Georganiseerd gangsterdom in de New-Yorkse havens RADIO-PROGRAMMA'S Atoomgeleerde zwevend Geen visitatie meer station Zevenaar Promotie en degradatie Nu echt: minder nylons PAGINA 5 \RIJDAG 12 DECEMBER 1952 W oekerpractijken RECORDPOGING VAN HET Y ROBINSON VERDEDIGT TITEL door PETER BARON zeker van te zijn dat zjj op bootwerkers kunnen rekenen; en zü betalen vanzelf sprekend nog exira voor een garantie, dat er niet (of niet te veel) gestolen wordt Maar daarmee is de rekening aan de misdadige elementen, die de touwtjes Welke verreikende invloed deze haven toestanden moeten hebben, begrijpt men wanneer men ziet hoe groot deze haven van New York is. De New-Yorkse„ wa terkant" is 750 mijl lang, heeft ongeveer 2000 werven en pieren en honderden pak huizen e.d. In 1952 zijn tot nu toe meer dan 800.000 passagiers deze haven bin nen gekomen of eruit vertrokken; en on geveer 250.000 personen werken hier. Do vereniging van bootwerkers heeft offi cieel 48.000 leden, al kon men er in Ja nuari niet meer dan 36.500 tellen. De totaalwaarde van de goederen, die ieder jaar door deze haven verwerkt worden, komt op 7 milliard dollars Hier gaat dus heel wat om, en daar om wordt de gangster-organisatie ook zo moeilijk ontwricht. Maar de New-Yor- kers hopen vurig, (jat een paar van de belangrijkste figuren eindelijk achter slot en grendel gezet kunnen worden, zodat de macht van de corrupte leiders daardoor kan worden gebroken en de bootwerkers niet meer gedwongen wor den tot een keuze tussen misdadigheid of brodeloos raken. pij nog met eigen personeel in de knel kan raken. Dus betalen deze maatschappijen geld aan de betreffende stuwadoors om er van dit heie havenbedrijf zo goed in han den houden, nog niet voldaan. De ge woonte is sterk verbreid om de lijsten met namen van aangenomen arbeiders uit te breiden. Met andere woorden men strijkt geld op voor arbeiders, die niet gewerkt hebben maar wier namen staan opgegeven alsof zij hadden gewerkt. En tenslotte is het gebruik sterk in zwang om zich van elkanders gunsten te verzekeren door middel van geschen ken en geld, bij alle mogelijke gelegen heden. De stuwadoorsmaatschappijen ge ven dus presentjes in de vorm van geld aan leiders der vakverenigingen, de scheepvaartmaatschappijen geven geld aan stuwadoors èn vakverenigingsleiders en deze leiders houden weer politici te vriend, enz. Maar kunnen maatschappijen zulke „vaste lasten" dragen, dat is niet het geval met de bootwerkers, die afhanke lijk zijn van de grillen en gunsten van hun machtige collega's in de vakvereni ging, Menigmaal moeten zij daarom hun toevlucht nemen tot het lenen van geld; er worden op die manier heel wat zaken gedaan en illegaal veel geld verdiend ten koste van in nood gebrachte arbei ders. Ais een arbeider een binnen 'n week uit te betalen cheque van 100 dollar geeft, krijgt hij er slechts 80 uitbetaald. Ér bestaat zelfs een „dwangmethode", waarbij arbeiders eenvoudig worden ver- plichtop deze wijze te lenen, ook als ze niet willen. Want anders: geen werk! Al die toegiftjes, omkoopsommen en afperserijen verhogen natuurlijk de to tale rekening van het. totaal der ver bruikers. Men schat dat jaarlijks deze verbruikers 350 millioen dollars extra moeten betalen in de vorm van hoge re prijzen voor goederen en diensten, dank zij de?e gangster-regering van het havenpersoneel. Het is duidelijk, dat de bootwerkers onder tyranniek toezicht staan en vanzelfsprekend verplicht zijn de andere kant pp te kijken en hun mond dicht, te houden wanneer er gestolen wordt (en dat is vaak niet gering!). De Hudspnrivier is diep en menigeen die zijn mond voorbij heeft gepraat, is in die rivier terecht gekomen; men heeft daar oen perfecte per-ongeluk techniek" voor ontwikkeld. Iets glijdt uit of valt en een man slaat daardoor overboord; er hoeven werkelijk geen revolvers aan te pas te komen, die hou den de machtigen alleen voor elkaar gereed. En zo zwijgen de arbeiders dus over wat zij aan smokkelpartijen zien en over alles, waarvan zij weten dat. het bedrog is. Menigeen kan ook al niet anders omdat hij illegaal in het land is gekomen In de gevangenis was hij bibliothecaris en had hij overvloed van tijd, om zich verder in de studie der atoomsplitsing etc. te verdiepen. Men vreest zelfs dat hij thans verder is dan elke andere atoom geleerde, aangezien zijn in vrijheid le vende collega's van alles en nog wat te doen hebben en betrekkelijk weinig lijd voor verder onderzoek overhouden. In Canada zegt men, dat de thans 41- jarige, kleine, wat verlegen geleerde in tussen weinig plezier van ziin groteie kennis zal beleven. Want men zal hem nergens te werk stellen, in geen enkel laboratorium. De man, die nog steeds vol houdt, aan de sovjets atoomgeheimen vei - raden te hebben, omdat hij het zo go<=d met de mensheid meende, wordt geboycot. Hij blijft dus zo'n beetje zweven. En. zwerven. Het lijkt ons een akelige situatie Niet alleen voor hem zelf, maar ook voor het mensdom. Want als hij nu eens met zijn nieuw verworven wetenschap een reisje gaat maken, toevallig net als Ponte- corvo, in de buurt van Finland komt en dan opeens over de Sovjet-Russische grens wipt? We hebben het waarlijk niet op zo'n zwevende atoomgeleerde. Vermoedelijk zal men hem in Canada wel een beetje in de gaten houden. Anders.wie weet wat voor stof hij aan het brouwen gaat voor de stellig ko mende „thriller"-literatuur van de atoom energie. KLAUS FUCHS, Bruno Pontecorvo, Alan Nunn May, het zijn namen van mannen, die wellicht in de naaste toekomst de „schurken" van atoom-ener gie-romans zullen worden. Zoals een generatie Wild West-helden en schurken kende, een andere Poolrei zigers en oceaanvliegers, zal een nieuwe genieten van de helden en schurken uit het tijdperk van atoom- en waterstofbom Er zit daar romantiek genoeg in. Wat Alan Nunn May betreft, hij wordt misschien als de meest fatale schurk ge doodverfd. Althans, indien de auteur kie zen moet tussen hem en Fuchs. Want zo de laatste openlijk zijn spijt over zijn verraad betuigd heeft, de atoom spion Alan Nunn May, die In Canada werkte en daar aanleiding was voor het eerste, grote atoomspionnage-proces te Ottawa, heeft nog steeds geen syllabe van spijt geslaakt. En hij komt spoedig vrij. Even.als Hit- Iers voormalige veldmaarschalken heeft hij zich in de gevangenis voorbeeldig ge dragen. Een perfecte gevangene. Resultaat: Hij zag zijn gevangenisstraf van tien jaren met een derde verminderd. Aldus komt hij deze maand vrij, nademaal hij in 1946 veroordeeld werd. Advertentie. Winterhanden Wintervoeten Winteroren Aan het eind van de lopende voetbal competitie zal in district West II van de K.N.V.B. de volgende degradatie-regeling gelden: Promotie 2e naar le klas: de kampioe nen van de 2e klas A en van de 2e klas B spelen met de kampioen van de 2e klas B van West I een hele competitie om 1 plaats in de le klas. Degradatie 2e naar 3e klas: de nummers laatst van de 2e klas A en van de 2e klas B degraderen automatisch naar de 3e klas. Promotie 3e naar 2e klas: de kampioe nen van de 3e klassen A en B spelen een hele competitie om 1 plaats in de 2e klas; die van de 3e klassen C en D dito. Degradatie 3e naar 4e klas: de num mers laatst van de 3e klassen A, B, C en D degraderen automatisch naar de 4e klas. Promotie 4e naar 3e klas: de kampioe nen van de 4e klassen A en B spelen een hele competitie om 1 plaats in de 3e klas; die van de 4e klassen C en D dito, van de 4e klassen E en F dito, die van de 4e klassen G en H dito. Degradatie 4e klas: de nummers laatst van de 4e klassen A t'm H degraderen automatisch naar de afdelingen. Door /le zwemmers Halvorsen, Wiering en Dikstaal van de zwemvereniging „Het Y" zal Zaterdagavond in het Sportfond- senbad Oost te Amsterdam een poging worden gedaan het Nederlandse record 3 x 50 meter wisselslag estafette heren te verbeteren. Het oude record staat sedert 19 October 1940 op naam van de zwemvereniging „Het Centrum" te Djakarta met een tijd van 1 min. 31.6 sec. Naar de Engelse bokspromotor Jack Salomons te Londen heeft meegedeeld, hebben Randolph Turpin en „Sugar" Ray Robinson een definitieve overeenkomst gesloten voor een gevecht om de wereld titel in het middengewicht. Volgens Salo mons is het mogelijk, dat de partij op 9 Juni tijdens de Kroningsfeesten in het White City Stadion wordt gehouden, doch er is ook kans op, dat de wedstrijd te Dublin zal worden georganiseerd. Na de eerste dag in de strijd om het Nederlandse biljartkampioenschap drie banden hebben Unger en Tonnier de lei ding met 4 matchpunten en een algemeen moyenne van 0.588. Broer bezet de der- do plaats eveneens met 4 matchpunten doch met een moyenne van 0.549. Het contact met de landbouw wordt steeds hechter en het bleek mogelijk, meermalen overeenstemming vsn inzich ten te bereiken. Het vraagstuk van de militaire oefenterreinen bleef voortdu rend de aandacht van de contact com missie vragen. De contactcommissie heeft als haar standpunt geformuleerd, dat geen ingebruiknemin., van gronden voor militair oefenterrein kan geschie den, dan na een grondige planologische afweging van belangen, en een juist be heer van de voor militaire oefenterrei nen bestemde terreinen, opdat deze niet meer worden geschaad dan strikt nood zakelijk is. Naar aanleiding van het contact met de militaire autoriteiten is door de mi nister van Oorlog opgericht een „com missie voor het gebruik van de militaire oefenterreinen op de Veluwe" De minis ter heeft goedgevonden, dat deze com missie zich tevens zal bezig houden met de bescherming van de objecten, die als natuur- of cultuurmonument belangrijk zijn en die gelegen zijn binnen de 16.000 ha, die op de Veluwe thans als militair oefenterrein in gebruik zijn- Zoals bekend, heeft de minister van Economische Zaken in April van dit jaar besloten de bestedingsmogelijkheid van export-bonus-dollars voor de import van nylonkousen te beperken. Tot dusverre werd deze beperking prac- tisch niet toegepast. Met ingang van giste ren zal echter de beperking op de aan vankelijk voorgenomen wijze toepassing vinden. VRIJDAG 12 DECEMBER Radio Programma B.M.R.S. Uitzending vanuit het Eng. Transit Camp Hoek van Holland (Golflengte 31 Meter) 22 00 uur: Bel op: telefoon 666 of 372. 24.00uur: Sluiting. meer geleefd, om er nog een te kunnen bijwonen. De volgende morgen hadden ze hem gevonden in Wapping. dood. De Squid maakte korte metten met „klikkers". Bijzone/r snel, en geen mens wist, waar hij zijn bronnen van inlichtin gen had. Bovendien was het van geen nut dit te weten. Zonder het gezicht te zien van de man naast hem, wist Jerry och hoe 't eruit zag de grote onbehaarde kop, het brede voorhoofd, en koude ogen met een dreigende doordringende uitdruk king: de sombere zwarte kleren en de zwarte handschoenen. Weer brak de gedempte stem de stilte. Morgennacht, zei de Squid: moet je de Loseleytiara halen. Ik heb ze nodig Jerry begreep. Hij was al benieuwd ge weest. hoelang dit beroemde erfstuk in handen van zijn tegenwoordige eigenaar zou blijven. Diamanten hadden een be toverende invloed op de Squid, en de tiara was spekje naar zijn bekje. Waar schijnlijk zou ze wel naar Amsterdam moeten. Daar zouden er dan de stenen uitgenomen worden en opnieuw geslepen. Daarna zouden de tiara en juwelen weer naar de Squid gebracht worden: de eerste gesmolten tot een baartje. Als tiara zou het kleinood opgehouden hebben te be staan. En de collectie van de Squid zou weer een aanzienlijke uitbreiding onder gaan hebben. Jerry hield voor zich, wat hij allemaal dacht. Waar is die ti-hara te krijgen? (Wordt vervolgd.) zijn schouder én een vrolijke stem achter hem zei: Zo Jerry, ouwe krijger! De boef keerde zich om en keek in het vrolijke gelaat van Jimmy Graven. Jij alweer? mopperde hij. Wat zoek je? Jullie soort mensen schijnen nogal tijd te kunnen vinden? Heb je heus niets anders te doen, dan andere mensen d'r tijd te verspillen? De reporter lachte minzaam. De zure toon van de ander deed zijn goede hu meur niets Drink uit, Jerry, en neem er dan nog eentje op mijn gezondheid, nodigde hij uit. De boef bevochtigde enthousiast zijn lippen en nam de uitnodiging aan. ter wijl hij zijn eigen glas met een slok le digde. Goede zaken gedaan? vroeg de boef, toen hun glazen wederom gevuld waren- Drink m'n beste en vraag niet waar 't vandaan komt- De boef dronk en zette zijn glas neer. Toen keek hij naar de klok- Het was ioijna twintig minuten over achten. Ik heb een belangrijke afspraak met een heer om half negen. Ik zal met je mee oplopen, stelde Jimmy, langs z'n neus weg, voor en zr'.te ook zijn glas neer. Liever niet, merkte Jerry zuur op. Ik zei: met een heer. Je kon je eigen dus beter een beetje afzijdig houden. Met zijn groezelige' hand' Veegde hij over zijn lippen, en na een kort knikje tegen de reporter, slofte hij naar de deur. Jimmy bleef even staan om de enve loppe te bekijken, die hij uit de zak van Jerry gehaald had. Het briefomslag was leeg, maar op de rug stond met een hane. poot: „Beetgenomen". Hij stad het stuk papier in zijn zak en haastte zich naar buiten. Nieuwsgierig keek hij in het rond, doch de boef was nergens meer te zien- Een ogenblik wist da reporter niet, wat te doen en keek links en rechts- Een verwensing onderdrukkend begaf hij zich toen in de richting van Charing Cross. Jerry stapte uit de portiek, waarin hij zich schuil gehouden had en keek ver genoegd naar de man, die zich verwij derde. Toen begaf hij zich kalmpjes ach ter hem aan. Hij was er zich goed van bewust, dat verschillenden een buiten gewoon grote mate van belangstelling koesterden voor al zijn doen en laten. Inspecteur Elveden bijvoorbeeld en Jim my Craven en de moeite, die zij zich na men, liet nooit na Jerry te amuseren. Zij zouden hem geen kwaad doen en tot op zekere hoogte nam hij een loopje met hen. Op veilige afstand blijvend zag Jerry hoe Jimmy om het Cavell Monument liep en in de richting van Leicester Squa re ging. Met die dagblad-speurhond was hij dus klaar. Jerry lachte ironisch en stak een sigaret op. Tegenover het theater ging hij tegen de muur staan leunen, rookte rustig en keek naar de komende en gaande men sen. Hij kon ongeveer drie minuten ge- :i5 Gram.; 12.30 Wecrber.: 12.31 Gram. Nws.: 13.19 Gram.; 14.00 Gram.; 14-51 -isementsmuz 16.00 Moderne muz. 16.41 16.45 Engelse les: 17-00 Nws.l 17.11 O., 17,30 Svmphonte-ork, en solist: 18.21 18.30 Voor de soldalen; 10.00 Nws. Gram t 20.00 Cabaret: 21-15 Accordeon- 21.30 Gram 21.45 Aocordeonnwz,: 22.04 22-13 Gram.; 22.45 Idem; 22.55 NWS. 24.00 Gram. H.li.jJ.C en Ijsvogels hebben va Was !f alen-Hallen te Dortmund een nodiging ontvangen om daar op 27 een „revanche" tegen elkaar te sj H.H.1J.C,, dat onlangs te Den Haag 96 van Ijsvogels won, heeft al vaard- De winnaar zou de vo-gcivir- tegen de Duitse ploeg Bad Nau spelen. Amusementsmuz.; 13.00 Nws.: 13.10 en HjS, Verzoekpragr.15.00 Gram.; 16.30 Amu- N? !9rr,.,:7,: 17.00 Nws.; 17.15 Amusements- b'g,:-. 18.30 acecirdeonmuz,19.00 Cello en 10.43 Orarti.; 19.45 Nws.; 20.00 en 21.00 T''W: ,0 Chansons; 22.00 Nws.: 22.10 ov,, ,3 Jazzmuz.; 22.45 Gram.; 22.50 00 Dansmuz.; 23.55 Nws. - h0nXEHSTJM I (402 M.). 7.00—24.00 KRO. SHfcri ^"Ws 7.10 Gewilde mui. 7.45 Morgen- v'Om 1n Liturgisch kalender. 8.00 Nws. 8.15 „u0p S.on Voor de huisvr 9.40 Gram. 10.00 kleuters. 10.15 Gram. 11.00 Voor de dl'V-n L -45 Kamerkoor 12.00 Angelus. 12.03 U 3(1 j,p. .50 Actuaiit. ts.ÓO Nws. en Kath. nws koor. 13.30 Amusementsmuz. 14.00 ,Mn' 'mm. 14.10 Pianospel. 14.20 Engelse les. 'M'iaieursprogr. 15.15 Kroniek van let- kunsten. 15.55 Promenade-ork. 16.20 yVj., 16 30 De schoonheid van het Gre- k'A iiï,' 17 00 voor de jeugd. 18 00 Lichte "-sM; 8'5 Journ weekoverz. 18-25 „Oude t' 'liederen ir-m p-geringsuitz. 19.00 Nws. 1 r( 10 20 P.arH-mentwtverz. 19.30 Gram remrm» man 30 ..Lichtbaken". e- 20.50 Gram. tl 0* 3mr. nra*r. 21.50 De twee Engelse amateurs-clubs d'e !;aar wedstrijd voor da tweede ronde i,:n de Cup tegen derde-divisie-profclubs moesten overspelen, hebben deze bei,e gewonnen!. Finchley klopte Chrysal Palace met 31, dezelfde stand waarin de eerste wedstrijd was afgebroken. Walthamstow Avenue klopte zij het na verlenging Watford met 12. Voor de eerste maal amateur-clubs in de derde Cup-ronde! Op zijn 70ste verjaardag is de heer G. W. J. Zittersteyn, vc/zitter van het 100-jarige Haagse schaakgenootschap Discendo Discimus, van 2938 tot 1948 voorzitter van de Kon. Ned. Schaak Bond en tegenwoordig tijdschriflcom- missaris van de Bond, in aanwezigheid van het voltallige Bondsbestuur tot ere lid van de K.N.S-B. benoemd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 5