M VIRGINIA Militair gewetensonderzoek Minder beloftenmeer reële plannen Inrichting behouden 400 Blouses 05O Rokken O50 Pullovers met bont HIGH CLASS DE EERSTE PAAL! le VERKOOPSTERS Moeder pe toen kwam er weer met reputatie/ De camera op 't buitenland BET5IE ENGERS I VRIJDAG 12 DECEMBER 1952 WTN Z VERTELT: EN 'N NllEUW EN 13ETER MERK N GOED MERK EN "DAT VOOR: FAGIIMA Van grote betekenis Metamorfose MEVR. DE BEAUFORT BEGRAVEN Kransen van Koningin en Prins Gouverneur opent Dinsdag het nieuwe gebouwencomplex Van P.A. naar P.I. Geen dorpsgekken meer PRINS BERNHARD BIJ GALA- PREMIcRE „GELUIDS BARRIÈRE" AANWINST VOOR DE V. N. S. Feestelijke „PAAIT-aanbiediiagen KORTINGEN VAN m TOT 30 0/0 op onze complete collecties Telefoon 27759 Rsrtcrdofr. 'L W. Kruiskade 35 Tel 30361 Kat. Lagedijk Hoek Dorpsweg Tel 74130 Rotterdam AMSTERDAM- DEN HAAG ROTTERDAM ARNHEM EINDHOVEN HEERLEN r Al deze factoren hebben het tekort aan bedden nog nijpender gemaakt. Bovendien dient men er rekening mee te houden dat het aantal geestelijke afwijkingen toe- noemt naarmate het bevolkings aantal groter wordt. „Op een landelijk tekort van 12.000 bedden betekent deze uitbreiding niet veei meer dan een druppel op een gloeiende plaat", zo verklaarde ons dr Mesker, de medisch-direeteur. „Niettemin is de nieuwe inrichting van grote betekenis". Allereerst voor de Maastrichtenaren zelf, die in dit soort van gevallen het doel matigst in hun vertrouwd stedelijk milieu verpleegd worden, maar ook voor dc pro vincie Limburg, die er een psychiatrische inrichting bij krijgt, welker outillage aan hoog gestelde eisen voldoet, vooral wat de laboratoria, electrochoc-behande- ling en röntgenafdeling betreft. We willen er een kliniek van maken, waar natuur lijk meer bedverpleging wordt voorge schreven dan in een gesticht, omdat voor de verbetering van langdurige geestelijk» stoornissen de arbeidstherapie de aange wezen methode is. MAANDAG A.S. komen in Parijs de delegaties van de landen van de Noordatlantische verdragsorgamsa- tic bijeen voorja eigenlijk voor een gewetensonderzoek. Zij. zullen nl. dc vraag moeten beantwoorden, wat er verwezen lijkt. is van de „plannen", welke op de Nato-conferentie van Februari jl. zijn ge maakt: vijftig divisies en -vierduizend vliegtuigen op de laatste dag van het jaar 1952. Alle regeringen hebben een rapport moeten indienen over hetgeen zij hebben gepresteerd en voorts zal een blik in dc toekomst worden geworpen. Of men echter weer met een scherp af gebakend schema voor de volgende jaren voor de dag zal komen, moet op zijn minst genomen twijfelachtig worden geacht. Na tuurlijk zal men niet aan een overigens ietwat in de lucht hangende statistische analyse van de mogelijkheden op politiek, financieel, economisch en militaire gebie.l kunnen ontkomen, maar anderzijds schuilt ar een heel grote waarheid in de opmer king van de „Monde"", dat de Ndto-con- Eerentie ditmaal haar best zal moeten doen ie bewijzen, dat „het realistischer is min der omvangrijke plannen te maken, maar beter zijn beloften te houden' Toch zijn de leidende figuren niet ontevreden over hetgeen in het afgelopen jaar is be reikt. Vele landen hebben hun quotum ge haald, de meeste andere zijn er vlak bij; en we hebben dit jaar in Nato-verband de winst gekregen van de Griekse en Turkse divisies, welke vooral op het zo strategische punt van het Midden-Oosten niet onderschat mogen worden. In een interview, dat de permanente ver tegenwoordiger van Frankrijk bij de At lantische Raad, Hervé Alphand, dezer dr- gen te Parijs verleende, verklaarde hij, dat er ee«i wezenlijke vooruitgang in de Wes terse bewapening is gemaakt, maar dat er nog steeds een wanverhouding tussen de sterkte van de strijdmachten van het Westen en het Oosten bestaat. Of deze schatting, welke men zo vaak leest, met de realiteit overeenkomt, wordt de laatste tijd wel eens betwijfeld, zo ook nog bij de jongste debatten in onze Tweede Kaniot over de begroting van buitenlandse za ken. Voor de juiste waardering van dc wederzijdse sterkte, mag men niet zien naar het overwicht van één der twee par tijen op een bepaald gebied alleen; men moet de volledige bewapening in al haar onderdelen als één groot, voor de eind overwinning beslissend geheel zien. En dan is de overtuiging van menige beoor delaar, dat als geheel het Westtn nu reeds sterker is dan het Oosten; en dat de mili taire krachtsinspanning van beide par tijen er op is gericht hetzij dit overwicht te handhaven, hetzij tot een evenwicht van krachten te komen. Uit deze fatale bewapeningswedloop kan men alleen geraken door een universele beperking en verlaging van de bewape ning volgens vaste normen. Slaagt men er- niet in over deze aangelegenheid tot brede en loyale overeenstemming te ko men, dan zal dc financiële en economische druk van de zelf-verdediging steeds zwaarder worden; met alle gevaren, wel ke daaraan op de duur automatisch zijn verbonden. MET ACTIEVE en reserve divisies al leen komt men er echter niet, zelfs niet als deze, wat op het ogenblik zeker nog niet het geval is, van alle mo derne uitrusting zijn voorzien. Het ideaal zou zijn, dat achter deze divisies een wer kelijk politieke eenheid stond, maar daar van zijn we helaas nog verre. Er is een zekere politieke band, welke zich op het militaire niveau uitbreidt; de aanval op een der statenleden van de Nato moet door alle andere staten van dit bondge nootschappelijk systeem als een aanval op zich zelf dus als een casus belli worden beschouwd. Generaal Ridgway, de opper bevelhebber van de Noord-atlantische strijdmacht in Europa, heeft dit aldus uit gedrukt, dat elke voetbreed terrein van de Nato-landen door allen zal worden verdedigd. En we geloven, dat dit in ge val van nood inderdaad de werkelijke situatie zal zijn, eenvoudig al, omdat een aanval nooit op cén. maar altijd op allen tegelijk zal worden ondernomen; een an dere tactiek zou de aanvaller noodlottig worden. De Noord-Atlantische strijdmacht is echter geen eenheid in die zin, dat het een aaneengesloten front vormt. Veeleer bestaat het uit verschillende kernen, wel ke slechts in een bewegings-oorlog ge- coördineerd kunnen worden. In een moei lijke positie verkeert de Zuid-Oostkern, het sterkst lijkt de Westelijke, met tussen hen in het Joego-Slavisehe leger van maarschalk Tito. En nu blijft het een toch wel penibele vraag of dit laatste, als het tegen de Slavische en communistisch-' broeders zou moeten vechten, wel geheel en al betrouwbaar zou zijn. Aan Tito zeif en zijn naaste omgeving behoeft men niet te twijfelen, maar over het leger weet men weinig of niets. Te hopen is, dat in Parus ook over Duitsland zal worden gesproken, Niet tegenstaande het ontmoedigende „schouw spel, dat Bonn dezer dagen biedt, blijft het een feit, dat het gehele Westen niet kan worden verdedigd, als West-Duitsland niet in de verdediging wordt ingeschakeld Over deze realiteit zijn allen het eens, maar men schrikt voor de consequenties van zijn overtuiging terug. Duitsland maakt het zijn partners ongetwijfeld niet gemakkelijk; maar de harde werkelijk heid zal dwingen, wil men op de duur een toch steeds labiel overwicht niet ver spelen. In alle eenvoud en tegelijk onder zee* grote belangstelling is Donderdagmiddag het stoffelijk overschot van mevr. L. F. de Beaufort, geboren baronesse van Har- denbroek, in leven dame du palats van H.M. de Koningin, later prinses Wilhel- mina, naar haar laatste rustpiaats ge dragen. Nadat 's ochtends Koningin Juliana en Prinses Wilhelmina ten paleize Het Loo, waar de kis* stond opgebaard, afscheid van de overledene hadden genompn, werd des middags de baar door personeel van het paleis naar buiten gedragëh, waarna de stoet zich op weg begaf naar dé be graafplaats Heidehof te Ugchelen. Paar waren reeds vele tientallen leden van het personeel van paleis Het Loo en de koninklijke houtvesterijen alsmede al van anderen, o.a. vertegenwoordigers van voormalige verzetsorganisaties mevr- de Beaufort had nl. destijds evenals haar kinderen actief deelgenomen aan "e ver- zet aanwezig om de overledene een laatste vaarwel toe te roepen. Nadat qe kist in de groeve was neergelaten en mei talrijke bloemen gedekt o a. waren er kransen van Koningin Juliana en I fins Bernhard, van Prinses Wilhelmina, de Nationale Federatieve Raad van he ver zet en van de voormalige L.KF- werd op wens van de overledene slech s een kort woord gesproken. (Van onze Limburgse redacteur) Eens heeft het voortbestaan van de psychiatrische afdeling van het Maas trichts ziekenhuis „Calvariënberg" aan een zijden draadje gehangen. Dat was in het jaar 1917, toen de inspecteur van de Volksgezondheid van oordcel was dat dc gebouwen zo verouderd waren, dat ze niet meer voldeden aan dc eisen die aan dergelijke inrichtingen redelijkerwijze gesteld mogen worden. Daarin had de man groot gelijk en men besloot min of meer de zaak te liquideren. Maar dc tijdsomstandigheden het icas volop oorlog waren abnormaal en niemand kon voorspellen wat er in de. naaste toekomst nog allemaal gebeuren Icon. „nog maar even wachtenwas toen het verstandig advies van de inspecteur. Enige jaren geleden heeft het Maas trichtse ziekenhuis het oude „Calvariën berg" verwisseld voor het gloednieuwe „St. Annadal". De psychiatrische inrich ting wordt thans ondergebracht in tiet Zusterklooster dat na de verhuizing is vrij gekomen. Daarvoor heeft het gebouw een grondige metamorfose ondergaan. Slechis de bakkerij is onveranderd gebleven. Ove rigens is er zoveel aan gemetseld en ver timmerd, dat van de oude toestand niet veel meer te herkennen valt. De ruim» en frisse zalen, brede gangen en het prac- tisch ontworpen trappenhuis vormen het bewijs dat deze verbouwing geslaagd is. Het huiselijk karakter, dat aan deze in stelling eigen was, wil men in het nieuwe gebouw handhaven. De inrichting biedt plaats aan 119 patiënten, die grotendeels tot het vrouwe lijk geslacht behoren, want in de man- ncnafdeling kunnen slechts 36 zieken op genomen worden. Een typisch verschijnsel des tqds! Volgens de doktoren valt dit toe te schrijven aan de afleiding die de mannen in het werk buitenshuis en hun liefhebberijen vinden. Dc vrouwen daar entegen worden psychisch gedrukt en ge handicapt door allerlei zorgen, beslomme ringen en besognes waarvoor zij zich in het peperdure en uiterst gecompliceerde naoorlogse leven nog steeds geplaatst zien. Tijdens de bezetting, toen de mannen het naar verhouding even zwaar te verduren hadden, was het aantal patiënten van beiderlei kunnen nagenoeg gelijk. In het oude gebouw worden de ongeveer 60 dienstmeisjes gehuisvest. Het staat nog niet vast wat er met de overige vertrek ken gaat gebeuren. Het Burgerlijk Arm bestuur hoopt dat daarin mettertijd een organisatie gevestigd zal worden die zich door sociaal werk voor de gemeenschap verdienstelijk maakt. Dit wachten heeft een hele lange tijd geduurd. Zo lang zelfs dat van uitstel afstel kwam. De psychiatrische afdeling in Maastricht algemeen hekend als de P.A. is blijven bestaan. Zij wordt over gebracht naar een ander gebouwencom plex, dat Dinsdag a.s. door mr dr F. Hou- öen, commissaris der Koningin in Lim burg, geopend zal worden. Voorjaan heet de instelling niet meer P.A. maar P.I., want ze is een zelfstandige Psychiatrische Inrichting geworden. Een halve eeuw geleden heeft de rege ring goed gevonden, dat in dit gesticht ten hoogste 56 geesteszieken tegelijkertijd verpleegd werden. Aan dit voorschrift kon niet de hand worden gehouden, daar alle krankzinnigengestichten met een schrij nend tekort aan bedden hebben te kam pen. In feite werden in het primitieve gebouw meer dan honderd patiënten ge huisvest. Noodgedwongen heeft de over heid in deze overbezetting moeten berus ten. Niettemin diende aan deze onge wenste toestand zo spoedig mogelijk een einde te komen. Amsterdam heeft destijds zijn „Had-je- me-maar" gehad en in Haarlem hebben wij in onze jonge jaren een man gekend, die algemeen bekend stond als „De barre Winter". Wie zal de dorpen tellen waar vroeger een of andere zonderling rond liep, die als „malle Jantje" of „gekke Truus" het mikpunt vormde van de onbarmhartige plaagzucht van de jeugd? Hadden dergelijke debiele of imbeciele stakkers in onze tijd geleefd dan zou de kans op hun bedenkelijke populariteit vermoedelijk geringer zijn, want tegen- woordig worden deze mensen bijtijds in een of andere inrichting opgenomen en verzorgd, wat zowel voor hen zelf als voor de maatschappij verreweg het beste is. Beter dan vroeger wordt tegenwoordig beseft dat dergelijke beklagenswaardige individuen zich in een sociale gemeen schap niet kunnen handhaven en ook moeilijk te handhaven zijn. Ze zijn vaste gestichtbewoners geworden, meestal niet uit eigen vrij wil. Als noviteit wordt thans aan de Maas trichtse Inrichting ook een aangewezen of z.g. „open" afdeling verbonden, waar patiënten zich op eigen verzoek door de psychiater kunnen laten behandelen. Lijders aan chronisch alcoholisme, mor- finisme, cocaïnisme e.d. maken de laatste jaren in dergelijke inrichtingen een ont wenningskuur door, Prins Bernhard heeft het voornemen te kenen gegeven, op Vrijdag 13 December a.s. de galapremière bij te wonen van de Britse film „Geluidsbarrière" in het me- tropole-Tuschinski theater te 's-Graven- hage. Deze premiere wordt, zoals gemeld onder beschermheerschap van de Britse ambassadeur sir Nevile Butler, gegeven ten bate van het Van Weerden Poelman fonds. De N.V. Verenigde Nederlandse Scheep vaartmaatschappij te 's Gravenhage heeft van de „Howaldtswerke A. G." te Ham burg overgenomen het op -deze werf ge bouwde turbine-vrachtschip „Amerskerk", metende circa 8600 bruto register ton. De „Amerskerk" is met een turbine-installa tie van 8500 p.k. uitgerust, die het schip een snelheid geeft van 1712 knoop. Het laadvermogen van het schip bedraagt 11430 ton; er kunnen 12 kajuitspassagiers en 24 emigranten vervoerd worden. De „Amerskerk" vertrekt 23 December van Rotterdam voor de eerste reis naar Australië- De eeralt' paal voor fle nieuwe zaken van onderstaande firma's aan tie K. Hoogstraat brengt on9 weer eenslap verder naar fle totale wederopbouw van Rotterdam. vragen wegens uitbreiding Alleen zij, die met het vak bekend zijn, gelieven te reflecteren. geeft de hoogste prijzen voor net gedragen Dames- en Herenkleding Tel. 5093:!, lc JUddell.Str.23

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 4