SchlimanWij reiken de hand aan onze vijanden van gisteren TRIESTE ERVARINGEN IN OOST-DUITSLAND Politieke Commissie debatteert over Marokko FILM, DE AVONDSCHOOL VAN DE MASSA Tot 1960 militaire missie nodig Antwoord Actie-Comité van kath. leraren aan de K.V.P. Leraren hevig verontwaardigd MAANDAG 15 DECEMBER 1952 PAGINA Een verzoend Europa, verenigd en voortaan sterk" wachtwoord van de jonge generatie Het sprookje der elite- natie Vijftig jaar jonger WAAROM TILBURG WERD OPGERICHT Tilburg bracht iets nieuws Tweeërlei doelstelling Londen gaat deelnemen aan Pacific-conferentie Toch Britse deelneming m Anz us Vliegtuiginstructeiir ontsnapt naar 't Westen Daarna is Oostenrijk aan de beurt Gen. Eddy stelt eis aan Tsjoeikof Sincore moet vrijgelaten" De zaak-Koelihov Oostenrijk Russische spion verwijderd Onbetwist de beste tandpasta Verlaging Oostduitse levens standaard PAUSELIJKE INTER- NUNTIATUUR TE DEN HAAG Mgr Gino Paro thans gezantschapsraad Belgisch Episcopaat over probleem van de bioscoop Oproep tot verhuurders en exploitanten Maritieme commandant van Surabaja: Voorkeur voor de Nederlanders Over uitlatingen van minister van Ouderwijs Principiële uitspraak is nodig Taak der filmcritici „Kent uw macht Berechting van onrust stokers te Casablanca FATHER OWEN F. DUDLEY t Oorlog moet onmogelijk worden 5? Het vijfde lustrum van de Katholieke Economische Hogeschool vond op de tweede dag der viering wel een hijzonder hoogtepunt in de rede voering van de nieuwe eredoctor, minister Schuman, die in zijn dankwoord de Tilburgse Hogeschool, de rector-magnificus, prof. Smcets en zijn pro motor, prof. Kaag, betrok. Daarna bekende hij, dat deze promotie hem heel wat gemakkelijker was gemaakt dan die in 1910 voor de faculteit van recht en politieke wetenschappen in Straatsburg. Twee-en-veertig jaar geleden, zo herinner ik mij, heb ik, ondervraagd over de wetten, die de fluctuatie van de wissel regelen, er drie of vier genoemd. Mijn examina toren verklaarden zich zeer tevreden. Ik zou zeer in verlegenheid worden gebracht, als ik thans mijn antivoord van toen moest samenstellen. De Franse minister ging vervolgens in op zijn politieke streven van thans en verklaarde Een ha've eeuw geie-den bestond overal he* overdreven nationalisme als een waar heid, als oen definitieve leer. die niet alleen werd beschouwd als een deugd, jnaar zelfs als een middel tot persoon lijke volmaaktheid. Hiervoor was een verklaring, een excuus te vinden vlak na <ïe eenwording van Duitsland en Italië en na een nederlaag, die in Frankrijk ds nationale energie en eigenliefde stimu leerde. Sommigen, en niet de minsten, gingen zelfs zo ver de morele waarde van de oorlog op zichzelf te prijzen en geloof den aan de roeping van een „élite-natie" om de anderen te leiden en te domineren. Wij weten, wat het ;n practijk brengen van deze axioma's heeft betekend. De edelste gevoelens hebben door hun over drijving tot misdaad geleid en de ergste rampen veroorzaakt. Wij hebben deze rampen overleefd, gij evenals wij en even als de meeste landen van Europa, en deze ervaring mag niet. worden vergeten. De volken hebben begrepen, dat wij een nieuwe weg moeten zoeken, een weg, die bijna tegenovergesteld is aan de oude. De 'oorlog en zijn verwoestingen zijn, evenals de bevrijdende overwinning, een gemeenschappelijk werk geweest. Als wij willen, da! de vrede een blijvende over winning op de oorlog wordt, dan zal hij moeten worden verkregen door gezamen lijke krachtsinspanning van alle vol van hen. die gisteren tegen elkaar ges re den hebben en die nu. het gevaar lopen or,nieuw in bloedige vijandelijkheden ge wikkeld te worden. Na zovele mislukkingen van de diplo matie staan wij tegenover de verschrik kelijke bedreigingen, die door de duize lingwekkende ontwikkeling van een hoog hartige wetenschap zijn veroorzaakt. Zo ztfn we teruggevoerd naar de chris telijke wet van edele maar nederige broederliefde. Door een paradox, die wc kwallik zouden aanvaarden als wc geen Christenen waren, zij het misschien on bewuste Christenen, reiken we nu de hand aan onze vijanden van gisteren, niet alleen om hun te vergeven, maar om met hen gezamenlijk t Europa van morgen op te bouwen. Deze politiek is niet ingegeven door oen sentimenteel pacifisme. Aan de oorlog :noet zijn reden van bestaan worden om- nomen. Niemand, zelfs niet de mins scrupuleuze regering, moet er nog belang hij kunnen hebben een oorlog te begin nen. Ik ga nog verder: wij willen deze regeringen de middelen ontnemen om een oorlog voor tc bereiden en te riskeren. Zij zullen niet meer de vrije beschikking mogen hebben over kolen en staal, die immers onmisbaar zijn voor het voorbe reiden van een oorlog, noch over een nationaal leger, noch over enig onaf hankelijk bewapeningspotenticcl. In plaats van het vroegere nationalisme, een wantrouwende onafhankelijkheid, zul len wij het lot van een nieuwe gemeen schap van staten, wier belangen vroeger •met elkaar in strijd waren, moeten ver binden. Deze nieuwe politiek is de basis voor onze nieuwe gemeenschap en het is in de geest van deze idee. Mijne heren, zo vervolgde Schuman, dat ik deze eer, die u bewijst aan hen, die in onze twee landen strijden voor de verwezenlijking daarvan, gaarne wil aanvaarden. Dat deze idee van een verzoend Europa, verenigd en voortaan sterk, het wachtwoord moge zijn voor de jonge generatie, die verlan gend is de eindelijk van vrees en haat bevrijde mensheid te dienen, waardoor na een te lange verscheurdheid de christe lijke broederliefde opnieuw wordt be vestigd. Na de promotie-plechtigheid volgde op het Paleis-Raadhuis een drukbezochte receptie, waar de Taek, de kring van Til burgse afgestudeerden, de jonge eredoctor het Taeklidmaatschap aanbood. De senaat van het, Tilburgse Studentencorps droeg een indrukwekkende promotietaart aan, welke de plattegronden te zien gaf van Frankrijk en Nederland en daartussen het schip van Corps en Hogeschool. Na de receptie volgde, eveneens in het Paleis-Raadhuis, een lunch met een aan tal genodigden, tot een vrolijk défilé de gasten naar buiten riep. De nieuwe doctor, die werd geflankeerd door de ministers Drees en Beel. door mgr Mutsaerts en de Franse ambassadeur, moest op het bordes een muzikale hulde in ontvangst nemen. Want, voorafgegaan door de plaatselijke politiekapel. waren de studenten en afgestudeerden en zelfs enkele professoren naar het gemeentehuis getogen om daar met wijd-open registers aan cher frère Robert te laten weten, dat ze zonder .hun Robbie" niet meer zouden kunnen leven, 't Was een aubade zo spontaan, zo enthousiast, dat ze Schuman in ziin dankwoord deed zeggen „ga m'a rajeuni de cinquante aos". dat heeft me vijftig jaar jonger gemaakt. Met een „Leve het vaderland, het vorstenhuis en het nieuwe Europa", be sloot de rector manificus deze hartelijke hulde. verliet minister Schuman Kort hierna ons land. Na de muzikale hulde trokken studenten en afgestudeerden in optocht naar de Melropoleschouwburg, waar de feestver- gadering van de Taek, de Tilburgse Academische Economische Kring, zou wor den gehouden ter gelegenheid van deze twaalfde Ilogeschooldag. Eigenlijk zou hier prof. dr M. Cobbenha- gen 't woord hebben gevoerd, maar om dat hjj wegens zjjn ziekte niet aanwezig kon zijn, heeft prof. dr F. van der Ven zijp rede: „Vijf-en-twintig jaar Katholiek economisch onderwijs" uitgesproken. Prof. Cobbenhagen achtte het ter zake na deze 25 jaren eens te beschouwen wat het katholiek economisch onderwijs in die periode heeft gepresteerd en te zien of de bestaansreden daarvan nog kan worden betwijfeld. Spr. wees erop, dat Tilburg, na Rotter dam en Amsterdam de derde werd van de thans bestaande vijf economische facul teiten en de enige, die op katholieke leest is geschoeid. In een historische schets liet hij vervolgens zien hoé lang het heeft ge duurd voor het economische onderwijs als een zelfstandige wetenschap werd ge accepteerd. Het waarom der oprichting van Tilburg lag niet in een te geringe capaciteit der bestaande opleiding, maar in de overtuiging, dat iets nieuws zou kun nen en uit beginsel ook moest wor den gebracht. Iets nieuws op wetenschappelijk gebied: wijsgerige, arbeidsrechtelijke en psycho logische vakken verkregen een belang rijke plaatg in deze opleiding, hetgeen in 1946 Uitgroeide tot twee zelfstandige af delingen, nl. economische en sociale wetenschappen. Deze gerichtheid vond haar bevestiging in navolging elders. Iets nieuws ook door het confessionele karakter. Belangrijk, hoewel niet nieuw was voorts, dat het katholieke volksdeel zijn tweede instelling van hoger onderwijs verkreeg. Op bisschoppelijk voorschrift werd deze faculteit nl. apart van Nij megen opgericht. Iets nieuws voor zover dit tevens voor Brabant de eerste instelling van hoger onderwijs werd. hetgeen bij goede taak vervulling voor het Brabantse land van grote culturele waarde zou kunnen zijn. Iets nieuws tenslotte de in Tilburg her levende universitas-idee, nl. in de hoge schoolgemeenschap. die spontaan gestalte kreeg. Na deze motivering voor Tilburgs binnen treden in de kring der economische hoger- onderwijs-instellingen gaf spr. aan, hoe Tilburg in deze kwart-eeuw zijn taak ver vuld had. Bouwend op de wettelijk ge stelde doelomschrijving van het hoger onderwijs, nl. vorming en voorbereiding tot zelfstandige wetenschapsbeoefening en tot het bekleden vain maatschappelijke be trekkingen, waarvoor zulk een opleiding vereist wordt, heeft elke instelling de vrijheid haar taak verder te bepalen en te omschrijven. Genoemde doelomschrijving laat tweeër lei interpretatie van deze taak toe, nl. als een taak, beperkt tot een wetenschappe lijke vorming in strikte zin, waarbij persoonlijkheidsvorming en geestelijke en zedelijke vorming, overeenkomstig de 19- eeuwse vrijheidsgedachte, werd overge laten aan de studenten zelf. Daarnaast een meer rujme interpretatie, die ook op deze terreinen een taak ziet voor de onderwijs instelling. Het tvas Kuyper, die hiermee in 1876 voorging, daarbij door de Katho lieken gevolgd door de gestichte leer stoelen aan de universiteiten en in 1923 door de oprichting van de Katholieke universiteit. In de laatste jaren vooral heeft deze gedachte aan een bredere taak van het hoger onderwijs steeds meer aanhang ver worven. ook in. de kringen van het niet- confessionele onderwijs. Dc Tilburgse hogeschool heeft intussen haar taak als volgt omschreven: het zijn van een op katholieke levensbeschouwing gebaseerd centrum voor oefening van economische en sociale wetenschappen, daarnaast tevens een instituut tot per soonlijke en wetenschappelijke vorming van zelfstandige wetenschappelijke wer kers en gevend een grondslag voor het bekleden van posities op economisch cn sociaal terrein, een zodanige weten schappelijke vorming vereisend. Daarna gaf spreker aan de hand van meer concrete gegevens aan hoe deze taak in feite verwezenlijkt werd en nog wordt. De nieuwe catalogisering, door drs Hornix, vermag daaromtrent een goede kijk te geven, evenals bv. het door veie afge studeerden in het maatschappelijke leven gepresteerde. Verder ook de prestaties van afgestudeerden op het terrein van weten schappelijke publicaties, welke een op practische problemen gerichte tendenz vertonen, alsook 't wetenschappelijk tijd schrift „Economie". Drs Tummers. die als voorzitter van de Taek deze feestvergadering praesideerde, sprak, behalve introductie en dankwoord voor prof. Van der Ven, per wire recorder nog een groet ui't. door de circa 500 aan wezigen ovationeel bevestigd, voor de af wezige prof. Cobber.hagen. En hierna viel voor de buitenstaander het doek; maar men kan ervan verzekerd zijn. dat het hierna volgende diner en revue deze prachtige en unieke Hoge schoolgemeenschap nog hechter, broederlijker heeft gemaakt. nog Binnenkort zullen Groot-Brittannië, Aus tralië en Nieuw Zeeland met de Verenigde Staten van gedachten wisselen over de toestand in het StiUc-Oceaangebied cn Zuid-Oost-Azië, zo wordt te Londen be kendgemaakt. In de verklaring wordt gezegd, dat de eerste ministers van de betrokken landen van het Gemenebest „tot een volledig ver gelijk over zekere fundamentele proble men zijn gekomen" met betrekking tot dit gebied. Het feit, dat Groot-Brittannië niet is aangesloten bij het verdedigingsverdrag voor het Stille-Oceaangebied tussen de Ver. Staten, Australië en Nieuw-Zeeland (het z.g. Anzus-verdrag), wordt niet in het bijzonder genoemd. Volgens gezaghebbende kringen is deze kwestie echter Vrijdag jl. uitvoerig door premier Churchill en de eerste ministers van Australië en Nieuw-Zeeland bespro ken. Churchill zou hierbij opnieuw de Britse wens om tot het genoemde verdrag toe te treden naar voren hebben gebracht. Na een gedwongen verblijf van vijf jaar in de Sovzetzöne is de vroeger als ontwer per aan de vliegtuigfabrieken van Messer- schmitt verbonden Duitser Bernd Roth- roeckel thans naar West-Berlijn kunnen ontkomen. Rothroeckel heeft in Oost-Duitsland dwangarbeid moeten verrichten. Hü heeft bovendien door mishandelingen een oog en twaalf tanden verloren, terwijl een kaak op vier plaatsen werd gebroken. 57 Na de vergeefse stappen van de Ameri kaanse militaire commandant in Berlijn, generaal Matthcwson, heeft thans gene raal Manton S. Eddy, van dc sovjet-opper bevelhebber in Duitsland, generaal Tsjoei kof, geëist dat de Amerikaanse luitenant Sincore onmiddellijk in vrijheid wordt gesteld. Luitenant Sincore verdween volgens Amerikaanse inlichtingen op 24 November bij een militaire oefening in de omgeving van Berlijn. Hij werd volgens deze inlich tingen, door de Oostduitse volkspolitie gearresteerd. Op de stappen van generaal Matthewson volgde geen antwoord. Generaal Matthewson heeft, ondanks de behandeling welke hjj van Tsjoeikof on dervond, toch op een Russische nota ge antwoord, waarin dc Amerikanen tegen alle feiten in beschuldigd worden een Rus sische soldaat, Koelikov geheten, vast te houden. Generaal Matthewson noemde de be schuldiging „onbehouwen". Koelikov is eigener beweging naar het Westen geko men en heeft om asyl gevraagd, hetgeen hem verleend is. De Amerikanen hebben de Russen reeds aangeboden, dat zij zich in een persoonlijke ontmoeting met Koeli kov van diens standpunt kunnen overtui gen. Dit aanbod, hoewel afgeslagen, werd door Matthewson herhaald. De politieke commissie van de V.N.- assemblée is Zaterdag het debat over Ma rokko begonnen. De Franse delegatie was ook thans niet aanwezig, evenmin als bjj 't daags tc voren besloten debat over Tu nesië. De Libanese afgevaardigde Mikaoui opende de rij van sprekers. Hij verwees naar het verdrag van Algeciras van 1906 en naar het verdrag van Fez van 1912, waarbij Marokko een Frans protectoraat werd. Hij zei, dat in het eerste verdrag de souverei- niteit van de sultan van Marokko werd ge garandeerd door de dertien ondertekenen de landen. De kwestie-Marokko viel dus niet „in hoofdzaak binnen de rechtsbevoegdheid van Frankrijk", zoals dit land beweert. Nikaoui is van mening, dat het pro- bleem-Marokko thans een internationale aangelegenheid is geworden. Hij beschul digde Frankrijk er van, dat het de hulp bronnen van Marokko heeft uitgebuit in het belang van de Franse kolonisten, een politiek van discriminatie jegens het volk van Marokko heeft gevoerd en zich weder rechtelijk besturende bevoegdheden heeft toegeeigend. Met de verlangens van de be volking was onvoldoende rekening ge houden. „De toestand vormt een gevaar voor de vrede en het is de taak van de V.N. de ge rezen impasse te verbreken, die door het eenzijdig optreden van Frankrijk is ont staan", aldus de Libanese afgevaardigde. Hjj zei, dat de Arabisch-Aziatische lan den een resolutie zouden indienen met het doel een hervatting van de Frans-Marok kaanse besprekingen tot stand te brengen. De Egyptische vertegenwoordiger Abdel Monem Mostafa waarschuwde de V.N. voor de „rampzalige gevolgen in de gehele vrije wereld van de Franse onderdruk kingspolitiek in Marokko". De commissie zet heden het debat voort. Met 37 tegen 5 stemmen (Sovjetblok), bjj 13 onthoudingen, besloot de commissie op voorstel van Peru de kwestie van het ver drag met Oostenrjjk onmiddellijk aan tc snjjden na het debat over Marokko. Aan vankelijk was dit agendapunt genoemd na dc ontwapening cn maatregelen voor col lectieve beveiliging. Nicolai Skvortsof, lid van 't secretariaat der V.N. heeft getracht spionnage in dc V.S. te plegen ten behoeve van de Sovjet Unie cn mag deswege de V.S. niet meer binnen komen, aldus de Amerikaanse de legatie bjj dc V.N. in een officiële ver klaring. Een hoge V.N.-funclionaris voegde hier later nog aan toe, dat Skvortsof reeds verscheidene maanden met verlof in de Sovjet Unie vertoeft en eigenlijk reeds in September terug had moeten zijn. Dit was echter onmogelijk gebleken, aangezien de Amerikaanse autoriteiten hem een inreis visum hadden geweigerd. Skvortsof werd onofficieel aangeduid als de assistent van de Rus Zintsjènko, die assistent-secretaris-generaal is, speciaal belast met zaken de Veiligheidsraad be treffende. Zintsjènko is eveneens reeds ge ruime tijd met verlof. Ook hij is na het verstrijken van zijn verloftermijn niet ko men opdagen. Advertentie Rothroeckel is destijds door het Ameri kaanse leger krijgsgevangen gemaakt. Hij werd in 1943 vrijgelaten en keerde een jaar lat naar Berlijn terug. Toen hij zich, volgens de bestaande voorschriften, bij een Oostberlijns politiebureau meldde hij woonde vóór de oorlog in de thans Russische sector van Berlijn werd hij aan het Sovjetrussische leger uitgeleverd. Er volgden toen weken van ondervra ging over zijn vroegere werkzaamheden. Tenslotte werd Rothroeckel gevraagd een document te tekenen, waarin hij verklaar de zich „vrijwillig" naar de Soëjet-Unie te hebben begeven. Hij weigerde dit. Twee jaar later werd hij naar de voor malige ,,.Iunkers"-vliegtuigfabrieken, te Dessau, overgebracht, waar hem werd op gedragen te zoeken naar een fout bij de vervaardiging van straalmotoren. Roth roeckel kon de fout niet vinden, weshalve hij van „sabotage" werd beschuldigd. Hij werd, zonder ooit voor de rechter te zijn gedaagd, tot 1950 gevangen gezet. Daarop werd hij in Oosl-Berlijn te werk gesteld, onder scherp toezicht van de Oost- berlijnse politie. Enkele dagen geleden slaagde hij er echter in naar West-Berlijn te ontkomen. t De toch reeds zo lage levensstandaard van de Oostduitse bevolking, zal in de kompnde tijd nog aanzienlijk slechter wor den. De Oostduitse regering heeft nl. be paald, zo verluidt uit Oostduitse kringen, dat het ter beschikking stellen van indus triële producten aan de bevolking het ko mende jaar drastisch zal worden beperkt Voor sommige artikelen geldt een ver mindering van meer dan de helft. Bepaal de kwaliteitsproducten zullen in prijs wor den verhoogd. De woningbouw zal wor den ingekrompen. Deze maatregelen zouden worden ge nomen in het belang van de herbewape- j ning. I Naar het K.N.P. verneemt, is mgr Gino Paro, tot dusverre auditeur bij de Pause lijke Internuntiatuur te Den Haag, be vorderd tot Conseiller (gezantschapsraad) bij dezelfde Internuntiatuur. Mgr Gino Paro is tevens buitengewoon Geheim Kamerheer van Z. H. de Paus. Van onze Brusselse correspondent) I11 alle kerken van België is Zondag voorlezing gedaan van een herderlijk schrijven, waarin het gehele Belgische Episcopaat, het probleem van de katholieken tegenover dc film behandelt. Zijne Eminentie Kardina I Van Roey en Hunne Hoogwaardige Excellenties beginnen met er op ie wijzen, dat volgens de jongste statistieken elke week twee millioen twee honderd duizend Belgen een filmvoorstelling bijwonen, „in de zowat twee duizend donkere zalen thans over onze bisdommen verspreid." Voorop wordt gezet, dat dit herderlijk schrijven geenszins de bedoeling heeft, dc wonderbare uitvinding te veroordelen, die door haar beweegbare beeld de trouwe spiegel is van de wereld. „Haar documentaire films aldus het schrijven, „brengen ons in aanraking met kunsten en etenschappen; haar actuali teiten maken ons vertrouwd met het leven der volkeren en laten ons zowel de vreug den als de smarten delen van al onze broeders, hoe \er zij ook van ons verwij derd leven. Draagt de bioscoop er ook niet toe bij, om door ontspannende verhalen, in ons druk en gespannen bestaan rust en verstrooiing te brengen?" De bioscoop is echter nog meer dan dat. „Zij kan ons doen lachen of wenen; maar zij kan ook oplossingen voorstellen, die een antwoord geven op de levensproble men". Heeft men haar niet „de avond school van de massa" genoemd? Zii beïn vloedt inderdaad diep de zielen die lijd zaam haar invloed ondergaan. Als een film ware principes huldigt, als zij gezond is, moreel en verheffend, dan komen de toeschouwers béter uit de vertoning. Doch als zij ondermijnende Iheorieën verkon digt, als zij onwelvoeglijk of immoreel is, dan worden de zielen, vooral van de jon geren, er door bedorven en bezoedeld. „In naam van deze zielen", zo proclame ren de leden van het Belgische episcopaat, „zijn WÜ, hun herders, gerechtigd, een ci nema tc eisen, die in ruimere mate het mooie aanschijn van dc wereld en van haar onuitputte'- ikc schatten van vreugde en zuiverheid weerspiegelt. Want er wor den, helaas, op het witte doek eer figu ren gebracht van misdadigers dan van eerlijke lieden, en de 'osfeer, waarin de films gedompeld znn. is er eerder een van leugen dan van waarheid, eerder van pas sie dan van plicht, van onzedelijkheid dan van deugd". De mensen van goede wil en vooral de christenen, moeten een hoger peil na streven. Te dien einde richt het episcopaat een dringende oproep tot allen die, in wel ke hoedanigheid ook, verantwoording dra gen in het probleem van de bioscoop. Deze oproep richt zich de eerste plaats De maritieme commandant van Sura baja, kolonel Nazir. heeft aan de pers verklaard, dat de Indonesische zeemacht „een instelling is voor het belang van het Indonesische volk en dus geen speel bal van de politiek". Over de defensie kwesties zeidc kolonel Nazir, dat het door de nog niet duidelijke defensie-politiek moeilijk is uit te maken, of de politici met de weermacht spelen of dat de weermacht zelf in de politiek meespeelt. Ten aanzien van de Nederlandse mili taire missie zeide hij, dat het al of niet handhaven van deze missie een kwestie is. die de regering aangaat. Het aantrek ken van een militaire missie heeft enige belangrijke aspecten, aldus de kolonel, en hij noemde daarbij de taal. de mentaliteit err de nationaliteit. „De Nederlandse militaire missie ken nen wij reeds. Indien wij een andere zou den kiezen, zouden zich moeilijkheden kunnen voordoen. Zouden wij bijvoor beeld een Duitse missie kiezen, dan zou men ons t.en laste kunnen leggen, dat wij een neiging tot het fascisme hebben. Kie zen wij een Amerikaanse, dan zouden wij verdacht kunnen worden van kapitalis me en imperialisme. Maar hoe het ook zij, deze kwestie dient aan de regering te worden overgelaten. Eén ding is evenwel duidelijk: de Alri (Indonesische marine) heeft een mili taire missie nodig en wel tot ongeveer 1960". Op een vraag of de leden van de Ne derlandse militaire missie ongewenste handelingen zouden hebben verricht, zei- de kolonel Nazir, dat het <je taak is van de missie lessen te geven. „Zij bemoeien zich niet met de uitvoerende mach'". Hij formuleerde tenslotte zijn stand punt als volgt; „Wij kennen d'e Nederlan ders beter dan andere nationaliteiten, zo wel wat hun taal als hun politiek en hun doen en laten betreft. Een andere mili taire missie zou voor ons een vraagteken zijn". De kolonel deelde nog mede, dat thans 75 leden van de Alri in Nederland en in Amerika een opleiding krijgen. Hij voegde hieraan t0e, dat men in Den Hel der schertsend spreekt van het „Instituut van de Indonesische marine" inplaats van het Koninklijk Instituut Van de Marine. De leden van liet Amsterdamse actie-comité van katholieke leraren bij het H. en M. O. hebben kennis genomen van het antwoord van het Dagelijks Bestuur van de K. V. p., d,(], 12 December 1952, op het adres door genoemd actie-comité aan het Dagelijks Bestuur van de K. V. P. gericht. Volledigheidshalve wensen zij het Dagelijks Bestuur er attent op te maken, dat de actie van Amsterdamse Katholieke leraren hij het V. H. en M. O. zich inmiddels heeft uitgebreid tot een actie van Nederlandse Katholieke leraren bij het V. H. en M. O. Immers, op genoemd adres zijn thans talloze adhaesiebetuigingen uit het gehele land binnengekomen. De verontrusting, waar liet adres der leraren van spreekt, betreft geenszins de arbeid der Commissie, maar de houding van de fractie-leider en van de fractie. Deze verontrusting wordt door liet antwoord van het Dagelijks Bestuur niet weggenomen. De Raad van Leraren heeft Zaterdag aan de Tweed,, Kamer een telegram ver zenden, waarin hü mededeelt met hevige verontwaardiging te hebben kennis geno men van enkele passages uit de Memorie van Antwoord op het voorlopige verslag over de begroting van Ondewijs, K. en \V. Men kan, aldus de Raad. niet spreken Van een overleg, dat nog gaande is, wan neer er in meer dan een jaar niet meer 'lap twee vergaderingen hebben plaats gevonden, waarvan één zuiver informa tief was en de andere tot punten van n-dergeschikt belang beperkt moest léöven. »,nop vin de minister, (lat liet over- 'eg tot algehele overeenstemming zal leiden, is ijdel, zolang Z. Exc. van oor deel blijft, dat de bezoldiging der leraren bij het V. H. M. O., bezien in het licht van de salariëring van het gehele over heidspersoneel aan redelijke eisen vol doet, aldus de Raad van Leraren. De raad wijst in verband daarmede op burgerleraren aan militaire onderwijs instellingen, op ingenieurs met extra verhogingen op inspecteurs L. O. en op de leraren M. N. O. en hij verklaart zich pijnlijk getroffen door het feit. dat de mi nister het nodig acht zich er op te beroe pen, dat. de leraren uit roepingsbesef meewerken aan de vernieuwing. Het telegram is getekend door de be ren A. la Fleur, voorzitter, en S. Reden burg, secretaris. Ter ondersteuning van deze stelling voeren de '-den van het actiecomité het volgende aan: Noel, in het antwoord van het Dagelijks Bestuur, noch in de artikelen van de frac tieleider in „de Volkskrant" in het kader van zijn duscussie met de heer Allessie heeft het actie-comité het antwoord ge vonden op 'e kernvraag van het adres, n.l, „dat zij (de leden van het actie-comité) duidelijk willen weten, welke houding de fractie ten opzichte v. de rapporten denkt aan te nemen en of de fractie het voor nemen heeft „iet alle beschikbare midde len er bij de regering op aan te dringen d®,jn bet d rde rapport genoemde voor stellen tot werkelijkheid te maken". Het Darelijks Bestuur verwijst in dit verband naar de opmerking van de frac tieleider op de Dag der Werkgroepen te Utrecht, n.l. „dat hij zich met de alge mene geest der rapporten verenigen kan". Deze nadere verklaring van de fractielei der stelt het actie-comité echter geenszins tevreden. Met nadruk stellen zij opnieuw de vraag, of de fractieleider zich met de concrete strekking van het derde rapport verenigen kan n.l. dat de salarissen der middengroepen tot 80% van het reële peil van 1938 verhoogd dienen te worden. Eveneens verwijst het Dagelijks Bestuur in zijn antwoord naar het optreden van de katholieke Tweede-Kamerfractie. Hier bij merken de leden van het actie-comité het volgende op: Zij stellen vast, dat de fractieleider bij de Algemene Beschouwingen over de Rijksbegroting 1953 gezegd heeft, dat de al te grote teruggang van de intellec tuele middengroepen in wezen resulteert uit hun inkomenspositie, en dat de minister van O. K. en W. de vele be oefenaren van anderwijs en cultuur uit de verdrukking moet halen. Hiermede heeft de fractieleider slechts algemeen bekende feiten vermeld, zonder daaraan enige verdere conclusie of politieke eis te verbinden. Bovendien sprak de frac tieleider niet als fractieleider, maar ter inleiding van dr Lucas. De leden van het actie-comité zijn echter van mening, d8t het de taak van de fractieleider zou zijn geweest als fractieleider niet alleen de minister van O. K. en W. aan te spreken maar de gehele regering, en er bij de regering krachtig op aan te dringen, dat recht worde gedaan aan de middengroe pen. Dit klemt temeer, omdat minister Beel gezegd heeft, dat het hier een zaak mond door te verklaren, dat eerst de con sumptie-beperking van 5 pet. moet worden weggewerkt, vooftat de salarissen tot 80 pet. van het peil van 1938 kunnen stijgen. Deze opmerking krijgt een bijzonder ac cent door de mededeling van de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid in de Memorie van Antwoord inzake de be groting van Soe. Zaken, n.l. dat hjj met 't oog op dc daaraan verbonden consequen ties voor de werkgelegenheid een ophef fing van dc consumptie-beperking, waar toe in 1951 werd besloten, niet opportuun acht. Indien de fractie de verwezenlüking van de voorstellen van het derde rapport op korte termijn noodzakelijk acht en in dien zij inderdaad de verwezenlijking van deze voorstellen wil doen afhangen van een voorafgaand verdwüncn van de con sumptie-beperking, dan moet zij logi scherwijze krachtig cn duidelijk stelling nemen tegen het standpunt van de minis ter van Sociale Zaken. Met grote aan dacht cn waakzaamheid zal het actie-co mité daarom dc aanstaande openbare be handeling van dc begroting van Sociale Zaken volgen. Voortgaande met de woorden van dr Lucas meent het actie-comité, dat het weinig ter zake doet, dat hij heeft aan gedrongen op een salaris-herziening in de mate als de omstandigheden thans moge lijk maken en dat er op korte termijn iets rrioet geschieden. Ook hij, sprekende na mens de fractie, heeft vergeten, dat de consumptie-beperking is opgelegd in ver band met de zware last der bewapening terwijl de achteruitgang der middengroe pen het gevolg is van een eenzijdige so- vau kabinetsbeleid betreft Een krachtig politiek Dat het weg on nrinoimopl cfAlmHI hooff Ho fractie- L,dt weg werken van de consumptie-beperking voor de fractie urgenter en belangrijker cn principieel geluid heeft de fractie leider wel doen horen ten aanzien van de gezinspolitiek van de KVP, naar aan leiding waarvan hij zeide, dat het ogen blik zou kunnen aanbreken, waarop de KVP haar medewerking aan het regeren niet meer zou kunnen verlenen. Ten bate van de middengroepen heeft de fractieleider zulk een woord echter niet gesproken. Dr Lucas, die namens de fractie Bprak over de salarissen der middengroepen, heeft een sterker geluid doen horen en' inderdaad de rapporten over de midden- groenen ter sprake gebracht. Hij gaf ech ter de regering een reden tot uitstel in de 1Sj ?n verschaffen van recht aan de middengroepen, dat de fractie nog steeds geen principiële politiek ten opzichte van de middengroepen voert. Ook de heer van der Zanden heeft ge- ruimte tijd over de salariëring der mid dengroepen gesproken. Maar door het te betwijfelen, of de overheid wel het voor beeld dient te geven van de salarisverho gingen, verschaft hij de regering een mid del tot uitstel of afstel en maakt hij daar door zijn gehele betoog waardeloos. De leden van het actie-comité zijn van mening dat de overheid bij het verschaffen van recht aan de middengroepen het voor beeld dient te geven. Op grond van bovenstaande meent het actie-comité, dat de fractie niet krachtig en niet principieel is opgetreden en dat de woorden van de fractieleden niet geschikt zijn om de heersende ongerustheid weg te nemen. Op een andere wijze moet echter het optreden van mag. Stokman tijdens de openbare behandeling van de begroting van Onderwijs beschouwd worden. Dit fractielid heeft inderdaad op overtuigen' de wijze ten bate van de docenten ge> sproken, en de minister aangemaand het vastgelopen overleg over de salariëring der docenten te hervatten. De leden van het actie-comité achten dit optreden zeer belangrijk cn menen, dat dit de wijze is, waarop de fractie voortdurend ten bate van de middengroepen moet strijden. Zij wijzen het dagelijks bestuur er echter op, dat velen in den lande verband zullen' zien tussen de door het comité van lera ren ontketende actie en het optreden van magister Stokman. Zij spreken de vrees uit, dat de K.V.P. de woorden van magister Stokman zal beschouwen als 't afdoende antwoord op alle in het land ontstane onrust. Zij wijzen daarom het dagelijks bestuur er op, dat slechts een pnncipiele uitspraak en een principieel beleid op den duur het vertrouwen der middengroepen in de K.V.P. zullen her stellen. De leden van het actie-comité achten het verheugend, dat de drie rapporten tot stand zijn gekomen, en dat het partijbe stuur zich er mee verenigd heeft, maar zij hechten aan dit alles nog weinig waar de, zolang zij niet bemerken, dat de frac tieleider en de fractie van harte, princi pieel en krachtig naar de verwezenlijking van det derde rapport streven. Tot slot merken de leden van het actie comité op, dat de K.V.P. door het steunen of niet bestrijden der nivelleringspolitiek ook de arbeidersstand geen dienst heeft bewezen. Slechts een oppervlakkig beoor delaar kan in de strijd voor de midden groepen een strijd voor een zuiver groeps belang zien. Immers, nu de middengroepen hun cultuuroverdragende functie niet lan ger behoorlijk kunnen waarnemen, zoals de rapporten zo duidelijk hebben aange toond, moeten ook de arbeiders daarvan op den duur de dupe worden. Wie wenst dat de arbeidersjeugd, die gelukkig in toe nemende mate de weg vindt naar onze scholen voor V.H. en M.O. goed wordt ODgeleid en deelgenoot gemaakt van de Nederlandse beschaving, zal niet alleen uit rechtvaardigheidszin, maar ook als voorstander van een vooruitziend beleid de actie ten bate van de middengroep»* van harte steunen. tot de verhuurders van films en de ex ploitanten van zalen. Het episcopaat kent de moeilijkheden, waarvoor zij geplaatst worden door de draconische regels, die ig de filmhandel gebruikelijk zijn. Het is be» kend dat, om een goede film te kunnen afdraaien, verhuurders en exploitanten dikwijls verplicht worden een contract te ondertekenen, waardoor zij zich verbinden verschillende films zonder enige artistieke noch morele waarde te vertonen. „Dergelijke dwang is onaanvaardbaar", decreteert het episcopaat, en het herinnert aan art. I. par. I. van 't Vijfde Concilie van Mechelen, dat zegt dat de exploitanten, op straf van zware zonde, nooit in bun zalen 'n syerkelijk slechte film, die door de Ka tholieke Selectiecommissie als „te mijden" werd beoordeeld, mogen vertonen. Geen enkele economische reden kan iemand machtigen om op een zo recht streekse wijze met het kwaad mee te wer ken. Het episcoDaat wenst, dat de exploi tanten de moed zullen hebben, onderaan het contract dat hun wordt voorgelegd, te vermelden, dat het accoord zondermeer vernietigd is, als één der te vertonen films door de katholieke selectiecommissie on gunstig zou worden beoordeeld. In aan sluiting daaraan spoort Let episcopaat de exploitanten van zalen -xtra aan, hun programma's te doen opmaken door de Katholieke Filmcentrale, die het vertrou wen van het episcopaat heeft. „Indien alle christelijke ^esiuurders van bioscopen zouden willen blijk geven van tucht, zou den zij een beslissende invloed kunnen uit oefenen op het gehalte van hui. voorstel lingen". De exploitanten wordt ook ver zocht, waakzaam te zijn bij het gebruik van aanplakbiljetten en voorfilms, die dik wijls niets anders dan bedrog en lokaas zijn op onzedelijkheid. „Niemand mag re clame maken, met op de lage instincten van het publiek te speculeren". Ook de dagbladen worden er aan herin nerd, dat zjj niet mogen bijdragen tot het succes van schandelijke film door een er reclame voor in te las. De filmcritici mogen nooit nalaten naast dc artistieke waardering ook rekening te houden met de moraal. Dat alles zou gemakkelijk te verwezen lijken zijn, indien de overgrote massa bioscoopbezoekers, „voor het merendeel christenen", meer haar eisen stelde. Gaan de ruim tw millioen bezoekers er ooit toe over om een verdorven film, die in België wordt vertoond, niet te gaan zien, dan zal die film spoedig verdwijnen en is er weinig kans, dat andere films van zulk laag gehalte nog het land zullen binnen komen. „Bezoekers van de donkere zalen, weest u bewust van uw macht!", roept het episcopaat 1 't en het voegt hier aan toe, dat het publiek door we- 1- blijven, de distributie van films volledig kan beïn vloeden. In dit herderlijk schrijven worden dan verschillende richtlijnen aan de katholie ken verstrekt 1) niet onvoorgelicht naar de bioscoop gaan, maar eerst in de publi caties ad hoe de zedelijke waarde na te gaan; 2) geen voet te zetten in zalen, die zich in onzedelijke vertoningen gespecia liseerd hebben; 3) een bioscoopopleiding volgen, zowel voor de jeugd als voor de volwassenen, waarvoor de Katholieke Filmliga kan zorgen; 4) de ouders mogen hun kinderen slechts zelden naar de bioscoop zenden. Zij moeten bovendien de zalen controleren, waar zij heengaan; 5) de culturele en morele hernieuwing van dj film steunen door aansluiting bij de Ka tholieke Filmliga. Met het doel werden aan de uitgangen der kerken adhesiebul- letins uitgedeeld, waarmee de verbintenis wordt aangegaan, nooit meer een slechte film op moreel gebied te gaan zien. Het herderlijk schrijven eindigt met een uitnodiging t.t gebed, „opdat dc bioscoop, deze wonderbare uitvinding van het men selijk vernuft, in plaats van de gedachten te vertroebelen en de zeden te bederven, moge bijdragen tot dc glorie van de Schep per". Zaterdag stonden voor een Marokkaans gerechtshof welke 122 personen, die aan dc relletjes, de vorige week in de Ara bische wjjk „Carrières Centrales" plaats grepen en aan ongeveer vijftig mensen, onder wie acht Europeanen het leven heb ben gekost, meegedaan hadden. De voor naamste raddraaiers zullen later nog wor den berecht; thans was slechts de beurt aan de meelopers, die zich in de opwin ding tot excessen hadden laten verleiden. De straffen welke werden opgelegd, va rieerden van zes maanden tot twee jaar. Het afgelopen weekeinde is in Marokko rustig verlopen. Incidenten hebben zich niet voorgedaan. De politie arresteerde te Ra bat in de nacht van Zaterdag op Zondag nog een viertal Marokkanen, die lid zijn van de communistische partij. Eveneens le Rabat werd een voormalige rechter, te vens lid van de adviesraad van de sultan in hechtenis genomen. De Franse resident-generaal, generaal Guiliaume, vloog Zondag van Rabat naar Parijs, om de Franse regering verslag van de gebeurtenissen uit te brengen. In Tunesië deden zich een paar kleine ongeregeldheden voor, waarbij geen slachtoffers te betreuren vielen. Hier ver oordeelde een Frans militair tribunaal e 1 drietal terroristen, die een gewapen overval op een politiepost onderm»-- tot de doodstraf. Vier anderen w: tot levenslang en één tot 20 jaar dw arbeid veroordeeld wegens het deelnem in verband met hetzelfde feit. In de afgelopen week is op 70-jarige leeftijd plotseling te Berhamsted overle den de Engelse priester-schrijver Owen F. Dudley. Verscheidene van ziin romans, die een apologetische inslag hebben, zijn ook in het Nederlands vertaald o.a. de „Schaduw over de aarde" en „De ijzeren monnik". Father Dudley was een Anglikaans geestelijke. Hij ging in 1915 tot de Katho lieke Kerk over en werd reeds twee jaar later priester gewijd. Hij trad in 1919' toe tot de Catholic Missionary Society, waar van hij in 1933 superior werd. Dit bieef hij tot 1947. in welk jaar hij werd opge volgd door Mgr. Heenan, bisschop van Leeds.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 3