Aan leraarssalarissen moet korte termijn iets gedaan worden op FRANSE REGERING LIJDT NEDERLAAG Nog harde gevechten in Bonn Socialisten berusten niet in door Adenauer geschapen situatie Dr Dibelius schildert het „hard vochtige Oostduitse regiem*' Tegen kardinaalsbenoeming van Mgr Stepinac Ned. industrie gaat zich met atoomsplitsing bezig honden DAGBLAD VOOR SCH/EDAM EN OMSTREKEN Buitenland komt neuzenhoe fijn de P. T. 7 't hier opknapt j 'sR. doen gooi naar Staatssecretariaat E Mgr M. Lucas SVD naar Nederland Omschakeling op „splijtingsenergie' dient spoedig te geschieden Zaterdag 13 December 1952 Wet op kleuteronderwijs voldoet niet Pater Stokman pleitte voor meer vrijheid bij Bijzonder Onderwijs Advies van Televisie- raad Verbitterde Pinay stelt opnieuw de vertrouwenskwestie Een dragline voor een lmis „Onder géén beding aanvaarding van verdragen met het Westen" Engelse vrachttarieven in November gestegen Huurverhoging in studie Armoede en vrees voor arrestaties „Wij moeten onze fossiele brandstoffen sparen Joegoslavische protest demonstratie Steun van meer indus trieën nodig Middenstaiidsbank voor Bleiswijk in moeilijk heden Prins Bernhard moet sportbeoefening beperken I! WEERBERICHT Schoolgelden Middengroepen A.M.S. en U.L.O. Minder begaafde kinderen Indexcijfer 99.0 (v.m. 94.2) Tot eind December besprekingen in Rome HET WEEKKAART JE Op departement van Soc. Zaken In Amerik reeds ..big business Nieuwe energiebronnen reeds over 25 jaar noodzakelijk Staatsexploitatie moet voor komen worden Leider Noors atoomonderzoek onderscheiden Surseance van betaling gevraagd De weerverwachting van het KNMI geldig van vanavond tot morgenavond luidt: Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enkele buien en in de nacht en ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen Zuidwest en Noordwest. Ongeveer de zelfde temperatuur als vandaag. Zondag 14 December: Zon op 8.41 uur, onder 16.29 uur. Maan op 5.56 uur, onder 14.02 uur. Maandag 15 December: Zon op 8.42 uur, onder 16.29 uur. Maan op 7.17 uur, onder 14.34 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Zorgen voor prima vaklieden VGRAVENHAGE, Vrijdag. Het slot van deze lange weck met nachtelijke vergaderingen gaf heden middag de begroting van Onderwijs te zien, waarvoor altijd heel wat tijd wordt vereist, omdat verschillende afdelingen van deze begroting apart Worden behandeld. De avond te voren was er hardnekkig voort vergaderd, totdat de agenda tot deze begroting was gevorderd. En zo kon de kamer Vandaag als begin van deze begrotingsbehandeling weer lange beschouwin gen horen over de betekenis van het onderwijs, vooral van het Bijzonder Onderwijs, waar in de vorming van groter belang werd geacht dan het klaar maken voor het examen. accoord met een vereenvoudiging der schoolgelden, maar hij was tegen afschaf fing ervan, dit in tegenstelling tot de heer Sleen (P. v. d. A.), die niets liever wilde De argumenten van pater Stokman kwa men hierop neer, dat het redelijk was, dat de ouders een bescheiden tegenprestatie leverden voor wat de overheid op dit ter rein voor de kinderen deed en dat koste- I loos onderwijs minder waardering zou I ontmoeten. Hij betreurde het intussen, dat j de troonrede de toegezegde vereenvoudi ging van schoolgelden en faciliteiten voor studiedoeleinden nog geen nadere mede delingen van de minister ten gevolge had den gehad. Hij had bezwaren tegen de renteloze voorschotten in verhouding waarmede te weinig studiebeurzen werden verstrekt. Hiermee was de heer Van Sleen het natuurlijk eens. Een beurs moest ge baseerd zijn op een reële kostenbasis en het zou goed zijn, als de minister eens naging hoe momenteel de kosten voor levensonderhoud voor de studenten liggen. De heer Van Sleen propageerde, zoals gezegd, de kansen voor Iedereen door mid del van algehele afschaffing van school gelden. Hij achtte dit zelfs geboden uit een oogpunt van rechtvaardigheid, ook al vanwege de noden der middengroepen. Toen hij sprak over de overheidsscho- len, maakte de heer Tilanus een inter ruptie hiertegen, waarop de heer Van Pater Stok man (KVP) stel de zelfs nadruk kelijk vast, dat het ideaal van de opvoeding alleen in het bijzonder on derwijs viel te verwezenlijken, daar hier onder wijs wordt ge geven in over eenstemming met de beginse- der ouders. pater STOKMAN (KVP) Hij bepleitte daarbij groter -Overheid moet zich vrijheid, omdat niet met lesroosters be- het niet de taak moeien., van de overheid was zich met lesroosters e.d. te bemoeien. Vooral mocht de open bare school geen norm worden voor de bijzondere school. Het stichten van een bijzondere school als daardoor een be staande school zou leeglopen, zag hij niet ais een bezwaar, indien die andere school maar van een andere richting was. Hij hield een pleidooi voor het kleuteronder wijs maar met meer armslag dan in het betreffende wetsontwerp werd voorge steld. De heer Roosjen (AR) bracht -de minis ter, die dit wetsontwerp zo spoedig moge lijk behandeld wenste te zien, nu reeds aan het verstand, dat hij dan maar reke ning moest houden met behoorlijke amen dering, want zoals het nu was, kon zijn fractie het niet aanvaarden. Op deze wijze uitgevoerd zou het voor vele plaatsen, vooral voor het bijzonder kleuteronder wijs, catastrophaal worden. Een punt, dat algemene belangstelling vond, was de deelneming der bevolking aan onderwijs en cultuur. Daarover is na tuurlijk ieder het eens, maar niet over de wijze waarop dit zou dienen te geschieden. Pater Stokman zeide, dat men deze kwes tie van de verkeerde kant benaderde, als men het aldus stelde, dat ieder kind recht zou hebben op hoger onderwijs. Daarvóór is nodig de primaire plicht der ouders om hun kinderen er voor rijp te maken. Eerst dan heeft de overheid tot taak om de mo gelijkheid daartoe te scheppen. Hij hield de minister van Onderwijs intussen voor, dat het goed zou zijn eerst de maatschap pelijke behoefte aan intellectueel ge- vormden eens te meten. Maar hij gaf toe, dat bij een eventuele selectie de draag kracht der ouders nimmer da maatstaf mocht zijn. Hieraan sloot de kwestie der schoolgel den zeer nauw aan. Pater Stokman ging Sleen uit zijn slof schoot en zeide: „Ja, meneer Tilanus, pater Stokman zal zijn kinderen niet naar uw school sturen." De Kamer brulde. De heer Van Sleen stond zich op de katheder op de dijen te slaan van plezier en de heer Schouten kwam pater Stokman zelfs de hand schudden. Die middengroepen hadden ook nog de aandacht van pater Stokman. Hij had hier het oog op het onderwijspersoneel, waar toe de minister reeds grafieken aan de hand van het bekende rapport van drs Platenburg in de Kamer had doen opstel len. In dit rapport was tot uiting gekomen, dat het intelligentie-niveau in leraars gezinnen het hoogst was. De cultuurdra- gende functie van deze gezinnen moest daarom met des te meer klem worden verdedigd en gehandhaafd. Daarom kon ten aanzien van deze gezinnen geen ge noegen worden genomen met verminde ring van schoolgeld of belasting alleen, maar was hier ook vermeerdering van inkomsten noodzakelijk. Deze salarissen moesten worden opge trokken tot 80 van 1938 in vier jaar, zoals in het rapport van de commissie voor de middengroepen van de K.V.P. was betoogd. Pater Stokman benadrukte, dat er in ieder geval op korte termijn iets moest gebeuren in deze zaak en hij hoopte op duidelijke en pertinente toe zeggingen van de minister. Ook de heer De Loor (P.v.d.A.) meen de, dat er iets voor deze middengroepen moest worden gedaan. De heer Koosjen vertelde alvast, dat de door oud-minister Rutten ontworpen A.M.S., hem maar weinig kon bekoren, hoezeer hü het heengaan van minister Rutten ook betreurde. Deze A.M.S. be tekende namelijk de doodsklok voor het U.L.O., dat zo'n groot verleden had. Het oude argument, alsof het verleden im mer ongewijzigd zou moeten worden ge handhaafd. De minister zeide wel geen vrees voor het verdwijnen van het Ulo te koesteren ook de heer Roosjen ge loofde wel,dat de minister niet met moordplannen rondliep, maar hoe zou zich dit eventueel in de practijk ontwik kelen, als de A.M.S. de leerlingen van het U.L.U. zou wegzuigen? De practijk aan andere departementen had aange toond, dat een staatssecretaris niet be slist van dezelfde politieke richting be hoefde te zijn als de minister, met an dere woordenminister Cals mocht aan O. K. en W. gerust een A.R.-man benoe men als staatssecretaris. De heer Engelbertink (KVP) wilde vast de herziening der nijverheidsonderwijs wet voorbereiden. Aan het ambachtson- derwijs moet alle aandacht worden be steed, opdat er prima vaklieden worden opgeleid. Coördinatie met betrekking tot het experiment van voorbereidende klas sen achtte deze KVP-afgevaardigde even eens wenselijk. De heer Mol (KVP) vroeg de aandacht voor het minder begaafde kind. Aan deze groep moet meer gedaan worden dan thans het geval is. Nodig zal zijn onderwijsdifferentiatie, welke aan grote scholen mogelijk is zonder dat er kosten aan verbonden zijn. Deze differentiatie zal integendeel voordelen opleveren. Spr. betoogde, dat de schoolgeneeskun- dige dienst een belangrijke rol kan gaan spelen in de opvoeding Het was z.i. hoog töd voor de omzwaai ten deze. Maandagmiddag gaat de Kamer weer verder met deze begroting. De voorzitter wenst alle begrotingen voor het reces te hebben afgedaan, zodat de volgende week behalve debegroting Van Onderwijs ook die van Sociale Zaken en Overzeese Rijks delen zullen moeten worden afgedaan. Daartoe zullen niet minder dan vijf mid dag- en vier avond (of nacht?) vergaderin gen nodig zijn. g Tijdens de openbare begrafenis van vier van de Europese slachtoffers van de incidenten te Frans Marokko, werd door een militaire kapel het Franse volkslied de Marseillaisegespeeld, gevolgd door het Marokkaanse volkslied. Vele van de naar schatting 40.000 kijkers, protes teerden tegen de gang van zaken door te fluiten en te schreeuwen. De onge regeldheden vonden plaats voor de Eglise du Ghrist-Roi", toen de resi dent-generaal Augustin Guillaume aan kwam, om de begrafenis bij te wonen. De prefect van Casablanca, Boniface, gebaart ongeduldig tegen de fluitende en schreeuwende menigte, terwijl resi dent-generaal Guillaume salueert. Het is zeer waarschijnlijk dat het ad vies van de Televisieraad nog voor de Kerstdagen de minister van O. K. en W., rar Cals, zal bereiken. Zoals bekend zal dit advies richtlijnen aangeven voor het verdere t.v. beleid; van de behandeling van dit advies en de eventuele verwer kelijking van de in het advies naar voren gebrachte plannen wordt het toekomst beeld van de televisie voor een groot deel bepaald. Het advies is tevens van groot belang op de te volgen lijn na het sluiten van de èxperimentele periode in October 1953. Sedert het gebrek aan huizen zijn intrede heeft gedaan in ons land, is het gebruikelijk dat wo ningen of gedeelten van woningen als ruilobjecten dienen. Zonnige huizen, met tuin rondom, aan bre de gezellige lanen en met riant uitzicht worden, gezocht en huizen met dezelfde kwaliteiten worden veelvuldig aangeboden. Een fami lie wil eens van twee hoog naar de begane grond, en een gezin van de begane grond eens naar een eerste etage. Dan zijn er nog di verse andere ruilmogelijkheden, de driehoeks- en vierhoeksruil zijn al lieel gewoon en ook de tienhoeks- ruil is geen zeldzaamheid meer. In het laatste nummer van het orgaan van een organisatie van het bouwbedrijf kan men echter de volgende ruilannonce vinden: Een vrijstaand huis met erf, twee kamers, keuken, kantoor, 3 slaap kamers en badkamer, gelegen in de Haarlemmermeer, aan vaarwa ter, geschikt voor bedrijf, voor een dragline, bakinhoud 450 liter, merk naderovereen te komen... De Franse Nationale Vergadering heeft Vrijdagavond de herziene regeringsvoor stellen voor belastinghervormingen met 337 tegen 272 stemmen verworpen. Deze nederlaag voor Pinay zal echter niet het aftreden der regering tengevolge hebben, aangezien aan deze stemming niet de ver trouwenskwestie was verbonden. Pinay had machtiging verzocht om bij decreet belastinghervormingen af te kon digen, indien het parlement voor 31 Mei a.s. geen voorzieningen zou hebben ge troffen. De regering had gerekend op extrainkomsten van ongeveer 40 miliard francs als gevolg van de hervormingen, doch haar oorspronkelijke plannen had zij, gezien de krachtige oppositie in de Nationale Vergadering, reeds terzijde moe ten leggen. Premier Pinay verklaarde Vrijdagavond dat hij bij de behandeling in tweede lezing van de financiële begroting herziene voor stellen zal indienen, Hij zal er dan de vertrouwenskwestie aan verbinden, als hij dit nodig acht. Verbitterd kondigde hij later aan, dat hjj de vertrouwenskwestie verbond de derde in veertien dagen! aan de stem ming over de premies der sociale verze kering, welke vermoedelijk Dinsdag a.s. plaats zal vinden. In heftige bewoordingen voer hij uit tegen de oppositie, die enerzijds toegaf, dat de financiële situatie van Frankrijk zorgwekkend is, maar anderzijds zowel belastingverlaging als verhoging van de uitgaven voorstelt. „In deze omstandigheden is het niet langer mogelijk een gezonde financiële politiek te voeren" riep hij uit. Hij con stateerde, dat de oppositie eensgezind was in haar aanval op het regeringsbeleid, maar hopeloos verdeeld als het er op aan kwam constructieve voorstellen te doen Hij stelde zijn tegenstanders voor het di lemma zijn politiek te accepteren of zei' een nieuwe regering te vormen. In de wandelgangen van de Nationale Vergadering achtte men Pinay's kansen om de vertrouwenskwestie te winnen niet groot. Gestemd zal worden over zijn voor stel om een klein deel van de werkgevers bijdrage in het fonds voor gezinstoeslag, dat een overschot van 18 milliard franc heeft, over te hevelen naar het fonds van de ziekteverzekering, dat met een tekort van 30 milliard francs kampt. De Westduitse socialisten wensen niet te berusten in de situatie, welke door en intrekking van Jsideni Heuss* verzoek om advies over de grondwettigheid der verdragen met het Westen geschapen is. Zonder het onderhoud „onder vier ogen met kanselier Adenauer dat niet voor a s. Woensdag plaats vindt af te wachten, maakte partijleider Ollenhauer na een vergadering van het partijbestuur bekend, dat de socialisten in de Bonds dag een motie van afkeuring tegen bondskanselier dr Adenauer zullen indie nen. Naar Ollenhauer verklaarde, is de oppositie „geenszins overtuigd" door de korte verkaring, die dr Adenauer Donderdag in het parlement heeft afgelegd, en in genen dele bereid de controverse rver het ingetrokken ver. zoek van president Heuss als gesloten te beschouwen. Volgens Ollenhauer „is een buitenge woon ernstige toestand geschapen door de bemoeienis van de regering met de bevoegdheid vin het constitutionele hof en van de pr^ident. De situatie is ,,een Voor de derde achtereenvolgende maand is het door de Engelse Scheepvaartkamer samengestelde indexcijfer voor de vracht tarieven in de wilde vaart gestegen. In November kwam het n.l. 4.8 punt hoger t.o.v. October en belandde op 99.0. Dit is het hoogste niveau dat sedert Juni bereikt werd. Vanaf die maand begon n.l. een daling van 99,1 tot 79,2 in Augustus. _Van het verloop van het indexcijfer (voor de sammstelling waarvan alleen charters luidelde in ponden sterling ge bruikt werden; geeft onderstaand staatje een overzicht basis 1948=100). 1949 1950 1951 1952 84.0 173,7 72,8 151,9 163,9 75,5 164,7 157,3 75,8 180,6 137,7 74,4 176,8 109,4 71,4 203,8 110,9 74,3 179,0 99,1 Juli 73,3 78,8 179,6 90,2 Aug 70,6 86,8 149,3 79,2 89,0 166,5 87,0 85,8 190,4 94,2 97,6 172,9 99,0 115,7 168,5 constitutionele crisis zeer nabij", zei hij, zich met een fijne nuance distanciërend van vroegere socialistische Uitlatingen, die het feit der crisis constateerden. Ol lenhauer noemde het opnieuw een „ern stige politieke fout" om het Hof te Karlsruhe en de president in 't gewoel van de politieke strijd te trekken. De regering heeft daardoor „de democratie zelf" in gevaar gebracht. Desgevraagd zei Ollenhauer, dat zijn partij „onder geen beding" de verdragen met het Westen zou aanvaarden. Hij drong vervolgens aan op vervan ging van de huidige verdragen de conventies van Bonn en het E.D.G.-ver- drag door een „regeling in de geest van een vredesverdrag". Op grond hier- De nieuw benoemde Pauselijke Inter nuntius in India, Nederlandse bisschop mgr M. Lucas SVD, tot dusver Aposto lisch Delegaat in Zuid-Afrika, is gisteren uit Pretoria in Rome aangekomen. Hij blijft tot einde December in de Eeuwige Stad om er besprekingen te voeren met het Pauselijk Staatssecretariaat, en met de Congregatie van de Propaganda Fide en van de Oosterse Kerk. Daarna zal mgr Lucas voor een kort bezoek naar Neder land gaan. In de tweede helft van Januari aanvaardt hij zijn nieuwe functie in New Delhi. Hij is c opvolger van mgr Kier- kels C.P., die om gezondheidsredenen ont slag had verzocht. van zouden de Westerse gealliëerden slechts bevoegdheden voorbehouden die nen te blijven aangaande Berlijn en de hereniging van Duitsland en het bepalen van een passende status voor de in West-Duitsland gelegerde geallieerde troepen. De socialisten, aldus Ollenhauer, steun, den de medewerking van West-Duitsland aan „een internationaal veiligheidsstel- sel". Maar hij achtte het niet gewenst hier op het ogenblik concreter op in te gaan. Maar Ollenhauer greep uiteraard ook deze gelegenheid aan om onmiddellijk nieuwe verkiezingen te eisen. R £\jn van die kleine ergernisjes, welke eigenlijk niet de moeite waard zyn om zich er boos over te maken. Doch hoe meer men probeert, zich niet te ergeren, des te kregeliger men er over wordt. Zo iets bleek ook het geval te zijn met iemand, die wij dezer dagen in de trein spraken. De man reist op een „weekkaart"zo'n ding, waarmede men voor 8 uur des ochtends binnen moet zijn en pas na een bepaald uur des middags mag vertrekken. Een „werkmanskaar tje" noemde men dat vroeger; thans zouden wij van een „werknèmerskaarf willen spreken. Wat was het nu, hetgeen deze persoon een dagelijkse ergernis werdt Wel, niet dat kaartje, maar de conducteurs, die overigens beste lieden zijn; echt om mee uit rijden te gaan! Hij vertelde, dat by de controle op de stations men onge stoord met het kaartje in de hand mag passeren. In de trein echter zyn er twee categorieën conducteurs: dc knippers en de „kijkers". De ene conducteur kijkt eens en zegt: „dank V mijnheer", de ander daarentegen moet absoluut het kaartje hebben om er een gaatje in te maken. Zulks nu ergert onze mede-treinpassa- gier, want hij voelt zich bij herhaling voor „aap" gezet. Geeft hij het kaartje, dan loopt hij kans, dat de conducteur het niet wil hebben, Reikt hij het niet toe, dan kan de controlerende ambte naar 't opeisen, alsof de reiziger fraude probeert te plegen. Wanneer het voorschrift is, dat er geknipt ivordt om eventueel iemand te „knippen", allons, dan allemaal knippen, ofschoon er van het kleine kaartje niet groter dan een gewoon spoorkaar tje met een dozijn gaatjes niet veel overblijft. Zo'n doorzeefd ding dient in dat geval heel voorzichtig behandeld, wil het aan het einde van de week geen „liefdewerk oud papier" geworden zijn. Is het geen voorschrift, laten de con ducteurs dan ook niet knippen. De N.S.- klant met het kaartje van de kleine man zou zich daardoor ook kunnen rekenen tot de abonnees van wat betere standing, die met 'n nonchalant gebaar hun kaart zo even laten zien zonder deze uit handen te moeten geven. O.i. zouden de Spoorwegen deze ser vice best kunnen verlenen, want zij kost helemaal niets ANALYST. De minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid acht een algemene verhoging In het officiële bulletin van de rege- van^iet loonpeil hier te lande met het oog ring is Vijdag het denkbeeld geopperd, dat het Hof te arlsruhe door het parlement hervormd wordt. Volgens het bulletin heeft het Hof de laatste tijd de neiging getoond, inbreuk te willen maken op het souvereine wet gevende recht van het parlement. Als bewijs hiervoor wordt o.m. aangevoerd de uitspraak van het Hof tegen de neo- nazistische Socialistische Rijkspartij, waarbij niet alleen de partij verboden werd. maar Ook haar zetels in het par lement vervallen verklaard werden. Een dergelijke beslissing wordt in het bulle tin rechtstreeks in strijd geacht met de grondwet van Neder-Saksen. op de daaraan verbonden consequenties voor de werkgelegenheid niet raadzaam. De bewindsman acht het ongedaan maken van de consumptiebeperking, waartoe in het voorjaar van 1951 werd besloten niet opportuun. Reeds sedert bijna een jaar bedraagt deze consumptiebeperking thans minder dan de destijds overeengekomen 5 pet, volgens de indexcijfers is die be perking thans minder dan 3 pet. Bij de te verwachten huurverhoging en in het al gemeen bij het optreden van nieuwe, be tekenende prijsstijgingen zullen, zoals van zelf spreekt, compenserende maatregelen bevorderd worden. Het vraagstuk van een eventuele huur verhoging is thans op het departement van Sociale Zaken in studie, aldus deelt hij mee in de memorie van antwoord. De Evangelische bisschop van Berlijn, dr Otto Dibelius, heeft op de algemene vergadering van de „National Council of Church of Christ*' verklaard, dat er in Oost-Duitsland minder overtuigde com munisten zijn dan in West-Duitsland". In het Westen kent men slechts het communistische program. In het Oosten weet men echter, dat het communisti sche regiem een hardvochtig regiem is. In Oost-Duitsland, zo ging hij voort, heerst armoede en slechts een kleine Advertentie Teneinde in geheel Joego-SIavië pro- v "^demonstraties te beleggen tegen de I '-'heffing van mgr Aloys Stepinac tot beeft de Joegoslavische Com- v bnistische Partij een commissie ge- ,,'"'11. De voornaamste figuren uit deze -j^missie zijn wel de vice-president van !),5.S°sIavië en tevens partij-ideoloog, hela' en Blasjewitsj, die als rechter een c alrijke rol heeft gespeeld in het pro- tegen de aartsbisschop van Zagreb. filUid commissie heeft reeds aan de com- '"stische Vereniging voor Priesters, aan schrijvers en geleerden, aanwijzingen gegeven voor het indienen van protesten bij het Vaticaan, omdat het een „oorlogs misdadiger, een nazi-vriend en volks vijand" tot Kardinaal heeft benoemd. Aan aiie diplomatieke vertegenwoor digers van Tito in het buitenland, in het bijzonder in de Katholieke landen, heeft de commissie opdracht gegeven „de pu blieke opinie voor te lichten over de schaamteloze, schandelijke en gruwelijke daden" van mgr Stepinac. De aartsbis schop wordt in de richtlijnen van de commissie voorts uitgemaakt voor een „misdadiger, die de dood van duizenden vrouwen en kinderen op zjjn geweten heeft". Radio-Belgrado commentarieerde de benoeming van mgr Stepinac met de woorden: „Weer een misdadiger in het Kardinaal scollega erbij". Er bestaan plannen om de Nederlandse industrie e interesseren voor het ontwerpen en de eventuele bouw van een eiïrgie-reactor voor de productie van electrieiteit door atoomsplitsing. Dez! plannen zijn ontwor pen door de reactorcommissie der stichting voor Fuidainenteel Onderzoek der Materie (F.O.M.), onder welker medewerking Jok in de daartoe ge schapen NederlandsNoorse samenwerking het gezamenlijk atoomsplit- singsonderzoek te Kjeller geschiedt. Met het oog op Ie verwezenlijking van deze plannen zal eerstdaags reeds een contract met le Nederlandse electri- citeitsmaatschappijen worden getekend. Deze maatschappijen werken hiertoe samen in de N.V. K.E.M.A. te Arnhem. Het is de bedoeling, dat de N.V. Kema gedurende 5 jaar 125.000 per jaar aan het project zal bijdragen en verder nog de beschikking zal geven over labora toriumruimte en werkplaatsenservice, hetgeen een verdere bijdrage betekent diie geschat ban worden op een waarde van een kleine 75.000 per jaar Verder zijn er ook reeds een paar zeer grote industrieën die zich in beginsel bereid hebben verklaard een bedrag van dezelfde orde van grootte aan het project bij te dragen. „De F.O.M. en de reactorcommissie zul- ier", aldus de directeur van het bureau F.O.M., dr Beakma*. Vrtyéag strekking der lannen uitvoerig uiteen zette. „met kr£ht aan dit project kun nen doorwerkn indien bijv. de grote metaalindustrien buiten de boven genoemde bedrÉfen gedurende vijf jaar een bedrag va twee ton per jaar bij dragen. Wanne1* de industrie daarnevens experts ter be?bikking stelt zullen deze uit dit subsidii kunnen worden betaald, maar bovendie zullen deze deskundigen, in het bezit vfi de „know-how" na de detachering b hun industrie kunnen terugkeren erdan voor zulk een in dustrie bijzond1" waardevol zijn geworden Octrooi-kwestis zullen in algemene zin geregeld kupen worden, zodat alle subsidiërende ndustrieën daarvan mede profiteren". „De atooienergie is in de U.S A. reeds „big psiness". In 1947 was in Amerika voc da kern-energie met ba-- trekking tot de industrie reeds 2 milliard doüar uitgegeven. Van 1947 tot en niet 1951 werd 3 milliard dollar besteed en voor 1952 en 1953 is een kleine 2 milliard dollars per jaar gevoteerd. De A E.C (Atomic Energy Commission) die zich met deze onderzoekingen in de V S. bezig houdt, heeft in 1952 6000 man. de 600 medewerkende industrieën hebben 115.000 man in dienst. Over enige jaren zal in het Amerikaanse project dan ook meer kapitaal geïnvesteerd zijn dan in U.S. Steel en General Motors samen Wat betreft de Nederlandse investerin gen, zeide dr Beekman: .De electriciteits- bedrijven zijn al vele jaren gewend op lange termijn te „plannen". Een grote centrale moet nu eenmaal zeker 30 jaar meegaan. En daarom werd aan hun be langstelling een grote stimulans gegeven door de mogelijkheden, die de „dual purpose reactor" (dat js een zg. „power breeder") biedt Deze kan nl. warmte- energie voor de electriciteitsproductie le veren en daarbij dan nagenoeg al het splijtingsmaterieel verbruiken. Kunnen wjj erin slagen b.v. 50 pet van j uranium 238 te verbranden, dan zou voor de gehele energievoorziening van Neder- and voor een waarde van 10 ton van dat uranium voldoende zijn. Daarom moet de ontwikkeling van de „breeder reactor" met kracht worden aangepakt. Wij moeten dat zelf doen, want het s'aat wel vast, dat men noch in de V.S., noch in Groot- Brittannië, of waar ook, plannen heeft tadaan doles ia do raauitataa van hun dure wetenschappelijk onderzoek. Het eigen onderzoek is onontkoombaar, want ik zou u met cjjfers kunnen aan tonen, dat wjj binnen 25 jaar nieuwe energiebronnen ter beschikking moeten hebben, zo de wereldvraag naar energie en brandstof met dezelfde snelheid blijft toenemen. Wij hebben er gewoon rekening mee te houden, dat onze energie-voorraden eindig zijn. Er zijn maar twee uitzonde ringen en dat zijn de zonne-energie en de witte steenkool. In het belang van vol gende generaties is liet absoluut nood zakelijk dat wü onze fossiele brandstof fen gaan sparen en daarom zullen wij voor grote krachtinstallaties z» spoedig mogelijk dienen over te schakelen op splijtingsbrandstof. Over de noodzaak van subsidies zei dr Beekman. Zonder steun van onze eigen industrie kan ons reactor-project ook al werken wij dan met Noorwegen sa men met ten uitvoer worden ge bracht. Overigens heeft zij zelf de groot ste belangen bij dit onderzoek. De indu strie zal daarbij moeten toedenken, dat indien zij niet steunt, de Staat tot staats exploitatie zou kunnen besluiten, Dr Beekman besloot met op te merken dat de taak die men op zich gaat nemen zwaar is, maar toch niet zo zwaar als zij zich op het eerste gezicht laat aanzien. Amerika moet veel tijd, veel geld en veel mankracht besteden aan de fabricage van plutonium, aan reactors voor oor logsdoeleinden, aan atoombommen en atoomkanonnen. Wjj behoeven ons ge lukkig alleen te concentreren op de ener giereactor. Daardoor zullen ook de kos ten voor Nederland veel kleiner kunnen zijn, zelfs indien men die per hoofd der bevolking berekent. De leider van het Noorse instituut voor kernonderzoek, Gunnar Randers, ingenieur Odd Dahl zjjn Vrijdag benoemd tot commandeur in de orde van Oranj»- Nassau. Op de Nederlandse ambassade te Oslo zijn hun de versierselen van deze orde uitgereikt. groep overtuigde communisten, die a's politieke functionarissen werken, heeft het goed Niemand is vrij van de vrees voor plotselinge arrestaties of verdwijning naar een gevangenis. Niet meer dan vijf of zes procent van de Oostduitse bevol king gelooft in de Sovjet-propaganda van een schitterende toekomst onder het communisme. De bisschop zei verder, dat Berlijn het volgende punt op het Sovjet-pro- gram is. Doch ook West-Duitsland staat op het spel, want het uiteindelïike doel van de Sovjet-Unie is het industrie gebied van het Ruhrgebied. „God heeft van Duitsland een slagveld voor het Christendom gemaakt. Wjj be seffen dat het een fataal vraagstuk voor de gehele wereld is of wij, christenen, in Duitsland weerstand bieden en uitein delijk overwinnen. Niemand kan deze verantwoordelijkheid van ons afnemen en niemand kan ons bjj dit beslissende probleem helpen", aldus Dibelius. De Oostberljjnse politie heeft Vrijdag de toegangswegen tot West-Berlijn voor autoverkeer uit het Oosten van de stad afgesloten. Alleen voor „zeer dringende officiële autoritten" kan een verdun ning worden aangevraagd bij het Oost duitse ministerie van binnenlandse za ken. Naar wij vernemen heeft de N.V. Mid- denstandsbank voor Bleiswijk en Omstre ken bij de irrondissementsrechtbank te Rotterdam surseance van betaling aange vraagd. Vrijdagavond besprak de Raad van commissarissen in een speciale ver gadering de situatie. Men wijst er ons op, dat deze bank geen deel uitmaakt van de Nederlandsche Middenstandsbank te Am sterdam. Prins Bernard zal op medisch advies ophouden met de beoefening van paard- springen en ski-lopen. De reden hiervan is gelegen in 't feit, dat enige maanden geleden bij een me disch routine-onderzoek is gebleken, dat de Prins een beschadiging van een wer vel heeft overgehouden uit het auto-on geluk, dat hem in 1937 op de Muidar- btj Diamam ia ova

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 1