niet verbaasd staan ris hij een meisje, dat bij hem wordt gebracht omdat zij vaak in nachtkroegen wordt gezien, niet kan overhalen, naar huis terug te ke ren. Juist op die leeftijd, waarop goede raad zo goed kan zijn, wordt dit niet ge accepteerd. Opbeuren, dat is de eerste en voornaamste taak toch en de commi ;- saris in de film „Bureau Zedenpolitie" kwijt zich daarvan voortreffelijk. Treffend is dan ook, dat hii tenslotte méér vader dan politieman blijkt. Het is begrijpelijk, dat deze filn door verschillende instanties is aanbevolen. In een inleiding worden verschillende woor- .va" hoofden van de afdeling Zeden politie in de verschillende hoofdsteden van Europa gesproken. Voor Nederland is het ex-commissaris H. Voordewind, die een enkel woord spreekt, terwijl ook door de R. K. Meisiesbescherming een aanbeveling om deze film te zien, is gegeven. De Meis jesbescherming werkt over het algemeen goed in ons land, maar dat zij nog moet werken is het bewijs, dat ook in ons land helaas nog dingen gebeuren, die het be staan van een Meisjesbescherming wetti gen. Bu, dracht, de haven van Aden binnen te lopen. Toen de rederij weigerde de lading van de „Rose Mary" ter beschikking van de „Anglo-Iranian" te stellen, heeft deze maatschappij, zoals bekend, onverwijld een rechtsgeding aanhangig gemaakt, hetgeen er toe leidde, dat de voorzitter van het gerechtshof van Aden een voorlopig ver bod op het verdere vervoer ervan legde. Sir Hartley zeide, dat de Anglo-Iranian in elk geval, ongeacht de haven, welke het eerst door de „Rose Mary" zou wor den aangedaan, een gerechtelijke uitspraak over het eigendomsrecht op de lading van de lankboot zou hebben uitgelokt. „De oliemaatschappij is nog steeds be reid besprekingen te voeren met de Pet- zische regering over pogingen om tot een regeling te komen, hetzij reci i streekse onderhandelingen, hetzij door het gehele oliegeschil aan een scheidsrechter lijke uitspraak te onderwerpen, die zij on voorwaardelijk als bindend willen aan vaarden", verklaarde hij. „Rond ccn millioen gulden per jaar wordt cr op het ogenblik door ons be drijf bespaard, door nieuw-ingevoerde verbeteringen en liet volgen van moder ne methoden. Oudere ambtenaren zouden gezworen hebben, dat het niet anders kon maar wij hebben ons de laatste jaren afgevraagd: waarom niet?" Dit verklaarde Donderdag op de Alge mene vergadering van de Nationale Coö peratieve aan- en verkoopvereniging voor de landbouw „Centraal Bureau" de direc teur-generaal van de P.T.T. de heer Neher die het moderne doelmatigheids- streven belichtte. „Het kostenbesef" aldus de hr Neher, „leeft in Nederland niet zo sterk als bij voorbeeld in Amerika. Daar is het stre ven om nieuwe methoden toe te passen teneinde de kosten lager te maken ge makkelijk uit te voeren. Zolang dit kos tenbesef onvoldoende leeft is toepassing van nieuwe methoden moeilijk. Men blijft dan te vaak het spoor van de voorgangers volgen". De aftredende Amerikaanse hoge com missaris in Duitsand, Walter Donnelly, is Donderdag met zjjn gezin per vliegtuig uit Dusseldorf naar New York vertrokken. Hij verklaarde tegenover verslaggevers, dat hij er bij de Amerikaanse reger ng op zou aandringen zo spoedig mogeliik zijn opvolger te benoemen en naar Duitsland te zenden. Hij verklaarde onder de indruk te zijn van de houding der West-Rerlijnse be volking en de wil van West-Duitsland om zich aan de zijde van de vrije wereld te scharen en deel te nemen aan de Europese integratie. Bjj de Tweede Kamer is een wetsont werp „Voorschriften en bestrijding van de runderhorzel" ingediend. De schade, die deze vlieg en haar larve veroorzaakt, is zeer aanzienlijk en reeds tientallen jaren houdt men zich met het probleem der bestrijding bezig. Belanghebbenden in deze zjjn de vee houders. de huidenhandel, de lederver- werkende industrie, de veehandel, de slagers, de vleesverwerkende industrie en de zuivelindustrie. Thans geschiedt de bestrijding voor een belangrijk deel in georganiseerd ver band. Desondanks was nog in 1947 van bjjha 30 pet der in Nederland geslachte runderen en vaarzen de huid beschadigd, hetgeen een verlies van ruim 700.000 betekende. Daar het runderhorzelbesluit met in gang van 15 Febr. 1953 zal vervallen is een nieuwe Nvettelijke regeling ontwor pen. Deze sluit zich in grote trekken aan bij het runderhorzelbesluit, doch wijkt er van af daar, waar de inmiddels opge dane ervaring zulks gewenst deed zijn. De Akensc douane heeft gedurende de maand November langs de Nederlands Duitse en de Belgisch—Duitse grens in totaal 450 smokkelaars aangehouden en 4300 kg. koffie en 19.000 sigaretten buit gemaakt. Bovendien werden tien auto'? en acht fietsen, waarmee smokkelarij was bedreven, in beslag genomen. Intussen begint in de statistiek over December ook al aardig schot te komen. Onder meer dank zjj het feit, dat de Duitse douane deze week nabij de Ne derlandse grens onder Kolhlscheid een auto tot stand Nvist te brengen, die en kele honderden kilo's koffie bleek te be vatten. De inzittenden wisten echter te ontkomen. Dit laatste was niet weggelegd voor drie voetgangers-smokkelaars, die aan dé Nederlandse kant van de Duitse grens in de gaten liepen. Twee van hen beide Duitsers -werden bjj Bocholtz in hun kraag gevat, toen zij daar samen vijf tien kilo koffie illegaal naar hun vader land wilden brengen. De derde -°en Belg liep met een gelijk kwantum koffie tegen de lamp bjj Vijlen. Een Japanse walvis-ondern?ming de Taiyo Gyogyo Comp. beslo ten 12.500 ton walvistraan, die in Rot terdam opgeslagen zijn. met West-Duits land te ruilen voor Cubaanse ruwe sui ker. De prijs voor de walvistraan ligt iets beneden de 100.000 yen per ton. Ja panse walvis-ondernemingen hopen nu. dat de voorraden walvistraan in Japan onder gelijke barter-overeenkomsten aan Duitsland verkocht kunnen worden Gedenkplaat père Dcrry. Te Parijs is een gedenkplaat onthuld ter nagedachtenis van Roger Derry, een Franse priester en held van de Franse verzetsbeweging. Père Derry werd door de nazi's, aangehouden omdat hij het verzet had aangemoedigd, te Keulen onthoofd. Toen hij zich naar het schavot begaf, zong hij met luider stem het „Te Deum". Senator Wiley, republikeins lid van de Amerikaanse delegatie bij de V. N. heeft in New York verklaard, dat mogelijk het Amerikaanse Congres geen gelden meer voor de V. N. beschikbaar zullen stellen, tenzij de organisatie voldoende zekerheid verschaft tegen spionnage en ondermijnende handelingen van personen in dienst van de V. N. De omstandigheid dat senator Wiley als het nieuwe Congres in Januari bijeen komt, waarschijnlijk voorzitter van de invloedrijke senaatscommissie voor bui tenlandse betrekkingen zal worden, geeft aan zjjn verklaring bijzondere betekenis H(j legde zjjn verklaring af op het hoofd kwartier van de V. N. en liet uitkomen, dat hij sprak als lid van de Amerikaan se senaat en niet als lid van de Ameri kaanse V. N.-delegatie. Wiley zei ervan overtuigd te zijn, dat de gemoedstoestand van het iiieuv. e Congres en van het Amerikaanse volk zo is, dat bij de behandeling der fondsen voor de V. N. en haar neven-organisaties door het Congres een clausule zal wor den ingelast, welke het gebruik van dergelijke fondsen verbiedt na een be paalde datum, tenzij voldoende veilh*. heidsmaatijegelen werden getroffen om te verzekeren, dat de V. N. geen „b;,..is voor spionnage en ondermijnende activi teit zullen blijven".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 3