Bevredigend Toneeljaar Leiden ge de last uit H. MIS IN HET CIRCUS CHRISTENEN ZIJN GEEN LEKEN GEZONDER POLITIEK LEVEN VAN DE K.V.P. Pekin g verwerpt resolutie van India Maandag is december 1952 Duitse vakbond bereid met katholieke eisen rekening te houden? Atoomwolk ontsnapte in Canadees laboratorium PI aalskaar teilkantoor van nieuwe station open; nu de tuimel nog. Autobotsing bij Deventer Burgerrecht" tegen de Staat Stijgende werkloos Partij en St. Aclelbert confereren te Maastricht Oud-minister Terpstra overleden Benoemingen in Unesco Volledige godsdienst vrijheid in India" od en wereld PAGINA 7 Naar gezelschappen met een eigen stijl? 100-JARIGE MOEDER VAN NIEUWE KARDINAAL Een dode, twee zwaar gewonden PARIJS: Devote eeuwfeest viering Kort geding gaat niet door SNELLE REIS VAN „GROTE BEER" Ernstige zieke aan boord Toren en schoorsteen OUDERDOMSVERZEKE- RING Naar hoger vrij te stellen bedrag? Dr Bender viee-voorzitter l itvoerende Raad Eeuwfeest van Apostel Thomas feestelijk herdacht Er ,,Deze bewustwording is een van de verheugende verschijnselen van onze tijd." HET OMMELANDEN CONFLICT Duurt onverminderd voort OOK DAVID LEAN NAAR ONS LAND ROTTERDAMSE VEEMARKT t7*M fe- HET is waarlijk niet alleen een na oorlogse klacht, die ons toneel gebrek aan een goed repertoire en aan goede 'elders verwijt. Zolang er hier toneelge- speeld is heeft mert eigenlijk nooit anders gedaan dan mistroostig het hoofd schud den over het verval van de toneelkunst bij Ontstentenis van een repertoire en van toneelleiders. De .jaaroverzichten bij het eind van 1952 zullgn in dit opzicht wel geen optimistischer taal laten horen. En tochis het werkelijk het afgelo pen jaar zo triest geweest met het reper toire'? Wie het toneeljaar aan een nuchter oordeel onderwerpt, heeft geen redenen het traditionele pessimistische geluid dit- maal bijzonder luid te doen Klinken. Veel grote toneelsuecessen kwamen Weliswaar in 1952 niet voor, maar een tiental vertoningen die naast gro te waardering van de critiek ook Volle zalen trokken, mag. dunkt ons, beslist geen slecht resultaat genoemd Worden. De Haagsche Comedie had hier bij het grootste aandeel met „De vrolijke Vrouwtjes", „De Kersentuin", „Ondine" en „Yerma". Daarna volgen de Néderl. Co- hiedie met „Cocktail-partij", „Iphigeneia" en „De koopman van Venetië", Comedia met 't blijspel „Bobbeltje" en Rotterdams Toneel met Pirandello's „Hendrik IV Wanneer men deze reeks successtukken bader beziet, blijkt dat er zich vier. „mo derne klassiekpn onder bevinden en twee nieuwe werken „Cocktail-parli.l en „Bobbeltje". Zelfs al legt .men de maatstaf aan van ons voor-oorlogse toneelleven, dan zal niemand de oogst van twee uitste kende nieuwe stukken slecht mogen noe men. Meer bracht ook vroeger het inter nationale repertoire in een jaar tijds niet op de planken. Wat er naast deze geslaagde vertonin gen te zien werd gegeven was grotendeels middelmatig, al verdienen voorstellingen als „Antigone" (A.T.G.), „Maria Stuart", „De' waaier-patience" (Rotterd. Toneel) ,!u spreekt met uw moordenaar" (Ned. Co medie) ieder in hun genré een complimen teuzer etiket. Een punt waarin ons toneelrepertoire Inderdaad tekort schiet is het geringe aan deel dat de Nederlandse toneelschrijvers er nog steeds in hebben. Er zijn echter tekenen die op een gro tere belangstelling vdor het toneel bij onze litteratoren wijzen. De renaissance van het versdrama, in Engeland door Euot en Christopher Fry ingeluid, blijkt ook in ons land doorgedrongen: de dichter Ed Hoornik schreef een spel „De bezoeker" in jambische verzen, dat in de versvorm nog Wat star is en door het obligate rijmwoord meermalen de dialoog onnatuurlijk maakt, maar waarin genoeg werkeli.ik toneelma tige elementen liggen en sublieme passa ges om zeer benieuwd te zijn naar de voorstelling die de Nederl. Comedie ei binnenkort van gaat geven. Ook begint thans het opdrachtenstelsel Van het departement van O. K. en W. vruchten af te werpen. Het eerste der door de overheid bekroonde stukken „De ver zoening" van mr H. Roelvink, werd dezer dagen gepubliceerd in de jongste «ve ring van „Het Toneel". Ook dit in een fa brieksdorp spelende stuk m dere karakterisering der personages lf1kt ons een aanwinst voor het Nederlands repertoire. Geeft dus het repertoire op zichzelf geen bijzondere reden tot klagen, of bij de samenstelling der gezelschappen wel de meest efficiente oplossing is gevonden, lijkt twijfelachtig. Met name »o" men meer helderheid wensen in de manier waarop de verschillende gezelschappen hun aandeel in het repertoire op het to neel brengen. Zoals de situatie nu is, brengt ieder gezelschap gedurende het seizoen een beetje Vondel, wat Shakes peare, een scheutje Angelsaksische humor en een dosis Franse sieleschildering ten tonele, zonder dat men enig honvast heeft aan het specifieke genre dat voor elk der gezelschappen de keuze der stukken be paalt. Dit systeem wekt niet alleen verwar ring, het brengt voor elk ensemble ook grote moeilijkheden mee, aangezien de- zciftle acteurs en actrices niet alleen in de meeet uiteenlopende rollen moeten op treden dit behoort nu eenmaal tot het Vak maar ook in opvoeringen van ge heel verschillende stijl. Het zou, dunkt ons, een zegen zijn voor ons toneelleven Waneer de grote gezelschappen een eigen karakter zouden gaan vertonen, dat zich manifesteert in de keuze der stukken en in de stijl van de vertoningen. Wanneer het waar is dat de in Maart j:l. opge richte Stichting „Toneelcoördinatie" voor hef seizoen 1955/54 gen volledige hergroe pering der bestaande grote gezelschappen overweegt, dan zou het wenselijk zijn dat Zij bij deze hergroepering vooral streeft naar het vormen van groepen met een eigen karakter, een eigen stijl. Overigens lijkt ons zulk een reorgani satie een buitengewoon hachelijke bezig heid. Want er mogen redenen genoeg zijn om de huidige verdeling van krachten niet als de alleenzaligmakende te be schouwen, ieder ingrijpen in de bestaande toestand houdt het gevaar in dat men van de regen der bijna geslaagde vertoningen in de drup der mislukkingen terecht komt. „De bezoeker" door Ed Hoornik Uiig. Daamen, Den Haag. De moeder van de aartsbisschop van Bologna, mgr Giacoma Lercaro, heeft onlangs haar honderdste ver jaardag gevierd. Zoals men weet is mgr Lercaro één der nieuw gecre- eerde kardinalen. De oude dame, die nog zeer kras. is, heeft de wens uitgesproken op 12 Januari a.s. ge tuige te mogen zijn, wanneer Paus Pius XII haar priesterzoon de kar dinaalsbonnet zal opzetten. Deze plechtigheid geschiedt in de zaal der Zegeningen in het Vaticaan en is gedeeltelijk openbaar. Ank van der Moer als „Iphigeneia". Schilderij van A. C. Willink Het hoofdbestuur van de Duitse Een heidsvakbeweging heeft in antwoord op de klachten der Dpitse bisschoppen tegen de Eenheidsvakbeweging verklaard, dat het de bisschoppelijke uitlatipg zeer be groet. „In het bijzonder wordt deze uit lating gewaardeerd, omdat zij er toe bij draagt de bevoegdheden van gelijksoortige sociale organisaties vast te stellen en de bestaande spanningen te verminderen of zelfs weg te nemen", aldus de mededeling. Het bestuur gaat verder en verzekert opnieuw en nadrukkelijk, dat de Duitse Vakbeweging er ernstig naar streeft de eisen, welke de Duitse bisschoppen in hun principiële verklaringen hebben gesteld, tegemoet te komen. Bovendien verzekert het bestuur in partijpolitiek opzicht neu traal te willen blijven en tolerant op het gebied der levensbeschouwing, om aldus de waarachtige belangen der arbeiders ie behartigen. Tenslotte zal de leiding van de DGB er eerlijk naar streven in de vakor ganisaties de sfeer te scheppen, waarin de eerbiediging van ieders overtuiging als wet geldt". Door ce" klein lek in dp Canadese atoom reactor te Chalk River is een ge vaarlijke en onzichtbare atoomwolk ont snapt. Het gebouw moest onmiddellijk ontruimd worden. Het zal vermoedelijk twee o' drie weken duren alvorens het weer zonder gevaar betreden kan wor den. Het veiligheidssysteem, dat met de snelheid van het licht reageerde, bracht, honderd schellen in beweging en de 350 arbeiders verlieten in allerijl de werkruimten. Gisteren gingen „ontsmet tingspatrouilles" de gebouwen in, ge kleed 'n pakken, die merkwaardig genoeg aan beschrijvingen van figu ren uit «luasi-wetenschappeUjke toe komstromans over maanreizigers of der gelijke onderwerpen deden denken. Zij waren geheel in rubber gehuld en had den lood onder (niet in!) hun schoenen. Zaterdagmiddag is nabij Deventer op de weg tussen de verkeersbrug over de IJssel en het kruispunt van de rijksvegen naar Apeldoorn en Voorst een ernstig ongeluk gebeurd. Een Volkswagen, die van de brug kwam, werd bij de kruising door een vrachtauto in de flank gegrepen, totaal verpletterd en tien meter verder op de wegberm gewor pen. De chriiffeur van de vrachtwagen, de 22-jarige J. G. van een Haagse expedi tieonderneming, had de luxe-auto te laat van rechts zien aai-komen. De bestuurder van de Volkswagen, de heer Sch., werd evenals zën naast hem zittende echtgenote en zijn passagier, me vrouw Akkerman-Koopman, allen uit Al melo, zwaar gewond. De 36-jarige mevrouw Akkerman is des middags aan haar verwondingen in het ziekenhuis te Deventer overleden. De toe stand van de beide andere inzittenden van de personenauto is naar omstandigheden redelijk wel. De chauffeur van de truck werd niet gewond. (Van onze correspondent). PARIJS, Donderdag 2» O VEEL MENSEN als het Parijse Cirque d'Hiver maar kon bevat- ten, kwamen vanochtend om tien uur de amphitheaters vullen, terwijl de kinderen naar school waren. Men mag wat ouder zijn geworden, maar het is nog altijd een vrolijk afwach ten onder de schijnwerpers en bonte versieringen, met in de neus de nogal doordringende geur der wilde dieren, die men in <3e stallen hoort grom men. De clowns kortten echter ditmaal het wachten niet. Ze stonden in eer biedige houding en aeher hen de temmers, de acrobaten, de équilibris- ten, de ruiters en cavalières en al wat potsierlijk uitgedost in een groot circus jong en oud zal gaan vermaken. z=^z=sssz==z De muzikanten hadden nieuwe uni formen aan. Maar behalve die bonte wereld van de Parijse artisten, waren er ook nog vele andere perso nen, wier aan- wezigheid deze bij eenkomst een bijzonder karakter gaf. Er waren bijvoorbeeld verschillende Parijse raadsleden en vele bekende kunstenaars. En dan was er een schare toeschouwers, zoals een circus die maar zelden ziet. Vermoedelijk heeft het circus er ook zo uitgezien, toen juist een eeuw geleden de kers verse keizer Napoleon III het Cirque- d'Hiver plechtig kwam openen. Het onverwachte gebeurde echter toen de grote lichtvlek plotseling neerviel op de piste en daar midden in tussen palmen een altaar bleek te zijn geplaatst. Uit de poort, vanwaar anders de artisten binnenduikelen, kwamen voetje voor voetje koor knapen aangeschreden. gevolgd door priesters, kanunniken en eindelijk mgr Tduzet, de hulpbisschop van Parijs in vol ornaat. Een Mis in het circus 1 En waarom niet? 't is een goede en vrome ge dachte geweest van de heren Morin, directeur van het Cirque d'Hiver, en Bouglione. die er met zijn dierenpark huist, om het eeuwfeest te doen aan vangen met een H. Misoffer, opge dragen voor de zielerust van alle artisten. die onder de kap van het circus hun kunsten hebben vertoond, en voor hun overleden familieleden. En de aartsbisschop van Parijs had onmiddellijk toegestaan, dat die H. Mis in het circus zelf plechtig zou worden opgedragen. Er wordt in Parijs veel gedaan voor het godsdienstig leven onder artisten on kunstenaars. Vandaar, dat tal van geestelijken aanwezig waren. En eigenlijk heeft niemand het schouwspel ongewoon gevonden. In tegendeel, de stemming was bijzon- der devoot en niemand ergerde zich er aan, dat de clowns over hun spot- bakkessen eerbiedig 'een kruisje sloe gen of dat een danseresje in tutti zioh tijdens de gehele duur van de plechtigheid volmaakt onbeweeglijk hield, met haar handen als een engeltje gevouwen. DE PASTOOR van Sint-Augustijn de Franse rhetoriek is nu een maal van 'n onuitputtelijke vin dingrijkheid had voor zijn preek oen ongewone maar zeer toepasselijke ■tekst gekozen: de klacht van de „Jongleur de Notre Dame", de arme potsenmaker, die ook O. L. Vrouw wat wilde aanbieden, maar voor Haar niet anders dan zijn potsierlijke dansen had. De clowns kwamen wat dichter bij, sperden hun mond nog verder open en luisterden met wel behagen naar de beslissing van de abt, die de potsen maker niet wilde verdrijven maar vond dat hij een heilige was. De gelukkig ge- kozen gezangen, w.o. natuurlijk het mooie gebed van Racine, begeleidden de liturgische handelingen en ge durende de ganse werkelijk ont roerende plechtigheid was er nie mand, die nog aan de circusomgeving kon denken. Mgr Touzet ging daarna de artisten één voor één de hand drukken en enige woorden met hen wisselen. Zo iets was hen nog nooit overkomen en 'er waren er, die hun landaard ver rieden door 'het eerbetoon waarmee zij1 de hand van de bisschop naderden. En menige traan werd weggepikt. En toen werd 't circus weer circus. Want monseigneur moest mee rond. Naar de stallen.... de dertig tijgers bekijken, die de roem van Bouglione zijn. De temmers waren in de zeven de hemel en twee welpen werden in de armen van mgr Touzet gelegd, uie niet bezorgd bleek voor zijn paarse soutane. Bij de olifanten was een honderd jarige, die netjes zijn wel wat plompe poot oplichtte om de felicitatie van monseigneur in ontvangst te nemen. De leeuwen bleven slaperig. Een paar poema's gromden. Maar wie voor het hoge bezoek bij zondere interesse had; was 'n giraffe, die juist met de kop over de kooien der wilde dieren heen, guitig de rondgang van monseigneur gade sloeg en een vreemd gestommel deed horen, toen monseigneur hem dreig de te vergeten. Het duurde heel lang eer hij zijn poten genoeg wijdbeens had gezet, om een prachtige buiging te maken voor de hoge bezoeker. Alleen de apen waren onhebbelijk. Ze schreeuwden en sprongen nijdig heen en weer. Maar daarvoor zijn ze nu eenmaal apen, Naar wij vernemen, zal het kort ge ding, dat het Comité „Burgerrecht" te gen de staat'Npanhangig heeft gemaakt, geen doorgang vinden. Zoals bekend is, was de staat in kort geding gedagvaard omdat de P-T.T. geweigerd zou hebben geheel of gedeeltelijk de bestelling uit te voeren van een extra-nummer van het weekblad „Burgerrecht", dat geheel was gewijd aan critiek op het welvaartsplan van het N.V.V. Het betrof hier de verzending en huis- aan-huis-bezorging van ongeadresseerde stukken, De P.T.T. had reeds een groot deel van de oplaag geëxpedieerd, toen het hoofdbestuur bezwaar maakte tegen de verspreiding, Naar wjj thans nader vernemen, stelt het hoofdbestuur van de P. T. T. zich op het standpunt dat de exemplaren van het desbetreffende extra-nummer van „Burgerrecht", die aan het hoofdpost kantoor te Amsterdam zijn afgegeven en daar zijn geaccepteerd, bezorgd moeten worden. Aangezien het hoofdbestuur van mening is, dat de zending niet had be horen te worden geaccepteerd door het hoofdpostkantoor te Amsterdam is deze zaak een interne P.T.T.-zaak gewor den. De bezwaren tegen verspreiding van het extra-nummer blijven evenwel be staan. Zou een nieuwe zending van het zelfde nummer ter verzending en ver spreiding worden aangeboden, dan zou P.T.T. die niet accepteren. Blijkens een opgave van het Centraal Bureau voor de Statistiek waren er eind November van dit jaar in ons land 138.600 werklozen, waarvan 30.400 geregistreerde D.U.W.-arbeiders en 9.000 vrouwelijke werklozen. In October 1952 waren er 120.200 werklozen; in November van het vorige jaar 121.800. Het aantal werklo zen in de nijverheid in November j.l. was 59.100 (October 1952: 49.100, November 1951: 47.200). In de bouwnijverheid en de me taalnijverheid bedroeg dit getal resp. 38.900 en 11.200. ■Het Nederlandse emigrantenschlp „Grote Beer" is Zondag, een dag voor op het reisplan, te Kaapstad aangekomen. De {•eis werd zo snel gemaakt met het oog op de toestand van steward J. Vermeulen, die tijdt aan een maagperforatie. De scheepsarts achtte operatief ingrijpen tij dens de reis onmogelijk tengevolge van de ruwe zee, zodat de kapitein besloot zo spoedig mogelijk Kaapstad te bereiken. Onmiddellijk na aankomst werd de patiënt naar een ziekenhuis overgebracht. De „Grote Beer" vervoert 700 Neder landse, Belgische en Franse emigranten naar Zuid-AIrika. Wie zieli van de Leidse Stationsstraat begeeft naar de plaatselijke inrichting van het instituut, dat bekend staal on der de naam van Nederlandse Spoor wegen, met het doel de Sleutelstad langs de rails te verlaten, kan sinds verleden week de oude stationsgebouwen vergeten en in plaats van de vroegere bekrom pen ruimte, welke voor het publiek open stond om in het bezit te komen van een stukje carton zonder hetwelk dit ver voer niet mogelijk is, nu een klem paleis betreden om het zo noodzakelijke kaartje te bemachtigen, Want, de af deling PC (achter deze geheimzinnige lettercombinatie gaat de plaatskaarten- afdeling bij de interne dienst van de N.S. schuil) van het Leidse station beeft haar oude optrekje verlaten en zich ge nesteld in het nieuwe stationsgebouw. Het is bij wijze van spreken sedert vo rige week een evenement om in Leiden een spoorkaartje te kopen! Vóór men de glazen zaal betreedt, waar de loketamb tenaren zich onthouden en zich thans eerst wat op hun gemak gaan voelen na de verhuizing, heeft nien aan dit nieuwe stationsgebouw al een menigte van dingen kunnen opmerken. Z0 valt allereerst op, dat het bijzonder fraai van vorm is en prachtig 'is gelegen tegenover de Stationsstraat. En men mag dan welke mening ook hebben over de combinatie van toren en schoorsteen van de centrale verwarming, toegegeven zal moeten worden, dat deze toren (of zo men wil schoorsteen!) architectonosch bij het gebouw past. terwijl de klok in ieder geval een zeer' nuttig instrument is. Langs één zuilenrij, die de vlakke luifel overkapt, bereikt men. te trappen, aan welker boveneinde de toegangs deuren zijn gelegen tot de lokettenhal, die behalve vla de ramen in de zijwanden van het naar boven uitspringende da* licht ontvangt van een aantal neonbui- zen. Alles is hier ruim, fris en vrolijk. Aan alle zijden ziet men slechts g'ss. De loketambtenaren hebben een uitste kende plaats eu van jacht in de hal is geen sprake. Derhalve, kan men slechts conclu deren, eenieder moet uiterst tevreden zijn over deze vernieuwing En in fei te is dat ook zo. Stationschef Ltteko- ven, die op de eerste verdieping is ge huisvest, pn de juffrouw van het ïnncn- tingenbureau, dat naast de salon van de kapper in de hal zijn plaats "e^'J gekregen, de loketambtenaren en (Van onze correspondent) Om te onderzoeken, wat er gedaan kan worden, om tot een gezonder politiek le ven van de K.V.P. te komen, had te Maastricht een bespreking plaats tussen een speciaal K.V.P.-comité en de Adel- bert-groep. Voor deze bijeenkomst bestond een grote belangstelling en de inleiding van drs. H. Sehure was dan ook niet anders bedoeld dan om klaarheid te verkrijgen in de po litieke crisis van de K.V.P., die zich duide lijk in de uitslag der verkiezingen de monstreert. De inleider wees allereerst op de basis van deze bijeenkomst. De initiatiefnemers zien een beroep op dé maatschappelijke groeperingen als een juiste en geschikte methode om meer belangstelling en mede werking te verwerven. Zij menen dat op de eerste plaats de belangstelling en me dewerking van de academisch gevormden en degenen die daarmee op één lijn ge steld kunnen worden, noodzakelijk is. Drs Schure behandelde verder de oorzaken van de crisis. Het complex kan in het al gemeen onderscheiden worden in oorza ken, die deze verkiezingsuitslag onmid dellijk veroorzaakten en andec, die reeds langer wérkten en een mogelijkheid schiepen voor de ongunstige verkiezings uitslag waaronder gebrek aan politieke stijl, fouten in voorlichting en propaganda, en tenslotte de onvoldoende sociale een dracht als hoofdoorzaak van deze poli tieke crisis der K.V.P.. Op dit laatste punt ging spreker dieper in en drong met klem erop aan deze eenheid te bevorderen Er waren natuurlijk ook oorzaken, die niet zuiver politiek zijn en een hiervan is onvoldoende inzicht in de band tussen ons geloof en ons leven in het algemeen, tus sen ons Geloof en ons sociale en politieke leven in het bijzonder met daaraan ge koppeld onvoldoende bezieling door ons Geloof. De discussies, die hierna volgden, droe gen uit de aard der zaak een vertrouwelijk karakter, maar waren zeer levendig en ophelderend. Het plan is meer dergelijke bijeenkom sten te houden en in verband hiermede wordt een enquête ingesteld over de po litieke situatie. overige personeel en tenslotte ook de koning voor wie dit alles is gescha pen, de reiziger, zjjn er tevreden over. Leiden beschikt dus over een n,'eTÏ plaatskaartenkantoor, waar het trots oi kan zijn. even trots als men dat bil ae Spoorwegen is. Een enorme vooruit gang hield deze ingebruikneming in, die overigens zonder enig officieel vb. heeft plaats gevonden. Men wacht, nu nog op de tunnel, die nog niet klaar is, omdat een spoordijk het pleizierig vona eens flink wal te gaan verzakken. v.e als déze tunnel, die voor de gebruikers van Rijnsburgorweg en Stationsweg een weldaad zal zijn, klaar is, is men hele maal uit de narigheid. In dc nacht van Zaterdag op Zondag is op 64-.iarige Ic 'tijd in een ziek«"j,uis Den Haag na een operatie ove*^" i1s J. Terpstra, oud-minister van Onae tl K. en W. Naar aanleiding van het be.oog van zeer vele Tweede-Kamerleden om. - wachting van de nieuwe ou°erd0™SVe,[; zekering bij de toepassing van de noodwet ouderdomsvoorziening etn e" drag van ƒ200 ?e stelfen ïhkomsten van de aitre* J deelt de mmister mede. dat bij de maat_ regelen compensat degenen dje fn httgenot" zijn van eeT «itke"nS "gevolge de noodwet ouderdomsvoor ïngevo ge worden bezien. In het kader'van"deAlsdan te nemen maatrege len zal ook aandacht worden geschonken aan een verhoging van het van de aftrek vrb te «tellen bedrag der eigen inkomsten Een a'gemene verhoging van de uit- ker in gen krachtens de noodwet ouder- domsvborziening, waarop door sommige leden wordt aangedrongen kan, zolang een merkbare stijging van de kosten van het levensonderhoud daartoe geen aan. leiding geeft, niet in uitzicht worden gesteld. Exterieur van het nieuwe Leidse stahuii Het communistische Chinese persbu reau „Nieuw China" heeft in de nacht van Zondag op Maandag <te tekst van een boodschap van minister van buiten landse zaken Tsjoe en Lni aan de voor zitter der Algemene Vergadering der V.X., Lester Pearson, bekend gemaakt, waarin wordt meegedeeld, dat commu nistisch China de Indiase resolutie in zake een regeling van het Koreaanse conflict van de hand wffst. De Inhoud van deize resolutie, die op 5 December door de Algemene Vergadering werd aanvaard, was zoals hekend, de volgen de dag door voorzitter Pearson ter ken nis van de regeringen van communis-- tisch China en Noord-Korea gebracht. In zijn boodsc .p zegt minister Tsjou en Lai o.m., dat zijn regering de aanvaarding der resolutie onwettig acht, omdat dit ge schied is zonder dat afgevaardigden van de Chinese volksrepubliek en Noord-Ko rea aan het V. N.-debat hebben kunnen deelnemen. Bovendien is de minister van mening, dat het plan in wezen neerkomt op een „opgelapte versie" van het voor stel, dat door minister Acheson werd in gediend namens 21 landen, die in Korea de V. N. steunen. In kringen van de V. N. te New York wordt het afwijzende antwoord van de regering te Peking betreurd. Men twijfelt er niet aan, dat Noord-Korea binnenkort op dezelfde wijze op de boodschap van Lester Pearson zal reageren. Sir Ronald Adam (Groot-Brittanië) is Zaterdag tot voorzitter gekozen van de uitvoerende raad van de Unesco voor een feimijn van twee jaar. Dr Frans Bender (Nederland) en S. M. Sjarif (Pakistan) werden vice-voor- zitters. Dr Bender is chef van de afdeling buitenlandse betrekkingen van het mini sterie van onderwijs kunsten en weten schappen. Op een bijeenkomst van ongeveer 5C3 vooraanstaande christenen te Nieuw Delhi ter herdenking van het feit, dat 1909 jaar geleden de apostel Thomas in India aan kwam, heeft president Rajcndra Prasad verzekerd, dat in India aan dr christenen volledige vrijheid van rodsdienst wordt gewaarborgd. f Premier Nehroe verklaarde zich zijner zijds tegenstander van iedere vorm van godsdienstig denken „in enge nationalisti sche termen". „Ieder lid van de verschei dene religieuze groeperingen in India 's evenzeer een deel van India als enig an der", aldus de premier. De bijeenkomst werd bijgewoond door protestanten en katholieken, onder wie de aartsbisschop van Delhi en Simla, mgr Fernandez. Veertien dagen geleden zijn in geheel India de plechtigheden begonnen ter ere van de Apostel Thomas, die, volgens de overlevering, in het jaar 52 in Zuid-India bij Cranganore landde en, na vele Hindoes I voor zijn geloof gewonnen te hebben, te i Moelapoer bij Madras ter dood werd ge bracht. Ongeveer twee millioen „Thomas christenen" of „Syrische christenen" in Zuid-India zeggen af te stammen van fa milies, die door St. Thomas tot het chris tendom werden gebracht. all is irt de Kerlc van Christus tussen alle gelovigen s a m e n wer kin g, gebaseerd op verschil natuurlijke begaafdheid, op verschil van roeping en bovennatuurlijke be gaafdheid. Dit geldt ook voor de zogenaamde leken. Er zijn parkpredikers, die m Londen of Amsterdam op zeepkisten het Rijk Gods verkon digen. en er zijn rustige huismoeders, die voor dit Rijk Gods kinderen ter wereld brengen en opvoeden. Er zijn vurige katholieke Actie-mensen en even vurige onderwijzers. Er zijn gelovigen, die hun ge loof tot gelding brengen en uitleven in actieve politiek, in kunst en cultuur, in het scheppen van sociale orde: stuk voor stuk levensgebieden, waar dc christen de nodige gunstige voorwaarden kan scheppen voor de kerstening en verlossing van de wereld. Er zijn ook zieken en stervenden, zwakken en armen, gebrekkiger en melaatsen, die door hun soms verborgen, soms luid schreeuwend lijden aan de wereld óp concrete wijze voorhouden, dat alle tijdelijke en aardse dingen, die het leven maar te bieden heeft, moeten wijken voor de eeuwige dingen, waarvoor wij geschapen zijn. De pijn, die deze ont hechting doet,'maakt ons duidelijk, hoe sterk wij aan dc kleine dingen uit onze omgeving gehecht kunnen zijn en hoe noodzakelijk het is onze vrijheid te be waren, Er zijn mannen, die vechten voor christelijke beginselen, voor sociale gerechtigheidvrijheid van geweten, verlossing van dictatuur en onrechtmatig geweld. Er zijn vróuwen, die met zachte en kundige hand. aan de harden en verbitterden laten zien, hor goed en wonderlijk zelfs hele kleine dingen kunnen zjjn. ZO oefent, ieder in het éne Rijk Gods zijn eigen apostolaat, zijn eigen priesterschap uit. Aan ieder zou een apart hoofdstuk gewijd moeten worden in het boek, waarin de priesterlijke werk zaamheid van alle gelovigen wordt beaciireven, Er is dus verschil in bediening. Maar de nood zakelijke eenheid ontspruit aan de éne Geest, Die levend en bezielend in de Kerk aanwezig is. Deze samenwerking wordt ons door Pauius als volgt vooi- gesteld „Er is verscheidenheid van genadegaven, maar er is slechts één Geest: en verscheidenheid van ningen, maas slechts één Heer: en verscheidende n van werkingen, maar slechts één God, Die a.lies allen werkt. En aan een ieder wordt dé Geestesuiting geschonken om er nut mee te stichten„De êen w het woord der wijsheid gegeven door de Gees ander het woord der kennis door dezelfde Gee. ander het geloof door dezelfde Geest, een anae gaven der genezing door de éne Geest. Aan weer het werken van wonderen of de profetie, of de onderscheiding der geesten, of de X»rkt-één of de vertolking der talen; maar dit sl es weikt ée en dezelfde Geest, die ieder toedeelt, zoals het Hém goeddunkt" (I Kor, 12:4—12), HET verlossingswerk vraagt om voleinding en voltooiing, waartoe het volk Gods in zijn geheel opdracht heeft ontvangen. Niets kan men geheel en al overlaten aan een of andere gezagsdrager of ge- zagsinstantie. Het universele apostolaat, dat opgeslo ten ligt in liet „koninklijke priesterschap waarvan Petru« snreekt roept om de activiteit van allen. Het bewustzijn hiervan ontbreekt hij de veie ge lovigen en is bij kleine groepen langzaam aan het groeien. Deze bewustwording is een van de verheu gende verschijnselen van onze tijd. Niemand kan im mers becijferen, hoeveel schade de Kerk wel moet ondervinden van het feit, dat een goed deel san haar kinderen niet beseft, wat het eigenlijk betekent tot de Kerk van Christus te behoren. In het gunstigste geval is en blijft men dan lid van de Kerk, zoals men lid is van de plaatselijke kegelclub, zich min of meer nauwgezet houdend aan de statuten en aan de regels van liet spel. Terwijl er vooral één zaak is, welke men goed dient te heseffen, indien men tot de Kerk behoort: lid zijn van deze Kerk brengt allereerst en wezenlijk een persoonlijke verhouding tot Christus met zich mee. een levend verbonden zijn met de Bron van alle leven. Deze persoonlijke verhouding is beslissend; daaruit bloeit de rest op; óók de leefregels die de Kerk kent en met name de gemeenschnp die zij belijdt. Voor zover men deelt in Christus' leven, is men met Hem en met Zijn volk verbonden en dus ook mede-verantwoordelijk voor de instandhouding, en groei van die gemeenschap. Deze verantwoorde lijkheid, die men kan dragen omdat men verlost is tot redding en niet tot vernietiging der persoonlijk heid, kan en mag men niet afschuiven of overdragen. Clerus en leken laten zich te zamen „als levende stenen" opbouwen. Zo is men samen een koninklijk priesterdom. DE schriftuurlijke gegevens voor dit algemene priesterschap der gelovigen heeft, de katholieke Kerk volledig in haar leer aangaande de Kerk verwerkt. Daarbij komt. dat zij mi in baar actuele prediking nog sterker dan weleer de noodzaak naar voren brengt van een bewust geloof. Eén bewust ge loof is altijd een persoonlijke daad. Het kan niet massaal of met dictatoriale middelen of volgens een bepaalde routine te voorschijn worden geroepen. In tegendeel, het moet worden gezien als een door per soonlijke genade tot stand gekomen keuze, welke daarna een levenshouding wordt, op de eerste plaats van strikt persoonlijke aard. Dit geloof van de ge lovigen is de eerste priesterlijke daad. die wo allen persoonlijk en gemeenschappelijk slellen. In deze daad van geloven zijn priesters en leken een. Deze geloofsdaad is het eerste offer dat door beiden wordt gebracht, het offer van ons gezamenlijke priester schap. Geloven is immers: zó sterk delen in de zekerheid en het weten van Christus, dat men be reid kan zijn zich met al zijn menselijke onzeker heden en aarzelingen te onderwerpen. Geloven is een keuze, een erkenning van autoriteit, een overgave en toewijding aan goddelijke grootheid. Geloven is. ne derig een offer brengen, priester zijn. In deze zin is geen enkele christen leek. De ge lovige leek is een priesterlijke leek. Het gelovige volk, is een priesterlijk volk. dat in al zijn geledingen leeft hij de gratie van priesterlijke daden en niet allereerst door slaafse afhankelijkheid van een beperkte pries terlijke kaste. Er ziin in strikte zin geen leken in de Kerk van Christus. Er zijn gelovigen. S, JEJLSMA M.S.C. (Van o-nze correspondent). Het is enige tijd erg stil geweest rond de coöperatieve melkproductenfabriek Ds Ommelanden te Groningen, maar achter de schermen woedt de strijd in alle hevig heid voort. Zaterdag zijn de leden van de Ommelanden bijeen geweest op een infor mele en besloten vergadering. Daar heef- de directeur, de heer De Boer, voor de zoveelste keer mededel ingen gedaan over de stand van maken en de leden verteld, dat alles normaal doorgaat dat de fabriek rustig doorwerkt en dat de maatregelen tot verkoop van de fabriek verder afge wikkeld zullen worden. Van de A.N.A.B. werd nadien verno men, dat 'er in de vergadering de nodige oppositie was tegen het gevoerde beleid en dat de A.N.A.B. er op rekent, dat het conflict tot het voorjaar zal duren. Behalve de filmactrice Ann Todd zal ook de regisseur van „De Geluidsbarrière" David Lean, aanwezig zijn op de gala voorstelling, die op 19 December in het Haagse Metropole-Tuschinski-theater zal worden gegeven. ROTTERDAM, Maandag 15 December 1952. Aangevoerd w,erden: 1311 vette koeien en ossen; 709 varkens; 25 lammeren. Aanvoer in totaal 2045 dieren. De prijzen waren voor vette koeien le kw. 2.80—2.95, 2e kW. 2.60—2.75, 3e kW. 2.10— 2.30; varkens Ilevénd gew.) Je kw. 1.88, 2e kw. J.89. 3e kw. 1.78 per kg; lammeren 115, 100 en 80 per stuk. Aanvoer vette koeien ruim, handel redelijk; le en 2e kw. iets stijver, 3e kw. onveranderd, enkele prima's boven notering: varkens (lev. gew. aanroer groot, handel lui: met terug lopende prijzen; enkele prima's boven note ring: aanvoer lammeren minder, handel vlot en prijzen iets hoger dan Maandag 8 Dec. j.l, V %'•- -r-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 7